PZC WMO kost gemeenten veel geld 1 Schouwen-Duiveland meet invloed beleid op lage inkomens 7r00/oKORT,NG fiower êm ies -time Scholieren bieden maquette Zierikzee aan Gimbrère UITVERKOOP Verdeelsleutel nieuwe zorgwet brengt ruim drie miljoen euro nadeel KERSTSTERREN syrinx Politie werkt zaken versneld af Op zoek naar een fraai kerstgeschenk? Kunstboek Reynier de Muynck Vrije dag ^0113-315649 JïïSs'weSP20-"1 31,4460 AA Goes SSènSand: 0113-315520; "tCldwsn: 0114-372770; g£t02M562500. jooderdag 15 december 2005 (bij besteding v.a. €10) op o 49 Laatste kerstbomen 7. t bloemenhuis A \tr\ry Nieuw in I Goes I Kolveniershof 15 2ER1KZEE - Tien van de der- ja, gemeenten in Zeeland leve- onder de nieuwe Wet Maat- «diappelijke Ondersteuning «OIO) fors in. Ten opzichte van let huidige budget gaat Zeeland gvolgens de verdeelsleutel van let ministerie van VWS 3,1 mil joen euro op achteruit. peWMO maakt gemeenten ver- «nroordelijk (ook financieel) !or de zorg die nodig is om ensen zelfstandig te kunnen la- n wonen. De nieuwe budget- te worden stapsgewijs inge voerd in de periode 2007-2010. Het komende jaar krijgen ge- leenlen voor vergoeding van de (ogeheten huishoudelijke zorg an hun inwoners nog het oude ledrag uitgekeerd. Na het over- «igsjaar gaan Borsele 8.856), Hulst (111.520) en s (24.600) er op vooruit. De ere Zeeuwse gemeenten moe soms fors inleveren. Het J [hotst is de klap in Tholen, dat Inim 6,8 ton (32 procent van het staande budget) minder njgt. Andere grote inleveraars T nKapelle (een korting van 31 meent), Veere (29 procent), sord-Beveland (24 procent) en chouwen-Duiveiand (21 pro nt!. S verdeelmodel werd gisteren tor wethouder G. Houtekamer jan Schouwen-Duiveland naar eten gebracht. Hij zei tevens fhet College Zorg en Welzijn ff) Zeeland namens alle tmiwse gemeenten een brief gaan naar de vaste Ka- imissie Volkgezondheid de Tweede Kamer. Het con- pt is mede-ondertekend door e G. van Heukelom. Zakkenroller lesteelt vrouw Goes OES - Een onbekend persoon ift gistermiddag rond twee r in Goes de portemonnee van Rn 37-jarige vrouw uit de ge binte Reimerswaal weggeno- vrouw had boodschappen ge- an in een paar winkels in de mzepoortstraat in Goes toen bemerkte dat haar portemon- was verdwenen. De inhoud tond uit pasjes, een klein Idbedrag en waardebonnen. (Advertentie) ©RVKKERY I mavond vanaf 17.30 uur rasseriemenu net venkelsoep, zalmfilet of geroosterde groenten en dessert van stoofpeer €i2,50of€io,oo (vegetarisch) leserveren: 0118 - 886 866 a .17-12,12.00-13.00 uur Jenken aan Bruce Kennedy Herman Koch 500-16.30 uur Rob Meijer "reets of Berlin 0.18-12.13.00-17.00 uur Koopzondag 1500 uur °or kinderen van 6-12 engeltje en duiveltje Sanne Bakker «1 Heieen Verleur wo.21-12,19.00 uur Vocaal kwartet kerstliederen tijdens extra Koopavond Daarin wordt de Kamerleden ge wezen op de financiële gevolgen voor Zeeland wanneer dit zo blijft. Het CZW (een provinciaal over legplatform van alle wethou ders volksgezondheid) voorziet problemen voor de instandhou ding van het netwerk van voor zieningen voor ondersteuning van mantelzorg en vrijwilligers werk „De voorzieningen over stijgen in veel gevallen de ge meentegrenzen. Het zal duide lijk zijn dat de Zeeuwse gemeen ten, gezien de financiële gevol gen van deze verdeelsleutel, voor zeer moeilijke keuzen ko men te staan", aldus CZW-voor- zitter A. de Vries. De Tweede Kamer vergadert 23 januari over invoering van de WMO. Duidelijkheid De Zeeuwse gemeenten willen in eerste instantie duidelijkheid over de manier waarop de ver deelsleutel tot stand is gekomen en op basis waarvan de platte landsgemeenten er zo slecht van af komen, zegt wethouder Hou tekamer Hij heeft dan ook geen verklaring waarom een gemeen te als Borsele er positief uit schiet. „Het zou kunnen zijn om dat ze daar geen verpleeghuis hebben en die mensen naar Goes gaan. Maar ik weet het ge woon niet, dat maakt deze kwes tie dubbel zo lastig." Volgens de wethouder komt staatssecretaris Ross de toezeg ging dat huidige budgetten van de gemeenten binnen de nieuwe WMO 'één op één' zullen wor den overgezet niet na. „Waar we al zo lang bang voor waren, dreigt nu praktijk te worden. En dat accepteren wij niet." Half miljoen Schouwen-Duiveland levert met de nieuwe verdeelsleutel op jaarbasis ruim een half miljoen euro in. Houtekamer kan nu nog niet overzien wat dat betekent voor de mensen die in aanmer king komen voor een vergoeding uit de WMO. „Wat mij betreft zullen we de mensen zelf zo lang mogelijk buiten schot proberen te houden en in eerste instantie vooral kijken naar de infrastruc tuur van de zorg. Maar zover zijn we nog niet. Voorlopig gaan we er vanuit dat de Tweede Ka mer alsnog oog heeft voor de problemen waarmee Zeeland binnen de huidige marge wordt opgezadeld." Leerlingen van de J. L. de Jongeschool bieden wethouder Van der Wekken hun maquette van Zierikzee aan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Zuidhaven poort heeft voor deze keer spitse torentjes zoals de Nobelpoort. De Noordhavenpoort ontbreekt voor het gemak, daar was he laas geen tijd meer voor. Er moesten tenslotte ook nog van die hele kleine, papieren bootjes gevouwen worden voor in de Museumhaven en de Nieuwe Ha ven. Het is allemaal te zien op de ma quette van de stad Zierikzee die leerlingen van groep zeven en acht van de Johan Louis de Jon geschool gisterochtend hebben aangeboden aan wethouder R. van der Wekken. De scholieren hebben de ma quette zelf gebouwd in het ka der van een gecombineerd pro ject voor aardrijkskunde en ge schiedenis. De begrippen 'Leefomgeving' en 'De oude stad' zijn hierin samengebracht. Volgens groepsleerkracht C. Ros- (Advertentie) kam zijn de kinderen enthou siast aan de slag gegaan met de maquette van Zierikzee. „Dat gebeurde met grote sociaal-emo tionele betrokkenheid, zodat er af en toe fikse discussies ont stonden hoe de straatjes in de binnenstad nou precies lopen", vertelt Roskam. Alle betrokke nen bij het project op de J. L. de Jongeschool vinden het uiteinde lijke resultaat zo mooi, dat zij het zonde vinden om weer af te breken en weg te gooien. Daar op is besloten de maquette offici eel aan te bieden aan de wethou der Ruimtelijke Ordening. Hij is blij met dit onverwachte geschenk en zal trachten er een passend plekje in de hal van het gemeentehuis voor te vinden in de buurt van de afdeling Ruimte lijke Ordening. De maquette heeft een afmeting van circa 150 bij 60 centimeter. Plattegrond Robert en Dirk-Jan vertellen Van der Wekken dat zij ten be hoeve van dit bouwwerk eerst een plattegrond van Zierikzee bij het gemeentehuis hebben op gehaald. „Maar die was nogal klein en toen hebben we hem ge kopieerd en heel veel vergroot", zegt Robert. Volgens meester Roskam zijn er onder meer klei, hout, papier soorten, karton en lucifers aan te pas gekomen om huizen, mo numenten, bruggen, molens, grachten en havens op mini-for maat in beeld te brengen. „Onze straat staat er niet meer op. Dat vind ik wel jammer. Hij zou hier moeten lopen, want dit is de gracht", zegt Arjo. Hij doelt op de Wandeling. De maquette is in het kader van het begrip 'De oude stad' gebaseerd op de situa tie rond 1952. De scholieren heb ben zich enige architectonische vrijheden gepermitteerd. De graansilo aan de Julianastraat stond er toen bijvoorbeeld nog niet en ontbreekt dan ook in dit bouwwerk. Poppodium Brogum is ook van wat later datum, maar daar hebben de leerlingen toch maar wel een pandje van klei voor neergezet. Dat geldt ook voor de Stads- en Commer- ciewerf aan Vissersdijk. Het mo- UITVERKOOP Koopzondag 18 december 12.00 uur lot 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH (naast de Basiliek) Tel: 0165 - 330620 E-mail: PIM.fashion@planel.nl OPENINGSTIJDEN: di -do. 9.10- 18 00 uur vr. 9.30-21.00 uur zu 9.30-17.00 uur door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeenteraad op Schouwen-Duiveland zou graag weten hoeveel invloed be paalde besluiten hebben op men sen met de laagste inkomens. Het college van burgemeester en wethouders komt aan die wens tegemoet met een zogeheten Ar moede Effectrapportage (AER). Wethouder G. Houtekamer licht toe dat in het kader van een AER met ingang van 2006 bij elk beleidsvoorstel moet worden becijferd wat de financiële en/of sociale gevolgen zijn voor de mi nima. Daartoe behoren onder meer mensen met een minimum loon, uitkeringsgerechtigden, ar beidsongeschikten en mensen met alleen een AOW-uitkering. De gemeenteraad heeft eerder dit jaar op initiatief van de SGP-fractie aangedrongen op de invoering van zo'n AER. Vol gens Houtekamer kan met be hulp van deze effectmeting han den en voeten worden gegeven aan een integraal armoedebe leid. Het blijft wat hem betreft name lijk niet alleen bij het becijferen van de effecten. De wethouder vindt dat er op basis van de be schikbaar komende gegevens ook expliciet aandacht moet worden geschonken aan de ver betering van de positie van men sen met een minimuminkomen. De cijfers van de AER moeten de raadsleden meer inzicht bie den in de positie van mensen met een laag inkomen om mee te laten wegen in de besluitvor ming. Beperking Volgens Houtekamer kleeft er wel enige beperking aan de rap portage. „Er kan alleen een indi catie van de gevolgen voor de ge hele doelgroep worden gegeven. TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse politie heeft de afgelopen we ken werk gemaakt van het afwerken van nog openstaande vonnis sen. Daarbij zijn twaalf mensen aangehouden die samen nog een gevan genisstraf van 721 dagen uit moeten zitten. Ook werden veertig nog niet betaalde geldboetes geïnd voor een totaalbedrag van 5530 eu ro. De politie zal doorgaan met het afwerken van nog openstaande zaken. Mensen die niet verrast willen worden door bezoek van een agent mogen zich zelf komen melden aan de balie van een politiebu reau. Proef fosfaat in zeewater DEN HAAG - Er is geen sprake van dat hij het riool weer op zee wil laten uitkomen. Maar CDA-Kamerlid Buijs heeft minister Veerman (CDA, Landbouw) gisteren wel gevraagd om een proef waarbij fosfaten aan het zeewater worden toegevoegd. Dat is goed voor de visstand. Weten schappers hebben vastgesteld dat door het milieubeleid - vooral op het gebied van meststoffen - het water te schoon is geworden. Er zitten minder voedingsstoffen in voor vissen. Veerman beloofde Buijs dat hij met het Rijk sinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) wil kijken of er 'wat slordiger met fosfaat kan worden omgegaan', maar waarschuwde hem geen al te hoge verwachtingen te koes teren. Rookschade na brand winkel MIDDELBURG - In een juwelierszaak aan de Lange Delft in Middelburg heeft gisterochtend rond elf uur een brandje gewoed. In de winkel kwam rook uit het plafond en een deel van de verlichting was uitgevallen. De brand weer ontdekte boven een vitrinekast een brandende trans formator van de verlichting. Die heeft de brand veroor zaakt. De brandweer heeft die weten te blussen. De win kel en de bovenliggende woning zijn vervolgens geventi leerd. De bedrijfsleidster en haar collega konden de win kel op tijd verlaten. Zij zijn met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht, omdat last hadden van de rook die ze hadden ingeademd. Naast de schade aan de vitrine kast, raakte het plafond beschadigd door de rook. Geen kikkerordes in Aardenburg AARDENBURG - In Aardenburg zijn dit jaar vanwege een gebrek aan kandidaten geen kikkerordes uitgereikt. Deze onderscheiding is al meer dan dertig jaar een tradi tie in de Kikkerstad. H. Leliaert van de organiserende ondernemersvereniging Ondernemend Aardenburg vindt het jammer dat de uitreiking niet door kan gaan. „We von den het geen goed idee zelf met kandidaten te komen. Na men moeten uit de bevolking komen. Ondanks diverse po gingen zijn er dit jaar geen namen van kandidaten geko men." Het is al meer dan dertig jaar een gewoonte op de twaalfde van de twaalfde mensen die zich met hart en ziel inzetten voor de gemeenschap te belonen met een orde. Dat gebeurt altijd onder begeleiding van het kikkerlied en met de erwtensoep na afloop. Leliaert benadrukt dat het uitreiken van de kikkerorde zeker niet voorgoed van de baan is. „We willen dat volgend jaar toch weer gaan doen. Er nog genoeg Aardenburgers die in aanmerking kunnen komen voor een kikkerorde." (Advertentie) Afwerkingsbedrijf a0^jD Siereveld spackspuiten en sierpleister tel. 0113-670400 06-22480857 Advertentie foto Marijke Folkertsma numentale stadhuis komt er wat schraal vanaf met uitsluitend een torentje met een soort Nep- tunus erop, maar de Nieuwe Kerk en de Dikke Toren zijn wel weer prominent aanwezig. Weidse blik Wethouder Van der Wekken nam de leerlingen na de in ont- vangstname van de maquette mee naar het dak van het ge- mëentehuis om hen vanaf daar een weidse blik over stad en om geving te bieden. Tot slot moch ten zij allen een spaarvarken meenemen. „Misschien kun je daarin gaan sparen om later een eigen huis in Zierikzee te kun nen kopen", stelde de wethou der voor. Ik wijs er nadrukkelijk op dat het onmogelijk is de gevolgen op individueel niveau na na te gaan of te voorspellen", aldus de wethouder Dit houdt in dat het kan voorko men dat een bepaald raadsbe sluit geen negatieve gevolgen heeft voor de totale minima, maar dat het op individueel ni veau wel negatief uitpakt. Volgens beleidsambtenaar R. Dijke is het voor de hand lig gend de AER bij wijze van proef uit te voeren om de effecten goed in beeld te kunnen bren gen. Hij schat dat daar circa een jaar voor nodig is. Het is de be doeling in het eerste kwartaal van 2007 te evalueren welke ef fectmeting en rapportages het beste voldoen en tot welke aan passing van besluiten dit alles heeft geleid. Op basis daarvan zal de raad concrete voorstellen voor de ver dere Armoede Effect Rappor tage voorgelegd krijgen. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG 29,50 In genummerde en gesigneerde luxe doos met orgineel miniatuur werk als bladwijzer: 149,50 Verkrijgbaar bij: Boekhandel De Koperen Tuin, Goes Boekhandel De Drukkerij, Middelburg en op www.boekreynier.nl Reynier signeert zijn boek tijdens de koopzondag in De Koperen Tuin te Goes op zondag 18 december van 13 00 -16.00 uur zeeuwse almanak Die Lewedorper is een vroege vogel, 's Morgens om zes uur gaat de wekker omdat hij graag op zijn gemak, vóór ie dereen naar beneden komt, zijn krantje wil lezen In een gezin met vier kinde ren is er dan meestal wel ie mand die deze gewoonte deelt. En dat is dus de vijfjari ge Raf. Alleen heeft hij geen wekker nodig, dat heeft hij van nature. Afgelopen vrijdag zou het an ders gaan, dacht vader. Hij had een vrije dag en Raf hoef de ook niet naar school. Dus werd de wekker niet gezet. De ingebouwde klok van Raf liep echter gewoon af, zelfs nog iets vroeger dan gebruike lijk. Om vijf uur kroop de jongen in het ouderlijk bed, lekker tussenin„Fijn hè pap, we kunnen uitslapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33