Speelzaal moet dagdeel sluiten Een ruitjesgordijn en potjes voor 't raam PZCzaterdag 17 december 2005 z 13 Kerstboom brengt licht in duister Publieksbalie Sas officieel geopend siuiskii iwiiimiKiiTTH De kleine dingen doen ertoe Op zoek naar een fraai kerstgeschenk? Kunstboek Reynier de Muynck Ouders De Bengelbak in Aardenburg proberen bezuiniging tegen te houden Idventsconcert in Grote Kerk KNEUZEN - Het Hulster Gemengd Koor en het Zeeuws Sjzantijns Koor geven van- ivond een Adventsconcert in de Grote Kerk in de Noordstraat te lerneuzen. Op het programma staan wer- iin in de sfeer van Westerse itrstliederen tot Russisch-Orto- fere kerkmuziek en kerstliede- Naast a-capellawerken wrdthet Hulster koor deels be- piad aan de piano door Mark Ky. Jongeren tot zeventien jaar cogen gratis binnen. toeken gestolen HISSINGEN - Uit een winkel it Vlissingen zijn donderdag middag dertien spijkerbroeken i. Ze kosten meer dan honderd euro per stuk. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; Qterdagstot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30ACTERIMEUZEIM Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 F-maJ): redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Ba rem an Raymond de Frel Renévan Stee Fnts Bakker (sport) Raudeloo 16 4560AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 "60 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: n internet jww pzc.nl Email: Web@pzc.nl Eén van de bewoonsters van verzorginghuis De Stelle in Oostburg wandelt met haar rollator door de Alzheimertuin. door Romain van Damme OOSTBURG - Met de eerste Alzheimer tuin in Nederland kwam de Stichting Woonzorg West-Zeeuws-Vlaanderen uitgebreid in het nieuws. Een prachtig project voor de dementerende bewo ners. Maar daar blijft het niet bij. Sinds dit jaar legt de stichting de bewoners nog meer in de watten. Liefdevol gehol pen door extra geschoolde medewer kers. Met dank aan Europa. „Vroeger wisten wij wel wat goed was voor de mensen die hier woonden. Zo ging dat in die tijd. Nu luisteren we veel beter en staat de vraag van de bewoner centraal. Daar spelen we dan op in, al wil dat niet zeggen dat nu zomaar alles kan", vertelt directeur Ben Sander van verpleeghuis De Stelle in Oostburg. Vraaggestuurde zorg en bejegening, heet dat in de taal van de zorg. De 435 medewerkers van de Stichting Woon zorg West Zeeuws-Vlaanderen met ves tigingen in Sluis, Breskens en Oostburg hebben er allemaal kennis mee ge maakt. Met dank aan het Europees So ciaal Fonds (ESF), waaruit de Stichting ongeveer 450.000 euro subsidie opdiep te. Op een grijze donderdagmiddag werd in de Stelle het zogeheten ESF-traject afgesloten met een geanimeerde bijeen komst waarop vooral de praktijk cen traal stond. Het werd een wandeling vol verrassingen, uitgepakt door enthou siaste medewerkers die de leek geduldig uitlegden wat decubituspreventie, remi niscentie en PDL (Passiviteit van het Dagelijks Leven) is. We kijken samen rond in Het Klaver blad en De Klaproos, waar zeventig zie ke ouderen verblijven. Dat zijn de soma tische afdelingen. We kuieren door De Boterbloem en De Korenbloem, waar het leven ommuurd is. Dat kan niet an ders. Nodig om de zeventig dementeren den een veilig onderkomen te bieden. „Ook die hebben vragen", zegt Sanders. „Daar moet je uiteraard serieus mee om gaan. Goed luisteren. Het zijn vaak de kleine dingen die het doen." Zoals 'rood geruite' gordijntje voor op de muur ge schilderde ramen met daarvoor bloem potjes. „Die worden zó vaak verplaatst en herschikt." Door naar de reminiscentiekamer. De kamer waar de bewoner herinneringen kan ophalen. Het ruikt er naar de jaren vijftig. Met een zwarte stoof, petroleum stel en op het dressoi r een lp van Piet Brakman. Mijn Zeeuwse Land heet de lp. Er liggen levensboeken van de bewo ners. Vol foto's en verhaaltjes van vroe ger. Sanders: „Dat boek wordt samen met een verzorgende en de familie gemaakt. Eigenlijk is het net als thuis. Daar doe je dat ook wel eens. Bladeren in een fo toboek en herinneringen ophalen." Het is vooral bedoeld voor bewoners die nog een redelijk goed lange-termijnge- heugen hebben. Die aan de hand van de voorwerpen die er staan door hun eigen verleden wandelen. Het blijkt stimule rend te werken. Bewoners worden min der passief en maken meer contact. De Alzheimertuin is al een tijdje open en inmiddels wijd en zijd bekend in zorgland. Het was een primeur in Neder land. Een binnentuin die helemaal inge richt is op de behoeften en mogelijkhe den van de dementerenden, die er veel gebruik van maken. „Natuurlijk moet je wel wat meer doen dan de bewoners foto Peter Nicolai alleen maar in die tuin zetten", zegt Teunie Geervliet, een van de afdelings hoofden. „Je moet ze zodanig stimule ren, dat er wat loskomt. Dat ze zich prettig voelen in die tuin." In de fysiotherapieruimte valt de term PDL. Dat staat voor Passiviteiten van het Dagelijks leven. Passiviteit is bij de menterenden een kenmerk van het dage lijks leven geworden staat er op de web site van de stichting PDL. Om daar zo goed mogelijk mee om te kunnen gaan, is er een behandelmethodiek ontwik keld. Sanders: „We zijn een PDL-gecertifi- ceerde instelling. Dat wil zeggen dat we mensen in huis hebben die PDL-gespe- cialiseerd zijn en al onze medewerkers hebben scholing gehad. Ze kunnen bij voorbeeld de andere medewerkers leren hoe er aangepast gewassen moet wor den. We hebben ook aangepaste PDL-kleding. Zoals overhemden die aan de achterkant open zijn. Jurken zon der voering. Die zijn gemaakt om de be woners zo veilig mogelijk te kleden." Eind januari is er in De Stelle een PLD-dag voor alle instellingen uit Zee land, Brabant en Limburg. Sanders: „Lang niet alle instellingen zijn PLD-gecertificeerd. Want ook dat kost weer tijd en geld." door Paul Begijn l'ERNEUZEN - De publieksba lie van de gemeente Terneuzen in Sas van Gent is gisteren offici eel geopend door wethouder J. van Schaik (PvdA). „Wij willen de dorpen blijven vertegenwoor digen en willen niet steeds herin nerd worden aan de negatieve gevolgen van de gemeentelijke herindeling", sprak Van Schaik toe. De publieksbalie aan de Westka de is sinds maandag 5 december toegankelijk voor de inwoners. Volgens directeur J. de Jonge van de Rabobank uit Sas van Gent verliepen de eerste twee weken naar wens. „We konden elkaar meteen vinden", aldus De Jonge. Bij de gemeentelijke balie aan de Westkade is bewust gekozen voor zitplaatsen. „De zitplaatsen stralen rust uit en dat is heel belangrijk voor klant en medewerker", zei Van Schaik. De baliemedewerkers mochten tot nu toe kiezen voor een eigen kledingsstijl. Maar vol gens Van Schaik wordt er in de komende weken gesproken over het toepassen van één kleding- concept. „Het is niet zo dat alle medewerkers nu ineens in pak komen We gaan de komende we ken bekijken wat gepast is." De centrale ligging in het centrum gaf de doorslag voor de komst van de nieuwe balie aan de West kade. Voor zaken die niet meteen aan de balie afgehandeld kunnen worden, moeten de bewoners een afspraak maken. morgen in Vlissingen: door Gino van den Broecke ichting werd gisteren ontstoken op het kerkplein in het dorpshart van Sluiskil. foto Camile Schelstraete SLUISKIL - Met een druk op de knop ont stak wethouder J. van Schaik vanaf de mu- ziekkiosk gisteravond de kerstboom- en sfeerverlichting op en rond het kerkplein in het dorpshart van Sluiskil. Er was mu ziek, er stonden drankjes en hapjes, met dc complimenten van van de Stichting Folkart en de Ondernemersvereniging Sluiskil. Een honderdtal dorpelingen kwam op het tafereel af. Rondom de kiosk stonden fees telijk versierde kerstbomen en op het plein hield de brandweer de brandende vuurkorven in de gaten. Na een korte speech van L. van Hecke was er een a ca- pella optreden van de Antwerpse muziek groep Xenia. Vlak voordat de Temeuzense wethouder de lichten ontstak, kwam uit het duister de kerstman het plein opgelo pen, zwaaiend met een bel en met in zijn hand een kleine kerstattentie voor wethou der Van Schaik en zijn echtgenote. Toen de lichtslang in de grote kerstboom - die voorheen altijd op het Lelieplein stond - en de rest van de sfeerverlichting werd aangedaan, zette Muziekvereniging Sluis kil 'I'm dreaming of a white Christmas' in, van Bing Crosby, Sfeerverhogende sneeuw kregen de aanwezigen niet, in plaats daarvan vielen er enkele stevige re genbuien uit de hemel. Na de plichtplegin gen ging het gezelschap richting 't Meulen- gat waar Xenia nog een afsluitend einde- jaarsconcert ten gehore bracht. kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl 29,50 In genummerde en gesigneerde luxe doos met orgineel miniatuur werk als bladwijzer: 149,5° Verkrijgbaar bij: Boekhandel De Koperen Tuin. Goes Boekhandel De Drukkenj. Middelburg en op www bpekreynier.nl Reynier signeert zijn boek tijdens de koopzondag in De Koperen Tuin te Goes op zondag 18 december van 13.00 - 16 00 uur j^jrank van Cooten OUDENBURG - De ouder- «rkgroep van peuterspeelzaal [V Bengelbak in Aardenburg «testeert tegen de dreigende Sting van een dagdeel. De achting peuterspeelzalen ijöt-Zeeuws-Vlaanderen wil tl onder meer doen omdat te «inig peuters de peuterspeel- aj| bezoeken. Het open houden tjn het bewuste dagdeel is dus liduur. Oe stichting krijgt van de ge ënte alleen subsidie voor me dagdelen per peuter. De extra dagdelen worden enkel ge financierd door de ouderbijdra ge Dit is niet voldoende meer je het bewuste dagdeel open te kouden Oe ouderwerkgroep is het niet sss met de dreigende sluiting. Ondanks het dalende aantal jcmeldingen draait onze peu- gspeelzaal bijna elk dagdeel «ei volle bezetting. Er zijn nu «l peuters die meer dan twee ègdelen komen. Dit is duide- jAeen behoefte van de ouders, h Aardenburg is geen kinder- dagverblijf om de kinderen groepsgewijs op te vangen. Al ign de peuterspeelzaal voldoet blijven in een plaats als Aarden burg." De ouderwerkgroep vraagt daar om in een brief aan de gemeente extra geld beschikbaar te stel len. Deze brief gaat vergezeld van een groot aantal handteke ningen. „Onze peuterspeelzaal draait goed en voorziet in de behoefte van ongeveer dertig peuters." Een woordvoerder van de ge meente Sluis liet gisteren weten dat extra geld niet in het vat zit. De gemeenteraad stelt volgende week de nota peuterspeelzaal- werk vast. In deze nota staat on der meer dat de gemeente peu terspeelzalen ziet als basisvoor ziening voor twee dagdelen per week. Peuterspeelzalen krijgen dus gemeentelijke subsidie voor twee dagdelen. Peuterspeelza len met kinderen die extra aan dacht nodig hebben komen wel licht voor subsidie voor een der de dagdeel in aanmerking. Volgens de woordvoerder ver keert De Bengelbak met vier tot vijf dagdelen per week in een luxe positie. „Als één dagdeel wordt geschrapt, zit De Bengel bak nog altijd boven de norm van twee dagdelen." De woord voerder wijst erop dat peuter- speelzaalwerk de gemeente veel geld kost. Zo komt binnenkort een collegevoorstel in de raad om vijftigduizend euro extra be schikbaar te stellen. Als de gemeente De Bengelbak meer geld geeft, staan volgens de woordvoerder wellicht ook andere peuterspeelzalen bij de gemeente op de stoep. „Extra steun aan De Bengelbak schept een precedent. Het bestuur van de stichting staat overigens niet achter de brief van de ouder werkgroep." Oorzaken de ouderwerkgroep aft het dalende aantal aanmel- igen twee oorzaken. Niet al- borden minder baby's gebo- dan een aantal jaar geleden, ar ook is in Eede vorig jaar n peuterspeelzaal geopend, i deze speelzaal zitten peuters volgens de ouderwerkgroep uders wellicht De Bengelbak lieden bezocht. ouderwerkgroep wijst ver- 3 ér op de gestegen ouderbijdra ges een van de oorzaken. „De paiterspeelzaal is voor veel men sa een stuk duurder gewor- dtn" Minting van een dagdeel ver slechtert volgens de ouderwerk- joep van De Bengelbak ook de icacurrentiepositie ten opzichte gië „Het is toch een be- rtnjke voorziening die moet Protestbord hondenpoep terecht WESTDORPE - Harold Goethals (79) uit Westdorpe heeft na vijf maanden zijn ontvreemde protestbord tegen hon denpoep terug. Het stond weer voor zijn woning aan de Singel. Goethals onderhoudt het perkje voor zijn deur. Op het bord dat weer terecht is staat de tekst 'Een beetje begrip, een beetje fatsoen, leer uw hond thuis zijn behoef te te doen'. De Westdorpenaren klagen al langer over overlast van hondenpoep die vooral bij speeltuintjes en de kreek wordt aangetroffen. Het leidde al tot raadsvragen. Goet hals is blij dat hij zijn bord weer terug heeft. „Het is wel grappig dat het weer boven water is. Misschien zit er wel een kerstgedachte achter. Vrijgesproken van drugshandel MIDDELBURG - Een onvolledig onderzoek van de poli tie gaf gisteren voor de Middelburgse politierechter de doorslag om een 36-jarige inwoner van Kloosterzande voor bezit van zes kilo hennep vrij te spreken. Volgens de politierechter was de politie tekortgeschoten in het speur- derswerk naar de handel en wandel van mensen die iets te maken kunnen hebben met growshop De Groene He mel in Koewacht. De verdachte zei de growshop als posta dres te hebben. Hij gaf toe de nieuwe eigenaar te hebben geholpen met het opstarten van de growshop, maar voor de rest had hij er niets mee te maken. De politie deed op 16 december vo rig jaar een inval in de smartshop, nadat een man op een bromfiets met een hoeveelheid softdrugs werd aangehou den. In de growshop werd een te grote voorraad aan can nabis aangetroffen. Begrip voor bedreigen rivaal MIDDELBURG - De telefonische mededeling 'Ik zal je on der de aarde stoppen' moest volgens een 33-jarige Temeu- zenaar niet gezien worden als een bedreiging. Hij had de minnaar van zijn vrouw ermee willen zeggen dat hij zijn gezicht nergens meer kon vertonen, legde de man de poli tierechter gisteren uit op de zitting in Middelburg. „In de Turkse cultuur betekent dat, dat hij zelf weet een grote fout te hebben gemaakt. Want het is een grote schande." Het slachtoffer had het anders ervaren, „Ik was bang dat hij langs zou komen." Ook de officier van justitie sloot niet uit dat hier eerwraak een rol speelde. Zij hield er in haar eis van 300 euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk, rekening mee dat er een echtscheidingsprocedure in goed overleg tussen beide partijen loopt. De bedreiging achtte ze bewezen. De politierechter ging daarin mee. maar ze hield rekening met de situatie. „Ik kan me wel voorstellen dat u boos werd." De man kreeg de 300 euro boete voorwaardelijk opgelegd. Controle op aanhangwagens TERNEUZEN - Bij een politiecontrole op aanhangwa gens, gisteren in de Terneuzense Koegorsstraat, zijn zes tien bekeuringen uitgeschreven. Tussen 9.30 en 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur werden er 41 voertuigen onder de loep genomen. Drie van de zestien bekeurde bestuur ders voerden onjuiste verlichting, dertien maal werd een onjuist bevestigde hulpkoppeling geconstateerd of was die zelfs helemaal afwezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 77