Windturbines bedreigen vogels Legendarische visserij club Zevibel sterft zachte dood Volvo Sophie beduusd door plekje op verkeerskalender Celstraf geëist voor dreigen met granaat Opfrisser voor Veerse Gatdam Zeeland moet over schutting durven kijken Plan voor recreatie en wonen in Oranjepolder Het Zeeuwse Landschap bezorgd over windparken op en bij stormvloedkering met cappenduk AUTO'S KUN JE IETS AFSPREKEN OOK VIA aww.cappendijk.nl ^ICAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen vrijdag 16 december 2005 Geen prijs voor Muzeeum VLISSINGEN - Het Muzeeum heeft geen beslag kunnen leggen op de Schreudersprijs 2005. Het maritiem museum in Vlissingen was al vereerd genomineerd te zijn voor de prijs, bedoeld voor geslaagde projecten op het gebied van ondergronds ruimtegebruik. Het Muzeeum was geselecteerd vanwege de wijze waarop het de eeuwenoude kelders heeft betrokken bij zijn pand. De prijs, zo werd gisteren bekendgemaakt, ging naar de gemeente Arnhem, voor de ontwikkeling van het stations gebied in de stad. Bedrijfsleven vindt tunnel te duur GOES - Het Zeeuwse bedrijfsleven is verontwaardigd over de 'buitensporige tariefsverhoging van de Wester- scheldetunnel' per 1 januari 2006. Vaste klanten met een zogenoemde t-tag moeten volgend jaar acht procent meer betalen. Zonder t-tag wordt de verhoging 4,75 procent. Organisaties als Transport en Logistiek en Kamer van Koophandel vinden dat op deze manier de veelgebruikers worden gestraft. Het tunnelbedrijf moet zich volgens het bedrijfsleven realiseren dat er in vele gevallen geen alter natief voor de verbinding aanwezig is. „Bovendien is een dergelijk tariefsbeleid een slecht voorbeeld voor toekom stige projecten die via tol zullen worden gefinancierd", stellen ze. Ventevogel naar Levende Delta VLISSINGEN - Oud-gedeputeerde J. Ventevogel treedt op 1 januari aan als nieuwe voorzitter van de stichting De Levende Delta. Hij volgt mede-oprichter en oud-CDA-po- liticus H. Eversdijk op. Die had al eerder aangekondigd ermee te willen stoppen. De Levende Delta werd in 2001 opgericht als stichting De Levende Schelde. Dat gebeur de uit onvrede over plannen voor ontpoldering langs de Westerschelde, waarvan de stichting zich altijd fel tegen stander heeft betoond. Eind 2003 werd de naam omge doopt in De Levende Delta, omdat daarmee beter aange geven werd dat de club zich inzet voor het héle Deltage bied. Verzet tegen ontpoldering blijft hoog op de agenda staan, maar de stichting wil zich ook bemoeien met ruil verkavelingen (tegenwoordig landinrichting geheten), vei ligheid, verkeersvoorzieningen en vitaal platteland. Ven tevogel trad begin 1991 als CD A-gedeputeerde af wegens de zogenoemde belastingaffaire (een geschil met de Sta ten over declareren van vergoedingen, die ook drie andere gedeputeerden de kop kostte). Daarna werd hij organisa tie-adviseur. OM wil 47 mille terug van dealers MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Terneuzen moet volgens het Openbaar Ministerie in Middelburg 34.158 euro terugbetalen aan de Staat. Dat bedrag zou de Terneuzenaar hebben verdiend met de handel in cocaïne en xtc-pillen. Van een 43-jarige man uit Terneuzen wil de officier van justitie bijna 13.000 euro aan drugswinst plukken. De verdovende middelen werden begin jaren 2000 in het uitgaanscircuit op feesten en in discotheken in Zeeuws-Vlaanderen en België als zogeheten party drugs verkocht. De 44-jarige Terneuzenaar was een van de belangrijke schakels in het Zeeuws-Vlaamse drugscir cuit. De rechtbank doet volgend jaar op 11 januari uit spraak in beide ontnemingsvorderingen. coorRené Schrier GOES - Zeeland moet laten zien dat het niet de speeltuin van toe- mten is. We moeten laten zien wat Zeeland kan en doet. Die op- :epper gaf gedeputeerde G. van ileukelom gistermiddag mee bij de ondertekening van de glasve- iflovereenkomst voor het Zmrnse onderwijs en de biblio theken. Volgens Van Heukelom kun je «el de houding aannemen dat je niet over je eigen schutting kijkt en terugkijkt, maar dan komen er nooit projecten van de grond, zoals de glasvezelverbinding. -Vis je wel over de schutting «ijkten vooruitkijkt, kan er van mes gerealiseerd worden, met >ioud van de zelfstandigheid de eigen identiteit, hield hij zi]n gehoor voor. Het glasvezel project noemde hij daar een joedvoorbeeld van. ia totaal worden 101 locaties in Zeeland op de glasvezelkabel van de stichting Zien (Zeeuws initiatief educatief netwerk) aangesloten. Kostenaspect Dat zijn in elk geval de twee HOC's, alle scholen voor voortge zet onderwijs, alle bibliotheken •r; een dertigtal basisscholen, '•erderzijn er verbindingen met de Hogeschool Zeeland en de Soosevelt Academy. Het aantal basisscholen dat deel neemt blijft wat achter. Volgens Zien voorzitter P. Bruys wordt mg wel geprobeerd hen over de streep te halen. Maar hij heeft aegrip voor het kostenaspect, verschillende sprekers wezen er pdat - als in april het netwerk gebruik wordt genomen - het r; °p aankomt goede (onder wijsprojecten te gebruiken. (Advertentie) Sophie Kieboom van basisschool De Geule in Terneuzen krijgt van jurylid Don Berndsen de kalender mét haar eigen tekening. foto Wim Kooyman door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Vijf scholieren uit Zeeuws-Vlaanderen zijn in de prijzen ge vallen bij de jaarlijkse tekenwedstrijd van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ). De tekeningen van Nigel Bakker (10) van basisschool de Warande in Axel, Anneli Kempe (12) van de Hille in Terneuzen, Koen Heyens (8) van de Schakel in Vogel waarde, Ronald van Nispen (5) van de Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent en Sophie Kieboom (8) van de Geu le in Terneuzen zijn geselecteerd voor de jaarkalender 2006 van het ROVZ. De winnende leerlingen kregen gisteren een oorkonde, een cd-bon en uiteraard de nieuwe kalender. De winnende scho len kregen een aanmoedingingspremie van 350 euro. Het geld moet het liefst be steed worden aan verkeerseducatie. Bij de wedstrijd 'ontwerp je eigen cam pagne-uiting' vielen drie leerlingen van de Rede uit Terneuzen in de prijzen. Het ging om de campagne 'Geen gegrom! Gor del om!' van Marcel Dhondt en 'Drank te veel? Je rijdt als een kameel' van Jessica van der Werf en Ankie Juniens. Ze kre gen een cd-bon van 25 euro en de Rede kreeg een cheque van 300 euro. Jurylid Don Berndsen reisde gisteren kriskras door de regio om op de verschil lende scholen de prijzen uit te reiken. De laatste halte was de Geule in Terneu zen. Daar waren alle leerlingen verza meld in de aula voor de feestelijke prijs uitreiking. „Het feit dat ik hier sta bete kent dat één van de twaalf winnende te keningen van jullie school is", voerde Berndsen de spanning op. Toen hij lang zaam de winnende tekening tevoorschijn haalde ontlaadde de spanning zich in een gezamenlijke uitroep van herkenning: „Sophie!" Het was inderdaad de teke ning van de'achtjarige Sophie Kieboom die op de kalender prijkte. Beduusd van het applaus en de felicitaties nam ze de kalender, de cd-bon en oorkonde in ont- Voorselectie Aan de tekenwedstrijd 'kind en verkeers veiligheid' met als thema bestel- en vrachtverkeer deden 142 basisscholen mee, in totaal 1154 tekeningen opstuur den. Dat aantal werd via een voorselectie teruggebracht tot 120, waarna een jury er uiteindelijk twaalf selecteerde voor de kalender. De tekenwedstrijd heeft als doel dat leerlingen op een speelse manier bezig zijn met verkeersveiligheid. Alle leerlingen van de 142 scholen die mee de den krijgen een balpen. Voor de wedstrijd 'ontwerp je eigen cam pagne-uiting' werden 25 scholen in het voortgezet onderwijs in Zeeland aange schreven. De uitvoering mocht bestaan uit onder meer een folder, poster, televi sie- of radiospotje, een weggevertje of een draaiboek voor een campagne. De re sultaten worden misschien in de toe komst, al dan niet met enige aanpassin gen, gebruikt voor de verkeersveiligheidsr campagnes in Zeeland. door Harmen van der Werf YERSEKE - Zevibel, de Vereni ging ter Bevordering van Zeeuw se Visserijbelangen, houdt eind dit jaar op te bestaan. De organi satie, waaraan het mede te dan ken is dat de Oosterschelde niet helemaal is afgesloten, is overbo dig geworden. Het is geen verrassing dat Zevi bel verdwijnt. De vereniging heeft als Zeeuwse visserijkoepel al jaren haar beste tijd gehad. De mosselsector heeft zich vere nigd in de Producentenorganisa tie Mosselcultuur. De zeevisserij heeft ook een eigen producenten organisatie én een beheergroep die zich bezighoudt met het be heer van visquota. Zevibel heeft zich overleefd en dan wordt het een keer tijd de knoop door te hakken, aldus secretaris H. van Geesbergen. Lockefeer De beslissing is wel een beetje met pijn in het hart genomen. Met de opheffing van Zevibel wordt afscheid genomen van een organisatie die in Zeeland en ook daarbuiten geschiedenis heeft geschreven. Want was het zonder Zevibel en zijn onstuitba re eerste voorzitter A. Lockefeer (1899-1977) ooit gelukt de Oos terschelde open te houden? Van Geesbergen betwijfelt het. Zevibel voerde onder leiding van Lockefeer, gedeputeerde en later burgemeester van Hulst, de strijd aan tegen een zware lobby voor het afsluiten van de Oosterschelde. Dat getuigde van lef en inzicht in een tijd dat de watersnoodramp van 1953 nog bij veel Zeeuwen op het netvlies stond. In het jaarverslag van 1953 durfde Zevibel het al aan het Deltaplan - waarvan de af sluiting van de Oosterschelde deel uitmaakte - 'een ramp na de ramp' te noemen. Het voort bestaan van de schelpdiersector stond op het spel. Wellicht had Zevibel het ge vecht alsnog verloren als in de jaren zestig de milieubeweging niet was opgekomen. „Dat is on ze redding geweest", stelde toen malig en zittend voorzitter C. van Liere, burgemeester van Noord-Beveland, drie jaar gele den. „Als visserij legden wij poli tiek gewoon te weinig gewicht in de schaal." Symposium Het is aan historici die nog eens in de geschiedenis van Zevibel willen duiken, om te achterha len of dit klopt. Wellicht kan vol gend jaar al een begin van een antwoord worden gegeven. Zevi bel, opgericht in 1948 als stich ting en in 1952 omgevormd tot vereniging, wil in het voorjaar van 2006 bij wijze van afscheid een klein symposium houden. „We hebben nog een potje ach ter de hand", laat secretaris Van Geesbergen weten, „voor een drankje en een hapje, niet voor dikke diners," door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Erasmus- universiteit en TNO maken een plan voor wonen aan het water en recreatieve ontwikkeling in het gebied Oranjeplaat-Oranje polder. Het kost 900.000 euro en het onderzoek vergt twee jaar. De stuurgroep Rondom het Veer- se Meer stemde hier gisteren tij dens een vergadering te Middel burg mee in. Het moet een voor beeldplan voor Nederland wor den, waarbij 'vernieuwing' hét sleutelwoord is. Daarom komt er subsidie voor. Het onderzoekgebied beslaat tweehonderd hectare. Daarin moeten zowel permanent wonen aan het water, uitbreiding van bestaande recreatieve voorzie ningen (camping Witte Raaf, ho tel Beter Uit) en nieuwe recratie- plannen worden ingepast. Ook het gedeeltelijke herstel van de oude waterloop van de Ame is erbij inbegrepen, evenals na tuurontwikkeling Wonen aan het water (van het Veerse Meer) is een lang gekoes terde wens van de gemeente Middelburg. Het gaat dan om permanente bewoning. Hoe kam peerterrein de Witte Raaf kan uitbreiden, is nog niet duidelijk De aanwezigheid van vliegveld Midden-Zeeland is een beper king. Er wordt nog gezocht naar de beste oplossing. Beter Uit mag 27 vakantiewoningen bou wen in het bos nabij het badho tel. Strandje Besloten is al dat aan de noord westkant van de Oranjeplaat, een strand wordt aangelegd (220 meter lang en 20 meter breed). Dat gebeurt door water schap Zeeuwse Eilanden. De kosten zijn 100.000 euro. Het strandje moet er zomer volgend jaar liggen. Als er door de nieuwe ontwikke lingen bestaande natuur en dag recreatieterrein verloren gaat, moet dat elders gecompenseerd worden. De openbare mogelijk heden om te verpozen mogen niet verminderen. door Niels Juist DEN HAAG - Een 42-jarige man uit Terneuzen en zijn 35-ja- rige vrouw moesten zich giste ren bij de Haagse rechtbank ver antwoorden voor een aanslag met een handgranaat op rijwiel handel Maasen Motors in Alp hen aan den Rijn. Hoewel het Openbaar Ministe rie (OM) overtuigd was van de schuld van de verdachten, was er volgens de aanklaagster on voldoende bewijs voor een ver oordeling. De officier achtte wel een bedreiging bewezen en eiste anderhalf jaar cel waarvan een half jaar voorwaardelijk. De aanleiding voor de vermeen de bedreiging zou een ruzie zijn geweest over de verkoop van een auto. De Terneuzenaar wil de de BMW van zijn zwager ver kopen. Via een kennis uit de ge vangenis was hij bij de eigena res van de rijwielhandel terecht gekomen. Die zou de wagen voor een goede prijs kunnen ver kopen. Daarom gaf de verdach te zijn vrouw de opdracht om de auto in Alphen af te geven. De vrouw liet de auto echter inclu sief sleuteltjes en papieren bij de rijwielwinkel achter. De eige nares van de winkel verkocht daarop de auto, maar van de 27.000 euro die ze daaraan ver diende, zag het stel niets terug. Volgens het OM voelde de man zich zo in zijn hemd gezet dal hij uit frustratie dreigde dat hij 'de zaak plat zou gooien.' Op 3 juli vorig jaar werd een plastic tas met een handgranaat erin aan de deur van de rijwielhan del gehangen. „De volgende gaat naar binnen", stond op het bijgevoegde briefje geschreven. Ruim vijf maanden later werd er inderdaad een handgranaat door de ruit gegooid. De beide Temeuzenaren beweerden giste ren dat zij niets met beide hand granaten van doen hadden. Maar in de plastic tas werd een haar van de vrouw aangetrof fen. Mede op basis daarvan was er volgens het OM voldoende be wijs om het stel wegens bedrei ging te veroordelen. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. doorRinus_AntorTisse «DELBURG -Dc Veerse Gat- slaat een fikse opfrisser te n,bten. De twee plannen voor „m horeca- en recreatievoor- 'ningen aan de Veerse Meer it van de dam kunnen verder rden uitgewerkt. gaat om een plan van Soolsma voor een eetgelegen- verhuur van recreatiemate- .y en een steiger op het uitte -aden strand aan de Walcher- s kant, en een initiatief van p0eleman voor een luxe res- aurant en hotelkamers, drij- ..tndin het Veerse Meer, aan de Bevelandse zijde, Soolsma is nu uitbater van •nackuitgifte De Lekkerbek en Doeleman van restaurant Vrou we m de Polder. De bedoeling is jat deze voorzieningen na de midden- en kleinbedrijf) meen den dat er ook voor andere on dernemers kansen moeten blij ven en waren geen voorstander van sloop van de bestaande ac commodaties. Duidelijk is dat de facelift die het gevolg van de plannen is, niet helemaal door de twee on dernemers zelf kan worden be taald. Dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilan den (die vooral bezorgd was over het verminderen van par keerplaatsen, wat het schap par- keergelden kan schelen) teken de aan dat van overheden geen financiële bijdragen verwacht mogen worden. Als het om voorzieningen gaat waai-van iedereen profiteert, is subsidie wel redelijk, stelde Le Roy. Ze vond dat vooral geke ken moet worden naar Europese subsidies. jhnr Rinus Antonisse IIEINKENSZAND - Stichting Hel Zeeuwse Landschap (HZL) !,eeft grote moeite met de bouw van enorme windmolens op en bij de stormvloedkering Ooster- tchelde. Ze kunnen zeer nadeli ge gevolgen hebben voor zowel ■rek-als broedvogels. Destichtiflg vindt dat in elk ge il een gedegen onderzoek no- -g is, Dat moet uitwijzen welke problemen de 24 geplande grote nndturbines (circa 120 meter •oog) precies veroorzaken voor de vogels, wat de minst kwalij ke plekken zijn om de molens r.eer te zetten en of er aanvullen de maatregelen gewenst zijn, zo- eis lagere turbines of ze regelma- Ujt uitzetten tijdens trek en broedtijd. De plannen gaan uit van acht molens aan de Noord-Beveland- kant van de pijlerdam (omge- nng Jacobahaven), twaalf op Keeltje Jans en vier op de Rog- gnplaat. Het gaat deels om de vw van nieuwe, deels om op- «falingvan bestaande windmo- i!S De bedoeling is de zestien mo es op de kering in vier vierkan ten te plaatsen. Ze zijn goed voor 48 megawatt stroom. Van de acht molens op Noord-Beve land komen er vijf in de Rippol- der. Dat is een initiatief van de boeren-vennootschap Camper- wind. Ze moeten 15 megawatt aan duurzame energie bijdra gen. Bij Jacobahaven worden de vijf bestaande molens vervan gen door drie grote, samen ne gen megawatt. Medewerker G.J. Buth van HZL erkent dat een gedegen onder zoek langere tijd in beslag neemt, waardoor de plannen (verdere) vertraging oplopen. Hij wijst erop dat wel grote vo- gelbelangen in het geding zijn. Eén ervan is de vogeltrek: de kust vormt voor de dieren een onmisbare leidraad. Smalle baan In voor- en najaar steken in een smalle baan langs de Ooster- scheldekering zowel overdag als 's nachts gedurende weken dui zenden vogels het water over. Afhankelijk van de weersom standigheden vliegen ze hoog of laag. Buth: „Het kan vaak goed gaan, maar ook door plotseling wijzigende omstandigheden, zo als opstekende wind of zware re gen, helemaal verkeerd." In het natuurgebied op Neeltje Jans broeden bijzondere kustvo- gels als plevieren, visdieven, dwergsterns en eidereenden. Zeldzame soorten als de velduil overwinteren er. Onduidelijk is of deze dieren door de schaduw werking van draaiende wieken en trillingen verstoord worden, waardoor de hele omgeving als broed- en leefgebied ongeschikt wordt, stelt Buth. Zo zijn er op Neeltje Jans één molen in en twee molens aan de rand van het duingebied voor zien. Dit door de mens vijftien jaar geleden aangelegde natuur terrein verliest daardoor zeer aan waarde. De rust- en over winteringsfuncties raken regel matig verstoord, niet alleen door aanleg van de molens, ook door periodiek onder houdswerk. Zowel op Neeltje Jans als de Roggenplaat staan al langere tijd twintig windmolens te draaien. Die gelden volgens Buth niet als graadmeter. De nieuwe molens zijn op andere plaatsen gepland en ongeveer tweemaal zo hoog als de huidi ge, waardoor ze de vliegbanen van trekvogels raken. Voor een aantal grote molens die bestaande kleinere vervan gen, is geen ingewikkelde proce dure nodig. Die mogen binnen de vergunningen zo opge schaald worden. Voor zeven nieuwe molens zal een milieu-ef fect beoordeling worden uitge voerd, meldt een provinciaal woordvoerder. nieuwbouw worden gesloopt. Daar kan ruimte voor natuuront wikkeling worden gevonden. Verplaatsing van het huidige fietspad langs de dam naar het Veerse Meer, wijziging van par keergelegenheid en verplaatsing van de loswal kunnen bij uitvoe ring van de plannen worden meegenomen. De Stuurgroep Rondom het Veerse Meer gaf gisteren tijdens een vergadering in Middelburg toestemming verder te gaan met de planontwikkeling. Wel moe ten de gemeenteraden van Veere en Noord-Beveland en het dage lijks provinciebestuur er ook mee akkoord gaan. Het was geen eensgezind be sluit. De vereniging van Veerse H. Soolsma wil onder meer een eetgelegenheid neerzetten bij de Veersegatdam; M. Doeleman mikt op een luxe restaurant en hotel kamers. Meer Vissers is tegen omdat de merkelijk was de tegenstem van (sport)vismogelijkheden afne- R. Soer namens de vereniging men, liet J. Geleijnse weten. Op- van recreatieondememers (Re- cron). Hij vond het allemaal 'te futuristisch'. Gedeputeerde M. le Roy (PvdA, economie), voor zitter van de stuurgroep, be greep niet waarom uitgerekend de recreatieondernemers tegen gedurfde plannen voor vernieu wing zijn. „Dat verbaast me en ik betreur het ook", bitste ze. Ze erkende dat het geen wereld schokkende plannen zijn, maar wel de enige die tot nu toe voor de Veerse Gatdam zijn inge diend. Le Roy merkte op dat het in feite om een verplaatsing van horecaactiviteiten gaat. Ze vond het redelijk dat anderen geen mogelijkheden krijgen voor nieuwe (horeca)activiteiten ter plekke. Soer en J. Ventevogel (horeca en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45