Nieuwe aansluiting op Sloeweg KiIiWiiL'liMH PZC Een motor voor in je binnenzak Ethische ondernemer komt op voor zwakkeren in samenleving en milieu Reimerswaalse SGP schuift J. Sinke naar voren als wethouder gemeente pleit voor ontsluiting 's-Heerenhoek evenwijdig aan Molendijk Nieuwe kansen voor voetgangersbrug in Middelburg Op zoek naar een fraai kerstgeschenk? Kunstboek Reynier de Muynck zaterdag 17 december 2005 b 13 gMwteSSE DDELBlItG - De impasse Jdtaanleg van een voetgan- naast de Schroebrug a doorbreken. De provincie idegemeente Middelburg zijn Uir'gisteren verder genaderd lp O l;lt[ linden van een oplossing bet? financiële meningsver- Idlen. gedeputeerde T. Poppel- als wethouder H. «h 1 Kool-Blokland, beiden van het CDA, toonde zich na afloop van hun overleg optimistisch. „Het is nog niet zo concreet dat we kunnen zeggen: de brug komt er. Maar we zijn wel een stap verder gekomen", stelden zij eensgezind. Zij hopen eind ja nuari definitief een overeen komst te kunnen sluiten over de aanleg van de brug. Die moet er voor zorgen dat het autoverkeer over de Schroebrug sneller kan doorstromen. De brug zorgt nu regelmatig voor een verkeersin- farct in de stad. De tussenliggende tijd is nodig om een compromis uit te wer ken. Dat houdt in dat de provin cie enkele wegen en vaarwegen, waaronder het Arnezijkanaal, overdraagt aan de gemeente. Die moet dan het onderhoud van die (vaar)wegen gaan beta len. Om dat onderhoud af te ko pen, betaalt de provincie eenma lig een bedrag aan de gemeente. Dat geld kan Middelburg dan ge bruiken om haar aandeel in de kosten voor de voetgangersbrug te betalen. Of dit de oplossing is voor de im passe, moet nog blijken. De voetgangersbrug over het Ka naal door Walcheren kost 1,3 miljoen euro. Tot voor kort stond Middelburg op het stand punt dat de gemeente de aanpas singen op het land moet betalen (die kosten 1,1 miljoen euro) en dat de provincie de aanleg van de brug moet bekostigen Inmid dels heeft de gemeente zich be reid verklaard ook de helft van de kosten voor de brug te willen betalen. Echter, zij heeft daar het geld niet voor. Toch is de provincie blij met de tegemoetkoming van Middel burg. Daarom wil Poppelaars zich op zijn beurt inspannen om de gemeente aan het benodigde geld te helpen. Kool-Blokland heeft er wel ver trouwen in dat gemeente en pro vincie elkaar eind januari zullen vinden, „De wil is er in ieder ge val." •HEERENHOEK - 's-Heeren- «k krijgt zo goed als zeker de Heinkenszandseweg wwijdig aan de Molendijk nieuwe aansluitingsweg op i in 2010-2011 te verbreden kfKfg- lemeente Borsele heeft rich- de provincie een voorkeur BBproken voor zo'n ontslui er Via deze weg kan ook de Èradingswijk van 's-Heeren- De Blikken, goed worden loten. .alternatief voor een weg [Jronjdig aan de Molendijk is L rotlui tings weg via de Vleu- Hofweg, waar nu de fietsbrug Fr de Sloeweg staat. Borsele omwonenden voelen daar je! voor. Zij vrezen sluipver- door de polder, met name ckfIet de Maalweg richting de sIwegenLewedorp. fjjcieel moet nog een keuze orden gemaakt tussen de Vleu- Ihofweg en een weg even wij- (aan de Molendijk, vanaf de ankenszandseweg bij 's-Hee- a Êhoek. Een milieustudie is mo- ïteel gaande naar verbreding de Sloeweg. Die is ook voor t aansluiting bij 's-Heeren- '~a belangrijk. m Binemelijk Bakx is als provincie-ambte- direct bij de milieustudie Kokken Hij durft alvast aan ijeven dat het 'aannemelijk' is stereenontsluitingsweg even 's jiróg aan de Molendijk komt. ïDeKiieente Borsele is immers =iiis wil fabriek i zonnepanelen innenhalen HOONDUKE - Een Zeeuwse kriek voor zonnepanelen past rfcet op het Techno Park Zee- i in Schoondijke. Het dage- is gemeentebestuur van Sluis tlt energiebedrijf Delta per iff laten weten gereed te zijn w de vestiging van deze fa- in Schoondijke. Sa heeft plannen om te inves- in een Zeeuwse fabriek t zonnepanelen. Deze activi past volgens het college per- Ie op het Techno Park Zee pa id. dat speciaal is ontwikkeld ingericht om hightech bednj- te vestigen en te faciliteren, dagelijks gemeentebestuur alle initiatieven nemen die jg zijn om deze fabriek in oondijke te vestigen. Bezorgklachten: «00-0231231 opmaandag t/m vrijdag fledurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur «ACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 MBO AA goes M0113-31567O lf| he 0(13-315669 ifliail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) Comelleke Blok Wlemvan Dam N«kevan der Jagt Paardekam ^oen de Vries (sport) "armen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes te-10113)315500 p (0113)315669 "tail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^.pzc.nl E-mail; web@pzc.ni niet voor niets om een mening gevraagd. Ook de bezwaren van omwonenden tegen een ontslui ting via de Vleugelhofweg we gen zwaar. Het kruispunt Stoofweg-Sloe- weg, de aloude aansluiting van 's-Heerenhoek en ook Nieuw- dorp op de Sloeweg, zal in de toekomstige opzet zeker verdwij nen. De kruising bevindt zich te dicht bij het knooppunt Sloe- weg-Bernhardweg, richting de Westerscheldetunnel en Middel burg. Om het knooppunt Sloe- weg-Bernhardweg te kunnen voorzien van goede in- en uit- voegstroken is ruimte nodig. Die ruimte is te beperkt bij handhaving van het kruispunt Stoofweg-Sloeweg. De nieuwe ontsluitingsweg van af de Heinkenszandseweg bij 's-Heerenhoek naar de Sloeweg wordt doorgetrokken richting Nieuwdorp. Ter hoogte van de Sloeweg komt een ongelijkvloer se kruising. Die zal worden vormgegeven als een half klaver blad of een centrale rotonde. Het college van B en W van Bor sele wil 't liefst een centrale ro tonde, want die neemt de minste ruimte in beslag. Volgens provin cie-ambtenaar Bakx is het nog veel te vroeg om die keuze te ma ken, omdat niet duidelijk is wel ke variant het beste is voor on der meer de verkeersveiligheid en de geluidsoverlast. De milieu studie naar de Sloeweg moet dit uitwijzen. Die is eind volgend jaar klaar. De toekomstige aansluiting van 's-Heerenhoek zal in elk geval zo worden aangelegd dat een bij zonder plekje, de vroegere pro testantse begraafplaats in het verlengde van de Molendijk, kan blijven, verzekert de Borsel- se wethouder M. Vermue-Ver- mue. Het gesloten kerkhof ligt, omringd door bosschages, vlak bij de Sloeweg. Er staan niet veel meer dan twintig grafste nen. De begraafplaats herinnert aan de kleine protestantse ge meenschap in het van oorsprong overwegend rooms-katholieke 's-Heerenhoek. Maya de Bijl uit Kloetinge wil een Zeeuwse minibike-vereniging oprichten, maar heeft nog geen geschikte baan gevonden. door Rob Paardekam KLOETINGE - De minibike is in op mars, maar Zeeuwen die graag crossen op de kleine motors, hebben daar nau welijks mogelijkheden voor. Maya de Bijl uit Kloetinge wil daar iets aan ver anderen. Als het aan haar ligt, komt er een Zeeuwse minibike-club met een ei gen baan in Goes. Officieel heten ze pocketbikes, omdat je ze, bij wijze van spreken, in je binnen zak kunt stoppen. Iedereen kent ze ech ter als minibikes. Heel kleine motoren, die soms een snelheid van meer dan hon derd kilometer per uur kunnen berei ken. De rage is een paar jaar geleden over komen waaien uit Italië en heeft in ons land al de nodige discussies uitge lokt. Er zijn nogal wat minibikers die met hun kleine motor de openbare weg op gaan en dat is verboden. „Op zich vind ik dat terecht, want niemand ziet je op zo'n ding, dus is het best gevaar lijk", zegt Maya de Bijl, die in Kloetin ge een motoronderdelenwinkel heeft en helemaal weg is van de minibike. „Maar aan de andere kant is het ook zo dat minibikers wel ergens moeten kun nen rijden." Door alle negatieve publici teit heeft het minibiken volgens de Kloe- tingse een beetje een slecht imago gekre gen en dat vindt ze niet terecht. De meeste bikers zijn volgens haar heel voorzichtig en crossen echt niet als hal ve zolen door de straten. Het probleem voor de Zeeuwse crossers is dat ze eigenlijk nergens in de provin cie kunnen rijden, want er zijn geen ba nen en de openbare weg is verboden ge bied. En ja... wie heeft nu zoveel eigen terrein dat hij daar eens flink gas kan geven? „Ook wedstrijden om het Neder lands kampioenschap en zo vinden alle maal in het noorden plaats", zegt De Bijl. „Hier blijft het beperkt tot demon straties met Koninginnedag en dorps feesten." Oefenterrein Om de Zeeuwse minibikers, en dat wor den er volgens De Bijl steeds meer, een beetje tegemoet te komen, wil de Kloe- tingse een vereniging oprichten. Het eer ste wat die moet hebben, is een baan. foto Mechteld Janssen Het oefenterrein voor lesauto's op be drijventerrein De Poel leek haar wel een mooi terrein, maar de eigenaar ziet er niets in. „Daarna hebben we aan de gemeente gevraagd of die misschien een locatie weet", zegt ze. „Die is nu voor ons op zoek." Als er ooit een vereniging komt, wil De Bijl ook wedstrijden gaan organiseren. „In veel verschillende klas sen", zegt ze. „Want hier in de omge ving heb je minibikers van alle leeftij den en je kunt iemand van elf niet tegen iemand van vijftig laten crossen." Om het minibiken te promoten, houdt De Bijl zaterdag 24 december tussen 12.00 en 16.00 uur een minibikedag voor haar winkeltje in de Lewestraat in Kloetinge. De nieuwste modellen zijn daar te bewonderen en als het even niet te druk is in de straat zal er ook best even gereden worden door een paar er varen minibikers. door Mieke van der Jagt GOES - Belerend zul je mgr. M. Muskens, bisschop van Bre da, niet horen doen. Bijna twee honderd ondernemers, bijeen in de Grote Kerk in Goes tijdens de kerstlunch van de Onderne mers Centrale Goes (OCG), mochten zelf hun conclusies trekken. De bisschop, die be loofd had te zullen spreken over ethisch ondernemen, schetste twee ondernemers uit de actuali teit, die het zakelijk heel goed hebben gedaan: Frans van An- raat en Frits Philips. Muskens haalde nog even de slachtoffers in herinnering die (Advertentie) morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl vorige week in het proces tegen Van Anraat getuigden. De Koer den die de chemische aanvallen van Saddam Hoessein overleef den, lijden dag in dag uit vrese lijke pijn, kunnen niet slapen, zijn soms blind geworden en al lemaal doodziek. Van Anraat, die een dikke boterham verdien de door grondstoffen voor che mische wapens te leveren, nam niet de moeite om te onderzoe ken waarvoor zijn handelswaar kon worden gebruikt. Vorige week overleed ook Frits Philips, met wie Muskens als jong kapelaantje in het Veldho ven van de jaren zestig in aanra king kwam. Frits Philips werd huis aan huis op handen gedra gen. Het bedrijf werd gezien als een gemeenschap, waarin ieder een zich moest kunnen ont plooien, een fatsoenlijk inko men moest verdienen en waarin voor de zwakkeren werd ge zorgd. „De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de kerk in die tijd argwanend naar Philips keek. Een niet-kerkelijke organisatie die hetzelfde deed als de kerk. Het was een soort concurrentie, waardoor het oosten van Bran- bant in die tijd dubbel werd be diend." Winst Volgens Muskens is het moeilijk om bijbelse sociale wetten als het jubeljaar en een sabbathjaar naar de hedendaagse praktijk te vertalen, maar een onderneming moet worden gezien als een ge meenschap. Winst maken is hele maal niet verkeerd, maar zoals elke gemeenschap moet de be schaving, en uiteindelijk ook het succes, worden afgemeten aan de mate waarin de zwakken worden beschermd. Smeekbede helpt drankrijder niet MIDDELBURG - Een 57-jarige drankrijder uit Zuiddor- pe greep gisteren in Middelburg een steekpartij als ver zachtende omstandigheid aan om de politierechter tot een mildere straf te bewegen. „Ik ben het slachtoffer van een poging tot moord. Dat heeft een rol gespeeld", zei hij De officier van justitie wees erop dat de man zelf een moordwapen was als hij met zoveel drank op een auto be stuurt. Het alcoholgehalte was 880 microgram, vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. De Zuiddorpenaar werd op 28 augustus in zijn woonplaats na een anonieme mel ding door de politie aangehouden. Het vonnis was con form de eis van 900 euro boete en negen maanden rijont zegging. Boete voor mishandeling vriendin MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Terneuzen wegens mis handeling veroordeeld tot 500 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De man zei zijn vriendin op 14 juni in Terneuzen één klap te hebben gegeven, maar uit de me dische verklaring bleek dat er meer aan de hand moest zijn geweest. De vrouw zat helemaal onder de blauwe plekken. „Zij heeft mij gebeten", sputterde hij tegen. De politierechter achtte bewezen dat de Temeuzenaar het slachtoffer meerdere keren had gestompt. Vrijgesproken van drugshandel MIDDELBURG - Een onvolledig onderzoek van de poli tie gaf gisteren voor de Middelburgse politierechter de doorslag om een 36-jarige inwoner van Kloosterzande voor bezit van zes kilo hennep vrij te spreken. Volgens de politierechter was de politie tekort geschoten in het speur- derswerk naar de handel en wandel van mensen die iets te maken kunnen hebben met growshop De Groene He mel in Koewacht. De verdachte zei de growshop als posta dres te hebben. Hij gaf toe de nieuwe eigenaar te hebben geholpen met het opstarten van de growshop, maar voor de rest had hij er niets mee te maken. De politie deed op 16 december vorig jaar een inval in de smartshop, nadat een man op een bromfiets met een hoeveelheid softdrugs werd aangehouden. In de growshop werd een te grote voorraad aan cannabis aangetroffen. Weinig interesse voor hongerstaker VLISSINGEN - Vrienden van Mehdi Hooshyar, de uitge procedeerde Iraanse asielzoeker in Vlissingen die ruim twee weken in hongerstaking is, willen dat Mehdi zo snel mogelijk onder medische begeleiding komt. Dat zeiden ze gisteravond tijdens een bijeenkomst in Vlissingen. De Ira niër heeft uit protest tegen zijn uitzetting zijn mond en oren dichtgenaaid. Vorige week werd hij met hartklach ten opgenomen in het ziekenhuis. Na een paar dagen mocht hij weer naar huis, maar de situatie verslechtert met de dag, zei een van zijn vrienden gisteravond. „Als we niets doen, gaat hij dood." De bijeenkomst was op per soonlijke titel georganiseerd door Alex Soplantila. raads lid van GroenLinks in Vlissingen, en zijn Middelburgse partijgenoot Newaf Yürdem. „We hopen dat mensen van avond ideeën hebben over wat wij voor Mehdi kunnen doen", zei Soplantila. Er bleek weinig belangstelling voor de avond. Naast de twee initiatiefnemers en twee vrien den van de Iraniër, waren er nog vier bezoekers. door Rob Paardekam KRUININGEN - De SGP in de gemeente Reimerswaal zal, als ze na de verkiezingen van maart volgend jaar weer in het college komt, een nieuwe wethouder le veren. De huidige wethouder, J. Bliek, heeft aangegeven er mee te willen stoppen. Dorpsgenoot J. Sinke is zijn beoogde opvol ger. Bliek (63) is wethouder sinds 1998 en vindt het vanwege zijn leeftijd welletjes. De Krabben- dijkenaar ging lang over openba re werken, maar kreeg twee jaar geleden de felbegeerde porte feuille ruimtelijke ordening, na dat wethouder M. van Overloop (Bewoners Belangen Reimers waal) was gestopt. Bliek wordt op het moment door vrijwel ie dereen gezien als de sterkste man in het Reimerswaalse colle ge. Brok ervaring Sinke zegt dat het niet zal mee vallen om hem op te volgen, als het zover komt. „Bliek zat al sinds 1974 in de raad toen hij in 1998 wethouder werd", zegt hij. „Hij had dus een brok aan erva ring en heeft het mede daardoor voortreffelijk gedaan." Sinke zit sinds 1994 in de gemeente raad. Hij is onderwijzer op een basisschool in Krabbendijke. De SGP bezet momenteel zeven zetels in de gemeenteraad en is daarmee veruit de grootste par tij. Sinke, die ook lijsttrekker is, denkt niet dat er een achtste ze tel gehaald kan worden. „Die ze vende zetel van vorige keer haal den we maar nipt binnen, want dat was een restzetel", verklaart hij. „We zullen daarom meer dan te- weden zijn als we onze zeven ze tels behouden." Kandidatenlijst De plaatsen twee tot en met ze ven op de kandidatenlijst wor den bezet door de huidige raads leden, respectievelijk H. Knuist uit Kruiningen, A. van Stee uit Yerseke, V. Janszen uit Rilland, M. Sinke uit Oostdijk, M. Otte uit Kruiningen en M. van den Berge uit Kruiningen. De eerste nieuwkomer is N. Hui zen uit Oostdijk op de achtste plaats. Hij komt alleen in de raad als de SGP zeven zetels houdt en Sinke wethouder wordt. Doordat winstmaximalisering in sommige bedrijven het enige doel is geworden, raken werkne mers vervreemd van de leiding en krijgen daardoor ook minder binding met die andere gemeen schap: de samenleving. Toch staan er in de Bijbel twee heldere aanknopingspunten voor ethisch ondernemen, die ui terst bruikbaar zijn in deze tijd: goed rentmeesterschap en dat Christus, als hij terugkomt, eenieder zal vragen wat hij voor de minsten heeft gedaan. Bij de aanvang van zijn toespraak stel de de bisschop zich kwetsbaar op. Hij zag maar weinig wou wen en spoorde de bedrijven aan daaraan te werken. Elke or ganisatie en elk bedrijf wordt er, volgens hem beter van als vrouwen meebeslissen. Of dat ook in de katholieke kerk zou moeten, liet hij in het midden. 29,50 In genummerde en gesigneerde luxe doos met orgineel miniatuur werk als bladwijzer: 149,50 Verkrijgbaar bij: Boekhandel De Koperen Tuin, Goes Boekhandel De Drukkerij, Middelburg en op w.w.w.t?ockreynier.nl Reynier signeert zijn boek tijdens de koopzondag in De Koperen Tuin te Goes op zondag 18 december van 13 00 - 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59