Clubs ongelukkig met loting Hockeyers wachten tot allerlaatst Judoka van het jaar zit op rij 3 PZC Schaatsers krijgen hypermodern pak PSV treft opnieuw Olympique Lyonnais in Champions League Verrassende zege Sparta van onze sportredactie DEN HAAG - Olympique Lyon nais, Inter Milaan, Betis Sevilla en Steaua Boekarest. De in Eu ropa overwinterende Nederland se clubs zijn niet echt te spreken over hun komende tegenstan ders. „Hier zaten we niet op te wachten", waren eensluidende reacties. Barcelona weer tegen Chelsea NYON - Het lot heeft verschil lende topclubs aan elkaar ver bonden in de eerste knock-outfa- se van de Champions League. Absolute topper lijkt het treffen tussen Chelsea en Barcelona, maar ook Real Madrid-Arsenal en Bayern München-AC Milan zijn krakers van de eerste orde. De loting: Chelsea - Barcelona, Real Madrid - Arsenal, Werder Bre men - Juvenlus, Bayern München - AC Milan, PSV - Olympique Lyon, Ajax - Inter Milaan, Benfica - Li verpool, Glasgow Rangers - Villar- real. Zowel PSV (21 februari) als Ajax (22 februari) start met een thuiswedstrijd. De returns zijn respectievelijk op 8 en 14 maart. De zestien duels van de derde ronde van de Uefabeker: Litex Lovech (Bul) - Racing Strasbourg (Fra), Vfb Stuttgart (Dui) - Midd lesbrough (Eng), Slavia Praag (Tsj) - US Palermo (Ita), Sc Heeren veen - Steaua Boekarest (Roe), Lo- komotov Moskou (Rus) - FC Sevil la (Spa), Bolton Wanderers (Eng) - Olympique Marseille (Fra), Hertha BSC (Dui) - Rapid Boekarest (Roe), FC Basel (Zwi) - AS Monaco (Fra). Udinese (Ita) - RC Lens (Fra), Rosenborg (Noo) - Zenit St. Petersburg (Rus), Club Brugge (Bel) - AS Roma (Ita), Schalke 04 (Dui) - Espanyol (Spa). Lille (Fra) - Sjachtar Donetsk (Oek), FC Thun (Zwi) - Hamburger SV (Dui), Real Betis (Spa) - AZ, Artmedia Bratislava (Slw) - Levski Sofia (Bul). De speeldata zijn 15/16 februari en 23 februari 2006. ANP Johan Neeskens assistent Hiddink EINDHOVEN - Johan Neeskens is de komende zes maanden as sistent van Guus Hiddink bij het Australisch nationaal elftal. Hij begint volgende maand bij de Aussies, zijn contract loopt tot en met het WK in juni. Graham Arnold, de huidige as sistent van Hiddink, blijft ge woon in functie. Met de aanstel ling van Neeskens wil de Austra lische voetbalbond Arnold ont lasten. Neeskens en Hiddink werkten al eerder samen, tussen 1996 en 1998 bij het Nederlands elftal. Daarna vertrok Hiddink bij de KNVB en bleef Neeskens nog tot 2000 in dienst als assis- tent-bondscoach van Frank Rijkaard. Vervolgens trainde 'de Nees" NEC, waar hij eind 2004 werd ontslagen. GPD Excelsior wint topper EMMEN - Dankzij een 2-0-zege in de topper bij Emmen heeft koploper Excelsior een voor schot genomen op het behalen van de vierde periodetitel. De Rotterdammers hebben met nog één duel te gaan twee pun ten voorsprong op naaste bela ger Haarlem, dat op eigen veld onder stormachtige omstandig heden met 4-0 won van Volen- dam. Belangrijker voor Excelsior is natuurlijk de koppositie in de eerste divisie. Daarvoor was de zege op nummer drie Emmen ui terst nuttig. VW-Venlo won met 3-0 van AGOW. ANP Guus Hiddink had liever een an dere tegenstander geloot dan Olympique Lyonnais. De sterke Fransen waren bepaald niet de droomtegenstander van de trai ner van PSV. „We hebben Lvon diverse malen ontmoet. Ik dacht van tevoren: laat dat maar voor bij gaan. Maar je hebt het niet voor het zeggen." Vorig seizoen troffen PSV en Olympique Lvon elkaar in de kwartfinale van de Champions League In Lyon kwamen de Eindhovenaren goed weg met een gelijkspel (1-1). In het Phi lips Stadion waren de ploegen vervolgens beter aan elkaar ge waagd. Ook nu werd het 1-1, waarna PSV de strafschoppense- rie won. Hiddink plaatste PSV gisteren na de loting onmiddel lijk in de underdog-rol. Fundament „Lyon was vorig seizoen al erg sterk en heeft het fundament van de ploeg kunnen bewaren. Essien is weg, maar met Fred en Carew is goed ingekocht. Ze zijn dus alleen maar sterker ge worden Dat wil niet zeggen dat PSV bang is. Arouna Koné en Jason Culina zijn in de vol gende ronde speelgerechtigd, dus de selectie wordt beter. Ajax Danny Blind is realistisch na de loting voor achtste finale Cham pions League tegen Intemazio- nale. „Op papier is het een prachtige tegenstander." Hoe wel Internazionale in de ogen van Blind een aansprekende op ponent is die met spelers als Adriano, Luis Figo, oud-Feye- noorder Julio Ricardo Cruz en Juan Sebastian Veron grote na men in de gelederen heeft, weet hij ook dat de wedstrijden tegen Italiaanse teams vaak tegenval len. „We zullen veel balbezit krijgen, maar meestal verliest Ajax zulke duels met 1-0. Maar we moeten niet wanhopen. De knock-out fase is aangebroken en daarin heb je altijd een kans. Op tv heb ik onlangs een aantal wedstrijden bekeken waarin ik Inter heel aardig en ook aanval lend zag spelen." Internazionale is voor Ajax een bekende tegenstander. Twee sei zoen geleden kwamen de Am sterdammers de Italianen nog te gen de groepsfase van de Cham pions League. Destrijd verloor Ajax beide duels (1-0 en 2-1). In- ter staat op dit moment tweede in de Serie A, op tien punten van koploper Juventus. AZ Ook Louis van Gaal reageerde niet opgetogen. „Betis is een gro te club met een groot verleden en het zegt me helemaal niets dat ze nu onderaan staan in de Primera Division. In Spanje kan de onderste van de bovenste win nen. Ik denk dat het een zware loting is, ik vind de Spaanse competitie de sterkste van Euro pa. Het is denk ik wel een voor deel voor ons dat we eerst uit spelen, een eventueel verlies kunnen we hier in De Hout dan nog goedmaken. Hier in Alk maar hebben we Europees nog nooit verloren." Spits Kenneth Perez is blij dat AZ een Spaanse tegenstander heeft geloot: „We hebben in ie der geval de tegenstander met het mooiste shirt Dat zal ik ze ker proberen te ruilen. Ik weet zeker dat we straks goed voorbe reid zullen zijn, we hebben im mers een trainer die het Spaan se voetbal door en door kent." Heerenveen Spelers en technische staf van SC Heerenveen reageerden giste ren met teleurstelling op de kop peling aan Steaua Boekarest. De Roemeense landskampioen wordt sterker aangeslagen dan stadgenoot Dinamo, de club waartegen Heerenveen in okto ber met 0—0 gelijkspeelde. Roderick Weusthoff probeert vallend over de Indiase doelman Bharat Chetri te scoren. doorMartijn Krullaars CHENNAI - Je kan veel van de Nederlandse hockeyers zeggen, maar niet dat ze saai zijn. Waar Australië deze week in Chennai bijna slaapverwekkend sterk de finale van de Champions Trop hy haalde, deed Oranje het op zijn eigen, eigenwijze manier. Al schoot het elftal van Roelant Oltmans zichzelf gisteren nog bijna in de voet. Pas in de laat ste seconde van het laatste pou leduel werd de finale veilig ge steld. Er kwam al geen licht meer door de kier, maar Taeke Taeke- ma sloeg de deur naar de eind strijd toch nog met een ferme klap open. Terwijl de laatste mi nuut van de wedstrijd tegen In dia wegtikte en de stand miracu leus genoeg nog 1-1 was, bracht de achtste straf corner redding voor Oranje. Taekema ramde de bal hard tegen het net, waarna vrijwel direct het eindsignaal klonk. De taferelen daarna waren onge kend voor hockey. Woedende In dische fans trokken hun schoe- Brouwer niet in de finale CHENNAI - Matthijs Brouwer kan waarschijnlijk niet meespe len in de finale van de Champions Trophy. De aanvaller werd in de wedstrijd tegen India (2-1) na een uur hard geraakt door een stick en viel kermend op de grond. Het lijkt er op dat de spits van Den Bosch zijn hand heeft gebro ken. Ook Australië zag een speler in de laatste poulewedstrijd uit vallen. De al geplaatste Kookaburras speelden met 3-3 gelijk tegen Pakistan, maar zagen wel Nathan Eglington afhaken met een handblessure. Het is onzeker of hij morgen in de finale kan uitkomen. GPD nen uit en dreigden die naar de scheidsrechters te gooien. Blijk baar was het schoeisel toch iets te waardevol, want de Indiërs beperkten zich tot het wegsmij ten van wat lege waterflesjes. De arbiters, gewend aan de ge moedelijkheid van Australië en Nieuw-Zeeland, namen het zeke re voor het onzekere en zochten beschutting in het officials-hok je. Pas minuten later, toen de ge moederen op de tribune weer be daard waren, vluchtten ze naar hun kleedkamer Toegegeven, de laatste strafcor- ner was dubieus. Maar de Neder landers konden zich daar niet druk om maken. Zij beseften vooral hoezeer ze gezwijnd had den In een wedstrijd die al veel eerder beslist had moeten wor den, lieten ze het aankomen op de allerlaatste seconde. Bij Jeroen Delmee was de blijd schap daarom al snel voorbij. „Ik ben vooral boos dat we het onszelf weer zo moeilijk hebben gemaakt", mokte de aanvoer der. „Het is bijna lachwekkend als je ziet wat er steeds gebeurt in onze wedstrijden. De mensen hier kunnen beter een kaartje kopen voor alleen de laatste vijf minuten, want daarin gebeurt het steeds. We komen hier met de billen bij elkaar weg." Gloriedagen Roelant Oltmans vond ook wel dat het 'iets makkelijker' had ge kund. „Zo ingewikkeld als dit is natuurlijk overbodig", sprak de bondscoach met veel gevoel voor understatement „We heb ben legio kansen gehad. Maar dat de ploeg dit er dan toch nog weet uit te persen, vind ik gewel dig. Een paar jongens liepen op hun tandvlees, maar zijn toch nog een keer tot op de bodem ge gaan. Klasse." Toch het Oranje het zelf zo ver komen. Weliswaar werd pas in de vijftigste minuut de ban ge broken door een strafcorner van Roderick Weusthoff, maar vijf minuten voor tijd versperde San- deep Singh, het Indiase talent van Eindhoven, Oranje de weg naar de finale. Minuten latei- kregen de Indiërs alsnog de kous op de kop. Zij zullen weer moeten wachten op nieuwe glo riedagen. Dertig jaar na de eni ge wereldtitel (toen nog op gras) Dat polsstokhoogspringer Rens Blom en turner Yuri van Gelder genomineerd zijn voor de titel Sport man van het jaar is meer dan terecht. Beiden mogen zich in hun sport name lijk de eerste Nederlandse wereldkam pioen noemen. Maar bij de derde geno mineerde, judoka Dennis van der Geest, zijn genoeg vraagtekens te plaat sen. Goed. hij heeft dit jaar wel goud gewonnen op het WK, maar was daar mee niet Neerlands beste in zijn sport- tak. Guillaume Elmont leverde name lijk grotere prestaties in 2005. Hij zou daarom donderdag, tijdens het Sportga la in Amsterdam, naast Blom en Van Gelder moeten zitten. Het verhaal van Van der Geest is be kend. De bonkige Haarlemmer kampte het grootste deel van het jaar met bles sures. In de twee maanden vooraf gaand aan het WK in Cairo, dat in sep tember werd gehouden, twijfelde hij openlijk over zijn deelname. Toen hij vervolgens in Cairo vroegtijdig werd uitgeschakeld in de klasse +100 en zijn broertje Elco zwaar geblesseerd raakte, stortte zijn wereld in. Hij huilde voor alle camera's, lag als een zielig hoopje mens in de catacom ben van de immense sporthal en liet we ten dat hij waarschijnlijk niet zou mee doen in de open klasse, op de laatste dag van het WK. Wat had hij daarin im mers te zoeken? Maar op de bewuste zondagmorgen was Van der Geest opeens weer vol goe de moed. Hij had een gunstige loting en zag zijn kans schoon om in het kleine deelnemersveld snel op te rukken. De opportunist haalde met racepartijen eenvoudig de finale en wierp zijn tegen stander daarin op mooie wijze. Dennis huilt, Dennis lacht! Dat hij wereldkampioen werd is na tuurlijk knap, maar de prestatie wordt met zijn nominatie voor Sportman van het jaar overgewaardeerd. Straks wordt-ie het nog: met alleen een simpel behaalde wereldtitel en een wereldbe kerzege in Rome- Nee. die eer zou Guillaume Elmont veel meer toekomen. De Amsterdammer won dit jaar in de klasse -81 het Tour- noi de Paris (vanwege de sterke bezet ting het officieuze WK genoemd), het NK en het WK. En hij werd vijfde op het EK. Maar zijn grootse prestaties vie len nauwelijks op. Omdat hij zich be scheiden opstelde en de media-aan dacht hem gestolen kon worden. Én om dat anderen meer aandacht opeisten. Het verhaal van Elmonts WK is echter te mooi om zomaar aan voorbij te gaan. Hij was nota bene de eerste mannelijke wereldkampioen judo na Wim Ruska in 1971! Elmont had in Cairo een ongekend zwa re loting. Toen hij het schema onder ogen kreeg, moet hij net zo geslikt heb ben als de meeste Nederlanders na de loting voor het WK voetbal van vol gend jaar. Zwaarder kon eigenlijk niet. Maar de judoka kende geen angst en wurmde zich langs vijf eersterangs klas- bakken. En zonder dat hij het zelf door had, schreef hij geschiedenis. „O, ben ik de eerste wereldkampioen sinds Rus- ka? Da's wel leuk, ja." Het verhaal valt zelfs nog wat aan te dikken: Elmont dacht in de zomer se rieus na over stoppen. De blunder op het EK, waardoor hij een finaleplaats en dus een zekere medaille misliep, spookte weken door zijn hoofd. Hij twij felde, hij dacht erover om een maat schappelijke carrière te beginnen. Maar zijn familie en Cor van der Geest, zijn trainer en de vader van, praatten hem om. Gelukkig maar. Donderdag zit Elmont helaas niet op rij 1 in de Rai. Hij moet op één van de stoelen daarachter het Sportgala vol gen en vindt dat zelf waarschijnlijk niet eens zo erg. En als de stemkastjes erbij gepakt moeten worden, zal hij wel gewoon op Van der Geest stemmen. El mont denkt: laat hem maar in de spot lights staan. Roeland van Vliet „Het lijkt me duidelijk dat we liever tegen een andere ploeg hadden gespeeld", reageerde coach Gertjan Verbeek. „Nu moeten we weer naar Roemenië. Steaua Boekarest is een hele goe de ploeg. Voordeeltje is mis schien dat we al iets over het Roemeense voetbal weten." Vol gens doelman Brian Vandenbus- sche hadden de spelers tijdens de loting al het voorgevoel dat het weer een club uit Boekarest zou worden. „Het is geen mooie affiche", aldus Vandenbussche. Heerenveen kwam ruim twee jaar geleden al in aanraking met Steaua. In een oefenduel in Ap pelscha was de Roemeense re cordkampioen op 11 juli 2003 met 4-1 veel te sterk. Van de hui dige selectie deden alleen Mar cel Seip en Georgios Samaras mee. Het Heerenveen-doelpunt werd destijds gescoord door de inmid dels voor FC Zwolle spelende Santi Kolk. GPD zaterdag 17 december 2005 2Q Van Wely verliest tweede partij CHANTI-MANSISK - De Nederlandse schaker Loet Wely zal nog een keer in actie moeten komen in de striü om de dertiende plaats bij de wereldbeker schaken Chanti-Mansisk. Van Wely verloor gisteren de tweede ns tij tegen de Rus Drejev, waarmee de stand in evenwel is: 1-1. vandaag is er een tiebreak. Ook in de strijd om de hoofdprijzen viel er geen bes! sing. De Armeniër Aronian en de Oekraïner Pononrri remiseerden voor de tweede maal en gaan eveneens herhaling. Hetzelfde geldt voor de Rus Grisjoek en A Fransman Bacrot, die strijden om de derde plaats ,4yp Nederlandse records op 100 rug AMSTERDAM - Mitja Zastrow en Hinkelien Schreude hebben gisteren bij de Nederlandse kampioenschaptyr zwemmen kortebaan in Amsterdam de nationale records op de 100 meter rugslag scherper gesteld. Zastrow biet- met een tijd van 53,50 eenhonderdste onder de oude ton! tijd, die sinds januari 2003 in handen was van de clels gestopte Klaas Erik Zwering (53,51). Schreuder realiseerde een tijd van 59,63 en dook hiermee ruim onder het oude record dat sinds januari 2003 me 1.00,75 op haar naam stond. Naast Schreuder maakte ooi Marleen Veldhuis indruk op de voor haar ongewone af.' stand. Ze eindgde als tweede in 1.01,11. ANP Hagelstein teammanager Trinidad ROTTERDAM - Hans Hagelstein fungeert komende^ mer bij het WK voetbal in Duitsland als teammanager van Trinidad en Tobago. De teammanager van Feyenóord werd vlak na de plaatsing van de eilandengroep voorde wereldtitelstrijd benaderd door bondscoach Leo Beenhak ker. De twee werkten in de jaren negentig samen in Df Kuip. „Ik heb eerst om toestemming van Feyenoord ge- vraagd. Toen ik die kreeg heb ik Trinidad en Tobago mijn jawoord gegeven. Ik zie er erg naar uit", aldus Hagelstein op de website van Feyenoord. ANP Ibrahim Afellay langer bij PSV EINDHOVEN - PSV heeft Ibrahim Afellay langer aa zich gebonden. De 19-jarige talentvolle middenvelder if. kende bij tot medio 2010. Zijn huidige verbintenis lap nog door tot de zomer van 2007. Afellay debuteerde s 2004 in het eerste elftal en is inmiddels een vaste waara in de basis. Hij maakte dit jaar ook indruk bij het WK der 20 in eigen land. Daarnaast heeft PSV ookdejocgt k Spanjaard José Pla Moya - Pepe Pla - gecontracteerd Df 18-jarige verdediger heeft voor 3,5 seizoen getekend Dj international van het Spaanse elftal in zijn leeftijdscate gorie is afkomstig van Valencia, waar coach Guus ft;, dink in het verleden trainer was. ANP Jie in halve finale World Cup YIJANG - Yao Jie heeft de halve finale bereikt van hei toernooi om de World Cup in de Chinese stad Yijang.D? Nederlandse badmintonster werd eerste in haai- groepca zeges op de Zuid-Koreaanse Yun Hwa Lee en de Thtse Monthila Meemek. In de halve eindstrijd staat Jie tqs- over de Chinse Zhang Ning, winnares van Olymosi goud in Athene ANP foto Koen Suyk/ANP speelt het thuisland morgen de degradatiewedstrijd tegen Paki stan. Wie er ook wint, het Aziati sche hockey is de grote verlie zer. De Oranje-hockeyers zullen die wedstrijd misschien in hun ho tel volgen. Zij komen pas 's avonds in actie, in de finale te gen Australië. De vijfde finale op een groot toernooi op rij, waarvan de laatste drie verloren werden. Maar als het aan de sta tistieken ligt, kan de naam van Nederland nu alvast in de win naarsbokaal gegraveerd wor den. Want twee keer winnen van dezelfde ploeg op één toer nooi? Dat gebeurt hoogst zel den. Het is maar dat Australië het weet. Nederland won op de Spelen van Australië in de pou le. maar verloor de finale. Neder land won op de vorige Cham pions trophy van Spanje in de poule, maar verloor de finale. En Nederland won op het EK van Spanje in de poule, maar verloor opnieuw de finale. „Drie keer op rij", verzuchtte doelman Guus Vogels. „Het zou mooi zijn als het nu eens anders om zou zijn." GPD door Tim Senden HILVERSUM - Kledingfabri kant Nike heeft gisteren het pak gepresenteerd waarin de Nederlandse schaatsers tij dens de Olympische Spelen van Turijn zullen rijden. Het betreft een opvolger van de Swift Skin, het pak waarmee de Oranje-equipe in Salt La ke City acht medailles vero verde. Volgens Nike is de 'Swift Skin tweede generatie' nog ae- rodynamischer. Bovendien hebben de ontwerpers de pas vorm, tempera tuurregulering en bewegingsvrijheid verbe terd waardoor de kledingfa brikant verwacht dat de schaatsers nog harder kun nen schaatsen. Echt voordeel op concurren ten als Chad Hedrick, Shani Davis, Oystein Grodum of Es- kil Ervik hebben de Nederlan ders niet. Naast Oranje ont vangen namelijk ook rijders uit de Verenigde Staten, Noor wegen, Zuid-Korea, China, Oekraïne en België een Swift Skin. Voor het 'Project Swiff hebben Nike-ontwerpers co ontwikkelaars de afgelopen jaren meer dan 900 uur onder zoek gedaan in windtunneli De nieuwe Swift Skin bor duurt daarom verder op hef concept van 'body mapping', waarbij bepaalde textielsoor ten op strategische plekken van het lichaam van df schaatser zijn geplaatst. Gladde materialen kunnen df luchtweerstand verminderen en zijn derhalve geschikt voor grotere lichaamsdelen zoals! de romp. Op cilindrische li chaamsdelen, zoals armen a benen, verhoogt een gladde'fc stof de weerstand. Daar is nu- i t teriaal met een bepaalde I fe structuur op zijn plaats De Nederlandse schaatsers zul len het nieuwe pak tijd© het EK allround van 13 tot a met 15 januari in Hamarvoor het eerst gebruiken. AVP van onze sportredactie ROTTERDAM - Vitesse heeft gisteravond een pijnlijke neder laag geleden op het Kasteel. Sparta pakte in de slotminuut de zege (1-0) door een doelpunt van De Fauw. De Arnhemse ploeg domineerde tegen het strijdlustige Sparta bijna de gehele wedstrijd, maar stichtte aanvallend nauwelijks gevaar. Sparta - Vitesse 1-0 (0-0). 9f.Bt Fauw 1-0. Scheidsrechter I'». fo Dongen, Aantal toeschouwt 7256. Gele kaart Michels, Fauw (Sparta), De Mul, Suf* Frankel (Vitesse). Sparta: Ponk; De Fauw, Gutó Schenkel en Gudelj; KfliMi ™J den Bergh (76. Emnes), MichiM Polak (46. Oost); Bouaouzanm Vitesse: Wapenaar; Vreven, Kfe Dingsdag en Swerts; Va# f Schaaf (21. Frankel), fflrsienW sen; De Mul (81. Rojer), Esajas (69. Benson). ANP Sparta-speler Yuri Rose (links) in duel met Gill Swerts van V'"®. foto*»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 82