Geen drinkwater uit Haringvliet PZC Illegaal downloaden, dat doet toch iedereen 15 Aantal verkooppunten vuurwerk neemt toe Evides stopt met inname vanwege te hoog zoutgehalte |B1 OPENDAGEN Seppe Air Service DAGSCHOOL KEERSVLIEGERS Straf voor wangedrag tijdens rechtszitting Maatschappelijk werk en jeugdzorg in één meldpunt zaterdag 17 december 2005 r0£§Er kan dit jaar op meer „laalsen in Zeeland vuurwerk •kocht worden dan vorig jaar. gttds meer bedrijven slagen er- Bsan de strenge veiligheidsei- <n ie voldoen. fori" jaar viel meer dan de helft de vuurwerkverkopers af, «ndat ze niet aan de nieuwe ••oorschriften van de overheid wilde of kon voldoen. Nu bedrij ven een jaar langer de tijd heb ben gehad sprinklervoorzienin gen te installeren en opslagplaat sen brandwerend te maken, gooit een deel van hen de rotjes en pijlen weer in de verkoop. Volgens de Stichting Vuurwerk Nederland stijgt het aantal ver kooppunten in het hele land dit jaar met zo'n 25 procent naar bijna 1500. Fixet in Sint-Maartensdijk is één van de terugkomers. „Vorig jaar kwamen we in de knoei met de planning", geeft C. Muller aan. „Nu hebben we een mooie bunker en zijn we er helemaal klaar voor." Ook in en rond Goes stijgt het aantal mogelijkheden om aan vuurwerk te komen „We heb ben er nogal wat concurrentie bijgekregen", concludeert M. Oreel van Brammetje Dump. „Zowel in de stad zelf als in om ringende dorpen." Hij wijst on der meer op de gemeente Borse- le, waar dit jaar in Heinkens- zand en 's-Gravenpolder vuur werk wordt aangeboden. Vorig jaar was er in de gemeente Bor- sele geen vuurwerk te krijgen. W. de Coene van Het Feestbeest in Sas van Gent laat hetzelfde geluid horen. „Het zou best kun nen dat we daardoor wat min der verkopen", kijkt hij voor zichtig naar de gevolgen. Bij Intratuin in Koudekerke zijn ze daar niet bang voor. „Ik denk niet concurrentie van invloed is op vuurwerkinkoop", schat S. Joziasse in. J. Boon van Center- point in Zierikzee is het daar niet mee eens „Onze omzet is wel degelijk afhankelijk van het aanbod van andere bedrijven", geeft hij aan. Wat dat betreft heeft Boon het getroffen Op Schouwen-Duiveland is het aan tal verkooppunten dit jaar drie: evenveel als vorig jaar HAAMSTEDE - Waterbedrijf Elides is gestopt met het inne men van oppervlaktewater uit hel Haringvliet. Het zoutgehalte is al enige tijd te hoog. He drinkwatervoorziening 0p Schouwen-Duiveland en Goe- ^-Overflakkee komt door de ••jamestop nog niet in gevaar, .s voorlopig voldoende voor raad® de duinen aanwezig. Het water uit het Haringvliet is jodig om de natuurlijke grond- iatervoorraad in de duinen aan Kvullen. Het wordt opgepompt sit het meer en naar de duinen mj Haamstede en Ouddorp ge transporteerd. Daar vindt men- ging met het duinwater plaats. Hiertoe is besloten, omdat door ie jaren heen als gevolg van de grote toename van het drinkwa terverbruik, de natuurlijke voor raad duinwater snel slonk. Dit leidde onder meer tot verdro- gingsverschijnselen in de dui nen, Door de aanvulling met (voorgezuiverd) oppervlaktewa ter uit het Haringvliet kan er nu meer water onttrokken worden zonder ingrijpende gevolgen worde duingebieden. Extra voorraad Het zoutgehalte in het Haring- viiet schommelt de laatste we ien rond 350 milligram per li js Deinnamegrens is 300 milli- gam per liter. Als het oppom pen van het water de komende reten met kan worden hervat, «erlegt Evides met de provin- as Zeeland en Zuid-Holland. D» wordt bekeken of een extra Brochure over praktijkscholen in Zeeland door RenSchrier op 14 jan. en4feb. lel. 0165 31 81 67 www.seppe.nl voorraad water in de duinen mag worden aangesproken. Ook jn het Brielse Meer stijgt het zoutgehalte gestaag. Daar haalt Evides water uit voor en kele industriële afnemers. Die zijn op de hoogte gesteld van het hogere zoutgehalte, zodat ze gepaste maatregelen kunnen ne men met het oog op hun bedrijfs voering. Evides praat met Rijkswater staat - beheerder van het Ha ringvliet - over de mogelijke oor zaken van de hoge zoutgehaltes. Indringing van zeewater en on voldoende doorspoeling met zoet water uit de rivieren lijken het meest voor de hand liggend. Als dat zo is, kunnen de proble men in de toekomst alleen nog maar groter worden. Besloten is namelijk om vanaf 2008 de slui zen in de monding van het Ha ringvliet op een kier te zetten. Daardoor krijgt het getij weer invloed op het afgesloten bek ken. Evides heeft herhaaldelijk gewaarschuwd voor de gevolgen die dit voor de drinkwatervoor ziening kan hebben. Het bedrijf noemt het opmerkelijk dat be heerder Rijkswaterstaat nu al moeilijkheden heeft met hoge zoutgehaltes. MIDDELBURG - De Zeeuwse praktijkscholen hebben gisteren bun helden in het zonnetje ge zel. Speciaal voor het bedrijfsle ven is de brochure 'Helden in de praktijk' vervaardigd. Gedepu- leerde G. van Heukelom kreeg bet eerste exemplaar tijdens een miedag voor het praktijkon derwijs in Zeeland. In de brochure wordt uitgelegd wat het praktijkonderwijs is en *at het te bieden heeft. Verder kunnen mensen uit het bedrijfs leren zien waar de stagiaires un de praktijkscholen mee be zig zijn en wat ze aan hen heb- *n Op die manier wordt ge tracht onduidelijkheid en onbe kendheid met het praktijkonder wijs weg te nemen. Het praktijkonderwijs is een vorm van voortgezet onderwijs reor leerlingen van wie is geble ken dat zij niet in staat zijn bin nen het vmbo een diploma te ha len. Zij zijn evenwel bij uitstek geschikt om een functie te ver rellen op of onder het assisten tenniveau in de vakken Tech niek, Zorg en Welzijn, Econo mieën Groen. In Zeeland zijn vier scholen voor praktijkonderwijs en twee afdelingen bij een reguliere school voor voortgezet onder wijs, De praktijkscholen zijn bet Bolwerk in Middelburg, de Wissel in Goes, de Sprong in Ter- neuzen en de praktijkschool Hulst. He afdelingen zijn aangesloten mj Pontes Praktijkschool in Zie- "kzee en het Praktijkonderwijs Calrijn College in Kapelle. In to- '■sal hebben de scholen en afde- im§en zo'n 460 leerlingen inge schreven, (Advertentie) door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Te kunt ze nog wat vertellen, de scholieren van het Scheldemond. Verboden ille gaal games en software te down loaden? Dal doet toch iedereen! En je gaat toch zeker geen zestig euro neertellen voor een game. Dat begrijpt het campagneteam van B I G. (Ban Illegale Games- en Software) best. Toch probe ren de offline detectives de scho lieren van het Scheldemond te overtuigen dat illegaal downloa den eigenlijk helemaal niet mag. Het is verboden. „En ik ga ze dat echt niet vertel len", zegt Roelof van Hoorn van de campagne. „Dat is vechten te gen de bierkaai. Het enige wat ik kan doen, is ze ei-van bewust laten worden dat het niet mag. Dat ze erover nadenken." In de pauze probeert hij de aan dacht van de onderbouwscholie- ren te trekken. Naar zijn praatje door de microfoon wil niemand luisteren. Pas als Roelof het vo lume bij zijn film op scherp zet, draaien de scholieren zich om. Best een vette beat, klinkt het. Maar de boodschap in hun oren Benefietconcert door Surrender en The Heinoos 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Het benefietconcert dat Suren- der en The Heinoos geven voor Botswana, is vrijdag 23 decem ber in café Oranjeboom in 's-Heer Hendrikskinderen. Het goede doel waarvoor beide bands spelen, is een project van Horizon Holland die medische en agrarische hulp biedt in ont wikkelingslanden. Het gaat om een revalidatiecentrum in Bots wana. Marije van de Kreeke en René Allemekinders gaan daar vanaf 2 januari werken als vrij willigers. Zij moeten hun ver blijf en materialen zelf bekosti gen. Surrender en The Heinoos (uit de Achterhoek) willen daar aan een steentje bijdragen met het akoestisch benefietconcert dat om 20.30 uur begint. knopen, ho maar. „Chili, waar om zou je dure software kopen als je het online gratis kunt krij gen", vraagt een jongen zich af. „Ik download alleen maar." Die reacties kent Roelof. En toe gegeven, er valt best iets voor te zeggen. „Als je met je beetje zak geld maanden moet sparen voor een spelletje, begrijp ik dat best. Ze vinden B.I.G. vast heel stom, maar ze vragen ons wel om een T-shirt. Dus als ze straks thuis komen, vraagt pa waar dat van is. Dan legt zo'n jongen uit waar B.I.G. voor staat. Misschien dat pa dan ook gaat nadenken." Next. Pauze twee, ditmaal de bo venbouw, Voor pubers van 16 is het vast niet cool om naar voren te komen en vragen over illegaal downloaden te beantwoorden, zou je denken. Prompt staat het hele podium vol. Dertig jongens willen meedoen aan de quiz. Roepen keihard 'nee' als wordt gevraagd of je je Playstation zo maar mag laten ombouwen. Zo hard ze kunnen 'ja' als wordt ge vraagd of meer dan de helft van de jongeren illegaal downloa den normaal vindt. Antwoorden in koor 'ja' op de vraag of je Win dows XP gewoon mag downloa den. Euh, nee dus. Maar ze doen het wel, verklapt vierdeklasser Ritesh. „Een kennis van me knutselt altijd aan mijn compu ter en dan zet hij er ook gelijk nieuwe programma's op. Dat doet iedereen." Ja hoor, knikken Semmi en Len- nart. Ook zij doen dat. Lennart wil nog wel eens een game ko pen. „Maar alleen als ik zeker weet dat ik het vaak zal spelen. Dan heb ik daar wel zestig euro voor over. Anders niet." COR DE JONGE Werkstraf voor slaan toerist MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor uitgaansgeweld in Renesse bij verstek veroordeeld tot honderd uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan het slachtoffer, een Duitse toerist, moet hij 2000 euro smar tengeld betalen. De klap kwam bijzonder hard aan bij het slachtoffer, want de man liep een ernstige neusfractuur op. Hij moest zelfs geopereerd worden en zijn reuk- en smaakvermogen zijn sterk verminderd. Het incident speelde zich op 15 mei dit jaar in de Schouw- se badplaats voor de ogen van surveillerende agenten af De verdachte was uit zijn auto gestapt, omdat hij meende dat de Duitse voetganger de weg blokkeerde. Voordat de Duitser het goed en wel besefte haalde de Goesenaar uit voor een forse klap. De verdachte had verklaard dat hij een vechtsport beoefent, waardoor de klap harder was aangekomen. Officier van justitie J. Janssen vond dat de verdachte zich als vechtsporter juist had moeten beheer sen. Politierechter A. Gaakeer nam de eis over. Winkeldief krijgt laatste kans MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 24-jarige man uit Goes voor een winkeldiefstal tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De Goesenaar nam op 25 juni bij een winkel in zijn woonplaats een fles badschuim weg. „Ik had geen geld, maar ik moest douchen", zei hij. Offi cier van justitie J. Janssen verwees naar het strafblad met vermogensdelicten. „U blijft op het verkeerde spoor zit ten." De officier eiste een week cel. Voor de politierechter was het van belang dat de verdachte werk had. „Ik zal u met het opleggen van een voorwaardelijke straf nog één keer een kans geven." Koffieshop opent in januari TERNEUZEN - De koffieshop in de nieuwbouw van Checkpoint aan de Westkolkstraat in Temeuzen gaat zon dag 8 januari open. Dat antwoordt burgemeester J. Lo- nink op een vraag van raadslid G. van den Berg- van Dijk (ChristenUnie). Het is de bedoeling een kleine week later te beginnen met de sloop van de huidige - tijdelijke - huisvesting van Checkpoint, pal naast de nieuwbouw. Daarna begint de bouw van het tweede gedeelte van de parkeergarage aan de Westkolkstraat. Tenslotte volgt de herinrichting van het Theaterplein. Inmiddels zijn het café en het restaurant van Checkpoint al open. De koffieshop in de kelder van het gebouw zou begin juli open gaan, maar liep toen vertraging op door waterschade na een zware regenbui. Stichting Ter Weel haalt keurmerk GOES - De zorginstelling Stichting Ter Weel in Goes heeft een keurmerk voor goed personeelsbeleid gehaald De stichting mag zich voortaan Investor in People noe men, ofwel een werkgever die investeert in zijn peroneel. Om het keurmerk te halen, moeten de doelen van de orga nisatie worden gekoppeld aan de ambities en mogelijkhe den van mensen op de werkvloer. Dat gebeurt vanuit het idee dat tevreden medewerkers een beter product afleve ren. Daarvan profiteren juist weer de bewoners van de verschillende vestigingen van Ter Weel. Leden van het campagneteam van Ban Illegale Games en Software (B.I.G.) proberen leerlingen van het Scheldecollege in Vlissingen er bewust van te maken dat illegaal downloaden eigenlijk niet mag. foto Lex de Meester Semmi is doorgaans niet erg ge charmeerd van illegale kopieën. „Er zitten vaak fouten in en als je zelf iets online wil downloa den, ben je uren bezig. Ritesh pakt het slim aan. Als hij een game wil kopen, wacht hij wel tot het afgeprijsd in de win kel ligt. „Na een paar maanden is een game nog even leuk, hoor. En zo'n campagne, daar trek ik me niet zoveel van aan. Stel dat ze boetes gaan uitdelen voor ille gaal downloaden, dan wordt het anders. Maar zolang je lekker je gang kunt gaan, doe ik dat." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een rechter die een persoon voor het versto ren van de procesorde aan klaagt, dat is uitzonderlijk in Nederland. De Middelburgse kantonrechter zag zich daartoe echter op 14 maart dit jaar ge noodzaakt toen een 72-jarige Amsterdammer een rechtszaak verstoorde. De man gedroeg zich agressief, bleef aanwijzingen van de rech ter tijdens een getuigenverhoor negeren en weigerde de rechts zaal te verlaten. Om de schijn van partijdigheid te voorkomen, behandelde de rechterlijke macht van het ar rondissement Breda de straf zaak gisteren in Middelburg. Officier van justitie J. Janssen meende dat verdachte herhaal delijk door de kantonrechter was gewaarschuwd. „Hij heeft de zitting verstoord en getracht de getuigen te intimideren. Ik begrijp wel dat zijn reacties wer den gevoed door de onvrede over het getuigenverhoor, maar hij houdt zich niet aan de proces orde. Hij heeft ook geen gevolg gegeven aan het bevel om de zit tingszaal te verlaten." De ver dachte had ook gezegd dat hij de rechter zou wraken als hij zijn mond moest houden. De of ficier eiste 500 euro boete, waar van de helft voorwaardelijk. Raadsman G. v.d. Boogert trad op voor de verdachte, die vanwe ge doktersadvies niet op de zit ting verscheen. De Amsterdam se strafpleiter had zich ver baasd over de aangifte van de kantonrechter. „Ik heb dit nog nooit meegemaakt. In Amster dam krijgen de rechters te ma ken met veel opgewonden stand jes, maar zij gaan daar tactisch zo mee om dat ze geen proble men hebben", wist hij uit erva ring. „Mijn cliënt hoorde twee getuigen niet de waarheid spre ken, maar als hij er iets van zei werd hij afgekapt door de kan tonrechter. Hij is een echte Am sterdammer. die niet op zijn mond is gevallen. Het verstoren van de zitting is ook niet straf baar." Ook had hij zijn bedenkingen over de aanhouding van zijn cliënt. Die aanhouding werd ver richt nadat de kantonrechter via het alarm de parketpolitie had ingeschakeld. De Amster dammer werd net buiten de rechtszaal aangehouden. „Mijn cliënt heeft dus niet het bevel ge negeerd om de zittingszaal te verlaten." De advocaat pleitte voor vrijspraak. Politierechter C. de Bruijn vond bewezen dat de man de proces gang had verstoord en zich agressief had opgesteld. Ook voor het negeren van het bevel was volgens haar voldoende be wijs. De politierechter legde de Amsterdammer 500 euro boete op, waarvan 300 euro voorwaar delijk. De raadsman verwacht dat zijn cliënt tegen de uit spraak in hoger beroep zal gaan bij het gerechtshof in Den Haag. deren dat kinderen die intensie ver hulp nodig hebben, dat op tijd krijgen. Het geld is deel van een stroom extra investeringen die de pro vincie de komende jaren in de jeugdzorg doet. Tot 2007 is er 450.000 euro beschikbaar, waar van 270.000 voor zorgvernieu wing en deskundigheidsbevorde ring over het lopende jaar. Daar bij hoort de nieuwe aanpak fami ly group conferencing, waarin gezinnen en betrokkenen zoals vrienden, buren en leerkrachten zich gezamenlijk buigen om een oplossing te vinden voor kinde ren die thuis met geweld of ver waarlozing worden bedreigd. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland en het Algemeen Maatschappelijk Werk gaan sa menwerken in een meldpunt. Zo willen ze ervoor zorgen dat kin deren op de goede plaats hulp vinden. De provincie Zeeland steekt 90.000 euro in de oprichting van dat meldpunt komend jaar. Het meldpunt moet ervoor zor gen dat kinderen die gebaat zijn met zorg waarvoor Bureau Jeugdzorg geen indicatie hoeft te geven, dat direct krijgen. An dersom kan het meldpunt bevor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69