VVD in de bres voor blusgroep l X PZC PZC CDA wil alcoholverbod op straat uitbreiden tot hele regio *V° 129,99 Improviseren is steeds in diepe springen ALTEN A liberalen willen nieuw onderzoek naar bezuinigingen bij eilandelijke brandweer ,13 weekenddiensten agenda lamp KPN Pre Pay Samsung SGH X480 vrijdag 16 december 2005 1 HEBIKZEE - De WD-fractie 1 cJjoinven-Duiveland wil een i Sw onderzoek naar de moge- Steden om 50.000 euro te be- - rninigen op de brandweer. De toeroep Kerkwerve moet be- ij Jen blijven, vinden delibera- jen Burgemeester en wethou- JeG krijgen enkele maanden de gom zich te bezinnen op ande- manieren waarop de brand- weerbegroting kan worden aan- jepaht- er ook op deze begrotings- at bezuinigd moet worden, ïordt niet betwijfeld. Wel aan j mjze waarop én de hoogte rj het te bezuinigen bedrag. felr het door burgemeester en (tthouders voorgestelde ophef- j fcvan de Kerkwerfse brand- papost voelt de fractie niets, fit de rapportage Evaluatie brandweerposten Schouwen- Duiveland blijkt dat er na slui- jagsprake zal zijn van een toe- m van de overschrijdingen 0i de opkomsttijd. Door ver schillende insprekers is, tijdens Kerstbal in Ouwerkerk T.i Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 ab zierikzee Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl ircel Modde (chef) ^etKleemans AliPankow Melita Lanting centrale redactie Stationspark 28 AA goes iel" (0113)315500 fox (0113)315669 f-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "ww.pzc.nl f-mail: web@pzc.nl een eerder gehouden commissie vergadering over dit onderwerp, gewezen op de gevolgen daar van. Geen goede zaak, meent fractievoorzitter A. Verseput. Vooral niet in dat gebied waar Provincialeweg, Heuvelsweg en Delingsdijk liggen. „We zijn daar huiverig voor", verwijst hij naar het belang dat zijn partij aan veiligheid hecht. De WD-fractie komt volgende week, tijdens de raadsvergade ring van donderdag 22 decem ber, dan ook met een amende ment op de proppen. De WD stelt voor dat burgemeester en wethouders opnieuw met de brandweercommandant rond de tafel gaan zitten om te kijken hoe er op andere wijzen structu reel op het brandweerpotje kan worden bespaard. Daarbij kiest de fractie voor een bedrag van 50.000 euro, bij wij ze van 'redelijke' middenweg. Volgens het voorstel van het col lege van B en W zou met het schrappen van de blusgroep Kerkwerve 65.000 euro worden bespaard. L. de Kok van de in het voortbestaan bedreigde blus groep heeft in reactie hierop aan de gemeenteraad aangege ven dat dat bedrag veel te hoog gegrepen is. Maak je een bereke ning van bijvoorbeeld materi aal- en opleidingskosten puur en alleen op Kerkwerve gericht, en dus niet de gemiddelde uit komst van negen posten, dan wordt dat verhaal heel anders - aldus de brandweerman. De WD wil dat de structurele bezuiniging uiterlijk bij de be groting van 2008 gerealiseerd wordt. Een uitgewerkt voorstel moet tweede kwartaal van vol gend jaar aan de gemeenteraad worden overlegd. ÖIHIRKERK - Ter afsluiting nn een succesvol dansseizoen 12085 wordt zaterdagavond in kt dorpshuis in Ouwerkerk een Kerstbal gehouden voor liefheb- kGvan stijldansen. De DJ staat garant voor een ge lieerd muziekaanbod. Zo kan gedanst worden op de klan ken van foxtrot, Engelse wals, ijdat ffeense wals, chachacha, rum- i,slowfox, jive en tango, ter- jjiookde linedance in oude en tinv versie aandacht zal krij- gs Om de avond een specifiek hje te geven zullen er ook (Vri teiiederen ten gehore worden f.:-. foordit kerstbal geldt als dress- aè, dat gala niet verplicht is, gepaste kleding op prijs mdt gesteld. De avond begint efde|f iluziekavond chouws eugdorkest DBGHUiMMSTEDE - Het iws Jeugdorkest houdt za- ;avond samen met de ge lengde koren 'Jubilate Deo' uit iddelburgen 'Ethan' uit Borse- baa een zang- en muziekavond in Hervormde Kerk ngh-Haamstede. -koren staan onder leiding in Joop de Visser met aan het ge! en piano Bennie Kriek- ird en Aijen van Dalen. Diri- Dt van het Schouws Jeugdor- et is Marien Stouten. Ma kopbrengst van de collecte die «jas pens deze avond wordt gehou- n is bestemd voor de christelij- ZMLK-school in Kapelle. :programma begint om 19.30 Cursisten van de jongerenopleiding van Theaterschool De Ambitie leven zich uit in verrassende improvisaties. Pdoor Ali Pankow RENESSE - Een indringende smartlap over de behoefte aan een wasknijper, een bloederig verhaal over een vader die zijn messen slijpt, het heftig verlan gen naar een stoel en een uitbundige re clameboodschap voor toiletpapier. Tij dens een presentatie improviseren ge beurt er steeds wat verrassends. Dat blijkt bij de slotavond van het eerste cursusblok in de jongerenopleiding van Amateurtheaterschool De Ambitie. Wegens de grote belangstelling van jon geren op Schouwen-Duiveland voor to neellessen wordt deze tweejarige oplei ding op locatie wekelijks in het Dorps huis Renesse gegeven. Het Zeeuws Cen trum voor het Amateurtheater (ZCA) speelt hiermee ter plekke in op de gre tigheid bij de jeugd beter te gaan acte ren. De kiem daarvoor is gelegd door Toneel vereniging Op Drift, die al jaren inves teert in een jeugdafdeling. Ook voor de lessen van De Ambitie fungeert Op Drift als gastvereniging. Joske de Jonge uit Zierikzee en Jorieke Dudok uit Re- nesse zijn daar al begonnen met hun to neelhobby toen ze nog in groep acht van de basisschool zaten. Nu zitten bei den inmiddels in 5-VWO. Hun enthousi asme is in de loop der jaren alleen maar gegroeid. „Zo'n opleiding is wel heel anders dan de producties die we hiervoor hebben gedaan. We leren nu technieken die we steeds opnieuw weer kunnen gebrui ken", zegt Jorieke. „Improviseren vergt heel veel concentratie en snelle beslis singen", heeft Joske ei-varen tijdens de tien lessen die docent Jonathan Perquin hier de afgelopen weken heeft gegeven. Volgens de meiden is het vooral belang rijk dat je heel alert bent op hetgeen je tegenspelers aanbieden. „Bij vastliggen de teksten zie je weieens dat iedereen zijn eigen ding staat te doen, maar dat werkt niet bij improviseren", conclude ren beiden. Ze hebben ervaren dat improviseren steeds opnieuw weer een sprong in het diepe is. omdat het volledig uit jezelf moet komen en er van te voren niks vast ligt. Een mooi voorbeeld daarvan bij de presentatie levert het zogeheten 'Parel snoer'. Dat is een ter plekke bedachte thriller waarvoor het publiek de begin- en eindzin mag aandragen. Zo groeit tussen 'Morgen weer vroeg op' en 'Ik zal je bloed drinken', stapsgewijs een grie zelverhaal. Hoewel de jeugdige spelers nauwelijks tijd hebben na te denken over hun spontane teksten, weten ze uit eindelijk nog een logisch verloop te creë ren. Tijdens deze presentatie wordt ook spontaan een smartlap geboren. Een on derdeel dat de nauwe relatie aangeeft tussen improviseren en theatersport. foto Marijke Folkertsma Dat is niet verwonderlijk, tenslotte deed Jonathan Perquin zelf zijn eerste ervaringen op binnen deze toneelva riant. „Noemt u eens een waardeloos verjaar dagscadeau", luidt de uitnodiging aan de toeschouwers. De keus valt op 'een wasknijper'. Drie spelers groeperen zich voor het zingen van de coupletten op de voorgrond, de rest omringt hen als achtergrondkoor. Vooral soliste Jets- ke Braat toont haar cabaretske talent in haar lofzang op de wasknijper. In 5-VWO vergt huiswerk ook aardig wat tijd, maar Joske en Jorieke weten het steeds zo te plooien dat ze de lessen van De Ambitie kunnen volgen. Gaat ze dat ook lukken als er in het tweede jaar in het kader van de Ambitie-opleiding een productie wordt gemaakt? „Zeker weten", zeggen ze tegelijk. Voorafgaand aan die productie volgen ze eerst nog twee cursusblokken. Dat zijn vanaf woensdag 11 januari tien les sen fysiektoneel onder leiding van Sjors Postelmans en aansluitend tien lessen tekstoneel door Annet Minderhout. Nieuwe rioolpijp in gebruik MIDDELBURG - De nieuwe rioolpersleiding die het wa terschap Zeeuwse Eilanden in de Mortiere in Middelburg heeft aangelegd, functioneert goed. De leiding is woens dagavond voorzichtig in gebruik genomen door er lang zaam rioolwater in te laten stromen. Vervolgens is getest hoe de leiding zich houdt onder grotere druk. De conclu sie was dat de nieuwe buis, die van een flexibeler materi aal is gemaakt dan de vorige, aan de eisen voldoet. Al het rioolwater van Middelburg wordt nu weer via deze pers leiding afgevoerd naar de waterzuivering in Ritthem. De oude buis was in september twee keer kapot gegaan. De leiding bleek te gevoelig voor schommelingen in de grond waterstand en de slappe ondergrond. Het waterschap heeft 36 uur nodig gehad om de leiding te vervangen. Het rioolwater van de stad is toen afgevoerd met tankwagens. Begin bouw energiezuinige huizen GOES - De Goese wethouder M. 't Hart en gedeputeerde J. Suurmond mochten gisteren het startsein geven voor de bouw van twaalf energiezuinige huizen in het plan Ouver ture aan de Elvis Presleylaan. Luminoso heet het bouw plan, dat volgend jaar moet worden opgeleverd. Assink Vastgoed Projectontwikkeling BV uit Oud-Beijer- land bouwt de twaalf grote, vrijstaande woningen naar een voorbeeld van een plan in Etten-Leur. Daar werd een plan met 22 dezelfde huizen van ontwerper Buro van Rooden BV uit Rotterdam, met de Energy Award 2001 on derscheiden. De woningen zijn dan ook bijzonder energie zuinig. De huizen hebben van het Wereld Natuurfonds (WNF) het predicaat Zonnewoning gekregen. Dat slaat niet alleen op de optimale bezonning maar ook op het feit dat zonnepanelen een groot deel van de energie leveren. De woningen hebben ook het politiekeurmerk Veilig Wo nen gekregen. Reisleidster zet weeshuis op GOES - Vanaf de eerste keer dat ze er was, stal Sri Lanka haar hart. Na de tsunami van vorig jaar zette reisleidster R. Milhous uit Goes daarom een inzamelingsactie op, waarmee ze 41.000 euro ophaalde. Met dat geld zet ze nu een weeshuis op. R. Milhous komt voor haar werk als reis leidster bij Beter Uit reizen al ongeveer acht jaar in Sri Lanka. Zo leerde ze ook G. Jayakody, een reisagent uit Sri Lanka, kennen. Hij vroeg Milhous na de tsunami of ze geld wilde inzamelen. Vlissingse winkeldieven opgepakt VLISSINGEN - In een supermarkt in de Glacisstraat in Vlissingen zijn gistermiddag twee winkeldieven aange houden. Zij hadden zich, onafhankelijk van elkaar, rond dezelfde tijd schuldig gemaakt aan diefstal van onder meer vlees, vleeswaar en eieren. Het betreffen twee Vlis- singers van 20 jaar. Zij kregen elk een boete van 100 euro. Diefstal uit bedrijf Goes GOES - Uit de receptieruimte van een bedrijfsgebouw aan de Kloetingseweg in Goes is tussen dinsdagavond half zeven en gisterochtend kwart over acht een bedrag van meer dan honderdvijftig euro gestolen. Ook zijn voor enkele honderden euro's aan postzegels gestolen. zaterdag 17 en zondag 18 december 2005 centraal alarmnummer 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00-12.30 uur en r. Zo. 12.00-12.30 u Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111 STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Hervormde kerk, 20.00 uur, kerstzangavond mmv div koren; RENESSE - Inspiratum. 19.00 en 19.30 uur, voorlezen sprookjes van Hans Christiaan Andersen. Om 20.00 en 20.30 uur wintervertellingen voor vol wassenen. INTERIEUR Hl DESIGN schcldcstraat 25-29 vlissingen door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelandse CDA-fractie broedt op een manier om een al geheel alcoholverbod gereali seerd te krijgen voor alle straten in alle kernen op Schouwen-Dui veland. Alleen met bijzondere gelegenheden, zoals strao of ker mis, mag er van de christen-de mocraten nog een glas geheven worden op straal. Nu geldt voor bepaalde plaatsen in en rondom Renesse, Zierik zee, Burgh-Haamstede en Scha- rendijke een alcoholverbod. Wat de toeristenplaatsen betreft gaat dat om een verbod dat jaar lijks wordt vastgesteld en wat dan gedurende de zomermaan den van kracht is. Voor andere plekken, onder meer het Havenplein inclusief de Beuze in Zierikzee, is sprake van een permanent verbod om op de openbare weg alcohol te mogen drinken danwel een aan gebroken verpakking bij zich te dragen Wat het CDA betreft wordt dat echter de normale gang van za ken binnen de gemeentegren zen, ongeacht de precieze plaats of de tijd van het jaar. „We wil len het in feite omdraaien en tot een algeheel alcoholverbod op straat komen", verklaart CDA-er N. de Danschutter. Voor bijzondere gelegenheden kan dan een ontheffing op dat verbod worden ontleend. Die wens valt formeel echter niet via de algemene plaatselijke ver ordening (apv) te regelen, zegt het raadslid. „Maar we zijn er nog steeds mee bezig en kijken nu of het op een andere manier misschien wél kan." Overlast Met het pleidooi voor een alge heel alcoholverbod reageert het CDA onder meer op signalen die de afgelopen maanden in Zierik zee en Oosterland zijn afgege ven over overlast veroorzakende jongeren. Ook de berichten over het forse alcoholgebruik van de Schou- wen-Duivelandse jeugd hebben De Danschutter gealarmeerd. Maar liefst 19 procent van de dertienjarigen op het eiland drinkt regelmatig. Van de Schouwse vijftienjarigen zegt tachtig procent wel eens wat te drinken. Vierendertig procent van deze categorie heeft aange geven minimaal een keer per maand dronken of aangescho ten te zijn, blijkt uit gegevens die de coördinator verslavings zorg van de gemeente Schou wen-Duiveland begin oktober heeft gepresenteerd. Niet volledig Het weghouden van alcohol op straat zal dat probleem niet vol ledig tackelen, erkent De Dan schutter, maar zal wellicht wel voorkomen dat drinkende jonge ren op straat elkaar 'aansteken'. „Want zo lijkt het zo algemeen geaccepteerd." Met alleen uit breiding van het rijtje 'proble matische' gebieden, los je boven dien de overlast voor derden niet op. „De jeugd of wie dan ook laadt dan bij wijze van spre ken de kratjes in de auto om ze er verderop weer uit te halen. Dan hol je steeds achter de fei ten aan." (Advertentie) een fikse wandeling cfo0. ^erieu'^e'randu/to^ ^ooreenron*roo0£ /"^oe.'0Pdekoopto® www.basmar.nl Uniek design: klein en elegant! Polyfone beltonen Kleurenscherm gratis headset bas+mar de jager kerkplein kapelle i www.kpn.com I0800-0105 uw teiecomsperialtst altijd dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37