Boeren boos over Waterdunen PZC PZC Gemeente drijft gezin tot wanhoop GGD wil opvoedhulp saneren 129,99 grondeigenaren eisen duidelijkheid voordat ze weer meewerken aan project Mat protest tegen lagere snelheid Graauw KPN PrePay Samsung SGH X480 vrijdag 16 december 2005 1 3 g,lflS - Eigenaren van grond -woningen in het gebied tus- kh Breskens en Groede staken oei onmiddellijke ingang de me ewerking aan het project Wa- Kfdunen in Breskens. De Ge- kjedscommissie West-Zeeuws- Haanderen, het projectbureau akke Schakels en de provin- 0( kouden te weinig rekening met hun belangen, vinden ze. Het zoekgebied voor Waterdu in is veel te groot en wijzigt tmstant, de Dienst Landelijk (kóied koopt grond voor een ap- ■el en een ei van boeren die wel fjjlen meewerken en de commu- jcatie met de betrokkenen is k onder de maat. zoekgebieden voor Water den leggen een enorme claim n het gebied. We weten niet narweaan toe zijn. Dat is heel justerend voor een gezonde be- lering". zegt voorzitter va» der Slikke van de deze «ek opgenchte Stichting Ver beterde Gebiedsaanpak Bres- iens-Groede (VGABG). Bij deze stichting zijn 24 veront- rosté agraners aangesloten, die amen driehonderd hectare land ïwoordigen. Inmiddels de stichting notarieel migacgd dat binnen het zoek- jebied Waterdunen voorlopig jsn grond of gebouwen worden rêrkocht. Sympathisanten van ie stichting staken de verkoop vin hun gronden totdat veel se- je-jzer wordt onderzocht en be sroken op welke wijze met hun belangen rekening gehouden san worden. Waterdunen behelst in grote lij- jen een verplaatsing van earn ing Napoleonhoeve en de aan- >i van bijna 250 hectare aan aieuwe natuur, waarvan hon- lerdhectare wordt ingericht als Eieatienatuur Het project is jsegeven door de aanpak van j zwakke schakels' langs de LI. Tussen Cadzand en Bres- teskomt een landwaartse ver- u in de vorm van brede miste duinen. Dcor de gebiedscommissie is zoekgebied aangewezen, Kerstbingo in Terneuzen EKNEUZEN - Buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dokweg i Temeuzen houdt vandaag maf 20.00 uur een kerstbingo. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vla aim dereim Willem Alexanderlaan 45 ;nf Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Rene Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Rene van Stee fas Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel (0113)315500 Pa*: 10113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet l www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl waarbinnen wordt gezocht naar de geschiktste plek voor Water dunen. Van der Slikke plaatst echter grote vraagtekens bij Waterdu nen. Dat liet hij de de leden van de gebiedscommissie gistermor gen tijdens de vergadering in Sluis weten. De stichting wil niet langer dat onder de noemer 'veiligheid' een plan wordt gemaakt dat heel an dere doelen dient, namelijk die van recreatie en natuur. Volgens de boeren is landbouwgrond die naast een natuurgebied komt te liggen, straks niets meer waard. Ook is het inlaten van zout wa ter slecht voor landbouwgrond. Van der Slikke benadrukt dat het voorlopig staken van grond- verkoop niet als dreigement uit gelegd moet worden. „Be schouw het als een signaal dat de gebiedscommissie veel serieu zer moet omgaan met onze be langen." Voorzitter T. Kramer van de ge biedscommissie wil zo snel mo gelijk praten met de stichting. Hij zei gisteren ook dat bewust voor een groter zoekgebied is ge kozen om grondspeculaties te voorkomen. Als immers al pre cies vaststaat waar Waterdunen komt, schieten de grondprijzen omhoog of nemen projectontwik kelaars strategische grondposi- ties in. „Daarnaast willen we de ruimte hebben om keuzes te ma ken. We leggen pas onze kaar ten op tafel als bekend is waar Waterdunen komt en we alle be nodigde gronden hebben verwor ven." Kramer begrijpt de onrust. „Een zoekgebied zorgt altijd voor spanning. Ik kan me goed voorstellen dat boeren zich af vragen wat hun positie is. "Hij juicht de oprichting van de stich ting in ieder geval toe. „Zeer ple zierig dat boeren zijn verenigd. Een positieve ontwikkeling. De ze stichting is een serieuze on derhandelingspartner. Als we er met de stichting uitkomen, zijn we een belangrijke stap verder. De boer mag er in ieder geval niet slechter van worden." van deze bingo k; erdt besteed aan een poppo- C; em voor de jeugd. Kopers voor de woning aan de Oudeweg in Kloosterzande haakten telkens af, omdat ze er een bedrijf zouden moeten beginnen. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Elke maand wor den de eindjes met veel moeite aan el kaar geknoopt, de kinderen kunnen niet op voetbal, daar is geen geld voor. De familie Kattestaart zit in zak en as omdat hun vorige, nog te verkopen, huis ook de bestemming bedrijfswoning heeft. De gemeente Hulst is volgens Kat testaart medeschuldig aan de ellende. Henk en Sheila Kattestaart voelen zich de dupe van gemeentelijke administra tieve janboel. In 1995 verhuisde het ge zin van Dordrecht naar Kloosterzande. Als paardenliefhebbers zochten ze naar een woning met voldoende grond voor de dieren. Ze vonden wat ze zochten op de hoek van de Oudeweg in Kloosterzan de, aan de rand van bedrijventerrein Hoek en Bosch. Van de voormalige gemeente Hontenis- se mochten ze er gewoon gaan wonen en paarden houden op die plek was ook geen probleem. Het bestemmingsplan vormde geen probleem en bevatte geen bijzonderheden, kreeg Henk te horen. „Het volledige traject, vanaf de taxatie tot aan het passeren van de verkoopak te bij de notaris, verliep zonder het kleinste probleem." In de tijd dat ze er woonden is nimmer gerept over een status als bedrijfswo ning. Niet toen het gezin protesteerde tegen de waardebepaling van het huis (WOZ) en een onderzoek volgde door de gemeente en de taxerend makelaar. En ook niet toen het huis tot twee keer toe werd getaxeerd voor verbouwingsplan nen. Tot een verbouwing kwam het overi gens niet, omdat het gezin in 2003 zijn oog liet vallen op een boerderijtje in Hengstdijk, met meer ruimte voor de paarden. De familie kocht de woning en zette het huis aan de Oudeweg in de ver koop. Toen begon de misère. Sheila: „Er kwamen wel gegadigden kij ken, maar die haakten telkens op het laatst af. Volgens de makelaar kwam dat door het bestemmingsplan. In een bedrijfswoning mag je alleen wonen als je ook bedrijfsactiviteiten ontplooit. Maar wij wisten van niks! Wij hebben nooit een bedrijf gehad. De makelaar die de woning in 1995 aan ons verkocht, heeft ons ook nooit gezegd dat we een bedrijfswoning kochten." Ook op de aanslag van de WOZ is niks te vinden over de status van het huis als bedrijfs woning. De toenmalige gemeente heeft de familie nooit op de hoogte gesteld van de bestemming als bedrijfswoning. De Kattestaarten hebben nu een groot probleem, want ze zitten met dubbele maandlasten die steeds zwaarder we gen. Henk: „We hebben flink moeten zoeken en vragen, maar uiteindelijk kwamen we erachter dat op het perceel een bestemmingsplan van toepassing is uit 1977. Dat plan is sinds die tijd nooit herzien, terwijl dat elke tien jaar moet gebeuren. De gemeente kan zich niet be- foto Peter Nicolai roepen op die bestemming, want die heeft volgens ons geen rechtsgeldigheid meer." De gemeente Hulst zit met de kwestie in de maag. Burgemeester J.F. Mulder probeert tot nu toe vergeefs een oplos sing te vinden. „Het is een schrijnende situatie. Ik geloof zeker dat die mensen het huis destijds te goeder trouw heb ben gekocht. Ze lopen nu tegen regels aan die, helaas voor hen, toch altijd heb ben gegolden. Ik kan niet spreken over de gang van zaken bij de voormalige ge meente Hontenisse. Ik kan alleen maar hopen dat de familie het huis toch weet te verkopen aan iemand die er een be drijf begint." Maar Kattestaart beroept zich op het zogenaamde overgangsrecht, dat zou be palen dat een woning in bestemmings plan Hoek en Bosch als woonhuis óf als bedrijfswoning verkocht mag worden. Henk: „De gemeente doet echter alsof haar neus bloedt. Waarom konden wij het huis destijds gewoon kopen als woonhuis? Wij hebben sterke vermoe dens dat er een vuil spelletje wordt ge speeld over onze rug." Politiek moet werken aan imago HULST - Binnen de Hulster politiek is de komende be stuursperiode een discussie nodig om de gemeente op een betere manier naar buiten te profileren. Dat zegt PvdA-lijsttrekker P. Weemaes. Hij heeft 'heel erg veel moeite' met de negatieve beeldvorming die bij de bevol king is opgeroepen naar aanleiding van 'politieke spelle tjes' die in de gemeenteraad worden gespeeld. „We moe ten ons er eens ernstig op bezinnen of we in de politiek goed bezig zijn naar buiten toe", aldus Weemaes. „Ieder een zou eens twee of drie keer moeten slikken alvorens met een reactie te komen.De recente ophef over de finan ciering van de stichting Bezoekersmanagement Hulst is volgens Weemaes een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. Het bewuste raadsbesluit zorgde tijdelijk voor be koelde verhoudingen tussen het gemeentebestuur en de middenstand in Hulst. „Achteraf kun je je afvragen, of dit nu alle moeite waard geweest is, terwijl iedereen in de raad overtuigd was van de noodzaak van het voortbe staan van het bezoekersmanagement", zegt Weemaes. Ook de vertrouwenskwesties die in de richting van het col lege zijn gesteld, zijn voor Weemaes aanleiding op te roe pen tot een 'fundamenteel debat' over de beeldvorming van Hulst. „Het is duidelijk dat veel mensen vinden dat wij het niet goed doen. We moeten de kiezers met zijn allen duidelijk maken dat we daaraan gaan werken. Mis schien kunnen we daar gedragsregels over afspreken." Man probeert gemeente te tillen TERNEUZEN - Een 32-jarige Terneuzenaar is gistermid dag aangehouden wegens oplichting. De man had een dag eerder bij de gemeente geprobeerd een aanvraagformulier voor een financieel voorschot te vervalsen, door het be drag te veranderen. De man is in verzekering gesteld. Vraag om actie tegen vuile schepen MIDDELBURG - De havens langs de Schelde moeten meer doen tegen luchtverontreiniging door de scheep vaart. Het Vlaamse Groen en het Zeeuwse GroenLinks vragen de havenbesturen om maatregelen. Ze wijzen erop dat de scheepvaart verantwoordelijk is voor een steeds groter aandeel in de verontreiniging, onder meer fijn stof en rookgassen. De partijen erkennen dat veel maatrege len alleen in internationaal verband getroffen kunnen worden, maar de havens kunnen zelf ook actiever zijn. In een brief aan de havenbesturen van Zeeland Seaports (Temeuzen en Vlissingen), Antwerpen, Gent en Zeebrug- ge, doen Groen en GroenLinks diverse voorstellen. Zo vin den ze dat de havenbesturen steun moeten geven aan de voorstellen van de Europese Commissie om uitstoot van schepen aan banden te leggen. Meer druk op de Neder landse en Vlaamse regeringen helpt ook, menen de par tijen. Meer praktisch adviseren ze om te zorgen voor een walaansluiting voor schepen die vaak de havens aandoen. Walstroom is milieuvriendelijker dan scheepsstroom. Winkeldieven betrapt VLISSINGEN - In een supermarkt in de Glacisstraat in Vlissingen werden gistermiddag twee 20-jarige winkeldie ven aangehouden. Zij hadden zich, onafhankelijk van el kaar, rond dezelfde tijd schuldig gemaakt aan diefstal van onder meer vlees, vleeswaren en eieren. De twee Vlis- singers kregen elk een boete van honderd euro. door Patricia de Ryck GRAAUW - De actie 'Geen kol der in de polder', waarmee Pa trick de Keizer uit Graauw pro testeert tegen het terugdringen van de maximumsnelheid naar zestig kilometer per uur, maakt nog niet zoveel los als hij had ge hoopt. „Het is kalmpjes rond de actie. Maar ik ga er gewoon mee door. De mensen beseffen de urgentie nog niet. Als er straks overal 60-kilometerborden staan, is het te laat. We moeten nu actie ondernemen." Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren wil een 6 0-kilometerzone maken rondom Graauw om de verkeersveiligheid te bevorde ren. Nadat dit plan half novem ber werd gepresenteerd, zette De Keizer meteen een protestac tie op, op zijn website digi- taal.graauw.net Hij wil daar steunbetuigingen inzamelen te gen de snelheidsverlaging. „Het zou beter zijn als het Water schap het geld gebruikt voor de aanleg van een fietspad tussen Graauw en Paal." Op dit moment zijn 35 mensen uit Graauw en omstreken het met hem eens. Ze hebben hun di gitale handtekening gezet. De Keizer is twee keer gebeld door mensen die in de Zand- bergsestraat wonen die juist voor een 60-kilometerzone zijn, omdat hun weg een racebaan lijkt. „Maar ik weet niet of dat verandert als er maar zestig ge reden mag worden. De zone in voeren is één, het toezien en de naleving is twee. Mij lijkt het be ter om daar snelheidsremmende maatregelen te nemen."De Kei zer zet zijn actie door. Advertentie door Claudia Sondervan GOES - De opvoedhulp aan Zeeuwse gezinnen is versnip perd en er is geen bewijs dat de aanpak werkt. De GGD Zeeland wil in twee jaar tijd de opvoed hulp saneren en een nieuw aan bod samenstellen. Opvoedondersteuning was al tijd het domein van Bureau Jeugdzorg, maar dat mag zich daar sinds een jaar van de Wet op de Jeugdzorg niet meer mee bemoeien. Mede daardoor stopt de Op- voedtelefoon op 1 januari aanstaande en moet er een nieu we basis gevonden worden voor de acht Zeeuwse opvoedings steunpunten, die jeugdzorg drijft met het maatschappelijk werk. Ondersteuning Daarnaast wordt er opvoedings ondersteuning geboden door de ouder- en kindzorg van de Thuiszorg en zijn er particuliere bureaus actief. De preventieve jeugdzorg is in de nieuwe Wet Maatschappelij ke Ondersteuning de taak van de gemeenten. Ondersteuning voor gezinnen en kinderen kan vanuit de scholen, waar de GGD nu al actief is met so ciaal-emotionele ondersteuning en jeugdgezondheidszorg, van uit het maatschappelijk werk en vanuit de GGD. Maar de scholen zijn niet happig op pedagogische taken en zien kinderen pas vanaf hun vierde jaar. Het maatschappelijk werk schrikt sommige ouders af en is in drie regio's verdeeld. De GGD heeft als Zeeuws-brede specialist in jeugdgezondheids zorg de 'doorzettingsmacht' om de regie in de gemeentelijke jeugdzorg te nemen, vindt Slen ter. Jeugdzorgplan De algemene bestuursvergade ring wordt op vrijdag 23 decem ber gevraagd om een jeugdzorg plan op te stellen voor komend voorjaar. (Advertentie) agenda Uniek design: klein en elegant! Polyfone beltonen Kleurenscherm tfOQ #^\de^"eUrSmetr0n<,Uif0^( °reenr°^^£ op de koop toe. V Q Q? vi 'ee„ www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten, Kanaalzone biljarten; 16.00 uur: Zitgymnastiek; De Halte, 13.30 uur Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Bingo; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; De Boeme rang, 20.00 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Adventsviering; CLINGE - Malpertuus. 13.30 uur: KBO kaarten; HEIKANT - t Heike, 13.00 uur: biljar ten, pieren; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen, kerstvie ring en solo dansen; 19.30 uur; Gezel schapsdansen, HULST De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten; 10.00 uur: KBO kerstviering; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: Jeu de boules, internet café; KLOOSTERZANDE Café de Kastanje, 20.00 uur: Kerstbingo carnavalsstich ting De Kloorianen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT - De Regenboog. 13.00 uur: Anbo biljarten; SLUISKIL - Centrum. 19.00 uur: Ontste ken kerstverlichting; Het Meulengat, 20.30 uur Concert XeNia; SINT-JANSTEEN Café de Kroon, 14.00 uur Kaarten; SPUI - De Drie Gehughten, 20.00 uur Kaarten; TERNEUZEN Markt, 17.00 uur. Kerst markt en opening ijsbaan; De Veste, 13.30 uur: Soos voor minder- validen Ons Verzetje, biljarten en klaver jassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur Bowls; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal. gratis headset

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43