ROVINCIAL SE COURAN Dienstregeling hsl is een drama Koningin houdt hand thuis haalt verontreinigde PZC Hoge opkomst bij verkiezingen in Irak Auto Terneuzense school melk net op tijd weg PZC mmmmmmummmm mmntmmm hogesnelheidslijn begint in 2007 met langzame huurlocomotieven 15 Spectaculair Bel voor onze kerst en nieuwjaarsspecial! kerstfeest vieren op de boulevard in □ouievara in m G Vlissingenl^^g Op beide kerstdagen keuze uit: Begane grond: een heerlijk 7 gangen kerstdiner met tussendoor [-q 2 live optredens j"/JÜ le etage: een heerlijk 5 gangen diner buffet dansant, met non stop live IflTlOn muziek van Ex-pose 4y, jU www.hotelarion.nl 0118 - 410 502 internet: www.pzc.nl den HAAG - De hogesnel heidslijn (hsl) tussen Am- ni en Parijs begint in r. 07 met een dramati ze dienstregeling. De eer de maanden pendelt alléén eens in de twee uur een 'op gevoerde' leasetrein tussen Amsterdam en Breda. Da; blijkt uit de hsl-dienstrege- Iing2007. De High Speed Allian- ce(HSA), de alliantie van de Ne derlandse Spoorwegen en de ALM, verwacht verder dat zij es eind 2008 een redelijke jtnstregeling met snelle hl-tremen kunnen bieden, ferdoor blijft het anderhalf jar behelpen op de hsl De eerste maanden rijden er juwelijks treinen over de lijn i zeven miljard euro. Pas in tember steekt de eerste trein s'grens over naar Brussel. De eeste snelle trein - een omge rolde Thalys - raast pas van- f december 2007 met 300 kilo- Kier per uur naar Parijs, fcartot het voorjaar van 2007 j nog nauwelijks sprake van ja hsl. Tussen Amsterdam/Den Hiag en Brussel (met tussen stops in Rotterdam, Breda en Antwerpen) rijden leaselocomo- itven die niet sneller kunnen én 160 kilometer per uur. DeHSA liet al weten dat de hsl esi valse start maakt. Delangza- Khuurlocomotieven zorgen er ror dat de beloofde tijdwinst ijwel geheel verdampt. Zo is ftrein op het traject Amster- Wereldbevolking lelt maandag 6,5 miljard zielen PARIJS - De wereldbevolking bereikt maandag dc grens van 6.5 miljard. De baby die symbo lisch de 6,5 miljardste aardbewo- ser wordt, heeft een kans van «n op twee om in Azië te wor den geboren. Dat heeft het Franse Nationaal Demografisch Instituut gisteren gemeld Het instituut baseert zich op cijfers over de groei van de wereldbevolking van de VN. Were dag worden er 365.000 bderen geboren, vooral in Aaê en Afrika. ANP/AFP dam-Rotterdam maar tien minu ten sneller dan een gewone inter city. Dat zou 35 minuten moe ten zijn. Bovendien zitten reizi gers niet in een chique hsl-trein, maar in opgeknapt intercity-ma terieel. De deceptie is een gevolg van de veel te late levering van de be stelde hsl-treinen en omgebouw de Thalys. Door onduidelijkheid over het nieuwe Europese veilig heidssysteem 'ertms' voor de hsl zijn zij maanden te laat klaar. Om de hsl toch medio 2007 in ge bruik te nemen, least de HSA Britse locomotieven met inge bouwd ertms-systeem. Over de vraag wie voor de extra kosten - 50 miljoen euro - moet opdraaien, hebben de kibbelen de minister Peijs (Verkeer) en de HSA arbitrage ingeschakeld. De NS, voor 90 procent eigenaar van de HSA, laten zich niet uit over de financiële gevolgen. Het bedrijf spreekt wel van een 'for se aderlating qua kosten en ima go'- Bovendien willen de NS een kor ting op jaarlijkse gebruiksver- goeding van 149 miljoen euro voor de hsl. „Aan de andere kant zie je ook in het buiten land, in Spanje en de Eurostar door de kanaaltunnel van Frank rijk naar Engeland, dat dit soort projecten niet gelijk soepel ver loopt", aldus een woordvoerder. GPD Een soennitische vrouw laat de inkt op haar vinger zien, nadat zij haar stem heeft uitgebracht. door Harald Doornbos BAGDAD - De cruciale parle mentsverkiezingen in Irak zijn gisteren boven verwachting rus tig verlopen. Veel meer mensen gingen naar de stembus dan de organisatoren hadden durven hopen. In tegenstelling tot eerde re verkiezingen deden ook soen nitische moslims massaal mee. In alle steden van Irak stonden enorme rijen wachtenden voor zwaar bewaakte stemlokalen. In tegenstelling tot eerdere verkie zingen waren het Iraakse - en geen Amerikaanse - ordetroe pen, 150.000 in getal, die de boel in de gaten hielden. De opkomst in de Koerdische ge bieden in het noorden lag vol gens waarnemers rond 95 pro cent. In Bagdad en het sjiitische zuiden werd de opkomst ge schat op 80 procent. Zelfs in soennitische bolwerken als Fallujah, Ramadi en soenniti sche wijken in Bagdad brachten 'grote aantallen mensen hun stem uit'. Dit wordt gezien als een cruciale stap vooruit, aange zien veel soennieten tot voor kort nog weigerden mee te doen met het politieke proces. Het zijn vooral soennitische groepen die achter de bloedige aansla gen zitten die Irak bijna dage lijks treffen. Met de hoge op komst van soenniten tijdens de ze verkiezingen lijkt het er ech ter op dat deze groep in toene mende mate bereid lijkt te parti ciperen in het politieke proces. De verwachting is dat sjiitische Beatrix acht samenkomen belangrijker dan samenzijn door Hans Jacobs ITRECHT - Een imam die zijn land op zijn borst houdt, omdat rijn godsdienst niet toestaat dat hij een vreemde vrouw aan raakt, Voor koningin Beatrix was dal gisteren in de Dom in Itrechl geen probleem. Ook zij hraeht haar hand voor haar lichaam, zoals zij ook haar han den vouwde ter begroeting van boeddhistische geestelijken. ct voor verscheidenheid' was dan ook het belangrijkste 'L'~a van de multireligieuze bij- mist die in de Utrechtse Dom bij het zilveren regeringsju- (Advertentie) bileum werd gehouden. Het mooiste van de bijeenkomst in de Dom was niet het samenzijn, maar juist het feit dat zo veel le vensbeschouwingen en geloven onder één dak samenkwamen. Maanden van praten, overleg gen en elkaar aftasten waren no dig geweest om een concept op tafel te krijgen waarin iedereen zich kon vinden. Christen, mos lim, hindoe, boeddhist, jood en humanist. Aan alle gevoelighe den moest worden gedacht, met als resultaat een bont program ma waarin moskee en kerk, tem pel en synagoge samenkwamen zonder samen te smelten. Nederlanders worden in de we reld bewonderd, omdat zij met vallen en opstaan hebben leren omgaan met een grote verschei denheid aan religies en levensbe schouwingen, zei de Amsterdam se hoogleraar J. Kennedy. „Veel vorsten uit het Huis Oranje-Nas- sau gaven blijk van fijngevoelig heid ten opzichte van religieuze verschillen." Om dat te illustre ren vouwde Beatrix haar han den ter begroeting van hindoes en boeddhisten en stak zij haar hand niet uit naar imam Hos- sain Noorani. Voor minister Ver donk eerder dit jaar was dat nog een halszaak. GPD Bent u de Instrumentatie en Besturingspecialist die Airpack Nederland zoekt? Kijk morgen in de l»t alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Koningin Beatrix begroet een boeddhist op gepaste wijze tijdens de multireligieuze bijeenkomst in de Utrechtse Domkerk. foto Marcel Antonisse/ANP doorRené Schrier GOES - Campina heeft ook in Zeeland verontreinigde chocola demelk op scholen afgeleverd. Op de openbare basischool de Pyramide in Terneuzen is het maar net goed gegaan. Daar kon de verontreinigde melk op het al lerlaatste moment uit de roula tie worden genomen. De school kreeg woensdag om 10.10 uur een telefoontje van Campina dat een partij chocola demelk met het nummer 0035 mogelijk vervuild was. De Pyra mide bleek die melk inderdaad te hebben. Aangezien het om 10.15 pauze was heeft het perso neel van de school in allerijl de bewuste melk teruggepakt. Geen klachten Ook elders in Zeeland is melk op scholen afgeleverd die is ge produceerd op de dag waarop het reinigingsmiddel in de melk is terechtgekomen. Dat wil niet zeggen dat alle melk van die dag verontreinigd is. Het bedrijf heeft geen klachten uit Zeeland gehad. Ook de Prins Frederik Hendrik- school in Sas van Gent had melk van Campina, maar daar was niets mee aan de hand. Op Schouwen-Duiveland is even eens melk van Campina afgele verd, maar dat heeft daar niet tot problemen geleid. De Alge mene Basisschool in Middel- Alfa 159 gaat zaken doen De Vries krijgt te weinig steun Een opiniepeiling bepaalt vandaag de politieke toe komst van Peter de Vries. De kansen staan slecht voor de misdaadverslagge ver. Hij wil dat minstens 41 procent van de kiezers hem een aanwinst voor de poli tiek vindt, maar de afgelo pen zeven weken schommel de hij conse quent rond de 25 procent. Windmolens slecht voor vogels Stichting Het Zeeuwse Landschap vreest dat de bouw van enorme windmolens op en bij de stormvloedkering Oosterschelde nadelige gevolgen kan hebben voor trek en broedvogels. De stichting vindt daarom dat er eerst gedegen onderzoek moet worden ge daan naar die risico's. Mijlpaal voor handbalsters foto Ali Jarekji/RTR partijen de verkiezingen zullen winnen. Maar vanwege de deel name van veel soennieten, zou den ook hun partijen het wel eens redelijk kunnen doen. Op de uitslag moet nog even ge wacht worden. Pas over een week of twee zal duidelijk zijn hoe het nieuwe, 275 leden tellen de, parlement er uit zal zien. GPD burg had geen vervuilde chocola demelk gekregen. In Goes zijn bij de directie van het openbaar onderwijs Noord- Beveland /Goes ook geen proble men gemeld. In de vervuilde melk was natron loog terechtgekomen. Het zou gaan om minder dan één pro cent per pakje van 200 millili ter. In totaal zijn hiermee drie tot vierhonderd pakjes vervuild voordat het probleem werd ont dekt. Die pakjes zijn volgens Campina door de controle ge glipt omdat het om zo'n kleine hoeveelheid vervuiling gaat. Branderig Wanneer er toch schoolchocola- demelk met één van de genoem de houdbaarheidsdata gedron ken is, kan dat een branderig ge voel in de slokdarm veroorza ken. Campina heeft woensdag, vóór het drinkmoment op scholen, al le scholen waar melk van die dag is afgeleverd, gebeld om hen te waarschuwen dat in een deel van schoolchocolademelk water en/of reinigingsmiddel was terechtgekomen Het bedrijf heeft de scholen woensdag gevraagd de betreffen de chocolademelk onmiddellijk uit de koelkasten te verwijderen en niet aan de kinderen te drin ken te geven. Verschillende scho len waren niet blij met het feit dat Campina pas op een laat mo ment alarm heeft geslagen. De Nederlandse handbal sters hebben een histori sche mijlpaal bereikt. Door een 29-26-zege op Zuid-Ko- rea speelt de ploeg van bondscoach Sjors Röttger zondag om de vijfde en zes de plaats op het wereld kampioenschap in Rus land. Zo goed heeft Oranje het nog nooit gedaan op een WK. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 16 en 17; Sport: 19, 21 en 23; Redactie Reactie: 24; Auto: 25 en 27 (Advertentie) (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 proelabonnemem gehad Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand roet automatische incasso 20.55)*. per kwartaal met automat.stbe incasso 59.751*. per |aar met automatische incasso l€ 229701* 8"711688N555530M het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1