Schuldenaars straks nassaal onverzekerd Rechter veroordeelt AIVD-tolk voor lekken van staatsgeheimen PZC mm m Gynaecoloog gaat vaker in de fout Oefening zonder terreur biedt gratis koffie en thee UITVERKOOP ^positie vreest dat mensen zorgpolis verliezen Foto's op het iternet leiden jt arrestaties Emotiesoftware ontrafelt glimlach van Mona Lisa TOT70%K°RT|NG 2005 in top van warme jaren donderdag 15 december 2005 J()[Apvanden Berg i^nnre Wilbrink pfHAAG - Mensen met pro- jnalische schulden dreigen de loop van het volgend jaar taal uil de nieuwe, ver ste ziektekostenverzeke- «ieworden geknikkerd. Die L spraken de oppositiepar en gisteren uit in een Kamer- Minister Hoogervorst jBjvan Volksgezondheid ver- «it dat het zo'n vaart niet lopen. Urvorst heeft afspraken ge- nakt met de zorgverzekeraars tie voorkomen dat het uit de ird loopt. De betalingen van i maandelijkse premie wordt taks bijgehouden om de vorde ren met te hoog te laten wor- si. Daarnaast zullen zorgverze- raars meer werken met auto- itische afschrijvingen. „Maar l werkt niet bij mensen wier uitrekening rood staat of is ge dateerd Dat is een groeiende oep. Daar zijn er onderhand honderdduizend van", zei aiLinks-Kamerlid Vendrik -Kamerlid Kant was even- [gerustgesteld: „Wat moe- me mensen doen als zij in- ziek en onverzekerd bij een kenhuis moeten aanklop- Volgens Hoogervorst hoe- r er dan geen ongelukken te beuren. „In het ziekenhuis »r je steevast: 'Bent u verze- jtP'Nou, dan kunnen die men- i nog dezelfde dag aan- bij een verzekeraar en zijn zij voor de kosten van ziekenhuis verzekerd. Voor ilis geldt immers een teptatieplicht", aldus Hooger- r;!. oblematische betalers komen =ntueel op een zwarte lijst. ii is om te voorkomen dat zij i de ene naar de andere zorg- tzekeraar hoppen, terwijl zij eal onbetaalde rekeningen fceriaten. [STERDAM - De politie van nsterdam heeft drie mensen Dgehouden, nadat het korps nfoto op internet had gezet. eind vorige maand stond op de internetpagina van de isterdamse politie een lijst t foto's van tien gezochte ver enten Het ging vooral om Kbalhooligans. De politie ar- Eeerde dinsdag een 20-jarige 5'lit Oss op verdenking van tokkenheid bij de voetbalrel- üjdens het duel om de Johan Ejffschaal in augustus. Jeren meldde een 19-jarige r. uit Vleuten zich. Ook hij uit verdacht van ongeregeld- tijdens de wedstrijd, un een week geleden werd 20-jarige hooligan uit Haar- c.aangehouden. Ook hij meld- zichzelf. Als iemand boven "er is, dan verdwijnt die per- on van de site. De politiesite inmiddels door een kwart mil ieu mensen bezocht. ANP Het zorgstelsel zorgt voor aan zienlijke inkomensverschuivin gen in 2006. Werknemers met kinderen, die nu nog particulier verzekerd zijn, kunnen er in ja nuari netto zeker 100 euro op vooruitgaan. Huishoudens zon der kinderen boeken een veel la gere netto vooruitgang, maar ook zij houden in het algemeen wat meer over. Zij financieren in feite de meevaller die de ge zinnen met kinderen in het nieu we zorgstelsel ten deel valt. Dat valt af te leiden uit bereke ningen van salarisverwerkers ADP en LogicaCMG, die samen de loonstroken van bijna 2,3 mil joen werknemers verzorgen De netto-vooruitgang voor gro te groepen Nederlanders kwam ook naar voren in de recente koopkrachtberekeningen van het Centraal Planbureau. Veel Nederlanders zijn er echter nog niet van overtuigd dat zij vol gend jaar meer van hun salaris over houden. Uit gegevens van LogicaCMG blijkt dat wijzigingen in de pen sioenpremie, net als in voorgaan de jaren, voor vrij sterke inko menseffecten zorgen. Ambtena ren bijvoorbeeld, aangesloten bij het ABP, houden allemaal netto meer over in 2006 onder meer omdat zij hun pensioenpre mie zien dalen. Het kabinet heeft een reeks maatregelen genomen, waar door de salarisstrook er in janua ri anders uitziet. De loonbelas ting is in de eerste en tweede schijf iets verlaagd Ook de WW-premie valt wat lager uit. Daarnaast zijn er maatregelen getroffen om gezinnen met kin deren te ondersteunen. GPD pagina 25 salarisverwerker verwacht voor velen vooruitgang door Joeke Berg AMSTERDAM - Wat er ach ter de glimlach van Mona Li sa schuilgaat, is jarenlang on derwerp van discussie ge weest. Wetenschappers den ken nu het raadsel te hebben opgelost. De mysterieuze vrouw op het wereldberoemde werk van Leonardo da Vinci was op het moment van schilderen voor 83 procent blij. Verder onthul len haar blik en glimlach 9 procent weerzin, 6 procent angst en 2 procent boosheid. Bij wijze van 'reclamestunt' voor hun nieuwste uitvinding testten onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Universiteit van Illinois hun emotiesoftware op het wereldberoemde schil derij en kwamen zo tot die conclusie. Docenten en studenten van het Instituut voor Informati ca van de UvA ontwikkelden in samenwerking met hun Amerikaanse collega's soft ware die de gemoedstoestand kan bepalen op basis van ver schillende gezichtskenmer- ken. Kenmerken Het programma brengt ken merken als rimpels rond de ogen, de stand van de wenk brauwen en de ronding van de lippen in kaart en koppelt die aan zeven basisemoties. Volgens onderzoeker T. Ge vers van de UvA kan de tech niek binnenkort worden ge bruikt in bijvoorbeeld compu terspellen of bij videovergade ringen. ANP Op metrostation Waterlooplein verzoekt een politieman een vrouw naar buiten te gaan vanwege een ontruimingsoefening. door Marcel Wiegman AMSTERDAM - Terreuralarm op zijn Hollands: gratis koffie en thee bij de uitgang van metro halte Waterlooplein in Amster dam. Gisterochtend om acht uur werd bij wijze van oefening het ondergrondse station ontruimd. Van het verwachte gemopper was geen sprake. Volstrekt onverstoorbaar zit Hanneke Cadee op een bankje een boek te lezen, terwijl om haar heen enkele tientallen reizi gers met zachte drang het sta tion uit worden geduwd. „Ja", zegt ze. „Er wordt omgeroepen dat ik moet wachten op instruc ties. Dat doe ik dus maar." Het is in de ochtendspits opval lend rustig in de metro. Er wordt dan ook al dagen omge roepen dat er een terreuroefe ning aan zit te komen. Gelaten blikken als het zover is. Uit de omroepinstallatie klinkt krakend: „Blijft u rustig, houdt rekening met uw medereizigers. Deze oefening gaat twintig mi nuten duren. Excuses voor het ongemak." Niemand maakt aan stalten om nog even snel in de laatste metro te springen. „Ach", zegt Cadee, „het is nut tig en nodig. Beetje hinderlijk misschien, maar wat is twintig minuten op een mensenleven?" Buiten wordt er gerookt. Kately- ne Werkhoven haalt haar schou ders op: „Als je niet oefent, loopt iedereen daarover weer te klagen." Vijftien minuten later is het afgelopen en kunnen de reizigers hun weg vervolgen. De omroepinstallatie laat nog altijd weten dat in verband met een hoe i-s" p>£ saus 7 door Sander Kuypers ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een AIVD-mcdewerker veroordeeld tot 4,5 jaar cel voor het lekken van staatsgeheimen. Informatie van de AIVD uit lopende onder zoeken is via de man onder meer terechtgekomen bij vermoedelij ke leden van de Hofstadgroep. De AIVD'er. die bij de dienst werkte als tolk, heeft de beschul digingen van het begin af aan te gengesproken. „Ik voel me vrese lijk bedonderd", zei hij nog in zijn laatste woord. Hij gaat dan ook in hoger beroep. Aanklaagster A. Zwaneveld had acht jaar gevangenisstraf tegen de AIVD'er geëist. De rechtbank kwam op een lagere straf uit, Drugscontrole in het verkeer NIJMEGEN - Blazen én bloed afstaan voor een drugs- en medi cijnentest. Dat kan automobilis ten vanaf dit voorjaar gevraagd worden in zes regio's. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid begint in april met uitgebreide drugs- en medicijnentesten - op vrijwillige basis - langs de weg die samenvallen met reguliere al coholcontroles van de politie. De zes regio's waarop het onder zoek zich richt zijn Nijmegen, Amsterdam, Leiden, Groningen, Enschede en Tilburg. GPD omdat volgens de rechters het openbaar maken van geheime in formatie niet is bewezen. Het OM zei na afloop tevreden te zijn met de veroordeling. Toch bekijkt justitie het vonnis nog uitgebreid, voordat wordt be slist of het OM wel of niet in ho ger beroep gaat. De tolk zit al ruim een jaar in voorarrest. Het gaat dan ook om een zwaar misdrijf, meent justi tie. De gelekte gegevens hadden betrekking op lopende, gevoeli ge operationele activiteiten van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids Dienst in het kader van terrorismebestrijding. Aan het bekend worden van AI- VD-informatie kleven grote risi co's voor het onderzoek naar ter rorisme, benadrukte de officier van justitie tijdens het proces. De rechtbank was het daar mee eens, bleek gisteren. De rechters menen dat het lekken van de in formatie gevaar voor de Neder landse samenleving had kunnen opleveren. De rechtbank bena drukte zelfs niet uit te sluiten dat de man bewust voor dit doel bij de AIVD is gaan werken. De verdachte was als bewerker van afgeluisterde gesprekken van de geheime dienst direct be trokken bij het AIVD-onder- zoek naar de Hofstadgroep. Hij heeft daardoor onder meer een afgetapt telefoongesprek van 5 augustus 2004 aan een Hof stad-verdachte kunnen geven. Aan een ander lid van de groep stuurde hij een verslag van de stand van zaken van het AI- VD-onderzoek naar de Hofstad groep, stelde officier Zwaneveld vast De bewerker heeft volgens het OM overigens meer informa tie gelekt. Het gaat om nog een afgetapt gesprek en een verslag over de AIVD. Onbegrijpelijk Advocaat Pestman heeft geen goed woord over voor het oor deel van de rechters „Dit vonnis rammelt aan alle kanten", meent hij. „Het bewijs is ver- (Advertentie) Liefdespolitie in Amsterdam AMSTERDAM - Kent de liefde wetten? En zo ja, houden wij ons eraan? De zogeheten liefdespolitie patrouilleert zaterdag op het Leidseplein in Amsterdam en kijkt of voorbijgangers overtredingen begaan op liefdesgebied. De bijzondere politie maakt deel uit van het kunstproject dat Liefde in de stad heet. Kunstenaars houden het pu bliek een spiegel voor, gaan de confrontatie aan of stellen simpelweg wat vragen. Behalve de liefdespolitie vinden zaterdag nog andere voorstellingen plaats in de stad. Het project is een initiatief van Paradiso. ANP Apenheul promoot King Kong niet APELDOORN - Het Apeldoornse dierenpark Apenheul heeft verzoeken afgewezen om mee te werken aan promo tionele activiteiten rond King Kong. De eerste versie van de filmklassieker uit 1933 heeft vol gens Apenheul de gorilla's veel schade toegebracht. In de aanloop naar de komst van de derde King Kong-verfil- ming kwamen bij Apenheul van meerdere kanten verzoe ken binnen om medewerking, bevestigt een woordvoerder van Apenheul, onder meer van de distributeur van de film. Door de eerste King Kong-iüm kwamen de gorilla's volgens Apenheul in een kwaad daglicht te staan. „Onder invloed van die film ging de gorilla door het leven als een eng monster dat mensen zou opeten.GPD Actie Rotterdam tegen thuisgeweld ROTTERDAM - Rotterdam trekt volgend jaar bijna 1 mil joen euro extra uit voor de strijd tegen huiselijk geweld. Dat heeft wethouder Van den Anker (Veiligheid) gisteren bekendgemaakt. Zij deed dat bij de ingebruikname van een telefoonlijn van het regionale advies- en steunpunt huiselijk geweld die 24 uur per dag bereikbaar is. Van alle geweldsdelicten in de regio Rotterdam valt een kwart onder de noemer hui selijk geweld. Het aantal meldingen neemt sterk toe. ANP Depressielijn met kerst langer open AMSTERDAM - De Depressielijn is met kerst extra lang open. Mensen die zich neerslachtig voelen, kunnen op 24. 25 en 26 december van 12.00 tot 21.00 uur de lijn bellen. Dat liet de Stichting Pandora gisteren weten. „Medewerkers van de lijn weten hoe het is om depressief de feestdagen in te gaan", zegt een woordvoerder. „We willen er juist op deze dagen zijn voor lotgenoten die het moeilijk hebben." ANP Uitleen muziek via internet succes ROTTERDAM - De Centrale Discotheek Rotterdam (CDR) heeft binnen anderhalve maand honderdduizend gratis digitale muziekbestanden uitgeleend. Directeur M. Laan sprak gisteren van een succes. De proef begon 4 november en de mijlpaal werd afgelopen weekeinde bereikt. Laan: „We zijn heel tevreden. Het overtreft de verwachtingen, zeker gezien het relatief onbe kende repertoire." In de eerste weken waren ongeveer vierduizend jazz- en klassieke cd's van de labels Challen ge, Chesky en Naxos te leen via internet. CDR noemt het opmerkelijk dat de grootste groep klan ten ouder is dan 60 jaar. ANP foto Olaf Kraak/ANP onveilige situatie het station wordt gesloten. „Neemt u alleen uw eigen bagage mee." „Zeker het bandje vergeten uit te zetten", zegt een agent. Burge meester Cohen liet na de oefe ning weten vaker te willen oefe nen. GPD WALSTRAAT 199 VLISSINGEN gaard door de AIVD zelf En de AIVD is partij in deze zaak. Dat kan natuurlijk niet. Ik vind het vertrouwen dat de rechtbank desondanks in deze dienst heeft, dan ook onbegrijpelijk. Ik hoop dat het gerechtshof in hoger be roep meer professionele nieuws gierigheid aan de dag zal leggen naar de rol van de AIVD in deze zaak." ANP DEN HAAG - Hoewel de zomer maanden een beetje tegenvielen, gaat 2005 toch de boeken in als 'bijzonder warm'. Op basis van de huidige weerkaarten komt de gemiddelde temperatuur in De Bilt waarschijnlijk uit op 10,7 graden Celsius. Het jaar 2005 komt daarmee in de topvijf van warmste jaren te staan sinds het begin van de me tingen in 1706. Dat meldt het weerbedrijf Weathemews. Weer- deskundigen noemen het opval lend dat de topvijftien van warmste jaren sinds 1901 louter is gevuld met jaren vanaf 1988. Onderzoekers wijten dat aan het broeikaseffect. De hoogste gemiddelde jaartemperatuur (10,9 graden Celsius) werd geme ten in 1990, 1999 en 2000. De grootste bijdrage aan de hoge temperatuur van dit jaar kwam van de herfst, die met die van 1731 de warmste was in de afge lopen driehonderd jaar. GPD door Floor Ligtvoet GRONINGEN - Gynaecologen worden vaker dan andere medi ci door tuchtcolleges op de vin gers getikt. Eenderde van hun klachten wordt gegrond geacht. In andere gevallen krijgt slechts 15 procent van de klagers gelijk. Een veelvoorkomende fout in de gynaecologie is dat een zuurstof tekort van een foetus niet of pas te laat wordt ondekt. Ook moe ten arts-assistenten soms inge wikkelde bevallingen uitvoeren, terwijl zij daar nog te weinig praktijkervaring mee hebben. Dit blijkt uit een onderzoek van de medisch advocaat en hoogle raar gezondheidszorg J. Hubben van het Universitair Medisch Centrum Groningen. Ernstig De afgelopen zes jaar leidden be- handelfouten door gynaecolo gen 43 keer tot een waarschu wing, boete, berisping of schor sing. Het merendeel van de 153 tuchtzaken ging over een beval ling. De gevolgen van de missers waren ernstig. Een op de drie kinderen uit deze tuchtzaken stierf vóór, tijdens of na de be valling. Volgens de Tilburgse gynaeco loog en medeonderzoeker H. Ver- (Advertentie) Goes/Oostbu'y. Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat "18 Ocstburg, Burg Burchislraal 8-10) Sluis. Juwelier Dijkstra Zuiddijkslraal t Ter neuzen Juwelier Wijffels Noordstraat 103 V - gen Juwelier van Boven, Waistraal 90 www.edox-watches.com vest worden vooral de harttoon- filmpjes van de foetus onjuist geïnterpreteerd. In andere geval len van foutief medisch hande len werd een verkeerde beval lingsmethode toegepast. Niet zelden moeten arts-assis tenten zonder de aanwezigheid van een volleerd gynaecoloog een bevalling uitvoeren. In nood situaties kunnen zij de specia list dan inschakelen. Maar vol gens Hubben en Vervest is het voor veel arts-assistenten ondui delijk wanneer zij een beroep op een ervaren collega moeten doen. Toch wordt al wel langer gewerkt met protocollen waarin staat wanneer een arts-assistent hulp kan inschakelen, aldus Ver- vest. Daarin zijn ook medische richtlijnen opgenomen. GPD Meer crematies door verhogen van grafrechten EINDHOVEN - Gemeenten ver hogen de grafrechten op een schandalige manier, vindt uit- vaartverzekeraar Dela. Er is sprake van een prijsexplosie, met pieken tot wel 70 tot 80 pro cent afgelopen jaar. Omdat men sen begraven veel te duur vin den, kiezen zij in toenemende mate voor een crematie. Dela (2,7 miljoen verzekerden in de Benelux) windt zich op over de prijspolitiek van gemeenten. De grafrechten zijn de afgelo pen vijf jaar gemiddeld 35 tot 40 procent gestegen. Volgens de verzekeraar is een be taalbare laatste rustplaats nau welijks te vinden. Volgens De- la-woordvoerder M. Kersbergen komt het steeds vaker voor dat nabestaanden overledenen te gen hun bedoeling of levensover tuiging in laten cremeren. Het aantal crematies steeg afgelo pen jaar van 35 naar 40 procent Kersbergen weigert echter na men te noemen van gemeenten die prijzen buitensporig laten stijgen. „Wij stellen dit nu aan de orde om het principe eens bespreek baar te maken." Gemiddeld kosten grafrechten voor tien jaar 700 tot 800 euro. Er zijn echter gemeenten, waar nabestaanden 3500 tot 4000 eu ro moeten neertellen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3