Een goed gesprek lost veel op Bootjes uit heden en verleden Kerstrecital moet blijven verrassen pzc 17 Zeeuwse jalt-bureaus fuseren vrijdag 16 december 2005 «S De twee Halt-bureaus Zeeland gaan fuseren. De tofdvestiging komt in Goes, jr yoor de Zeeuws-Vlaamse „gd norden straks spreekuren crhouden len zuiden van de iffjterschelde. 'vnuit Den Haag wordt al jaren medrongen op de fusie van ^'-bureaus m het hele land. rfzijn er nu vijftig, maaruitein- moeten er zo'n achttien («blijven. Het is de bedoeling dat elke politieregio dan een ei- >nHalt-bureau heeft. Dat is in eelandstraks het geval. Bureau Halt heeft twee taken. Deeerste is het organiseren van (ilerlei preventie-activiteiten, bijvoorbeeld rond het gebruik au vuurwerk. Een tweede taak 5 het uitvoeren van taakstraf- fel voor jongeren die een straf fer feit hebben gepleegd. Over fet laatste onderdeel bestaat g^al wat onvrede. In principe ja de kosten voor het uitvoe- ievan de taakstraffen voor Jus- 5>;e maar in de loop der tijd j-n gemeenten de afdoeningen fes"gaan betalen. Gemeenten (oren de Westerschelde hebben iet elkaar afgesproken dat ze Kg maximaal drie jaar geld in taakstraffen steken. Ze bou ten hun bijdrage in die tijd af. De gemeenten in Zeeuws-Vlaan- jerai voelden in principe niets voor het nog langer financieren van de taakstraffen, maar zijn ilidair en betalen de komende nejaar toch mee. Justitie heeft i haar beurt beloofd dat ze zal bekijken of ze meer geld in de af doening van taakstraffen moet jeken. Dan moesten de bureaus 1Ê1 fuseren. Aan die eis wordt voldaan. nieuwe Halt-bureau voor Zeeland zetelt in de voor- rjuge gevangenis aan de Jcaehimikade in Goes. Jonge- a uit Zeeuws-Vlaanderen die a taakstraf opgelegd hebben regen hoeven daar straks tl heen, want voor hen wor de in Hulst, Oostburg en Ter- ïuien speciale spreekuren ge- feden. De fusie is op 1 januari een feit. door Emile Calon Mensen zijn bang voor ruzie, bang om een conflict aan te gaan. Als Middelburgse advocaat-mediator (be middelaar) weet K. Verdurmen dat maar al te goed. Hij staat mensen bij die hem inschakelen om uit een conflict te komen. Hij merkt dat sommige van die conflicten al jarenlang sluimeren, maar dat beide partijen zich niet dur- - ven uiten, niet duidelijk durven zeggen wat ze van een bepaalde kwestie vin- g den. Dus sluimert het conflict voort en wordt de kans op escalatie groter en gro ter. „Terwijl een goed gesprek, duide lijk zeggen wat er aan de hand is, veel kan oplossen." Verdurmen richt zich op het oplossen I van geschiUen via mediation. Hij ver- I kiest die Engelse term omdat het Neder landse woord bemiddeling 'niet echt de lading dekt'. „Want ik ga niet in het midden zitten, ik probeer niet te midde len." Mediation Mediation is volgens hem een vorm van bemiddeling bij een conflict waarbij een neutrale bemiddelingsdeskundige, de mediator, de gesprekken en onder handelingen tussen beide partijen bege leidt. Samen proberen ze een zo goed mogelijk resultaat te bereiken waar bei de partijen achter kunnen staan. Hij benadrukt dat beide partijen dat sa men moeten doen. „Ze geven het pro bleem niet uit handen aan bijvoorbeeld een advocaat. Ze moeten zelf aan de slag. Het probleem blijft htm eigendom. Ze zijn dus niet afhankelijk van een op lossing die door een ander, een buiten staander, wordt opgelegd." Het zijn beslist niet alleen relatiekwes ties zoals echtscheiding, alimentatie- en omgangsregelingen die hij als mediator behandelt Hij wordt ook betrokken bij het oplossen van arbeidsgeschillen, bu renruzies en contractproblemen. Wel Een mediator wordt ook betrokken bij het oplossen van arbeidsgeschillen, burenruzies en contractproblemen. foto Mechteld Jansen geeft hij aan dat ruim de helft van de za ken die hij behandelt, te maken heeft met relatieproblemen. Mediation als middel om tot een oplos sing van conflicten te komen, wordt door de overheid steeds meer gestimu leerd om zo de werkdruk voor de recht banken te verminderen. Daarnaast zijn er nog een paar andere redenen om voor die werkwijze te kiezen, aldus Verdur men. „De verantwoordelijkheid daar leggen waar hij hoort, de kosten en de vertrouwelijkheid", somt hij op. Verliezer Hij vindt dat mensen die een conflict hebben, het beste zelf met een oplossing voor de dag kunnen komen. Als ze elk een advocaat inschakelen, wordt het probleem hen uit handen genomen. Dan-krijgt het een juridisch karakter en 'is de kans groot dat minstens een partij echt als verliezer te voorschijn komt. Dat betekent veelal een blijvende breuk met alle nadelige gevolgen van dien, al dus de Middelburgse ondernemer. Hij merkt ook op dat een advocaat naar de belangen van maar één partij kijkt. Een mediator kijkt volgens hem breder, let er ook op dat de belangen van beide partij tot hun recht komen. Een bijkomend voordeel, aldus Verdur men, is dat een bemiddeling in besloten heid plaats vindt. Er komt dus geen openbare behandeling in een rechtszaal waar standpunten vaak verharden. Tot slot noemt hij de kosten die verbon den zijn aan mediation als een reden om te kiezen voor deze manier om een conflict te tackelen. Zijn uurtarief is ge lijk aan dat van een advocaat, maar wordt gedragen door beide partijen. „Ze betalen dus elk de helft." Verdurmen benadrukt ook dat er bij mediation ruimte is voor creatieve oplossingen, maar dat deze manier om een conflict op te lossen niet in alle ge vallen slaagt „Het is geen Haarlemmer olie." Volgens zijn zeggen bereikt hij in vier van de vijf gevallen een bevredigend re sultaat voor beide partijen. Hij maakt het regelmatig mee dat par tijen die met elkaar in conflict zijn, door de rechtbank naai' hem worden verwezen. Want soms is een conflict dus danig problematisch dat elk besluit van een rechter een fout besluit is. Dat zie je volgens hem regelmatig bij ingewikkel de familiekwesties. „In zo'n geval is het veel beter om via mediation tot een op lossing te komen." Fikse studie Verdurmen is niet de enige mediator die in Zeeland actief is. Op de site-van het Nederlands Mediation Instituut (NMI) staan dertien andere gecertificeerde col lega's vermeld. Volgens de Middelburger is hij echter de eerste Zeeuw die is afgestudeerd als Master of Dispute Resolution aan de Universiteit van Amsterdam. Naar zijn zeggen een fikse, doch ook boeiende en brede studie. Hij noemt zijn werk erg be vredigend. „Het bespreekbaar maken van een probleem, dat is toch iets Gewonden bij aanrijding PHILIPPINE - Op de kruising van de Isabelleweg en de Driesprongweg in Philippine zijn afgelopen woensdag om streeks 19.15 uur twee auto's op elkaar gebotst. Een 29-ja- rige automobiliste uit de gemeente Sluis verleende geen voorrang aan een 48-jarige automobiliste uit diezelfde ge meente. Beide bestuursters, alsmede een zes maanden oude baby, zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De 48-jarige vrouw mocht na behandeling naar huis. De 29-jarige vrouw en de baby moesten ter observatie in het ziekenhuis blijven. Beide auto's zijn vermoedelijk total loss. Subsidie beplanten erven TERNEUZEN - Deze winter is de laatste mogelijkheid om Europese subsidie te krijgen voor het beplanten van erven. Het project Herstel Streekeigen erven Zeeuws-Vlaanderen is momenteel in uitvoering bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Ongeveer zestig er ven zijn de laatste twee jaar opgeknapt. Deze winter is er ruimte voor nog twintig grote erven. Via dit herstelpro ject krijgen vooral streekeigen elementen de aandacht, zo als hoogstamboomgaard, knotwilgenrij, veedrinkput of Zeeuwse haag. Ook is het mogelijk om monumentale bo men op het erf op te knappen of kleine cultuurhistorische elementen. Er kan tot 50 procent van de totale kosten wor den gefinancierd. Dit project, dat in mei 2006 moet zijn afgerond, wordt mo gelijk gemaakt door medefinanciering vanuit de Europe se Unie. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland: 0113 - 230936. AZZ betrekt kantoor Veldzigt MIDDELBURG - Jeugdzorginstelling AZZ houdt vanaf vandaag kantoor in Park Veldzigt in Middelburg. De in stelling brengt daar de medewerkers bij elkaar uit vier kantoren verspreid over Middelburg. Ook het Zorgregiebureau, dat de gegeven zorg aan de kin deren en jongeren stuurt, en de hulpverleners van Ouder en Gezinsbegeleiding krijgen het nieuwe pand als werkba sis. Stichting Kinderzorg, de voorloper van AZZ, heeft het kantoorpand laten bouwen. De concentratie van de medewerkers is goedkoper en bevordert de samenwer- king, hoopt AZZ. De instelling heeft roerige jaren achter de rug door een in grijpende reorganisatie die veel onrust losmaakte bij me dewerkers en (pleeg)ouders. Smits tijdelijk naar Zuid-Afrika KAMPERLAND - Statenlid H. Smits van Zeeuws Belang zet de provinciale politiek enkele maanden op een laag pitje. Ze vertrekt in januari voor drie maanden naar Zuid-Afrika. Daar gaat ze samen met haar partner een bouwproject uitvoeren: woningen bij een golfbaan nabij het befaamde Paul Krüger wildpark. Tegelijkertijd wil ze een project uitvoeren om grootouders te ondersteunen die hun kleinkinderen, van wie de ouders aan aids zijn overle den, moeten opvoeden. Smits verwacht in april weer te rug te zijn. Ze verzekert dat ze de werkzaamheden van Provinciale Staten op afstand, via internet, blijft volgen „De vergaderingen van de Staten zijn nu ook op internet te zien en te horen. En ik blijf misschien ook nog wel vra gen stellen." kunst Era hoogaars bij Veere, een werk van Rijk Grisel. «ItDELBURG - Galeries zou- fon wat vaker de handen ineen loeten slaan, vindt Dimp Nele- Pjns van Gallery Maritime in Middelburg. Dat is in hun eigen Wang en ook de kunstliefheb- wis erbij gebaat. Zelf geeft ze lu het voorbeeld door een ge- tombineerde expositie met Gale- P De Vier Gemeten. Xe.emans is gespecialiseerd in «dendaagse maritieme kunst, lakker van De Vier Geme- ncht zich juist op Zeeuwse jttdaers uit vooral de eerste Wn van de twintigste eeuw en bovendien een maritieme gezamenlijke tentoonstel- 'g over 'bootjes', zoals beide denehouders ze noemen, lag lirom voor de hand. e Wel luidt Van oud tot nieuw, «t met alleen slaat op het jaar- 'Jde, maar ook op het getoon- e werk. De Vier Gemeten laat - ou^e werk tot ongeveer Een van de mooiste bijdragen is een doek dat grootschilder Jo hannes Aerts rond 1930 heeft ge maakt van, waarschijnlijk, de Paulinaschor bij Biervliet, nog voor de inpoldering. Heel opvallend tussen het aan bod van meer dan dertig kunste naars is de kleurrijke impressie van scheepswerf De Schelde, rond 1970 vastgelegd door de en kele jaren geleden overleden Els Hollebrandse. Zij gebruikte een soort granolteehniek. die zeer ar beidsintensief moet zijn ge weest. Ook lijkt ze een voorspel lende gave te hebben gehad, want een van de afgebeelde sche pen lijkt verdacht veel op de swaths die nu de fietsvoetverbin- ding tussen Vlissingen en Bres- kens onderhouden, Andere bijzondere werken zijn onder meer Zeegezicht bi] Vlis singen van Piet Bulthuis, een aquarel van scheepswerf De Hoop van W.J. Schütz, twee aquarellen van J.F. Schütz en een sterk impressionistisch schil derij van afgemeerde hoogaar zen bij de Oude Werf in Veere van Maurice Góth. Gallery Mari time levert het hedendaagse aan deel, afkomstig van zes kunste naars. Het populairst onder be zoekers is het traditionele en licht-romantische werk van Rijk Grisel. Hij legt vooral hoog aarzen, zoals de YE 36, vast in aquarel, met Veere als passend decor. Symboliek De expositie biedt ook gelegen heid tot een hernieuwde kennis making met het werk van Leen- dert van der Pool. Hij vergroot details van schepen, vooral tou wen en bindingen, uil tot monu mentale proporties, met veel ge voel voor symboliek. Wie goed kijkt, ziet dat elk werk is opge bouwd uit eindeloos veel pot lood- en contépuntjes, maar dan zo gedetailleerd dat het nooit door de moderne digitale tech niek met haar pixels kan wor den benaderd. De kunst van Jack Vreeke is heel herkenbaar. Hij beeldt doorgaans alleen de boeg af, op symmetrische platen van staal die zo zijn gemonteerd dat het lijkt dat het schip uit de wand komt varen. Van Vreeke is ook een serie portretschilderijen te zien in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Een deel van het getoonde werk, afkomstig van Jacqueline Tijs- sen en Rob van Straaten, is blij ven staan van de vorige exposi tie. Nieuw zijn wel de aquarel len van Jan Hogendoorn, die een hoge functie bekleedde bij Rijkswaterstaat, maar in zijn vrije tijd veel schilderde. Opval lend is dat hoewel hij niet uit Zeeland kwam, hij er wel zijn onderwerpen vaak vandaan haalde. Te zien zijn onder meer de vroe gere veerboot bij Vlissingen, de Westerschelde en een uitvaren de loodsboot. Expositie: 'Van oud tot nieuw'. T/m 7 januari in Gallery Maritime, Gortstraat 43, Middelburg; ge opend: di.-za., 12-17 uur (ook twee de kerstdag en 1 januari). T/m 14 januari in Galerie De Vier Geme ten, Lange Noordstraat 50, Middel burg; geopend: do.-za., 12-18 uur door Rolf Bosboom NIEUW- EN ST JOOSLAND - I)e kerstreci tals van pianiste Regina Albrink in de klei ne zaal van het Concertgebouw in Amster dam zijn al jarenlang een traditie. Daar aan voorafgaand speelt ze hetzelfde programma op diverse plaatsen elders in het land, zoals zondag in De Wegwijzer, het kleine maar sfeervolle theater in Nieuw- en Sint Joos land. Daar was ze in maart van dit jaar ook al te gast, toen samen met cellist Fred Pot en klarinettist Jos Ruiters. Dit jaar is het de vijftiende achtereenvolgen de keer dat Albrink op tweede kerstdag in het Concertgebouw speelt. „Lange tijd was daar op tweede kerstdag niets te doen, na dat er ook jarenlang wél een traditie van een kerstrecital was geweest", zegt Albrink. „Toen dacht ik: waarom zou ik het niet doen? Er zitten toch veel mensen alleen thuis of ze willen graag met familie of vrien den op stap. De dag was goed gekozen, want het eerste kerstconcert was direct uit verkocht. Het bleek dus duidelijk in een be hoefte te voorzien. Sindsdien ben ik het blij ven doen." De kunst, zo zegt de pianiste uit het Noord-Hollandse Uitgeest, is om elk jaar weer een ander, verrassend maar toch even wichtig programma samen te stellen. Daar bij komt ze ook terecht bij stukken die zel den of nooit worden gespeeld. Een gedegen voorbereiding is daarom noodzakelijk „Ik ben er vanaf de zomervakantie mee bezig." Haar vorige kerstrecital is dit jaar op cd uit gebracht, met als titel Live in concert. Ook dat had te maken met het programma van toen. „Ik heb vorig jaar onder meer Suite in D mineur van Handel gedaan. Die wordt nog maar weinig gespeeld, waardoor de meeste mensen het stuk niet kennen. Verder speelde ik toen drie Argentijnse dansen van Alberto Ginastera, die nog niet zo vaak zijn opgenomen." Ook het programma voor dit jaar is op zijn minst afwisselend te noemen. Albrink opent met Sonate in Bes KV 333 van Mozart ('dat vindt iedereen mooi'), gevolgd door Walsen opus 39 van Brahms. Het gedeelte voor de pauze wordt afgesloten met Etude en forme de Valse in Des, opus 52 nr. 6 van Camille Saint-Saëns. ..Dat kennen niet veel mensen. Het is ook een wals, maar het herinnert nauwelijks nog aan Brahms. Het is heel virtuoos. Saint-Saéns heeft er al lerlei ritmes doorheen gedaan." Regina Albrink ondervond dat er veel belangstelling was voor haar kerstrecital: „Het eer ste kerstconcert was direct uitverkocht. Het bleek dus duidelijk in een behoefte te voorzien. Sindsdien ben ik het blijven doen." Na de pauze volgt een flink blok Chopin: drie mazurka's, Polonaise in Cis opus 26 nr. 1 en Ballade in As opus 47. „Ik doe elk jaar Chopin erin, omdat hij en Kerstmis nu een maal nauw met elkaar verbonden zijn." Als slot koos Albrink twee werken van de in Nederland relatief onbekende Amerikaanse componist Louis Moreau Gottschalk (1829-1869), die Chopin nog heeft horen spe len maar later ook een voorbeeld werd voor moderne, twintigste-eeuwse grootheden zo als Aaron Copland en George Gershwin. Eerder nam Albrink al een cd op met werk van de componist: The Best of Gottschalk. Daarop zijn ook de stukken te vinden die in het recital aan bod komen: het wiegenliedje Berceuse opus 47 en Tournament Galop. „Dat laatste werk is een echte afsluiter. Het is heel virtuoos. Je ziet als het ware galoppe rende paarden in een circus voor je, die steeds sneller gaan." Het wordt zondag een drukke dag voor de componiste. Na haar optreden in Nieuw- en Sint Joosland reist ze snel door naar Amster dam, waar in de Beurs van Berlage een bene fietconcert voor de slachtoffers van de over stroming in New Orleans wordt gehouden Gottschalk, die in New Orleans werd gebo ren, staat daar centraal Albrink speelt er onder meer. opnieuw, Tournament Galop. Concert: Kerstrecital van Regina Albrink, zon dag 18 december in theater De Wegwijzer. Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 15.00 uur. VEERE - In Veere is een nieuw kunstenaarsgroep opgestaan on der de naam Arte Piccolezza. Het streven is regelmatig kleine kunstwerken te exposeren en te verkopen. Vandaag begint de eerste ten toonstelling. Die zou aanvan kelijk in de kelder van het stad huis aan de Markt worden gehouden, maar op het laatste Arte Piccolezza houdt verkoopexpositie in Veere moment werd die plek door de gemeente Veere niet geschikt be vonden. Als alternatieve locatie zijn in allerijl de Schotse Huizen gevon den. Deelnemers aan Arte Piccolezza zijn initiatiefneemster Mira Pe ters, Olio Feenstra, Sabine Beck- mann, Michiel Paalvast, Hans Keukelaar, Dorothée Sybenga, Josien Knoester-Buijs en Elliën- ne Veldkamp-Knook. Er zijn aquarellen, tekeningen, olieverf schilderijen, beelden, beschil derd porselein, textielwerkstuk- ken, keramiek, tegels, sieraden en litho's. De verkooptentoon stelling is vandaag geopend van 13.00 tot 17.00 uur, morgen van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Afhankelijk van de belangstel ling wil Arte Piccolezza volgend jaar regelmatig de deuren ope nen. Het streven is dat alsnog in de kelder van het stadhuis te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17