Skiën begint met de pizzapunt PZC Lucky Luke is geen held op beeldscherm Poep wegschieten om het nest schoon te houden GEBOEKT Gore trucjes Dierendingen v#ast pR-Aekns -Slor VOOR. M'M «shows' wr iD&e. MOET IK ÜATV&N Salma Hayek filmt nieuwe videoclip Prince zaterdag 17 december 2005 Omslagillustratie van Schele dieren Het is een beetje een vies praatje om mee te begin nen, maar omdat het zo'n aardig verhaal is mag het voor één keer tje best: Wist je dat pinguïns met een lijfje van krap een halve meter hoog en een poepertje van net-an 8 mm doorsnee echte su perpoepers zijn? Als ze moeten poepen steken ze hun kontje even de lucht in en iets naar ach ter, om dan met een heus ont- ploffinkje hun ongelooflijk sme rige poep in één ferme straal veertig centimeter van zich af te spuiten. Wetenschappelijke on derzoekers hebben het met ei gen ogen gezien. Maandenlang hebben ze op Antarctica naar het achterste van de vogels zit ten kijken en wat ze zagen heb je net gelezen. De verklaring voor dit eigenaar dige pinguïngedrag is trouwens simpel. Poep wegschieten is de beste manier om jezelf en je jóng in je nest van kiezelsteen tjes schoon te houden. En de bu ren dan, met wie je zo gezellig op een kluitje zit? Ook simpel: die moeten gewoon goed oplet ten en op tijd bukken; of wegwe zen voor wat op ze afkomt met een druk wel vier keer zo groot als die bij mensen. Dat vies bij pinguïns dus ook hy giënisch is kun je lezen in Vieze dieren van Frans van der Helm. Hij studeerde dierpsychologie en gedragsbiologie, en gaf als ge dragsonderzoeker in een dieren tuin zijn ogen de kost. Alles wat hij te weten kwam over hoe die ren stinken en over de smerige dingen die ze doen had hij voor zichzelf kunnen houden. In plaats daarvan schreef hij een interessant boek dat je zonder een bladzijde over te slaan met buitengewoon veel plezier uit leest. Want wat kan hij aanstekelijk vertellen. Over de smerige hob by van honden, over het roman tische gewapper met viezigheid door een verliefd zakvleermuis- mannetje voor de neus van een leuk zakvleermuisvrouwtje, over het poepje dat dieren el kaar laten ruiken, over ver trouwde en gezellige geurtjes, over hoe neushoorns zichzelf met prut gezond houden en over al die onfrisse, vaak zelfs uitge sproken gore maar o zo slimme trucjes waarmee dieren elkaar waarschuwen, bedreigen, mislei den, laten weten dat ze bestaan ja zelfs het hoofd op hol bren gen en verleiden. Je zult gruwen om het plaswas- sen door lori's, om het weerzin wekkende verspuugkunstje (raak over anderhalve meter)- van stormvogelkuikens, om de rondvliegende grote boodschap pen van nijlpaardstieren, om het rottige toneelstukje dat een West-Indische boomslang op voert bij een aanval. Maar je zult ook met genoegen lezen over het geluid van snelle wind jes door een school haringen, dat - eerlijk waar - ontroerend aandoenlijk is. De laatste hoofdstukken in het boek gaan over het gemors met onze eigen drabbige drek en hoe dieren daar - ajakkes - hun voor deel meedoen. Tegelijk met Vieze Dieren ver schenen nog Schele Dieren en Magische Dieren. Samen vor men ze de serie DierenDingen, drie mooi verzorgde boeken met veel wetenswaardigs en talrijke afbeeldingen. In Schele dieren vertelt Frans van der Helm over wat dieren met hun ogen doen. Het is verlei delijk om hier na te vertellen waarom een goudvis graag uit het raam kijkt. Hoe gehaaid ra ven kunnen liegen, bedriegen en acteren. Waarom je in een die rentuin bij flamingo's soms een grote spiegel ziet staan. Wat toch die rare gewoonte van dui ven, kippen en andere vogels be tekent om steeds maar hun kop naar voren en naar achteren te gooien. Waarom een bioscoop- je-pikken voor een vlieg geen uitje is. Hoe je kunt leren met dieren mee te kijken. Maar dat alles en meer staat in het boek beter verteld. Het bijzonderste van al het we tenswaardigs is dat je voortaan met andere ogen geboeid zult kijken naar veel dat je al zo vaak hebt gezien zonder te we ten wat je zag. Wist je om eens iets te noemen dat een torenvalk boven wegbermen en weilanden niet naar veldmuizen speurt, maar de routekaart van die piep kleine beestjes bekijkt? Een duikvlucht en... skwiek. Magische Dieren gaat behalve over gewone dieren vooral over bekende en minder bekende fa beldieren zoals de Basilisk die je maar beter niet in de ogen kunt kijken; de Eenhoorn, het wonderpaard met een hoorn op het hoofd en gek op mooie meis jes; de Griffioen, half leeuw half adelaar; de Bonnacon die ge vaarlijke schijtschieter uit Afri ka. Jan Smeekens Frans van der Helm: Vieze dieren/ Lekker vies en héél slim. 64 pag.; 10+; 15,95. Schele dieren/ Wat dieren met hun ogen doen. 86 pag.; 11+; 15,95. Magische dieren/ Rare Dieren van Nergens. 120 pag.; 11+; 15,95. De serie DierenDingen wordt uitgegeven door WinklerPrins. De 'brokkendag'. De meeste skiërs zullen er niet bij stilstaan, maar de derde skidag is traditioneel de meest risicovolle. Oor zaak? Misschien te overmoe dig of een te grote aanslag op een gebrekkige basiscon ditie. Wie zal het zeggen, maar de gipsmeesters in de skigebieden zullen ook de komende weken weer hun handen vol hebben aan het gipsen van de talloze bot breuken. Jong en oud, per auto of per vliegtuig; duizenden landge noten trekken de komende we ken richting Zwitserse, Franse of Oostenrijkse Alpen om te gaan genieten van een weekje wintersport. Frank Westdorp (26) is echter al weer terug. De Kapellenaar heeft in het Oosten rijkse Kaprun net een oplei- dingsweek van de Nederlandse Skivereniging achter de rug. „Ik ben daar voornamelijk bezig ge weest met het lesgeven aan wed strijdskiërs." De bewegingsagoog kent de ski- sport van haver tot gort. Frank: „Ik heb twee seizoenen lang ski les gegeven in het Oostenrijkse Ehrwald. Dat ligt in de buurt van Garmisch-Partenkirchen. Mooie tijd. 's Morgens om negen uur sta je al op de piste om les te geven aan kinderen of volwasse nen. Iedereen wil dan altijd ge lijk gaan glijden, maar je zult toch echt eerst een goede skihou ding moeten leren. De ploeghóu- ding, of zo als ik tegen kinderen zeg 'de pizzapunt'. Draaien, rem men, een bochtje maken, over een heuveltje skiën, kortom voordat je je eerste baantje naar Frank Westdorp vindt het jammer dat zo veel mensen onvoorbereid naar de Alpenlanden trekken. beneden aflegt moet je de basis dingen beheersen." Veel skiërs komen onvoorbereid naar de pistes. Frank: „Jammer, want met een goede indoortrai- ning kun je techniek en basis conditie behoorlijk op peil bren gen en daar heb je tijdens je ski vakantie bijzonder veel plezier van. Minder kans op valpartijen en meer plezier van je dure ski pas, omdat je gebruik kan ma ken van de grotere pistes. Boven dien kom je veel sneller in je rit me en pak je de beweging vlug ger op." Training op een zogenaamde rol- mat is dus slim. Op de Ego In- door Skibaan in Bergen op Zoom geeft Frank wekelijks les aan beginnende en gevorderde skiërs. „Je skiet op een draaien de mat van kunstgras of een bor- stelbaan. Het is dus eigenlijk één eindeloze afdaling. Jezelf verstoppen kan niet en sjoeme len is er ook niet bij. Tien minu ten skiën en daarna tien minu ten rust. En die heb je dan echt hard nodig, want het vreet be hoorlijk wat energie. Voordeel voor mij is, dat ik er kort boven op sta en snel houding en tech niek kan corrigeren. Voor de ba nen staat een spiegel, zodat de skiër zichzelf goed kan volgen." Frank herkent zichzelf niet echt in de 'Bierrrtjüüuüüuüh' collega uit de befaamde biercommer cial. „Skileraar is een mooi be roep, maar het is gewoon kei hard werken van 's morgens tot 's avonds. Dan ben je veel te moe voor après-ski. 's Avonds ben ik nog aan het werk: ski's waxen en slijpen. Tuurlijk, ik spuug echt niet in een glas glüh wein, maar de idyllische sneeuwschoenen- en arreslee- tochten heb ik wel gezien." Komende zomer hoopt Frank z'n studie aan de Fontys Sport- hogeschool in Sittard af te ron den. Wat hij daarna gaat doen foto Robert van den Berge staat nog niet vast. „Misschien als sportleraar aan de slag op een middelbare school. Ik zie het wel. In ieder geval blijft de skisport me wel trekken. Skiën en snowboarden blijven fantas tische sporten om te beoefenen. Maar je brood verdienen als ski leraar is moeilijk. Het seizoen is kort en ook zomers zul je dus brood op de plank moeten heb ben." Dromen op een alpenwei tot de sneeuwvlokken vallen is er voor Frank niet bij. Dat gebeurt al leen in tv-commercials. Hans Segboer Is de ty-serie al een stuk min der leuk dan de strips van Lucky Luke, als computerheld komt de creatie van Morris en Goscinny al helemaal niet uit de verf. Het pc-spel De zingende draad is gebaseerd op het gelijknami ge album. Een poging om het spel met de broodnodige humor te doorspekken is helaas mis lukt. De verhaallijn volgt het boek. Door de opmars van de te legraaf dreigt Pony Express-bo de Lucky Luke zonder werk te geraken. Geen nood. De Western Union schrijft een wedstrijd uit tussen twee teams die oost en west tele grafisch met elkaar moeten ver binden. Tussen Carson City en Omaha gaapt een kloof van 2560 kilo meter. Het team dat als eerste halverwege in Salt Lake City arriveert, strijkt een premie op van 100.000 dollar. Lucky Luke leidt samen met in genieur James Gamble een ploeg. Onder hen een verrader, die ingehuurd is door rivaal Bradley. Wat volgt is een aaneenrijging van - niet allemaal geslaagde - spelletjes. Zelfs de gemakkelij ke versie vergt veel doorzet- Als een 'poor lonesome cowboy' rijdt Lucky Luke de horizon tegemoet. tingsvermogen. Als komisch be doeld intermezzo doemen regel matig de Daltons op, die door 'de man die sneller schiet dan zijn schaduw' onschadelijk ge maakt moeten v/orden. Hoewel er veel geschoten wordt, vloeit er opvallend wei nig bloed in het spel. Nadat de verrader ontmaskerd is, is het spel abrupt afgelopen. Als een 'poor lonesome cowboy' rijdt Lucky Luke de horizon tege moet. GPD Marcel Luyckx Lucky Luke, De Zingende Draad: Easy Computing. Prijs Pinguïns zijn echte poepschieters. illustratie in Vieze dieren 19,95 euro. Minimale eisen: Win dows 98 op Pentium pc 266 MHz, 128 MB RAM, cd-romspe- ler (8x), Soundblaster of compa tibel geluidskaart. Zie ook www.easycomputing.com Actrice Salma Hayek kan weer een mooie opdracht aan haar cv toevoegen. Ze mag de nieuwe videoclip van Prince regisseren. En wie Prince als werkgever heeft gehad, weet dat 'ie goed is. Hij is streng. Eén fout en je ligt eruit. Voor zijn volgende video clip heeft The Artist echter alle vertrouwen in zijn nieuwe aan winst. Salma bewees haar regie talent al met de film Frida waarin zij tevensi de hoofdrol vertolkte. De actrice hoorde het nummer Te Amo Corazonde eerste single van Prince's nieu we album '3121, dat in 2006 uit komt. „Nadat ze het had beluis terd, kwam ze meteen met een origineel concept aanzetten", vertelt Prince. „Salma is de meest attente regisseur met wie ik ooit heb gewerkt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38