Tegenslag voor Fatah-partij PZC Onrust na uitspraak Poetin over verbod op buitenlandse banken TODAY, TOMORROW, TOYOTA Philip Morris heeft rokers niet misleid WTO-top ontaardt in woordenoorlog WELKOM OP ONZE 5-STERRENSHOW! Dwangarbeiders uit massagraf nazi's herbegraven Radicale beweging Harnas behaalt 68 procent van stemmen FILDERSTADT - Vermoedelijk joodse dwangarbeiders uit een massagraf uit de na- zitijd zijn gisteren nabij Stuttgart herbegraven. De 34 skeletten zijn volgens joodse traditie ter aarde besteld op de plek bij het internationale vliegveld waar zij eerder dit jaar waren aangetroffen. Kort na de vondst in september meldde een Britse krant dat het mogelijk om Nederlandse slachtoffers zou gaan. Niemand kon die le zing echter bevestigen. De autoriteiten gaven toestemming de skeletten te begra ven zonder forensisch onderzoek. Streng religieuze joden hadden zich nadrukke lijk tegen een DNA-test uitgesproken om de rust van de doden niet te verstoren. Het massagraf was tijdens werkzaamheden blootgelegd. De dwangarbeiders zou den zijn verhongerd. Zij stierven waarschijnlijk in de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog, toen zich op de plek een afdeling van het concentratiekamp Natzwei- ler-Struthof bevond. foto Michaela Rehle/RTR (Advertentie) door Vincent Kroft CHICAGO - Het Hooggerechts hof van de Amerikaanse staat Il linois heeft gisteren de verplich ting voor de Amerikaanse ta baksfabrikant Philip Morris een schadevergoeding van 10 mil jard dollar te betalen ongeldig verklaard. De rechter oordeelde dat Philip Morris niet schuldig was aan het misleiden van klan ten door te stellen dat 'light' si garetten minder schadelijk voor de gezondheid zijn dan gewone. Een lagere rechtbank had de boete van 10,1 miljard dollar in 2003 opgelegd aan Philip Mor ris, onderdeel van Altria Group. De zaak werd aangespannen na mens een groep van 1,1 miljoen rokers. Philip Morris ging ech ter niet akkoord met de beslis sing en besloot het vonnis aan te vechten. De zaak was door de groep ro kers aangespannen omdat zij vonden dat zij al dertig jaar wa ren misleid door Philip Morris. Het bedrijf maakte reclame voor de 'light' sigaretten, terwijl deze net zo schadelijk of zelfs slechter voor de gezondheid zou den zijn dan normale sigaretten. Light-sigaretten waren in 2003 goed voor 85 procent van de Amerikaanse sigarettenmarkt. In maart 2003 gaf een lagere rechtbank de klagers gelijk en veroordeelde Philip Morris tot een schadevergoeding van 7,1 miljard dollar plus 3 miljard dol lar aan boete- en proceskosten. Philip Morris gaf aan failliet te gaan als het dit bedrag moest be talen. Het Hooggerechtshof van Illi nois oordeelde in een recht streeks hoger beroep echter dat de tabaksfabrikanten terecht hun producten hadden aange duid als 'light' of 'low tar' (laag teergehalte). Daarmee volgden ze specifieke richtlijnen van de Amerikaanse overheidscommis sie voor handel, aldus het hof. ANP/RTR (Advertentie) Kijk voor de Toyota dealer bij u in de buurt op www.mijntoyotadealer.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Tolgeld moet naar Europese infrastructuur SIHMTSBURC. - De op- U uil tolheffing op Europe- •sMlwegen mag alleen worden lewd aan verbetering van de afraslructttur. Daarnaast moe- ltn vervuilende vrachtauto's tel betalen dan schonere muls. Dal heeft het Europees Parlement gisteren besloten. D, Nederlandse transportorga- jaties juichen het besluit toe. ra 0jn verheugd dat in heel Eu- ™a het principe 'de gebruiker tillt' zal gelden. Volgens Ko- „nklijk Nederlands Vervoer UUfV) zet het compromis de „I open naar één tolheffings- svsteem. Die stap moet volgens KNV wor- den gezet om een wildgroei van verschillende systemen tegen te gaan. Nu kiest elk land zijn ei gen systeem en moeten transpor ts duizenden euro's investe ren, omdat bij elk systeem een ei gen kastje in de truck bevestigd moeten worden. Naast het enthousiasme over hel Europees besluit, zetten brancheorganisaties ook kantte keningen bij het compromis. Zo betreurt Laders- en lossersorga- nisatie Evo dat het akkoord de mogelijkheid openlaat om loka le tolheffingen in te voeren om «rkeersstromen in bepaalde ge bieden te regelen. Transporteurs vinden het oven- gens onterecht dat zij voor het grootste deel moeten opdraaien ™or de kosten en de vervuiling ian het weggebruik. GPD Conciërge redt vallende baby NEW YORK - In New York is «n baby op miraculeuze wijze van een wisse dood gered. De 30-jarige moeder gooide haar «n maand oude zoontje uit het raam, nadat er brand in haar ap partement op de derde verdie ping in de wijk The Bronx was uitgebroken. Onder de omstanders voor het gebouw stond ook de conciërge van het huis. Die ving de baby op, De conciërge zei dat hij bonkbalvaardigheden goed had wten te gebruiken. ANP/DPA door Gijs van Wetten RAMALLAH - De partij van de Palestijnse president Abbas heeft gisteren een forse neder laag moeten incasseren bij ge meentelijke verkiezingen op de Westelijke Jordaanoever. In de stad Nablus behaalde de radica le beweging Harnas volgens een peiling bij de stemlokalen 68 procent van de stemmen. De re gerende partij Fatah zou niet verder komen dan 16 procent. De nederlaag kwam op de dag dat premier Qurei zijn functie neerlegde om zich namens Fa tah verkiesbaar te kunnen stel len bij de parlementsverkiezin gen op 25 januari. Vice-premier Shaath neemt voorlopig de ta ken van Qurei over, tot een nieu we regeringsleider is benoemd. Fatah wordt in de aanloop naar de stembusgang in januari ge plaagd door interne twisten, die het toch al wankele vertrouwen van de Palestijnse kiezers nog verder hebben ondermijnd. Woensdag maakten opstandige leden bekend dat zij met een on afhankelijke lijst aan de verkie zingen mee willen doen. Die lijst wordt aangevoerd door Marwan Barghouthi. Hij zit vast in Israël, waar hij tot vijf keer levenslang is veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij aan slagen. Barghouthi is vooral op de door Israël bezette Westoever populair. Zijn lijst draagt de naam Al Mustaqbal (de toe komst). Barghouthi en zijn me destanders willen dat Fatah breekt met de 'oude garde', bondgenoten van de vorig jaar overleden Arafat. De kliek rond Arafat, de oprichter van Fatah, wordt veelvuldig beticht van corruptie en werd onlangs bij in terne verkiezingen weggestemd door de Fatah-leden. Desondanks presenteerde presi dent Abbas, tot woede van de 'jonge garde' onder leiding van Barghouthi, maandag een lijst waarop geen rekening is gehou den met de uitslag van die voor verkiezingen. Daarop vielen me destanders van Barghouthi in ze ker vier Palestijnse steden kan toren van de kiescommissie aan Repetitie De gemeenteraadsverkiezingen van gisteren werden vooraf be schouwd als een soort generale repetitie voor de stembusgang in januari. De nederlaag in Na blus belooft dan ook weinig goeds voor Fatah. Ook in Jenin en Al Bireh verloor de partij ten opzichte van Harnas. Alleen in Ramallah wist Fatah een nipte zege veilig te stellen. Veel Palestijnen beschouwen Harnas, een radicale en geweld dadige organisatie waarvan de deelname aan het democrati sche proces omstreden is. als een alternatief voor Fatah, dat volgens velen door en door cor rupt is. In twee eerdere verkie zingsronden deed de beweging het ook al erg goed. Abbas probeert dan ook de neu zen in zijn partij in dezelfde richting te krijgen. Een overwin ning voor Hamas in januari zou de doodsteek kunnen betekenen voor het vredesproces met Is raël, dat in maart een regering kiest. Israël beschouwt Harnas als een terreurbeweging. ANP vrijdag 16 december 2005 Rookruimte op werk Spanje taboe MADRID - In Spanje is het volgend jaar verboden om op het werk te roken. Gisteren heeft het Spaanse parlement de strengste antirookwetten van Europa aangenomen. Hierdoor zijn zelfs rokerskamers op het werk taboe. Ook cafés en restaurants worden rookvrij, maar hier is het wel toegestaan aparte rookplekken aan te leggen. In het land dat bekend stond als rokersparadijs overlij den jaarlijks 55.000 mensen door roken. ANP/DPA Hitlergroet voor bezoek nazi-kamp BERLIJN - Agenten hebben twee dronken Duitse vrou wen gearresteerd voor het brengen van de Hitlergroet en het zingen van een neonazilied tegenover een groep bezoe kers van het voormalig concentratiekamp Sachsenhau- sen. Dat maakte het Duitse Openbaar Ministerie gisteren be kend. Het gebruik van neonazisymbolen en -liederen is verboden in Duitsland. Het incident deed zich voor in de deelstaat Brandenburg in het oosten van Duitsland waar rechtsextremistische groeperingen veel aanhang hebben. Onder de bezoekers van Sachsenhausen bevonden zich Nederlanders. ANP/RTR Klachtenregen na verkiezingen ALMATY - De oppositie in Kazachstan heeft meer dan duizend klachten ingediend naar aanleiding van de presi dentsverkiezingen die op 4 december in het land zijn ge houden. Een woordvoerder van de verenigde oppositie zei gisteren dat de klachten betrekking hebben op de pogingen van au toriteiten om de stemming naar hun hand te zetten en het aantal stemmen op de oppositiekandidaat te verlagen. De verkiezingen werden met overmacht gewonnen door de zittende president Nazarbajev die het land al zestien jaar regeert. ANP/AFP Politie-kerstman in Wit-Rusland MINSK - De politie in het autoritair geregeerde Wit-Rus land zal rond kerst in kerstmanpak langs de huizen gaan. Door de actie 'Wie is daar? De Politiekerstman' wil de po litie haar imago oppoetsen. Na enkele vragen geven de 'kerstmannen' een cadeautje, kondigde de politie gisteren volgens het persbureau Inter fax aan. De politie in de voormalige Sovjetstaat is berucht om wil lekeurige aanhoudingen en het meedogenloos neerslaan van demonstraties. ANP/DPA Rouwsloep Churchill onverkocht LONDEN - De sloep die veertig jaar geleden bij de begra fenis van de Britse premier Winston Churchill werd ge bruikt, is gisteren niet verkocht op een veiling. Dat heeft een woordvoerder van het veilinghuis Sotheby's in Lon den gezegd. De verwachting was dat de 26 meter lange boot 1,5 mil joen euro zou opbrengen. De sloep Havengore vervoerde 30 januari 1965 de kist van Churchill over de Theems naar diens laatste rust plaats. ANP/RTR Herder vindt in Roemeens ravijn tachtig foetussen IASI - Een herder heeft in een ravijn in het noordoosten van Roemenië tachtig gedumpte menselijke foetussen gevonden. De lijkjes zijn tussen de 10 en 40 centimeter lang. Op dezelfde plek zijn ook de resten van een pasgeborene en een menselijke schedel ontdekt, zo heeft de poli tie gisteren gemeld. De kompleet nieuwe Yaris. Al vanaf €12.490,-. De nieuwe Yaris heeft in de Euro NCAP Crashtest 5 sterren! Het bewijs dat deze slimme auto in alles 't beste scoort: fantastisch ruim, heel zuinig, topkwaliteit en ook... superveilig. Kom nü proefrijden! perkt moeten worden", zei Poe tin op een bijeenkomst van ban kiers en ambtenaren in Novosi birsk. „In feite zouden zij verbo den moeten worden." Russische analisten menen ech ter dat dit allemaal niet nieuw is. Filialen van buitenlandse banken zijn al niet toegestaan in Rusland. Poetin heeft dat al leen maar bevestigd. „Alleen dochtermaatschappijen zijn toe gestaan", zegt J. Tsepljajeva, hoofd van de analytische afde ling van de Nederlandse ING Bank. „Die bestaan weliswaar voor 100 procent uit buiten lands kapitaal, maar moeten ge registreerd staan als een entiteit van de Russische Fedex-atie." Ook bij de ING Bank ontstond aanvankelijk wat onrust. Opwarmertje De uitspraak van Poetin wordt gezien als opwarmertje voor de onderhandelingen over toetre ding van Rusland tot de Wereld handelsorganisatie (WTO). De strenge restricties voor buiten landse banken vormen een strui kelblok. „Russische banken wil len niet geconfronteerd worden met sterke concurrentie", zegt Tsepljajeva. Dat beweert ook A. Jazykov, analist van effectenkantoor Aton. „De activiteiten van bui tenlandse banken zijn al ernstig ingeperkt", zegt Jazykov. „Dat helpt de economie niet en ver mindert de investeringen in Rus land. Alleen de Russische ban ken zelf profiteren van die be perkingen." Poetin zelf noemde de zware concurrentie voor Russische I De foetussen zouden afkomstig zijn uit een onderzoekslaborato rium Zij zagen eruit alsof zij eerder waren geprepareerd met formaline. Sen oud-werknemer van een me- mstituut in de stad Iasi zou hebben laten weten dat de foetussen tientallen jaren gele den gebruikt zijn in anatomieles- sen Hij zei geen idee te hebben waar tra de foetussen op deze manier waren gedumpt. De Roemeense wet schrijft voor dat menselijke resten die voor Kderzoeksdoeleinden worden gebruikt na die onderzoeken moeten worden gecremeerd, fc januari van dit jaar werden in Roemenië ook al eens vijf foe tussen gevonden op een vuilnis belt in de stad Ramnicu Valcea. Toen kregen enkele werknemers van een plaatselijk ziekenhuis die de stoffelijke resten hadden gedumpt sancties opgelegd we gens nalatigheid'. ANP/AFP door Remco Reiding MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft gisteren grote verwarring gezaaid onder bui tenlandse bankiers. Hij zei dat alle activiteiten van vestigingen van buitenlandse banken verbo den dienen te worden. „Ik wil bevestigen dat de Russi sche regering het eens is met on ze bancaire gemeenschap, dat de activiteiten van vestigingen van buitenlandse banken inge- banken ook als hoofdreden voor handhaving van een verbod op vestigingen van buitenlandse banken, die geen Russische re gistratie hebben. Het Russische banksysteem is verouderd en zwak en kan buitenlandse con currentie niet aan. Poetin lever de gisteren dan ook zware kri tiek op het bankwezen. De staatsbanken zouden moeten moderniseren en zich meer met de economie moeten bemoeien. Poetin noemde ook de strijd te gen terrorisme als een reden voor de inperking van de macht van buitenlandse banken. Een gebrek aan transparantie leidt bovendien tot grootschalige wit waspraktijken volgens Poetin. „Hypocriet", noemt Jazykov die argumenten van Poetin. „Daar heeft het echt niets mee te ma ken." Het regime van Poetin staat bekend als autoritair op politiek gebied, maar tamelijk li beraal op economisch vlak. In Rusland zijn ook de Nederland se banken ABN Amro en Rabo bank actief. GPD door Erwin Tuil HONGKONG - Het overleg bij de top van de Wereldhandelsor ganisatie (WTO) dreigt te ver zanden in een oorlog van woor den en feiten. „Er kan haast niet minder onderhandeld worden", schamperde Europees Commis saris Mandelson (Handel) giste ren. Opnieuw blijken de standpun ten van de Europese Unie en de Verenigde Staten onverzettelijk. De derdewereldlanden voelen zich, net als twee jaar geleden in het Mexicaanse Cancun, ge schoffeerd en vernederd door de gang van zaken. Toen mislukte de top. De woordenoorlog die be gin deze week werd ingezet door de EU en de VS is uitge breid met een oorlog over feiten en cijfers. Beide partijen slaan elkaar, andere delegaties en de pers om de oren met factsheets in een poging de schuld voor een naderend fiasco op de ander af te schuiven. Het enige voordeel van de Amerikaanse houding is, zo zei minister Brinkhorst van Economische Zaken, dat de Eu ropeanen meer dan ooit een eensgezind blok vormen bij de onderhandelingen. De Amerika nen hadden verzocht de 25 Euro pese lidstaten rechtstreeks hun voorstellen uitleggen en niet door 'de filter van de Europese Commissie'. De afwijzing van de 25 was onverbiddelijk. De grote vraag waar iedereen naar giste was hoeveel er intussen is bereikt en wat de kansen nog zijn op een succes. GPD (Advertentie) v°or de dichtstbijzijnde Toyota dealer: WW.MIINTOYOTADEALER.NL TODAY TOMORROW Corolla Anniversary. Vanaf 19.090, «Corolla Anniversary modellen 2006 bieden héél véél extra's. Keuze uit of 5 deun Hatchback, Sedan of Wagon. Voordeel tot wel €3.000, 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5