Vandalen slopen Jozef en Maria IJ PZC riiv Kerststallen op de openbare weg zijn niet meer veilig De vlijt Afkicken weer ISi puzzel Heer Bommel en de Denktank recept Konijn uit de wok Casper Hobbes donderdag 15 december 2005 door Rene van der Lee Kerstmis hoort te staan voor vrede op aarde, voor ver broedering en naastenliefde. Maar de laatste jaren brengt het geboortefeest van Jezus Christus een nieuw fenomeen met zich mee: kerstvandalisme. De lijst met voorvallen is lang. Een paar voorbeelden: van de kerststal in Nistelrode werd vo rig jaar tot twee keer toe het kin- deke Jezus gestolen. In een kerst stal in Tilburg moesten de ezel en het schaap het al eens bezu ren. En op het dak van een disco in Deurne werd in 1999 het hoofd van het kindeke Jezus te ruggevonden: het bleek afkom stig te zijn van een leeggeplun derde stal uit Odiliapeel In dat dorp wordt de stal sindsdien be waakt door camera's. „Dat schrikt toch af", zegt Jozef van (Advertentie) SWISSIFILi^ Perfectionisme in slaapcomfort Bedden De Slaapvoorlichter" voor Zeeland Beestenmarkt 12 Goes Tel. (0113) 23 22 13 Munster, die betrokken is bij het bouwen van de kerststal. „Maar het is elk jaar weer af wachten hoe het afloopt. Je mag toch hopen dat bij de jeugd een keer het verstand doorbreekt. En dat Onze Lieve Heer ons helpt." In Middelbeers is het al jaren een sport om de grote kerstboom in het dorpshart om ver te halen. Tot nog toe lukte dat bijna elk jaar. „Sinds zater dag staat-ie er weer", zegt hove nier Jac Kolsters. De gemeente is het kat-en-muis-spel beu en weigert al jaren de boom te beta len. Dat doet nu de onderne mersvereniging. In Middelbeers wordt de boom al drie jaar opge tuigd door de Bukkem-club, een groepje jongeren dat vroeger probeerde de boom als eerste omver te halen. „Het begon als een geintje: wie draait het hoog ste lampje uit in de boom? Dat werd telkens gekker. Waarom? Tsja, dat is moeilijk te zeggen. We hebben nu een stalen frame om de boom gezet, we hopen dat dat helpt." In de kerststal in Dongen zijn de beelden van Jozef, Maria en Je zus vier jaar geleden in het be ton gegoten, om zo vandalen de voet dwars te zetten. In het Friese Lemmer, waar de dieren in de stal vorig jaar ge trakteerd werden op stenen en vuurwerk, geven de organisato ren er de brui aan. „Daar heb ben wij natuurlijk ook wel aan gedacht", zegt Jurgen van der Heijden, die betrokken is bij de stal in Nistelrode. „Ons kindje Jezus is twee keer gestolen. Dit jaar konden we de motivatie om een nieuwe te maken niet op brengen. Van de andere poppen 'Pijn 1- Straf voor de zonde in hel of vagevuur; -2 Lichamelijk lijden, smart.' (van Dale, Groot Woordenboek Der Nederlandse Taal) Een chirurg die door huid en weefsel snijdt en ribben doorknipt om bij een ziek hart te komen, zal zijn patiënt, lang voordat het doel is bereikt, verliezen wanneer deze niet is verdoofd. Onbeteugelde pijn leidt tot dood, waanzin en komt geen enkele genezing ten goede. Na twee jaar te hebben gewerkt met mensen die aan zwa re verslavingen lijden, heb ik moeten conclude ren dat de meeste behandelmethoden barbaars zijn en in een aantal gevallen ronduit wreed. Dat ze de dood en waanzin zelden kunnen voor komen en dat terugval eerder gebruikelijk is dan uitzonderlijk. Voor degenen die zichzelf op slinkse wijze van het leven willen beroven is misbruik van midde- Meindert Inderwisch len moeilijk te bevechten. Sommige van mijn pa- tiénten verkiezen te sterven, maar durven dat niet toe te geven of weten het eenvoudigweg niet. Ze zijn beschaamd, onwetend of bang voor nog meer pijn. George Best, de grootste voetbal ler die Ierland ooit voortbracht, vertelde na zijn levertransplantatie dat zijn verblijf in een af- kickkliniek de meest gruwelijke ervaring van zijn leven was geweest en dat hij zichzelf had voorgenomen liever te willen sterven aan drank zucht dan ooit nog een dag in een dergelijke faci liteit door te brengen. Zijn begrafenis bracht tienduizenden mensen op de been. De publieke ceremonie zou een staatshoofd niet hebben mis staan. George Best was een publiekslieveling, een voetbalgod die maar al te menselijk door de knieen was gegaan. Had Best zichzelf aan het kruis genageld en daarmee de onmatigheid van de Ieren weggespoeld? Ik kan er het Messiaanse wel van inzien. Wie de biografie van Best leest, kan de oorsprong van zijn afhankelijkheid een voudig terugvoeren naar de vroege jeugd. Hij had een blessure opgelopen die. alle inzichien ten spijt, niet meer te genezen was. Toch is er een grote groep verslaafden die wel ontvankelijk is voor verheldering. Mensen die ergens, onderweg, trauma hebben opgelopen en verdoving nodig hadden om te volharden in het bestaan. Voor hen is de weg naar genezing vaak afgesloten door de kwelling van de 'craving': het hunkeren en smachten naar een middel dat al lang zijn oorspronkelijke potentie heeft verlo ren. Het dwangmatig gebruiken van gif om te- rug te kunnen keren naar een staat van welbevin- Zeeland: Guur weekend die beschadigd waren, hebben we een deel weer hersteld. We gaan door vanwege de positieve reacties, maar als dit vaste prik wordt, stoppen we ermee." GPD den. Euforie is niet langer aan de orde. Geluk is gereduceerd tot de absentie van pijn. Deze 'craving' is te behandelen. Niet volgens Spartaanse methodes, maar juist met een zeer humane benadering. Een chemisch proces waar bij het trauma van het afkicken serieus wordt ge nomen in plaats van het te zien als de gerechtig de straf. Vorige week was ik in Madrid om een van mijn beschermelingen te begeleiden naar een kliniek die 90 procent van de patiënten bin nen drie dagen ontgift en verlost van hun' 'era- ving'. Dat klinkt ongelooflijk. Voor mij is het ver bazingwekkender dat deze methode al twaalf jaar met succes wordt toegepast in Spanje, dat de formule onder licentie is overgenomen door dertig klinieken in de Verenigde Staten en dat het moederbedrijf inmiddels een Nasdeq-note- ring heeft. Voor meer informatie kunt u mij mailen op www.amorenpsyche.nl VI.ss.nBcn PZC/Meteo Consult '.ïj^Terneuzen De winter komt eind deze week even Door: Rei nier van deni wat dichterbij, maar een overtuigen de overval van koning winter wordt het allerminst, Hooguit speldenprik. Maar in eerste instantie wordt met een noords' tenwind alleen maar zachte zeelucht aangevoerd. Het is hei samenspel van hogedruk op de Oceaan en lagedruk boven Scandinavië dat deze noordwester in de rails houdt. Indete stroming zien we geregeld storingen mee komen. Tot dusver ze niet actief en passeren bovendien vooral 's nachts. Zo I» ook vandaag tamelijk bewolkt door een naar het zuiden we kend front. Er kan aanvankelijk ook een buitje vallen. Overda overheersen de droge perioden in ruime mate en van tijd toti laat de zon zich ook weer zien. De wind speelt een vrij duideij 1 rol in het weerbeeld. De noordwestenwind is aan de Zeemui kust veelal krachtig en kan buitengaats wellicht net even aai kracht 7 tippen. Het is verder zacht voor de tijd van het jaame een maximum van maar liefst 10 graden. Komende nacht blijft het zacht en later in de nacht kan het ook wat gaan regenen als voorbode van een actievere storing. Die brengt vrijdag overdag wat meer regen bij een tot hard aanwak kerende westnoordwesten- Opklarend wind. Later volgen enkele opklaringen maar vanaf de avond ook felle buien, moge lijk met hagel. Zaterdag belooft een nogal gure dag te worden met een koude noordwester en hooguit 6 graden. Ook dan buien met regen en hagel en een kleine kans op natte sneeuw. Na een vrij gure zondag wordt het alweer zachter. 'jar #- - 1£ - -JH r HORIZONTAAL: 1. Dorpsweide; 5. rivier in Schotland; 6. hevig; 8. man van adel; 11. gravure; 13. lof; 15. persoonlijk vnw.; 16. vroe ger; 18. bijwoord; 19. oude lengtemaat; 20. gewezen; 21. landbouwwerktuig; 23. bijbelse naam; 25. kledingstuk; 26. landtong; 28. afslagplaats bij het golfspel; 29. kattenkruid; 32. grote watervlakte; 33. ivoor; 34. nauwe doorgang. VERTICAAL: 1. Vogel; 2. gelofte; 3. troef kaart; 4. deel van een trap; 7. serieus; 9. een zekere; 10. stad in België; 12. voorzetsel; 14. muzieknoot; 16. loofboom; 17. belemmering; 22. persoonlijk vnw.; 24. loofboom; 25. dieren geluid; 27. snijwond; 28. ver; 30. lidwoord; 31. hoofddeksel. Op elke regel twee woorden invullen.Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Met deze uitroep maakt een vogel een schuiver (5); Gen gevulde baal met geld (7); 6. Gewezen inbreker die kri tiek heeft (8); Gemeentehuis (4); 7. Klaarspelen met lijnen (6); Met een Europeaan om kort te gaan (5) 8. Antwoord met verstand! (6); Al dat hollen in schuine richting (6); Verticaal: 1. Soort asbak waar men niets meer van hoort (7); Spelletje met weinig inzet (5); 2. Geen troebele drank (5); Een flinke afgang voor die vogel (6); 3. Die passen op punthoofden (6); Worden parasieten er wijzer van? (8); 4. Afscheidstoernee? (7); Vorderen in de Duitse staalindustrie (5) Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het vol gende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. 1. Eerder; 2. rivier in Oostenrijk; 3. kloosterling; 4. borste lig; 5. als gijzelaar nemen. Oplossingen van gisteren: Citaat: Fruit, spijl, vazal, trace, barok, azuur, havik, polka, spalk, jurk, stoof, poker. Zweed, stunt. Het citaat is van Hesiodos: "Geschenken sussen de goden en overre den de tirannen." Cryptogram: Horizontaal: 1. Genesis; 5. uit; 6. oma; 8. in, 9. solist; 11. knipoogje; 12. pisang. Verticaal: 1. Grut; 2. nettoloon; 3. smoking; 4. slaatje; 7. dikkop; 10. bits. Toevoegen: Hitchcock Kraak de Code: 5-0-2-5-6-4 D Puzzelland.com ©Toonder Studio's Met deze woorden liet hij Tom Poes aan de voet van de heu vel achter en begon met grote passen de betonnen vlakte te beklimmen. Nadat hij halverwege een vrachtauto gepas seerd was, liep hij op professor Sickbock toe, die hem met uitgestrekte hand tegemoet kwam. „Bent u de beheerder van dit pand?", vroeg de heer Dorkno- per met zuinige mond. „Welnee, mijn waarde", zei de geleerde. „Dat bent u zelf. Ik bekleed hier een dienende functie. Komt u toch binnen; dan zal ik u even op de hoogte brengen." Hij geleidde de bezoeker naar binnen, en omdat de vracht wagen nu ook wegreed, bleef het plein verlaten achter. Tom Poes dacht niet lang na. Hij keek even spiedend om zich heen en liep toen snel naar de uitgeladen cilinders, waarach ter hij dekking zocht. Het bleef zo lang stil, dat hij zich be gon af te vragen of hij zijn tijd niet beter kon gebruiken. Maar toen kwam Sickbock weer naar buiten, in gezelschap van de heer Steenbreek. „Nu zal het nut van mijn vinding bewezen worden, waarde heer", sprak de hoogleraar. „De ambtenaar zit in de denk tank. Ik verzeker u, dat zijn breinschaal opzienbarend zal oplopen." Dat je met een wok in de keuken alle kanten uit kunt wordt met het recept van vandaag bewezen. Het wilde of tam me konijnenvlees wordt in de wok gecom bineerd met een wildfond waarin rode port en honing wordt verwerkt. Voor 4 personen: 600 gr. konijnenfilets; zout; witte pe per uit de molen; ca. 3 eetl. maïzena; 3 eetl. (zonnebloem)olie; 4 knoflook- teentjes, in dunne plakjes gesneden; 40 gr. boter; 2 bosuitjes, ragfijn ge snipperd; 2,5 dl wildfond, uit potje; 2 dl droge sherry (manzanilla); 2 thee!, honing; ca. 750 gr. rood gestoofde peertjes. Maak de filets droog met keukenpapier. Snijd ze in plakjes en daarna in smalle reepjes. Strooi er wat zout en peper over en wentel ze door de maizena. Schud overtollige maizena er af. Verhit een wok en laat de olie er even door 'walsen'. Fruit er de knoflookplakjes zolang in tot ze goudbruin zien. Neem ze met een schuim spaan uit de wok en werp ze in de afval bak. Voeg de boter aan de olie toe. Wacht tot het schuim van de boter grotendeels is weggetrokken. Voeg het konijnenvlees in gedeelten toe en laat alles, onder voortdurend omschep pen, maximaal 4 min. zachtjes boven een niet te hoog afgestelde warmtebron, bak ken. Schuif het vlees daarna naar een zijde Hans Belterman van de wok. Roer de bosuitjes door de resterende olie en boter. Voeg na 1 min. wildfond en sherry toe. Roer alles krach tig door. Voeg wat zout, peper en de honing toe. Roer alles nogmaals goed door en schuif dan het konijnenvlees terug op de bodem van de wok. Schep alles enkele malen om en neem daarna de wok van het vuur. Presentatie: Schep het konijnenvlees met de saus in het midden op voorverwarmde borden. Schik er warme, eventueel in partjes ge sneden, rood gestoofde peertjes rondom. Geef er drooggekookte rijst, taglierini (De Secca) of zelf bereide spatzle bij. Wie een kerststal bouwt, kan dat beter binnen doen, zoals hier in het atrium van het Haagse stadhuis. foto Marcel Antonisse/ANP door Bill Watterson MAKV? ZBER LAN6E TERMIJN WEET IK WELKE KEUZE TOT9E BESTE HERINNERINGEN LE1PT. 0P LANdB TERMIJN IS HET BETER VOOR ME OM G0EP TE PRESTEREN OP SCHOOL EN SUCGEWOLTE WORPEN. OP KOfPTETERMUNlS HET GOED VOOR ME ALS K BUITEN GA SPELEN. In Noordwest-Europa wintert het niet. Op de Britse eiland»1 wordt het rond 9 graden met een beetje zonneschijn, m#'1 Schotland valt wat regen en motregen. Ook langs de Noors westkust, in Zuid-Zweden en Denemarken dooit het. Elders in Scandinavië valt af en toe sneeuw en vriest het wel, in Noordoost-Finland zelfs zeer streng. In zuidelijk Duitslano Tsjechië en Polen valt wat (natte) sneeuw, evenals aands noordkant van de Alpen. Aan de Italiaanse kant van de Alp* schijnt de zon. Vrij zonnig is het ook in Spanje en Portugi'" een stuk milder, rond 16 graden langs de kusten. InZuidwf Europa vallen een paar regen- of onweersbuien, maarvWf8 het op Cyprus toch nog 20 a 21 graden. Vooruitzichten Nautisch bericht Matige noordwestenwind, rond kracht 4. Goed zicht, kustwater meest tussen 5 en 8 graden. Waterstanden donderdag 15 decemberVM Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. vrijdag 16 december Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog water uur cm uur cm 1.27 221 13.40 227 1.46 242 14.01 250 1.02 208 13.16 213 1.21 165 13.35 170 2.56 138 15.11 144 3.05 163 15.25 169 3.29 170 15.52 174 2.25 256 14.36 261 3.16 163 15.31 168 Hoog water uur cm uur cm 2.11 222 14.26 232 2.31 244 14.45 256 1.46 208 13.58 219 2.06 164 14.18 176 3.30 139 15.56 149 3.45 163 16.05 174 4.16 169 16.36 179 3.08 257 15.19 268 3.56 163 16.16 173 L Lagedrukgebied H Hogedruk gebied _AA_ Koufront Ichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw kcMeregen mange regen zware regen Europa: Niet winters O Maan Laag water uur cm 7.48 176 8.13 186 7.26 171 7.35 123 19.5c 8.56 108 8.55 124 21.15 8.59 130 21.2c 8.40 198 21,0) 8.54 126 21U Laag water uur cm 8.26 8.57 8.05 8.16 9.25 9.35 9.39 9.22 9.46 184 193 180 131 115 131 136 21.55 205 21.33 132 2153

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2