PZC Mes ^ctie tegen zendmast Terneuzen fiower °70%KORTING Gimbrère Mijlpalen in project Duurzaam Veilig "lime UITVERKOOP Dertienjarig meisje overleden aan gevolgen aanrijding KERSTSTERREN 1 49 ewoners van flats vrezen gezondheidsklachten door straling Op zoek naar een fraai kerstgeschenk? Kunstboek Reynier de Muynck Vrije dag KOM NAAR kFLANDERS EXPO FUNDERS W 17 Terneuzen stelt scholen plaatsing van drink waterfonteintje voor LitOI"-315649 C, SactieSpzc.nl fiS3l,«60AAGoes rlrlertie-exploitaHe i !h «iMidden-Zeeland: 0113-315520; "iwi.nderen: 0114-372770 SÏBM662500 taderdag 15 december 2005 (bij besteding v.a. 10) op-op I Laatste kerstbomen 7.5° Nieuw in Goes Kolveniershof 1-5 editie Zeeuws-Vlaanderen LNEUZEN - I)e bewoners de flats aan de Edvard nejhof en de Berliozhof zijn miem tegen een nieuwe zend- h op de flat aan de Edvard deohof in de Terneuzense jjoudelandse Hoeve. Wet- Cees Liefting (volksge- _.jd) heeft woonstichting Ji> verzocht plaatsing uit te .-masten zijn volgens de (bewoners schadelijk voor de pndheid en zorgen voor sto ken aan technische appara tuur. Maandag komt op hun flat een nieuwe mast. De families Fieret en Haanraads willen dit hoe dan ook voorkomen. Zij wil len verder de resultaten van een Zwitsers onderzoek naar schade lijke effecten van zendmasten af wachten. Die zijn waarschijn lijk in januari of februari be kend. Op de flat staan al enkele masten Ook die willen de bewo ners weg hebben. Liefting hoopt dat Clavis gehoor geeft aan zijn verzoek om plaatsing van de nieuwe umts-mast voorlopig af te blazen. „Mochten de onder zoeksresultaten uit Zwitserland alarmerend zijn, dan komt die mast er zeker niet", aldus de wethouder. Hij wordt hierin ge steund door de Terneuzense raadsfractie van de PvdA. Wens Het is onbekend of Clavis de wens van de wethouder inwil ligt. Gisteren was niemand van de woonstichting bereikbaar voor commentaar. Een mede werkster verklaarde gisteren desgevraagd dat zij niet wist of het verzoek van Liefting al was binnengekomen. De problemen van beide flats be gonnen in september 2000 na de plaatsing van de eerste zend mast. „Daar was een vergun ning voor nodig. Clavis had die niet en plaatste die mast dus ille gaal. Later kwamen er nog meer bij", aldus E. Fieret. De bewoners waren in septem ber 2000 ook niet op de hoogte en konden dus geen bezwaar ma ken. Bovendien werden in juni 2002 alle antennes korter dan vijf meter gelegaliseerd door het Nationaal Antennebureau. De families Fieret en Haanraads konden het niet langer aanzien en hielden een enquête onder hun medebewoners. Die bleken massaal tegenstander van de zendmasten. Klachten stroom den binnen. Hoge bloeddruk, slaapstoornissen, op hol gesla gen pacemakers en mankemen ten aan technische apparatuur. Naar aanleiding daarvan vroe gen de actievoerders Clavis om een onafhankelijk bureau metin gen te laten doen naar schadelij ke straling. Onderzoeksrapport Na lang aandringen kregen zij het onderzoeksrapport onder ogen. Dit bleek te zijn opgesteld door telefoonmaatschappij Vod- afone. „Hoezo onafhankelijk", schampert R. Haanraads. Deze zomer werd opnieuw een meting gedaan. „Wij hebben toen de Terneuzense architect Albert Calbo ingeschakeld. Die constateerde een veel te hoge straling en bevestigde onze ban ge vermoedens", verklaart Fie ret. Net als haar medestanders hoopt zij op meer steun in de strijd tegen zendmasten. Die is er inmiddels van de PvdA in Ter- neuzen maar ook van raadslid C. Freeke (LCF) Zijn partij wil umts-masten zonder meer ver bieden. Ook in Tholen speelt het probleem. Die gemeente vroeg begin deze week aanbieders van mobiele telefonie af te zien van de bouw van nieuwe masten. Proef fosfaat in zeewater DEN HAAG - Er is geen sprake van dat hij het riool weer op zee wil laten uitkomen. Maar CDA-Kamerlid Buijs heeft minister Veerman (CDA, Landbouw) gisteren wel gevraagd om een proef waarbij fosfaten aan het zeewater worden toegevoegd. Dat is goed voor de visstand. Weten schappers hebben vastgesteld dat door het milieubeleid - vooral op het gebied van meststoffen - het water te schoon is geworden. Er zitten minder voedingsstoffen in voor vissen. Veerman beloofde Buijs dat hij met het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) wil kijken of er 'wat slordiger met fosfaat kan worden omgegaan', maar waarschuwde voor al te hoge verwachtingen. Politie werkt zaken versneld af TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft de afge lopen weken werk gemaakt van het afwerken van nog openstaande vonnissen. Daarbij zijn twaalf mensen aan gehouden die samen nog een gevangenisstraf van 721 da gen uit moeten zitten. Ook werden werden veertig nog niet betaalde geldboetes geïnd voor een totaalbedrag van 5530 euro. De politie zal doorgaan met het afwerken van nog openstaande zaken. Mensen die niet verrast willen worden door bezoek van een agent mogen zich zelf komen melden aan de balie van een politiebureau. Geen kikkerordes in Aardenburg AARDENBURG - In Aardenburg zijn dit jaar vanwege een gebrek aan kandidaten geen kikkerordes uitgereikt. Deze onderscheiding is al meer dan dertig jaar een tradi tie in de Kikkerstad. H. Leliaert van de organiserende ondernemersvereniging Ondernemend Aardenburg vindt het jammer dat de uitreiking niet door kan gaan. „We von den het geen goed idee zelf met kandidaten te komen. Na men moeten uit de bevolking komen. Ondanks diverse po gingen zijn er dit jaar geen namen van kandidaten geko men." Het is al meer dan dertig jaar een gewoonte op de twaalfde van de twaalfde mensen die zich met hart en ziel inzetten voor de gemeenschap te belonen met een orde. Dat gebeurt altijd onder begeleiding van het kikkerlied en met de erwtensoep na afloop. Leliaert benadrukt dat het uitreiken van de kikkerorde zeker niet voorgoed van de baan is. „We willen dat volgend jaar toch weer gaan doen. We zouden graag zien dat de organisatie wat breder zou worden en dat bijvoorbeeld de stadsraad en bewoners zich bij de organisatie zouden aansluiten." Volgens Le liaert zijn er nog genoeg Aardenburgers die in aanmer king kunnen komen voor een kikkerorde. Advertentie (Advertentie) Afwerkingsbedrijf oap?,D Siereveld spackspuiten en sierpleister tel. 0113-670400 06-22480857 (Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) 29,50 In genummerde en gesigneerde luxe doos met orgineel miniatuur werk als bladwijzer: 149,50 Verkrijgbaar bij: Boekhandel De Koperen Tuin, Goes Boekhandel De Drukken). Middelburg en op www.boekrevmer.nl Reynier signeert zijn boek tijdens de koopzondag in De Koperen Tuin te Goes op zondag 18 december van 13 00 -16 00 uur zeeuwse almanak Die Lewedorper is een vroege vogel, 's Morgens om zes uur gaat de wekker omdat hij graag op zijn gemak, vóór ie dereen naar beneden komt, zijn krantje wil lezen. In een gezin met vier kinde ren is er dan meestal wel ie mand die deze gewoonte deelt. En dat is dus de vijfjari ge Raf. Alleen heeft hij geen wekker nodig, hij heeft dat I vroege wakker worden van nature. Afgelopen vrijdag zou het anders gaan, dacht vader Hij had een vrije dag en Raf hoefde ook niet naar school, i Dus werd de wekker niet ge- zet. De ingebouwde klok van Raf liep echter gewoon af, zelfs nog iets vroeger dan ge- bruikelijk. Om vijf uur kroop de jongen in het ouderlijk bed, lekker tussenin: „Fijn hè pap, we kunnen uitslapen. lAdvertentie UITVERKOOP koopzondag 18 december 12.00 uur tot 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OlDENBOSCH (naast de Basiliek) Tel: 0165 - 330620 E-mail: PIM.fashion@planel.nl OPENINGSTIJDEN: Ji do. 9.30 - 18.00 uur \r, 9.30 - 21.00 uur (Advertentie) ffiRVKKERY De tijd van cadeaus kopen is weer aangebroken. Het Boekenfestijn biedt voor ieders budget buiten gewone cadeaus: half miljoen boeken, literatuur, strips efl mi 11 tl m n J.' c GENT Aan de snelweg E40 Tramlijn 1 Hal 8 10.000 m2 Telefoon 030 604 74 00 ZATERDAG DECEMBER 10-21 UUR DECEMBER 10-18 UUR DECEMBER 1 10-18 UUR inavond vanaf 17.30 uur irasseriemenu iet venkelsoep, zalmfilet 'geroosterde groenten ndessert van stoofpeer =12,50 of€io,oo (vegetarisch) serveren: 0118 - 886 866 a.17-1212 00-13.00 uur enken aan Bruce Kennedy Herman Koch Hob Meijer órreets of Berlin iS-12,13.00-17.00 uur Koopzondag i-'ouur J .'or kinderen van 6-12 Egeltje en duiveltje Sanne Bakker ieleen Verleur SVRINX ersthederen tijdens extra topavond Vrachtwagens rijden het lint van de nieuwe rondweg om Breskens kapot, waarmee de weg feestelijk voor geopend wordt verklaard. foto Peter Nicolai door Frank van Cooten SLUIS - In West-Zeeuws-Vlaan- deren zijn gisteren drie mijlpa len van het project Duurzaam Veilig geopend. De rondweg Breskens, het traject Oost burg-Sluis van de N58 en een fietspad bij de Puyendijk in het buitengebied tussen Breskens en Cadzand. De bevolking van Breskens was nadrukkelijk betrokken bij de opening van de rondweg. Drie vrachtwagens openden de rond weg waarna een bonte stoet van bestuurders en bewoners onder muzikale begeleiding naar het Oranjeplein liep. Door de rondweg rijden vracht wagens niet meer door Bres kens. Zodra ook het wegvak tus sen Roofack en Schoondijke vol gend jaar klaar is, maakt min der vrachtverkeer van de sluiproute door Hoofdplaat ge bruik. Gedeputeerde T. Poppelaars, wethouder L. Wille van de ge meente Sluis, bestuurder F. Ha melink van waterschap Zeeuws-Vlaanderen en bestuur der H. Jager van Rijkswater staat waren even daarvoor alle drie succesvol bij een spelletje ringsteken op de fiets waarmee het fietspad bij de Puyendijk werd geopend. De vier bestuurders begonnen echter met het onthullen van een informatiebord en het plan ten van vier bomen langs de N58 tussen Oostburg en Sluis. Door middel van deze bomen kunnen vleermuizen op een veili ge manier de weg oversteken. Een groot deel van West-Zeeuws-Vlaanderen lag met deze drie belangrijke wer ken een groot deel van dit jaar op de schop. Trots Trots overheerste gisteren. Zo als bij gedeputeerde Poppel aars. „Trots op het werk dat dit jaar door velen is verzet. En natuur lijk op de inwoners die dat alle maal maar hebben moeten door staan. Trots ook op het resultaat van al dat werk Een uitgebreid veilig fietsnetwerk en veilig in gerichte woonkernen naast vele kilometers nieuw ingerichte ge- biedsontsluitingswegen." Hame link merkte op dat de vele snel- heidsremmende en attentiever- hogende maatregelen niet altijd worden gewaardeerd in de streek, maar waarvan wel is ge bleken dat ze effect hebben. Daarnaast blijkt volgens hem uit onderzoek dat in zestig kilo meter gebieden het aantal ver keersslachtoffers met 27 pro cent is gedaald. „Het is dat ef fect waarom we tien jaar gele den begonnen zijn met Duur zaam Veilig. De aanpak werkt. Het aantal verkeersongevallen neemt af." Het project Duurzaam Veilig gaat volgend jaar het laatste jaar in. Op de rol staan onder meer nog de aanpak van de weg tussen Groede en Roofack en een nieuw fietspad tussen de Braamdijk en Sluis. Rijkswater staat rondt het werk tussen Roofack en Schoondijke af en bereidt het tracébesluit voor de N61 voor. Ook wordt volgend jaar de Sint Bavodijk in Nieuwvliet Duur zaam Veilig ingericht. Het wa terschap legt nog een fietspad aan tussen Hoofdplaat en Bier vliet en vanaf Cadzand-Bad naar Sluis. Gedeputeerde Poppelaars maak te ook duidelijk dat de provin cie samen met de gemeente Sluis blijft trekken aan de proce dure voor het bestemmingsplan voor de rondweg Aardenburg, een onmisbare schakel in het Duurzaam Veilige wegennet in West-Zeeuws-Vlaanderen. 0 21-12,19.00 uur •raai kwartet door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen in overleg met de GGD de mogelijkheid bekijken om op scholen drinkwaterfonteintjes te plaatsen. Het idee zal ook aan de scholen worden voorgelegd in het zogeheten Op Overeen stemming Gericht Overleg met de schoolbesturen. woordt dat op vragen van raads lid Giel van Boom (TOP/Gemeentebelangen). Omdat veel leerlingen kampen met overgewicht en slechte tan den wordt in Zeeuws-Vlaande ren geprobeerd om ongezonde voeding en frisdrankautomaten op scholen terug te dringen. De fractie van TOP/Gemeentebe langen oppert om in alle scholen in de gemeenten, eventueel in sa menwerking met Sluis en Hulst, drinkwaterfonteinen te plaat sen. Volgens Van Boom bedra gen de kosten rond de 500 euro per fontein. „Het moet mogelijk zijn deze kosten voor de scholen door sponsoring tot slechts 25 euro per fontein te beperken", denkt Van Boom. Aan een drinkwaterfontein kan rechtstreeks van de waterstraal worden gedronken zonder dat je een bekertje nodig hebt. Dat zou dus ook de hoeveelheid af val flink beperken. In de Bel gische provincie Vlaams-Bra bant wordt volgens Van Boom een dergelijk project uitge voerd Daar levert de provincie 800 drinkwaterfonteinen aan 290 scholen. Het Terneuzense college wijst er op dat in het kader van het be leid voor gezonde voeding pas een eerste activiteit begonnen is. In samenwerking met de GGD Zeeland is de actie 'fruit-date' opgezet. Deze actie zal nog twee keer worden herhaald. Vervolgens zal in samenwerking met de GGD en de scholen in Zeeuws- Vlaanderen getracht worden on gezonde voeding en frisdrankau tomaten op scholen terug te dringen. door Elian van 't Westeinde AAGTEKERKE - Het dertienja rige meisje dat dinsdagmiddag op de Koekoeksweg in Aagteker- ke bij een ongeluk ernstig ge wond raakte, is diezelfde nacht in een ziekenhuis in Antwerpen overleden. Het ongeval vond rond half zes plaats op de weg tussen Aagte- kerke en Meliskerke. Een 72-ja- rige automobilist uit de gemeen te Veere reed de fietsster van achteren aan. Het meisje, even eens afkomstig uit de gemeente Veere, werd met schedelletsel naar het ziekenhuis overge bracht. Het technisch onder zoek aan de voertuigen was vol gens de politie gistermiddag nog niet afgerond. De Dorpsraad Aagtekerke, reageert geschokt. Sinds twee jaar pleit de dorps raad bij de wegbeheerder, water schap Zeeuwse Eilanden, voor een vrijliggend fietspad langs de Koekoeksweg. Veel fietsers gaan via een omweg van Aagte kerke naar Meliskerke. Ze erva ren de weg als onveilig doordat automobilisten daar hard rijden en het er maar vijf meter breed is. In november leidde de inzet van de dorpsraad tot het indie nen van een motie van de fractie PvdA/GroenLinks in de gemeen teraad van Veere. De motie werd door de hele raad onder steund en een brief naar het wa terschap zou inmiddels zijn ver zonden. Volgens de wegbeheer der krijgt de Koekoeksweg niet de hoogste prioriteit. Bij de prio riteitsstelling zet het water schap veiligheid voorop. De laat ste zes jaar hebben zich zeven ongevallen voorgedaan tussen Meliskerke en Aagtekerke. Zes ongevallen waren eenzijdig en in één geval botste een auto fron taal op een motor. Per dag rijden er 1500 tot 2000 auto's en 150 tot 180 fietsers over de Koe koeksweg. Eind volgend jaar wordt de Koekoeksweg een meter breder gemaakt en van een fietssuggestiestrook voor zien. uta 511 Middelburg Het college van B en W ant- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39