Wantrouwen zit diep in Sydney PZC Unilever slijt Omo en Knorr in Braziliaanse sloppenwijk PZC Pamuk niet eerste Turkse schrijver die voor rechter staat Belgegevens Uva na, Kinderen van Libanese immigranten voelen zich ernstig achtergesteld 15 december 1955 donderdag 15 december 2005 door René Groeneveld Feiz Mohamad groeide als kind van Libanese ouders op in het Australische Sydney. Spoedig leerde hij de duistere kanten kennen van het bestaan in het bepaald niet welvarende zuidwesten van de stad. Hij raakte al op jeugdige leeftijd aan de drank, de drugs en in de problemen. „Ik was met veel kwalijke zaken bezig", reali seert hij zich nu. „Ik was bang om te sterven of in de gevange nis te belanden. Dat zou zeker de volgende fase in mijn leven zijn geweest." Mohamad ontsnapte maar ter nauwernood aan het criminele bestaan. Hij omarmde een con servatieve stroming van de is lam en richtte het Global Isla mic Youth Centre op in de zuide lijke wijk Liverpool van Syd ney. Daar preekt hij op onge bruikelijke en harde wijze voor straatkinderen uit de islamiti sche gemeenschap. Hoewel Mo hamad wel een kleine schare vol gelingen kent, blijkt het overgro te deel van de tweede generatie Libanezen in Sydney nog niet klaar voor een spirituele bezin ning. Veel van de jonge Australiërs van Libanese afkomst maken deel uit van de straatcultuur en lijken gevangen te zitten in een web van geweld en criminali teit. Het probleem is al jaren be kend, maar is door de rellen in Sydney de afgelopen dagen dui delijker dan ooit onder de aan dacht gebracht. Volgens directeur James Jupp van het Centrum van Immigra tie en Multiculturele Studies van de de Nationale Universi teit van Australië zijn veel kin deren van Libanese immigran ten in hun ontwikkeling achter gebleven bij kinderen van immi granten uit bijvoorbeeld Grie kenland, Vietnam of China. ..Hun scholing ligt over het alge meen een stuk lager, waardoor hun kansen op werk aanzienlijk kleiner zijn dan van anderen Het is het klassieke scenario van een getto. De jongeren voe Politiemensen houden mensen tegen die het spoorwegstation Cronulla in Sydney willen binnendringen om mensen met een niet-blanke huidskleur te lijf te gaan. foto Paul Miller/EPA len zich achtergesteld omdat het hun minder goed gaat. Ze vin den dat ze niet worden behan deld als Australiërs en dat ze worden gediscrimineerd", ver klaart Jupp. Burgeroorlog De meeste Libanese immigran ten arriveerden in Australië aan het eind van de jaren zeventig van de vorige eeuw, ten tijde van de burgeroorlog in Libanon. De toenmalige regering in Can berra van Malcolm Fraser toon de zich ruimhartig tegenover asielzoekers uit dit land, waar door meer dan 20.000 Libane zen in Australië belandden. De ze ongeveer twee jaar durende immigratiegolf viel samen met een hoge werkloosheid in Au stralië De nieuwkomers konden daarom nauwelijks aan een baan komen en een nieuw leven opbouwen. Gevolg was dat in de jaren tach tig en negentig de werkloosheid onder Libanese immigranten ge middeld vijf keer hoger lag dan onder andere bevolkingsgroe pen. Hierdoor groeide een hele generatie jongeren op in de mar ges van de samenleving, in met name steden als Sydney en Mel bourne. Op dit moment wonen er in Sydney zo'n 142.000 men sen die Arabisch spreken. Niet duidelijk is hoeveel van hen van Libanese afkomst zijn. Te veel vrije tijd In het zuidwesten van Sydney zijn de problemen het grootst. Kinderen met te veel vrije tijd voelen zich slachtoffer van de si tuatie en verenigen zich in straatgroepjes. Fadi Rahman, hoofd van een islamitisch onder zoeksinstituut in de stad, bena drukt dat ook de ouders van de ze kinderen vaak niet de oplei ding en capaciteiten hebben om te doorzien waar hun kinderen mee bezig zijn en in te grijpen. „Dat maakt het makkelijk voor een jongen om zich thuis met lie gen en bedriegen staande te hou den", meent Rahman. Rahman benadrukt dat de jonge Libanezen zich overigens niet spiegelen aan de Australische of islamitische cultuur, maar aan de Afro-Amerikaanse rapcul tuur. „Je ziet het aan de opge voerde auto's, de grote glinste rende sieraden, de manier van spreken en de kapsels. Als je met deze jongeren spreekt, merk je dat ze vooral bezig zijn met rap en zaken uit de Amerikaan se samenleving." De jongeren hebben weinig op met de Australische cultuur en hun geïsoleerde positie lijkt in de afgelopen jaren alleen maar te zijn versterkt. Dat heeft on der meer te maken met de aan slagen van extremistische mos lims in New York en Bali. „De recente rellen zijn daar ook door veroorzaakt", zegt de 19-ja- rige Ismail van Libanese af komst. Hij werd enkele dagen geleden afgeranseld. „Ik liep in de menigte en mensen riepen 'kijk uit, hij heeft een bom. Hij blaast zichzelf op'. Maar ik ben helemaal geen terrorist. Daar heb ik niets mee te maken." Vrees De Libanese jongeren voelen zich door de rellen weer een stapje verder in de hoek ge drukt, weet Fadi Rahman. „De tv-beelden van Libanese jonge ren die met hun gezicht op straat liggen, terwijl de politie ze onder schot houdt, worden niet snel vergeten. Het leek Los Angeles wel (de Amerikaanse stad waar jaren geleden grote rassenrellen uitbraken-red.)." Alle betrokken partijen kijken bezorgd uit naar het komend weekeinde. Er circuleren tal van sms-berichten die er op duiden dat Sydney nieuwe rellen te wachten staat. De moeders van Libanese jongens, die een be langrijke rol spelen in de Liba nese gemeenschap, is gevraagd om hun zonen tijdelijk op een 'liefdevolle manier op te slui ten. „Laten we onze jongeren met klem vragen om kalm te blij ven, af te koelen en af te zien van verder geweld", aldus Sil- ma Ihram, hoofd van het Noor Al Houda Islamitisch College in Sydney. GPD De Turkse schrijver Orhan Pa muk won onlangs de Franse Prix Médicis en de Vredesprijs van de Duitse Boekhandel. In ei gen land moet de internationaal vermaarde schrijver morgen voor de rechter verschijnen. Hij riskeert een gevangenisstraf we gens 'belediging van de Turkse natie door Fidan Ekiz Orhan Pamuk (52) gold in ei gen land als een held tot hij in een interview met een Zwit sers tijdschrift sprak over de moord op dertigduizend Koer den en een miljoen in Turkije le vende Armeniërs. Hij zei het niet letterlijk, maar suggereer de dat de Turkse staat zich aan het begin van de vorige eeuw had schuldig gemaakt aan geno cide. Die uitspraken kunnen hem op drie jaar celstraf komen te staan. Turkije heeft de massaslachting op de Armeniërs altijd met klem ontkend. Pamuks uitlatingen maken hem in de ogen van natio nalistische Turken tot een land verrader. Maar liberale lezers, schrijvers, intellectuelen, kun stenaars en journalisten hebben zich achter hem geschaard. Vol gens hen hebben in Turkije al te veel schrijvers moeten boeten 'voor hun bijdrage aan de demo cratisering van het islamitische land'. Verbannen Voorbeelden zijn er volop. Na- zim Hikmet bijvoorbeeld, een van de belangrijkste Turkse dichters. Zijn werk is wereld wijd vertaald, maar in eigen land werd Hikmet pas beroemd na diens dood. Hij zat 17 jaar ge vangen, voordat hij werd ver bannen. In 1938 werd de 'Turk se Pablo Neruda' veroordeeld tot 28 jaar gevangenisstraf we gens zijn communistische sym pathieën en politieke gedichten. In 1950 kwam hij vervroegd vrij en vluchtte naar de Moskou. In 1959 is hem wegens 'landver raad' het Turkse staatsburger schap ontnomen. In 1963 stierf Hikmet aan een hartinfarct in Moskou, waar hij nu nog begra ven ligt. Al jaren proberen be wonderaars zijn stoffelijke res ten naar Turkije te halen Door een petitie met miljoenen hand tekeningen in te dienen lukte het om Hikmet te rehabiliteren. Dat gebeurde met grote tegen zin van politiek rechts, waar de schrijver nog altijd als staatsge vaarlijk wordt beschouwd. Een andere auteur die lang ge vangen zat is Aziz Nesin. Hij durfde het als eerste aan om De Duivelsverzen van Salman Rush die in het Turks te vertalen. Aziz wordt gehaat door streng-religieuze Turken, we gens zijn kritische boeken over de islam In juli 199-3 bestorm den islamitische fanatici in de stad Sivas een hotel waar Nesin verbleef, met de bedoeling hem te lynchen. Het gebouw werd in brand gestoken. Nesin ontsnap te, maar 37 andere intellectue len kwamen om. Achteraf is Ne sin door de openbare aanklager beschuldigd van 'provocerend gedrag' Hij gold als de aanstich ter van de massamoord en be landde in de cel. In 1995 overleed Nesin, twee jaar na de dood van zijn vriend en collega Rifat Ilgaz, een ande re grote naam in de Turkse lite ratuur. Ilgaz, die ook leraar was op een basisschool, werd in 1942 uit zijn ambt gezet, omdat hij met zijn boek Leslokaal het beruchte artikel 142 overtrad. Dat bepaalde dat iedere uiting van Koerdisch zelfbewustzijn 'separatisme' was, een vergrijp tegen de eenheid van de staat. Il gaz zat 5,5 jaar vast en werd na de staatsgreep in 1980 wederom opgepakt. Nog op 70-jarige leef tijd belandde hij op het politie bureau voor verhoor, daarna stopte hij met schrijven. Zijn dichtbundels zijn nu populair der dan ooit. 'We waarderen een geëngageer de schrijver pas na zijn dood', schreef de massakrant Hürriyet, naar aanleiding van het proces dat Pamuk te wachten staat. Zij werden verguisd en zaten opge sloten, maar juist de grootste schrijvers hielden van hun va derland, benadrukken seculiere Turken. Dit blijkt ook uit de laatste wil van dichter Hikmet. 37 dagen voor zijn dood in Mos kou schreef hij: 'Kameraden, als ik met leef om de dag te zien - ik bedoel indien ik sterf voor de vrijheid komt - haal me weg en begraaf me op een dorpsbegraaf plaats in Anatolië'.GPD In West-Europa zijn consumen ten in de supermarkt steeds moeilijker te strikken voor een A-merk. Het Brits-Nederlandse Unilever (o.a. Dove, Omo, Knorr) zoekt de gouden bergen inmiddels in andere delen van de wereld. Omo wast door en door schoon, ook in een Brazili aanse sloppenwijk. door Achille Prick Het is bijna onwerkelijk. Te midden van alle ellende in de grootste sloppenwijk van Sao Paulo, Heliópolis, waar een hou ten hut een huis is, staat een keu rig blauw geverfd gebouwtje. Op de gevel prijkt het logo van Omo en binnen staan 36 stralen de wasmachines en een tiental drogers. Omo-fabrikant Unile ver heeft de wasserij neergezet en de buurt kan er gratis te recht. Het enige dat de bewo ners zelf moeten meenemen is waspoeder, en vuile kleren na tuurlijk. „We hebben twee jaar lang on derhandeld met het buurtcomi- té voordat we dit konden doen", zegt Jenine Dodge, projectleid ster van Unilever. „Eerst wilden we weten waar de mensen be hoefte aan hadden. Vervolgens moet je iedereen mee krijgen, an ders nemen straatbendes de boel over. Daarom wordt het project ook gerund door twee buurtbewoners. Na anderhalf jaar is de wasserij nog steeds 'bende-vrij', daar zijn we heel trots op." Beloftes Unilever ligt al jaren onder vuur van beleggers omdat het zijn beloftes niet nakomt. Groei verwachtingen zijn niet waarge maakt, want de merkenreus is vastgelopen in verzadigde mark ten als West-Europa en lijdt on der de hevige supermarktoorlo gen. Patrick Cescau, opvolger van topman Antony Burgmans, probeert het geloof in het con cern terug te krijgen en richt de blik naar het zuiden en het oos ten. „De verwachte bevolkings- en inkomensgroei in die landen is gigantisch", stelt Cescau. „Onze verkopen groeien daar twee tot drie keer zo hard als in westerse markten. Met shampoo en crè mes komt al bijna de helft van In Heliópolis, de grootste sloppenwijk van Sao Paulo, staat een keu rig blauwgeverfd gebouwtje, waar producten van Unilever worden verkocht. foto GPD/Unilever onze totale omzet uit die mark ten. In absolute getallen is er in Azië en Afrika in 2010 meer be steedbaar inkomen dan in Euro pa." Waar Unilever in het Westen met duurdere A-merken de bo venkant van de markt bedient, is dat model in de groeimarkten onbruikbaar. „Dat heeft geen zin als iemand maar een paar dollar per maand te besteden heeft", zegt Harish Manwani, binnen de raad van bestuur ver antwoordelijk voor Azië en Afri ka. „Wij werken van onder op: wat heeft de consument nodig, wat kan hij daarvoor betalen, wat kunnen we daarvoor ma ken." Zakjes Het leidde tot goedkopere va rianten van de bij ons bekende A-merken en vooral ook tot klei nere verpakkingen. „Een liter soep of een kilo waspoeder kun nen ze niet betalen. Waspoeder doen we in zakjes van twee dol larcent, genoeg voor één was beurt. In Nigeria verkopen we el ke minuut 10.000 bouillonblok- Met de strijd tegen terrorisme als exen komt Big Brother weer ietsje dichtert Het Europees Parlement stemde ml in met de opslag van telefoon- en intemeteonaj nicatie. De inhoud van de uitwisseling wordt bewaard, wel wie met wie communiceert. Belgegevens worden al jaren met succes in straia ken gebruikt. Dat berust op min of meertoevalb beschikbaarheid. Het nieuwe is, dat telecombedri ven belgegevens móeten opslaan. Het besluit*! lastig, omdat de voors en tegens zich niet laten;' wegen. Het nut van de maatregel kan immers a achteraf blijken, maar de verdere aantastingu de privacy staat nu al vast. De redenering, dat^ geen kwaad in de zin heeft niets hoeft te vreza gaat niet op. Juist het goede deel van de commia catie tussen mensen verdient bescherming. Belgegevens helpen justitie. In Nederland werd 2000 al een automobiliste veroordeeld, omdat; een dodelijk ongeval veroorzaakte terwijl ze zat bellen. Getuige haar gsm-registratie. Belgegeve helpen ook de pers. De Britse voetballer Feit nand moest ooit met de billen bloot over eenk tenechtelijke affaire nadat journalisten in zijntö foongegevens doken. Belgegevens helpen ooku strijd tegen terrorisme. De Spaanse politie kon daders opsporen van de aanslagen in Madnd maart 2004. Dit soort voorbeelden geeft aan.c telecommunicatie nu al bijna publiek domein is Wie echt kwaad in de zin heeft, zal zich wel keer bedenken alvorens dat via telefonie of i® net te organiseren. Of het moeten terroristen z die zich helemaal blindstaren op hun actie, en a over de gevolgen ervan niet bekommeren. Het! ropees Parlement is kennelijk gezwicht voor heft gument dat deze categorie zich mogelijk nog; via inzicht in het dataverkeer laat bestrijden. De Europarlementariërs zijn in meerderheid'; nig overtuigd. Dat bewijst het halfzachte kani van hun besluit. Landen mogen zelf de duur; de opslag kiezen. Ze bepalen zelf, of mislukt? verkeerde verbindingen ook worden geregistes Ze mogen zelfs de invoering uitstellen tot 2008: dan zijn er nog de kosten. De opslag vergt hort den miljoenen euro's. Dit geld komt via de ia ven of via de fiscus - na compensatie van combedrijven door de overheid - uit de portee nee van de burger. De discussie woedt nog vol* Met of zonder extra geld, we moeten onze ené; steken in een meer gerichte jacht op terror! Dat is beter dan een half jaar Europees gestfj met een foute uitkomst. jes voor drie dollarcent per stuk. Maar we hebben voor elk inkomen een passend product. Iemand die met het bouillon blokje is begonnen, kan met zijn inkomensstijging doorgroeien naar de Knorr-variant van twee dollar." Wat verdien je aan een zakje waspoeder van twee cent? Man wani: „Dat is het voordeel van een concern als Unilever, wij hebben schaalgrootte. Ik verze ker u dat we op een product van twee of drie cent bijna dezelfde rendementen behalen als op on ze topproducten in de westerse markten." Nieuwe klanten Manwani is trots op het project Shakti in India. „We benaderen werklozen op het platteland om met een doos Unilever-produc- ten van deur tot deur te gaan. Daar ligt een potentie van 71 miljoen nieuwe klanten. Het is een groot succes, ook vanuit so ciaal-maatschappelijk oogpunt. Mensen bouwen iets op en we le ren ze met geld om te gaan." In de Omo-wasserij in Sao Pau lo valt op dat op de meeste was machines een doosje Omo staat. Terwijl dat voor de vrouwen die de was doen vrijwel onbetaal baar is. „Nee, ze zijn echt niet verplicht om Omo te kopen", lacht Jenine Dodge. „In de was serij wordt ook geen waspoeder verkocht. Veel dames voelen zich echter een beetje verplicht om met Omo te wassen. Al we ten we dat er in die Omo-dozen vaak helemaal geen Omo zit. Op de een of andere manier komen ze aan een lege doos en vullen ze hem met het allergoedkoopste wasmiddel dat er is." Lange termijn Het zijn lange termijn investe ringen voor Unilever. Of zoals en Knorr-manager het zei: „Moe ten we het geld volgen of het aantal groeiende monden? De monden natuurlijk, daar zit de toekomstige groei." In het derde kwartaal van dit jaar behaalde het Unilever-con- cem vooral groei in Azië en Afri ka: Omzet (verschil met derde kwartaal 2004): Europa - 4,094 miljoen euro (- 4,1 procent) Noord- en Zuid-Amerika - 3,410 miljoen 10,3 procent) Azië en Afrika: 2,720 miljoen 12,1 procent). GPD AANVARING - Een Brits schip is voor de kust van Ame land gezonken. Het schip was in dichte mist in aanvaring ge komen met een boot uit Italië. De 35 opvarenden werden door een passerend schip ge red. VALS GELD - De Nederland- sche Bank waarschuwt voor valse bankbiljetten van tien gulden. De valse biljetten zijn gedrukt op gladder en iets dik ker papier. Ook de kleur wijkt enigszins af. Wie een vals bil jet ontvangt, wordt gevraagd contact op te nemen met de po litie. NOODLANDING - Een hè kopter van Sabena, die op lijn Rotterdam-Antweipa Brussel vloog, heeft een landing gemaakt op een aÜ in Klundert. De twee ïnzitti den kwamen met de sell vrij. De oorzaak van de pan bleek een motorstoring, LENSTRA - Onder aanvoer; van een weergaloze Abe Le stra heeft het NederlaM bondsvoetbalteam de Da afdelingskampioen Rol W'i met 4-1 verslagen. De 35-ji ge Fries was in de Rotterda se Kuip in zijn eentje eena stante plaag voor de Duitse» Hoofdredactie: A. I Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax, (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax.(0113)315669 E-mall redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mall: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstilden zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept?-: per maand: 20.55 n.vt per kwartaal: 59,75 f &.00 per jaar: €229.20 t 233.30 Voor toezending per post geldt sm toeslag E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvof' einde van de betaalperiode PZC. ta.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes maandag t/m vri|dag 1.25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6* Bankrelaties: ABN AMRO 47 70 65,597 Postbank 35 93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uils"" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVen^»1 de Regelen voor het Advertentie*»»1 Overlijdensadvertentie»: maandag t/m vri|dag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (klelntjesl: Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onrosrsnop* Tel: (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc nl/adverteten Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel vi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be (ebonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ovi ducren van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener c de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt i zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes. ai Wegener-colW1 ,d dat wordt getmuK*® lor u relevante dsnPF^ ,or ons zorgvukH^f: schriftelijk melde" Behoorttot 'Sl' WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4