Waarnemers tevreden over verkiezingen Irak PZC Baltische staten betalen mee aan Britse kroondomeinen berco Proces tegen Turkse schrijver verdaagd geer dan tweederde van bevolking stemt Rechter beboet auteurs racistische Kabouterdans alles nu een stuk voordeliger Noodhulp aan ouderen in gevarenzone rond Tsjernobyl Rusland en Oekraïne eens over afvallig deel Moldavië zaterdag 17 december 2005 door Ton van Lierop lingsservice op internet Napstar de 'Makakkendans', een parodie ANTWERPEN - De rechtbank op het kabouterlied, waarin zij in Antwerpen heeft gisteren boe- naar Marokkanen uithaalden. BAGDAD - De Iraakse parle mentsverkiezingen van donder dag hebben over het algemeen voldaan aan de internationale standaarden. Een missie van in ternationale waarnemers prees «Kleren de organisatoren van de stembusgang, omdat die een moeilijke uitdaging' goed het hoofd hadden geboden. Meer tweederde van de stemge rechtigden ging naar het stemlo kaal, aldus de kiescommissie. De sjiitische partijen hebben let zoals verwacht goed gedaan i( de vijf zuidelijke provincies viT. Irak In de provincie Karba- i behaalde de Verenigde Iraak se /Alliantie van premier Al Jaafari volgens een bron bij de kiescommissie zelfs 85 procent van de stemmen. Koerden De Koerdische Alliantie deed ijn almacht gelden in het uiter- :tenoorden van het land. In gro testeden in de autonome regio ging tussen de 71 en 86 procent van de stemmen naar de samen werkende Koerdische partijen, ran wie onder anderen presi dent JalalTalabani lid is. Het kan nog twee weken duren voor de definitieve uitslag be kend is. Een betrouwbare in- (Advertentie) schatting is volgens een wester se diplomaat begin volgende week te verwachten. De Irakezen maakten donder dag massaal de gang naar het stemlokaal. Op basis van eerste schattingen liet de kiescommis sie gisteren weten dat elf mil joen van de 15,5 miljoen stemge rechtigde Irakezen, ongeveer 70 procent, heeft gestemd. In de onrustige provincie Al An- bar ging vermoedelijk 45 tot 50 procent van de kiesgerechtigden stemmen, maakte de comman dant van de coalitietroepen in Irak gisteren bekend. Wereld van verschil De Amerikaanse generaal Ge orge Casey sprak van een we reld van verschil vergeleken met de verkiezingen van janua ri, toen soennitische moslims de stembusstrijd grotendeels boy cotten. In de westelijke regio ble ven twaalf stembureaus uit vei ligheidsoverwegingen gesloten. De kiescommissie liet gisteren weten meer dan 170 klachten te hebben ontvangen. Het meren deel daarvan ging over illegale publiciteit. Negen van de negen tien lijsten zouden na de afge sproken termijn hun campagne hebben voortgezet. ANP/AFP tes opgelegd van 750 euro aan drie Vlamingen die een racis tische parodie op het ook in Ne derland bekende lied 'Kabouter- dans' van het televisiefiguur Ka bouter Plop hadden verspreid. Ook moeten de drie veroordeel den ieder een symbolische boete van 1 euro betalen aan het Bel gische Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding en de originele componisten van het Ploplied. De drie mannen, in leeftijd va riërend van 23 tot 32 jaar, ver spreidden najaar 2000 via e-mail en de muziekuitwisse- In het Vlaams dialect is 'makak' een scheldwoord voor Marok kaan. Een van de drie verdachten zong het lied als amateur-dj ook zelf in. Een andere voegde er via Nap star ook nog een toespraak van Adolf Hitler aan toe. Het lied werd op grote schaal verspreid, waardoor het begin 2001 ook werd gespeeld op een nieuwjaarsreceptie van de Vlaamse arbeidsdienst VDAB. De diskjockey die het nummer toen draaide, kreeg daarvoor eerder een boete van de recht bank in Mechelen. ANP Explosie reactor Sint Petersburg \IOSKOU - Bij een kerncentra le bij de Russische stad Sint Pe- tfisburg heeft donderdag een ex plosie plaatsgevonden. Daarbij viel een dode en raak- x twee mensen zwaargewond, ïr zou geen sprake zijn van ver- sogde straling. De explosie ge- yide in het Leningrad Atoom- richtstation. ANP/RTR Belgen willen dat koning onwettige dochter erkent BRUSSEL - Ruim vier op de vijf Belgen willen dat hun ko ning Albert zijn buitenechtelij ke dochter Delphine Boël er kent. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerde peiling in opdracht van de Vlaamse commerciële lender VTM. h totaal zei 83,3 procent van WIO ondervraagde Belgen dat qvinden dat kunstenares Del- phme Boel op het paleis van La ten ontvangen moet kunnen vorden om een definitieve er- senning als dochter te krijgen. Het bestaan van een buitenech telijk kind van Albert kwam in 2001 aan het licht. De nu bijna veertigjarige vrouw werd verwekt bij een dame uit adellijke kringen en naderhand erkend door haar latere echtge noot, een nazaat van het Waalse itaahmperium Boël. Dit de peiling van de VTM blijkt verder dat slechts een op de twintig Belgen kroonprins Filip «kt sympathiek vindt. mBelga ILINTSY - Een groep oudere Oekraïense vrouwen verdringt zich bij een vrachtwagen in de hoop een voedselpakket te bemachtigen. Die werden gisteren uitgedeeld door het Oekraïense ministerie van Noodsituaties in het dorp Ilintsy, dat in de dertig kilometer brede, afgesloten zone rondom de kernreactor van Tsjernobyl ligt. Het ministe rie organiseerde de distributie van essentiële levensmiddelen voor de 340 hoofdzakelijk arme en oudere mensen die nog in het gebied wonen, foto Ivan Tsjernitsjkin/RTR van onze redactie buitenland ISTANBUL - Het proces tegen de Turkse schrijver Orhan Pa- muk (53) dat gisteren in de Turk se stad Istanbul begon, is vrij wel meteen verdaagd. In afwach ting van tocstemmming van het ministerie van Justitie om het proces door te zetten, is de zaak tot 7 februari opgeschort. Pamuk wordt ervan beschul digd 'de Turkse nationale identi teit te denigreren'. Hij sprak zich in een interview met een Zwitserse krant negatief uit over de uitroeiing van Arme niërs door het Ottomaanse Rijk, een zwarte bladzijde in de Turk se geschiedenis waarover liever wordt gezwegen. De auteur kan indien schuldig bevonden een straf van tussen de zes maanden en drie jaar cel krijgen. Buiten de rechtbank werd Pa muk opgewacht door een menig te van nationalistische Turken die hem voor verrader uitmaak ten. Na de zitting probeerden be togers de auto van Pamuk tegen te houden door zich op de motor kap te werpen Anderen bekogelden de mensen die de rechtbank uitliepen met eieren. Gespannen Volgens CD A-europarlementa riër Eurlings, de leider van een waamemingsmissie van het Eu ropees Parlement bij het proces, verliep de opening van de rechts zaak 'erg gespannen'. Een verte genwoordiger van het Britse EU-voorzitterschap werd door een advocaat van één van de par tijen die een klacht tegen Pa muk had ingediend, de zaal uit geduwd. Ook werd de Europese waarne mers gevraagd de zaal te verla ten en werden er rake klappen uitgedeeld. ANP/AFP Oproerpolitie probeert betogers weg te houden bij de auto waarin Pamuk wordt afgevoerd. foto RTR foor Bob Kroon GENÈVE - De handelsontwrich- ccf Jnde steun van 30 miljard euro. /■- die de Europese Unie jaarlijks ■sc verstrekt aan zijn landbouwers van de redenen, waarom Wereldhandelstop in Hong- 'oogdreigt te mislukken. o* ™aar aan welke Europese 'boe- ^n,'{ornt zo fervent verde lgde gemeenschappelijke land- jrtJ Oouwpolitiek ten goede? Aan zn grootgrondbezitters en agrari sche industriëlenvoornamelijk. tad j iet aan de honderdduizenden !t« keuterboertjes die Europa nog nlk is. De Britse professor Ri- r" Baldwin van het Instituut voor Internationale Studies van de Universiteit van Genève heeft een nogal onthutsend re kensommetje gemaakt. Als voorbeeld van 'Europese agrariërs, die niet zelf hun land bewerken', nam Baldwin de Brit se koninklijke familie. Koningin Elisabeth en prins Charles ont vingen vorig jaar uit de Europe se landbouwpot 360.000 euro subsidie, de hertog van Marlbor ough 300.000 euro en de hertog van Westminster 260.000 euro. „Dat grootgrondbezitters inko men trekken uit hun landerijen is tot daar aan toe", stelt Bald win. „Maar het schandaal van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek is, dat belastingbe talers in zelfs de armste lidsta ten voor de subsidies moeten op draaien." Galadiner Baldwin heeft berekend, dat de tien nieuwe lidstaten van de unie jaarlijks ruim 50.000 euro aan landbouwsubsidie bijdra gen voor de Britse koninklijke familie. „Op zichzelf geen enorm bedrag", geeft de profes sor toe. „Maar het doorsnee jaar inkomen van een Let bedraagt 5000 euro, het bedrag dat de Britse koninklijke familie kwijt is aan wijn voor een galadiner. Het privévermogen van de subsi- dietrekkende hertog van West minster bedraagt 7 miljard eu ro, bijna evenveel als de jaarlijk se staatsbegroting van Estland. In sociaal opzicht is die Europe se landbouwpolitiek natuurlijk van de gekke Het Verenigd Koninkrijk telt 87.559 geregistreerde landbou wers maar de helft van het Brit se deel van de Europese land bouwpot wordt uitgekeerd aan slechts drieduizend landeigena ren of grote landbouwbedrijven. In Frankrijk en andere EU-lan- den is het niet anders, zegt Bald win. „De welgestelden incasse ren overal het leeuwendeel van de landbouwsteun. Hardwerken de boertjes worden afgescheept met een paar honderd euro." GPD Vogelgriep muteert in jaren PHNOM PENH - Vogelgriep is nog niet overdraagbaar van mens op mens, maar kleine veranderingen in het vi rus hebben de wereld wel dichter bij een pandemie ge bracht. Dat heeft de VN-coördinator voor Vogelgriep gis teren gezegd. David Nabarro waarschuwde in de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh voor te veel optimisme. „Het is heel waarschijnlijk dat H5N1 kan muteren. Het feit dat het en kele jaren in beslag neemt, moet je niet laten geloven dat we het ergste achter de rug hebben.ANP/AFP Aantal Alzheimerpatiënten groeit LONDEN - Het aantal Alzheimerpatiënten verdubbelt wereldwijd de komende twintig jaar. Momenteel hebben 24,3 miljoen mensen de ziekte en elke zeven seconden wordt er een nieuw geval van dementie geconstateerd. De internationale AJzheimerorganisatie (ADI) heeft deze bevindingen deze week bekendgemaakt in het weten schappelijke tijdschrift The Lancet. In 2040 is het aantal gevallen van Alzheimer toegenomen tot meer dan 81 mil joen. ANP Eettafel verdwijnt uit Britse huizen LONDEN - De eettafel, ooit de centrale plek van het fami lieleven, verdwijnt uit steeds meer Britse huizen. Dat komt door een gebrek aan ruimte, een voorkeur om voor de televisie te eten en een stijgend aantal echtscheidin gen. Dat blijkt gisteren uit een Brits onderzoek. Een kwart van de Britse huishoudens heeft geen eettafel En van de mensen die er wel eentje hebben, gebruikt nog niet de helft hem om eraan te eten. De verkoop van eetka mermeubelen is in de afgelopen vijf jaar gedaald met 8 procent, terwijl die van slaapkamers bijna 40 procent steeg. Ook in Nederland is de eettafel niet meer de plek waar het hele gezin minstens één keer per dag ruim de tijd voor elkaar neemt, zo bleek dit najaar uit onderzoek van TNS Nipo. ANP/AFP Geld voor Darfur raakt op ADDIS ABEBA - De Afrikaanse Unie (AU) heeft gisteren gezegd dat het geld opraakt voor haar vredesmissie in de Sudanese rampregio Darfur. Er is nog maar genoeg geld voor een paar maanden. De AU heeft zesduizend vredesmilitairen in Darfur, die gewelddadigheden proberen te voorkomen. Bij bloedige acties in Darfur zijn sinds 2003 tienduizenden omgeko men. Meer dan twee miljoen mensen zijn op de vlucht ge slagen. ANP/RTR Gifstroom in rivier bereikt Rusland VLADIVOSTOK - Het gif in de Chinese rivier de Song- hua heeft Rusland bereikt, meldde de Russische minister van Rampen Sergej Sjoigoe gisteren. „Het met benzeen vergiftigde water heeft vandaag de Russische grens be reikt en stroomt in de rivier de Amoer", aldus Sjoigoe. De situatie is evenwel onder controle, meldden de autoritei ten. Eerste onderzoeken door Russische deskundigen toon den aan dat het gif minder geconcentreerd is als gevreesd. De autoriteiten zijn bezig om watervoorraden aan te leg gen voor steden langs de rivier. ANP/AFP van onze redactie buitenland KIEV - Het oostelijke deel van Moldavië (Transdnjestrië), dat zich in 1992 eenzijdig onafhan kelijk verklaarde, moet een apar te status krijgen. Die positie moet wettelijk vastgelegd wor den. Dit zijn de presidenten van Rus land en Oekraïne, Poetin en Joesjtsjenko, overeengekomen. Het akkoord heeft tot grote woe de bij de regering van Moldavië geleid. Poetin en Joesjtsjenko hebben wel vastgelegd dat er bij hun voorstel 'voldoende' acht gesla gen moet worden op de soeverei niteit en territoriale integriteit van Moldaviè. Wat zij daar pre cies onder verstaan, is echter on- Oud-politicus België betreurt afscheiding 1830 LEUVEN - De voormalige Bel gische vice-premier Louis Tob back betreurt het dat zijn land zich in 1830 afscheidde van Ne derland. „Als België, Nederland en Luxemburg nu nog een geheel zouden vormen, behoorden wij tot de invloedrijkste landen ter wereld", zei Tobback in Leuven bij de presentatie van activitei ten voor het 175-jarig bestaan van België. Tobback stelt dat de afschei ding het werk was van Franstali- gen, die vreesden dat zij Neder lands moesten leren. Een hereni ging ziet de politicus niet gebeu ren. „Ik betreur de scheiding, maar ongedaan maken, dat kun je niet meer", zei de huidige bur gemeester van Leuven gisteren. Tobback is een partijgenote van de Freya van den Bossche, de so cialistische vice-premier van België die deze week opzien baarde met kritiek op Neder land. Van den Bossche noemde Nederlandse ministers stijf, trut tig en kleinburgerlijk. De stad Leuven viert het 175-ja- rig bestaan van België pas in 2006, een jaar later dan de rest van het land. De stad herdenkt zo de Tiendaagse Veldtocht in 1831: Nederlandse militairen probeerden toen nog de afschei ding ongedaan te maken, Daar bij vielen rond Leuven veel slachtoffers. ANP duidelijk. Poetin en Joesjtsjen ko zeggen blij te zijn met de her vatting van onderhandelingen tussen de regeringen van Molda vië en Transdnjestrië ondere toe zicht van Rusland, Oekraïne, de Organisatie voor Vrede en Sa menwerking in Europa (OVSE), VS en EU. De staatshoofden pleiten voor democratische verkiezingen in Transdnjestrië. In Transdnjestrië moet een interna tionale vredesmacht komen on der leiding van de OVSE. Met de verklaring komt Joesj- tjsenko op zijn schreden terug. Tot voor kort wees hij een apar te status voor het oosten van Moldavië af. Het gebied wordt nu bestuurd door de communis tische president Smirnov en zijn clan. Hij geniet politieke en mili taire steun van Rusland. Joesjtsj- enko's voorganger Koetsjma steunde het bewind-Smirnov. Het Westen eist een Russisch vertrek uit Transdnjestrië en een hereniging met Moldavië. GPD VN voltooien terugtrekking troepen Eritrea ASMARA - De Verenigde Na ties hebben gisteren de terug trekking van 180 blauwhelmen uit Eritrea voltooid. Dat deelde een VN-woordvoerster van de vredesmissie Unmee mee. De 180 Unmee-militairen waren in een gedemilitariseerde buffer zone langs de grens met Ethio pië gestationeerd. Het Eritrese bewind heeft anderhalve week geleden het vertrek van de blauwhelmen uit de EU, de VS. Canada en Rusland geëist. Ver moedelijk wil de regering haar ongenoegen kenbaar maken over een dreigement van de VN-V-raad om het land sancties op te leggen als eerder opgeleg de beperkingen aan Unmee-pa- trouilles niet zouden worden in getrokken. In totaal zijn bijna 3800 blauwhelmen in de buffer zone gestationeerd. De meeste militairen komen uit niet-wes- terse landen als India, Jordanië, Kenia en Bangladesh. Ethiopië en Eritrea vochten tus sen 1998 en 2000 een bloedige grensoorlog uit, waarin ruim ze ventigduizend doden vielen. De laatste maanden is de spanning flink opgelopen. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63