Actie tegen zendmast Terneuzen HET LIEFST ZIEN WE HAA NOOIT MEER TERUG PvdA Borsele kiest voor oud en nieuw op kandidatenlijst Vrachtvervoer van gevaarlijke stoffen gaat volgens regels Boek draagt bij aan het historisch besef Honderd jaar in blakende gezondheid Cabaret in Heinkenszand Bewoners van flats vrezen gezondheidsklachten door straling Vogelshow in Arsenaaltheater donderdag 15 december 2005 door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De PvdA Borsele heelt gekozen voor een mix van oude en nieuwe gezich ten op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2006. Het begint al bij de lijsttrekker. Pieter Vollaard uit Nisse heeft jarenlang de kar getrokken voor de PvdA in Borsele. Hij heeft een opvolger, Dingeman Welle- man uit Nieuwdorp. Helemaal nieuw is hij niet. Welleman is sinds 2002 raadslid. Hij is wel nieuw als lijsttrekker. Pieter Vollaard staat als tweede op de lijst en is kandidaat-wethouder. Hij is PvdA-fractievoorzitter in Borsele en was voordien jaren lang wethouder. Raadsleden De nummers drie en vier op de de Borselse PvdA-lijst zijn zit tende raadsleden, huisarts Con- ny Miermans uit Heinkenszand en Rijkswaterstaat-ambtenaar Arno Witkam uit 's-Heeren- hoek. Een echte nieuwkomer staat vijfde, John Huige uit Kwadendamme. Hij heeft zijn sporen binnen de PvdA ver diend, onder meer als directeur van het landelijk partijbureau van 1998 tot 2001. Huige is gebo ren in Goes, heeft jarenlang bui ten Zeeland gewoond en is on langs teruggekeerd. Hij werkt als organisatieadviseur, met na me in de Randstad. „Vanuit Zee land is dat goed te doen en pri ma te combineren met het raads lidmaatschap." De PvdA heeft momenteel vier raadsleden in Borsele. Als de peilingen kloppen, kunnen dat er in maart 2006 vijf of wellicht zes worden. Hubert Uitterhoeve uit Heinkenszand, oud-raadslid en momenteel voorzitter van de sportraad Borsele, maakt als zes de kandidaat dus kans op een rentree in de raad. Nieuwkomers staan verder op zeven, acht en negen: Ursula Leeflang-Behrens uit Ovezande, Ingi'id Brilleman uit Lewedorp en Frans van den Akker uit Baarland. Tiende is Jetseii, ook uit Baarland. De J J PvdA-lijst telt in totaal 2! men. Na de raadsverkiezingen v» 2002 is de PvdA uit het teil» van B en W van Borsele verdj nen. De sociaal-demoenitenltf pen daarin terug te keren m vooral afhankelijk zal zijn J welke partij de grootste word het CDA of de PvdA. Degn» ste neemt gewoonlijk het iniö tief voor de besprekingen uw een nieuw college. HEINKENSZAND - Cabare, duo Luider Van DonselaÜ treedt morgenavond op in j, Stenge in Heinkenszand. Hei j een voorstelling in het kada van Borsele Cultureel. Luider Van Donselaar haf. den met hun programma 'Soa uitverkocht' de finale van h» Amsterdams kleinkunstfestinj Met hun tweede avondvullend programma 'Intens' reizen zea het land door. De voorstelling begint om 20J uur. Vandaag zijn kaarten n 9.00 tot 15.00 uur nog telg nisch te bestellen via 011! 311999. Voorafgaand aan 4 voorstelling worden aan ded?i ook kaarten verkocht. Popkerstconcerl in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Het popkog D'Accord en de band Mini-Rod doen zondag mee aan een kers concert in Colijnsplaat. Het concert is een initiation brassband Wilhelmina enwa gehouden in de gereformeaj kerk aan de Beatrixstraat.Ai vang 16.00 uur. De t gratis. Om de kosten te defe is een bijdrage welkom inn kerstpot bij de uitgang. door Paul Begijn TERNEUZEN - De bewoners van de flats aan de Edvard Grieghof en de Berliozhof zijn unaniem tegen een nieuwe zend mast op de flat aan de Edvard Grieghof in de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve. Wet houder Cees Liefting (volksge zondheid) heeft woonstichting Clavis verzocht plaatsing uit te stellen. Umts-masten zijn volgens de flatbewoners schadelijk voor de gezondheid en zorgen voor sto ringen aan technische appara tuur. Maandag komt op hun flat een nieuwe mast. De families Fieret en Haanraads willen dit hoe dan ook voorkomen. Zij wil len verder de resultaten van een Zwitsers onderzoek naar schade lijke effecten van zendmasten af wachten. Die zijn waarschijn lijk in januari of februari be kend. Op de flat staan al enkele masten. Ook die willen de bewo ners weg hebben. Liefting hoopt dat Clavis gehoor geeft aan zijn verzoek om plaatsing van de nieuwe umts-mast voorlopig af te blazen. „Mochten de onder zoeksresultaten uit Zwitserland alarmerend zijn, dan komt die mast er zeker niet", aldus de wethouder. Hij wordt hierin ge steund door de Terneuzense raadsfractie van de PvdA. Wens Het is onbekend of Clavis de wens van de wethouder inwil ligt. Gisteren was niemand van de woonstichting bereikbaar voor commentaar. Een mede werkster verklaarde gisteren dat zij niet wist of het verzoek van Liefting al was binnengeko men. De problemen van beide flats begonnen in september 2000 na de plaatsing van de eer ste zendmast. „Daar was een vergunning voor nodig. Clavis had die niet en plaatste die mast dus illegaal. Later kwamen er nog meer bij", aldus E. Fieret. De bewoners waren in septem ber 2000 ook niet op de hoogte en konden dus geen bezwaar ma ken. Bovendien werden in juni 2002 alle antennes korter dan vijf meter gelegaliseerd door het Nationaal Antennebureau. De families Fieret en Haanraads konden het niet langer aanzien en hielden een enquête onder hun medebewoners. Die bleken massaal tegenstander van de zendmasten. Klachten stroom den binnen: over hoge bloed druk, slaapstoornissen, op hol geslagen pacemakers en manke menten aan technische appara tuur. Naar aanleiding daarvan vroegen de actievoerders Clavis om een onafhankelijk bureau metingen te laten doen naar schadelijke straling. Onderzoeksrapport Na lang aandringen kregen zij het onderzoeksrapport onder ogen. Dit bleek te zijn opgesteld door telefoonmaatschappij Vo- dafone. „Hoezo onafhankelijk". schampert R. Haanraads. Deze zomer werd opnieuw een meting gedaan. „Wij hebben toen de Terneuzense architect Albert Calbo ingeschakeld. Die constateerde een veel te hoge straling en bevestigde onze ban ge vermoedens", verklaart Fie ret. Net als haar medestanders hoopt zij op meer steun in de strijd tegen zendmasten. Die is er inmiddels van de PvdA in Ter- neuzen maar ook van raadslid C. Freeke (LCF). Zijn partij wil umts-masten zonder meer ver bieden. De gemeente Tholen vroeg deze week aanbieders van mobiele te lefonie, voorlopig af te zien van de bouw van nieuwe masten. door Emile Calon MIDDELBURG - Het vervoer per vrachtwagen van gevaarlij ke stoffen levert volgens de pro vincie geen extra risico op. Uit een onderzoek in samenwerking met Rijkswaterstaat blijkt dat de vervoerders zich aan de re gels houden. Op veertien plaatsen, verspreid over heel Zeeland, zijn in de pe riode van 25 oktober tot 10 no vember onderzoeken gedaan naar het transport van gevaarlij ke stoffen. Het werd uitgevoerd omdat het laatste onderzoek al weer tien jaar oud was. Het le verde geen bijzondere resulta ten op. Inventariseren Vorig jaar hebben de provincie en de dertien gemeenten ook be sloten te inventariseren wan neer, waar en hoeveel transpor ten van gevaarlijke stoffen plaatsvinden. Een volle week zijn met behulp van videocame ra's de Zeeuwse wegen in de ga ten gehouden. Het was de eerste keer dat deze methode werd ge bruikt. Uit die gegevens blijkt dat het transport van gevaarlijke stof fen met name bestaat uit brand bare vloeistoffen, zoals diesel olie en benzine en brandbare tot vloeistof verdichte gassen zoals propaan en lpg. Toxische (gifti ge) stoffen worden in Zeeland vrijwel niet vervoerd. De hoeveelheid transporten vari eert enorm per wegvak. Zo rij den per jaar circa 8300 vrachtau to's over de A58 ter hoogte van Rilland met als lading een brandbare vloeistof. Op de N57 ter hoogte van de Veersegatdam zijn dat er 4000, terwijl het er op de N60 tussen Terneuzen en Westdorpe 400 zijn. Dezelfde verhouding geldt voor het ver voer van vloeibare gassen zoals lpg en propaan: 2500 ter hoogte van Rilland en circa 250 voor de N57 en N60. Het onderzoek toont ook aan dat vervoerders zich houden aan het lpg-vervoers verbod voor de Vlaketunnel. Op hun rit ten van oost naar west en omge keerd nemen de beroepschauf feurs massaal de Vlakebrug om het Kanaal door Zuid-Beveland te passeren. Verder blijkt dat circa zeventig procent van het transport van gevaarlijke stoffen op weekda gen plaatsvindt tussen 08.00 en 18.30 uur. In het weekeinde is het transport minder dan de helft van een weekdag. VLISSINGEN - Vogelvrienden kunnen vandaag, morgen en zaterdag hun hart ophalen in het Arsenaaltheater. Vogelvereniging De Vogel liefhebbers uit Vlissingen bestaat dit jaar vijftig jaar en pakt uit met een grote vogelshow. Ruim 1150 verschillende vogels van diverse soorten zijn - gratis - te bewonderen. De vogels verblijven inmiddels al twee dagen in het theater. foto Lex de Meester Margarethe Annie Liesbeth Rouw-Körner vierde gisteren in Cederhot in Kapelle haar honderdste ver jaardag. foto Dirk-Jan Gjeltema KAPELLE - Blakend van ge zondheid - haar in de krullen, nagels gelakt en gekleed in een schitterend blauw pak - heeft Margarethe Annie Liesbeth Rouw-Körner gisteren in Ceder hof in Kapelle haar verjaardag gevierd. Honderd jaar geleden werd ze geboren in het Duitse Rostock, dat na de Tweede We reldoorlog in de DDR kwam te liggen. Ondanks het feit dat ze op haar zestiende pas naar Nederland kwam, hoor je aan haar spreken niets. Met haar vader en moeder kwam de jonge Margarethe naar Zeeland omdat haar vader als luchtvaartingenieur de Fokker fabrieken kwam opzetten. In hun nieuwe woonplaats Veere kwam de liefde in het spel, in de persoon van banketbakker Rouw. Banketbakkerij Het stel trouwde en vertrok naar Den Haag, waar twee kin deren werden geboren. In een goedlopende banketbakkerij in Zandvoort werd het inkomen verdiend. Toch trok, nadat het echtpaar op leeftijd was geko men, de Zeeuwse klei van de jon ge jaren, en 33 jaar geleden ves tigde ze zich met haar man in Kapelle. In 1990 kwam de jarige met haar man in Cederhof wonen, vijf jaar later overleed haar echt genoot. Een groot verlies was ook dat van haar beide kinde ren, die in Nieuw-Zeeland woon den. Met de kleinkinderen on derhoudt ze contact op afstand. Gelukkig heeft mevrouw Rouw nog neven en nichten, die haar gisteren kwamen feliciteren. Met een verre, aangetrouwde achternicht, heeft ze een hechte vriendschap ontwikkeld. Me vrouw Markusse bezoekt haar drie keer in de week. „Dat da teert vanaf de geboorte van mijn eerste kind, meer dan der tig jaar geleden. Tante was de eerste die met prachtige zelfge maakte sokjes kwam aanzetten. Ze kan schitterend handwer ken: borduren, haken en allerlei ingewikkelde ouderwetse tech nieken. Ze is nuchter, helder en optimistisch, een geweldige tan te." Burgemeester S. Kramer van Ka pelle had gehoord dat de jarige zo'n kwiek type was, gek op mooie dingen. Met zijn ketting om en zijn mooie strik om, kwam hij een taart brengen, spe ciaal voor de jarige gebakken. door Rinus Antonisse GOES - Historisch besef is be langrijk. Daaraan draagt de ver schijning van het boek 'Wande lingen door Goes in de 18e eeuw' een steentje bij. Het geeft een prachtig beeld van het le ven, wonen en werken in die tijd. Voor het eerst kunnen de mensen van nu er op een toegan kelijke manier kennis van ne men. Dit betoogde burgemeester D. van der Zaag van Goes gisteren bij de presentatie van het 'wan- delingenboek', geschreven door raadsgriffier Joost Adriaanse en royaal voorzien van illustraties uit de ansichtkaartencollectie van Hans Lindenbergh. Hij was ermee in zijn sas dat het boek, een initiatief van de Stichting Maatschappelijke Belangen, nog verschijnt in het jubileum jaar Goes 600 jaar stadsrechten. Het bijdragen aan het historisch besef is via de wandelingen al meteen in de praktijk gebracht, constateerde Van der Zaag. Hij wees erop dat in het boek veel historische huisnamen aan de vergetelheid zijn ontrukt. Die herontdekking leidde tot een huisnamenproject, bedoeld om oude gebouwen weer te voor zien van een verantwoorde naam. De burgemeester was blij dat steeds meer particulieren in deze zelf initiatieven nemen. „Een wat deftig geklede heer die dag en nacht door de binnen stad van Goes loopt en zo nu en dan wat noteert in een lederen foliant", schertste voorzitter W. den Herder over de inzet van au teur Adriaanse. Hij zei dat de Stichting Maatschappelijke Be langen het erg zinvol vond om de wandelingen te boek te stel len om ze zo veilig te stellen voor het nageslacht. Adriaanse zelf verklapte dat hij tot de wandelingen werd geïn spireerd door de Vlaamse schrij ver Charles de Coster en zijn kompaan schilder Adolf Dil- lens. Zij trokken in 1872 te voet door Zeeland en brachten daar over een reisverslag uit. Daarin werd Goes overigens als een trieste, troosteloze stad omschre ven. De ervaringen van Adriaanse zijn anders. Hij hoopte dat eind volgend jaar de complete ge schiedschrijving van Goes in de 18e eeuw kan verschijnen. De ge gevens ervoor heeft hij inmid dels vergaard. Wandelingen door Goes in de 18e eeuiu. Door Joost Adriaanse. Met illustraties uit de verzameling van Hans Lindenbergh. Uitgave Stich ting Maatschappelijke Belangen, Goes. Prijs 14,90 euro. Zuid-Bevelands dameskoor zingt in zorgcentra GOES - Het Zuid-Bevelands da meskoor treedt binnenkort twee keer op in zorgcentra in Goes en Heinkenszand. Het dameskoor is een niet-kerke- lijk en zingt licht klassieke liede ren. Het koor heeft enkele nieu we leden en een vernieuwd re pertoire. Op 23 december treedt het koor om 14.30 uur op in De Horst in Goes. Op 2 januari is er om 9.30 uur een optreden in zorgcentrum Dijkstede in Hein kenszand. door Mieke van der Jaqt Het mooiste moment is ais we ze uitzwaaien. Soms na twee maanden, soms langer. Zoals Cootje. Zij was in een net gezwommen. Een diepe wond van het touw. Gelukkig genezen zeehonden snel bij goede verzorging en krijgen ze na een tijdje weer zin om zelf vis te vangen. Cootje kreeg daar pas geleden weer zin in. Daarom brachten we haar terug naar zee en zwaaiden haar uit. Met een beetje geluk heeft ze onze hulp nooit meer nodig. Lenie 't Hart ZEEHONDENCRÈCHE PIETERBUREN Naam Postcode/plaats E-mailj- STEUN DE ZEEHONDENCRÈCHE Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar Stichting Zeehondencrèche Pieterburen, antwoordnummer 959. 9950 WL Pieterburen. U ontvangt dan een blanco acceptgiro thuis. Direct storten kan ook. GIRO 8020.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32