Gemeente wil fors gaan bouwen Duinen moeten weer verstuiven PZC Takes Care let wel op de paarden PZC Betere veiligheid recreatieterreinen vergt samenwerking ;13 Dertienjarig meisje overleden aan gevolgen aanrijding Schouw en-Duiv eland zet met 200 tot 250 nieuwe huizen per jaar in op migranten Leegstand Terneuzen verdwijnt rjj^.an't Westeinde UCTEKERKE-Hetdertknja- „isjt dat dinsdagmiddag .'i,K«ekoeksneg in Aagteker- l bï «O ongeluk ernstig ge jankte. is diezelfde nacht j'tea ziekenhuis in Antwerpen ïongeval vond rond half zes donderdag 15 december 2005 plaats op de weg tussen Aagte- kerke en Meliskerke. Een 72-jarige automobilist uit de gemeente Veere reed de fiets- ster van achteren aan. Het meis je, eveneens afkomstig uit de ge meente Veere, werd met schedel letsel naar het ziekenhuis over gebracht. Het technisch onderzoek aan de voertuigen was volgens de poli tie gistermiddag nog niet afge rond. De Dorpsraad Aagtekerke, rea geert geschokt. Sinds twee jaar pleit de dorpsraad bij de wegbe- heerder, waterschap Zeeuwse Eilanden, voor een vrijliggend fietspad langs de Koekoeksweg. Veel fietsers gaan via een om weg van Aagtekerke naar Melis kerke. Ze ervaren de weg als on veilig doordat automobilisten daar hard rijden en het er maar vijf meter breed is. Volgens de wegbeheerder krijgt de Koekoeksweg niet de hoogste prioriteit. Bij de prioriteitsstel ling zet het waterschap veilig heid voorop. De laatste zes jaar hebben zich zeven ongevallen voorgedaan tussen Meliskerke en Aagtekerke. Verder kijkt het schap onder meer naar het ge bruik. Per dag rijden er 1500 tot 2000 auto's en 150 tot 180 fietsers over de Koekoeksweg. HERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet met w Woonmilieuvisie tot 2015 Joop de bouw van 200 tot 250 wmingen per jaar. Daarbij «rdl ingestoken op een vestigi ngssaldo van 150 tot 200 'mi- ranlenhuishoudens': mensen i't van buiten het eiland ko- let deze stevige cijfers heeft de Sieente meer speelruimte om il een gevarieerd aanbod van gingen te komen en de schou t-s te zetten onder herstructu- pmgslocaties. Uitgaande van de woningbehoef te op dit moment en de 'harde' (oningbouwplannen (plannen ie vastliggen wat voorberei- bg en locatie betreft) zou de gemeente genoeg hebben aan 53woningen per jaar. Daarbij is echter nauwelijks re ening gehouden met de dip in Ie woningproductie die de afge- open jaren is opgetreden en die ^komende jaren moet worden ingehaald. Bovendien houdt dit Summiere programma geen reke ning met planologisch zeer ge- iste herstructureringsloca- in diverse dorpen. „Heb je dat punt meer armslag dan imt dat ten goede aan de leef- earheid en kun je proberen tot a beter evenwicht te komen nssen uitbreiding- en inbrei- Bgsplannen", vindt wethou- étW. Renden. lei het op deze wijze te realise- gevarieerde aanbod wil het leentebestuur inspringen op behoeften van specifieke doel- nepen. Zo krijgen huidige he- users van Schouwen-Duive- 'ri meer doorstroommogelijk- 'opkerstconcert a Colijnsplaat ILIJNSPLAAT - Het popkoor Accord en de band Mini-Rock zondag mee aan een kerst- ertin Colijnsplaat. el concert is een initiatief van assband Wilhelmina en wordt houden in de gereformeerde trkaandeBeatrixstraat. Aan- ang 16.00 uur. De toegang is ratis. Om de kosten te dekken, een bijdrage welkom in een erstpot bij de uitgang. Kerstverkoop BDDELBURG - In Wijkge- ww De Vergulde Baars ver- wpt de wijkvereniging 't aad/Stromenwijk zaterdag liebollen en kerststukjes. Dat ran 10.00 tot 15.00 uur aan de aarsjesstraat 42 in Middel- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «OOABZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Psme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fa*: (0113)315669 E-mail: r 'nternet I Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl heden, kan er specifiek aan ouderen- en startersprojecten worden gewerkt en kan ook de migrantenmarkt worden aange sproken. Dat laatste geldt vooral door de variatie van woningaanbod: van landhuizen tot woningen aan het water en luxe appartemen ten. Door middel van monito ring wil de gemeente grip hou den op de voortgang van het pro ces. Hoe die monitoring in zijn werk moet gaan, wordt volgend jaar uitgeknobbeld. Voor 2006 staan nog meer vervolgacties op het programma. Een werkgroep zal zich onder meer bezig gaan houden met het stimuleren van de bouw van honderd starters- woningen in tien jaar, verspreid over diverse kernen. Ook de bouw van honderd huur woningen in het middenseg ment in het komende decen nium en woningbouwdifferentia- tie uitgaande van de wensen van migranten (bijvoorbeeld de combinatie met water en water sport) wordt gestimuleerd. Daar naast wordt bekeken of er ge richt onderzoek moet worden ge daan naar de woonwensen van eilanders. Tot slot wil de ge meente Schouwen-Duiveland de discussie aangaan met de pro vincie over de zogenaamde bun deling in de 'dragende' kern Zie- rikzee. De Woonmilieuvisie is uitgangs punt voor de jaarlijks bij te stel len planningslijst die aan de pro vincie wordt overlegd. De ge meente wordt daarbij niet meer, zoals voorheen het geval was, ge bonden aan een maximum aan tal te bouwen woningen. Wel worden er op andere wijzen ei sen aan de woningbouw gesteld. Zo moet eilandbreed een fif- ty-fiftybalans worden gevonden tussen in- en uitbreidingsplan nen. En zeventig procent van de totale woningbouw moet in Zie- rikzee plaatsvinden, tegenover dertig procent in de overige ker nen. Aan dat laatste heeft de ge meente Schouwen-Duiveland een fikse kluif. Voor het behoud van voorzieningen in de dorpen is concentratie in Zierikzee niet gunstig, vindt de gemeente. Bo vendien moet de stad, om de be oogde woningmigratie te realise ren, wervende woonmilieus kun nen bieden. „Dat sluit het poten tieel van landschappelijke kwa liteiten in overige kernen uit," schrijft het college in de woon milieuvisie Paardenhouders kunnen vanaf nu met een gerust hart op vakantie. De meiden van het Groen College nemen de verzorging van de dieren over. foto Dirk-Jan Gjeltema meerd, dus dat is veelbelovend." In principe is het mogelijk dat de oppas- service aan het eind van het schooljaar weer ophoudt te bestaan. „Dat zou ver velend zijn voor de paardenhouders die gewend zijn aan ons bestaan", beseft Jerney. „Maar als het een succes wordt, zullen de nieuwe derdejaars het project wel overnemen. Ze zouden wel gek zijn om het niet te doen." De meiden beslaan met hun paarden-op- passervice in principe heel Nederland en een groot deel van België. „Als het nodig is blijven we slapen op de plek waar we werken", zegt Conchita. Jer ney vervolgt: „We willen bij wijze van spreken best naar Friesland gaan als het nodig is, maar dan moet het wel om een grote opdracht gaan. Ik maak die reis niet voor één dag." door Rob Paardekam GOES - Boodschap aan alle eigenaren van een paardenhouderij: laat de vakan tiegidsen maar komen! Negen meiden van het Groen College in Goes zouden het wel van de daken willen schreeu wen. Paardenhouders gaan over het al gemeen maar weinig op vakantie, om dat hun dieren elke dag verzorging no dig hebben, maar nu is daar een oplos sing voor. De negen studenten hebben een paarden-oppasservice opgericht. Zoals bij zoveel leerrichtingen bestaan de eerste jaren van de opleiding 'Paar denhouderij en management' op het Groen College voor een groot deel uit theorie. Daarom zijn de negen meiden die oppas-service Takes Care hebben opgericht ook zo blij dat ze nu, in hun derde jaar, hun kennis in de praktijk mogen brengen. Het hele jaar lang hou den ze zich bezig met allerlei projecten. Takes Care is er daar één van. Paardenhouders die er om wat voor re den dan ook een paar dagen of zelfs een paar weken tussenuit moeten, kunnen een beroep doen op de studenten. Die kunnen de dagelijkse werkzaamheden helemaal overnemen. „Behalve de boek houding", zegt Jemey Spliethoff „Dat deel hoort wel bij onze opleiding, maar het lijkt me logisch dat paardenhouders ons niet in hun boeken laten kijken." De negen meiden, want het zijn vooral leerlingen van het vrouwelijk geslacht die voor de richting paardenhouderij kiezen, hebben inmiddels stage gelopen in verschillende stallen en beschikken dus over de nodige ervaring. Daarbij komt dat ze elke woensdag te vinden zijn bij de stal van paardenhouder Jaap Verboom in het gehucht Wissekerke. Dat is het praktijkbedrijf voor de jonge re studenten. Op het bedrijf verrichten ze alle voorkomende stalwerkzaamhe- den en gaan ze met de paarden de wei in, zodat de dieren de broodnodige be weging krijgen. Veelbelovend De eerste maanden van het nieuwe schooljaar hebben de studenten ge bruikt om voorbereidingen te treffen. Nu zijn ze helemaal klaar om te gaan 'oppassen'. Met hoeveel ze naar een be paalde stal gaan, hangt af van de groot te van de paardenhouderij en de aard van de opdracht. „Klanten hebben we nog niet echt", zegt Conchita de Mail- lie. „Maar ik heb er vertrouwen in dat het snel gaat lopen nu we wat meer be kendheid aan onze service gaan geven. Heel veel mensen hebben al geïnfor- Meer informatie over het project Takes Ca re, en andere dingen waar de meiden mee bezig zijn, is te vinden op de website www.hwi.goesnet.nl. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Mid den in de Verklikkerduinen bij Nieuw-Haamstede staat een gro te, gele graafmachine te ronken. Heel behoedzaam schraapt de machinist de bovenste laag grond af. Gras, kruipwilg en duindoorn: alles wordt verwij derd. Het doel is de duinen ouderwets te laten verstuiven, met grote zandvlaktes en oor spronkelijke begroeiing. „Zoals het vroeger was", zegt ecoloog H. Sluiter van Staatsbosbeheer. Een schraal winterzonnetje schijnt over de duinen. Het is een grijs en een beetje dor land schap waarin de feloranje bes sen van de duindoorn voor enige kleur zorgen. Het gebied ziet er ondoordringbaar uit en de oor spronkelijke vegetatie heeft het dan ook af moeten leggen tegen woekeraars als kruipwilg. De duinen lijken in geen enkel op zicht meer op de duinen zoals die op oude tekeningen en schil derijen zijn weergegeven: witte zandvlaktes met hier en daar struweel. De graafwerkzaamhe den in de Verklikkerduinen zijn de start van een groot duinher- stelproject in Nederland. Langs de hele kust worden stukken duin op deze manier aangepakt. Noodzakelijk, zegt Staatsbosbe heer, want de duinen in Neder land zijn dichtgegroeid. Duindoorn, gras en kruipwilgen houden iedere zandkorrel op zijn plaats. „Pas eind jaren tach tig, begin jaren negentig kwam de kentering. Tot die tijd werd ieder kaal stukje zand ingeplant met een plukje helmgras", zegt boswachter D. Fluijt. Nu wordt - met fors ingrijpen door de mens - de natuur in een keer grotendeels hersteld. Op de afgeplagde gronden krijgt het zand weer de kans te verstuiven en in de lager gelegen stukken wordt water opgevangen en kan het de grond inzakken voor de drinkwatervoorziening. „Dat sluit goed aan bij het project wat verderop wordt uitgevoerd om de wateroverlast in Nieuw-Haamstede te verminde ren", vertelt Sluiter. Hierdoor moeten bedreigde plantensoor ten als de Klokjesgentiaan en Teer Guigelheil ook weer een kans krijgen. Naast het af plaggen van de grond worden delen begraasd door koeien en pony's om de grond schraal te houden en wor den stukken gemaaid. Konijnencircus „Kijk, dit is een voorbeeld van een stuk land dat wij hebben ge maaid", laat boswachter D. Fluijt zien. Hij staat aan de rand van het konijnencircus, een klein stukje grasland langs het buitenduins fietspad tussen het Watergat bij Renesse en Nieuw-Haamstede. „Dit stond vroeger helemaal vol met duindoorn, zoals je nu nog aan de rand ziet. Die hebben we alle maal weggehaald." Het gebied oogt inderdaad als de ideale plek voor konijnen. Alleen laten de dieren zich niet zien, want het aantal konijnen in het duin gebied is drastisch teruggelopen door ziekten. De kramsvogel is daarentegen volop aanwezig. Luid en duidelijk laat het beest je zich horen, want de duinen zijn voor deze vogels één grote feestdis met al die feloranje bes sen van de duindoorn. Fluijt en Sluiter zijn er trots op dat het duingebied op deze manier opge knapt wordt. Het is, zo vertellen ze, het resultaat van jaren erva ring. „In de Meeuwenduinen hebben we al voorbeelden hoe het er uit moet gaan zien." Ze showen een bijzonder stukje duingebied. Een brede strook wit zand, met pasgevormde duintjes en vitaal helmgras. De duindoorns zijn hier en daar bijna helemaal onder het zand gewaaid. „Elke keer na een storm sta ik hier te kijken en is het allemaal weer anders." En zo moet het op meer plekken worden. Door pony's in te zet ten wordt het gebied open ge houden. „Pony's trappen het zand telkens open en daardoor krijgen mossen en grassen geen kans om de duinen weer dicht te laten groeien." In de Zeepedui- nen, bij de Moolweg in Burgh-Haamstede, is een soort gelijk gebied te zien. Manteling Het duinherstelproject in Neder land gaat rijf jaar duren. Naast de aanpak van de Kop van Schouwen wordt in Zeeland ook 54 hectare in de Manteling op Walcheren aangepakt. In totaal wordt 4700 hectare duin tussen Texel en Walcheren onder handen genomen. De kos ten zijn vijf miljoen euro, waar van twee miljoen Europese sub sidie. Reimerswaal strenger voor markt KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Rei merswaal willen in de toekomst wat strenger zijn als het gaat om het toestaan van markten en het verlenen van ver gunningen aan individuele mobiele verkopers. Aanleiding vormt een klacht van bakkerij Van de Maale uit Rilland. Die ziet met lede ogen aan hoe bakkerij Het Stoepje in Rilland elke woensdag een stand optrekt om brood, koek en banket te verkopen. De gemeente gaf daar een vergunning voor en daar heeft Van de Maale bezwaar tegen aangetekend bij de gemeentelijke bezwaar- en be roepscommissie. Die stelde hem in het gelijk. Parkeren in garages duurder MIDDELBURG - De nieuwe parkeerkelder onder het stadskantoor is goedkoop voor parkeerders, maar duur voor de gemeente. Er wordt namelijk te weinig gepar keerd en dat scheelt de gemeente 374.000 euro per jaar aan inkomsten. Daarom wordt het parkeren in de andere garages duurder. Parkeren op straat kost in Middelburg 1,60 euro per uur. Dat is het duurste tarief dat alleen geldt in een klein gebied in de binnenstad en alleen in de zomer. In de winter is het daar goedkoper. En hoe verder vanaf het centrum wordt geparkeerd, hoe lager het uurta rief wordt. In de garages aan de Geere, Kousteensedijk, Achter de Houttuinen en de Kanaalweg kost een uur par keren 75 cent. De bezetting is daar goed, behalve aan de Kanaalweg. Hoewel de ambtenaren van de gemeente en van het waterschap Zeeuwse Eilanden daar hun auto stal len, is er vaak veel ruimte over. De parkeergarage levert daardoor te weinig geld op. Het tekort van bijna vier ton per jaar noopt lot maatregelen. De eerste die het college van B en W neemt, is de prijzen in andere garages te ver hogen van drie kwartjes naar een euro. Dat gaat in op 1 januari volgend jaar en brengt elk jaar 135.000 euro extra op. Bestuur PvdA Goes stapt op GOES - Het bestuur van de PvdA Goes gooit het bijltje er bij neer uit onvrede over de bemoeienis van de raadsfrac tie met de kandidatenlijst. Daardoor duikelden nieuwko mers op de lijst en kwamen bekende gezichten op verkies bare plaatsen. Om de fractie van vers en kwalitatief goed bloed te voorzien, zette de kandidaatstellingscommissie onder andere W. Brouwer, die de ambitie heeft wethou der te worden, en M. Gommers op de verkiesbare plaat sen vijf en zes. Fractievolger L. van Zon en het zittende raadslid M. van I-Ieugten-van den Burg belandden daar door op de wip: plaats zeven en acht. Vanuit de fractie zijn vervolgens pogingen ondernomen om Van Zon en Van Heugten hoger op de lijst te krijgen ten koste van Brouwer en Gommers. Auto's in de berm op A58 GOES - Op de A58 ter hoogte van Goes zijn gisterochtend rond acht uur twee auto's van de weg geraakt en in de sloot terechtgekomen. Een 33-jarige automobilist uit Vlissingen had bij het inha len de auto van een 23-jarige automobiliste uit Arnemui- den geraakt. Beiden verloren de macht over het stuur en reden in de berm. De vrouw uit Amemuiden is voor onder zoek met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis en kon na behandeling huiswaarts. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil sa men met de eilandelijke recrea tiebranche werken aan verbete ring van de veiligheid op recrea tieterreinen. Daarbij gaat het met name om het gebruik van propaantanks en losse gasfles- Dat staat in de gemeentelijke be leidsvisie externe veiligheid. Uit gangspunt van die visie is dat het risico op dodelijke slachtof fers bij ongelukken zoveel moge lijk verkleind moet worden De beleidsvisie externe veilig heid van de gemeente Schou wen-Duiveland is in grote ljinen gelijk aan die van de meeste an dere Zeeuwse gemeenten. Met dien verstande dat Schou wen-Duiveland extra werk maakt van het gebruik van pro paantanks op recreatieterrei nen. Op het eiland zijn slechts enkele grote gastanks - onder meer bij enkele LPG-tanksta- tions - maar nog aardig wat klei ne propaantanks. Deze zijn vooral te vinden op re creatieterreinen en zo'n gastank mag nooit pal naast caravan of tent staan. Er moet een afstand van - afhankelijk van grootte en locatie van de propaangastank - 9 tot 35 meter in acht worden ge nomen. En dat kan problemen geven. Belangenbehartiger van de recreatieaondememers Re- cron heeft eerder aangegeven dat de beleidsvisie - zoals die in ontwerp was opgesteld - er mo gelijk toe zou kunnen leiden dat om die problemen te omzeilen er juist minder propaantanks en meer losse gastanks gebruikt zouden worden door recreatieon dernemers. veiligheid niet gehaald kan wor den wil de gemeente samen met de recreatieondernemer probe ren een zo ideaal mogelijke si tuatie - second best - te creëeren. Daarom wilde gemeen te om op een rijtje te zetten waar wat dat betreft de knelpun ten zitten en hoe deze opgelost kunnen worden om tafel met de recreatiebranche. Bedrijfsvoering Deel van het project is te achter halen op welke wijze de veilig heid vergroot kan wordeen zon der dat dit ten koste gaat van een goede bedrijfsvoering van de recreatieterreinen. Het resul taat moet zijn dat het nog veili ger wordt om op Schouwen-Dui veland te recreëren zonder dat hier enorme investeringen mee gemoeid zijn", aldus de gemeen te. Gevaarlijk En die kant moet het, vindt de gemeente, absoluut niet op. Want het gebruik van losse gas flessen is volgens de gemeente nog veel gevaarlijker is dan hel gebruik van propaantanks. Daarom wordt in de beleidsvisie externe veiligheid uitdrukkelijk aangegeven dat uitgangspunt is dat losse gasflessen zoveel moge lijk vervangen moeten worden door propaantanks. Als bij plaatsing van deze pro paantanks de norm voor exteme TERNEUZEN - Leegstaan de panden aan de Noord- straatpromenade en in de winkelstraat Steenen Beer in de binnenstad van Ter- neuzen krijgen de komende weken nagenoeg allemaal een nieuwe uitbater. In Steenen Beer vestigt zich binnenkort een linge riezaak. In de Noordstraat wordt het winkelbestand uitgebreid met twee kle dingzaken (waaronder één van de Duitse keten Boni- ta) en een bloemenzaak. In een voormalig petit-restau- rant is inmiddels een bijou terie gehuisvest. De onder nemersorganisaties zijn ook in onderhandeling met eigenaren van winkelpan den om hun bovenverdie ping te verhuren of verko pen aan de woonstichting Claris, die het wonen bo ven winkels wil stimule ren. Verder wordt de gevel reclame aangepast om een 'rustiger straatbeeld' te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35