pzc Strijd om schadeclaim Plus Min PZC Ondernemers zijn bezorgd over plan voor rustgebied Wat lekkers, maar wel met een boodschap De Blikvanger in sprookjessfeer 1 3 His beeldend kunstenaar torent hoog uit boven vergoeding gemeente Concert in Noordgouwe Op zoek naar een fraai kerstgeschenk? Kunstboek Reynier de Muynck zaterdag 17 december 2005 JEXESSE - De gemeente Sehou- «n-Duiveland is bereid heel ed kunstenaar J. van Munster gt Noordwelle een schadever- joding van 15.000 euro te ver dekken. Dat bedrag staat ver ilvande claim van 467.259 eu- fll die Van Munster heeft inge diend. De beeldend kunstenaar ji„iet van plan genoegen te ne men met genoemde 15.000 euro. Hij sluit een gang naar de rech- W niet uit. Hel plan voor aanleg van een Epeerten-em aan de Ramp- ,tg bi] Renesse is de inzet van •el al geruime tijd slepende con- tussen de gemeente en Van Hunster. iü beeldend kunstenaar startte j 1996 aan de Rampweg met Pas Min, twee bijzonder ogen de gebouwen, bedoeld om kun stenaars de kans te geven in alle gt' te werken en te exposeren. Hetgeen voorspoedig verliep tot- ai genoemd plan voor aanleg na een camping het levenslicht Plataan centraal by kerstmarkt JERIKZEE - De grote plataan ip de Schuithaven in Zierikzee dit jaar voor het eerst in kerst- ifeer gestoken met passende ver- lichting. De boom staat vandaag tenlraal tijdens de kerstmarkt die op de Schuithaven en in de Lange Nobelstraat wordt gehou den. De kerstmarkt staat vooral in lei teken van beeldende kunst. Zozijn er presentaties van Mar ies Hendrix met beeldjes in ser- petijn, keramiek van potten- ickker Versteeg, beeldjes in pa- vepol van Jannie Kort en siera- van Karin Kort. Verder er een gedekte kersttafel saJames Berest met leer en ve st Ook zijn er fruit, bloemstuk- kaarten. cd's en kerstdeco- sverknjgbaar. Dekastmarkt gehouden tussen silen 18.00 uur. Sluis wil fabriek nzonnepanelen innenhalen CHOONDIJKE - Een Zeeuwse kriek voor zonnepanelen past ((ried op het Techno Park Zee bad in Schoondijke. Het dage- jlss gemeentebestuur van Sluis leeft energiebedrijf Delta per laten weten gereed te zijn foor de vestiging van deze fa- kiek in Schoondijke. pa heeft plannen om te inves- m in een Zeeuwse fabriek rzonnepanelen. Deze activi- past volgens het college per kt op het Techno Park Zee bad, dat speciaal is ontwikkeld :mgericht om hightech bedrij- k te vestigen en te faciliteren. Set dagelijks gemeentebestuur tl alle initiatieven nemen die rd:g zijn om deze fabriek in Schoondijke te vestigen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fa*: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fetKleemans MPankow Ssme Soesman Mdita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ^O AA GOES Tel (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl internet "W" pzc.nl S-mail: web@pzc.nl zag. Voor Van Munster reden om een streep te zetten onder ac tiviteiten in Plus Min. Hij ver huisde naar de watertoren in Oost-Souburg, waar hij een nieuw centrum voor hedendaag se kunst realiseerde. Van Munster diende bij de ge meente Schouwen-Duiveland een gepeperde schadeclaim in. Daarbij wordt uitgegaan van een waardedaling van het onroe rend goed - het woonhuis van Van Munster en de gebouwen Plus en Min - van 30 procent, hetgeen overeenkomt met en be drag van 317.646 euro. Daar naast claimt Van Munster een bedrag van 106.638 euro voor de verhuiskosten en 6 procent over drachtsbelasting. Voorts claimt Van Munster 40.000 euro aan makelaars- en herinnchtingkos- ten en brengt hij ook de kosten voor het door hem ingewonnen juridisch advies a 2975 euro 'in rekening' bij de gemeente. Alles bij elkaar wordt een schadever goeding van 467.259 euro ge claimd. Dat gaat de gemeente Schou wen-Duiveland véél te ver. De door de gemeente in de arm ge nomen Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken (Soaz) komt niet verder dan een bedrag van 15,000 euro, zijnde een waarde daling van het onroerend goed met enkele procenten. De Soaz erkent dat er sprake is van aan tasting van de privacy van Van Munster door de komst van de camping, maar stelt daar tegen over dat Van Munster had kun nen weten dat het open polder landschap niet eeuwig open zou blijven. Het door Van Munster in de arm genomen advocatenkantoor Flos Dieleman uit Middelburg bestrijdt dat met klem en ook op andere fronten staat het advoca tenkantoor lijnrecht tegen de Soaz. Zo stelt Flos Dieleman dat de Soaz zich bij de vaststel ling van de hoogte van de scha de ten onrechte uitsluitend ba seert op de waardevermindering van alleen het woonhuis. De Soaz op haar beurt stelt dat het feit dat Van Munster zich belem merd voelt in zijn artistieke acti viteiten niet 'meegeteld' kan en mag worden bij de beoordeling van de planschadeclaim. „De be oordeling dient naar objectieve maatstaven te worden verricht. Hierbij kunnen persoonlijke om standigheden, waartoe genoem de activiteiten kunnen worden gerekend, geen rol spelen." Het voorstel om de schadever goeding aan Van Munster vast te stellen op 15.000 euro komt donderdag 22 december aan de orde tijdens de gemeenteraads vergadering. Deze wordt gehouden in de Bur gerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. Het hoofdgerecht: rijst met groenten. Wat iedereen op de wereld zou kunnen eten, als het beschikbare voedsel maar eerlijk verdeeld was. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting RENESSE - Dertig personen (en twee honden) zijn gisteravond aangeschoven aan de wereldmaaltijd van Ecoscope in Renesse. Een gezonde, verantwoorde hap met een educatief tintje. „U krijgt een lekkere maaltijd, maar wel met een boodschap", klinkt het opti mistisch rond de klok van half zeven. „Als u er wat bij wilt drinken, kan dat. Er is biologische wijn, biologisch bier en water." De sfeer in het restaurant van Natuur Educatiecentrum Ecoscope is gemoede lijk. Kerststukjes op tafel, daarboven lampenkapjes afgedekt met boerenzak- doeken en een gezellig gitaarmuziekje op de achtergrond. Ecoscope organiseer de de maaltijd om de scheve verhoudin gen in de wereld-voedselsituatie onder de aandacht te brengen. Er is voldoende voedsel, maar het is slecht verdeeld, is de boodschap. De gasten krijgen een In diaas driegangenmenu voorgeschoteld met een maïssoep met paprika vooraf, rijst met groenten als hoofdgerecht en een dessert met vruchten. Linzen De soep valt in goede aarde bij Stijn en Teun. Het hoofdgerecht daarentegen is beduidend minder populair. Stijn peu tert nog wat linzen uit de rijst, maar de rodekoolsalade laat hij links liggen. „Hij houdt niet van zoet." Ook Teun heeft meer interesse voor de kleurpotlo den dan voor de verantwoorde hap op zijn bord. „Maar we gaan naar afloop met langs de patatboer", lacht zijn moe der. Het is een bewuste keuze geweest om naar de maaltijd van Ecoscope te gaan, vertelt ze. „Ze hebben vorig jaar op school een project gedaan over wereld- voedsel en ik vond het leuk om ze het in werkelijkheid te laten zien. We hebben ze dit van tevoren uitgelegd Het doel van de maaltijd is te laten zien wat een werelbewoner elke dag zou kunnen eten als het voedsel maar eerlijk ver deeld zou worden. En dat is best veel, getuige de grote dampende schalen met granenrijst en linzen met daarop iets van een prutje met groente en een grote kom met gesnipperde rode kool, wortel en rozijnen. De maaltijd smaakt heerlijk, verzeke ren alle deelnemers. Maar de cijfers die ze ondertussen voorgeschoteld krijgen, zijn schokkend. In de westerse wereld wordt 60 procent van alle voedsel opge peuzeld, terwijl de rest van de wereld het met de overige 40 procent moet stel len. Tel daarbij op de scheve machtsver houdingen in veel landen in de derde wereld en het is duidelijk dat de aller armsten honger lijden. Geen vlees „U kunt daar wat aan doen. Eet een dag in de week geen vlees en u helpt de der de wereld", was de boodschap. En eet volgens de lijst van de wereldmaaltijd. 260 gram tarwe, 270 gram rijst, groen ten, fruit, noem maar op. Bij elkaar 2,3 kilo eten per persoon per dag. „Alleen geen vlees en ook geen eieren." Of de kleinschalige bewustwording door deze maaltijd helpt om het voedselvraagstuk op te lossen, is maar de vraag. Aan ver schillende tafels waren de deelnemers het daar eigenlijk wel over eens. Dit helpt niet, daarvoor moet er wereldwijd gewoon wat veranderen. NOORDGOUWE - Onder de titel A Baroque Christ mas geven Ken Gould (bari ton) en Israel Golani (lui- tist en theorbespeler) van avond een concert in de Driekoningenkerk in Noordgouwe. Zij doen dat op uitnodiging van de Stichting Kamermuziek Schouwen-Duiveland. Een theorbe is een tokkelin- strument uit de familie van de luit. Israel Golani stu deerde ervoor aan het Con servatorium in Amsterdam bij Fred Jacobs. Voordien heeft hij in zijn geboorte stad Tel Aviv de universi teitstudie musicologie vol tooid. Bariton Ken Gould volgde in Californië opleidingen tot wiskundige en musicus. In 1997 voltooide hij zijn studie Barokmuziek bij Max van Egmond aan het Conservatorium in Amster dam. In de Driekoningenkerk spelen en zingen zij werken van onder meer Bassani, Bach, Joseph, Schütz en Monteverdi. Het concert be gint om 20.00 uur. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - De onderne mersvereniging Brouwersdam maakt zich grote zorgen over het rustgebied dat in de toe komst voor de Schouwse kust moet komen. „Wij zullen er al les aan doen om het uit de buurt te krijgen" zegt P. van der Lin de namens de ondernemers. De ondernemers zijn bang dat de beperkingen van een rustgebied de toerist zal wegjagen. „De jongens stappen straks op de surfplank en moeten er gelijk weer af omdat ze in een rustge bied komen", zegt Van der Lin de. „Dat willen ze niet, ze willen vrijuit kunnen varen." Ze rea geert op de nieuwe plannen van Project Mainportontwikkeling Rotterdam (PMR) om voor de Brouwersdam een rustgebied aan te leggen in het kader van natuurcompensatie voor de aan leg van de Tweede Maasvlakte. Dit rustgebied geldt van 1 no vember tot 1 mei (de winter maanden) en ligt in zee voor het zuidelijk deel van de Brouwers dam en langs de kust richting Renesse, een gebied dat razend populair is bij surfers. „Als de toeristen wegblijven omdat het gebied niet meer aantrekkelijk is, gaat het arbeidsplaatsen kos ten. En als de economie instort betreft het niet alleen ons, maar ook campings en de bakker om de hoek." Van der Linde vreest bovendien dat de huidige plannen tot ge vaarlijke situaties kunnen lei den omdat het seizoen nu een maal eerder begint dan 1 mei. „Je hebt straks met Pasen een heel klein gebiedje waar alles moet plaatsvinden. Surfen, kite- surfen, vliegeren en buggyen. Daar komen ongelukken van." Het toekomstig rustgebied maakt deel uit van een groot plan van 25.000 hectare zeereser vaat. In dit reservaat komen vier ge bieden (totaal 9500 hectare) waar menselijke activiteiten niet welkom zijn. In de rest van het toekomstig zeereservaat zal de toerist geen belemmering on dervinden. „Surfen, duiken, jet skiën, zwemmen, alles mag daar", zegt projectleider T. Klink. „En ook beroepsvisse- rij wordt toegestaan voor zover mogelijk. Dat betekent bijvoor beeld dat mosselzaad visserij ge woon door kan gaan en ook heel veel andere vormen van visse rij." In de komende maanden wordt dat verder uitgewerkt en dat geldt ook voor de invulling en plaatsbepaling van de rustgebie den. Ook die liggen nog niet vast. PMR vormt werkgroepen waarin ook ondernemers zitten om de voorstellen uit te werken. „Tactisch gezien heel slim van PMR om zo te opereren", zegt A. Schouw van de stichting be langenbehartiging Schouwen- Duiveland/ Tweede Maasvlakte. „Zij veroorzaken een probleem en de ondernemers mogen zelf Boete voor mishandeling vriendin MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Terneuzen wegens mis handeling veroordeeld tot 500 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk De man beweerde zijn vriendin op 14 juni in Terneuzen maar één klap te hebben gegeven, maar uit de medische verklaring bleek dat er meer aan de hand moest zijn ge weest. De vrouw zat helemaal onder de blauwe plekken. „Zij heeft mij gebeten", sputterde hij tegen. De politierechter achtte bewezen dat de Terneuzenaar het slachtoffer meerdere keren had gestompt. Vrijgesproken van drugshandel MIDDELBURG - Een onvolledig onderzoek van de poli tie gaf gisteren voor de Middelburgse politierechter de doorslag om een 36-jarige inwoner van Kloosterzande vrij te spreken van het bezit van zes kilo hennep. Volgens de politierechter was de politie tekortgeschoten in het speurderswerk naar de handel en wandel van mensen die iets te maken kunnen hebben met growshop De Groene Hemel in Koewacht. De verdachte zei de growshop als postadres te hebben. Hij gaf toe de nieuwe eigenaar te hebben geholpen met het opstarten van de growshop, maar voor de rest had hij er niets mee te maken. De politie deed op 16 december vo rig jaar een inval in de smartshop, nadat een man op een bromfiets met een hoeveelheid softdrugs werd aangehou den. In de growshop werd een te grote voorraad aan can nabis aangetroffen. Begrip voor bedreigen rivaal MIDDELBURG - De telefonische mededeling 'Ik zal je onder de aarde stoppen' moest volgens een 33-jarige Terneuzenaar niet gezien worden als een bedreiging. Hij had de minnaar van zijn vrouw ermee willen zeggen dat hij zijn gezicht nergens meer kon vertonen, legde de man de politierechter gisteren uit op de zitting in Mid delburg. „In de Turkse cultuur betekent dat, dat hij zelf weet een grote fout te hebben gemaakt. Want het is een grote schande." Het slachtoffer had het anders ervaren. „Ik was bang dat hij langs zou komen." Ook de officier van justitie sloot niet uit dat hier eerwraak een rol speel de. Zij hield er in haar eis van 300 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk, rekening mee dat er een echtschei dingsprocedure in goed overleg tussen beide partijen loopt. De bedreiging achtte ze bewezen. De politierechter ging daarin mee, maar ze hield rekening met de situatie. „Ik kan me wel voorstellen dat u boos werd." De man kreeg de 300 euro boete voorwaardelijk opgelegd. Protestbord hondenpoep terecht WESTDORPE - Harold Goethals (79) uit Westdorpe heeft na vijf maanden zijn ontvreemde protestbord tegen hon denpoep terug. Het stond weer voor zijn woning aan de Singel. Goethals onderhoudt het perkje voor zijn deur. Hij treft er regelmatig uitwerpselen aan. Daarom pro beert hij op ludieke wijze eigenaren van viervoeters ervan te overtuigen om hun huisdier fatsoenlijke toiletmanieren bij te brengen. Op het bord dat weer terecht is staat de tekst 'Een beetje begrip, een beetje fatsoen, leer uw hond thuis zijn behoefte te doen'. nadenken hoe de maatregelen er uit gaan zien. Maar het blijven gewoon wel maatregelen." Medeplichtig Van der Linde zit ook in een werkgroep. Ze erkent dat het ge vaar bestaat dat ze op deze ma nier medeplichtig wordt. „Daar waren wij ook bang voor, maar er is toegezegd dat je straks ge woon bezwaar kan maken." „We hebben ook wel de indruk gekregen dat het havenbedrijf dit zo soepel mogelijk wil rege len, want die hebben er ook be lang bij. De Tweede Maasvlakte komt er niet als er geen zeereser vaat is", zegt Schouw. RENESSE - Gastvrouw Anne- marie Heiligers van het oude- blikkenmuseum De Blikvanger in Renesse wil niet achterblij ven bij de herdenking van het feit dat de sprookjesschrijver Hans Christian Andersen twee honderd jaar geleden werd gebo ren. Zij heeft de eindejaars-wis- selexpositie grotendeels gewijd aan verschillende sprookjes van Andersen. Zo komen de bezoekers er onder meer 'Het lelijke eendje' tegen, maar ook 'Het meisje met de zwavelstokjes', 'Duimelijntje' en 'De prinses op de erwt'. Tij dens deze tentoonstelling wor den verschillende sprookjes uit gebeeld en verteld. Tevens zijn er sprookjes op video te zien. Ook kan er gekeken worden in zogeheten pop-up-boeken en zijn er zelfs blikjes met sprook jes te zien. Heiligers signaleert ook de con nectie tussen Andersen en Zie rikzee. De sprookjesschrijver bracht op uitnodiging van Jaco bus Leunis van der Vliet, grond legger van de Zierikzeesche Nieuwsbode, in 1845 een bezoek aan Zierikzee. De sprookjesexpositie is tot en met woensdag 4 januari te zien in De Blikvanger. Het kleine mu seum is geopend op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur. Ver der opent het Blikmuseum ook zijn deuren zondag 18 december en op tweede kerstdag van 13.00 tot 17.00 uur. Spijkerbroeken gestolen VLISSINGEN - Uit een kleding winkel aan de Walstraat in Vlissingen zijn donderdagmid dag dertien spijkerbroeken ge stolen. De spijkerbroeken verte genwoordigen een waarde van meer dan honderd euro per stuk. Kunstroute door Renesse opent RENESSE - Atelier Art-Deco, atelier Uit de Kunst en Blikmu seum De Blikvanger stellen zon dag in samenwerking met hotel De Zeeuwse Stromen weer de Blik op Kunst-route in Renesse open. Sieraden, aquarellen en sprook jes staan centraal in het aanbod bij de deelnemende ateliers. De route kan afgelegd worden tus sen 13.00 en 17.00 uur. (Advertentie) morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl 29,5° In genummerde en gesigneerde luxe doos met orgineel miniatuur werk als bladwijzer: 149,50 Verkrijgbaar bij: Boekhandel De Koperen Tuin, Goes Boekhandel De Drukkerij, Middelburg en op www.boekrevmer.nl Reynier signeert zijn boek tijdens de koopzondag in De Koperen Tuin te Goes op zondag 18 december van 13.00 -16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67