Kritiek op houding Van A tot Z Het is zelfs drukker op straat PZC PZC Verjaardag met twee burgemeesters 3^ ^%^'™r0n*r°na^ ?f/S f-i Nieuwlandse bakker doet goed KPN PrePay Samsung SGH X480 0ft klankbordgroep schaderegeling bouwput verwijt vereniging obstructie een fikse wandeling d0Qr woe<'°Pdekooptoe. www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle Met de bakkerij is er weer levendigheid in Nieuw- en Sint Joosland. door Wendy van den Hurk NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Vanaf het moment dat de Spar verdween uit Nieuw- en Sint Joosland, was het dorp niet meer als vroeger. Een plek waar je elkaar kon ontmoeten, was niet meer. Een zwaai en een groet, in het voorbij gaan op de fiets en daar bleef het bij. Maar sinds een poosje is bakker Steke- tee neergestreken in de Veerstraat. De gezelligheid is terug op het dorp. Je ziet haar denken: jie bin nie van hier. Want haar klanten kent Arianne van Sluijs allemaal. Die meneer met zijn fijn volkoren, die dame met haar halfje bruin en altijd een zakje witte bolletjes. Het halve dorp haalt zijn brood bij de bakker. En dat zijn er nogal wat „Zeker op zaterdag is het druk. Dan staan mensen soms buiten te wachten. En iedereen zegt het: het is fijn dat er weer wat te doen is op het dorp. Je ziet ook meer mensen op straat, als ze naar de winkel lopen. Het is levendiger." Van Sluijs is geen echte Nieuwlandse. Ze komt eigenlijk van Wemeldinge. Maar vanachter haar toonbank leert ze haar mede-Nieuwlanders goed kennen. „Ik heb ook eens in een supermarkt ge werkt, maar daar zijn mensen gehaast. Hier maak je echt de tijd om met elkaar een praatje te maken. Volgens mij vin den ze dat wel fijn. Dat zeggen ze." Halfje volkoren Mevrouw Janse, die binnenwandelt voor een halfje volkoren, miste de men sen. „Het was zo leeg op het dorp. Er was geen punt meer waar je samen komt. Dat hoort wel op een dorp." Nu is mevrouw Janse een echte dorpse. Voor import geldt de bakkerij als een vorm van integratie. Ruud van Luijk, van oorsprong een stadse, woont nog niet zo lang in Nieuw- en Sint Joosland. Nog in de oude kern ook. „Een prachtig huisje midden in de polder, bij koeien en geiten. En paarden, allemaal natuur. Het is hier zo heerlijk wonen. Zo rustig. Alleen was er geen winkel, en die miste ik toch wel. Ook voor de contacten. Eerst was hier een café, waar ik wel eens een frietje ging halen. Maar dan staan daar al die mannen te wachten Een bakkerij is toch meer een dagelijk se gebeurtenis. Laatst zag ik hier een vrouw, die ik van gezicht kende. Heb ben we toch mooi een praatje gemaakt. En zo leer je de mensen kennen." Het café, dat kent Van Sluijs nog wel. „Wist je dat daar ook ook nog een Spar heeft gezeten", maakt ze haar klant we reldkundig. Nee, dat wist hij niet eens. Maar een supermarkt is geen gek idee. „Gewoon een klein supermarktje, met wat rekken. Een klein Golffje of zo." Maar ja, wat krijg je dan? Mensen die alleen hun vergeten boodschappen ha len. Melk, brood, vlees: en meer niet. Mevrouw Joosse kan erover meepraten. Ze heeft jaren bij de Spar gewerkt. „Daar kwamen veel mensen, hoor. Maar voor de grote business gingen ze toch het dorp uit. Dat houd je toch." Zelf shopt ze ook buiten Nieuwland, foto Lex de Meester overal en nergens. „Dan eens Arnemui- den, dan eens Yerseke, bij mijn dochter. Ik zweef overal. Maar mijn brood, dat haal ik hier. Altijd. Je ziet hier steeds weer bekenden. En iedereen is zo blij met de bakker. Die eerste week, ieder een was vrolijk. Dat merkte je echt." Ze geeft een kartonnen doos aan Van Sluijs. „Mijn bestelling, alsjeblieft." Boterhamplakjes Zonder ook maar een blik in haar bestel lingenschriftje te werpen, legt die vier broden op een rijtje in de doos. „Op een gegeven moment weet je wat iedereen eet. En je leert de namen van mensen, van wie je dat nog niet wist. Laatst was er ook een mevrouw, die vond onze boterhamplakjes niet zo fijn. De een was dik, de ander dun. Ze nam altijd maar een halfje. Nu hebben we een nieuwe broodmachine en voortaan neemt ze veel meer brood mee." Van Sluijs is trots op haar bakkerijtje. En op de rekken met broodnodige bood schappen als melk, boter en vleeswa ren. Pasta, soep, rijst, chocomel en bier. Eigenlijk hoef je het dorp niet eens uit. Nieuwland is weer compleet. vrijdag 16 december 2005 Vlissingse winkeldieven opgepakt VLISSINGEN - In een supermarkt aan de Glacisstraat in Vlissingen werden gistermiddag twee winkeldieven aan gehouden. Beiden komen uit Vlissingen en zijn twintig jaar. De twee hadden, zich apart van elkaar, schuldig ge maakt aan diefstal van vlees, vleeswaar en eieren. Zij kre gen ieder een boete van 100 euro. Autootje pesten op Deltaweg Goes GOES - Autootje pesten. Veel anders kan de Goese WD-fractievoorzitter S. Heijning de roodwitte afschei ding op het Tiendenplein niet zien. Op de rotonde is één van de twee rijbanen richting de verkeerslichten bij de Deltaweg onbruikbaar gemaakt. Daardoor stokt het ver keer tijdens de spits meer dan voorheen, denkt Heijning. De maatregel hangt samen met de tijdelijke proef met ver keersmaatregelen op de kruising Deltaweg/ N254/'s-Heer Hendrikskinderendijk, die provincie en gemeente Goes tot de zomer uitvoeren. Het sluipverkeer moet ontmoe digd worden over de N254, tussen Heinkenszand en Goes, te i-ijden. Daarvoor is het aantal opstelstroken voor recht- doorgaand verkeer aan de westzijde van de kruising terug gebracht naar één. Daarnaast kan verkeer dat vanaf de Deltaweg rechtsaf Goes in wil, direct doorrijden. Het ver keerslicht is daar weggehaald. Deze maatregelen moeten bestuurders ertoe verleiden de snelweg richting Goes te nemen en de N254 te mijden. Begin bouw energiezuinige huizen GOES - De Goese wethouder M. 't Hart en gedeputeerde J. Suurmond mochten gisteren het startsein geven voor de bouw van twaalf energiezuinige huizen in het plan Ouver ture aan de Elvis Presleylaan. Luminoso heet het bouw plan, dat volgend jaar moet worden opgeleverd. Assink Vastgoed Projectontwikkeling BV uit Oud-Beijer- land bouwt de twaalf grote, vrijstaande woningen naar een voorbeeld van een plan in Etten-Leur. Daar werd een plan met 22 dezelfde huizen van ontwerper Buro van Rooden BV uit Rotterdam, met de Energy Award 2001 on derscheiden. De woningen zijn dan ook bijzonder energie zuinig. De huizen hebben van het Wereld Natuurfonds (WNF) het predikaat Zonnewoning gekregen. Dat slaat niet alleen op de optimale bezonning maar ook op het feit dat zonnepanelen een groot deel van de energie leveren. De woningen hebben ook het politiekeurmerk Veilig Wo nen gekregen. Diefstal uit bedrijf Goes GOES - Uit de receptieruimte van een bedrijfsgebouw aan de Kloetingseweg in Goes is tussen dinsdag 18.30 en gisteren 8.15 uur een bedrag van meer dan honderdvijftig euro gestolen. Aangehouden voor oplichting TERNEUZEN - Een 32-jarige inwoner van Terneuzen is gistermiddag rond twee uur op het Oostelijk Bolwerk in zijn woonplaats aangehouden wegens oplichting. Hij had woensdagochtend bij de gemeente geprobeerd om een aanvraagformulier voor een voorschot te vervalsen door het veranderen van het bedrag. De man is in verzeke ring gesteld en zal nog deze week worden voorgeleid. agenda STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG Kwikstraat, 14.15-18.00 uur: kerstmiddag Anbo; MIDDELBURG De Hoeksteen, 20.00 uur: Kerstconcert De Zeeuwse Muzikan ten, Stichting Arduin en Koor Exaudi; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat, 8.00-16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga; 10.35 uur: Power yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Ge restaureerde bunker open; Bibliotheek 't Spui, 17.00-19.00: Sprookjeszolder voor vier t/m acht jaar; Arsenaaltheater, 13.00-22.00 uur: Vogelshow; Oude Markt, 11.00-18.00 uur: Fonteyne kerst- WESTKAPELLE - Hooizolder, 22.00 uur: discoparty; VEERE De Schotse Huizen, 13.00-17.00 uur: Kunstmarkt. Advertentie Uniek design: klein en elegant! Polyfone beltonen Kleurenscherm 129,99 gratis headset altijd dichtbij Advertentie joorMauntsSep tnnDELBURG - De belangen- leniging Van A tot Z zorgt lei liaar kritische houding voor .„nodige vertraging van een schaderegeling voor omwonen- Lp van de bouwput in Middel ing Dat vinden enkele andere Jn van de klankbordgroep ft met gemeente over de schaderegeling heeft gesproken. tóf de helft van de leden is teniet eens met de voortduren- l jcntiek van de vereniging [5 A tot Z op de regeling. In bnef aan de gemeente ne- itf, drie van de zes leden af- ijnd van die kritiek en van de lekenvereniging voor omwo nden Een vierde lid zou het c'eens zijn met de inhoud van .brief, maar heeft die niet wil- - ondertekenen, zegt brief- hnjfsterG. van den Heuvel, anens Van A tot Z zat A. Hol- a'an in de klankbordgroep, j, heeft zich 'obstructief opge ld, vinden de drie anderen. )oor zijn toedoen heeft het tra- |anger geduurd en kan het !an later dan gepland aan B en a de raad worden voorge- KU Wij betreuren dit zeer, om- at daardoor de gedupeerden langer moeten wachten op Sr" voorstel van afhandeling ui de schade", schrijven K. enkema, W. Griffioen en Van 31 Heuvel. olieman verwerpt de kritiek, j zegt dat hij juist de belan- jvan de leden van Van A tot heeft behartigd. Op zijn aan- ingen, maar met instemming malle leden van de klankbord- oep heeft een advocatenkan- orde regeling beoordeeld, laat olieman weten. De opmerkin- die daaruit zijn voortgeko- hebben tot aanpassing van schaderegeling geleid, voegt k; daaraan toe. Ook die is nog keer door een advocaat be deeld en ook dat is met in- aming van de klankbord- oep gebeurd, aldus Holleman. te enige reden waarom door s belangenvereniging is aange- rongen op kritische benade- fegvan het plan van aanpak is Vinterfair OUDEKERKE - Zorgboerde- Pittcperk in Koudekerke oudt morgen een winterfair 10.00 tot 17.00 uur. te fair is georganiseerd door de lichting Vrienden van Zorg- aerderij Pitteperk, die geld wamelen voor de verstan- ijke gehandicapte medewer- gelegen in het belang van gedu peerden." Volgens Van den Heuvel - die nooit lid is geweest van de belan genvereniging - wordt door Van A tot Z te veel gelet op kleinighe den. „Ze proberen er misschien wel het beste uit te slepen, maar wij zien geen meerwaarde meer. Het plan dat de gemeente heeft voorgelegd, vinden wij goed." De kritiek die L. Clarijs van Van A tot Z in een commissiever gadering op de schaderegeling heeft geuit, is ook verkeerd ge vallen bij de drie leden van de klankbordgroep. Zij vinden in tegenstelling tot wat Clarijs heeft gezegd dat wel construc tief is samengewerkt met de ge meente. „Wij hadden die indruk ook", beaamt M. Kalverboer van de gemeente Middelburg. De klankbordgroep is inmiddels opgeheven. Het college van B en W heeft deze week de regeling voor de schade-afhandeling vastgesteld. De gemeenteraad moet dat nog doen. De schaderegeling voorziet erin dat de gemeente de kosten voor herstel van huizen aan de bewo ners betaalt en dat geld zelf pro beert terug te krijgen via de ver zekering. De gemeente vergoedt alleen de materiële schade, niet de emotionele schade of bedrijfs schade, zoals het verlies aan inkomsten. Dat is één van de meningsverschillen met Van A totZ. Bewoners die het niet eens zijn met de hoogte van de schadever goeding, kunnen op kosten van de gemeente een nieuwe taxatie aanvragen. Als mensen hun wo ning pas laten repareren nadat de bouwput en de bebouwing daarop klaar is, krijgen zij een toeslag van vijf procent op de schadevergoeding. Van den Heuvel vindt dat de ge meente daarmee genoeg doet voor de omwonenden. „Je moet ook een keer tevreden zijn." Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 <330 EB MIDDELBURG Tel- 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 aa goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 .E-mail: redactie@pzc.nl internet Wvw.pzc.nl Ismail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het zal je maar gebeuren. Word je hon derd jaar, komen er maar liefst twee burgemeesters op de kof fie. „Geweldig hè", zegt M. Jo- ziasse-Roth uit Middelburg. Nadat de Middelburgse burge meester K. Schouwenaar haar feliciteerde, is burgemeester H. Smith van de gemeente Baarn aan de beurt. Blij verrast zegt de jarige: „Harry! Mö jie in de buurt weze?" Als Smith aan haar duidelijk maakt dat hij speciaal voor de verjaardag van zijn tante naar Middelburg is gekomen, lacht ze. „Haha, twee burgemees ters." Kindermeisje Joziasse-Roth is geboren in Mid delburg. Op haar veertiende ging ze werken als kindermeisje bij verschillende Middelburgse gezinnen. „In het begin verdien de ze een gulden in de week", vertelt haar dochter. „Later kreeg ze 27,50 gulden voor drie maanden. Daar moest ze dag en nacht voor werken." Na haar hu welijk in 1930 was ze onder meer telefoniste in het aanne mersbedrijf van haar man. Sinds een paar jaar woont ze in het Roggeveenhuis. Hoewel ze niet meer goed kan lopen en De honderdjarige M. Joziasse-Roth temidden van de burgemeesters H. Smith (links) en K. Schouwe naar. foto Lex de Meester slechthorend is, volgt ze alle ac tualiteiten op de voet. Of het nu over sport gaat of over politiek, ze weet precies wat er gaande is. Dat ze honderd jaar is gewor den, doet haar niet zo veel, ver tellen haar dochters. „Onze moe der is nogal nuchter." Dat iedereen voor haar verjaar dag langskomt, vindt ze wel heel leuk. Ze heeft zich er spe ciaal mooi voor aangekleed. 'Nieuwe jurk?', schrijft Schou wenaar op een briefje voor haar. „Ja", antwoordt ze. „Ik wilde een nieuwe voor mijn verjaar dag. Maar verslijten zal ik hem niet", zegt ze droog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13