Legaal wildkamperen op privé paradijs PZC W19 Alleen sportieve leden in Mierlo Corendon zet in op Zwarte Zee zaterdag 17 december 2005 102 Tip^rips Winterdierentuin De zwerfgroep heeft een eigen vlag, die op elk kampje wappert. De NTKC laat alleen kam peerders met een sportie ve tent (max. nokhoogte 1.90 meter en in gedekte kleuren) als nieuw lid toe en slechts 'oude' leden mogen in bepaalde geval len met een kleine cara van (max. lengte 4 meter) kamperen. De club beschikt over 24 terreintjes, waarvan de helft in eigendom, de meeste andere worden ge pacht of gehuurd, twee zijn van Scouting Neder land. De terreinen, die meestal midden in fraaie natuur gebieden liggen, zijn een voudig ingericht, met als enige voorziening een simpel toiletgebouwtje. Soms zijn er speeltoestel len als een schommel, zandbak of wipwap. Stroom is er niet, althans niet voor algemeen ge bruik, wel zijn op onge veer de helft van de terrei nen automaten voor war me douches. Bijna overal standaard is een kamp- vuurkuil." De terreintjes liggen ver spreid door het hele land en worden beheerd door regionale afdelingen. Al leen Friesland en zuid west Brabant moeten het zonder doen. Ze zijn te vinden in Eenrum, Au- sterlitz, Schaijk, Oud dorp, Hazerswoude, Hol- landscheveld. Loosdui nen, St. Geertruid, Zorg- vlied, Biggekerke, Hui zen, Ugchelen, Limmen, Winterswijk, Dronten, Haastrecht, De Cocks- dorp, Bladel, Ootmar- sum, Venray, Leusden, Lo- chem, Aerdenhout en Loe- nen. Dierenrijk Europa in Mierlo noemt zich met in gang van dit weekend dé winterdierentuin van Nederland. Want ook komende winter zullen dieren die zich een beetje aan het koude weer weten aan te passen, er te zien zijn. Bovendien zijn er extra activiteiten zoals een speciale win- terspeurtocht en diverse voederpresentaties. Op tweede kerstdag serveert de Kerstman de dieren een kerstdiner. Tijdens de kerstvakan tie kunnen bezoekers met roofvogels op de fo to. Ook Zoo Pare Overloon doet rond kerst wat bijzonders: vanaf morgen wordt elke zondag een wintersafari door het park georganiseerd. Die start om 13.30 uur en kost 3.50 euro extra. Maar daar krijg je dan wel chocolade met marshmallows en een kop erwtensoep voor. Reserveren is gewenst. www.dierenriikeuropa.nl of www.overloonzoo.nl Deventer weer 'Dickens-town' De binnenstad van Deventer is dit weekend weer 'Dickens-town'. In het centrum komen op beide dagen niet minder dan 600 persona ges uit de beroemde boeken van de Engelse schrijver Charles Dickens tot leven: van Scroo ge tot Oliver Twist, van Mr.Pickwick tot de Christmas Carol Singers. Het Dickens-festijn vindt dit jaar alweer voor de 15e keer plaats, en de toegang is gratis. Zondag staat de gehele binnenstad, waar alle winkels ook die dag open zijn, in het teken van de kerstmarkt op de Brink. In de kerken kun je naar concerten van koren en muziekverenigingen. www.vvvdeventer.nl Legaal wildkamperen noemen ze het zelf - met een glimlach. De tentkampeerders van de zwerfgroep van de NTKC, met 93 jaren de oudste kampeerclub van ons land. Wekelijks trekken ze erop uit naar de eigen terreintjes, hun 'privé paradijsjes'. Het Dickens festival in Deventer is toe aan de 15e editie. Kerstwandeling in Groningen Waarom er, als het weer een beetje meewerkt, met de Kerstdagen niet even lekker op uit? Dat kan bijvoorbeeld in Groningen, waar de VW op tweede kerstdag een kerstwandeling houdt. Die begint om 14 uur; onder leiding van een VW-gids worden de schilderachtige hofjes in het stadscentrum bekeken. De wandeling duurt anderhalf uur en wordt af gesloten met een drankje. En je kunt ook nog naar een klein klassiek concert in een Grand Café luisteren. www.qroninqen.com Mooie Madonna's Tijdens de kerstvakantie (van 26 december tot en met 8 januari, uitgezonderd 31 december en 1 januari) worden in het Bonnefantenmu- seuni in Maastricht speciale kerstrondleidin gen verzorgd rond het thema Mooie Madon na's. Schilderijen van Moeder en Kind passen uiteraard bij uitstek in de kersttijd, waarin de geboorte van het kindje Jezus uit de maagd Ma ria wordt gevierd. www.bonnefanten.nl Her en der kerstcircus Door heel het land geven zo'n twintig verschil lende kerstcircussen tijdens de feestdagen di verse voorstellingen. De bekendste drie zijn natuurlijk Carré, Ahoy en het Groot Kerstcircus Den Haag (op het Ma lieveld). Maar ook Utrecht, Maastricht en diver se kleinere plaatsen bieden volop circusver tier. al dan niet met echte beesten in de piste want dat is bij deze 'overdekte circussen' soms wat lastig. Het circus in Carré duurt van 22 de cember tot en met 8 januari; het kerstcircus Ahoy' van 23 december tot en met 1 januari en het Groot Kerstcircus Den Haag van 21 decem ber tot en met 8 januari. zou slaan. Dat behoeft nadere uitleg. Bestuurslid Amoud Neidig: 'Toen on ze oprichters in 1912 begonnen, be stond alleen het statisch kamperen, je bleef op een vaste plek. Zij stelden daar het mobiel kamperen tegen over. Op reis met je tentje dat je op wisselende plekken opzette. Dat noemde men toen toeristisch.' Die initiatiefnemers waren onder an deren Denig en Slee, wier namen nog steeds onlosmakelijk verbonden zijn met tenten en buitensport. Overge waaid uit Engeland organiseerden zij indertijd bij de 'IJzeren Man' in Vught het eerste kampeerweekeinde. Niet voor iedereen weggelegd, want vrije tijd konden zich toen slechts weinigen veroorloven. Groot wil de nu bijna honderdjarige kampeerclub nog steeds niet worden. Dat zou alleen maar ten koste gaan van de rust op een van de 24 natuur terreinen die her en der in het land verspreid liggen. De vereniging telt een krappe 10.000 leden en kan haar idealen daarmee prima realiseren. Meer leden betekent meer terreinen. 'En we zitten nu aan het maximum dat onze leden op kunnen brengen aan terreinonderhoud', zegt Neidig. Ieder lid wordt geacht zo nu en dan op werkkampjes te verschijnen om er de noodzakelijke werkzaamheden te verrichten. Van het snoeien van bomen tot het schilderen van het toiletgebouw of het opknappen van de kampvuur- kuil. Maar van de duizenden leden Op een mededelingenbord huishoudelijke informatie. zijn er niet meer dan zo'n kleine 300 echt actief. 50-plussers Neidig haast zich te zeggen dat de le den niet 'tot het alternatieve circuit behoren of van die milieu- en natuur- ffeaks zijn'. Niet dat ze er niet tussen zitten - er zijn nog steeds leden die niets van caravans, warme douches en 220 volt in het toiletgebouw moe ten hebben - grosso modo weerspiege len de leden de Hollandse samenle ving. Wel het iets oudere deel, want er zijn naar verhouding veel 50-plus- sers, hoewel Neidig de laatste paar jaar ook weer dertigers met jonge kin deren de klaphekken binnen ziet trekken. Maar de jeugdsectie bij voor beeld telt slechts 50 leden. De leden gaan wel met hun tijd mee, want 70% vindt 'mobieltjes een zegen', zo bleek uit een recente enquête, 'zolang de rust er maar niet door wordt ver stoord'. En het zijn niet uitsluitend tenten die hun silhouetten tussen het geblader te tonen. Er is een actieve kampeer wagensectie, die op eigen wijze invul ling geeft aan ontspannen kampeer- weekeinden. Voor deze groep is ech ter op de terreintjes de allermooiste plekjes onbereikbaar, want voorbe houden aan de tenters. 'Niks ten na dele van caravanners', troost Neidig, 'ze zijn tenslotte allemaal ooit in een tent begonnen, maar wij blijven pri mair een vereniging voor tentkam peerders die de eigen kampeerstijl wil vasthouden'. Een stijl die hij bondig samenvat als: 'kamperen op de grond'. Bovendien houdt de NTKC niet van auto's op het terrein - het brengen en halen van een caravan wordt slechts gedoogd en tenters moeten sjouwen of met bolder- of kruiwagens de spullen naar hun stekje brengen. Oudere leden weten nog met smaak te verhalen dat voormalig premier en PvdA-voorman Joop den Üyl lid was en ooit met z'n gezin op een van de terreintjes stond toen hij voor offi ciële verplichting door auto met chauffeur werd opgehaald en Joop in smoking gekleed uit de tent tevoor schijn kroop. Bij het inmiddels nasmeulend kamp vuur op het terreintje in Huizen groe pen enkele nieuwe leden samen, woonachtig in Amsterdam. Het en thousiasme straalt hen van de wan gen. 'Als je op zo'n prachtig mooi ter reintje staat als hier, met bijna nie mand om je heen, midden in de na tuur, dan voel je je toch enorm rijk. Zo'n paradijsje helemaal voor jezelf, waar vind je dat in ons land?' De NTKC wordt gerund door vrijwilligers, niettemin is er een clubbureau in Utrecht, (Ebrodreef 87, 3561 JM), dat iedere woens dagavond tussen 20.00 en 22.00 uur bemand is. Tel.. 030-2618118, website www.kampeerclub.nl Eenmaal per maand verschijnt het clubblad Buiten- spoor. Een gezinslidmaatschap kost 43 euro per jaar, voor de internationale FICC-campingcard komt er vijf eu ro bij. Kamperen op de eigen terreinen kost 2 euro per persoon per nacht, kinderen tot 16 jaar betalen 1 euro. Het is etenstijd. Zittend op een zeiltje, of klein inklapbaar stoeltje met bruin of groen kanvas. Met z'n tweetjes voor de kleine tent. Hnnr GERARD CHELI Druk is het niet, op het zo fraai aan het Gooimeer gelegen kampeerterrein- tje in Huizen. Op het veld je aan het water een stuk of twee, drie caravans en ook op de open stuk jes in het weelderige bos ontwaren we slechts hier en daar een tent. Een zandpad door het Goois Natuurreser vaat bracht ons tot het hek, waar het onvermijdelijke bordje 'verboden toe gang' ons er niet van weerhield bin nen te treden. Maar er stond dan ook een ander bordje bij: kampeerterrein van de NTKC. Daar zien we, het is etenstijd, hoe kampeerders op relaxte wijze de maaltijd bereiden. Op een benzine- brandertje in eenmanspotjes. Zittend op een zeiltje of klein inklapbaar stoeltje met bruin of groen canvas. Met z'n tweetjes voor de kleine tent of half onder het luifeltje. Gekleed in sportieve outfit en stevige stappers. In de tent ligt een comfortabele slaap zak, op 'n matje uiteraard. En dat is het wel zo'n beetje. Oh ja, in een hoekje nog een stoere rugzak. Over het stukje natuurgebied, dat niet alleen een arcadische rust uit straalt, maar waar ook onverschrok ken konijnen ruim voor het avond schemer hun spel in het overvloedige groen spelen, valt verder nog te mel den dat het een bescheiden toiletge bouwtje huisvest. Met voor dames en heren gescheiden sanitair, koud wa ter kranen dito douches en een hok voor het gereedschap. Ergens tussen het geboomte dwarrelt rook. Het kampvuur brandt. Het is, wanneer je door het hek naar binnen stapt, alsof je in een soort sprookjes- tuin bent aangeland. Eenvoudig De zwerfgroep, de meest fanatieke tentkampeerders binnen de NTKC, houdt haar maandelijks trekkamp. De deelnemers krijgen vantevoren slechts de coördinaten op en komen te voet, per fiets of - in dit geval - met de kano naar hun ontmoetingsplek. Is de afstand te groot, dan wordt voor een deel ook wel het openbaar ver voer of de eigen auto gebruikt. Tot op een paar kilometer, minimaal. 'Je mag alleen met de rugzak binnen komen en niet-gemotoriseerd', ver klaart organisator George Bésanger. Zeg niet dat het allemaal primitief is wat de kampeerders bij zich hebben, want dan word je door hem beleefd maar direct terecht gewezen. Eenvou dig, dat is de enig juiste term. Eenvou dige kampeermiddelen. Het mogelij ke misverstand dat tentkampeerders arme sloebers zijn, duwt Bésanger, 55 en hoofd jeugdreclassering in Noord-Holland, resoluut tussen de rietstengels. 'Een goede uitrusting is niet goed koop. En goed moet het zijn, want we kamperen niet alleen vaak, maar ook in weer en wind in alle seizoenen. En lichtgewicht heeft ook een prijs.' Tent, rugzak, slaapzak, schoenen, kookgerei, kleding, het moet alle maal solide en duurzaam zijn. En niet te zwaar. 'Maar ik ben zo niet fa natiek dat ik m'n tandenborstel af zaag.' Niettemin geeft Bésanger toe dat me nig collega hem indertijd voor gek verklaarde toen hij op dergelijke wij ze z'n vrije weekeinde invulde. 'Zo kamperen spreekt mij aan. Je bent midden in de natuur, geniet van rust en stilte. Je kiest je eigen plekje, gaat je eigen gang, hebt van niemand last. Ik zeg altijd: wat wij doen is legaal wildkamperen. Zulke plekken vind je nergens. Kijk om je heen, hoe rustig het is, ik sta hier op mijn privé kam- peerterreintje.' Toeristen Eigenlijk dekt de bijna eeuw oude vlag de moderne lading al lang niet meer: NTKC staat voor Nederlandse Toeristen Kampeer Club, terwijl je toch zou denken dat die 'T' op tent door GERARD CHFI Corendon Vliegvakanties zet voor vol gend jaar fors in op de Turkse Zwarte Zee-kust. Twee nieuwe bestemmingen biedt de Turkije-specialist aan: het nog redelijk authentieke badplaatsje Sile en een 12-daagse rondreis, inclusief een dagje Ankara. Maar reisorganisator, te vens oprichter en eigenaar van Coren don Airlines, slaat ook buiten Turkije zn vleugels uit. Nieuw volgend jaar zijn bestemmingen in Egypte, Kreta en Bul garije. Hoewel volgens directeur Atilay Uslu de groei vanuit ons land voor vakantierei zen naar Turkije nog niet onmiddellijk inzicht is - hij verwacht dat komende zo mer bijna de helft van het aantal georga niseerde vliegvakanties naar dit Euro- Pees-Aziatisch land zal gaan - houdt hij ertoch rekening mee dat de groei lang zaam afvlakt. Hoogtepunt Na 2006 is dat over z'n hoogtepunt heen.' Bovendien wil hij met zijn bedrijf niet langer geheel afhankelijk zijn van één bestemming. Corendon Vliegvakan ties begon pas 5 jaar geleden maar kwam al afgelopen jaar op basis van de omzet (ruim 105 miljoen euro) op num mer 7 binnen in de top tien van reison dernemingen en de top 5 ligt binnen handbereik. In Europa heeft Corendon ook vestigingen in Belgie en Duitsland. In totaal denkt het bedrijf dit jaar 315.000 reizigers uit deze drie landen te vervoeren. Binnenland Hoewel goedkope vliegtickets en pakke treizen naar all inclusive bestemmingen belangrijke speerpunten blijven, zet Co rendon ook in op de toerist die meer geld te besteden heeft en meer van het land wil zien dan alleen de zuidelijke kuststrook. Hij ziet dan ook een markt waarbij de vanafprijzen voor een week in een sterrenhotel beginnen bij €599 en op kunnen lopen tot €899. 'Het Turkse binnenland heeft zoveel te bieden, het is echt jammer dat iedereen aan de kust blijft hangen', zegt Uslu, die niet zo goed begrijpt waarom dat bin nenland niet zo'n geweldig imago heeft. 'Er is cultuur, natuur, historie en de mensen zijn er vreselijk aardig en lang niet zo commercieel als aan de kust.' Echte volledige binnenlandse bestem mingen biedt Corendon (nog) niet, wel (meerdaagse) excursiemogelijkheden. En voor volgend jaar dus ook de kust strook langs de Zwarte Zee, met plaats jes als Sile, Akcakoca en Amasra, die Us lu betiteld als 'het Venetië van Turkije'. Een benaming overigens waar het Turks Verkeersbureau zich niet direct in kan vinden. Sile Is Sile een op zichzelf staande bestem ming, voor de 12-daagse rondreis geldt Istanboel als begin- en eindpunt. Stad aan de Bosporus die hard op weg is uit te groeien tot een van de top-3 bestemmin gen wat korte stedentrips betreft. 'Deze stad heeft alles in huis wat je van een grote stad verwacht', promoot Uslu, die vooral wijst op de talrijke en verschillen de festivals. Het rustieke Zwarte Zee-badplaatsje Sile - alhoewel het op een zonnige zondag middag erg druk kan zijn op het strand - ziet Uslu als een alternatieve bestem ming voor die andere kust aan de Middel landse Zee. 'Sile ligt op zo'n 50 km van Istanboel en is heel erg in trek bij de in woners daarvan. Ik moet eerlijk zeggen dat ik het ook UT-1 Sile, nog redelijk authentiek badplaatsje langs de Turkse Zwarte-Zeekust. Foto GPD/PR niet kende, maar ik was verrast door de authentieke Turkse sfeer die je daar nog aantreft. Bij voorbeeld in de cafeetjes en de restaurants. Heel anders dan Antalya en Bodrum.' www.corendon.nl Doorkijkje in Sile.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45