Een huis staat zo in vuur en vlam Iedereen een eigen bloemenwadi Vuur zonder hout te hoeven sprokkelen W3 Tuinboeken Allochtonen Polder sofa Beschermer zaterdag 17 december 2005 Een kaars die te dicht bij de gordijnen staat of een kurkdroge kerstboom. Tijdens de feestdagen ver groten we ongewild de kans op woningbrand. Jaarlijks moet de brandweer er ruim vijfduizend keer voor uit rukken. Dat kan minder, al dus Brandweerman Cor in zijn zojuist verschenen boek In Vuur en Vlam. Run op rookmelders na brand in Boxtel. Cor Kraaij- enhagen (51) kon niet nalaten zich even achter de oren te krab ben nadat hij het bericht in de krant las. Natuurlijk, hij juicht de ontwikkeling toe. Maar lie ver had hij gezien dat het drama in Boxtel, waarbij vier slachtof fers vielen, niet nodig was ge weest om mensen tot nadenken aan te zetten. Een rookmelder, zo zegt hij in zijn zojuist verschenen boek In Vuur en Vlam, is niet duur en kan mensenlevens redden. Nee, benadrukt Kraaijenhagen, hij heeft geen connecties met produ centen van rookmelders. Maar zo'n apparaat is in ieder huis on misbaar. Waarom? Omdat het reukvermogen tijdens de slaap is uitgeschakeld en het apparaat je dienst kan doen als alterna tief reukorgaan. Het indringen de signaal van de melder kan net genoeg zijn om een branden de woning tijdig te verlaten. Het is de bevlogenheid van de Utrechtse brandweerman waar mee hij al veel mensen over de streep heeft getrokken. Mensen die Kraaijenhagen heeft ont moet tijdens zijn Brandpreven tie Show waarmee hij door het land trekt, tijdens zijn werk, of zomaar, als hij ergens op bezoek is. „Ik wil geen betweter zijn", zegt hij. „Ik heb een missie. Ik Brandweerman Cor Kraaijenhagen: „Mensen denken nog te vaak: dat overkomt mij niet." foto Jeroen Stoops/GPD wil jong en oud in beweging zet ten. En red ik daarmee een of twee levens, dan ben ik al-tevre den." Die missie spreekt uit In Vuur en Vlam, het boek dat hij onder de naam Brandweerman Cor samen met Ed van Eeden heeft geschreven. Tips Het boek bevat ervaringen uit zijn inmiddels 33 jaar durende loopbaan, maar vooral heel veel tips over hoe brand in huis te voorkomen is. Want één ding heeft hij tijdens zijn werk wel geleerd: er is nog veel te doen. „Mensen denken nog te vaak: dat overkomt mij niet." Van daar dat hij met simpele bewoor dingen zoveel mogelijk mensen wil bereiken. Tijdens de Brand preventie Show valt hij terug op showelementen. „Niet omdat ik dat zo graag wil, maar omdat ik er alles aan wil,doen om de boodschap óver'te brengen." Daarom onderhandelt hij ook met SBS6, de zender die ko mend jaar eemprogramma met Brandweerman Cor op televisie wil brengen. De zwakkeren in de samenle ving helpen. Het is de belang- Stacaravan in vlammen. Binnen enkele minuten is de 'vakantiewoning' uitgebrand. foto Paul van den Dungen/GPD 5400 woningbranden. En hoe wel het aantal daalt - in 1997 waren er volgens het CBS nog 8000 woningbranden - mag dat cijfer van Brandweerman Cor nog verder omlaag. Niet alleen vanwege alle ellende, ook van- wege de kosten die ermee ge moeid zijn. Volgens het CBS be droeg de schade door woning branden vorig jaar net iets meer dan honderd miljoen euro. Tweede kerstdag en in de nacht van oud op nieuw draait Kraaij enhagen gewoon zijn diensten. Pure noodzaak, want juist in de feestmaand gaat er in en om het huis geregeld wat mis. Door een kurkdroge kerstboom, een kaars die te dicht bij de gordijnen staat of een voetzoeker die op de foute plek belandt. Het scheelt volgens Brandweerman Cor al als mensen in ieder geval stil staan bij de risico's. „Maar dat gaat niet van de ene op de.ande- re dag", beschrijft hij de nood zaak van zijn boek. GPD PauIGeerts In Vuur en Vlam. Cor Kraaijenhagen en Ed van Eeden. Uitgeverij Fagel, Amsterdam. 14,95 euro. ISBN 90 5914 411 2 Een uitgebrande keuken heeft wel iets van een maanlandschap. foto Paul van den Dungen/GPD rijkste reden waarom Kraaijen hagen ooit brandweerman is ge worden. Inmiddels weet hij ook dat het een zwaar beroep is. „Niet alleen fysiek, maar vooral ook geestelijk. De emotionelebe- lasting is enorm." De leuke, maar ook de ellendige momenten heeft hij zonder sen satiezucht verwoord in zijn boek. „We moeten met elkaar proberen er van te leren", bena drukt Brandweerman Cor, die na een dienst standaard vijftien kilometer hardloopt om zijn hoofd leeg te maken. „Want ie dere traumatische gebeurtenis is een plekje op je ziel." Het Centraal Bureau voor de Statistiek noteerde vorig jaar Het tuinseizoen laat nog even op zich wachten. Toch is decem ber een maand waarin uitgeve rijen behoorlijk wat aan tuin-ge- relateerde boeken op de markt slingeren. Zoals de Tuinont werp Encyclopedie, het nieuw ste boek van tuinarchitect Bert Huls. In het boek zet Huls uit een hoe zowel grote als kleine tuinen vorm kunnen krijgen, met of zonder een grote zak geld. In het eerste deel van de Tuinontwerp Encyclopedie ligt de nadruk op verschillende sfe ren. In het tweede deel belicht Huls hoe de tuinbezitter zelf een plattegrond kan maken. De Tuinontwerp Encyclopedie is verschenen bij Kosmos-Z&K uit gevers en kost 45 euro (ISBN 90 215 3851 2). Een nieuw tuinboek van uitgeve rij Terra Lannoo is Plant voor Morgen, samengesteld door de tuinontweipers Piet Oudolf en Noel Kingsbury. Het tweetal be licht de kunst van het beplan ten. Want alle grootheden op tuingebied (Mien Ruys, Gertru de Jekyll) hebben daaraan hun naam te danken. Planten voor Morgen is te koop in de boekhan del voor 29,95 euro (ISBN 90 5897 430 8). Autochtone Nederlanders wo nen in betere huizen dan alloch tone Nederlanders. Dat blijkt uit 'Een Gekleurd Beeld van Wo nen, de woonsituatie van niet-westerse allochtonen in Ne derland' dat onlangs is gepubli ceerd door het ministerie van Vrom. Zo wonen allochtonen bij voorbeeld in kleinere woningen en vaak in zogenaamde concen- tratiewijken. Toch is ook een po sitieve ontwikkeling aanwijs baar. Steeds minder allochto nen leven in oude woningen. Woonde in 1990 nog 46 procent van de Turken en 43 procent van de Marokkanen in een huis van vóór 1945, nu is dat respec tievelijk 21 en 20 procent. Dat allochtonen nu nog voorname lijk bij elkaar wonen is volgens het onderzpek een,probleem van voorbijgaande aard. De ver wachting is dat naarmate al lochtonen meer geïntegreerd zijn, de behoefte om bij elkaar te wonen afneemt. GPD Veel mensen vinden een knet terend haardvuur hét toon beeld van winterse gezelligheid. Alleen jammer dat je er zoveel werk mee hebt. Of dat zo'n haard soms niet trekt als het mist, het hout vochtig is en de schoorsteen een regelmatige veegbeurt nodig heeft. Vandaar dat bij menigeen de haard maar een paar keer per jaar brandt. Gemakkelijke alter natieven zijn er inmiddels ook, zoals een gashaard, een elektri sche haard of een gelhaard. De twee laatste soorten hebben als voordeel dat er geen afvoerka naal nodig is. Nieuwste lid van de familie is de sfeerhaard die op bioalcohol werkt. Een super simpel apparaat dat je ergens aan de muur schroeft. Je giet wat vloeistof in een tankje, aan steker erbij en hop, het brandt al. Freddie Dieperink en zijn za kenpartner Sander Winkelhuis hebben er hun werk van ge maakt. Ze begonnen er precies een jaar geleden mee in hun pro ductiebedrijf SW Techniek in Haaksbergen. Langzaam begin nen ze landelijke bekendheid te krijgen. Het bedrijf levert enke le basistypen waarop variaties mogelijk zijn, zoals hoek-, muur- of vrijstaande modellen. Voor de ontwerpen tekenen on der anderen Jan des Bouvrie en Jort Mercuur, de verkoop gaat via geselecteerde winkels door het hele land, waaronder Kees den Herder Interieurstyling in Serooskerke (w) en, tuincen trum PAP in Dordreacht Open haarden en gashaarden ge ven warmte af en hebben een rookkanaal nodig. Elektrische haarden, gelhaarden en deze nieuwe haarden op bioalcohol zijn er vooral voor de sfeer, al verspreidt een open vuur natuur lijk altijd wel enige warmte. Maar dat is tegenwoordig meer bijzaak, veel huizen hebben im mers centrale verwarming. Hoewel de nieuwe sfeerhaarden geen rook of walm verspreiden, zijn ze niet helemaal geurloos. Je ruikt bij verbranding wel iets van de bioalcohol, en zeker als het vuur gedoofd is blijft nog even een aroma hangen. De haarden van Safretti worden gemaakt van roestvrij staal en zijn modern vormgegeven. Op het rooster van het tankje onder in de haard, waaruit de vlam men komen, worden ter camou flage keramische 'houtblokken' Is de bioalcohol eenmaal aange stoken, dan moet deze vanzelf opbranden. Het is dus een kwes tie van doseren hoeveel nodig is voor een bepaald aantal uren vuurtje stoken. „De flessen bio alcohol die wij leveren zijn vol doende voor zo'n tien uur, een halve fles brandstof is goed voor een avondvullend programma." De sfeerhaarden worden eenvou dig aan de muur geschroefd, bin nen maar ook buiten op het ter ras. Voordeel is dat je 'm bij een eventuele verhuizing ook zo weer kunt meenemen. En als je de kamer anders gaat inrichten, kan de haard eveneens op een andere plek worden gehangen. Afhankelijk van het formaat en model kost een haard tussen 1250 en 1700 euro. De bioalco hol is verkrijgbaar in verschil lende 'seizoensgeuren' of een neutrale variant. Een fles kost tien euro. GPD Marjon Kok Camassia leichtlinii 'Caerulea'. Hoe natter de standplaats, hoe for ser de plant. foto Romke van der Kaa/GPD Wie het goed voor heeft met ons milieu graaft een wadi U weet wel: zo'n droge ri vierbedding die zich alleen na uitzonderlijke regenval met wa ter vult. Vroeger had je alleen wadi's in de woestijn, maar te genwoordig zie je ze overal; in een naburig dorp heeft de ge meente een wadi aangelegd ach ter de muziektent; een middel bare school in de buurt heeft er eentje naast de fietsenstalling en ook in particuliere tuinen barst het tegenwoordig van de wadi's. In veel Vinex wij ken wordt de wadi standaard met het huis opgeleverd. Zelf heb ik jarenlang noodge dwongen een wadi gehad. Ons huis was tot voor kort niet aan gesloten op het riool en de sep tic tank was regelmatig ver stopt zodat onze wadi zich vul de met stinkend afvalwater. Sinds een paar jaar zijn we aan gesloten op een persriool, maai de dakgoten wateren nog altijd rechtstreeks af op de tuin, waar door hier en daar drassige plaat sen ontstaan. Daar doet de riet orchis het geweldig. Ik ben afge lopen voorjaar hier en daar eens gaan kijken naar wat ge meenten met hun wadi's doen, maar er viel weinig te inventari seren. Gemeenten doen voorna melijk niets. De ambtenaren van de plantsoenendienst kop pelen de hemelwaterafvoer los van het riool en leunen tevre den achterover - trots op het feit dat zij hun steentje hebben bijgedragen aan de strijd tegen de verdroging en tegen de da ling van de grondwaterstand. In de wadi's groeit louter gras. Nu verwacht ik ook geen gemeente lijk mangrovebos, want hos moet je snoeien en onderhou den. De wadi's worden gewoon met de rest van het openbaar gras meegemaaid en daarbij zouden bosschages maar in de weg staan. Maar die natte plek ken bieden een uitgelezen kans om vochtminnende bloembollen te planten. Ik weet het - dat kost geld, maar ik zie niet in waarom een rotonde wel vol bloembollen kan worden ge plant en een wadi niet. Wat komt er zoal in aanmer king? Om te beginnen de kievits bloem, Fritillaria meleagris, die op zijn natuurlijke groeiplaats - de uiterwaarden - soms weken lang onder water staat. En om nog maar even bij onze inheem se flora te blijven: ook het zo merklokje, Leucojum aestivum houdt van natte voeten. Het groeit in rietvelden en bloeit daar tegelijk met dotterbloe men, wat aangeeft dat de naam 'zomerklokje' wat optimistisch is toegekend. Maar waarom zouden we ons tot heemplanten beperken? Wa di is tenslotte ook geen oerhol- landse naam. De Zantedeschia, die grote wit te aronskelk uit Zuid-Afrika die sinds de klimaatverande ring plotseling carrière als tuin plant maakt, houdt van moeras, maar zou voor de zekerheid 's winters moeten worden afge dekt, zeker in de koudere delen van Nederland. Dat kun je onze plantsoenen dienst niet aandoen, zeker niet nu iédere plantsoenwerker vol ledig gemechaniseerd en gemo toriseerd is en er nog geen af- dekmachines voorhanden zijn. Maar ook koude streken van de wereld kennen waterminnende bolgewassenUit het westen van de USA en Canada komt de Camassia, een plant met bollen ter grootte van een peer die vroeger door Indianen werden gegeten. Camassia's heb je in meerdere soorten; de grootste, Camassia cusickii, bloeit tegen het einde van april met zilverig blauwe, stervormige bloemen aan sten gels van ongeveer een meter lang. Hoe natter de standplaats, hoe forser de plant. Camassia leichtlinii wordt ongeveer even hoog, maar de bloemaren ogen wat slanker. Vooral de variëteit 'Caerulea', met diepblauwe bloemen met een zweem van paars, is spectaculair, vooral door het contrast tussen de zes blauwe bloemblaadjes en het groene hart. Camassia leichtlinii Alba bloeit roomgeel. Voor een klein wadi' tje zou ik kiezen voor Camassia quamash - de soort waarvan de indianen pap lustten. Dertig centimeter hoog en donker blauw met - heel uitzonderlijk - blauwe meeldraden. Vermijd Camassia quamash 'Blue Melo dy', met witbont blad. Bont blad past niet in een wadi, vol gens mij. GPD Romke van de Kaa Hella Jongerius is een van de be kendste Nederlandse designers, maar een echt meubel had ze tot voor kort nog niet ontworpen. Met de Polder Sofa heeft ze daarin verandering gebracht. Zoals de naam al aangeeft, heeft Jongerius zich voor dit ontwerp laten inspireren door het Neder landse landschap. Opvallend zijn de vier kussens die allemaal verschillende afmetingen en vor men hebben. De kussens zijn bo vendien voorzien van grote, de coratieve knopen. De Polder So fa is verkrijgbaar vanaf 5660 eu ro in lengtes van 2.90 en 3.30 me ter. Informatie: www.vitra.nl Hout Coating is de naam van een nieuw product dat volgens producent Bison hout be schermt tegen vocht. Het zou de levensduur van hout aanzienlijk verlengen. Bison adviseert om met name de kopse kanten van hout en eventuele grote opper vlakten met de coating te behan delen. Het door Komo goedgekeurde product is geschikt voor de be handeling van onder meer alle houtsoorten, triplex en multi plex. Een blik van 250 milliliter kost 7,95 euro. Daarmee kan zo'n 2,5 vierkante meter behan deld worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29