WMO kost gemeenten veel geld PZC 214 Opa's en oma's op bezoek in de Speelhoek Verkeersremmers Rapenburg geen verbetering Jezus als Playmobil-poppetje Wethouder voorziet geen problemen parkeren bezoekers Activiteiten in haven 1 beletten bouw huizen in Breskens Alleen Hulst, Sluis en Borsele gebaat bij verdeelsleutel nieuwe zorgwet donderdag 15 december 2005 door Marcel Modde en René Hoonhorst ZIERIKZEE - Tien van de der tien gemeenten in Zeeland leve ren onder de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) fors in. Ten opzichte van het huidige budget gaat Zeeland er volgens de verdeelsleutel van het ministerie van VWS 3,1 mil joen euro op achteruit. De WMO maakt gemeenten ver antwoordelijk (ook financieel) voor de zorg die nodig is om mensen zelfstandig te laten blij ven wonen. De nieuwe budget ten gelden in 2007. Het komen de jaar krijgen gemeenten voor vergoeding van de zogeheten huishoudelijke zorg van hun in woners nog het oude bedrag uit gekeerd. Na het overgangsjaar gaan Borsele (178.856), Hulst (111.520) en Sluis (24.600) er op vooruit. De andere Zeeuwse gemeenten moeten, soms fors, inleveren. Het grootst is de klap in Tholen, dat ruim 6,8 ton (32 procent van het bestaande budget) minder krijgt. Andere grote inleveraars zijn Kapelle (een korting van 31 procent), Veere (29 procent), Noord-Beveland (24 procent) en Schouwen-Duiveland (21 pro cent). De schade voor Terneuzen valt met 150.000 euro (2 pro cent) mee. Het verdeelmodel werd gisteren door wethouder G. Houtekamer van Schouwen-Duiveland naar buiten gebracht. Hij kondigde aan dat het College Zorg en Wel zijn (CZW) Zeeland namens alle Zeeuwse gemeenten een brief laat uitgaan naar de vaste Ka mercommissie Volkgezondheid van de Tweede Kamer. Het con cept is mede-ondertekend door gedeputeerde G. van Heukelom. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten tonen zich solidair. Wethouder P. Weemaes van Hulst is niet bang dat een even tuele herverdeling van gelden nadelig uitpakt voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „Bij de verdeling van gelden speelt het aantal oudere bewoners een belangrijke rol. Wat dat betreft Fracties Hulst spreken Weemaes aan over reclame voor PvdA'er HULST - De fractievoorzitters van Progressief Hulst en Groot Hontenisse vinden het ongepast dat wethouder P. Weemaes (PvdA) tijdens de jaarvergade ring van de dorpsraad in Graauw reclame heeft gemaakt voor de PvdA-kandidaat uit dat dorp. A. Hegger (Progressief Hulst) en W. Broekhoven spraken daar gis teravond tijdens de vergadering van het dagelijks gemeentebe stuur van de gemeenteraad hun ongenoegen over uit. Weemaes was als lid van het col lege van burgemeester en wet houders aanwezig op de dor- spraadsvergadering en had die functie niet mogen misbruiken om alvast campagne te voeren voor de aankomende gemeente raadsverkiezingen, zo lieten bei de raadsleden aan burgemeester J.-F. Mulder weten. „Ik vind dat zéér, zéér onge past", zei Hegger tegen de burge meester. „U moet hem daar op aanspreken om te zorgen dat het niet meer gebeurt." Mulder zei het er met wethou der Weemaes over te hebben ge had. Weemaes had als verkla ring voor zijn uitspraken gege ven, dat het 'als grapje bedoeld was'. kunnen wij van een positief be drag blijven uitgaan." Weemaes waarschuwt wel dat van het budget voor de WMO straks ook nieuwe initiatieven in de oude renzorg moeten worden betaald. Wat hem betreft zijn de WMO-gelden geoormerkt. „Dat zou bijvoorbeeld kunnen beteke nen dat we van het geld dat we meer krijgen steunpunten in en kele dorpen kunnen oprichten of verstevigen." Terneuzen levert volgens het huidige scenario anderhalve ton in. Vervelend, maar niet desas treus vindt wethouder J. van Schaik. „Het is twee procent van ons huidige budget. We heb ben eerder al beloofd dat ieder een die nu een beroep doet op voorzieningen er niet op achter uit mag gaan. De voorzieningen moeten daarnaast net zo makke lijk toegankelijk blijven als nu." De vrees van het CZW (een pro vinciaal overlegplatform van al le wethouders volksgezondheid) voor de instandhouding van het netwerk van voorzieningen voor ondersteuning van mantelzorg en vrijwilligerswerk is in Zeeuws-Vlaanderen dus wat minder. Elders in de provincie kunnen gemeenten voor 'zeer moeilijke keuzes' komen te staan, meldde CZW-voorzitter A. de Vries. De Tweede Kamer vergadert 23 januari over invoe ring van de WMO. HULST - Het was gisteren alvast een beetje Kerstmis voor de kinderen die opgevangen worden in de Speelhoek en de buitenschoolse opvang Kakelbont in Hulst. In een stemmig versierd gebouw werden de opa's en oma's van de jongsten (nul tot twee jaar) om 15.00 uur getrakteerd op een kop koffie met iets lek kers erbij en daarna konden ze met hun kleinkinderen spelen. De grootouders van de peutergroep en buiten schoolse opvang kwamen om 17.00 uur. Zij mochten aanschuiven aan een lange tafel met broodjes, salades, zoetigheden en mini-krentenbollen. Coördinator As- trid Elie: „De kinderen zijn al een hele week bezig om allerlei dingen te maken. Paddenstoelen van tomaat jes, leuke kerststukjes voor op tafel en een mooi schil derij met een theelichtje in het midden om aan het eind van de dag mee te geven. Deze maand staat in het teken van de gezelligheid en de saamhorigheid." Het was moeilijk te zeggen wie er meer plezier had, de grootouders of hun kleinkinderen. Tijdens de maaltijd werden ook vier leden van de oudercommissie door de leiding tot de sterren van de dag verheven, zij kregen een speciale attentie voor al het werk dat zij verricht hadden in de afgelopen jaren. De Speelhoek bestaat al vijftien jaar en drie leidsters, Bernadette Vermoet, Esther Scheele en Anja de Brou wer, vierden dit jaar hun tienjarig jubileum. foto Wim Kooyman door Edy de Witte VOGELWAARDE - De zes ver keersremmers op Rapenburg zijn voor de bewoners aan deze doorgaande weg in Vogelwaar de steeds meer een bron van er gernis. De remmers, in de vorm van een 'heuvel' met reflecteren de palen zouden de verkeersvei ligheid ter plaatse moeten verbe teren. Amper twee maanden na plaatsing staan bij de leden van het actiecomité Verbetering Ra penburg de haren al flink over eind. „In eerste instantie zou er na een jaar een evaluatie volgen over de remmers. Maar we trek ken nu al aan de bel, voordat het te laat is", zegt woordvoer der Fons Duerinck van het comi té. „Door de remmers zijn er al levensgevaarlijke situaties ont staan. Verschillende ongeluk ken zijn tot nu toe steeds rede lijk goed afgelopen. Gisteren botste een uitwijkende tractor nog tegen de gevel van een wo ning. Het voertuig kreeg bij een remmer geen doorgang van een tegemoetkomend bestelbusje. De chauffeur van dit busje voer de de snelheid op om voor zijn tegenligger de remmer te kun nen passeren. De tractor kon al leen door uit te wijken een aan rijding voorkomen, maar slipte daarbij wel tegen een woning. Gelukkig waren er op dat mo ment geen voetgangers of fiet sers in de buurt. De flink bescha digde gevel moest onderstut wor den." Verkeersenquête Het actiecomité bracht de onvei lige woon- en verkeerssituatie op Rapenburg vorig jaar aan de orde in een verkeersenquête. Het langsscheurende verkeer en de schade aan woningen die ver oorzaakt werd door onder meer zwaar vrachtverkeer maakte van Rapenburg niet bepaald een riant woonstekje. Ook de dorps raad van Vogelwaarde boog zich over dit probleem. De 10.000 euro gemeentesubsidie zette de dorpsraad in voor de zes verkeersremmers. Duerinck: „Deze geste waarderen we enorm. In theorie zag het er goed uit. Het verkeer moest door de remmers gemaand wor den om rustiger te gaan rijden. Voor een deel kon er dan niet meer over de riooldeksels wor den gereden, wat voorheen voor veel trillingen en overlast zorg de. Van deze overlast zijn we wel af. Een ander en groter pro bleem heeft nu echter de kop op gestoken. Voor fietsers, brom fietsers en voetgangers, die als het ware door racend verkeer worden meegezogen, kunnen le vensgevaarlijke situaties ont staan. Je kunt dit natuurlijk door Wilma Valk IJZENDIJKE - Kerststallen, van een halve centimeter tot le vensgroot, zijn de komende week te zien en vooral te bewon deren in het streekmuseum te IJ- zendijke. Carla Dellaert, gebo ren in de Mauritsstad en nu woonachtig in Zaandam, stelt er een groot deel van haar ruim 250 stuks tellende verzameling kerststallen tentoon. In de vitrines zijn kerstgroepen en stalletjes te zien van papier, metaal, tin, keramiek en vooral veel van hout. Er staat een groep van brooddeeg, maar ook van ontwerper Dick Bruna en van Playmobil. Kerstgroepjes ge boetseerd in wal- en hazelnoten, in een ganzenei of een theepot, van glas-in-lood en gewoon van plastic: de collectie van Carla is overrompelend „Ik woonde op kamers in Am sterdam", vertelt Carla. „Ver van huis en nog maar negentien jaar oud kocht ik, omdat het zo gezellig is, mijn eerste kerststal bij Paridon, dé winkel voor reli gieuze dingen. Van lieverlee kocht ik meer en meer. Maar pas toen ik de oude kerstgroep van mijn moeder kreeg, heel oud en opgebouwd uit poëzie- plaatjes, werd ik verzamelaar." Tien jaar geleden kwam Carla op de Zaanse schans in contact met de kerststallenvereniging Vrienden van de Kerstgroep. „Ik werd lid. De ruim honderd leden zijn niet allemaal actieve verzamelaars. Twee keer per jaar komen we bij elkaar, meest al is er dan ook een spreker. Dit jaar een mevrouw uit België. Zij vertelt over kerstgebruiken bij haar thuis en ik vond alles zo herkenbaar. De mensen in Hol land, in het noorden, zijn toch veel stijver dan hier in Zeeuws-Vlaanderen Thuis in Zaandam staan de meeste kerststallen op zolder: „Dan kruipt ze als een mol ach ter een schot", weet echtgenoot Cees. „En alleen zij weet wat er allemaal staat." „De nieuwste aanwinsten en een paar heel mooie staan het hele jaar in de kamer", vertelt Carla. „Bij ons thuis is het altijd een beetje kerst." Dankzij het initiatief van schoonzuster Godelieve Dellaert kon het streekmuseum, dat straks een museum over prins Maurits wordt, op de val reep nog een keer openstaan voor een tentoonstelling. Ook de andere ruimtes in het museum zijn voor deze gelegenheid fees telijk ingericht. Vanaf morgen tot en met vrijdag 23 december is de tentoonstelling dagelijks tussen 13 en 17 uur open. Twee de kerstdag is de tentoonstelling ook te zien, maar maandag 19 december is het museum geslo ten. door René van Stee TERNEUZEN - De overgangsre geling voor bezoekers met au to's aan bewoners van het cen trum in Terneuzen zal ongetwij feld knelpunten aan het licht brengen. Wethouder J. van Schaik (verkeer) verwacht ech ter dat die door de invoering van een definitieve regeling snel zijn opgelost. Hij reageert hiermee op de wees voor grote problemen, geuit door bewoner J. Maas van de wijk Java. Ook die buurt valt per 1 januari onder het nieuwe parkeerregime in het centrum van Terneuzen. Java wordt één van de vier vergunningszones, waar bewoners met een auto voortaan een parkeervergun- ning nodig hebben. Die kost 21 euro. In afwachting van een defi nitieve regeling moeten bezoe kers van bewoners een dag- of weekkaart van 3,50 of 10 euro kopen. Maas: „Daarvoor moet je naar het parkeerbureau aan de Blok ken. Zoiets kun je niemand aan doen, want het gaat in onze wijk veelal om oudere mensen waar vaak de kinderen, familie of de thuiszorg langskomen. Het is niet alleen omslachtig, het is ook onterecht om al die mensen op kosten te jagen." Bovendien vindt Maas parkeer- vergunningen voor autobezit ters in zijn wijk overbodig. Vol gens hem zijn de parkeerplek ken doordeweeks tussen 17.30 en 8.00 uur, op feestdagen en in het weekend nooit allemaal be zet. „Overlast door mensen van be drijven die overdag hun auto stallen is er ook eigenlijk niet. Ik begrijp het nut van het hele systeem niet, want bewoners van onze wijk vinden altijd wel een plaatsje", legt hij uit. Van Schaik stelt daarentegen dat er regelmatig klachten van wijkbewoners binnenkomen. Daarom vindt hij een herziening van het parkeerbeleid nodig. Uitgangspunt is dat de bewo ners voorop staan. Die kunnen als eerste een parkeervm». ning aanvragen. Van Schaik: „Daarna kijken hoeveel parkeerplekken erover blijven. Op basis daarvan vullen we het verhaal rond de bewo ners van de bezoekers in. De v® wachting is dat in de definite- regeling een jaarkaart wordt ij! gevoerd die bewoners voor h® bezoekers kunnen kopen." j> wethouder verwacht dat. dooi dit systeem alle problemen on- dervangt. Het is ook de bedoe ling dat een bezoekerskaartms duurder wordt dan de aanmaal' kosten. „Iedereen die bij oma® bezoek wil, kan dat zonderp® blemen doen. Daarnaast is jg de bedoeling om in de ove. gangsperiode die tot mam loopt soepelheid te betrachte en niet meteen bonnen uit j schrijven", aldus Van Schaik. Ook voor bedrijven en huna. dewerkers voorziet de wette der geen knelpunten. Die mui ten hun auto voortaan opspf ciaal aangewezen vergunning plekken stallen. Hun bezoek® moeten een betaalde plek zoeken. „Maar ook in dit geval ffflg wij maatwerk leveren. Uit punt is om aansluiting te bij de regeling voor bei van bewoners. Dat zou kuntg door ook bedrijven bezoek© I kaarten te laten kopen. Haute kunnen dan in de buurt parke ren." Teendance KLOOSTERZANDE - In KI© terzande wordt morgenawi Teendance gehouden in dis® theek Second Love. De jeugd van 12 tot en me! jaar is die avond welkom na een dansavond die op huneig leeftijd is afgestemd. Er wed 1 geen alcohol geschonken erte de muziekkeuze is a De deuren gaan open om 15:: uur en om 23.00 uur wordt: Teendance afgesloten. Voon vijf euro entree krijgende kers ook twee drankjes. vordti- 1 Voorn' le b©|® weer makkelijk pareren door be stuurders te wijzen op onverant woord verkeersgedrag, maar daar koop je weinig voor. De praktijk wijst uit dat er sprake is van spookrijden aan de linker kant en flink snelheid maken om zo snel mogelijk voorbij alle obstakels te zijn." Acties Het comité heeft het probleem ook bij de gemeente Hulst aange kaart. De bewoners beraden zich de komende week verder over acties om Rapenburg veili ger te maken. „Er moet iets ge beuren voordat er slachtoffers vallen", aldus een verontruste Duerinck. Carla Dellaert met één van de kerststallen uit haar verzameling, te zien is in het streekmuseum in IJzendijke. waarvan een deel de komende weken foto Peter Nicolai door Frank van Cooten BRESKENS - Activiteiten in de haven van Breskens frustreren enkele grote bouwprojecten in het centrum van het vissers dorp. De provincie geeft voorals nog geen toestemming voor grootschalige nieuwbouw om dat toekomstige bewoners van de nieuwe appartementen te veel last zouden hebben van be drijven op het haventerrein. Het gaat onder meer om de bouw voor appartementencom plex De Remise, appartementen op de plek van bakkerij Willem- se en een nieuwe Edah-super- markt met woning. De gemeente Sluis is begonnen met een plano logische vrijstellingsprocedure. Zo ligt het plan voor De Remise al sinds 3 juni bij de provincie met het verzoek een verklaring van geen bezwaar af te geven. Diverse malen is, op verzoek van provinciale ambtenaren, de ruimtelijke onderbouwing aan gepast. Maar tot nu zonder resul taat. Stroef „De planologische vrijstellings procedure voor het realiseren van het appartementencomplex De Remise aan de Scheldekade verloopt stroef", constateert het dagelijks gemeentebestuur in een voorstel aan de raad. De af stand van een woning en/of ap partement tot een bedrijf dat valt onder de hoogste milieucate gorie 5, moet minimaal vijfhon derd meter en soms zelfs een ki lometer bedragen. Het appartementencomplex De Remise aan de Scheldekade staat op driehonderd meter van het haventerrein. De provincie geeft onder deze omstandighei- den geen medewerking aan de bouw van appartementen. Dit geldt ook voor de plannen voor de Edah en de bakkerij. Dit heeft tot gevolg dat de gemeente raad moet nadenken over de toe komt van het havengebied. Het hele probleem van de milieuzo nering kan volgens het college worden ondervangen door in de toekomst minder milieuhinder- lijke bedrijven (maximaal tot ca tegorie 3) op het haventerrein toe te staan. Bepaalde bedrijven worden in dat geval uitgesloten van de mo gelijkheid tot nieuwvestigir;:l! het havengebied. Het bijvoorbeeld om overslagbsb ven voor zeeschepen en schee werven. Bestaande bedii die behoren tot een milieuc gorie hoger dan 3 kunnen ré gens het college op basis vanb c' overgangsrecht blijven zitli maar worden wel beperk! hun bedrijfsvoering. In het hele havengebied zijns; rigens slechts drie bedrijvend behoren tot categorie 4 of 5J betreft een visafslagbedrijf, scheepslift en een constra® werkplaats. De maatregel tri in feite twee bedrijven omdat! constructiewerkplaats het h vengebied verlaat. Het voorstel komt donderdag! december aan de orde in de® gadering van de gemeente®: De vergadering begint om 181 uur in het belfort in Sluis. Kerstzang in Hulster basiliek HULST - Het is een traditie? worden. De zondag voor Kei* mis vindt er een kerstzangawü plaats in de Willibrordusb» liek in Hulst. Zondag om half acht begint concert met koorzang, inte mentaal spel, declamatie en& menzang van traditionele kerst liederen. In de liederen en dec* maties staan de verwae| van de Messias, de aa ging, de geboorte en de ding centraal Aan de kerstzangavond mee: Kinderkoor De Wakcw o.l.v. Noor Gortzak, het Das* koor van de Basiliek oJ.v na Stockman en de Koo# ting Cantorij der Basil Anton de Kort. De bei van kooroptredens en sate zang is in handen van het of- leidingsensemble van het te» koor, organist Jo Ivensenee-' strumentaal ensemble uittip ninklijke Stedelijke Hars*-' o.l.v. Edwin de Neijs. te sten worden gelezen door ba? meester Jan Frans Mulder^ samenzang wordt gel' Anton de Kort. De toegang is gratis, aan -■ eind van de zangavond? collecteerd voor een goe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42