Pas op de plaats voor Singelplan PZC Hoeder van het cultureel erfgoed n 3 0 [77i] PTTü 13 Toezichthouders stemmen in met fusie zorginstellingen gemeenteraad Veere vindt haalbaarheidsonderzoek nog te vroeg Eigen plek voor cliënten Pitteperk Weinig belangstelling voor bijeenkomst Iraanse hongerstaker ra Op zoek naar een fraai kerstgeschenk? Kunstboek Reynier de Muynck «tDDELBM"-' - De raden van jichl van Zorgstroom en de «Mins Protestantse Oude- snorgtValrtteren (SI'OW) heb- L ingestemd met de fusie van Msec zorginstellingen. Vanaf [januari gaan zij samen verder ader de naam Zorgstroom. M de fusie ontstaat een grote «nisatie met 2700 werkne- L gij Zorgstroom werken nu jgt mensen, bij SPOW bijna Miriam van den Broek zaterdag 17 december 2005 300. L. Phernambucq, voorzit ter van de raad van bestuur van Zorgstroom, verwacht dat nie mand zijn of haar baan kwijt raakt. „Iedereen blijft aan het werk. Het kan wel zijn dat som mige mensen een andere functie krijgen aangeboden." Met de vakbonden is een sociaal plan afgesloten, zegt Phernam bucq. De ondernemingsraad heeft volgens hem ook gewaagd om inzicht in het totaal aantal medewerkers per 31 december. De raad wil dat over een jaar weer weten om een vergelijking te kunnen maken, zegt de be stuursvoorzitter. De cliënten van Zorgstroom en de SPOW zullen weinig tot niets van de fusie merken. De tehui zen van beide zorginstellingen behouden hun huidige namen. Ook de identiteit blijft ongewij zigd. De SPOW is een protes tants-christelijke organisatie, Zorgstroom is een algemene in stelling. De fusie is ingegeven door de marktwerking in de zorg, waar door organisaties moeten con curreren, benadrukt Phernam bucq. „We moeten niet elkaar het kot uitvechten, maar samen werken. Dat is voor allebei be ter." De raden van toezicht van Zorgstroom en de SPOW heb ben gisteren ook ingestemd met de benoemingen van de nieuwe leden van de raad van bestuur. Die zal gaan bestaan uit vier mensen. Phernambucq blijft voorzitter. De andere bestuursle den zijn P. de Boevere, J. de Leeuw en J. Maliepaard. De eer ste drie werken nu voor Zorg stroom, Maliepaard komt van de SPOW. Overigens zal De Leeuw over ongeveer een jaar vervroegd uittreden. Haar plaats zal niet worden opge vuld, waardoor de raad van be stuur dan uit drie leden bestaat. De nieuwe raad van toezicht zal uit negen mensen bestaan. Voor zitter wordt N. van Everdingen. Andere leden zijn oud-gedepu teerde voor het CDA L. Coppool- se, oud-directeur J. Onderdijk van woningcorporatie Woon- goed Middelburg en C. Izeboud, die tevens commissaris is bij energiebedrijf Delta. DOMBURG - De ontwikkeling ran de Singelvisie in Domburg „even stilgelegd. De gemeente raad van Veere vond de tijd nog ^1 rijp om al een haalbaar heidsonderzoek op de visie los ie laten. De raad heeft besloten je procedure rond het project rogeens te bespreken in de com- nissie. |De gemeente en de Rabobank rebben samen met een aantal isdere partijen een ontwikke- Egsplan gemaakt voor het Sin- üelgebied. Dat plan gaat uit van ;deverhuizing van de school, de ink en de C1000. Daar- roorin de plaats komen wonin gen bijvoorbeeld ook een ho- ïl Plannen De pas opgerichte Stadsraad Domburg liet de gemeenteraad reien bezorgd te zijn over de ri- jvjreuze plannen. „Het haal- tsarheidsonderzoek is nog niet recsanentoch zijn er al concre- i acties in gang gezet om het realiseren", zei de stads- ':dineen brief aan de gemeen- i .In een vlekkenplan staat sormaal mets vast, maar dit is a onze ogen een plan waar ai ling een besluit over genomen De stadsraad stelde de ge- aiteraad voor eerst te onder ween of de plannen gewenst zijn door de bevolking. Daarna kanalsnog een haalbaarheidson- deizoek worden gedaan. Alle fracties waren het er don- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; 2aterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 ■1330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)3155oo Fax:(0113)315669 E-mail: re 'nternet "wwpzc.nl E-mail: web@pzc.nl derdagavond tijdens de raads vergadering over eens dat er iets moet gebeuren in de Singel. Maar over de manier waarop het college er tot dusver mee aan de slag is gegaan, liepen de meningen uiteen. De PvdA/GroenLinks reageerde het felst „De plannen zijn vrij concreet. Uit antwoorden die wij van het college krijgen blijkt op geen enkele manier dat er ruimte is voor betere alterna tieven", zei D. Maas-Stevens. „Bovendien stroken belangrijke onderdelen van het plan niet met ons bestaand beleid. Vol gens dat beleid zou de super markt de centrumfunctie moe ten behouden en de huidige loca tie van de school kleinschalig worden ingebreid. Het college moet een zorgvuldige procedure gaan volgen. Dus eerst een start notitie maken en dan de kaders laten vaststellen. We willen dat dit gebeurt op een interactieve manier in échte samenspraak met de bevolking en onderne mers." De fracties van de SGP, DTV en de ChristenUnie vonden ook dat er een stap op de plaats moest worden gemaakt maken en dat er nog eens naar het plan en de procedurele kant moet worden gekeken. Daarom is besloten dat het Singelproject over een paar maanden opnieuw bespro ken wordt in de commissie. De Stadsraad Domburg zegt de uitkomst van de raadsvergade ring 'positief' te vinden, maar juicht nog niet. „We zullen het kritisch blijven volgen." Kerstviering P.G. Shalom T-SOUBURG - P.G. Sha- houdt zondag 25 december familiekerstfeest en een liefdemaal in het kerkge- w Open Haven in Oost-Sou- i el feest begint om 14.15 uur en ieft als thema 'het licht der we- I Kerstnachtfeest café Bommel MIDDELBURG - In café Bom- al in Middelburg wordt zater- fcg 24 december een kerstnacht- feest gehouden. Dl Patrick draait muziek uit de p-ren zeventig, tachtig en negen- '4 Het feest begint om 22.00 uren duurt tot 4.00 uur. Peter Hendrikse bij enkele van zijn vondsten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Door archeologen wor den ze vaak schatgravers, dieven of zelfs plunderaars genoemd. Maar zelf spreken ze van gravers of hoeders van het cultureel erfgoed. Graver Peter Hen drikse uit Vlissingen zegt dat hij er niet tegen kan wanneer oude scherven, bor den of mooie stenen op vrachtwagens naar de stort worden gereden. „Ze geven een inkijkje in het verleden. Ik verzamel de vondsten, omdat ik ze mooi vind en omdat ze voor mij een emo tionele waarde hebben. Het moment dat je plotseling op een mooie scherf of kruik stuit, is prachtig. Het is een hob by", zegt Hendrikse. En daarom graven ze overal waar ge sloopt of gewerkt wordt en waar geen hekken zijn. Laatst deden ze dat nog in de tuin van een particulier in de Hen drikstraat in Vlissingen. Door werk zaamheden aan een kelder kwam een deel van een beerput plots aan het licht. De gravers werden erbij gehaald, want de Hendrikstraat was ook in vroegere tijden een straat met allure. Jaren terug hadden gravers op de hoek van de straat een beerput leeggehaald, die vol zat met rijke gebruiksvoorwer pen als kannen, kruiken en borden. „De eigenares vroeg aan ons om een handje te helpen met graven. Dit was ook weer een rijke beerput uit de zeven tiende eeuw. Weliswaar iets minder vol, maar met apart Duits aardewerk. Trou wens, we vpnden ook opvallend veel ko kosnoten. Daaruit kun je opmaken dat er reizende types hebben gewoond." Gevonden voorwerpen worden gelijmd en opgelapt, zoals een bordje met het wapen van Amsterdam. Net als een tien tal lange witte pijpen van pijpaarde- klei. „Als je een blakertje, oftewel een kaarsenstandaard in een beerput vindt dan weet je dat het een rijke put is. Aan kneusjes kun je weer zien dat het een ge wone beerput is. Kneusjes kunnen kook- potjes zijn die vaak werden opgelapt en die overal stukken missen." Hendrikse, die houtbewerker is van huis uit, krijgt ruimtegebrek. „Als je al zo'n dertig jaar graaft, dan bouw je een mooie verzameling op. Sommige dingen gebruik ik weer. De Zeeuwse moppen bijvoorbeeld. Dat zijn mooie stevige ste nen, met op enkele een laagje zoutgla- zuur." Aan de groene glasachtige glazuurlaag kun je de Zeeuwse moppen herkennen. „Heel veel mensen denken dat die vetti ge laag er met opzet is opgezet, maar dat is niet het geval." Een theorie is dat die laag zich op de ste nen heeft kunnen vastzetten, doordat de bakovens werden opgestookt met zoute turf. Het zout sloeg tijdens het bakproces neer op de bovenste laag ste nen. „De groene glazuurlaag kom je niet tegen op stenen van het binnen land." Vlissingen is het tegelparadijs voor de gravers. „Dat is opvallend. In elk oud huis dat gesloopt wordt, kom je tegels uit verschillende periodes tegen. Het foto Lex de Meester kan zijn dat Vlissingers een hekel had den aan weggooien of ze leveren het be wijs dat Vlissingen economisch gezien veel dieptepunten heeft meegemaakt. Het materiaal werd keer op keer herge bruikt." De jaren zeventig, tachtig waren de gou den jaren voor de gravers. „Het Arse- naalgebied, met de oude timmerwerf, hebben we helemaal ondersteboven ge haald." Zij graven naar dingen, waar niemand het bestaan van weet. „We zijn dus geen dieven, want niemand mist de scherven. En als we dan iets bo venhalen, laten we ons verrassen. Hoe zeg ik dat? Maken we de geschiedenis compleet?" Aan slopen houdt hij een dubbel gevoel over. „Wij kunnen dan natuurlijk toe vallig iets leuks tegenkomen. Zoals bij de sloop van de voormalige bibliotheek in de Lange Zelke. Ik heb een prachtige Middelburgse tegel uit 1600 met een portret gevonden. Maar er wordt ook weer te gemakkelijk iets moois ge sloopt. Ze hebben altijd geprobeerd om van Vlissingen een moderne stad a la Rotterdam te maken. Dat is jammer en dat lukt niet." door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - De 'hulpboe- ren' van zorgboerderij Pitteperk in Koudekerke hebben voortaan op de boerderij een eigen plek waar ze na het werk even kunnen ontspannen. Gisteren is officieel de nieuwe dagbeste dingsruimte in gebruik geno men. „Net zoals de boer en de boerin zich kunnen terugtrekken in hun huis, moet er ook een ruim te zijn voor onze hulpboeren", zei Peter Dreessen, de eigenaar van de kaasboerderij. Een paar jaar geleden werd hij benaderd door de moeder van een verstandelijk gehandicapte jongen die vroeg of haar zoon daar een soort stage kon komen lopen. Familie Dreessen stond daar open voor en samen met Philadelphia Zorg Zeeland werd in 2003 de zorgboerderij opgericht. Vijf dagen in de week kunnen twaalf cliënten tegelijk werken op of rond de boerderij. Voor heen hielden ze hun koffie- en lunchpauze in de ontmoetings ruimte van de minicamping. Dat was niet altijd ideaal. Met de nieuwe dagbesteding beschik ken de cliënten over een eigen kantine en over eigen toiletten en douches. Houten koe Het nieuwe gebouw werd giste ren geopend door gedeputeerde George van Heukelom die onder toezicht van de hulpboeren en -boerinnen,'de houten koe Berta moest melken. foto Ruben Oreel Boete voor mishandeling vriendin MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Terneuzen wegens mis handeling veroordeeld tot vijfhonderd euro boete, waar van de helft voorwaardelijk. De man zei zijn vriendin op 14 juni in Terneuzen één klap te hebben gegeven, maar uit de medische verklaring bleek dat er meer aan de hand moest zijn geweest. De vrouw zat helemaal onder de blau we plekken. „Zij heeft mij gebeten", sputterde hij tegen. De politierechter achtte bewezen dat de Terneuzenaar het slachtoffer meerdere keren had gestompt. Protestbord hondenpoep terecht WESTDORPE - Harold Goethals (79) uit Westdorpe heeft na vijf maanden zijn ontvreemde protestbord tegen hon denpoep terug. Het stond weer voor zijn woning aan de Singel. Goethals onderhoudt het perkje voor zijn deur. Hij treft er regelmatig uitwerpselen aan. Daarom pro beert hij op ludieke wijze eigenaren van viervoeters ervan te overtuigen om hun huisdier fatsoenlijke toiletmanieren bij te brengen. Op het bord dat weer terecht is staat de tekst 'Een beetje begrip, een beetje fatsoen, leer uw hond thuis zijn behoefte te doen'. De Westdorpenaren klagen al langer over overlast van hondenpoep die vooral bij speel- tuintjes en de kreek wordt aangetroffen. Het leidde al tot raadsvragen. Goethals is blij dat hij zijn bord weer terug heeft. „Ik weet niet waar het al die tijd is geweest, maar het is wel grappig dat het weer boven water is." Jaaractie Willibrordcollege succes GOES - De jaaractie voor een goed doel op het Sint-Willi- brordcollege in Goes, voor een kindertehuis in sloppenwij ken van de Keniaanse hoofdstad Nairobi, is nog maar net begonnen én al een succes. Het gisteravond gehouden kerstgala voor het Imani-kindertehuis heeft uit de kaart verkoop (450 kaartjes a vijf euro) en verkoop van con sumpties zeker 2500 euro opgeleverd. Het jaaractiecomité dat uit zeven VWO 6-leerlingen bestaat, heeft nog meet activiteiten in petto, waaronder een game- en lesmara- thon en een sponsporloop. Smeekbede helpt drankrijder niet MIDDELBURG - Een 57-jarige drankrijder uit Zuiddor- pe greep gisteren in Middelburg een steekpartij als ver zachtende omstandigheid aan om de politierechter tot een mildere straf te bewegen. „Ik ben het slachtoffer van een poging tot moord. Dat heeft een rol gespeeld", zei hij. De officier van justitie wees erop dat de man zelf een moordwapen was als hij met zoveel drank op een auto be stuurt. Het alcoholgehalte was 880 microgram, vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. De Zuiddorpenaar werd op 28 augustus in zijn woonplaats na een anonieme mel ding aangehouden, Het vonnis was conform de eis van 900 euro boete en negen maanden rijontzegging. 33 boetes bij verkeerscontrole VLISSINGEN - In de omgeving van de Badhuisstraat, het Weijevlietpad, het Baskenburgpad en de President Roose- veltlaan in Vlissingen zijn bij verkeerscontroles 33 bekeu ringen uitgedeeld. Het grootste deel (27) van de boetes werd gegeven voor het niet-hebben van fietsverlichting. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Vrienden van Mehdi Hooshyar, de uitgeproce deerde Iraanse asielzoeker in Vlissingen die ruim twee weken in hongerstaking is, willen dat Mehdi zo snel mogelijk onder medische begeleiding komt. Dat zeiden ze gisteravond tijdens een bijeenkomst in Vlissingen. De Iraniër heeft uit protest te gen zijn uitzetting zijn mond en oren dichtgenaaid. Vorige week werd hij met hartklachten opge nomen in het ziekenhuis. Na een paar dagen mocht hij weer naar huis, maar de situatie verslech tert met de dag, zei een van zijn vrienden gisteravond. „Als we niets doen, gaat hij dood." De bijeenkomst was op persoonlij ke titel georganiseerd door Alex Soplantila raadslid van Groen- Links in Vlissingen, en zijn Mid delburgse partijgenoot Newaf Yürdem. „We hopen dat mensen vanavond ideeën hebben over wat wij voor Mehdi kunnen doen", zei Soplantila. Maar er bleek weinig belangstelling voor de avond. Naast de twee initiatiefnemers en twee vrien den van de Iraniër, waren er nog vier bezoekers. „Er is gewoon bitter weinig wat we kunnen doen", luidde de conclusie. „Het belangrijkste is om Mehdi weer beter te krijgen. Daarvoor moet hij onder medische begeleiding komen te staan." Advertentie morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl (Advertentie) 29,50 In genummerde en gesigneerde luxe doos met orgineel miniatuur werk als bladwijzer: 149,5° Verkrijgbaar bij: Boekhandel De Koperen Tuin, Goes Boekhandel De Drukkerij, Middelburg en op wwwboekreymgr.nl Reynier signeert zijn boek tijdens de koopzondag in De Koperen Tuin te Goes op zondag 18 december van 13.00 - 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13