Congo wil eindelijk rust en orde PZC Populaire golfsport vreet ruimte De Engelse taaltuin bloeit PZC Aanwinst Vredesproces staat of valt met uitkomst referendum grondwet 17 december 1955 zaterdag 17 december 2005 Goed beschouwd is het een zegen dat misJ daadverslaggever Peter R. de Vries kenne" lijk bereid is zijn ziel en zaligheid te verko pen aan opiniepeilingen. Want nu 'slechts' 3ipro. cent van de door het Nipo ondervraagde Nederlan ders hem een aanwinst voor de politiek blijkt t vinden, ziet hij af van deelname aan de verkfefo gen van de Tweede Kamer die in 2007 houden. Dat scheelt dus heel wat in de toekomst. Wie politieke ambitie louter vertaalt in trefwoor- den als 'aanwinst' en zijn doen en laten a" lijk maakt van opiniepeilingen, zal na zijn verfe zing snel door de mand vallen. Politici hoeven melijk absoluut geen aanwinst te zijn; als zij hun werk als volksvertegenwoordiger naar behoren voeren, dan kunnen zelfs kwalificaties als 'saai' 'degelijk' en 'nurks' van toepassing zijn zonder dat de kwaliteit van de persoon daaronder te lijda heeft. In de Nederlandse parlementaire geschiede, nis hebben types de Tweede Kamer bevolkt ft buitengewoon geschikt bleken om het ambt uit oefenen, maar die in opiniepeilingen nooit of nimmer als een aanwinst zouden worden h schouwd. SGP-voorman Van der Vlies is er zoee die door de parlementaire pers steevast werd roemd om zijn kwaliteiten, maar die in popular' teit-polls niet voorkwam. En is de door collega-p> litici zeer gewaardeerde ChristenUnie-aanvoerda Rouvoet een aanwinst voor het Haagse? Het an: woord is eigenlijk nauwelijks relevant. Peter R. de Vries veegde de afgelopen maande: links en rechts zijn politieke stellingen bijeen g leek zich langzaamaan te ontwikkelen als een luis. je in de pels van de politiek. Daaraan is ook wel h hoef te nu de 'oude' politiek is bekomen van de troe belen die Pim Fortuyn veroorzaakte en het wee als vanouds voor het zeggen heeft. Juist in zo'n situatie zijn zelfverzekerde politicin& dig, die zowel weten wat er in de samenleving leef, als in staat zijn de gevestigde orde weer scherp te krijgen. Het voorbehoud dat De Vries echter maai. te - pas als 41 procent van de ondervraagden hen zag zitten zou hij zich verkiesbaar stellen - geel aan dat hij over onvoldoende ruggengraat be schikt. Een goed functionerende parlementaire democra tie is meer dan de macht van het getal. Ook kleia fracties kunnen in de Tweede Kamer tot himrea komen en bij gebleken geschiktheid zelfs groaa Pas dan zou gesproken kunnen worden in terra van 'aanwinst voor de politiek'. Voor het eerst m het bestaan van de Democratische Repu bliek Congo kan de bevolking een democratische keuze ma ken. Morgen mogen Congolezen zich in een referendum uitspre ken over een nieuwe grondwet. Als de uitkomst negatief is, ko men de verkiezingen van vol gend jaar op losse schroeven te staan. door llona Eveleens Reuze opwindend, noemt Cle ment Musafiri zijn eerste verkiezingen. De 46-jarige on derwijzer uit Uvira, een plaats in het oosten van Congo. „Ik houd mijn keuze voor me. Aan mijn humeur is later te merken of ik bij de winnaars of verlie zers behoor." Ruim 24 miljoen stemgerechtig den hebben zich voor het refe rendum van morgen laten regis treren De meesten hebben overi gens geen idee wat er in de grondwet staat waar ze hun oor deel over moeten vellen. On danks informatie die via de ra dio wordt verspreid is in veel uit hoeken van het enorme Congo weinig bekend geworden. Be langrijkste onderdeel van de nieuwe grondwet is de decentra lisatie van het land De meeste macht blijft echter bij de centra le regering in de hoofdstad Kin shasa. De grondwet effent de weg voor verkiezingen in juni volgend jaar. Wordt de nieuwe constitu tie echter afgewzen, en de kans daarop is aanzienlijk, dan komt de stembusgang van 2006 op los se schroeven te staan. Begin de ze week nep het congres van le ken van de invloedrijke katholie ke kerk op om het nee-vakje aan te vinken Slechte wetstekst „De wetstekst is slecht en bevat allerlei tegenstrijdigheden. Bo vendien vindt het referendum plaats tegen een achtergrond van chantage en interne en ex terne druk. Ook wordt gepro beerd alles veel te gehaast in de voeren", verklaart Piere Anatole Een meisje kijkt toe terwijl verkiezingsmateriaal wordt uitgeladen in het afgelegen Congolese dorp Maita aan de Congorivier. foto David Lewis/RTR Atusila, voorzitter van het leken congres. Etienne Tshisekedi, de oudste oppositiepoliticus van het land, heeft opgeroepen tot een boycot van het referendum. Hij is voor al populair in het zuidoosten van Congo. President Joseph Ka bila waarschuwt dat een afwij zing van de grondwet 'een ramp' betekent voor het land. Leden van zijn regering, waarin ook vertegenwoordigers van re- bellenorganisaties zijn opgeno men, hebben minder haast met verkiezingen. De huidige situa tie biedt ze de kans om zich op il legale wijze te verrijken aan de immense bodemschatten van het land. Het vredesakkoord van 2003, waarin was bepaald dat de ver kiezingen voor president, parle ment en plaatselijke besturen ui terlijk in juni 2006 gehouden moeten worden, maakte een ein de aan de oorlog die het land al sinds 1998 teisterde. De oorlog ging niet alleen tussen Congole se groeperingen onderling, ook diverse buurlanden namen ac tief deel aan de strijd. Een klei ne vier miljoen mensen zijn aan de gevolgen van de oorlog over leden. Ondanks het vredesak koord breken in het oosten van het land nog altijd met enige re gelmaat gevechten uit waarbij leger, volksmilitia, rebellengroe pen of ordinaire boevenbendes betrokken zijn. Hakken Het referendum is een logistieke nachtmerrie. Het derde grootste land van Afrika bezit slechts en kele honderden kilometers geas falteerde weg. Kiezers dienen zich niet zelden een weg te hak ken door snel groeiend regen woud, ze moeten woeste rivie ren trotseren of uren lopen. De kiezersregistratie, waarvoor drie weken was uitgetrokken, nam uiteindelijk drie maanden in beslag. De VN hebben een deel van de blauwhelmen in het land inge zet om mee te helpen met het vervoer van de 40.000 stembus sen. Ondanks het gebrek aan in frastructuur hebben veel Congo lezen zich, ook in de meest afge legen gebieden, laten registre ren. „Als je geen stemkaart hebt, of je gaat niet naar het stembureau, dan kan de politie of het leger je arresteren", merkt een visser op, wiens werk terrein de brede, bruine Congori vier is. De internationale gemeenschap hoopt dat de grondwet wordt aangenomen. „Het doet er niet zoveel toe dat de wetstekst niet perfect is", meent een westerse diplomaat in Kinshasa. „Belang rijker is dat een afwijzing het vredesproces aan het wankelen kan brengen, met alle gevolgen van dien. Congolezen zijn einde lijk toe aan rust en orde." Congo heeft nooit echte demo cratie gekend. Kort na de onaf hankelijkheid in 1960 nam Mo butu Sese Seko door een staats greep de macht over. Hij verrijk te zich aan de natuurlijke rijk dommen van het land, niet al leen om in binnen- en buiten land paleizen te bouwen, maar ook om de loyaliteit van politici te kopen. Aan het land besturen kwam hij niet toe. GPD Golfbanen schieten als padden stoelen uil de grond. Ieder jaar komen er een stuk of vijf bij, vooral in het westen en het mid den van het land. Maar waar komt al die grond vandaan in de ze dichtbevolkte gebieden? door Gert van Harskamp Nederland verandert. De be volking wordt rijker en de individualistische burger ont spant zich steeds liever op tijd stippen die hem het beste uitko men, zonder de plicht van vere nigingsvoorschriften en vaste wedstrijdtijden. Daarom stort Nederland zich massaal op de golfsport. Inmid dels golfen zo'n 250.000 bur gei's, waarmee het spel de op drie na meest beoefende sport van het land is. En de aanwas van nieuwe leden blijft maar doorgaan. Jaarlijks komen er bijna 25.000 spelers bij. Golf is dan ook niet meer de rij- keluissport van weleer. Bij grootwinkelbedrijven staan al goede golfsets vanaf 200 euro. En de duizenden euro's entree en contributie die vroeger be taald moesten worden aan vere nigingen om toegang te krijgen tot een baan, hoeven golfers al lang niet meer neer te tellen. De ANWB heeft een eigen golf- vereniging, ANWB Golf. Leden betalen 50 euro per jaar aan con tributie en kunnen vervolgens zelf een baan huren. „Het spe len op zo'n pay playbaan kost gemiddeld tussen de 35 en 50 eu ro per keer", zegt directeur Jaap van Kempen van ANWB Golf. Vraag Van Kempen: „En onze ervaring is dat mensen het fijn vinden om zelf te weten waar en wanneer zij spelen." De populariteit van de golfsport betekent wel dat de vraag naar geschikte golfbanen toeneemt. Projectontwikkelaar Grontmij speelt in op die behoefte. Samen met de ANWB, Fortis en golfba nenexploitant Golf Manage ment Group (GMG) trekt Gront mij hand in hand op om de stroom golfers te voorzien van voldoende banen. Saillant is dat er juist in dichtbevolkte gebie den waar de grond schaars is, be hoefte is aan golfbanen. Voor een achttien holes golf baan hebben de spelers zo'n 60 hectare grond nodig, dat zijn 120 voetbalvelden. „Maar slechts de helft van die grond is echt nodig voor de golfbaan", zegt directeur Egbert Mulder van GMG. „De rest van de grond wordt ingevuld met na tuur en bijvoorbeeld wandel-, fiets- en ruiterpaden." Woningbouw Voor projectontwikkelaar Grontmij is de combinatie van verschillende functies dan ook de reden dat het bedrijf zich stort op de golfsport. Volgens ge- biedsontwikkelaar Stef van Remmen van Grontmij mag het niet zo zijn dat woningbouw stokt door Nederlanders die graag een balletje putten. Grontmij ziet de aanleg van golf banen als een goede manier om het landschap in te richten, dat vrijkomt van boeren die stop pen. „We hebben afgesproken dat het Groene Hart groen moet blijven", legt Van Remmen uit. „Maar alleen natuur is onbetaal baar. Door er een open gofbaan aan te leggen met natuur, combi neer je recreatie en ecologie." Projectontwikkelaars realiseren alleen daar golfbanen waar geen huizen gebouwd kunnen worden. De exploitatie van een golfbaan levert geen bakken met geld op, weet exploitant Mulder. „Toch wil bijna elke gemeente een golf baan, omdat het misschien wel de enige sport is die zichzelf kan bedruipen.GPD Zo'n 250.000 Nederlanders beoefenen inmiddels de golfsport, waar mee het spel de op drie na meest beoefende sport van het land is. En de aanwas van nieuwe leden blijft maar doorgaan. Jaarlijks komen er bijna 25.000 spelers bij. foto GPD Het is en blijft een verrukkelijk boek, al is het maar omdat je het niet echt hoeft te lezen: doorbladeren is genoeg. Ik sla de bladzijden om met een tederheid als was het een sieraad. Niet wat de engelsen noemen een pa ge-turner, want dat is integendeel een spannend boek dat je in één adem uit leest. Nee, ik heb het over Brewer's Twentieth Century Phrases and Fables, niet echt een woordenboek, eerder een spiegel van leven en cultuur, vastge legd in woorden en uitspraken die in de achter ons liggende eeuw in zwang kwa men. Je hoeft geen taai-freak te zijn om er van te genieten, maar het is een pré als je in die eeuw een beetje 'eigentijds' was met een heimelijke voorliefde voor het Engels met zijn eenvoudige vorm leer. zijn inventieve woordenschat en zijn kernachtige zinsbouw. De Engelse taal is nu eenmaal een sleuteltje dat op vele deuren past, een Germaanse taal met zeer veel Romaanse elementen. En een goed gevoel voor humor is ook mooi meegenomen. Over de Engelse taal zelf gesproken, wat denkt U bij voorbeeld van English as she is spokeHelemaal fout natuur lijk, van het soort waarmee de spot wordt gedreven met buitenlanders en immigranten die hun pas verworven Engels zodanig proberen op te poetsen dat het toch net niet klopt. Het lijkt dan een beetje op Manuel in Fawlty To wers: „I know nothing, I am from Bar celona. Ook obscuranto is een hele goeie: naar analogie met esperanto wordt daarmee gedoeld op pretentieu ze dikdoeners die met een dubbele tong vol holle woorden op hun toehoorders indruk pogen te maken. Een variant daarvan is eurospeak of te wel franglais, het curieuze mengtaaltje van Frans en Engels dat eurocraten in en rondom Brussel plegen te spreken. Een beetje zoals technobabble, een soort nep-jargon bedoeld om een in druk van deskundigheid te maken. Vaak gebruikt door snobs, overigens zelf een woord afkomstig van de welge stelde studenten van Cambridge en Ox ford die zich daar met de afkorting nob nobilisvan adel) lieten inschrijven maar die hun minder vermogende me de-studenten aanduidden met s.nob (si ne nobilitate, zonder adel). Blijven we nog even bij de leuke din gen, trefwoorden met een glimlach: Be- nidormification, een sneer naar het he dendaagse massa-toerisme aan de Spaanse costa's; of ook Chiantishire, een smalende troetelnaam voor de Brit se zomerverblijven en vakantie-kolo nies in Toscane. Dan zijn er de vele 'ismes', zoals Afgha- nistanism, het soort komkommer-jour nalistiek waarmee de tv-kijker - ver vóór de Taliban - in de zomermaanden wordt opgezadeld met gebeurtenissen in verre landen, in goed Nederlands: het 'ver-van-mijn-bed-nieuws'. Sommi ge Nederlandse uitdrukkingen komen trouwens rechtsstreeks uit het Engels. Iemand die zegt: 'Ik ga er voor' weet misschien niet dat dat een verkiezings slogan van oud-president Ronald Rea gan was: America, go for it. Toen de uitdrukking 'onder de pet hou den' in Nederland opdook, wist ik ook niet dat in de Tweede Wereldoorlog de Engelsen met de leuze keep it under your hat (en de Amerikanen met keep it under your stetson) de burgers aan spoorden om geen informatie naar de vijand te doen lekken. In datzelfde hoofdstuk mag natuurlijk ook to keep up with the Jones niet ont breken, dat typisch burgerlijke materia lisme waarmee de eigen welstand wordt afgemeten aan die van buren en kennissen. Engelsen zijn ook sterk in het duiden van trends en types door het afkorten van samengestelde woorden aan de hand van hun eerste letters. Zo hebben wij het woord yup of yuppie voor young urban professional person over genomen, maar niet rump of rumpie voor de rural upwardly mobile profes sional, eigenlijk een yup die nu vanuit een gerenoveerde boerderij yup pro beert te blijven. Zo ook grumpy, de wat oudere brompot die van de hippe nieuwlichterij niks meer moet hebben. Maar ook de hippies hadden hun voor gangers, de crazy mixed-up kids, eigen lijk onze 'nozems' die zich in de naoor logse jaren aan het burgerlijk fatsoen wilden onttrekken. Dan is er nog de nimby - not in my backyard -. de anti kruisraket-activist; of de healie-feelie, die zijn welbevinden in de alternatieve geneeskunde en de reform-winkel zoekt. Typisch voor London City is de lombard, genoemd naar de met bank-kantoren volgebouwde Lombard- street, maar eigenlijk een letterwoord voor loads of money but a real dickhead, iemand die meer geld dan verstand heeft. Vaak gaat het niet alleen om woorden, maar om hele zinnen. Don't call us, we'll call you, de dooddoener die onge wenste sollicitanten in tijden van werk loosheid nogal eens te horen krijgen,' nu gebruikt om ongewenste afspraken van het lijf te houden. The greatest thing on earth since sliced bread om de spot te drijven met iemand die het Ei van Columbus gevonden denkt te heb ben. En dan zijn er nog de historische uit spraken van bekende persoonlijkhe den. Zo schijnt Mark Twain een leugen achtige tegenstander eens uitgemaakt te hebben voor economical with the truth. Koningin Elizabeth die kort na de Blitzkrieg in 1940 op de plek van de ramp in het totaal verwoeste East End zich liet ontvallen: Now we can look the East End in the face. Of de laatste woorden van de stervende Koning Ge orge V in 1936: How is the EmpireNog eentje dan uit Amerika, waar de uiterst rechtse Barry Goldwater in de zestiger jaren linkse kiezers trachtte te lokken met de slogan: In your heart you know I'm right, waarvan zijn tegenstanders maakten: You know in your heart, he's right., far right. Met dit ludieke voorproefje doe ik de samenstellers onrecht. Met hun achtdui zend trefwoorden gunnen zij ons een terugblik op een taaltuin die nog steeds groeit en bloeit. Natuurlijk, ook de Ne derlandse taaltuin kent zulke taalgrap pen. Maar ze halen het toch niet bij de Engelse. Arnold van Niekerk WEST-BERLUN - De Na- vo-raad heeft na een tweedaag se conferentie in Parijs ver klaard de vrijheid van West-Berlijn te zullen verdedi gen. De Navo-landen bena drukken dat hereniging van Oost- en West-Duitsland een essentiële voorwaarde is voor de vestiging van een rechtvaar dige en duurzame vrede. De Sovjetunie is tegen deze hereni ging- PROVINCIEHUIS - Het minis terie van Binnenlandse Zaken heeft de architect prof. ir. Berg hoef de opdracht verleend de plannen voor een nieuw pro vinciehuis in het Abdijcoc- plex in Middelburg temaken. HARING - De coöperatie v lossers in de haven van kens weigert Duitse visk te lossen. Twee Duitse pen, die geladen waren mei te ring, zijn daarom naar" gen uitgeweken. De Bres» ders willen met hun w om Duitse en andere buiten landse viskotters te lossen Nederlandse vissers in bescher ming nemen. De directeur van de NV Have van Vlissingen stelt verplicht te zijn om elk schip dat Ed meldt te lossen. Hoofdredactie: A. L Oosthoek O Bosscher (adjunct) A. L Kroon (ad)unct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexandedaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail. web@pzcnl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstilden; zaterdags tot 12 00 uur 0800-0231231 autom afschrijving per maand: 20,55 nv.t per kwartaal 59,75 62.® per jaar €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag E mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvoorlist einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ultgw»1 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vo^p» de Regelen voor het Advertentie**» Overlijdensadvertenties: maandag t/'m vrijdag: tijdens kantooruren' zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. 1076)5312550 Fax (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend9» Tel (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen (abonnemonten)administratie en om u te (laten) ducten van de titels en de werkmaatschappijen do derden. Als u op deze Informatie geen prijs zersservice, Postbus 314460 AA Goes van het Wegener-concotn. 0« W* bestand dat wordt gebruikt aver voor u relevantedlsns""^? r of door ons zorgvuldig tudit schriftelijk melden 26- Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4