Handbalsters schrijven historie PZC Zege AZ in Europees oefenduel Duitse agenten Ron Vlaar meldt zich ziek bij AZ op Engelse les 19 Oranje door zege op Zuid-Korea naar strijd om vijfde plaats op WK Wereldbeker is Europees onderonsje vrijdag 16 december 2005 SINT PETERSBURG - Dc wa lmanders stroomden van pure fffugde. speelsters vielen in ex- useop de grond en het oer-Hol- Ijndse daar moet op gedronken i#rden" tijdens de hospartijen Neef niet uit. De Nederlandse bandbalsters wonnen gisteren „p het WK van Zuid-Korea (29-26). spelen daardoor zondag 0 "de vijfde plaats en het Ice Palace zou dat weten ook. Dit is toch niet te geloven, joh", straalde Maura Visser, die direct na afloop van het duel in Sint Petersburg op de vloer mi nutenlang in een innige verstren geling met Pearl van der Wissel Jas verwikkeld. „We schrijven hier Nederlandse handbalge- schiedenis, geweldig. En dat nog wel op mijn eerste WK. Heel onwerkelijk." Ook tot Deb bie Klijn drong het met echt doordat Oranje zich bij de top jes van de wereld had gemeld, jkkan het nog niet bevatten", ratte de keepster het gevoel van a!haar teamgenoten treffend sa- 2en. .Misschien komt dat nog "het WK Als we thuis terug- jken op dit toernooi ■jjiissehienpas dan zullen de mei den van bondscoach Sjors Röttger ten volle beseffen dat ze een voor het Nederlandse hand bal unieke prestatie hebben gele verd, dat ze nu verzekerd zijn van de A-status van NOCNSF en vooral dat ze in Rusland gro te indruk maakten op de interna tionale handbalwereld. Dat het sinds het WK van 1999 bestaan de respect voor Oranje inmid dels is omgeslagen in angst. Waren de prestaties tot gisteren daarvoor nog niet afdoende, dan sas de wedstrijd tegen Zuid-Ko rea dat wel. Slechts in de eerste helft was er een fase waarin Oranje aan zenuwen ten onder dreigde te gaan. Vooral Pearl van der Wissel, tot gisteren de absolute uitblinker van de poeg. grossierde daarin in fou ten en Nederland zag de vlot ver kregen voorsprong in een ruime achterstand veranderen. i| tiaar de ploeg van Röttger her- De Nederlandse handbalsters zijn uitzinning van vreugde nadat ze zich hebben verzekerd van een topzesklassering op het wereldkampioenschap, foto Anatoly Maltsev/EPA pakte zich, stond bij de pauze op een 16-14-voorsprong en kwam in de tweede helft eigen lijk niet meer in gevaar. „Al was het op het eind nog spannend", glimlachte Visser, die erkende dat het waarschijnlijk kriebels in de buik over de naderende ze ge waren die dat gevoel bij haar opriepen. Want topland Zuid-Korea bleek al ruim voor het einde murw gespeeld door Oranje. Ook omdat Debbie Klijn zestig minuten lang de ene na de andere redding uit de ho ge hoed toverde. „Dit is een on gelooflijke" teamprestatie", zei de keepster, die niet de behoefte voelde haar eigen bijdrage al te groot te maken. Gelijk had ze. De unieke prestatie van Oranje is vooral een prestatie van het collectief. Van een ideale mix van jong talent en routine. Van het feit dat er op moeilijke mo menten altijd wel iemand op stond om de ploeg uit het slop te trekken. Perfecte sfeer En van een door Sjors Röttger en zijn staf geschapen perfecte sfeer om alle verzamelde kwali teiten te laten renderen. Zo kreeg de ploeg gisteren voor het duel met Zuid-Korea een film voorgeschoteld met daarop de mooiste Oranje-momenten tot dusverre. „Ik kreeg er tranen van in de ogen", zei Röttger over het psychologische trucje ter vergroting van het zelfver trouwen van zijn handbalsters. „Ik ook", voegde Klijn toe. „En ik dacht: nu moet het gaan ge beuren ook." Het gebeurde. Waardoor Oranje zondag tegen Duitsland om de vijfde plaats speelt. „Nu moeten we die Duitsers ook maar zien te pakken", zei Maura Visser gis teravond vastberaden. „Dat zou heel mooi zijn." En dan zal Oranje wéér exploderen van vreugde. GPD Van Galen vijf duels aan de kant ZEIST - Barry van Galen moet de komende vijf competi tieduels vanaf de tribune bekijken. De middenvelder van AZ ging gisteren akkoord met een schikkingsvoorstel van de aanklager betaald voetbal. De straf werd opgelegd, om dat Van Galen in de wedstrijd Twente-AZ een kopstoot had gegeven. De aanklager kwam tot zijn oordeel onder meer op basis van televisiebeelden. Bovendien is volgens de KNVB in de hoogte van de straf rekening gehouden met de 'strafkaart' van Van Galen, die in het verleden al vaker over de schreef ging. ANP PSV leent vier ton van fans EINDHOVEN - PSV heeft 400.000 euro geleend van zijn supportersclub- De Eindhovense club gebruikt het geld voor een nieuw hoofdveld op het jeugd- en amateurgedeel te van trainingscomplex De Herdgang. Dat complex wordt momenteel verbouwd. De rest komt ten goede aan de accommodatie. De supportersclub hanteert een voor PSV aantrekkelijk rentetarief. „We zijn heel blij dat de Supportersvereni ging PSV ons helpt met deze vooruitgang", aldus direc teur Rob Ribbers in een reactie. ANP Essien krijgt twee duels schorsing NYON - De Europese voetbalunie Uefa heeft Chel- sea-middenvelder Michael Essien voor twee duels ge schorst. Essien werd gestraft voor een zware overtreding op Dietmar Hamann in het Champions Leagueduel met Liverpool. De tackle, volgens Hamann de gemeenste die hij ooit in zijn loopbaan had moeten incasseren, bleef in het duel onbestraft. Hamann verklaarde na afloop even te hebben gevreesd voor en beenbreuk Door zijn schorsing mist Essien de twee duels van Chelsea in de achtste finales van de Cham pions League. ANP/RTR EK onder 21 in 2007 in Nederland ZEIST - Het Europees kampioenschap voetbal voor spe lers onder 21 jaar wordt in 2007 in Nederland gehouden. De KNVB maakte dat gisteren bekend. De Europese voet balbond Uefa verkoos Nederland boven Engeland, Zwe den en Turkije. In totaal waren er veertien landen in de race om het jeugd-EK te mogen organiseren. De Europese titelstrijd is voor spelers geboren na 1 januari 1984; het gastland is automatisch geplaatst. Met het binnenhalen van het EK stijgt de kans dat Oranje met een voetbalelftal op de Olympische Spelen van 2008 in Peking aanwezig is aan zienlijk. De beste vijf landen van het toernooi plaatsen zich voor de Spelen. ANP Keane verkast naar Celtic GLASGOW - Roy Keane zet zijn voetballoopbaan zoals verwacht voort bij Celtic. De Schotse club maakte giste ren bekend de 34-jarige Ierse middenvelder tot medio 2007 te hebben gecontracteerd. Keane vertrok vorige maand bij Manchester United na een dienstverband van twaalf jaar. ANP/RTR door Ruud Ramler ALKMAAR - Ron Vlaar heeft zich ziek gemeld bij AZ. De verdediger, die gisteravond voor de Uefaeupwedstrijd te gen Grasshoppers naar de tri bune was verwezen, heeft met een interview in de Telegraaf een voorschot genomen op een geforceerd afscheid uit Alkmaar. Vlaar laat daarin neten zijn buik vol te hebben van AZ. Bovendien beticht hij trainer Louis van Gaal van chantage. Het is aannemelijk dat de lei ding van AZ hem zal straffen voor zijn uitlatingen. Marcel ands wilde daar gisteren g niet op voor uit lopen. „Ik ben wel heel teleurge steld. Maar ik wil eerst met Ron zelf praten. En van hem horen of hij werkelijk heeft gezegd wat er in de krant I staat." Met name de aanval van Vlaar op Van Gaal wordt hoog opgenomen bij AZ. Vol gens de verdediger is hij door zijn trainer onder druk gezet om in te gaan op een nieuwe aanbieding van AZ. „Anders zou hij mij alleen nog in nood gevallen gebruiken", aldus Vlaar. „Die uitspraak is op zijn zachtst gezegd niet netjes", vindt Brands. „Hij heeft Van Gaal daarmee onterecht be- Vlaar maakte eind Ron Vlaar vorig seizoen indruk toen de toenmalige trainer Co Adriaanse hem door blessu res gedwongen moest opstel len. Vervolgens speelde hij ook een uitstekend jeugd-WK in eigen land. Hij schoof zelfs door naar het keurkorps van bondscoach Marco van Bas ten. Dit seizoen heeft Vlaar echter nog geen goede wedstrijd ge speeld. Omdat er anders te gen hem wordt aangekeken, zegt Van Gaal. Vlaar heeft volgens zijn trainer moeite met die druk om te gaan. De teleurstellingen stapelden zich op. Hij werd met rood weggestuurd tegen PSV en mocht zich de nederlaag te gen Italië grotendeels aantrek ken. Bod Vervolgens ging ook een trans fer van AZ naar Ajax niet door. Omdat de Amsterdam mers één keer een bod deden van een miljoen en zich ver volgens lieten afschrikken door de vraagprijs die bijna het viervoudige bedroeg. „We kregen een fax dat er geen in teresse meer was", zegt Brands. „Maar van onderhan delen is geen sprake ge weest." De negatieve gevoelens van Vlaar zijn niet nieuw voor de directeur. „Hij deed daar niet geheimzinnig over. Maar ik heb nooit van hem gehoord dat hij zijn coach niet ver trouwt of beticht van chanta ge. Afgelopen maandag heb ben we nog gesproken met el kaar om een oplossing te zoe ken. Ik heb tot dinsdagavond niets van het interview gewe ten." Geen toekomst Brands moet erkennen dat er voor Vlaar geen toekomst meer is in De Hout. „Dat zal niet makkelijk worden." Bo vendien is er sinds het afha ken van Ajax geen serieuze in teresse meer geweest. De di recteur ontkent dat er een bui tenlandse club is die bereid zou zijn de vraagprijs van AZ te betalen. „Een tijdje terug is er wat belangstelling ge weest. Maar van een bod is geen sprake." GPD door Theo Brinkman ALKMAAR - De laatste groeps wedstrijd van AZ in de Uefa Cup is er gisteravond een gewor den van uitproberen en spelers weer wat minuten gunnen. Dat er ook nog werd gewonnen van Grasshoppers (1-0) was mooi meegenomen. Alleen de groeps- zege ging aan AZ voorbij, die ging naar Middlesbrough. Het tekent het gemak waarmee AZ, net als vorig seizoen, in Eu ropa overeind blijft. Waar Hee renveen een dag eerder tot de laatste seconde in spanning bleef, was voor AZ het afsluiten de duel met Grasshoppers in fei te niet veel meer dan een oefen wedstrijd. Trainer Louis van Gaal benutte de mogelijkheid om weer enkele wijzigingen aan te brengen. Sho- ta Arveladze, Kenneth Perez en Stijn Schaars waren dit keer de genen die rust kregen. Hun ver vangers waren Danny Koever mans, Demy de Zeeuw en de jon ge Haris Medunjanin (20). Het rouleren is niet alleen nodig om de basisspelers fit te hou den, maar ook om de reserves ge motiveerd te houden. Want dat is het nadeel van een brede selec tie: op de bank zitten spelers die elders wellicht een basisplaats zouden hebben. Voor sommigen is het dan moeilijk tevreden te blijven. Het succes van de club (koppositie in de eredivisie en plaatsing voor de volgende ron de van de Uefa Cup) doet daar weinig aan af. Meest uitgesproken is Ron Vlaar, die gisteren in de Tele graaf zijn gal spuwde. Anderen zijn minder uitgesproken. Stein Huysegems en Haris Medun janin hebben slechts voorzichtig geopperd dat het voor hun ont wikkeling niet goed is dat ze weinig spelen - zoals dat voor ie dere voetballer geldt. En voor Adil Ramzi, inmiddels al ander half jaar reserve in Alkmaar, is de situatie ook niet erg rooskleu rig. Wil AZ kunnen blijven profi teren van zo'n brede selectie, dan zal iedereen binnenboord gehouden moeten worden. Gisteravond bleken alle wisse lingen niet geheel zonder gevol gen. AZ was minder dwingend dan gebruikelijk in thuiswed strijden en moest bovendien toe zien hoe Grasshoppers regelma tig gevaarlijk was. Eén keer red de doelman Henk Timmer goed op een schuivertje van Michel Renggli, een andere keer had hij AZ-aanvoerder Denny Landzaat duelleert om de bal met Ricardo Cabanas van Grasshoppers. foto Vincent Jannink/ANP geluk dat de inzet van Veroljub Salatic recht op hem af kwam. Na rust ontsnapte AZ toen Dos Santos een vrije trap op de lat schoot. AZ zelf was kansrijk via Koevennans (twee keer), Denny Landzaat en een vrije trap van Medunjanin. Al met al toonden de Zwitsers zich een heel behoorlijk elftal. Dat het duel niettemin lange tijd wat saai was, had vooral te maken met de uitgangssituatie. Grasshoppers was met nul uit drie al uitgeschakeld, terwijl AZ al zeker was van de volgen de ronde. Alleen de plek in de eindstand, die van invloed is op de loting van vandaag, stond nog op het spel. Gehoopt werd op een 'doel- puntenrace' met concurrent Mid dlesbrough, maar die bleef uit. De Engelsen hadden zelf ook grote moeite met Litex Lovetsj. Pas in de slotfase ontstond er in De Hout dan toch nog zoiets als een Europacupsfeer, toen AZ op voorsprong kwam via Danny Koevermans. Kort daarna scoorde ook Midd lesbrough en kon de doelpunten- wedloop alsnog beginnen. De Engelsen maakten er eentje meer (2-0) en pakten daarmee de eerste plaats. AZ (Ned) - Grasshoppers (Zwi) 1-0 (0-0). 70 Koevermans 1-0. Scheidsrechter: Piccirillo (Fra). Gele kaart: Van Galen, Jaliens (AZ), Denicola (Grasshopper).Aan tal toeschouwers9.000 AZ: Timmer; Steinsson (64. Op dam), Jaliens, Mathijsen en De Cler; Landzaat, De Zeeuw (73. Ramzi) en Medunjanin; Selctioui, Koevermans en Van Galen (64. Huijsegems). Grasshoppers: Coltori; Sutter, Mi- treski, Denicola en Jaggy; Caba nas, Schwegler (17. Salatic). Reng- gli en Dos Santos, Rogeno (89. Chi- hab) en Touré. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Zo'n zeshonderd Duitse agenten moeten in de ko mende maanden op Engelse les. Met het oog op het WK voetbal, dat komende zomer in Duits land wordt gehouden willen de organisatoren dat de politie in staat is om de fans uit de deelne mende landen in het Engels te benaderen. Ook taxichauffeurs zouden hun kennis van het En gels moeten bijspijkeren. De Duitse politiemensen heb ben - om niets aan het toeval over te laten - hun vakanties moeten uitstellen. „Op weinig evenementen zijn wij zo goed voorbereid als op het WK 2006," aldus de Berhjnse politie- wethouder Erhart Korting. Eén zorg blijft echter overeind. De Duitsers hebben de reputatie stijf, afstandelijk, luidruchtig en arrogant te zijn. Dit moet ver anderen, want een WK draagt bij aan de komst van toeristen. Er kunnen miljarden mee ver diend worden, benadrukt minis ter van economische zaken Mi chael Glos. „Wij gaan ervan uit dat het WK van 2006 tot 2008 een economi sche impuls van zo'n drie mil jard euro tot gevolg zal heb- Dopingzondaar Millar krijgt nieuwe kans MADRID - De Schotse wielren ner David Millar kan na zijn schorsing wegens doping aan de slag bij de Spaanse ploeg Sau- nier Duval. Op de website van het team werd gisteren gemeld dat Millar een contract heeft ge tekend tot en met 2007. Zijn straf zit er op 23 juni op. „Millar is een goede coureur. Wij vinden dat hij een tweede kans verdient zijn talent te to nen", meldt de ploeg. De inmid dels 28-jarige renner werd in de zomer van 2004 voor twee jaar geschorst nadat hij had toegege ven epo te hebben gebruikt. Dat gebeurde nadat de Franse justi tie een dopingnetwerk had ont dekt rond zijn ploeg Cofidis. De internationale wielrenunie UCI nam hem zijn wereldtitel tijdlij den van 2003 af. ANP ben." Op voorwaarde dat Duits land de wereld een vriendelijk gezicht toont. En de agenten een mondje Engels spreken. De Britse ambassade in Berlijn heeft een website gelanceerd om de Engelse fans te informeren hoe zi] zich in Duitsland moeten gedragen (www.bntishembas- syworldcup.com). Hier treft men onder meer de Duitse verta ling aan van typisch Engelse voetbaluitdrukkingen en liede ren, zoals 'The ref doesn't know what he's doing' ('de scheids rechter weet niet wat hij doet'). De Engelse fans wordt ook ver zocht om verwijzingen naar de Tweede Wereldoorlog achterwe ge te laten. Naar verwachting zal het Engelse legioen uit niet minder dan honderdduizend fans bestaan. Slechts een klein deel van hen beschikt over kaartjes voor de wedstrijden. GPD INZELL - Een groot aantal Ne derlandse topschaatsers laat dit weekeinde met het oog op het olympisch kwalificatietoernooi van eind deze maand de sprint wereldbeker in Inzeil schieten. Niet alleen de Nederlandse sprinttop, Van Velde uitgezon derd, ontbreekt. Ook van de Aziatische sprintnaties Japan, Korea en China alsmede de Ame rikanen en Canadezen ont breekt in het Zuid-Duitse schaatsdorp elk spoor. Anni Friesinger, kind van Inzeil, is ook niet van de partij. Zij werkt op Lanzarote aan haar conditie. De enige niet-Europese deelne mers zijn de Argentijn Jose Igna- cio Fazio, de achterneef van prinses Maxima en de Austra liër Richard Goerlitz. Verder hebben elf Europese landen schaatsers afgevaardigd. Voor Nederland komen Marieke Wijs man, Sanne van der Star, Els Murris, Margot Boer, Willeke van Benthem, Paulien van Deu- tekom, Gerard van Velde, Jac ques de Koning, Jan Smeekens, Remco Olde Heuvel, Jurre Trouw en Stefan Groothuis in de baan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19