PZC CIA-affaire brengt Polen tot bezinning De baas wil slank personeel Gezondheid hoort thuis in de CAO 25 Overgewicht begint een taboe te worden op de werkvloer. Werkgevers klagen over de te ho ge kosten, gebrek aan representa tiviteit van de medewerker en him lagere prestatie. Gezond heid, zeggen velen, verdient een plaats in de CAO. zaterdag 17 december 2005 Marijke Hofma-Mellema - leeftijd 48 jaar, gewicht circa 125 kilo - krijgt maar geen baan. Ze solliciteert zich suf, maar bijt keer op keer in het stof. Laatst weer bij een keukenverko per. Na het gesprek - voor een baan als receptioniste - kreeg ze te horen dat ze niet representatief is. „Het valt me zwaar. Ze zeggen niet dat ik te dik ben, maar ik word wel telkens afgewe zen." Vroeger kreeg ze er ook wel mee te maken. Bij een keuring voor een baan als conductrice, kneep de arts in haar zij en sneerde: „Véél te dik." Een scheepswerf durfde haar niet aan te nemen op de administratie uit angst dat ze zou worden weggepest door de mannen. De directeur zei het recht in haar gezicht. Tegenwoordig zijn de afwijzingen sub tieler. Geniepiger, misschien wel. Dan staat in de brief dat ze niet representa tief is - lees: te dik. „Elke keer vraag ik me af: waarom zou ik dat werk niet kunnen doen? Ik heb evenveel erva ring als de andere kandidaten." Over gewicht wordt langzamerhand taboe op de werkvloer. Terwijl Nederlan ders steeds dikker worden, klagen werkgevers over de extra kosten van ongezond personeel. Zwaarlijvigen zijn twee keer zo vaak ziek, leunen va ker op een uitkering én presteren ge middeld 10 procent minder dan hun slanke collega's. De geschatte kosten van overgewicht op het werk liggen volgens het Voedingscentrum nu al op ruim 2 miljard euro per jaar. Aanwij zingen dat die ontwikkeling keert zijn er niet. Geconfronteerd met de financiële ge volgen van vetzucht, voelen werkge vers zich steeds vrijer zich te mengen in de leefstijl van hun personeel. Trim- clubjes, bedrijfsfitness en een fiets- plan voldoen niet meer. De baas laat zijn personeel fysiek doorlichten. Hij maant ze lekker veel rauwkost, fruit en zemelen te eten. Zo heft CZ Verzekeringen een vettax op de kro ketten in de kantine. Medewerkers die hun conditie verbeteren ontvangen daarentegen 100 euro bonus. Akzo Nobel in Rotterdam biedt fit heidskeuringen om gewicht en choles terol te laten testen. Ongezonde werk nemers bij Philips Lighting krijgen een rood vlaggetje achter hun naam en een gesprek met de bedrijfsarts. De individuele testuitslagen blijven overi gens wel geheim voor de baas. Kantine Ook het Voedingscentrum meldt zich in de bedrijfskantine. Het instituut is bij de Nederlandse Spoorwegen, ING, Dow Chemical en het ministerie van Volksgezondheid de proef Balansdag begonnen. Salades, fruit en mineraal water in de kantine worden gepro moot, calorie-explosies als saucijzen broodjes en cola krijgen een rode waarschuwingssticker. „Het probleem van overgewicht is zo groot dat we op alle fronten moeten inzetten, ook op het werk", zegt voe dingsdeskundige Patricia Schutte van het Voedingscentrum. „Willen we voorkomen dat straks meer dan de helft van de Nederlanders te dik is, a dan moeten we nü iets doen." Blijven we met de armen over elkaar zitten, dan krijgen we Amerikaanse toestan den. In de Verenigde Staten lijdt 65 procent van de bevolking aan zwaarlij vigheid. Overgewicht wedijvert met de sigaret om de titel: meest voorko mende doodsoorzaak. „We lopen snel in op Amerika", zegt Zes weken geleden berichtte The Washington Post dat CIA in Polen een geheime ge- ^genis had waar vermeende roristen gemarteld werden hen informatie te ontfutse- Sindsdien gaat er, ondanks lalloze officiële ontkenningen, vnjwel geen dag voorbij zonder Jjeuwe berichten over de zaak. bmiddels is in Polen een discus- i e op gang gekomen over de 3 ',Taag waar de nationale loyali st moet liggen: bij de VS of de j50Pese bondgenoten die de CIA-praktijken hekelen. Rzeczpospoli- ta zijn ze 'om'. Werden de be nenten over CIA-activiteiten in het ^nd eerder als onbelangrijk afge- ,nu spreekt de krant zijn be- heid uit over de affaire. „Er «inte veel sporen die naar Polen wij- nom de zaak licht op te nemen. A Washington Post onthulde dat vliegtuigen regelmatig het vlieg veld van Szymany in Noordoost-Po len aandeden. De 'terroristen' aan boord werden vervolgens in een nabij gelegen geheime gevangenis 'be werkt' (lees gemarteld). Het complex zou deel uitmaken van een faciliteit van het Poolse leger. Feit is dat het vliegveld er nu verla ten bij ligt. De strook betonplaten midden in het bos wordt maar zelden gebruikt. Hoogstens landt er af en toe een klein privé-vliegtuig of een toestel dat parachutisten afvoert voor hun sprong. De terminal is jaren terug voor het laatst geverfd, Het con trolepoortje staat er verloren bij. Mo torfanaten gebruiken het terrein om de maximumsnelheid van hun machi nes te testen. Wie er met een vliegtuig wil landen, moet dat vooraf aanvragen. Niets wijst erop dat de CIA hier actief is. Twintig kilometer verderop ligt het vakantiedorp Stare Kiejkuty. Hier be vindt zich, diep in de bossen, een op leidingscentrum van de Poolse mili taire inlichtingendienst. Op zich een prima lokatie voor een geheime ge vangenis. Keiharde bewijzen zijn er niet, wel De Poolse premier Kazimierz Marcinkiewicz (geheel rechts) eerder deze week in gezelschap van een aantal Europese collega's onder wie premier Balkenen de (derde van rechts). Poolse media vinden dat de Poolse regering haar priori teiten moeten leggen bij Europa en niet bij de Verenigde Staten. foto Tamas Kovacs/EPA talloze aanwijzingen. Human Rights Watch berichtte op basis van vlucht- gegevens, dat er op 22 september 2003 een Boeing 737 op Szymany is geland. Het toestel, op naam van een CIA-mantelorganisatie, kwam uit Washington en vloog naar de Af ghaanse hoofdstad Kaboel. Onder weg landde het ook in Tsjechië en Oezbekistan. Volgens functionaris sen op Szymany was de vlucht met veel geheimzinnigheid omgeven. Het gewone personeel werd weggehou den, de lokale douaniers mochten niets doen, passagiers werden in au to's met geblindeerde ruiten ver voerd. De toenmalige directeur van het vliegveld, Jerzy Kos, heeft erkend dat er destijds een privé-vliegtuig op Szymany is geland. Volgens hem ging het zelfs om meerdere vluchten. Op vallend genoeg werkte Kos later als aannemer in Irak. Toen hij daar werd gegijzeld, was een speciale Ameri kaanse eenheid er als de kippen bij om hem te bevrijden. Menigeen ziet hier de hand in van de CIA, die wilde voorkomen dat Kos de Poolse gehei men zou onthullen. Zbigniew Siemiatkowski, oud-top man van de Poolse geheime dienst, heeft het betoog van Kos bevestigd: er waren meerdere CIA-vluchten in zijn land. Over een CIA-gevangenis in Polen zei hij niets te weten. Dat de CIA die faciliteit buiten Pools mede weten had kunnen runnen, leek hem onwaarschijnlijk. Er was een inten sieve samenwerking tussen de Poolse en Amerikaanse geheime diensten, aldus Siemiatkowski. Vandaar ook de vluchten naar Szymany: de spion- nenschool van het leger was immers vlakbij. Prikkeldraad Een hooggeplaatste Poolse veilig heidsagent ging deze week nog een stapje verder. Hij liet Duitse journa listen weten dat de Amerikanen al vijf tot zes jaar in Stare Kiejkuty ac tief zijn. Op het terrein van de inlichtingen- school hadden zij een, met muur en prikkeldraad afgescheiden, eigen pa viljoen, alleen toegankelijk voor Ame rikanen. De waarheid rond Stare Kiejkuty is moeilijk te achterhalen. Journalisten worden geweerd. Twee verslaggevers van Rzeczpospolitika werden opge pakt toen ze de burgemeester wilden interviewen. Het gebied werd al on der de communisten streng bewaakt. Dorpsbewoners beweren dat zij ook nog in de gaten worden gehouden. Vanwege alle commotie laat de Pool se regering een onderzoek instellen. Dat moet binnen een week afgerond zijn. Veel te kort om de waarheid bo ven water te halen, menen velen. In de pers is de roep om een diepgaand onderzoek algemeen, ook al omdat de positie van Polen binnen de EU in het geding is. „Een land dat verboden verhoorprak- tijken op zijn grondgebied duldt, overschrijdt de grens tussen bondge nootschap en onderdanigheid", meent de krant Gazeta Wyborcza in een commentaar. De hoofdredacteur van Trybuna, Wieslaw Debski, formuleert het zo: „Los van de vraag of de geheime ge vangenis bestaat, moeten we uit de kwestie leren dat we in onze verhou dingen met de Verenigde Staten voor zichtiger moeten zijn en minder goed gelovig. Het wordt tijd dat we ons realiseren dat onze nationale belan gen in Europa liggen, omdat daar de beslissingen worden genomen die in vloed hebben op de toekomstige ont wikkeling van Polen." Runa Hcllinga Noorwegen Zwitserland Italië Frankrijk Oostenrijk Zweden Denemarken Ierland Finland Duitsland België Spanje Portugal Canada Ver. Staten |HKéS£J De Body Mass Index (BMI) meet het gewicht van een persoon in verhouding tot het kwadraat van zijn lengte. Hoe hoger het getal hoe groter het overgewicht. gewicht (in kg) BMI lengte1 (in m) <18.5 ondergewicht 18.5-24.9 normaal 25,0-29,9 overgewicht e3 zwaarlijvig Percentage volwassen bevolking met BMI (Body Mass Index) 30: Japan Nederland ss»- Gr.-Brittannië anp - bron oeso krt sgn Rob Hoedeman, bedrijfsarts van Ar- boNed. „We eten netto iets minder dan twintig jaar geleden, maar bewe gen ontzettend weinig. Vroeger werk ten meer mensen in de industrie, ston den ze meer en gingen vaker op de fiets naar het werk. Nu werken we in de dienstverlening, achter een compu ter." De cijfers spreken boekdelen. Be gin jaren tachtig was nog zo'n 30 pro cent van de volwassenen te zwaar. Twintig jaar later is dat al gestegen tot ruim de helft. „Er zijn geen aanwij zingen dat die trend vermindert", zegt Hoedeman. „Oudere werknemers vormen het grootste probleem. De leeftijd waarop we onze gezondheid als goed ervaren is dalende. Nu al zegt de helft van de Nederlanders op hun zestigste géén goede gezondheid meer te hebben. Dat ligt dus nog onder de pensioenge- rechtige leeftijd. Die mensen moeten nog een tijd werken." Hoedeman ziet de verontrusting van bedrijven om zich heen grijpen. Bedrijven overstel pen de arbodienst met vragen over ge zond eten en bewegen op het werk. „Ik voorspel dat werkgevers hun per soneel meer gaan prikkelen om ge zond te blijven." De vraag is dan: mag de baas zich on beperkt bemoeien met de leefstijl van zijn werknemers? Inez de Beaufort, hoogleraar medische ethiek aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, neemt haar kerstpakket - met kerst kaart Op uw gezondheid! - als voor beeld. „Er zit een wéégschaal in We weten niet of we moeten huilen of lachen. Te genover mensen die dik zijn, vind ik dit echt niet kunnen." Typerend voor het huidige tijdsgewricht, vindt De Beaufort haar kerstpakket. In Ameri ka bemoeien werkgevers zich al lan ger actief met de gezondheid van hun personeel. „Kennelijk komt dat ook hier naartoe", concludeert ze. Toch valt een ethische grens moeilijk te trekken, aldus de hoogleraar. Het aanbieden van gezonde voeding in de kantine en bedrijfssport kan door de beugel, „maar als het stigmati serend gaat werken voor bepaalde groepen, schept het een klimaat van vooroordelen. Daarbij zit de werkge ver altijd in een wat dubieuze rol. Het gaat fout als ze gaan controleren en zeggen: zeg, zou jij niet eens gaan af vallen?" Vetzucht Bedrijven zetten ondertussen vastbe raden hun koei's uit om vetzucht van de werkvloer te verbannen. De voor man van werkgeversorganisatie VNO/NCW, Bemhard Wientjes, liet zich onlangs nog ontvallen dat werk gevers niet langer willen opdraaien voor de extra kosten van te dik perso neel. „Hij sprak zijn zorg uit", sust woordvoerster Angelique Heijle. „Be drijven maken in toenemende mate kosten omdat hun medewerkers niet fit zijn." Behalve retoriek houden werkgevers ook een pleidooi: gezondheid van per soneel moet een plek krijgen in de CAO. FNV Bondgenoten voelt daar vooralsnog weinig voor. Er zijn be langrijker zaken te doen, vindt hoofd afdeling arbeidsomstandigheden Jan Waming. „Als we eerst afspraken ma ken over normen voor werkdruk en til len, dan kunnen we daarna praten over gezonde kroketten." Toch lijkt de toon gezet. Unilever sloot pas geleden als een van de eerste bedrijven een CAO af met daarin een vitality check. Medewerkers kunnen zich vrijwillig jaarlijks fysiek en men taal laten controleren. „De filosofie is dat gezonde werknemers minder ver zuimen", zegt CNV-bestuurder Wim Ramakers. „Mijn verwachting is zeker dat meer CAO's dit voorbeeld zullen volgen." Unilever heeft ondertussen alweer een nieuw gezondheidsplan voor het perso neel klaarliggen. Personel Vitality, heet het. Het moet medewerkers aan sporen tot meer bewegen en gezonder eten. Via een assessment kunnen me dewerkers laten testen of ze liever langs het strand wandelen of baantjes trekken in het zwembad. Wie zijn per soonlijke fitheidsplan volbrengt, ont vangt een beloning van de baas: ver goeding van de eigen bijdrage voor het fitheidsplan. „Als Unilever vinden we het heel ge woon dat de werkgever zich de ge zondheid van zijn werknemers aan trekt", zegt Bernard Luten, medisch directeur Europa. „Onze diëtiste kijkt al tien jaar naar het aanbod in het be drijfsrestaurant." „Onze medewerkers op het hoofdkan toor kunnen dagelijks een gezond pro duct meenemen, een Knorr Vie-drank- je of yoghurtdrink van Becel bijvoor beeld. Voor werkgevers is het heel in teressant te investeren in gezond per soneel. Dat verdient zich vele malen terug." Hoe zit het met het werven van perso neel? In de Verenigde Staten weigert supermarktketen Wal-Mart al zwaar lijvigen aan te nemen. Nederlandse werkgevers zeggen in koor overge wicht niet als selectiecriterium te ge bruiken, tenzij het beroep een goede conditie vereist. De Commissie Gelij ke Behandeling krijgt inderdaad nau welijks klachten van sollicitanten die zijn afgewezen vanwege hun omvang. Toch signaleert Hoedeman van Ar- boNed ook in Nederland een verschui ving. „Ik vind het een verschrikkelijk moeilijke ethische discussie, maar ik zie wel dat het opschuift. Tien jaar ge leden was een rookverbod op de werk vloer ook nog ondenkbaar. Ik weet echt niet waar we over twee jaar staan." Dylan de Gruijl De feiten Ruim 40 procent van de volwassen Nederlanders is te dik. Daarvan lijdt 10 procent aan obesitas, ernstig over gewicht. Zet de trend zich door dan lijdt in 2015 de helft van de volwassenen aan overgewicht en bijna 20 procent aan obesitas. De jaarlijkse kosten van overge wicht op het werk bedragen ruim 2 miljard euro per jaar. Te dikke werknemers zijn - vergele ken met slanke collega's - twee keer zo vaak ziek, hebben vaker een uitke ring en produceren 10 procent min der. Overgewicht leidt jaarlijks tot zo'n 40.000 nieuwe patiënten met ouder- domsdiabetes, hart- en vaatziekten en kanker. Norm voor gezond bewegen: vijf keer per week 30 minuten flink bewe gen (tot je licht zweet) óf drie keer per week 20 minuten stevig sporten. De norm voor gezond eten: Vrouwen: 2000 kCal per dag Mannen: 2500 kCal per dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25