WMO kost gemeenten veel geld PZC Bestuur PvdA Goes stapt op uit onvrede Takes Care let wel op de paarden Op onze school wordt eigenlijk niet gepest Herinneringen aan oorlog in boek Oppasservice door studenten feel minder budget voor gezinszorg, vrijwilligers en zelfstandig wonen donderdag 15 december 2005 113 Auto's in de berm op A58 GOES - Op de A58 ter hoogte van Goes zijn gisterochtend rond acht uur twee auto's van de weg geraakt en in de sloot terechtgekomen. Een 33-jarige automobilist uit Vlis- singen had bij het inhalen de auto van een 23-jange auto mobiliste uit Arnemuiden geraakt Beiden verloren de macht over het stuur en reden in de berm De vrouw uit Arnemuiden is voor onderzoek met de ambulance overge bracht naar het ziekenhuis en kon na behandeling huis waarts. Parkeren in garages duurder MIDDELBURG - De nieuwe parkeerkelder onder het stadskantoor is goedkoop voor parkeerders, maar duur voor de gemeente. Er wordt namelijk te weinig gepar keerd en dat scheelt de gemeente 374.000 euro per jaar aan inkomsten. Daarom wordt het parkeren in de andere garages duurder. Parkeren op straat kost in Middelburg 1,60 euro per uur. Dat is het duurste tarief dat alleen geldt in een klein gebied in de binnenstad en alleen in de zomer. In de winter is het daar goedkoper. En hoe verder vanaf het centrum wordt geparkeerd, hoe lager het uurta rief wordt In de garages aan de Geere, Kousteensedijk, Achter de Houttuinen en de Kanaalweg kost een uur par keren 75 cent. De bezetting is daar goed, behalve aan de Kanaalweg. Hoewel de ambtenaren van de gemeente en van het waterschap Zeeuwse Eilanden daar hun auto stal len, is er vaak veel ruimte over. De parkeergarage levert daardoor te weinig geld op. Het tekort van bijna vier ton per jaar noopt tot maatregelen. De eerste die het college van B en W neemt, is de prijzen in andere garages te ver hogen van drie kwartjes naar een euro. Dat gaat in op 1 januari volgend jaar en brengt elk jaar 135.000 euro extra op. Extra parkeerborden in Hulst HULST - De gemeente laat borden plaatsen aan beide zij den van de Glacisweg in Hulst om bezoekers duidelijker te maken wat de aanduiding 'P-Noord' op het dynami sche parkeerverwijssysteem inhoudt. In tegenstelling tot de andere aanwijzingen op het parkeersysteem verwijst 'P-Noord' (nog) niet naar een parkeerterrein, maar naar de berm van de Glacisweg, waar alleen bij grote drukte in verband met evenementen parkeren is toegestaan. De ge meente zou zo'n parkeerterrein in die omgeving wel wil len, maar heeft de plannen daarvoor in verband met geld gebrek voorlopig op sterk water gezet. Om toch meer dui delijkheid te geven over 'P-Noord', worden bij wijze van tussenoplossing de borden aan de Glacisweg geplaatst. Die borden geven aan, dat parkeren in de berm toege staan is, op momenten dat 'P-Noord' volgens het parkeer- verwijssysteem beschikbaar is. Geen kikkerordes in Aardenburg AARDENBURG - In Aardenburg zijn dit jaar vanwege een gebrek aan kandidaten geen kikkerordes uitgereikt. Deze onderscheiding is al meer dan dertig jaar een tradi tie in de Kikkerstad. H. Leliaert van de organiserende ondernemersvereniging Ondernemend Aardenburg vindt het jammer dat de uitreiking niet door kan gaan. „We von den het geen goed idee zelf met kandidaten te komen. Na men moeten uit de bevolking komen. Ondanks diverse po gingen is dat dit jaar niet gelukt." door Harmen van der Werf het anti-pestproject van de jon- gerenraad hebben meegedaan. HEINKENSZAND - In Borsele Zeven waren dat er; 't Opstapje is deze week een anti-pestpro- in Driewegen. De Regenboog in ject op basisscholen afgesloten Nieuwdorp, De Linden in Nisse, met de uitreiking van een boek- De Linden in 's-Heer Abtsker- je vol met gedichten, verhaaltjes ke, De Leeuwerik in Lewedorp, en tekeningen over pesten. Het de mgr. Heijligersschool in Kwa- eerste exemplaar was voor de dendamme en dus ook de Van maakster van de tekening op de Borsseleschool. „Andere scho- voorkant, Amy Moerdijk uit len hadden genoeg op hun pro- groep zeven van de openbare gramma staan", vermoedde een Franck van Borsseleschool. begeleidend ambtenaar, „of wa ren er al mee bezig." 'Voor groot en klein moet je aar- De Van Borsseleschool was dat dig zijn', luidt de tekst die Amy ook, toen de jongerenraad aan- in vrolijke kleuren tekende. Op klopte. Leerkracht Lisette de de Franck van Borsseleschool is Visser: „Dat kwam goed uit." dat niet zo'n punt. Wethouder De groepen zes, zeven en acht Marga Vermue (jeugdzaken) die zijn op de Van Borsseleschool ge- Amy Moerdijk het eerste boekje combmeerd. „Je hebt dan toch gaf, vroeg vooraf wie er wel met kinderen van verschillende eens wordt gepest óf zelf pest. leeftijden te maken in één klas Eén jongen zei 'heel veel te wor- Het beste is er direct bovenop te den gepest', maar dat bleek la- zitten, als er iets gebeurt, zodat ter niet op school te zijn. „Bij het met escaleert. Al pratend los ons op school wordt eigenlijk je het meeste op. Maar er ge niet gepest", vertelde Djahnilla beurt weinig, hoor. Cappon, „want er zitten best De anti-pestboekjes met gedich- weinig kinderen op." ten, verhaaltjes en tekeningen Opvallend is dat juist de kleine- gaan naar alle basisscholen in re basisscholen in Borsele aan de gemeente Borsele. door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - Het boek 'Gevallen en gebroken' ver dient een plaats in het onder wijs op Thoolse scholen. Me deauteur Kees de Koning deed die suggestie deze week bij de presentatie van het werk in het gemeentehuis. Burgemeester W. Nuis, aan wie het eerste exemplaar werd uitge reikt, onderschreef het idee. Nuis noemde het herdenken van de Tweede Wereldoorlog belang rijk, ook voor de jonge genera ties. „De wonden zijn misschien geheeld. De littekens zijn onuit wisbaar." In het door Wally Blaas en Kees de Koning geschreven boek krij gen de 225 slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op en van Tholen en Sint-Philipsland een plaats. Blaas en De Koning, respectieve lijk voorzitter en secretaris van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen willen met het boek de herinnering aan de gebeurtenissen, inmiddels zestig jaar en langer geleden, levend houden. Blaas ging gisteravond in zijn inleiding in op de geringe hoeveelheid boeken die er zijn geschreven over de toch rijke ge schiedenis van Tholen. Hij miste een standaardwerk, met daarin de integrale beschrijving van de historie van de streek. Blaas gaf alvast een knipoog naar het aan staande vertrek van gemeentear chivaris Hans Zuurdeeg. „Moge lijk is het een mooi werk voor een oud-archivaris." Op de avond van de heemkunde kring werd ook het jaarboek 2005 gepresenteerd. Daarin doen leden van de vereniging en andere geïnteresseerden verslag van hun onderzoekswerk. Jan- nie Gunter-Knulst beschrijft on der meer aan de hand van een driehonderd jaar oude akte het avontuur van mannen uit Sint-Maartensdijk die een Frans schip kapen. Verdeelsleutel .ie van de verdeel- ieatel heeft op de Bevelanden roie schrik veroorzaakt. Wet- uader M. Velthuis van Tholen, evenals haar Goese collega 5 van Ewijk, al een jaar bezig voorbereidingen te treffen nee de invoering van de MO naadloos kan verlopen, ki met op zulke afwijkingen „We hebben steeds ge raagd hoe die verdeelsleutel K stand zou komen en telkens ïbbenwe begrepen dat we ons sa zorgen hoefden te maken, de berekening wordt een ot aantal variabelen gestopt eerlijk gezegd dachten wij het voor ons wel gunstig uit ipakken Zeeland is al jaren i mensen zo lang moge- itandig te laten wonen, hebben daardoor allerlei sa- •kingsverbanden die wel Eangavond in Rerk Tholen ILEN - 'Eeuwenlang ver- it' is het thema van de zang morgen, in de Grote in Tholen. de avond werken vier ko- mee het schoolkoor van de scholengemeen- ip Prins Maurits uit Middel- rms. het christelijk gemengd »r Cum nu met sangh uit fade Tonge, Vox Humana uit Band-Bath en het Hervormd oor uit Tholen. De zangavond egint om 19.30 uur. terstconcert ks ïEMELDINGE - Het christe ns ijk Zeeuws mannen ensemble s* azorgt zaterdag vanaf 19.30 ar een kerstconcert in de Ne- siands hervormde kerk in We- j, ifcge. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 «60 AA goes Te' (0113)315500 ^(0113)315669 f-nail: redactie@pzc.nl 'nternet wvvw.pzc.nl T-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam GOES - Boodschap aan alle eigenaren van een paardenhouderij: laat de vakan tiegidsen maar komen! Negen meiden van het Groen College in Goes zouden het wel van de daken willen schreeu wen. Paardenhouders gaan over het al gemeen maar weinig op vakantie, om dat hun dieren elke dag verzorging no dig hebben, maar nu is daar een oplos sing voor. De negen studenten hebben een paarden-oppasservice opgericht. Zoals bij zoveel leerrichtingen bestaan de eerste jaren van de opleiding 'Paar denhouderij en management' op het Groen College voor een groot deel uit theorie. Daarom zijn de negen meiden die oppasservice Takes Care hebben op gericht ook zo blij dat ze nu, in hun der de jaar, hun kenms in de praktijk mo gen brengen. Het hele jaar lang houden ze zich bezig met allerlei projecten. Ta kes Care is er daar één van. Paardenhouders kunnen vanaf nu met een gerust hart op vakantie. De meiden van het Groen College nemen de verzorging van de dieren over. foto Dirk-Jan Gjeltema meerd, dus dat is veelbelovend." In principe is het mogelijk dat de oppas service aan het eind van het schooljaar weer ophoudt te bestaan. „Dat zou ver velend zijn voor de paardenhouders die gewend zijn aan ons bestaan", beseft Jemey. „Maar als het een succes wordt, zullen de nieuwe derdejaars het project wel overnemen. Ze zouden wel gek zijn om het niet te doen." De meiden beslaan met hun paarden-op passervice in principe heel Nederland en een groot deel van België. „Als het nodig is blijven we slapen op de plek waar we werken", zegt Conchita. Jer- ney vervolgt: „We willen bij wijze van spreken best naar Friesland gaan als het nodig is, maai- dan moet het wel om een grote opdracht gaan. Ik maak die reis niet voor één dag." Paardenhouders die er om wat voor re den dan ook een paar dagen of zelfs een paar weken tussenuit moeten, kunnen een beroep doen op de studenten. Die kunnen de dagelijkse werkzaamheden helemaal overnemen. „Behalve de boek houding", zegt Jemey Spliethoff „Dat deel hoort wel bij onze opleiding, maar het lijkt me logisch dat paardenhouders ons niet in hun boeken laten kijken." De negen meiden, want het zijn vooral leerlingen van het vrouwelijke geslacht die voor de richting paardenhouderij kiezen, hebben inmiddels stage gelopen in verschillende stallen en beschikken dus over de nodige ervaring. Daarbij komt dat ze elke woensdag te vinden zijn bij de stal van paardenhouder Jaap Verboom in het gehucht Wissekerke. Dat is het praktijkbedrijf voor de jonge re studenten. Op het bedrijf verrichten ze alle voorkomende stahverkzaamhe- den en gaan ze met de paarden de wei in, zodat de dieren de broodnodige be weging krijgen, Veelbelovend De eerste maanden van het nieuwe schooljaar hebben de studenten ge bruikt om voorbereidingen te treffen. Nu zijn ze helemaal klaar om te gaan 'oppassen'. Met hoeveel ze naar een be paalde stal gaan, hangt af van de groot te van de paardenhouderij en de aard van de opdracht. „Klanten hebben we nog niet echt", zegt Conchita de Mail- lie. „Maar ik heb er vertrouwen in dat het snel gaat lopen nu we wat meer be kendheid aan onze service gaan geven. Heel veel mensen hebben al geinfor- Meer informatie over het project Takes Care, en andere dingen waar de meiden mee bezig zijn, is te vinden op de websi te www.hwi.goesnet.nl. Secretaris noemt veranderingen op kandidatenlijst staaltje van machtspolitiek door Frank Balkenende GOES - Het bestuur van de PvdA Goes gooit het bijltje erbij neer uit onvrede over de be moeienis van de raadsfractie met de kandidatenlijst. Daar door duikelden nieuwkomers op de lijst en kwamen bekende ge zichten op verkiesbare plaatsen. Om de fractie van vers en kwali tatief goed bloed te voorzien, zette de kandidaatstellingscom missie onder anderen W. Brou wer, die de ambitie heeft wet houder te worden, en M. Gom- mers op de verkiesbare plaatsen vijf en zes. Fractievolger L. van Zon en het zittende raadslid M. van Heugten-van den Burg belandden daardoor op de wip: plaats zeven en acht. Vanuit de fractie zijn vervol gens pogingen ondernomen om Van Zon en Van Heugten hoger op de lijst te krijgen ten koste van Brouwer en Gommers. Wethouder M 't Hart en fractie voorzitter H. Hoogerland nodig den de eerste tien kandidaten op de lijst uit voor een gesprek. In een brief van het afdelingsbe stuur, waarin het zijn ontslag aankondigt, staat dat kandida ten (lees: Brouwer en Gommers) in dat gesprek 'onder druk zijn gezet om de hun toebedachte plaats op te geven'. Het afde lingsbestuur vindt dat 'laak baar'. Brouwer wil er alleen maar over kwijt dat er in dat ge sprek niet 'werkelijk op basis van argumenten is gediscus sieerd'. Omdat Brouwer en Gommers niet zwichtten, zijn er vanuit de boezem van de fractie allerlei PvdA-leden die gewoonlijk nooit de ledenvergadering bezoe ken opgetrommeld, om in een stemming op 6 december Brou wer en Gommers af te serveren. Secretaris F. de Kaart van het PvdA-bestuur, die in maart af zwaait als raadslid, spreekt van een staaltje van ouderwetse machtspolitiek. „De fractie is te veel op de stoel van het afde lingsbestuur gaan zitten. Dat is trouwens al langer een pro bleem in de PvdA Goes. Om die reden zijn al eerder bestuursle den opgestapt." Dragende rol De Kaart onderstreept dat het afdelingsbestuur de opdracht had nieuwe, sterke kandidaten te zoeken om de noodzakelijke vernieuwing in de fractie door te voeren. Brouwer en Gommers bezitten volgens het bestuur en de kandidaatstelllingscom mis sie de kwaliteit een 'dragende rol in de PvdA-fractie te vervul len'. De interventie vanuit de fractie is reden voor het afdelingsbe stuur ermee te stoppen. „Wij hadden een missie en die mis lukt doordat er uit de boezem van de fractie een alternatieve lijst kwam", zegt voorzitter P. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Heilig Hartkerk, Piusplein, 19 45 uur Volkskerstzanga- vond mmv hervormde zangvereniging Jeduthun uit Middelharnis; HANSWEERT - Kaj Munk. 13.00 uur. Semorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10 00 uur: Sport en spel 55-plussers; 915-10.00 uur en 12.00-13.45 uur- Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos. biljarten; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur. Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; WEMELDINGE Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 13.30 uur. Kerstviering ouderen; YERSEKE Het Trefpunt, 13,00-17.00 uur; Biljarten. Bolderman van het afdelingsbe stuur. „De verantwoordelijk heid voor de vernieuwing ligt nu bij de fractie." Over de inter ventie zegt hij: „Onverstandig." Beiden beklemtonen dat er een democratisch besluit van de le denvergadering ligt, maar zijn over de uitkomst niet te spre ken. De Kaart begrijpt niet waarom Van Heugten en Van Zon de voorkeur genieten boven Brou wer en Gommers. „Met alle res pect, maar Van Heugten zit er al zestien jaar en is niet het sterk ste raadslid. Ook van Van Zon verwacht ik geen pittige discus sies. Het is slecht voor de PvdA dat twee kwalitatief goede kan didaten op zo'n lage plaats te recht zijn gekomen." De Kaart kan zich niet aan de in druk onttrekken dat fractievoor zitter Hoogerland en wethouder 't Hart het liefst plooibare, mee gaande mensen om zich heen verzamelen. Hoogerland vindt dat onzin. Hij wijst erop dat van de oude gar de straks nog maar drie mensen in de fractie blijven: hij, 't Hart en Van Heugten. De fractievoor zitter betreurt dat het afdelings bestuur de gang van zaken op deze manier interpr/teert. „Je kunt evengoed zeggen dat je waardering moet hebben voor de prestaties van Van Heugten en Van Zon. Van Heugten stond ongemotiveerd te laag op de lijst." Voor hem geldt echter bovenal dat de ledenvergadering een de mocratisch besluit heeft geno men over de kandidatenlijst. En over het gesprek met Brouwer en Gommers: „Ik heb niemand onder druk gezet." Nisse houdt actie voor dorpskrant NISSE - In Nisse worden zater dag een sponsorloop en andere activiteiten gehouden voor de dorpskrant. De sponsorloop, waaraan alle verenigingen meedoen, is van 13.30 tot 14.00 uur, waarna op het Dorpsplein boerenklomp- golf wordt gespeeld. De actie gaat vervolgens door in het dorpshuis, waar onder meer wa fels worden verkocht. De dorps krant in Nisse verschijnt vier keer per jaar. Om dat te kunnen blijven volhouden, is een reser vepotje nodig. geld kosten, maar ook goede zorg kunnen garanderen. Nu blijkt dat we daarvoor gestraft worden, als het doorgaat. In an dere gebieden in Nederland moe ten die infrastructuren nog wor den opgezet en we lopen de kans dat wij daarvoor moeten beta len." Ook Van Ewijk vreest daarvoor. „Er is ons altijd gezegd dat het totale, landelijke budget schoon aan de haak, hetzelfde zou zijn. Het is maar wat je onder schoon aan de haak verstaat. Nu begint het er sterk op te lijken dat het weer een verkapte bezuinigings operatie betreft, waarin de Zeeuwse gemeente gaan betalen voor gemeenten elders die hun beleid met voor elkaar hebben. Wij worden op deze manier ge dwongen stringentere keuzes te maken. Maar je kunt niet zeg gen: deze organisatie moet maar ophouden, of deze cliënt krijgt geen gezinszorg meer. Ga er maar van uit dat hier het laatste woord nog niet over gezegd is." Dat is ook de reactie van de Ka- pelse wethouder G. Burger, die evenals zijn collega's al een brief onder zijn neus heeft gekre gen. Geoliede machine Die brief is gericht aan de Vaste Kamercommissie voor de Volks gezondheid en ondertekend door alle Zeeuwse gemeenten en de provincie. De eerste vraag is hoe de verdeelsleutel tot stand is gekomen. De gemeenten wil len dat precies weten. Belang rijk punt is ook dat de bestuur ders in Den Haag beseffen wat er in Zeeland op het spel staat: de hele infrastructuur waarin zorg op maat kan worden gele verd: niet meer zorg, maar ook niet minder, dan nodig is. Als die geoliede machine, waaraan bestuurders geestdriftig bleven bouwen, wegens gebrek aan mid delen hapert of stilvalt, is de ramp niet te overzien. De WMO. die allerlei andere wetten als AWBZ, de Bijstands wet en regelingen gaat vervan gen, wordt officieel in 2007 inge voerd. In vier jaar tijd zouden de gemeenten van de historische budgetten, het geld dat nu aan gezinszorg, vrijwilligersonder- steuning en andere organisaties wordt uitgegeven, moeten 'toe groeien' naar de nieuwe verde ling. Voor de meeste Zeeuwse ge meenten komt dat neer op 'toe- krimpen'. gOES - Waar velen bang voor siren, dreigt opnieuw te gebeu- m Den Haag decentraliseert de gemeenten moeten bloe- G jfn De invoering van de nieu- 1 tl Wet Maatschappelijke On- j (iersleuning (WMO) lijkt tien nnde dertien Zeeuwse gemeen- jiD op verlies te zetten, sommi- ernstig, andere wat minder. ie^meenten Tholen en Kapel- trekken in de verdeelsleutel !j( |,et Rijk heeft uitgedacht, isn de allerkortste eindjes. gezinszorg, ondersteuning a vrijwilligerswerk, zorgver- Éfiwing en het stimuleren van gasenom langer zelfstandig te üjven wonen, zouden Tholen I jKapeUe respectievelijk 32 en f procent minder krijgen dan e nu aan wordt uitgegeven. [oord-Beveland zou het met 24 rocent minder moeten doen en eimerswaal zou 132 procent in keren. Voor Goes staat 17 pro- ent minder op de lijstjes. Hechts drie gemeenten, Sluis, Hulst en Borsele, gaan er een jfjje op vooruit. Borsele het -rek met 8 procent. De gemid- bekorting voor Zeeland is 12 recent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31