Duitsers worstelen met CIA-zaak Belgische minister ligt onder vuur na kritiek op Nederland bsreo Begrafenis Tuéni verandert in betoging tegen Syrië O Vrachtwagenchauffeur verhoord over Britse brand Minister Steinmeier wijst betrokkenheid bij ontvoering El Masri van de hand alles nu een stuk voordeliger 4 vodafone Vodafone Simply Bellen in alle eenvoud donderdag 15 december 2005 100. HAMPSTEAD - I)e 10e politie hee(1 sistere"> ,Tachnvagenchauffeur onder god die vreest dat hij moge- ia de enorme brand in het brandslofdepot bij Londen jgft veroorzaakt. ja, vonk uit de motor van zijn tankwagen kan zondagochtend de eerste grote explosie hebben veroorzaakt. Daarop volgden meer explosies en een enorme vuurzee. Of de chauffeur iets te maken heeft met het ontstaan van de brand is nog niet duidelijk. De ontploffing kan volgens een brandweei'woordvoerder even goed in een van de met olie, ben zine en kerosine gevulde tanks zijn ontstaan. Hoewel de chauf feur de ontploffing van nabij meemaakte, kwam hij er met lichte kwetsuren vanaf. In het Buncefield-oliedepot brak gisteren opnieuw brand uit in een van de tanks. De brand weer heeft wegens explosiege vaar geen actie ondernomen en laat de installatie gecontroleerd uitbranden. Dat kan overigens nog wel enkele dagen duren. Dinsdag meldden de brandweer dat de grote brand, die twee da gen eerder in 22 tanks was uitge broken, was gedoofd. De brand weer zei door te gaan met het koelen om te voorkomen dat er weer een brand ontstaat. De nieuwe brand woedt in een van de tanks die nog niet door het vuur was aangetast. Ondertussen zijn de omwonen den weer in hun huizen terugge keerd. Ook de meeste scholen in de wijde omgeving van Hemel Hampstead begonnen gisteren weer. Deskundigen hebben in de lucht en bodem geen stoffen meer gemeten die schadelijk zijn voor de gezondheid. ANP AwrWierd Puk BERLIJN - De Duitse minister Steinmeier (SPD) van Buiten landse Zaken heeft suggesties nnde hand gewezen dat Duitse ifiligheidsdiensten hebben mee werkt aan de ontvoering door de CIA van een Duits staatsbur ger ..Dat zijn onverantwoorde lijke speculaties en verdachtma kingen'. zei hij gisteren in de Bondsdag. De oppositie eiste meer informa tie over de omstreden ontvoe ring van de Libanese Duitser Khaied el masri. Steinmeier en diens collega's van Binnenland se Zaken en Justitie lieten, vol gas oppositiewoordvoerders, gisteren in de Bondsdagcommis- s:es te veel vragen open. Ei Masn beschuldigt de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA enan hem eind 2003 in Macedo nië ie hebben ontvoerd. De man, Vlaanderen wil ivegenvignet in 2009 invoeren BRUSSEL - Automobilisten die door de Belgische deelstaat Vlaanderen rijden, moeten een «egenvignel kopen. Waarschijn lijk met ingang van 2009. die door de Amerikanen als een mogelijke terrorist werd gezien, werd naar eigen zeggen overge bracht naar een detentiecen trum in Afghanistan. Hier zou hij tijdens verhoor zijn gemar teld. Pas na vijf maanden begre pen de Amerikanen dat zij El Masri hadden verwisseld met een verdachte met ongeveer de zelfde naam. De Duitser werd daarop gedumpt op een land weg in Albanië. El Masri heeft tegen de CIA een aanklacht inge diend Het geval zorgde voor opschud ding in de Bondsrepubliek. Niet alleen omdat El Masri het leven de bewijs zou zijn dat de CIA verdachten arresteert en ge bruik maakt van Europese lucht havens om gevangenen naar ge heime gevangenissen te vervoe ren. Ook is de vermeende Duitse neutraliteit tijdens de Irak-oor- log in het geding. De Bondsdag wil weten of de rood-groene re gering van ex-bondskanselier Schroder (SPD) kennis had van de ontvoeringen en van de gehei me CIA-vluchten. Volgens Steinmeier werd hij, als chef van de kanselarij, pas na de vrijlating van El Masri van diens ontvoering op de hoogte gesteld. Dit zelfde zou gelden voor de toenmalige ministers Fi scher (Buitenlandse Zaken) en Schily (Binnenlandse Zaken). Pas door een brief van El Mas- ri's advocaat, van 8 juni 2004, zouden Fischer (Groenen) en Steinmeier over de kwestie zijn ingelicht. Daarop zou onmiddel lijk een onderzoek zijn gelast. ..Ik sta voor de beslissingen die ik destijds als chef van het Bun- deskanzleramt en als verant woordelijke voor de inlichtin gendiensten heb genomen", al dus Steinmeier. De minister waarschuwde dat er een wig wordt gedreven tussen de VS en Europa doordat de bondgenoten de bedreiging door het interna tionale terrorisme anders uitleg gen. „Het jongste Amerikaanse debat over de uitleg van het ver bod op folteren is daar een goed voorbeeld van." GPD Prinsjes heten Nicolas en Emeric BRUSSEL - De koninklijke tweeling die dinsdagavond in België is geboren, krijgt de namen Nicolas en Emeric. Dat is gisteren gemeld door de webmaster van de ouders, prinses Claire en prins Laurent. De twee jongetjes kwa men dinsdagavond met een keizersnede ter wereld in het Brusselse ziekenhuis Sint-Lucas. Hoewel de tweeling een maand te vroeg is geboren, maken de jongens het goed. „Ze moeten nog drie tot zes weken in de couveuse", zei prins Laurent gisteren. ANP/Belga Drie winnaars Sacharov-prijs STRAATSBURG - De Sacharov-prijs voor de mensen rechten van het Europees Parlement is gisteren uitgereikt aan drie winnaars, nadat de grote fracties geen overeen stemming konden bereiken over één kandidaat. De prijs moest gedeeld worden door de Franse organisa tie Journalisten zonder Grenzen, de Nigeriaanse mensen rechtenactiviste Hauwa Ibrahim en de Cubaanse vrou wenrechtenbeweging Dames in het Wit. De laatste groepe ring kreeg van de Cubaanse regering geen toestemming om naar Straatsburg te reizen om de prijs in ontvangst te nemen. De prijs is vernoemd naar de Russische dissident Andrej Sacharov. ANP Oud-president Ford uit ziekenhuis LOS ANGELES - De voormalige Amerikaanse president Gerald Ford is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis in het Californische Rancho Mirage, waar hij een dag eerder was opgenomen. Volgens zijn woordvoerder is de 92-jari- ge Ford onderworpen aan medisch routine-onderzoek na een ernstige verkoudheid. De Republikein Ford werd pre sident toen Richard Nixon in 1974 werd afgezet vanwege het Watergate-schandaal. ANP/AFP Gratis kranten Spanje zijn in trek MADRID - Drie van de vijf meest gelezen kranten in Spanje zijn gratis. Dat liet het Spaanse bedrijf AICM, dat onderzoek doet naar de media, gisteren weten. De populairste krant is Marca die dagelijks door 2,5 mil joen mensen gekocht wordt. Op de tweede plaats staat de in 2000 geïntroduceerde gratis krant 20 Minutos, met 2,3 miljoen lezers. Hierna komt de kwaliteitskrant El Pais met ruim twee miljoen lezers. De twee andere gratis kran ten in de top vijf zijn Qué en Metro Directo met elk bijna twee miljoen lezers. ANP/AFP Turkse man gaat 'op de fles' ISTANBUL - Artsen in de Turkse stad Izmit hebben een nogal ongewone ingreep moeten doen bij een 57-jarige man die zich met buikklachten in de kliniek had gemeld. De geneesheren verwijderden operatief een 25 centimeter lange fles uit cle dikke darm van de ongelukkige, meldde het Turkse persbureau Anatolië gisteren. Volgens de artsen, die het object door middel van een rönt- genapparaat wisten te lokaliseren, verkeert de man na de 2,5 uur durende ingreep nog in levensgevaar. De fles zou rectaal ingebracht zijn. De politie heeft de patiënt nog niet kunnen ondervragen over de oorzaak. Ook familie van de man heeft de autoriteiten geen opheldering kun nen verschaffen. ANP/DPA HONGKONG - China en tien an dere ontwikkelingslanden heb ben op de tweede dag van het pcldhandelsoverleg een blok gevormd tegen de EU en de VS. De elf landen willen zo meer be reiken in de onderhandelingen over liberalisering van de we reldmarkt voor alle handel met uitzondering van landbouwpro ducten en diensten, in WTO-jar- gon Nama. Samen met China willen Argen- Venezuela, Brazilië, Egyp te, India, Indonesië, Namibië, de Filipijnen, Pakistan en Zuid-Afrika dat arme landen extra voordelen krijgen om zo economie te ontwikkelen. -Heffingen en quota zouden on middellijk moeten worden afge schaft voor armste landen", zei de Chinese minister van Handel, BoXilai. De EU heeft dat initiatief al ge nomen, maar de VS zien daar «emig in. Bovendien wil de groep voorkomen dat de EU en de VS de Nama en landbouwli- beralisering aan elkaar koppe len Juist op het punt van land bouw is iedere hoop op vooruit gang de komende dagen inmid- opgegeven. De nieuwe groep, met daarin de belangrijk ste opkomende economieën, zou de patstelling tussen de EU en de VS kunnen doorbreken. Mi nster Van Ardenne (Ontwikke lingssamenwerking) zei dat zij een dergelijke ontwikkeling no dig achtte wilde Hongkong met '""'■"en in een fiasco. Voorstellen Europees Commissaris Man- delson (Handel) zei dat de EU praten over de afschaffing van Europese landbouwsubsi- maar dan moeten andere a eerst over de brug ko men met voorstellen. De vooruitzichten dat op zon dag (de slotdag van de top) enig ukoórd op tafel zal liggen, zijn slecht. De Amerikaanse onderhande- «ar Portman zei een nieuw pro tectionisme te vrezen als er geen vooruitgang wordt geboekt in net uit de wegruimen van han- e.sobstakels. De gevolgen voor ne arme landen zouden desas- «us kunnen zijn, omdat de we- reldmarkt voor hen niet beter bereikbaar wordt. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Freya Van den Bos sche (30) ligt onder vuur. De Bel gische vice-premier en minister van Begroting lijkt met haar de nigrerende uitspraken over het Nederlandse kabinet vooral zichzelf te hebben beschadigd. „Dat Freya alles behalve een groot licht is was al langer be kend. Dat zij zo dom is doet me wel van kleur verschieten", stelt Rudy op de website van de krant De Standaard. Hij is niet de enige die er zo over denkt. 'Gewogen en te licht bevonden'. 'Zij mist de brains die haar va der wel had', luiden enkele, over wegend negatieve reacties. Het moet Van den Bossche pijn doen, Zij wil dolgraag bewijzen dat zij meer is dan een 'babe' die haar bliksemcarrière vooral aan haar bekende papa te dan ken heeft. Dat zij zich uitgere kend laat verleiden tot platte commentaren over het uiterlijk van haar Nederlandse collega's is op z'n minst ondoordacht. Gestreept pak „Balkenende is 49? Zou je niet zeggen. Die droeg op zijn negen tiende waarschijnlijk al zo'n ge streept pak." „Is Gerrit Zalm pas 53 jaar? Hij ziet er veel ouder uit." Het zijn slechts enke le van haar uitspraken in een in terview met Vrij Nederland. „Ik kan mezelf voor de kop slaan", zegt zij een dag later. Freya van den Bossche is de dochter van de vooraanstaande Gentse socialist en oud-minister Luc van den Bossche. Zij zit al twee jaar in de regering. De be wust ongehuwde moeder van Advertentie Freya Van den Bossche twee kinderen dankt haar be kendheid in de eerste plaats aan het VRT-televisieprogramma Bracke en Crabbé, dat in de aan loop naar de gemeenteraadsver kiezingen in 2000 kinderen van bekende politici liet debatteren. Freya bleek niet alleen een knap pe verschijning, zij won de de batwedstrijd en werd wethou der van onderwijs in Gent. In 2003 kreeg zij het lijsttrekker schap voor de Sociaal Progres sief Alternatief in Oost-Vlaande ren aangeboden. Na de landelij ke verkiezingen werd zij minis ter van Leefmilieu, Consumen tenzaken en Duurzame Ontwik keling. Haar benoeming tot vi ce-premier heeft zij mede te dan ken aan het vertrek van de popu laire socialistische voorman Ste ve Stevaert. Die stapte eerder dit jaar op als partijvoorzitter om gouverneur van Bel gisch-Limburg te worden. Ste vaert werd opgevolgd door mi nister van Begroting. Johan van- de Lanotte, die werd gezien als één van de zwaargewichten in de paarse coalitie van liberaal Guy Verhofstadt. Wortel Dat zijn plaats werd ingenomen door de jonge Van den Bossche, deed menig wenkbrauwen fron sen. Zeker toen zij bij een inter view met haar mond vol tanden stond toen haar naar de wortel van 25 werd gevraagd, en zij be weerde dat zij als minister van Begroting 'alleen moest kunnen optellen en aftrekken'. Vlaams minister Van Mechelen (Begroting) zei dat gisteren. Het iregenvignet helpt niet tegen fi les, erkende hij. Maar het zorgt pwel voor dat buitenlandse au tomobilisten meebetalen aan de Vlaamse wegen. ANP/Belga Nayla Tuéni, dochter van de vermoorde journalist/parlementariër Gebran Tuéni, rouwt op haar vaders doodskist tijdens de begrafenismis in Beiroet. foto Jamal Saidi/RTR door Harald Doornbos BEIROET - In februari van dit jaar eis te Gebran Tuéni, parlementslid en jour nalist-eigenaar van de Libanese krant An Nahar, nog 'de waarheid' over de moord op ex-premier Hariri. Een half jaar geleden wilde hij 'de waarheid' we ten over de moord op een van zijn werk nemers, columnist Samir Kassir. Giste ren was het de beurt aan duizenden Li banese burgers om 'de waarheid' te ei sen over Tuéni zelf. Want de kritische en invloedrijke Liba nees was inmiddels zelf twee dagen eer der bij een bomaanslag om het leven ge komen. De begrafenis van Tuéni (48) veranderde in een massale anti-Syrië demonstratie. Net als vlak na de moord op ex-premier Hariri, was het centraal gelegen Plein van de Martelaren gevuld met duizenden demonstranten die met rood-witte Libanese vlaggen zwaaiden en anti-Syrische leuzen schreeuwden. Overal hielden mensen plakkaten om hoog met daarop maar één woord: Waar heid. Duizenden mensen hadden zich in de loop van de dag verzameld voor het tien verdiepingen tellende gebouw van An Nahar, waar Tuéni eigenaar van was. Symboliek speelde ook een grote rol. Het gebouw van An Nahar bevindt zich ook aan het Plein van de Martelaren, let terlijk honderd meter verwijderd van het graf van Hariri. Aan het krantenge bouw hangt een enorme afbeelding, tien bij vijftien meter, van Tuéni. Veel Libanezen vragen zich intussen af hoe lang de bomaanslagen en het geweld nog door gaan. Tegen geweld en terreur Faten Yaacoub (22), een gesluierd mos limmeisje dat Engels studeert, toonde zich razend over de moord op de christe lijke Tuéni. „Ik ben hier om te demon streren tegen het geweld en de terreur", aldus Yaacoub. Volgens haar zit Syrië ditmaal niet achter de moord. „Alle ogen zijn gericht op Syrië. Die zouden echt gek zijn om dit te doen." Ze meent dat Hezbollah, de radicale sjiitische mi litie, wel eens verantwoordelijk zou kunnen zijn voor de moord op Tuéni. Maar volgens de meeste demonstranten zit Syrië wel degelijk achter deze aan slag. „Syrië exporteert terrorisme en probeert de Libanese onafhankelijk heid tegen te werken", zegt Maher Min- nawi, werkzaam bij een Libanese inves- teerdersgroep. Hoe dramatisch het ook is, het verbaast Minnawi niets. „Ameri kanen en Fransen hebben tijdens hun re voluties ook moeten vechten en sterven voor onafhankelijkheid. De vrijheid gaat in het rood gekleed." GPD -***: r> -i fCe-K+Man oofc kxyrr)pt Ga voor meer informatie naar de winkel, www.vodafone.nl of bel 0800-0560 Vodafone City Point BelCompany t for telecom Tell Me Dixons make the most of now V Pu'Mjjh leefbaar fde-vre-nSche-rrYi V Oroic- focfaon V fooi$)/&rgre-ncie>linj Nv Simply Pre-paid foc^te-l van 99/99 ^°°r ^9/99 of &c-n yadis toe^f&l bj cc-n 2-jari^ abonne-wenf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5