PZC Borsels gemeentehuis gedateerd PZC Laat plan Gé maar komen luinige reacties op plannen voor nieuwbouw of verbouwing en uitbreiding ,13 Goese reisleidster zet in Sri Lanka weeshuis op SGP en ChristenUnie in Borsele gebroederlijk verder KPN PrePay Samsung SGH X480 voor een ronc*e vrijdag 16 december 2005 van der Werf «(KENSZAND - De gemeen- rjjrsclc slaat voor een nieuw li project: de uitbreiding en Uouwing van het bestaande Lentebuis in Heinkenszand rime! al bijna 5,9 miljoen «roofnieuwbouw voor de toia- bujm i an 8.5 miijoen euro. Een Jongenssopraan met kerstconcert Wemeldinge UXDINGE - Jongensso- bn Timothy van Berkel doet Morgenavond voor het eerst mee iin een openbaar kerstconcert, de hervormde kerk van We- fadinge. imothy speelt niet de hoofdrol, i is weggelegd voor het veel- gunige Zeeuws Mannen En able dat onder meer bekende kliederen, klassieke werken j arrangementen uit de Russi- •he kerkmuziek brengt. Petra kier (piano), Mark Christi- anse (piano/orgelen Elsa Won- jïrgeni (viool) zorgen voor bege- ling. Het kerstconcert begint 19,30 uur. De entree is vijf pro inclusief consumptie, kin- eren tot en met twaalf jaar gra- »n er wordt gecollecteerd de hulporganisatie Woord pDaad. Scholenkoor met rolkskerstzang JEKKENSZAND - Een kinder- loor samengesteld uit leerlin- tnran de drie basisscholen in Itinkenszand werkt zondag aan een volkskerstzang- üensl in de Barbesteinkerk in Heinkenszand. De volkskerstzang is opgezet {oor interkerkelijk koor The lev Singers dat ook een aantal jeiende kerstliederen zal bren- p- De scholieren hebben drie sanden gerepeteerd onder lei- ég van Suus Peters. De zang les! in de Barbesteinkerk aan kï'sPad 6. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur bedactie bevelanden/tholen Stanonspark 28 ?ostbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl F'ank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt BobPaardekam Koen de Vries (sport) Hermen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl wternet ^w.pzc,nl E-mail: Web@pzc.nl groot deel van de gemeenteraad reageerde gisteravond zuinig op beide plannen. Iedereen is ervan overtuigd dat er iets aan het gemeentehuis in Heinkenszand moet gebeuren. De werkomstandigheden zijn niet meer van deze tijd. Het is er 's winters vaak te koud en 's zo mers loopt de temperatuur snel te hoog op. Ook het aantal werk plekken is te beperkt. Gemeen ten hebben meer taken gekregen en krijgen er nog meer bij, zeker als de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO) wordt inge voerd en veel zorgtaken worden overgeheveld naar gemeenten. Dat betekent meer ambtenaren en het gemeentehuis van Borse- le is al te klein. Niet alleen voor de eigen mede werkers moet iets veranderen, dat geldt ook voor de bezoekers. De balie waar onder meer pas poorten moeten worden opge haald, zit in een pijpenla. Als een ambtenaar met een bewoner over een bouwplan of wat dan ook wil spreken, moet dat nu vaak in de open ruimte op de eerste verdieping gebeuren. Pri vacy is er niet. Kortom, de noodzaak is er. Alle raadsleden die reageerden op de twee door burgemeester J. Ge- lok gepresenteerde voorstellen, erkenden dat. J. Zandee (SGP- ChristenUnie) en R. Boekholt (VVD) waren er het meest van overtuigd dat een stevige in greep nodig is. „Je kunt mede werkers niet langer zo laten wer ken", zei Zandee. „De arbeidsin spectie neemt daar op den duur geen genoegen mee." E. Weug (Lokale Partij Borsele), P. Vol- laard (PvdA) en P. van den Dries (CDA) trapten echter op de rem. Weug wees erop dat de raad onlangs nog een motie had aangenomen waarin was aange geven dat eerst en vooral naar de publieksbalie moest worden gekeken. Van den Dries en Vol- laard wilden alles eerst nog eens laten bezinken. Borsele heeft im mers nog maar drie geleden een oude boerderij bij het gemeente huis in gebruik genomen voor of ficiële activiteiten, zoals raads vergaderingen en huwelijksvol trekkingen. Uiteindelijk ging de gemeente raad er toch mee akkoord dat de plannen mogen worden uitge werkt, zij het dat er ook naar al ternatieven moet worden geke ken. C. Traas (GroenLinks) was wat dat betreft het origineelst. Hij had in een blad gelezen dat kan worden gebouwd met piep schuim. In Turkije wordt dit ge bruikt in aardbevingsgevoelige regio's. „Wij zitten niet in zo'n gebied", zei Traas, „maar het is wel het overwegen waard. Piepschuim is licht, goedkoop en isoleert prima." kerstuitvoering jeugdtheaterkoor 50ES - Het Jeugdtheaterkoor ÜG speelt morgen de kerstmu- ■ical De Vlucht in het St. Willi- brdcollcge in Goes. de !C;Ite musical De Vlucht is een fan- se over een stammenoorlog. liereen is op de vlucht voor ei ser. maar iedereen wil ook het slevoor zijn of haar kind. Ktheaterkoor begon tien jaar lieden als het kinderkoor De men de Guzen en brengt re- elmatig grote producties op het «hum. tet gezelschap werd twee keer nderscheiden met de Zeeuwse Korenmaat voor vormgeving en c« gehele uitvoering. Het jeugd- sterkoor speelt de musical )e Vlucht twee keer: om vier en om acht uur 's te& In het open landschap van Noord-Beveland, tussen de dorpen Kats en Colijnsplaat, zou het congrescentrum van meneeer Gé moeten verrijzen. foto Mechteld Jansen door Mieke van der Jagt KATS - De gemeente Noord-Beveland is er vierkant vóór, Provinciale Staten zijn verdeeld en meneer Gé, die een gi gantisch congrescentrum met een hotel en een restaurant wil bouwen langs de Deltaweg op Noord-Beveland, wacht rustig af. Maar wat vinden de Noord-Be velanders ervan, de mensen die in Kats en Colijnsplaat wonen? Tussen die dor pen, aan de oostkant van de Deltaweg net voor de Zeelandbrug, zou het com plex moeten komen. Meneer Gé heeft een bijzonder plan la ten maken waarin een revolutionaire landschappelijke inpassing is bedacht. Over landschappelijke inpassing, open polderlandschap en natuurwaarden mag het dan in de politiek gaan; de Noord-Bevelanders hebben het over werkgelegenheid. Het is moeilijk ie mand in Kats of Colijnsplaat te vinden die niet voor het plan is. „Laat maar komen", zegt Greet Barend- se, die aan de noordkant van de Zand- kreeksluis woont. „Persoonlijk zou ik daar helemaal geen last van hebben. Maar als je het voor het eiland bekijkt, lijkt het me ook niet verkeerd." Barend- se denkt dat Noord-Beveland best wat meer werkgelegenheid kan gebruiken en juist in de toeristische sfeer zal Noord-Beveland het moeten zoeken. Genoeg Noord-Bevelanders die we aan spreken, hebben eigenlijk géén mening over het plan Gé. Ze hebben zich er niet in verdiept, maar er wel van gehoord. De overwegende conclusie is toch steeds: waarom eigenlijk niet? L. F de Fouw uit Colijnsplaat heeft er wél over nagedacht en komt tot hetzelfde be sluit: „Van mij mag het, wie kan dat nou in de weg zitten? Een Colijnsplater - „Noem mij maar meneer Ha, ha ha" - kan met de beste wil van de wereld niet tegen het congrescentrum zijn. Hij heeft grote bewondering voor meneer Gé als ondernemer. „Die man is hier in Colijnsplaat met een Chinees restau rantje begonnen, en kijk eens wat hij al lemaal bereikt heeft. Meneer Gé is een handige bliksem, anders kan ik het niet zien. Veel geld heeft hij nog niet uitgege ven en kijk eens hoe hij de besturen te gen elkaar uitspeelt. Voor Goes heeft hij ook een plan gemaakt, maar ieder een kan snappen dat het het één of het ander moet worden. Gé krijgt het nog zo ver dat ze ruzie om hem gaan maken. Intussen heeft hij kennelijk alle tijd." Achtergrond De grote welwillendheid jegens de Chi nese ondernemer schrijft meneer Ha toe aan de achtergrond van Gé. „Hij mag dan officieel een allochtoon zijn, in Co lijnsplaat is Gé iemand uit ons midden, die goed geboerd heeft. Daar zijn we ge woon een beetje trots op. Maar hele maal buiten dat, lijkt het me geen slech te zaak dat er hier banen komen voor kamermeisjes, obers en ander hotelper soneel." Anneke de Bruijne, die een eind verderop op een boerderij in Kats woont, denkt er genuanceerder over. „Kijk, ik geloof niet dat wij van zo'n congrescentrum overlast zouden heb ben. Het zou ons in onze eigen boerenbe- drijfsvoering ook niet beperken. Maar je gaat je wel afvragen hoe het met de regels zit. Milieutechnisch, landschappe lijk en maatschappelijk komen er jaar lijks een paar regeltjes bij. Geloof maar dat ik weet waar ik over praat, want boeren hebben daar constant mee te ma ken. Ik zou niet weten met wat voor re gels het plan Gé in strijd is, maar dat snap ik van een heleboel andere regels ook niet. Voor mijn gevoel zou het beter zijn als Gé aan de andere kant van de weg ging zitten. Daar zijn de zichtlijnen al minder open dan aan deze kant." Wat betreft de werkgelegenheid heeft De Bruijne wel een paar twijfels. „Ik ge loof best dat daar veel mensen moeten werken, maar of die dan van het eiland komen is maar zeer de vraag." Net als de rest van Noord-Beveland hebben ze in Kats bij wijze van spreken Chinees leren eten bij meneer Gé in Colijns plaat. „Maar ik heb daar nog nooit an der personeel gezien dan Chinees perso neel. Dat geeft niks, maar je moet je dat wel realiseren voordat je je rijk rekent." Al met al zouden ze bij de familie De Bruijne geen bezwaar maken als de plannen van Gé wat verder komen, maar juichen is te veel gevraagd. De af weging moet, vindt Anneke de Bruijne, netjes in de politiek worden gemaakt, binnen de kaders en de regels die voor iedereen gelden. Goese gehandicapten niet de dupe GOES - Er zijn in Goes de afgelopen jaren geen gehandi capten de dupe geworden van het feit dat de gemeentelij ke verordening Voorzieningen Gehandicapten een tijd in strijd was met de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Dat antwoordde wethouder D. van Ewijk (Groen Links, welzijn) gisteren op vragen van de fractie van GroenLinks. In elf van de dertien Zeeuwse gemeenten is of was de verordening in strijd met de WVG, waardoor ge handicapten mogelijk verhuisvergoedingen zijn misgelo pen. De kwestie is eerder aan het rollen gebracht door Flos Dieleman Advocaten in Middelburg, die voor een ge handicapte op Schouwen-Duiveland een bezwaarprocedu re had aangespannen tegen de gemeente, nadat een ver- huisvergoeding was afgewezen. In Goes is de verordening met ingang van 2005 aangepast. In de periode 1999 tot 2005 zijn 45 aanvragen voor verhuisvergoedingen afgewe zen, maar volgens Van Ewijk op andere gronden dan waar het in de Schouwse zaak om gaat. PvdA wil minima beter verzekeren GOES - De gemeente Goes onderzoekt of ze voor achthon derd bijstandsgerechtigden een uitgebreide aanvullende ziektekostenverzekering tegen een zacht prijsje kan rege len. Dat gebeurt op initiatief van de PvdA-fractie, die gis teren in de raad voorstelde de helft van de premie voor een uitgebreide, aanvullende verzekering te vergoeden. Volgens woordvoerder M. van ITeugten-van den Burg zul len minima noodgedwongen kiezen voor de goedkoopste en dus minimale aanvullende verzekering. Ze lopen daar door het risico dat ze straks hoge eigen bijdragen moeten betalen voor medische voorzieningen. Het voorstel van de PvdA, dat de gemeente een kleine vijftigduizend euro per jaar kost, kreeg de sympathie van de andere raadsfrac ties, maar die wilden meer informatie alvorens een be sluit te nemen. Zo zei de SGP/ChristenUnie ook te willen kijken naar de gevolgen voor AOW'ers. Besloten werd het idee te bespreken in de commissie maatschappelijke ont wikkeling, die volgende week dinsdag plaatsvindt. Diefstal uit bedrijf Goes GOES - Uit de receptieruimte van een bedrijfsgebouw aan de Kloetingseweg in Goes is tussen dinsdag 18.30 en gisteren 8.15 uur meer dan honderdvijftig euro gestolen. Ook is voor enkele honderden euro's aan postzegels weg. Aangehouden voor oplichting TERNEUZEN - Een 32-jarige inwoner van Temeuzen is gistermiddag rond twee uur op het Oostelijk Bolwerk in zijn woonplaats aangehouden wegens oplichting. Hij had woensdagochtend bij de gemeente geprobeerd om een aan vraagformulier voor een voorschot te vervalsen door het veranderen van het bedrag. De man is in verzekering ge steld en zal nog deze week worden voorgeleid. Winkeldieven Vlissingen opgepakt VLISSINGEN - In een supermarkt in de Glacisstraat in Vlissingen werden donderdagmiddag twee twintigjarige Vlissingers aangehouden. Zij hadden zich, onafhankelijk van elkaar, rond dezelfde tijd schuldig gemaakt aan dief stal van onder meer vlees, vleesbeleg en eieren. Zij kregen elk een boete van honderd euro. door Cornelleke Blok GOES - Vanaf de eerste keer dat ze er was, stal Sri Lanka haar hart. Na de tsunami van vo rig jaar zette reisleidster R. Mil- hous uit Goes daarom een inza melingsactie op, waarmee ze 41.000 euro ophaalde. Met dat geld zet ze nu een weeshuis op. R. Milhous komt voor haar werk als reisleidster bij Beter Uit rei zen al ongeveer acht jaar in Sri Lanka. Zo leerde ze ook G. Jaya- kody, een reisagent uit Sri Lan ka, kennen. Hij vroeg Milhous na de tsunami of ze geld wilde inzamelen. Dat ze zóveel zou op halen, had ze nooit verwacht. „Ik ben er zó van geschrokken. Het schept zo'n verantwoorde lijkheid." Milhous wilde een goede bestem ming vinden voor het geld. In fe bruari ging ze daarom naar Sri Lanka toe om de situatie daar te bekijken. „Het leek me niet ver antwoord om het bedrag in veer tien dagen uit te geven." Samen met Jayakody besloot ze een kleinschalig weeshuis op te zet ten voor ongeveer twintig kinde ren. Ze kocht een stuk grond aan in het plaatsje Dankotuwa, ten noorden van de hoofdstad Colombo. Op 1 juli 2005 richtte Milhous Stichting Netherlands Sri Lanka op. Door subsidies van Plan Nederland en de Natio nale Commissie voor Internatio nale Samenwerking en Duurza me Ontwikkeling (NCDO) is het bedrag van haar tsunami-actie nagenoeg verdubbeld. Begin vol gend jaar begint de bouw van het weeshuis. In maart 2006 gaat Milhous kijken hoe de vor deringen zijn. Vanaf 6 januari heeft de stichting een internetpa gina: www.stichtingnether- landssrilanka.nl. (Advertentie) door Harmen van der Werf NIEUWDORP - SGP en Chris tenUnie trekken in Borsele weer samen op bij de gemeenteraads verkiezingen. met wethouder F. Tollenaar - van SGP-huize - als lijsttrekker. Problemen met de kandidaatstelling van vrouwen, zoals op een viertal lijsten el ders in Nederland, heeft de Bor- selse combinatie niet. „Er zijn door de ChristenUnie geen wouwen gekandideerd", al dus lijsttrekker Tollenaar, „en als dat wel het geval zou zijn, was daarover overleg gevoerd tussen de twee lokale partijen, zoals al eerder is afgesproken." Veel meer woorden wil Tolle naar liever niet besteden aan de kwestie, die deze week door het hoofdbestuur van de SGP voor lopig is opgelost door de vier lijs ten met vrouwelijke Christen- (Advertentie) Unie-kandidaten toch toe te staan. Een commissie binnen de SGP komt in maart met een advies over de positie van vrouwen in de partij. Tollenaar wil daar niet op vooruitlopen, al wijst hij erop dat er met name onder SGP-jongeren een ontwikkeling gaande is. Zij staan minder afwijzend te genover de deelname van vrou wen aan de politiek. „Je zou een onderscheid kunnen maken tussen kerk en staat, als het om het vervullen van het re- geerambt door vrouwen gaat", geeft Tollenaar aan. „Wat be treft het kerkelijke ambt is dat helder. Over deelname van vrou wen aan de politiek kun je dis cussiëren. In die zin staat de SGP ook niet stil. Dat vrouwen mochten stemmen, is in het be gin ook omstreden geweest. Zul ke kwesties zijn tijdsgebonden." Tollenaar leidt dus de lijst van SGP/ChristenUnie in Borsele, gevolgd de raadsleden J. Zandee (SGP, 's-Gravenpolder), J. Mol (CU, Borssele), C. Weststrate (SGP, Nieuwdorp) en H. van Hartingsveldt (SGP, 's-Graven- polder). De christelijke combina tie werkt ook aan vernieuwing. Op nummers tien en elf staan de kandidaten W. Joosse (32) uit Borssele en G. Gunter (27) uit Nieuwdorp. Als het om de vorming van een college van B en W na de verkie zingen gaat, geeft Tollenaar aan 'een lichte voorkeur' te hebben voor voortzetting van de samen werking met CDA en WD. Al wil hij ook niet op voorhand één partij uitsluiten. „Het zijn ten slotte de kiezers die beslissen." Tollenaar zat eerder, van 1998 tot 2002, in een coalitie met WD en PvdA. Jongeren SGP/ChristenUnie wil zich in Borsele de komende vier jaar on der meer inzetten voor verster king van de economie (aanleg be drijventerrein Sloepoort en Wes- terschelde Container Terminal), voor jongeren (het bedrijfsleven een grotere rol laten spelen om jongeren een plek te geven op de arbeidsmarkt) en voor verdere uitvoering van het brede scho- lenbeleid. Tollenaar hecht aan het laatste als onderwijswethou der én aan behoud van voorzie ningen in de dorpen. Al zal dat waarschijnlijk niet zo gemakke lijk worden. Den Haag komt over twee jaar met een nieuwe normstelling voor schoolgroot te. Tollenaar: „De ondergrens kan dan hier en daar wel eens wor den bereikt. We moeten tegen die tijd aUes op alles zetten voor zieningen dicht bij de bevolking te houden." Uniek design: klein en elegant! Polyfone beltonen Kleurenscherm 129,99 deling a0Qr& op de koop tog d5" f www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle gratis headset

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33