PZC Camping mag natuur aanleggen Boekhoute wil band met zee terug Tevredenheid over aanpak gevaarlijke oversteekplaats Meester in het korfballen Bestuurders maken ruzie om aanpak griepuitbraak Aardenburger hoort milde eis voor inrijden op boer Verhalen in dialect «14 Twee hectare groen Diverse tochten door de natuur in de regio weekenddiensten vrijdag 16 december 2005 door Frank van Cooten SLUIS - Recreatieondernemers in West-Zeeuws-Vlaandèren mo gen nieuwe natuur ook zelf gaan aanleggen. Dat kan op of rond de eigen camping. De leden van de gebiedscommis- sie gingen gisteren akkoord met de nadere uitwerking van de 'Rood voor Groen'-regeling. Die regeling is onderdeel van het ge- biedsplan Natuurlijk Vitaal. Kwaliteitsverbetering van een camping (rood) is alleen toege staan als de initiatiefnemer ook investeert in natuur en land schap (groen). Een aantal recrea tieondernemers heeft al aangege ven een kwaliteitsslag te willen maken. Stacaravans maken bij voorbeeld plaats voor vakantie woningen. Per hectare kwaliteitsverbete ring van een camping moet de ondernemer 34.000 euro storten in het gemeentelijk rood-voor- groenfonds. Hiermee wordt door het Rijk, de provincie en de gemeente twee hectare open baar toegankelijke recreatiena- tuur ingericht. De regeling geldt onder meer bij uitbreiding van verblijfsrecrea- tie en bij de vestiging van nieu we bedrijven. Natuurlijk Vitaal biedt de initia tiefnemers nu ook de mogelijk heid twee hectare natuur op het eigen terrein te realiseren, bijvoorbeeld bij de eigen cam ping. De ondernemer stopt de bijdrage van 34.000 euro dan niet in het gemeentelijk fonds, maar investeert dit bedrag di rect in natuur rond zijn eigen be drijf. Hij moet dan wel aanto nen dat de investering van 34.000 euro ook daadwerkelijk voor natuur is gebruikt. Er was wat onduidelijkheid Kerstmarkt op De Kreeke WESTDORPE - Basisschool De Kreeke in Westdorpe houdt don derdag 22 december vanaf 18.30 uur een kerstmarkt. Tijdens de avondkerstmarkt worden werkjes verkocht die leerlingen zelf hebben gemaakt. Ook zijn er andere (oude en nieu we) spulletjes te koop. Verder is er een grabbelton en er wordt een loterij gehouden. De kerst man is ook aanwezig. Tijdens de kerstmarkt verzor gen de kinderen diverse optre dens. Het kerstkoor van de school zingt kerstliedjes. De opbrengst van de kerstmarkt is bestemd voor de inrichting van het nieuwe schoolplein. Kerstliedjes en zorgstelsel SINT - JANSTEEN - De afde ling Sint-Jansteen van de Katho lieke Bond van Ouderen houdt morgen haar kerstviering in ge meenschapscentrum De Waran de. De bijeenkomst begint om 10.45 uur met een eucharistieviering, voorgegaan door pastor W, Pop- pe.Rond het middaguur gaan de deelnemers aan tafel voor een koffiemaaltijd. Na de maaltijd treedt het Solidariteitskoor uit het Waasland op. Dit gezel schap brengt onder meer sfeer volle kerstliedjes ten gehore. Het programma wordt vervolgd met voorlichting over het nieu we zorgstelsel. Restauratiewerk SINT - JANSTEEN - In de kerk van de Heilige Johannes de Do per in Sint Jansteen vindt don derdag 22 december vanaf 20 uur een kerstconcert plaats waarvan de opbrengst bestemd is voor restauratiewerk aan de kerk. Medewerking wordt verleend door het plaatselijke dames koor, het gemengd koor St.Ceci- lia uit Clinge en het gezelschap Terra Sancta uit Lamswaarde. Verder treden Christiaan d'Hoo- ge (countertenor), Willem de Geus (bas) en Jo van Vlierberg- he (orgel) voor het voetlicht. Volkskerstzang TERNEUZEN - Zondag wordt er een volkskerstzang gehouden in de Grote Kerk van Terneu- zen. De dienst in de Noordstraat begint om 19.00 uur. over de vraag of de ondernemer dan ook op of rond het eigen ter rein twee hectare natuur moet aanleggen. De gebiedscommissie besloot gisteren dat de aanleg van twee hectare natuur ook van kracht is als de ondernemer dat zelf doet. Alleen bij hogere uitzonde ring, bijvoorbeeld als het om een bijzondere inrichting gaat, kan met een hectare worden vol staan. Voor het beoordelen van de vraag of de inrichting bijzon der is, wordt advies gevraagd aan een meuw op te richten ad viesgroep van interne en exter ne deskundigen. Deze groep ad viseert de initiatiefnemer, de ge meente en de provincie. door René van Stee TERNEUZEN - De voetganger soversteekplaats op de Willem de Zwijgerlaan naar de Prins Willem van Oranjeschool in Terneuzen is voorzien van tij delijke wegversmallingen. Oversteken is nu een stuk veili ger geworden, omdat automobi listen vlakbij het zebrapad niet meer op het laatste nipper tje kunnen inhalen of invoe gen. Er zijn witte en rode met zand gevulde plastic blokken geplaatst. Ook staan er verwij- zingsstrepen en -pijlen op de weg. De oversteekplaats wordt veel gebruikt door scholieren en buurtbewoners. De versmal ling is aangelegd na herhaalde- lijk aandringen van de school directie, de ouderraad, ouders van leerlingen en omwonen den. Dit naar aanleiding van di verse ongelukken en bijna-on- gelukken op die plek. Directeur S. Paulusse van de Prins Willem van Oranjeschool is tevreden over de voortva rendheid waarmee het college van B en W de zaken heeft op gepakt. Behalve J. Baart (TOP-Gemeentebelangen) von den ook de Terneuzense raads leden dat er goed werk is gele verd. „De tijdelijke versmalling is een prima oplossing. Het is de meest haalbare maatregel op dit moment", aldus M. van Oyen (PvdA) gisteravond tij dens de raadsvergadering. Met de tijdelijke maatregel loopt de gemeente Terneuzen vooruit op een reconstructie op het gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan tussen de Churchilllaan en de Zuidland- straat. De weg wordt versmald van twee keer twee rijbanen naar twee keer één rijbaan, waardoor automobilisten el kaar niet meer kunnen inhalen en de snelheid naar beneden zou moeten gaan. Niet alleen de oversteekplaats naar de Prins Willem van Oranje school, maar ook twee andere gevaarlijke zebrapaden wor den aangepast. Met uitzondering van de frac tie van TOP-Gemeentebelan gen ging de raad ermee akkoord dat het college 165.000 euro uittrekt voor de reconstructiewerkzaamheden. Die zijn naar verwachting uiterlijk juli volgend jaar klaar. TERNEUZEN - Diverse natuur organisaties houden deze maand excursies in de regio. Morgen houdt natuurvereniging De Steltkluut een werkmiddag. Naast het knotten van wilgen, zijn er nog diverse werkzaamhe den. Verzamelen tussen 9.00 en 9.30 uur bij de garage van Wal- straat 7 in Terneuzen. De Stelt kluut houdt morgen ook een rex- cursie in enkele ganzentelgebi- eden. Aanvang 10.00 uur. Staatsbosbeheer geeft zondag een rondleiding in natuurgebied Het Gat van Pinte. Verzamelen bij de molen van Spui. De twee uur durende tocht start om 10.00 uur. Stichting Het Zeeuwse Land schap houdt op tweede kerstdag een natuurexcursie in Het Ver dronken Land van Saeftinge. Vertrek om 13.30 uur bij het be zoekerscentrum. Jeugd werkgroep De Stekkertjes houdt donderdag 29 december voor de jeugd van zes tot twaalf jaar een ochtend wilgen knot ten. Diezelfde dag houdt Het Zeeuw se Landschap een excursie in 't Zwin. De tweeënhalf uur duren de tocht begint om 10.00 uur bij bezoekerscentrum 't Zwin. International Leon Simons brengt Terneuzense scholieren de beginselen van het korfballen bij. door Paul Begijn TERNEUZEN - Trots komen Maiky en Joris (beiden elf jaar) de zaal van sport complex de Vliegende Vaart uitlopen. Daar kregen ze gisteren les in korfballen van international Leon Simons. Maiky, leerling van basisschool De Meer paal uit Terneuzen. Voor hij aan het wedstrijdje toekwam, de monstreerde Simons eerst een aantal bal oefeningen Het afschermen van de bal, stand van de voeten, richtingsgevoel, alle technieken kwamen aan bod. Na de war- ming-up mochten de scholieren aan de deelde zich in bij de rode lintjes. Scoren liet hij aan de scholieren over. In de kerst vakantie kunnen de scholieren het geleer de toepassen tijdens een korfbaltoernooi voor basisscholen. Het initiatief voor de trainingsmiddag kwam van P. Geene, se cretaris van de Terneuzense korfbalvere niging Luctor. „De partijvorm was het leukste", vertelt bak tijdens een partijtje. Simons zelf Top-korfballer Leon Simons is actief foto Wim Kooyman voor de Nederlandse Korfbalbond. Naast zijn trainingen bij korfbalvereniging PKC/Café Bar in Papendrecht, geeft hij dagelijks korfballes aan kinderen van ba sisscholen in het district Zuidwest-Ne derland. Gisteren was het de beurt aan de Meer paal en de Zuidlandschool. Het was Sim ons' derde lesdag in Terneuzen. door Claudia Sondervan GOES - De ministeriële waar schuwing dat Zeeland grote risi co's loopt bij een griepuitbraak, leidt tot bestuurlijk geruzie. Het bestuur van de geneeskundige hulp bij ongelukken en rampen (GHOR) heeft onwettige beslui ten genomen in zijn haast om te voldoen aan de eis van het minis terie om snel een noodplan klaar te hebben, zegt de Sluise wethouder L. Kamphuis. Hij schrijft dat aan het GGD-be- stuur, waarvoor hij vertegen woordiger is in het GHOR-be stuur Kamphuis is boos omdat hij een spoedvergadering van het GHOR-bestuur gemist heeft. Er was geen reden tot spoed, vindt hij. Begin november vroeg de Inspec tie voor de Gezondheidszorg mi nister de Zeeuwse gemeenten een aanwijzing te geven (een zware aanmaning) omdat de voorbereidingen op een griep- pandemie in Zeeland tekort schieten. De GHOR Zeeland moest binnen twee weken een noodplan klaar hebben en voor juni 2006 de zaken op orde krij gen. Het GHOR-bestuur gaf plaatsvervangend Regionaal Ge neeskundig Functionaris R. Meppelder en Adviesbureau Van Dijke opdracht het draai boek Grieppandemie op sterkte te brengen. Voor het benodigde geld werd de reserve leegge haald: een kleine twee ton. Het GHOR-bestuur mag hele maal niet beschikken over dat geld, dat is aan het GGD-be- stuur, stelt Kamphuis. En het GGD-bestuur had dit jaar beslo ten de GHOR geen extra geld of mensen te geven. Kamphuis vindt de handelwijze van het GHOR-bestuur 'indruisen tegen elke formele en normale beleefd- heidsregel' en 'kennelijk be wust' zonder aandacht voor het democratisch besluitvormings proces. Een ministeriële aanwijzing is volgens Kamphuis nog nooit door Wout Bareman BOEKHOUTE - Grensgemeente Assenede heeft plannen om in Boekhoute na 53 jaar opnieuw een haven aan te leggen. De jachthaven, die langs het Isabel- lakanaal is geprojecteerd, moet het voormalige vissersdorp een" extra toeristische impuls bezor gen. Gouverneur A. Denys van Oost-Vlaanderen is enthousiast. Het gemeentebestuur heeft al ja ren plannen voor de aanleg van een nieuwe haven. De plannen, die nog verder moeten worden uitgewerkt, zijn inmiddels al ge presenteerd aan gouverneur De nys, die alle steun toezegde. Dat komt goed uit, want volgens bur gemeester Ph. De Coninck is het project zonder steun van de hogere overheden niet haalbaar. Volgens Denys biedt subsidië ring via de Euregio Schelde- mond mogelijkheden. De ge meente Terneuzen zou dan als partner kunnen fungeren en het mosseldorp Philippine bij het project kunnen betrekken. Binnenkort worden de plannen voorgelegd aan het college van B en W van Terneuzen. Volgens een gemeentelijk woordvoerder is het dagelijks stadsbestuur best bereid over het project mee te denken. Ook het waterschap Zeeuws-Vlaanderen wordt erbij betrokken. De onlangs overleden oud-bur gemeester E. Stockman ijverde decennia lang voor eerherstel van de visserij. Dankzij hem staat de Zeeuwse lemmerhengst Bou-8 Isabella sinds december 1972 als een mooi visserijmonu ment naast de kerk, midden in het dorp. Net als in Philippine verdween de bedrijvigheid van de visserij uit het dorp na de afsluiting van De Braakman, in 1952. De oude platbodem moest de herinne ring levend houden. Enkele ja ren geleden werd in het gereno veerde stadhuisje ook een visse rijmuseum ingericht. Volgens Stockman staat de Bou-8 eigen lijk op een verkeerde plek. De vissers woonden namelijk niet in het dorp zelf, maar net er bui ten, langs de weg naar de Isabel- lahaven, op Nederlands grondge bied. Onderzoek Onoverkomelijke praktische pro blemen levert de aanleg van een nieuw haventje niet op. blijkt uit een eerste onderzoek. De ver zande oude haven moet worden aangepakt en het Isabellaka- naal, dat via Philippine aansluit op de Braakman, moet wat wor den verbreed en worden uitge- door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Aardenburg heeft gisteren bij de rechtbank in Mid delburg bekend te zijn ingere den op een landbouwer. „Ik wil de hem alleen omver rijden. Ik had niet de bedoeling hem dood te rijden", vertelde hij. Officier van justitie G Ooster- veld zag geen bewijs voor de po ging tot doodslag. Ze eiste voor poging tot zware mishandeling 180 uur werkstraf en een half jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. De officier hield in haar eis rekening met de omstan digheden. Zo nam ze de conclu sie van de psycholoog over dat verdachte verminderd toereke ningsvatbaar was. Uit het rap port van de gedragsdeskundi gen bleek verder dat de zwakbe gaafde man driftig kan zijn en moeilijk met zijn agressie kan omgaan. De verdachte werkte vier jaar voor de boer uit Sluis, maar kreeg er geen euro voor be taald. Hij gebruikte ook zijn ei gen mestkar bij de agrarische werkzaamheden. De boer had volgens hem altijd kritiek. „Hij daagde mij uit. Ik vond het on eerlijk." De situatie escaleerde op 18 fe bruari dit jaar. De boer had geld verdiend met de verkoop van paarden. De Aardenburger wil de ook eens geld zien, maar daar van wilde de boer niets weten. Dat was aanleiding voor de Aar denburger om het werk neer te leggen en het voor gezien te hou den. Toen hij echter de mestkar uit de garage wilde pakken deed de boer de deur dicht. „Hij pak te mij beet en zei dat de mestkar van hem was. Toen ben ik over de rooie gegaan. Ik wilde hem een lesje leren en iets aandoen." Hij sprong in zijn jeep, gaf vol gas en reed in de richting van de garage, waar de boer stond. Die kon nog net opzij springen. Met de jeep reed hij de garagedeur kapot. Bij het wegrijden van het erf botste hij ook nog tegen de BMW van de zoon van de boer. De verdachte zei nog steeds door de boer te woi vallen. „Maar hij bestaau meer voor mij." StrafpleitsterV Serrarens kon zich vinden m de eis. „Mijn cliënt deed zijn werk graag, maar werd er met voor betaald. Toen hij zijn spullen met terugkreeg kwam er waas voor zijn ogen." Serrareë pleitte nadrukkelijk voor een werkstraf. De rechtbank doet op 28 decem- ber uitspraak. Koren zingen samen in Emmauskerk TERNEUZEN - In de Emmaus kerk in Terneuzen begint zon- dag om 14.30 uur een kerstcon cert van het Emmauskoor un Terneuzen, dameskoor De Voor stad uit Sluiskil en het Grego riaans mannenkoor. Zij zingen een keur van bekende en onbe- kende kerstliederen. Daarnaast zingen Ria van 4 Bergen en Jenny de Wolf enkele bekende kerstliederen- He shd feed His flock like a shepheri How beautiful are the feel var Handel en Away in the manger Ook Susa Nina van Preud'hoic- me en O Kerstnacht schone dan de dagen van Vondel staat op het programma, nu als voor dracht door Melchior van Glans- beek. Bij de laatste nummers wow. medewerking verleend door jeugdige celliste Syien Ace- geest. De orgelbegeleiding is is handen van Kia Wijnstra. Kerstconcert HOOFDPLAAT - Muziekrag ging Oefening Baart Kunst geefi morgenavond onder leiding vaa dirigent Joop de Pooter es kerstconcert in de kathol™ kerk. De aanvang is half aclt. Medewerking wordt verleed door de accordeoniste Inge Kil ters.- door Harold de Puysseleijr NIEUW-NAMEN - Liefhebbers van streekverhalen kunnen de komende weken aan hun trek ken komen tijdens vertelavon den in Nieuw-Namen en Hengst dijk. George Sponselee en Juliën Blommaert onderhouden het pu bliek dinsdag 20 december in ca fé 't Rost Zand in Nieuw-Na men. De vertelavond daar be gint om 20.00 uur. De stichting Kiosk houdt zater dag 28 december een film- en vertelavond in café-restaurant 't Jagershuis in Hengstdijk. Onder het motto '...7c en 'sm zeggen...' vertellen Minas Reijn, Ed Steijns en George Sponselee die avond verhaleni dialect. Manuel Eijsackers vertoont film 'Hengstdijk in 1992'cM; destijds opnam. De presentatie van de avond is in handen van Piet Scheerden, de muzikale omlijsting woni verzorgd door Jos Neve. Aanvang 20.00 uur. Kaarta zijn vooraf verkrijgbaar bi] 't Ja gershuis. voorgekomen en zal niet snel ge beuren. In de novemberbrief van Hoogervorst aan het GHOR-bestuur stelt de minister dat hij de duur van een procedu re voor een aanwijzing 'gezien de urgentie van dit onderwerp te lang' vindt. „In de brief bena drukt hij de ernst van het onder werp. In het oplossingsplan van het GHOR-bestuur staat als eer ste afbreukrisico 'Onvoldoende gevoel van noodzakelijkheid bij bestuur(...)'. Kamphuis heeft echter 'inhoudelijk zeer serieuze bedenkingen' bij het plan en zegt de financiële gevolgen niet te kunnen overzien. „Een voor zichtiger benadering van de pro blematiek is opportuun." diept. Burgemeester De Conin ck verwacht dat de nieuwe Boek- houtse haven een toeristische op kikker voor het hele Meetjes land betekent. „Maar ook voor de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne en dan vooral voor Philippi ne lijkt het me een interessante ontwikkeling." Hoe de jachthaven moet worden verbonden met open water, vormt nog onderwerp van stu die. De Coninck: „Dan praat je in derdaad over een sluisje bij de Braakman. Tja, daar staat of valt het project mee. Maar het is alleszins het bestuderen waard." zaterdag 17 en zondag 18 december 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden-en Oost-Zeeuws-Vlaande- ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St.-Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma. 8.00 uur Voordringende huisartsen zorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Honte, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneuzen (aan ziekenhuis De Hontel tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West-Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens. Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg. tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen Geheel Zeeuws-Vlaanderen: D. T Thung, Dinkelstraat 10, Terneuzen. tel.(0115)630666. Spreekuur: za en zo 12.00-12-30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voorspoedrecepten 24 uur be reikbaar. Huist: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst. Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Temeuzen/Hulst Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00- 12.30 en 13.00 -16.30 uur. zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30- 12.30 en 13.00- 17.00 uur. zon- en feestdagen gesloten, dienst via deurtelefoon Apotheek Oost- Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3. Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur,» 11.00-12.00 uur. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (01171 301388 bgg. 0117-348424. Spreekt.' zat. 13.00 en zon. 12.00 uur inde renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, di. 'De Ottenhorst', Van DiemenstraalB tel. 0115-619628. Spreekuur zal. var 12.30-14.00 uur. I Kliniek voor gezelschapsdieren De SteenbergheVan Steenbergenli? Terneuzen. Dierenarts P. de Vos.Zat» zon. uitsluitend behandeling van p: patiënten na telefonische afspraaiï 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostbuij en Sluis: Dierenartsencentrum West, GAM i Bruijckere en E.G. van Bruinessen» senberg. Afspraken via teteta" 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver. Sirius 1, OoCi tel. 0117-452103. Sas van Gent: E O. M. David. Westdam 54. tó H' 453800, spreekuur zat. 11.00-lMOs» St.-Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat pellebrug. tel. 0114-312701 Sp^ 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaan»* alarmnummer 0115- 442161 Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vltf- deren, voor spoedgevallen dage" nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Te nummer 0117-456500. Kanaalzone: Telefoonnummer® 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Te** nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraam""? Zeeland, kraamcentrumZeeuwse- deren, dag en nacht bereikbaarw 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar*» biëlriümmér 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10 00-13.00 en 16.00-19-00 uur se- baar via mobielnummerOSZlM1- Mïddén-Zeeuws-Vlaanderen: Bereikbaar via mobiel nuntm- 53997850.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44