Uit eten en film kijken in de bios PZC Het dier treedt steeds op voorgrond Zangles leidt tot optreden 17 zaterdag 17 december 2005 né van Stee Met een lekkernij van chocolade, chips, popcorn of een ijsje red den bioscopen het niet meer. Om meer fclanten te trekken en vast te houden, bieden ze tegenwoordig ook een diner 0[ cursussen aan. Eigenaar R. van Sleen van de bioscooponderneming ilerral met vestigingen in plaatsen als Hulst (De Koning van Engeland), Zut- nben, Delft en Brielle hoopt op die ma aier het tij te keren. Tot 2003 zat de groei er nog goed in. Daarna is de kaartverkoop teruggelo pen. Het wordt steeds lastiger bezoe ken! binnen de poorten te krijgen. Door extra service aan te bieden, wil len we de neerwaartse trend ombui gen", vertelt Van Steen, b de vorige week geopende Merral- bioscoop in Zutphen is het mogelijk om een menu inclusief bioscoopkaart- te kopen. Ook kan het 'avondje uit ónder één dak' worden uitgebreid met een salsaworkshop. Verder is het er mogelijk een potje te biljarten of een brantje te lezen aan de leestafel. Merral-theaters werkt met twee ver schillende bioscoopconcepten: het klassieke systeem met pauzes en tover, en een servicesysteem met bedie ning aan de stoel. Zo kan ook in de Ko ning van Engeland in Hulst tijdens de film iets te eten worden besteld. Dit concept was al ingevoerd door de vori- «eeigenaren, het echtpaar Cattoir. Na »n druk op de knop is het mogelijk om bittergarnituur, andere snacks of een drankje te bestellen. De mensen worden in de filmzaal be diend. Ze hoeven dus eigenlijk niets meer te doen. In de pauze dringen bij het buffet is er dan ook niet meer bij. Het werkt perfect, ook omdat in de films in de servicezaal in principe geen pauze meer nodig is", vertelt be drijfsleider Ronny Delsink van de Ko ning van Engeland. In bioscoop De Koning van Engeland in Hulst kun je tijdens de voorstelling eten en drinken bestellen. Niet iedereen is echter enthousiast over servicezalen. Als eigenaar van twee bioscopen in Utrecht gruwelt re gisseur en filmmaker Jos Stelling bij de gedachte aan etende bioscoopgan- gers in de filmzaal. Hij vergelijkt film kijken met een religieuze ervaring. „Eten in de kerk doen mensen toch ook niet", klinkt het bijna verontwaar- digd. Toch speelt Stelling in op een totaal concept. Zo heeft zijn Louis Hartloo- per Complex (LHC) een uitgebreide keuken. Ook is het er mogelijk cursus sen, zoals het maken van een filmre'" censie, te volgen of mee te doen aan de nabespreking van een film. Het LHC is dit jaar door Vrij Nederland uitge roepen tot beste bioscoop van Neder land. Nakaarten Cine City in Vlissingen, het grootste bioscoopcomplex van Zeeland, heeft bewust niet gekozen voor servicezalen omdat het bedrijf niet wil dat er perso neel in de zalen rondloopt. Maar een jaar na de opening in 1998 kwam ech ter wel het Cine Café. „En dat voor ziet in een behoefte. Niet alleen om er te eten, maar ook om gezellig na te kaarten", vertelt bedrijfsleider Sven Hardeman van Cine City. Net als Van Steen merkt hij dat de laatste jaren meer inspanningen moeten worden verricht om volk over de vloer te krij gen. „Daarom zijn wij net als andere bioscopen in het land begonnen met de benadering van specifieke doelgroe pen. Zo zijn er bijvoorbeeld maande lijks seniorenmiddagen, een ladies- night of een voorpremière voor kinde ren. Ook is er iedere twee weken een film in het kader van het filmfestival Film by The Sea", legt Hardeman uit. Hij voegt er aan toe dat de bioscopen ook afhankelijk zijn van andere facto ren. Zo leveren kaskrakers geheid meer bezoekers op, maar zweert hij bo vendien bij natte zomers die voor extra aanloop zorgen. Merral opent eind volgend jaar een bioscoop aan de Veemarkt in Temeu- zen. Er komen in ieder geval vier servi cezalen, maar de eigenaren broeden ook op een restaurant dat niet alleen voor bioscoopbezoekers toegankelijk is. Toekomstig bedrijfsleider Ronny Delsink: „De details moeten we nog in vullen, maar we streven net als in Zut phen naar een gezellige avondje uit in de bioscoop. Het is niet de bedoeling er een al te chique toestand van te ma ken. We moeten er voor waken dat de drempel tussen de bioscoop en het res taurant met te hoog wordt en mensen daardoor worden afgeschrikt om bin nen te stappen." Geld voor kennisproject akkers DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en vijftien agrarische organisaties ste ken de komende vier jaar acht miljoen euro in het project Kennis op de akker. Bedoeling is kwaliteit en rendement van de pi-oductie van aardappelen, suiker, graan en groenten te verbeteren door onderzoeksresultaten snel toe te passen in de land bouw. Aan de overeenkomst wordt onder meer meegewerkt dooi de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder, de Coö peratieve Zuidelijke Aan- en Verkoop vereniging (CZAV) uit Wemeldinge, de Nederlandse Aardappel en Telersorga nisatie (Nedato) en de suikerfabrikanten CSM Suiker en Cosun. Het project begint op 1 januari. 218 grassrootsprojecten op scholen MIDDELBURG - Zeeuwse basisscholen hebben massaal het zogenoemde grassrootsproject omarmd. 218 Scholen hebben zich bij Scoop gemeld om mee te doen aan dit cul tuurproject. Ze krijgen tot eind dit jaar de kans om 500 euro te verdie nen als ze de computer inzetten bij een culturele activi teit. Alles was mogelijk als het maar nieuw was voor de school. Scoop mocht aanvankelijk 160 projecten toelaten. Er kwa men echter 58 extra aanvragen binnen. Die kunnen ook meedoen zodat Grassroots Zeeland de regio is met de meeste gehonoreerde projecten. Fonteintjes stimuleren drinken TERNEUZEN - Het Vlaams-Brabantse initiatief om drinkwaterfonteintjes op scholen te plaatsen is bedoeld om kinderen voldoende te laten drinken. Dat zegt het Ter- neuzense raadslid J. Jonkman (PvdA). In die gemeente ij vert raadslid G. van Boom (TOP-Gemeentebelangen) voor plaatsing van fonteintjes op scholen. Tegelijkertijd moe ten frisdrankautomaten worden geweerd. Dat zou niet al leen gezonder zijn en tandbederf tegengaan, maar ook de afvalberg aanzienlijk reduceren. Die motivatie is volgens Jonkman niet geheel juist en on volledig. „Een onderzoek van de gezondheidsdienst op scholen in Vlaams-Brabant heeft aangetoond dat de leer lingen veel te weinig drinken als zij wekelijks zo'n dertig uur op school zitten. Als gevolg hiervan zijn zelfs nierpro blemen vastgesteld. Juist om die reden wordt meer drin ken en het plaatsen van fonteintjes gestimuleerd", aldus Jonkman. D&T wil opheldering umts-masten SLUIS - De fractie Dorpsbelangen Toerisme (D&T) heeft het college van burgemeester en wethouders van Sluis om opheldering gevraagd over het beleid van umts-masten binnen de gemeente. Dit naar aanleiding van de discussie over de plaatsing van een umts-mast op een flat in Terneuzen. D&T wil we ten of het college op de hoogte is van de schadelijke effec ten, of er al masten geplaatst zijn en of er vergunningen zijn aangevraagd. Mocht blijken dat de gemeente onvoldoende bekend is met de gevolgen van het plaatsen van umts-masten, dan eist D&T van het college dat het plaatsing van zendmas ten tegengaat. lunst Itatralie van de bever uit Het prinsenkind. foto Peter Nicolai fcor Anita Tournois NB-«Mijn werk komt hier wkelijk prachtig tot zijn Kit," Martijn van der Linden ^duidelijk in zijn nopjes met de Ier in Sluis als eerste Gpositieruimte op zijn geboor- 'Wond. De in Oostburg gebo- - tónderboekenillustrator ex- wrt er onder meer zijn kleur- schilderijen van fabelachti- t dieren uit het prentenboek "^prinsenkind. is het eerste boek van de ®dvan het auteurskoppel Ma- [k-eRinck en Martijn van der «den. ook in het dagelijkse le- Partners. Basis vormden de fcftsen en vervolgens schilde er, van diverse diersoorten, favoriete onderwerp van der Linden. „In aanvang het vooral krijgers, maar Maranke tekst bij de beel- _^<*gde, veranderde hun uit ing, kregen de dieren ande- ^danigheden en zo ont- ^toons boek." wtstralmg van bijvoorbeeld gnv°gel, kat, hagedis, mara- aap, bever, konijn, reiger, 7|aan' muis of stier is realis- maar koninklijk; de schoonheid van het dier staat voorop. Gesierd met kettingen of hoofdtooi van bijvoorbeeld knoopjes of veertjes of voorzien van gelaatsbeschilderingen to nen ze menselijke trekjes en refe reren ze aan inheemse volkeren. Afrika „Als kind wilde ik altijd al graag naar Afrika - ook Rinck koestert een diepe bewondering voor Afrika en haar cultuur - maar moest toen genoegen ne men met de dierentuin. In dit boek heb ik mijn passies kun nen combineren. Ook ben ik zeer gefascineerd door lichtwer king en onscherpte als in de foto grafie", legt de illustrator zijn manier van werken uit. In de zeer gedetailleerde acryl schilderingen treedt het dier steeds op de voorgrond. Afge beeld tegen een diffuse, vage achtergrond ontstaat daardoor veel diepte in het werk. Lijntjes, aangezet met kleurpotlood, vor men extra accenten. De tekst van Het prinsenkind heeft een zeker filosofisch gehal te en is daardoor ook een boek voor volwassenen. De inhoud wordt bepaald door het thema 'onderweg zijn', of wat zich aan dient op het levenspad; een gege ven dat het auteurskoppel in ho ge mate boeit. De dieren in het verhaal zijn op weg naar een bij zonder kind, een kikkerprins, en druk doende met het verzame len en vinden van een geschikt of bijzonder geschenk. Men her kent associaties met andere sprookjes. De inhoud neigt ech ter ook naar een modern kerst verhaal. Dat het boek enorm aanslaat, blijkt uit het feit dat het al ver taald is in het Engels, Frans en Duits, met verkochte rechten aan landen als Amerika, China, Korea en Japan en mogelijke plannen voor een Zeeuwse verta ling. Het schrijverspaar is ge adopteerd door boekhandel Het paard van Troje in Goes, waar aan zijn Zeeuwse achtergrond - Van der Linden groeide op in Oostburg en Heinkenszand - ze ker inherent is. Paplepel Als kind kreeg hij de liefde voor het kinderboek met de paplepel ingegoten (vader en moeder zijn beiden werkzaam in het voortge zet onderwijs) en wilde hij het liefst tekenaar worden of iets met dieren doen. Hij tekende veel en zo goed, dat hij regelma tig prijzen won. Zijn studie aan de Willem de Kooning Acade mie in Rotterdam, richting illus tratie, rondde hij af in 2001. Al tijdens zijn studie kreeg hij zijn eerste opdracht: een omslag voor Vals beschuldigd van Joyce Pool. Het was de start van illustraties voor inmiddels een vijftigtal boekomslagen zoals voor Ge kaapt van Thea Beekman of Des noods met geweld van Jan de Zanger, waar een zelfportret de voorkant siert. Binnenillustraties in de vorm van tekeningen maakte hij voor Dikkertje Dap in Het grote An nie M. G. Schmidt-voorleesboek en Leerling van de kraai van Nancy Farmer, evenals voor het boek Cheffie is de baas van Kaat Vrancken, dat in 2005 de Zilve ren Griffel won. Een vervolg op Het prinsenkind, uitgegeven in 2004. is in voorbe reiding en wordt in februari ge presenteerd op de kinderboeken beurs in Bologna. Expositie Schilderijen van Mar tijn van der Linden, l/m 15 januari in de Raadskelder van het Belfort in Sluis. Geopend: dagelijks behal ve do. en vr.. 14-17 uur Veiling levert recordbedrag op voor theekistje MIDDELBURG - Het bijzonde re theekistje dat donderdag avond bij het Zeeuwse Veiling huis in Middelburg onder de ha mer kwam, heeft 30.000 euro op gebracht. Het veilinghuis noemt het 'een absoluut record voor een dergelijk kistje', dat veel aandacht trok van gerenom meerde antiquairs. Het palissander- en vurenhou ten theekistje bevat drie zilve ren flacons, die in 1762 zijn ge maakt door Jan Comelis van He- mert in Middelburg. Richtprijs voor het zeldzame object was 10 000 euro. Eerder deze week werden onder meer enkele schil derijen van de Veerse kunste naar W.F.A.I. Vaarzon Morel ge veild. Deze brachten tussen de 30.000 en 40.000 euro op. Leo Silvius mengt muziek en keramiek MIDDELBURG - Leo Silvius houdt morgen in Middelburg een eendaagse expositie van zijn keramiek. Deze wordt gehouden op het adres Grootmede 103, van 11.00 tot 18.00 uur. Silvius, die in Vlissingen woont, noemt zijn tentoonstelling Muzi kaal keramiek, omdat uit sommi ge objecten rioolimprovisaties voortkomen. De kunstenaar is, behalve keramist ook violist bij Het Brabants Orkest in Eindho ven. Tijdens de expositie zal hij regelmatig improviseren op riool. Voorstelling voor kinderen in Drukkerij MIDDELBURG - Sanne de Bak ker en Heieen Verleur voeren morgen Het engeltje en het dui veltje op in De Drukkerij in Mid delburg. Deze voorstelling is be stemd voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Aanvang: 15.00 uur Het verhaal gaat over een duivel tje dat het vredige leventje van de bosbewoners komt verstoren. Die proberen op hun beurt het duiveltje te verjagen. Sanne de Bakker schreef het ver haal, Heieen Verleur is verant woordelijk voor de pianomu ziek. De complete voorstelling hebben ze zelf verzorgd, inclu sief het decor. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Saxofonist Jan Net klopte letterlijk bij haar thuis aan met de vraag of ze een keer wilde meezingen. Toetsenist Sjaak Lammers bena derde haar via internet om te in formeren naar mogelijke samen werking. Jazz-zangeres Ellis Ja ne woont pas anderhalf jaar in Zeeland, maar de regionale mu ziekwereld heeft haar al snel we ten te vinden. Ze groeide, als dochter van de Hilversumse balletdocente en choreografe Joke Hoff, op in een theateromgeving. Zij koos voor de zang en speelde in een aantal musicals mee. Er is ook een eer ste cd van haar verschenen, New York. Verder geeft ze zang les en doet ze regelmatig studio werk. Een andere baan voor haar echt genoot bracht een verhuizing van het Gooi naar Zeeland met zich mee, waar ze inmiddels een nieuwe lespraktijk heeft opge bouwd en in diverse gezelschap pen actief is, zoals de big band van de Zeeuwse Muziekschool. „Voor de jazz is de verhuizing juist heel handig geweest, want ik heb veel werk", zegt ze. „Hier ben ik een van de weinige jazz zangeressen, terwijl je in het Gooi verdrinkt in de massa. In Zeeland weten ze je veel sneller te vinden." Ellis Jane had ook een belang rijk aandeel in diverse zomer voorstellingen die dit jaar wer den opgevoerd ter gelegenheid van 600 jaar Goes; delen daar van gaan in de week tussen kerst en nieuwjaar vier keer op herhaling in de Zeelandhallen. „Dan praat je bij elkaar toch over 10.000 mensen." Minimusical In Hilversum had ze de traditie opgebouwd om regelmatig op te treden met haar leerlingen, waarbij ze theater en muziek combineert tot een soort mini- musical. Die gewoonte wil Ellis Jane in Zeeland voortzetten. Vanavond is de eerste afleve ring, in het Minitheater in Mid delburg, onder de titel Can't buy me love. Acht leerlingen doen eraan mee: rijf mannen en drie vrouwen. Het verhaal is een 'zelfgeschreven scriptje'. „De mannen zitten in een café wat negatief te praten over vrou wen. De drie vrouwen komen binnen en haken steeds in op wat de mannen zeggen. Gaande- Zangeres Ellis Jane: „Hier ben ik een van de weinige jazz zangeressen, terwijl je in het Gooi verdrinkt in de massa." foto Anda van Riet weg komen de beide standpun ten dichter bij elkaar." Alle acht deelnemers hebben een solonummer, terwijl ook de mannen en de vrouwen gezamen lijk zingen. De liedjes zijn stuk voor stuk afkomstig van The Beatles. „Ik heb ze op de per soon uitgekozen. Het is dus echt typecasting geweest. We eindi gen, al is dat een beetje een cli ché, met All you need is love, dat door de hele groep wordt ge zongen." Na de pauze treedt Ellis Jane zelf op, waarbij Sjaak Lammers haar op de piano begeleidt. „Dat is leuk om te doen, maar ei genlijk niet verstandig. Ik heb mijn handen vol aan de organi satie, maar moet me ook zien te concentreren. En ik wil wel goed voor de dag komen, want ik ben tenslotte de juf." Dat ze het toch doet, komt door het repertoire. „Ik heb in de loop der tijd een aantal num mers verzameld die ik ooit eens zou willen zingen. Het gaat om werk van Jacques Brei, Bertolt Brecht en Billie Holiday. Dat zijn drie mensen van wie ik vind dat ze heel mooie dingen heb ben gedaan en die toch totaal verschillend zijn. Ik had echter nog nooit een begeleider gevon den die de muziek kon spelen. Sjaak bleek dat wel te kunnen. Ik dacht: die kans moet ik grij pen." Van het optreden met leerlingen wil ze een jaarlijks terugkerend evenement maken, met mogelijk een kleinere variant halverwege het jaar. „Elke volgende keer moet het dan wel weer wat be ter zijn, want als je op les zit, wil je dat ook." Concert: Ellis Jane leerlingen, vanavond in het Minitheater, Ver- werijstraat 53, Middelburg Aan vang- 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17