Onvrede bij Goese ambtenaren PZC Toegetakelde bus zet jeugd aan het denken Bestuurders maken ruzie om aanpak griepuitbraak Autootje pesten? GGD Zeeland wil opvoedhulp saneren Aardenburger hoort milde eis voor inrijden op boer Personeel klaagt in onderzoek vooral over hoge werkdruk Gemeente ziet rol als stimulator en regisseur kunstinitiatieven Kerstconcert in Burgh DJ Michel in De Pul vrijdag 16 december 2005 sl4 door Claudia Sondervan GOES - De opvoedhulp aan Zeeuwse gezinnen is versnip perd en er is geen bewijs dat de aanpak werkt. De GGD Zeeland wil in twee jaar tijd de opvoed hulp saneren en een nieuw aan bod samenstellen. Opvoedondersteumng was al tijd het domein van Bureau Jeugdzorg, maar dat mag zich daar sinds een jaar van de Wet op de Jeugdzorg niet meer mee bemoeien. Mede daardoor stopt de Opvoed- telefoon op 1 januari aanstaan de en moet er een nieuwe basis gevonden worden voor de acht Zeeuwse opvoedingssteunpun ten, die jeugdzorg drijft met het maatschappelijk werk. Daarnaast wordt er opvoedings ondersteuning geboden door de ouder- en kindzorg van de Thuiszorg en zijn er particuliere bureaus actief. De preventieve jeugdzorg is in de meuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning de taak van de gemeenten Ondersteuning voor gezinnen en kinderen kan vanuit de scholen, waar de GGD nu al actief is met sociaal-emotionele ondersteu ning en jeugdgezondheidszorg, vanuit het maatschappelijk werk en vanuit de GGD. Maar de scholen zijn niet hap- pig op pedagogische taken en zien kinderen pas vanaf hun vierde jaar. Het maatschappe lijk werk schrikt sommige ouders af en is in drie regio's ver deeld. De GGD heeft als Zeeuws-bre de specialist in jeugdgezond heidszorg de 'doorzetting smacht' om de regie in de ge meentelijke jeugdzorg te nemen, vindt Slenter. De algemene bestuursvergade ring wordt op vrijdag 23 decem ber gevraagd om een jeugdzorg plan op te stellen voor komend voorjaar. door Frank Balkenende GOES - De ambtenaren van de gemeente Goes zijn gemiddeld niet bijster tevreden over hun werksituatie. In een tevreden- heidsonderzoek onder medewer kers scoort de gemeente Goes een 5,8. Het landelijk gemiddel de ligt op 7,1. Het personeel kon de vragenlijs ten anoniem invullen. Van de medewerkers die hebben gerea geerd (72,3 procent van de ruim driehonderd ambtenaren) kla gen velen over hoge werkdruk. Ze hebben te veel hooi op de vork en kunnen vaak niet rustig werken. Alarmerend lage scores over de werkdruk zijn te vinden op wel zijn, stadsontwikkeling, sociale zaken, economische zaken, fi nancien (de ondersteuning- spoot) en, in iets mindere mate, de brandweer. Echte zorgen kindjes lijken welzijn en stads ontwikkeling, waar veruit het meest wordt geklaagd over de werkdruk. Relatief lage scores zijn er ook als het gaat over het salaris. Ambtenaren geven daarmee aan dat ze best wat meer zouden mo gen verdienen. Opvallend is verder dat het ma nagementteam (gemeentesecre taris en sectorhoofden) er in de cijfermatige waarderingen niet al te best vanaf komt. Verder is een flink deel van het personeel ontevreden over de samenwer king tussen de verschillende af delingen. De waarderingscijfers verschil len sterk per afdeling, blijkt uit de meting. Er heerst gemiddeld Plannen voor oesterputten Yerseke kwestie van lange adem YERSEKE - Het zal nog jaren duren voor de ambitieuze plan nen voor de oesterputten en de Burenpolder in Yerseke worden uitgevoerd. Dat zegt initiatiefne mer L. de Putter. De gemeenteraad gaf anderhalf jaar geleden groen licht voor de plannen van De Putter en me de-initiatiefnemer H. Lacor uit Yerseke. Daarmee passeerde ze projectontwikkelaar Arcus, dat van plan was om op de plek van dorpshuis De Zaete appartemen ten te bouwen en camping Zon en Zee uit de burenpolder te ver plaatsen om ruimte te maken voor nieuwe bedrijvigheid. De plannen van De Putter en La cor behelzen juist het omgekeer de. Zij willen de grote bedrijven uit de burenpolder weghalen om daar zo'n 150 huizen voor in de plaats te bouwen. De sanering van de kokkelsector speelde een belangrijke rol in dat besluit. Daardoor verdwijnen sowieso al een paar grote bedrijven. De kleinere bedrijven kunnen ge woon blijven zitten, omdat die best samen gaan met woningen. meer onvrede op welzijn, inter ne zaken en delen van stadsbe heer (groenbeheer en reinigings dienst). Wethouder C. Linssen (CDA, personeel en organisatie) is niet verrast door de uitkomst van het onderzoek. Vooral de klaag zangen over hoge werkdruk her kent hij. „Er is heel veel tegelij kertijd opgepakt in Goes. Dat leidt tot spanningen op de werk vloer." Dat het management team kritiek krijgt, verbaast hem enigszins. „We vormen dan ook een werkgroep die de cijfers verder zal analyseren. We wil len toch weten wat de werkelij ke redenen achter bepaalde sco res zijn. Daarom verbinden we nu geen consequenties aan dit onderzoek." Linssen zegt dat het moed kost om zo'n onderzoek onder het personeel te houden, maar dat het wel goed is af en toe eens voor de spiegel te gaan staan. „Dan weet je wat er in een orga nisatie leeft." Over één ding spreekt hij zich wel alvast uit; de roep om een hoger salaris. Zolang Linssen er zit, en dat is tot de gemeente raadsverkiezingen in maart 2006, zal daar terughoudend op worden gereageerd. „Natuurlijk wil iedereen meer geld, maar kijk om je heen in de samenle ving. Dan verdien je echt niet slecht bij de gemeente Goes." door Cornelleke Blok GOES - Wordt de jeugd steeds braver, of zijn bussen gewoon minder populair geworden als doelwit voor vandalen? Con- nexxion kan in ieder geval tevre den zijn: de vernielingen aan bussen zijn verminderd sinds de vandalismebus door Zeeland rijdt. Gisteren stond hij voor het Groen College Goes. 'Als jij het verpest, regelen wij de rest' is de titel van de voor lichtingscampagne tegen vanda lisme. De leerlingen van klas IB van het Groen College kregen eerst een film te zien over wat er met je gebeurt als je iets vernielt: een meisje dat een bus beklad de, kwam bij bureau Halt te recht en een jongen die een bus chauffeur bedreigde moest voor de rechter verschijnen. Na af loop van de film tastten de scho lieren hun grenzen af. Wat ge beurt er als je een vuurtje stookt? En wat als je een prullen bak opblaast? En moet je ook naar Halt als je licht het niet doet? Sinds 1999 gaat buschauffeur en schoolvoorlichter A. Petiet (55) met zijn vandalismebus langs Zeeuwse scholen. „Er wa ren toen heel veel vernielingen, dus we moesten wat doen." De vandalismebus is een oude lijn bus, met vernielde en bekladde stoelen erin. Daling Petiet geeft voorlichting aan groep zeven en acht van de basis scholen en de brugklassen van de middelbare scholen. En niet voor niets. „De schade als ge volg van vandalisme is gedaald van ongeveer 115.000 euro in 2000 naar ongeveer 35.000 vorig jaar." Maar: Connexxion kijkt ook bui ten de bus. Petiet: „We wollen de kinderen normen en waarden bijbrengen en ze laten zien dat het helemaal niet stoer is als je dingen vernielt." De jongens van klas 1B vonden het een leer zaam uurtje. „Je moet het ge woon niet doen, want er hangen camera's en dan moet je er toch voor opdraaien", zegt Jan Mm- door Claudia Sondervan GOES - De ministeriële waar schuwing dat Zeeland grote risi co's loopt bij een griepuitbraak, leidt tot bestuurlijk geruzie. Het bestuur van de geneeskundige hulp bij ongelukken en rampen (GHOR) heeft onwettige beslui ten genomen in zijn haast om te voldoen aan de eis van het minis terie om snel een noodplan klaar te hebben, zegt de Sluise wethouder L. Kamphuis. Hij schrijft dat aan het GGD-be- stuur, waarvoor hij vertegen woordiger is in het GHOR-be- stuur. Kamphuis is boos omdat hij een spoedvergadering van het GHOR-bestuur gemist heeft Er was geen reden tot spoed, vindt hij. Begin november vroeg de Inspec tie voor de Gezondheidszorg mi nister de Zeeuwse gemeenten een aanwijzing te geven (een zware aanmaning) omdat de voorbereidingen op een griep- pandemie in Zeeland tekort schieten De GHOR Zeeland moest binnen twee weken een noodplan klaar hebben en voor juni 2006 de zaken op orde krij gen. Het GHOR-bestuur gaf plaats vervangend Regionaal Genees kundig Functionaris R. Meppel- der en Adviesbureau Van Dijke opdracht het draaiboek Griep- pandemie op sterkte te brengen. Voor het benodigde geld werd de reserve leeggehaald: een klei ne twee ton. Het GHOR-bestuur mag hele maal niet beschikken over dat geld, dat is aan het GGD-be- stuur. stelt Kamphuis. En het GGD-bestuur had dit jaar beslo ten de GHOR geen extra geld of mensen te geven. Kamphuis vindt de handelwijze van het GHOR-bestuur 'indruisen tegen elke formele en normale beleefd- heidsregel' en 'kennelijk be wust' zonder aandacht voor het democratisch besluitvormings proces. Een ministeriële aanwijzing is volgens Kamphuis nog nooit voorgekomen en zal niet snel ge beuren. In de novemberbrief van Hoogervorst aan het GHOR-bestuur stelt de minister dat hij de duur van een procedu re voor een aanwijzing 'gezien de urgentie van dit onderwerp te lang' vindt. „In de brief bena drukt hij de ernst van het onder werp. In het oplossingsplan van het GHOR-bestuur staat als eer ste afbreukrisico 'Onvoldoende gevoel van noodzakelijkheid bij bestuur(...)'. Kamphuis heeft echter 'inhoude lijk zeer serieuze bedenkingen' bij het plan en zegt de financiële gevolgen niet te kunnen over zien. „Een voorzichtiger en in tijd gespreide benadering van de problematiek is opportuun Het GGD-bestuur vergadert vrijdag 23 december in Goes over de kwestie. WD-fractievoorzitter Heijning vraagt zich af waarom de gemeente op het Tiendenplein één van twee rijbanen richting het kruispunt met de Deltaweg heeft afgezet. foto Mechteld Jansen door Frank Balkenende GOES - Autootje pesten. Veel anders kan de Goe se VVD-fractievoorzitter S. Heijning de roodwitte afscheiding op het Tiendenplein niet zien. Op de rotonde is één van de twee rijbanen richting de verkeerslichten bij de Deltaweg onbruikbaar ge maakt. Daardoor stokt het verkeer tijdens de spits meer dan voorheen, denkt Heijning. De maatregel hangt samen met de tijdelijke proef met verkeersmaatregelen op de kruising Delta weg N254/'s-Heer Hendrikskinderendijk, die de provincie en de gemeente Goes tot de zomervakan tie uitvoeren. Die proef moet sluipverkeer ontmoe digen over de N254, tussen Heinkenszand en Goes, te rijden. Daarvoor is onder meer het aantal opstelstroken voor rechtdoorgaand verkeer aan de westzijde van de kruising teruggebracht naar één. Ook het verkeerslicht stond aanvankelijk minder door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur ziet voor zich zelf een belangrijke rol wegge legd als inspirator, stimulator en regisseur van culturele initia tieven vanuit de bevolking. Dat is een van de uitgangspunten van de Cultuurnota die een de zer dagen officieel wordt gepre senteerd. In de nota worden ook aantal ac ties aangegeven die moeten lei den tot onder meer een openba re functie voor de stadspoorten in Zierikzee, een integraal be leid voor de musea op Schou- wen-Duiveland, een visie op kunst in de openbare ruimte, een studie naar het bibliotheek aanbod, het oprichten van een kunstplatform voor beeldende kunst en de vorming van een ad viescommissie cultuur. Bij het opstellen van de cultuur nota zijn alle instellingen die zich met kunst en cultuur bezig houden, benaderd om aan een enquête met te doen. Doel daar van was te inventariseren op welke wijze er binnen het be grip kunst en cultuur wordt ge werkt en hoe er wordt aangeke ken tegen de rol van de gemeen te hierin. Opvallend in de nota is dat een duidelijk onderscheid wordt ge maakt tussen 'kunst' en 'cul tuur'. Beide begrippen worden in de nota apart behandeld. Daarnaast wordt ook het begrip 'momenten' geïntroduceerd. Het college gaat uit van het gegeven dat het consumeren en bedrij ven van cultuur en kunst zijn ei gen momenten en plaatsen kent. De behoefte aan en soms het ge mis van cultuurlocaties krijgt derhalve specifiek aandacht in de cultuurnota. Zo wordt voorgesteld in samen werking met het Welzijnshuis een onderzoek te doen naar de behoefte aan repetitieruimtes voor beoefenaars van popmu ziek. Het college wil met de nieuwe beleidsvisie zicht bieden op de actuele kunst- en cultuursitua tie op Schouwen-Duiveland. en tevens een goede basis bied* voor noodzakelijke ontwikke'," gen in de toekomst Een van die ontwikkelingen U zijn de monumenten, die nui leen mooi staan te zijn, een op* bare functie te verlenen. IW meente is in samenwerking m enkele partners reeds bezigde een zogeheten masterplan voet te ontwikkelen. B en W willen kunst en cultut- loskoppelen van het alge^ welzijnsprogramma en er voet. taan een apart budget concrw voor vaststellen. Tevens bestap de bereidheid een stimulering budget vast te stellen voor decs* derlinge samenwerking tusse diverse kunst- en cultuurvor- men. Verder verdient verdere profe sionalisering van het jeugdthea ter een nadere studie, vindt college. Musea Ook wordt aangegeven dat e een start gemaakt dient te won den met een studie naar verztll, standiging van de Zienkze» musea, na uitvoering van het^ cent door de raad vastgesteld plan van aanpak voor revitafe. tie van het Stadhuismuseum. BURGH- Zangvereniging Nu met Hope geeft zondag middag een kerstconcert ii de Hervormde Kerk ia Burgh. Dit optreden geldt als afsluiting van de ne ring van het honderdjarig bestaan van dit koor ondn leiding van Wim Boer. Tijdens dit concert worne onder meer Christmas Ca rols gezongen door Jost Rutter en David Wilcods Het koor wordt op de pa- no begeleid door Irhya Zhynkina. Het concert be gint om 16.00 uur. De vandalismebus die Connexxion sinds 1999 inzet om scholieren te laten zien dal vandalisme niet stoer is, blijkt een succesvol middel in de strijd tegen vernielingen. foto Mechteld Jansen naard (13). Zijn even oude klas genootje Johnny Rietveld heeft de boodschap iets beter begre pen en vult hem aan. „Natuur lijk moet je geen bussen vernie len, maar niet alleen omdat er camera's hangen lang op groen, maar na klachten is de doorrijtijd toch weer iets verlengd. Daarnaast kan verkeer dat vanaf de Deltaweg rechtsaf Goes in wil, direct doorrijden. Het verkeerslicht is daar weggehaald. Deze maatregelen moeten bestuurders ertoe verlei den de snelweg richting Goes te nemen en de N254 te mijden. Heijning heeft op zich geen moeite met de aanpas sing van het kruispunt bij de Deltaweg, maar ziet geen verband met de gedeeltelijke afsluiting van een rijbaan op het Tiendenplein. „Verkeersdeskundigen hebben die rotonde op de ze manier ontworpen. Dat wordt nu doorkruist door deze maatregel. Ik wil wel eens weten of de deskundigen het daar mee eens zijn, want mij lijkt het, zeker tijdens spitsuren, geen verbete ring." Heijning vraagt maandag om een verklaring in de commissie grondgebied. Wethouder M. 't Hart (Pv dA, verkeer) wil pas maandag uitleggen waar om het Tiendenplein in de proef betrokken is. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Aardenburg heeft gisteren bij de rechtbank in Mid delburg bekend te zijn ingere den op een landbouwer. „Ik wil de hem alleen omver rijden. Ik had niet de bedoeling hem dood te rijden", vertelde hij. Officier van justitie G. Ooster- veld zag geen bewijs voor de po ging tot doodslag. Ze eiste voor poging tot zware mishandeling 180 uur werkstraf en een half jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. De officier hield in haar eis rekening met de omstan digheden. Zo nam ze de conclu sie van de psycholoog over dat verdachte verminderd toereke ningsvatbaar was. Uit het rap port van de gedragsdeskundi gen bleek verder dat de zwakbe gaafde man driftig kan zijn en moeilijk met zijn agressie kan omgaan. De verdachte werkte vier jaar voor de boer uit Sluis, maar kreeg er geen euro voor be taald. Hij gebruikte ook zijn ei gen mestkar bij de agrarische werkzaamheden De boer had volgens hem altijd kritiek. „Hij daagde mij uit. Ik vond het on eerlijk." De situatie escaleerde op 18 fe bruari dit jaar. De boer had geld verdiend met de verkoop van paarden. De Aardenburger wil de ook eens geld zien, maar daar van wilde de boer niets weten. Dat was aanleiding voor de Aar denburger om het werk neer te Optreden Valcooch-groep BURGH-IIAAMSTEDE - De Valcooch-grocp verleent zondag ochtend muzikale medewerking aan de dienst in de Gereformeer de Kerk in Burgh-Haamstede. De Valcooch-groep wordt ge vormd door Mientje Bliek (bas blokfluit), Nellie Geense (alt- blokfluit), Arie Damman (tenor blokfluit) en Henk Blom (so praanblokfluit en muzikaal lei der. De groep speelt en zingt ko ralen en liederen die zijn afge stemd op Advent. Voorganger is predikant J. Hartel. De dienst begint om 10.00 uur. leggen en het voor gezien le lot den. Toen hij echter de mestk uit de garage wilde pakken id de boer de deur dicht. „Hij pi te mij beet en zei dat de mesfe van hem was. Toen ben ïkoie de rooie gegaan. Ik wilde h een lesje leren en iets aandoa' Hij sprong in zijn jeep, ga' e gas en reed in de richting vaal garage, waar de boer stond II kon nog net opzij springen de jeep reed hij de garagea kapot. Bij het wegrijdenvani erf botste hij ook nog tege.i BMW van de zoon van deiw De verdachte zei n< door de boer te worden lasng vallen. „Maar hij bestaat i meer voor mij." Strafpleiter Serrarens kon zich vinden m eis. „Mijn cliënt deed zijns graag, maar werd er met n betaald. Toen hij zijn spö niet terugkreeg kwam e waas voor zijn ogen." Sena pleitte nadrukkelijk voor e werkstraf. De rechtbank doet op 28 dw» ber uitspraak. BRUINISSE - DJ MitMlri zaterdagavond op in jeugil.® De Pul in Bruinisse. Hij niet alleen plaatjes dn maar maakt tevens het voorin ge programma voor het Bi# winterfeest 2006 bekend. Michel brengt bovendien gast mee in de persoon®1 nlsio, bekend van de Start Iers. Deze groep tekende voor zomerhit 'Keep on moving trad eerder dit jaar met V6Ö® ces al op in De Pul. Datg»' januari overigens weer ge» ren. De Starstylers zullen dana De Pul ongetwijfeld hun W-+ ste single laten horen. Daar."* ven de belangstellenden terdagavond De Pul bed echter niet op te wachten.1 bezoeker van de Bruse soos krijgt deze single zatew vond namelijk al cadeau Verder zijn er prijzen te v door de drie dames die e meest 'bling-bling' uitziem De deuren van De Pulajn* 19.30 uur geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38