Onvrede bij Goese ambtenaren PZC Toegetakelde bus zet jeugd aan het denken Bestuurders ruziën over aanpak griepuitbraak GGD wil opvoedhulp saneren Tien minuten voor negen voorstellen Groenen vragen actk van Seheldehavens tegen vuile schepen Aardenburger hoort milde eis voor inrijden op boer Personeel klaagt in onderzoek vooral over hoge werkdruk weekenddiensten vrijdag 16 december 2005 vl4 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Aardenburg heeft gisteren bij de rechtbank in Mid delburg bekend te zijn ingere den op een landbouwer. „Ik wil de hem alleen omver rijden. Ik had niet de bedoeling hem dood te rijden", vertelde hij. Officier van justitie G. Ooster- veld zag geen bewijs voor de po ging doodslag. Ze eiste voor po ging tot zware mishandeling 180 uur werkstraf en een half jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. De officier hield in haar eis rekening met de omstan digheden Zo nam ze de conclu sie van de psycholoog over dat verdachte verminderd toereke ningsvatbaar was. Uit het rapport van de gedrags deskundigen bleek verder dat de zwakbegaafde man driftig kan zijn en moeilijk met zijn agressie kan omgaan. Wat was de directe aanleiding tot het in cident? De verdachte werkte vier jaar voor de boer uit Sluis, maar kreeg er geen euro voor be taald. Hij gebruikte ook zijn ei gen mestkar bij de agrarische werkzaamheden. De boer had volgens hem altijd kritiek. „Hij daagde mij uit Ik vond het on eerlijk." De situatie escaleerde op 18 fe bruari dit jaar. De boer had geld verdiend met de verkoop van paarden. De Aardenburger wilde ook eens geld zien, maar daarvan wilde de boer niets weten. Dat was aanleiding voor de Aarden burger om het werk neer te leg gen en het voor gezien te hou den. Toen hij echter de mestkar uit de garage wilde pakken deed de boer de deur dicht. „Hij pakte mij beet en zei dat de mestkar van hem was. Toen ben ik over de rooie gegaan. Ik wilde hem een lesje leren en iets aan doen." Hij sprong in zijn jeep, gaf vol gas en reed in de richting van de garage, waar de boer stond. Die kon nog net opzij springen. Met de jeep reed hij de garagedeur kapot. Bij het wegrijden van het erf botste hij ook nog tegen de BMW van de zoon van de boer. De verdachte zei nog steeds door de boer te worden lastigge vallen. „Maar hij bestaat niet meer voor mij." Strafpleitster V. Serrarens kon zich vinden in de eis. „Mijn cliënt deed zijn werk graag, maar werd er niet voor betaald. Toen hij zijn spullen niet terugkreeg kwam er een waas voor zijn ogen." Serrarens pleitte nadrukkelijk voor een werkstraf. De rechtbank doet op 28 decem ber uitspraak. door Frank Balkenende GOES - De ambtenaren van de gemeente Goes zijn gemiddeld niet bijster tevreden over hun werksituatie. In een tevreden- heidsonderzoek onder medewer kers scoort de gemeente Goes een 5,8. Het landelijk gemiddel de ligt op 7,1. Het personeel kon de vragenlijs ten anoniem invullen. Van de medewerkers die hebben gerea geerd (72,3 procent van de ruim driehonderd ambtenaren) kla gen velen over hoge werkdruk. Ze krijgen te veel op hun bord en kunnen vaak niet rustig wer ken. Werkdruk Alarmerend lage scores over de werkdruk zijn te vinden op wel zijn. stadsontwikkeling, sociale zaken, economische zaken, fi nanciën (de ondersteuning- spoot) en, in iets mindere mate, de brandweer. Echte zorgen kindjes lijken welzijn en stads ontwikkeling, waar veruit het Majoraat houdt kerstmiddag VLISSINGEN - De stichting Ma- :1 joraat houdt vrijdag in de Van Hogendorpweg in Vlissingen I een kerstbijeenkomst met een optreden van het toneelgezel schap Up 50 met het stuk Hotel Verbaas(t). De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. Plannen in Yerseke kwestie van lange adem YERSEKE - Het zal nog jaren duren voor de ambitieuze plan nen voor de oesterputten en de Burenpolder in Yerseke worden uitgevoerd. Dat zegt initiatiefne mer L. de Putter. De gemeenteraad gaf anderhalf jaar geleden groen licht voor de plannen van De Putter en me de-initiatiefnemer H. Lacor uit Yerseke. De Putter en Lacor wil len de grote bedrijven uit de bu renpolder weghalen om daar zo'n 150 huizen voor in de plaats te bouwen. De sanering van de kokkelsector speelde een belangrijke rol in dat besluit. Daardoor verdwijnen sowieso al een paar grote bedrijven uit de burenpolder. Het tweede deel van het plan De Putter/Lacor behelst de bouw van enkele appartementenge bouwen, een hotel, dorpshuis en museum op de middelste oester putten. Het project op de oester putten kan volgens De Putter nog vele jaren op zich laten wachten. Eerst moet nog onder zoek worden gedaan naar de haalbaarheid en de toekomst van de oesterboeren, die nu nog gebruik maken van de putten. meest wordt geklaagd over de werkdruk. Relatief lage scores zijn er ook als het gaat over het salaris. Ambtenaren geven daar mee aan dat ze best wat meer zouden mogen verdienen. Opvallend is verder dat het ma nagementteam (gemeentesecre taris en sectorhoofden) er in de cijfermatige waarderingen met al te best vanaf komt. Verder is een flink deel van het personeel ontevreden over de samenwer king tussen de verschillende af delingen. De waarderingscijfers verschil len sterk per afdeling, blijkt uit de meting Er heerst gemiddeld meer onvrede op welzijn, inter ne zaken en delen van stadsbe heer (groenbeheer en reinigings dienst). Wethouder C. Linssen (CDA, personeel en organisatie) is niet verrast door de uitkomst van het onderzoek. Vooral de klaag zangen over hoge werkdruk her kent hij. „Er is heel veel tegelij kertijd opgepakt in Goes. Dat leidt tot spanningen op de werk vloer." Dat het managementteam kri tiek krijgt, verbaast hem enigs zins. „We vormen dan ook een werk groep die de cijfers verder zal analyseren. We willen toch we ten wat de werkelijke redenen achter bepaalde scores zijn. Daarom verbinden we nu geen consequenties aan dit onder zoek." Linssen zegt dat het moed kost om zo'n onderzoek onder het personeel te houden, maar dat het wel goed is af en toe eens voor de spiegel te gaan staan. „Dan weet je wat er in een orga- De vandalismebus die Connexxion sinds 1999 inzet om scholieren te laten zien dat vandalisme niet stoer is, blijkt een succesvol middel in de strijd tegen vernielingen. foto Mechteld Jansen door Cornelleke Blok GOES - Wordt de jeugd steeds braver, of zijn bussen gewoon minder populair geworden als doelwit voor vandalen? Con nexxion kan in ieder geval tevre den zijn: de vernielingen aan bussen zijn verminderd sinds de vandalismebus door Zeeland rijdt. Gisteren stond hij voor het Groen College Goes. 'Als jij het verpest, regelen wij de rest' is de titel van de voor lichtingscampagne tegen vanda lisme. De leerlingen van klas 1B van het Groen College kregen eerst een film te zien over wat er met je gebeurt als je iets ver nielt: een meisje dat een bus be kladde, kwam bij bureau Halt terecht en een jongen die een buschauffeur bedreigde moest voor de rechter verschijnen. Na afloop van de film tastten de scholieren hun grenzen af. Wat gebeurt er als je een vuurtje stookt? En wat als je een prullen bak opblaast? En moet je ook naar Halt als je licht het niet doet? Sinds 1999 gaat buschauffeur en schoolvoorlichter A. Petiet (55) met zijn vandalismebus langs Zeeuwse scholen. „Er wa ren toen heel veel vernielingen, dus we moesten wat doen." De vandalismebus is een oude lijn bus, met vernielde en bekladde stoelen erin. Petiet geeft voorlichting aan groep zeven en acht van de basis scholen en de brugklassen van de middelbare scholen. En niet voor niets. „De schade als ge volg van vandalisme is gedaald van ongeveer 115.000 euro in 2000 naar ongeveer 35.000 vorig jaar." Niet stoer Maar: Connexxion kijkt ook bui ten de bus. Petiet: „We willen de kinderen normen en waarden bijbrengen en ze laten zien dat het helemaal niet stoer is als je dingen vernielt." De jongens van klas 1B vonden het een leerzaam uurtje. „Je moet het gewoon met doen, want er hangen camera's en dan moet je er toch voor opdraaien", zegt Jan Minnaard (13). Zijn even oude klasgenootje Johnny Rietveld heeft de boodschap iets beter begrepen en vult hem aan. „Natuurlijk moet je geen bussen vernielen, maar met alleen om dat er camera's hangen door Claudia Sondervan GOES - De ministeriële waar schuwing dat Zeeland grote risi co's loopt bij een griepuitbraak. leidt tot bestuurlijk geruzie. Het bestuur van de Geneeskundige Hulp bij Ongelukken en Ram pen (GHOR) heeft onwettige be sluiten genomen in zijn haast om te voldoen aan de eis van het ministerie om snel een noodplan klaar te hebben, zegt de Sluise wethouder L. Kamphuis. Hij schrijft dat aan het GGD-be- stuur, waarvoor hij vertegen woordiger is in het GHOR-be- stuur. Kamphuis is boos omdat hij een spoedvergadering van het GHOR-bestuur gemist heeft. Er was geen reden tot spoed, vindt hij. Begin november vroeg de Inspec tie voor de Gezondheidszorg aan de minister de Zeeuwse ge meenten een aanwijzing te ge ven (een zware aanmaning) om dat de voorbereidingen op een grieppandemie in Zeeland te kortschieten. De GHOR Zee land moest binnen twee weken een noodplan klaar hebben en voor juni 2006 de zaken op orde krijgen. Het GHOR-bestuur gaf plaats vervangend Regionaal Genees kundig Functionaris R. Meppel- der en Adviesbureau Van Dijke opdracht het draaiboek Griep pandemie op sterkte te brengen. Voor het benodigde geld werd de reserve leeggehaald: een klei ne twee ton. Het GHOR-bestuur mag hele maal niet beschikken over dat geld, dat is aan het GGD-be- stuur, stelt Kamphuis En het GGD-bestuur had dit jaar beslo ten de GHOR geen extra geld of mensen te geven. Kamphuis vindt de handelswijze van het GHOR-bestuur 'indruisen tegen elke formele en normale beleefd- heidsregel' en 'kennelijk be wust' zonder aandacht voor het democratisch besluitvormings proces. Een ministeriële aanwijzing is volgens Kamphuis nog nooit voorgekomen en zal niet snel ge beuren. In de novemberbrief van Hoogervorst aan het GHOR-bestuur stelt de minister dat hij de duur van een procedu re voor een aanwijzing 'gezien de urgentie van dit onderwerp te lang' vindt. „In de brief bena drukt hij de ernst van het onder werp. In het oplossingsplan van het GHOR-bestuur staat als eer ste afbreukrisico 'Onvoldoende gevoel van noodzakelijkheid bij bestuur Kamphuis heeft echter 'inhoude- lijk zeer serieuze bedenkingen' bij het plan en zegt de financiële gevolgen niet te kunnen over zien. „Een voorzichtiger en in tijd gespreide benadering van de problematiek is opportuun." Het GGD-bestuur vergadert vrijdag 23 december in Goes over de kwestie. Gemeente Goes beschermt lintbebouwing dorpen GOES - De gemeente Goes wil voorkomen dat de voor veel dorpen kenmerkende lintbe bouwing verloren gaat. Regelmatig krijgt ze aanvra gen van grondeigenaren om ga ten in de uitlopers van dorpen te mogen bebouwen, soms met de bedoeling de nieuwbouw woning profijtelijk te verko pen. Het college van B en W vindt dat geen goede zaak, om dat dorpen als 's-Heer Arends- kerke en Wolphaartsdijk an ders hun kenmerkende struc tuur verliezen. Bovendien hecht het college aan een gelei delijke overgang naar de pol der. Er zijn wel uitzonderin gen mogelijk, bijvoorbeeld als blijkt dat kinderen een huis voor hun ouders op hun per ceel bij willen bouwen, zodat ze voor hen kunnen zorgen. door Claudia Sondervan GOES - De opvoedhulp aan Zeeuwse gezinnen is versnip perd en er is geen bewijs dat de aanpak werkt. De GGD Zeeland wil in twee jaar tijd de opvoed hulp saneren en een nieuw aan bod samenstellen. Opvoedondersteuning was al tijd het domein van Bureau Jeugdzorg, maar dat mag zich daar sinds een jaar van de Wet op de Jeugdzorg niet meer mee bemoeien. Mede daardoor stopt de Opvoedtelefoon op 1 januari aanstaande en moet er een nieu we basis gevonden worden voor de acht Zeeuwse opvoedings steunpunten. die jeugdzorg drijft met het maatschappelijk werk. Daarnaast wordt er opvoedings ondersteuning geboden door de ouder- en kindzorg van de Thuiszorg en zijn er particuliere bureaus actief. De preventieve jeugdzorg is in de nieuwe Wet Maatschappelij ke Ondersteuning de taak van de gemeenten Ondersteuning voor gezinnen en kinderen kan vanuit de scholen, waar de GGD nu al actief is met so ciaal-emotionele ondersteuning en jeugdgezondheidszorg, van uit: het maatschappelijk werk en vanuit de GGD. Maar de scho len zijn niet happig op pedagogi sche taken en zien kinderen pas vanaf hun vierde jaar. Het maat schappelijk werk schrikt sommi ge ouders af en is in drie regio's verdeeld De GGD heeft als provinciebre- de specialist in jeugdgezond heidszorg de 'doorzetting- smacht' om de regie in de ge meentelijke jeugdzorg te nemen, vindt GGD-directeur V. Slen ter. De algemene bestuursvergade ring wordt op 23 december ge vraagd om een jeugdzorgplan op te stellen voor komend voor jaar. nisatie leeft." Over één ding spreekt hij zich wel alvast uit: de roep om een hoger salaris. Zo lang Linssen er zit. en dat is tot de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006, zal daar terug houdend op worden gereageerd. „Natuurlijk wil iedereen meer geld, maar kijk om je heen in de samenleving. Dan verdien je echt met slecht bij de gemeente Goes." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De begrotings- raad van Vlissingen maakt niet alleen bezuinigingen los, maar ook emoties. Dat de coalitiepar tijen samen een raadsvoorstel in elkaar hadden geknutseld, werd drie oppositiepartijen te veel. Zij voelden zich buitengesloten en liepen boos weg uit de raad. Ze hadden al 43 moties en amen dementen voorbereid, de politie ke partijen van Vlissingen. Toch wilde burgemeester Van Dok hen vooraf even waarschuwen: er komt nóg een amendement. Van het CDA, de PvdA en de WD: een meerderheid dus, waartegen de rest niet kan op boksen. Een uur voor de raads vergadering in elkaar gezet. Een amendement dat alle andere mo ties en amendementen overbo dig zou moeten maken. In negen punten hebben de coalitiepar tijen de zaken al beklonken. De oppositiepartijen zaten met hun oren te klapperen. Keken el kaar verontwaardigd aan. Een schorsing volgde. Tien minuten om negen voorstellen te bestude ren, te kijken of ze het er mee eens zijn. „Dan kunnen we net zo goed ge lijk naar huis gaan", schamper de Niek Peters van D66. Groen- Linkser Alex Soplantila sprak van achterkamertjespolitiek. „Dit wordt ons gewoon opge legd. Nu gaan ze op een monisti sche manier achter de schennen besluiten nemen. Dit is precies als toen. Ik dacht dat we het zo niet meer zouden doen. Dat we nu leefden in dualisme." „Tja", zuchtte Rijnco-Jan Suur- mond van het CDA. „We zitten nu eenmaal in een coalitie. Het is al moeilijk om met zijn drieën tot een compromis te komen. Laat staan met zijn tienen." Geen stijl Maar ja, vonden de oppositiepar tijen, het was wel fijn geweest als iedereen had mogen meeden ken. Wim Hirdes van de LPV zei dat hij zich niet langer serieus genomen voelde. En toen de SP haar biezen pakte, deed hij dat ook. „Dit is toch geen stijl-"-,-riep hij even later door de wandel gangen „We doen steeds 0« best om met voorstellen te h men en dan komen zij hierJ Nu moeten wij in drie seeoJS gaan bepalen of het wat is" Vanuit het leeskamertje zw- den SP-leden de LPV'er bi.r> Daar zat Trix de Roos nogtetn, len van wat er was gebeura v les is al besloten. Weken hebt we gewerkt. Allemaal terne-®, daan. Dit is pure arrogantie m de macht. Ik ben zo woest D» te bedenken dat ik vamnidfc nog moties heb lopen indien? De man die als eerste zijn nJ opentrok over de gang van J ken. Peters, bleef zitten tifo het debat „Ik heb even overr, gen om ook te vertrekken, «a, dan kun je nog niet je mening* ten horen. Ik kan straks wei» gen. ho jongens, ik heb netl zegd tegen dat raadsvoorstel En toch, Peters snapt met om ze hem en zijn opposition ten niet even hebben gefc- „Dat is buitengewoon triest.' Toevallig kon de Partij Soubn Ritthem zich vinden in hetvwJ stel, anders waren ook zij weg lopen, verraadt Dick Schab» Het is niet netjes dat dem® derheid een voorstel indient rest maakt dan natuurlijk §q schijn van kans." Niet netjes, dat wil Manaa Reinders van de WD best to®, ven. „Als er tijd voor was. hi den we ze best even kunnen bi len. Maar wij willen de stad i» stuurbaar houden. Dan isweg» pen lafhartig gedrag. Als wel waren, hadden ze nog h nen stemmen. Dan had het ij eens heel anders kunnen 4 pen. Het was toch evenkiele® le." Dan de man naar wie gist-;, avond het meest is geweza naar wie de laatste tijd we! r, ker wordt gewezen: PvdA) Henk de Haas. Voorbeeld n de oude politiek. „Dit is wel pi tiek, maar geen oude politii En ja, dit is dualisme. Geenw houder die bij ons overleg q betrokken. Het is onze pl-j om eerst vanuit de co;' denken. Dat viel met n vanochtend dacht ik niet date eruit zouden komen. Het isi gelukt. De raad heeft het coï laten zien dat ze anders wil,' door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De havens langs de Schelde moeten meer doen tegen luchtverontreiniging door de scheepvaart. Het Vlaam se Groen en het Zeeuwse Groen- Links vragen de havenbesturen om maatregelen. Ze wijzen erop dat de scheep vaart verantwoordelijk is voor een steeds groter aandeel in de verontreiniging, onder meer fijn stof en rookgassen. De partijen erkennen dat veel maatregelen alleen in internationaal verband getroffen kunnen worden, maar de havens kunnen zelf ook actie ver zijn. In een brief aan de havenbestu ren van Zeeland Seaports (Ter- neuzen en Vlissingen), Antwer pen, Gent en Zeebrugge, doen Groen en GroenLinks c voorstellen. Zo vinden ze da s havenbesturen steun moetenp ven aan de voorstellen van Europese Commissie i stoot van schepen aan bandaj leggen. Meer druk op de Neds landse en Vlaamse regency helpt ook, menen de partijen Meer praktisch adviseren zes te zorgen voor een walaand® ting voor schepen die n tig de havens aandoen. Wak room is milieuvriendelijker ci scheepsstroom. Bijvoorbeeld! haven van Rotterdam bied!» wel walstroom aan, de Sckeiï havens (nog) niet. De havens kunnen vemieura de ontwikkelingen op be! a bied van schonere motoren* derhoud van motoren, seis brandstoffen en gebruik van5 ters meer aanmoedigen. zaterdag 17 en zondag 18 december 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 Igeopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Bruynzeel en Manni, Van den Haak, Heere en Wor- telboer C.J. Manni, Dam 8, tel. (0118) 644301. zondag: F J. Heere, J. H Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118) 644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoutelan- de, tel. (0118) 561282. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:W. Spekhorst, J W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118)581271. Tandartsen Walcheren M. Smallegange, Gerbrandystraat 176, Vlissingen, tel. (0118) 465326 Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur H. de Pundert, tel. (0118)471140 Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21 30 uur. J. Drijdijk, tel.(0118)626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: Dierenkliniek De Ark, Bluesroutti" delburg, tel. (0118)611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17 OO-Ü* Landbouwhuisdierenpraktijk cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Or»3* le tel. (0118) 633803, za en»"»* aanmelden van 08.00-09.00uur Dierenartsenpraktijk Melisktfb R. Roskam, Kelderweg 1. te1 592838. Vogel- en Egelopvang De MM' Het hele weekend bereikbaar on»"1 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt®1" burg, tel. (0118)612134. Apotheek Ringeling, Lange Deft K Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisend"' cepten): Apotheek Papegaaienburg,win0®' trum Papegaaienburg 24-26, Vis»4 gen, tel.(0118)466345. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouder» (voorzorg thuis), tel 06-51422232 Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkvemw en uitleen verpleegartikelente' 0118-684000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14