Scheldehemd nader dan Maasrok Haat van ouder op kind PZC Alleen een wonder kan Peter R. de Vries redden Naam hoofdstad verdeelt Tsjetsjenië Zeeland mag Antwerpen niet veronachtzamen bij havensamenwerking met Rotterdam te gast 16 december 1955 psffiM&eoD edssG to vrijdag 16 december 2005 door Henk Licher Ruzie, misverstanden, een verziekte sfeer. Zo trof de nieuwe topman Hans Smits van het Rotterdamse havenbedrijf de relatie met Zeeland Seaports aan, aldus de PZC van 9 decem ber. Daarom is hij een charmeof fensief begonnen, te beginnen bij de verantwoordelijke Zeeuw se gedeputeerde Maria le Roy. En. zegt hij, het zelfstandig bin nenloodsen van een grote vesti ging (het Vlaamse Sea-invest/ Zuidnatie) had natuurlijk wel eerst besproken moeten worden in het samenwerkingsverband (Exploitatiemaatschappij Schel- de-Maas), maar zand erover. En- omdat de eerste bemidde laar niet zo goed bleek te val len, hebben we liefst twee nieu we bemiddelaars aangesteld om de relatieproblemen op te los sen. En; zijn er problemen met het goederenspoor of de milieueffectrapportage? Rotter dam helpt. Zij zal haar relaties met de spoorwegen gebruiken. En heeft Rotterdam onlangs niet een gecompliceerde mi lieu-effectrapportage (mer) voor de Maasvlakte afgerond? Vergeten is even dat juist de Rotterdamse spoorambitie via de Betuweroute en de HSL-zuid zoveel extra investe ringen vergt dat er niet veel overschoot voor secundaire lij nen. Een goederenaansluiting van Zeeland op de noord-zuid railverbindingen is daarin be paald geen Rotterdamse priori teit gebleken. En juist de Maas- vlakte-mer is tot aan de Raad van State toe zeer moeizaam verlopen. Maar. geen kinnesinne, de uitge stoken hand moet natuurlijk worden gewaardeerd. Maar tot in welke mate? In de relatie tussen Rotterdam en Vlissingen speelt een belang rijke derde mee, en wel Antwer pen. Rotterdam is een grote spe ler in de internationale trans portverhoudingen en wil zijn plaats behouden. Daarom stelt Rotterdam zich strategisch op en koestert haar geopolitieke be langen. Zo ook doet Antwerpen dat en ook daarin speelt Vlissin gen een niet onbelangrijke rol. Niemand kan eromheen dat Vlissingen een strategische posi tie inneemt, omdat het geogra fisch gezien een natuurlijke en goed bereikbare voorhaven van het Scheldebekken vormt. Is Smits een goede strateeg? Dat is hij onbetwist. Hij was ooit directeur van de Luchtha ven Schiphol en wist deze mooie luchthaven van een klein land hoog op de internationale ranglijst te houden. Ondanks een moordende concurrentie. En ook in eigen land vergat hij de kleintjes niet. Zo was hij als Schipholdirecteur betrokken bij de overname van een kleine luchthaven nabij Lelystad. Rijkswaterstaat wilde dat vlieg veld kwijt en bood het aan de net gestichte provincie Flevo land en de gemeente Lelystad aan. Die waren er ook verlegen mee en speelden met de stoutmoedi ge gedachte een buitenlandse luchtvaartmaatschappij te inter- resseren, die daarmee, hoe be scheiden ook, een voet tussen de deur zou kunnen krijgen. Maar voordat dit ook maar iets meer dan een gedachte zou kun nen worden meldde zich Schip hol om de deze luchthaven in spe over te nemen. Interessante positie Speelt zoiets nu ook in de rela ties tussen Rotterdam, Vlissin gen en Antwerpen? Ongetwij feld, en er is ook niets mis mee om de eigen positie goed in het oog te houden. Maar dat mag Vlissingen óók. Dat moet het zelfs doen. want het neemt tus sen deze twee giganten een inte ressante positie in. Zeker als met Temeuzen en Gent goed wordt samengewerkt en afge stemd. Er ontstaat dan in het Scheldebekken een bijzonder aantrekkelijke propositie voor het scheepvaarttransport in combinatie met goed spoor- en wegvervoer: Antwerpen, Gent. Temeuzen en Vlissingen. In dit conglomeraat zijn allerlei diffe rentiaties en specialisaties mo gelijk en Rotterdam heeft er dan toch een stevige mededin ger bij als transitohaven voor Europa. En dat vlak naast de deur. Dit alles wordt nog eens extra gecompliceerd doordat zich een landsgrens tussen deze havens bevindt. Alle Europese integra tie ten spijt bleek de betekenis hiervan nog eens goed in de on derhandelingen over de Schelde- verdieping, waarin Nederland rijkelijk brutaal de Nederland se HSL-Zuid belangen (meer stopplaatsen met kostenverho ging en snelheidsvermindering) inbracht als tegenprestatie voor de Scheldeverdieping, op zich zelf het legititieme uitvloeisel van een historische overeen komst over de landsgrenzen. Weerstand De weerstand in Zeeland tegen de gevreesde milieugevolgen hiervan werd door de regering als hefboom in deze onderhan delingen aangewend en tenslot te afgekocht met een investe ring in natuurgebieden. Zeeland kan als zelfstandige be stuurlijke eenheid een krachti ge strategische positie innemen. Daarbij is natuurlijk allesbepa lend of Zeeland ook een eigen strategische koers wil uitzetten in het havenbeleid, dat tevens ook economisch ontwikkelings beleid is. De slag om de Wester- schelde Container Terminal zal leren of Vlissingen een satel lietje) van Rotterdam wordt, een expansievat of een zelfstan dige voorhaven in het logis tiek-economisch complex van het Scheldebekken in samen hang en samenwerking met Ant werpen. Temeuzen en. niet te vergeten. Gent. Met een geza menlijk beleid voor zee- en bin nenvaart, kades en bedrijfster reinen, en toeleidende weg- en rail-infrastructuur. Bij dit alles zijn goede verhou dingen met Rotterdam en Zee- brugge natuurlijk de gewoonste zaak van de wereld. Het Schel dehemd is dan voor Vlissingen nader dan de Maasrok. Henk J. Licher is adviseur in ruim telijk beleid. door Remco Reiding Tsjetsjeense rebellen noe men hun hoofdstad Dzjo- char. Russen hebben het over Grozny en bijnamen zijn er genoeg. Wat te denken van Grjazny, slechts één letter verschil in het Russisch? Dat betekent 'vies' en verwijst naar de vuile oorlogen die de stad in een ruïne hebben ver anderd. Of Poetingrad, van wege de Russische president die de opstandige deelrepu bliek naar zijn hand probeert te zetten? Nu dreigt Grozny als zodanig echt te verdwijnen. Het on langs gekozen parlement van Tsjetsjenië wil af van de pijn lijke herinneringen die kle ven aan de naam, die 'ver schrikkelijk' betekent. „Groz ny heeft het Tsjetsjeense volk niets goeds gebracht en wordt geassocieerd met de donker ste pagina's uit zijn geschiede nis", zei voorzitter Dukvach Abdoerachmanov van het pro-Russische parlement. De nieuwe benaming? Achmadkala oftewel Achmad- stad natuurlijk, als zoveelste eerbetoon aan de vorig jaar vermoorde president Achmad Kadyrov. Tsjetsjeense rebel len die hem beschouwden als een marionet van Moskou, bliezen Kadyrov vorig jaar op tijdens een militaire parade. Nota bene op 9 mei, de dag waarop Rusland de overwin ning op nazi-Duitsland viert. De volgende dag al tekende president Vladimir Poetin een wet die de autoriteiten verplichtte de herinnering aan Kadyrov levend te hou den. Dat bevel was niet aan dovemansoren gericht. Sinds dien lijkt er geen einde te ko men aan de persoonsverheer lijking van de 'held' Kadyrov. Baby's die op zijn verjaardag ter wereld komen, krijgen een financiële beloning. Vijftien straten in Tsjetsjenië, waaron der het Vrijheidsplein, en één in de Russische hoofdstad Moskou dragen inmiddels zijn naam. De belangrijkste daad was echter de be noeming van zijn zoon Ra^. zan tot vice-prenuer Rh geldt als de werkelijke lgZ van het manonettenregin,, Tsjetsjenië Zijn pro-RKs" sche legertje van veehtento zen. dat grotendeels bet» uit overgelopen rebellen, is bs rueht. Mensenrechtenorganj. saties beschuldigen Barna.", militie van ontvoeringen verdwijningen. Critici zien achter de cultus rond de oud-president dan ook de hand van zijn zoon. Ze zien niets in een naamsveran dering voor Grozny. „Laten we Grozny dan maar gelijk Ramzankala noemen", Dmitri Rogozin van de natio nalistische partij Rodinj (Moederland) spottend, „Het is als het herschrijven van de geschiedenis", mopperde Za- mira Koesajeva, een lokale journaliste. Kennelijk gaan de pogingen om het bevel van Poetin zo goed mogelijk uitte voeren ook Ramzan én Pot- tins partij te ver. Zij reageer den negatief op het parlemen- taire voorstel. „We moeten die ruïnes nu niet vernoemen naar een held van Rusland", zei Abdoel-Hakim Soeltydov. woordvoerder van Veremgd Rusland. „Eerst moeten de hoofdstad herbouwen Met de grond gelijk Grozny werd de afgelopei tien jaar door het Russischs leger met de grond gelijk ge maakt tijdens twee oorloge met vrijheidsstrijders. De stad ontstond in 18lt toen kozakken in dienst \z de Russische tsaar er een gar nizoensfort stichtten. Mosks probeerde de hele negentiet- de eeuw de Kaukasus te kolo niseren. Tsjetsjeense rebelle weigeren de naam Gros daarom te hanteren. Zij spra ken van Dzjochar. Dzjoek Doedajev was de eerste pru dent van Tsjetsjenië die n het uiteenvallen van de Sov jet-Unie onafhankelijkha nastreefde. GPD Een opiniepeiling bepaalt van daag de politieke toekomst van Peter R. de Vries. De kansen staan slecht voor de misdaadver slaggever. „Alleen een wonder kan hem redden. door Frank Hendrickx Als Remco Frerichs van onderzoeksbureau TNS Nipo 'gewoon naar het lijntje kijkt', dan dicht hij Peter R. de Vries weinig kansen toe. De misdaadverslaggever wil dat minstens 41 procent van de kie zers hem een aanwinst voor de politiek vindt, maar de afgelo pen zeven weken schommelde hij consequent rond de 25 pro cent. Soms iets lager, soms iets hoger, maar nooit kwam de noodzakelijke 41 procent in zicht. Frerichs: „Als onderzoeker denk je dan: dat gaat niet meer lukken, opeens zo'n sprong om hoog. Maar je weet het natuur lijk nooit." De Vries' Partij voor Rechtvaar digheid, Daadkracht en Vooruit gang (PRDV) gaat in de laatste dagen en uren 'tot het gaatje', verzekert perechef Wytze de Back. Er zijn folders uitgedeeld, er is nog een notitie geschreven over criminaliteitsbestrijding en Peter R. de Vries trekt onver minderd van talkshow naar talkshow. „Het is toch nog spannend geworden", meent De Back. „In de laatste peiling zijn we gestegen naar 28 pro cent." De medestanders van De Vries putten wellicht hoop uit won derbaarlijke oplevingen uit het verleden. Pim Fortuyn kwam met zijn LPF in één klap op tien zetels terecht en PvdA-leider Wouter Bos steeg na een goed televisiedebat van 27 procent naar 42 procent in de peilingen. Recent bereikte wethouder Marco Pastore van Leefbaar Rot terdam ongekende hoogten in de peilingen nadat hij uit het Rotterdamse college was ge gooid. Stille hoop In stilte hoopt de PRDV dat de tv-uitzending van De Vries over de gevonden diskettes vol ge heimen van de AIVD een verge lijkbare impuls zal geven, maar opiniepeiler Maunce de Hond heeft daar weinig vertrouwen in. „Die uitzending zal weinig invloed hebben. Het is ge woon niet genoeg om een kentering teweeg te brengen", aldus De Hond. Ook campagnestrateeg Kay van de Linde vindt dat alleen een wonder Peter R. de Vries nog kan redden voor de politiek. „Als ik zijn campagne zou lei den, dan zou ik iedere dag met de AIVD bellen om te vragen wanneer ze Peter in de hand boeien slaan wegens het schen den van staatsgeheimen. Voor de campagne zou dat geweldig zijn, een geschenk, Het zou echt een buzz veroorzaken rond de PRDV." Niet genoeg Die buzz, oftewel opwinding rond Peter R. de Vries, is de afge lopen weken uitgebleven, meent Van de Linde. „Het is niet genoeg om alleen maar in talkshows te zitten. Je moet het land in, campagne voe ren, je moet zorgen dat er iets ge beurt waar journalisten op afko men. Dat is niet gelukt, maar het is natuurlijk ook heel moei lijk, zeker als je geen geld hebt." Opiniepeiler De Hond denkt dat De Vries zich te veel als een tra ditionele politicus heeft gepre senteerd. „Hij kwam met een programma van 55 punten; daarmee begaf hij zich onmiddellijk op het tihttV ipiiüj GPD/RS/Bron: NIPO terrein van de oude politiek. Peter had zich moeten concen treren op het doorbreken van die politieke cultuur. De kiezers willen dat er beter naar hen ge luisterd wordt en niet iemand die met 55 programmapunten komt." Tijdsdruk Kay van de Linde is het daar mee eens. „Het gaat niet om de inhoud. Het gaat om de persoon en de stijl. De inhoud is irrele vant." Perechef De Back van de PRDV erkent dat er fouten zijn ge maakt tijdens de campagne, maar het grootste probleem was de tijdsdruk, zegt hij. „We moes ten alles binnen een paar weken voor elkaar krijgen. Dat is heel moeilijk, maar Peter wilde het zo." De 41 procent is voor Peter R. de Vries eveneens een keiharde Eén van mijn studenten, een 19-jari- ge jongeman, presenteerde on langs zijn paper voor het vak inleiding in de psychologie. Hij had als onder werp het 'parental alienation syndro me', het oudervervreemdingssyndroom, gekozen. Toen ik hem aan het eind vroeg wat hem tot deze keuze gebracht had, antwoordde hij dat het een per soonlijk gemotiveerde keuze was. Zo'n antwoord spreekt boekdelen over een verontrustend verschijnsel dat in onze tijd een bijna epidemisch karak ter heeft en dat toch vrijwel onbespro ken blijft. Hoewel discutabel is of er van een syndroom sprake is, is onmis kenbaar dat het in ernstige gevallen gaat om een patroon met enkele vaste kenmerken. Een kind ziet één van zijn oudere als absoluut goed en de andere als absoluut slecht, drukt zich voortdu rend negatief, op het bittere af. over en tegen die andere ouder uit, en denkt dat het dat helemaal op grond van ei gen inzichten en ervaringen doet. Maar in werkelijkheid denkt het voorname lijk zo op indoctrinatie van de 'goede' ouder, de vervreemdende ouder. Het is ook die ouder die het kind aanmoedigt voortdurend te zoeken naar argumen ten om de 'slechte' ouder, de vervreem de ouder, en diens relaties uit de weg te gaan en af te wijzen. Het is een patroon dat al vroeg in het leven van een kind kan beginnen, vaak rondom het mo ment van een scheiding, en dat tot in de jonge volwassenheid of zelfs nog lang daarna kan doorgaan. Onderzoek in en kele West-Europese landen, waaronder Nederland, wijst erop dat het een veel voorkomend verschijnsel is. Schattin gen variëren van 30 tot 50 procent van de kinderen die bij een scheiding be trokken zijn. Dat betekent dat het in de Europese Unie in wisselende ernst om meerdere miljoenen kinderen gaat. Het is een vreselijk verschijnsel om de vol gende redenen. Het kan kinderen ern stig in hun emotionele en sociale ont wikkeling schaden omdat hun jaren lang wordt geleerd te haten. En dan niet zomaar iemand, maar iemand te haten waar ze zelf uit voortkomen, waar ze op lijken, waar ze belangrijke eigenschappen mee delen. Ze leren daardoor ook een deel van zichzelf ha ten, wat hen in persoonlijke en collegia le relaties vaak doet disfunctioneren. Bovendien zijn het vooral (maar niet al leen) vaders die het slachtoffer zijn van die haatgevoelens. Onderdeel van die haatgevoelens is namelijk het geloof dat de 'slechte' ouder niet van hen houdt, een idee dat door de 'goede' ouder meestal met kracht is inge stampt. Voor veel zonen betekent dat een verwrongen beeld van hun eigen mannelijkheid ('mannen zijn de slechte re sekse') en voor dochters betekent dat vaak een gestoord manbeeld ('mannen kunnen niet liefhebben'). En dan is er nog het feit dat ze opgevoed zijn door iemand die hun opzettelijk heeft ge leerd te haten. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, om een ouder die je dat zo veel jaren heeft geleerd, te blijven res pecteren als je eenmaal zelf volwassen bent. Tenslotte bestaat er het risico dat wat met jou als kind gedaan is, later ook tussen jou en jouw kinderen plaats vindt. Zoals het risico op scheiding van generatie op generatie wordt overgedra gen, zo kan dat ook met oudervervreem ding en dus ouderhaat het geval zijn. Kortom, als gevolg van het ouderver vreemdingssyndroom bestaat er onder en tussen ons een omvangrijke cultuur van aanzetten tot haat, waar we als sa menleving weinig aan doen. Dat is des te wranger omdat we voortdurend van politiek en justitie te horen krijgen dat aanzetten tot haat met kracht bestre den moet worden en de wet daarvoor desnoods moet worden aangepast. Maar we hebben daarbij dan altijd jiha- disten of neo-nazi's op het oog, en niet 'gewone' ouders van wie toch heel veel haat in ons land afkomstig is. Rene F.W. Diekstra ZWAKKE DIJKEN - Het zal drie jaar kosten om de zwakke plekken in de zeewering te ver beteren. Dat schrijft de minis ter van Verkeer en Waterstaat in antwoord op vragen over de begroting voor 1956. VERENIGDE NATIES - De Verenigde Naties zijn met zes tien leden uitgebreid. Albanië, Jordanië, Ierland. Portugal, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Roemenië, Bulgarije, Finland, Ceylon, Nepal, Libië, Cambod ja, Laos en Spanje zijn door de zestig huidige lidstaten geko zen. Japan werd niet toegela ten tot de volkerenorganisatie. GEEN TUNNEL - De minister van Verkeer en Waterstaat voelt niets voor de aanleg va- een tunnel onder de Wester- schelde. Ook voor het tot siaix brengen van een spoorwegver- binding via de Westerschelde- veren ziet minister geen aanleiding. NASSER DREIGT - Naar gas leiding van een Israëlische aan val op Syriërs aan de oever van het Meer van Galilei heeft de Egyptische president Nasser gedreigd met een Egy tisch-Svrische strafexpeditie tegen Israël. Bij de raid w den vijftig Syriërs de dood. voorwaarde. „Als het 40 procent wordt, doe ik het niet", aldus de misdaadverslaggever. Zijn wereld zal niet instorten, zegt De Vries zelf. Misschien gaat hij door als misdaad verslaggever, misschien gaat hij iets heel andere doen. Wat? „Ik heb een paar aanbie dingen. Die ga ik dan eens rus tig bekijken. De politiek is dan in elk geval definitief voorbij." GPD ftff A Internet: www.pzc nl P#i Internetredactie: M it J Postbus 31 sa 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingsliiden. Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel'(0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax; (01131315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: rodactie@pzc nl per kwartaal 59.75 i 67.» per jaar €229 20 233,3» Lezersredacteur: A J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice a pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel (01131315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maandvootfd Fax 10113)315609 einde van de betaalperiode E-mail: lezersredacteunSpzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31.4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk- Buitenruslstraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: €1.80 4330 E8 Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgr.o?: Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV envc^i E-mall redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewew* Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Wlllom Aloxanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mall: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (01111454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Opening kantoren Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverleren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern aan ons vorstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt (abonnementenadministratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante Dienst*"" ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zotgvuld») 7®=^. de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt d— Mxinrra. - i Postbus 31.4460 AA Goes lit sthrifteli|k melden K 1 Behoort tot -ir WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4