Kerstpakketten weinig origineel Voor beleggen bestaan geen recepten PZC Lastenverlichting op wieltjes Levensloopregeling en ander verlof 27 Liever geld dan jaarlijkse doos met kerstverrassingen Zeeuwse werknemers verblijd met handdoek en boodschappen donderdag 15 december 2005 rariactie economie DEN DAAG - Een kerstpakket tal hit uitblijven van een sala- nsverhoging niet goedmaken. «Hkntniers hebben uiteinde- [jt liever een geldbedrag dan de jaarlijkse doos met kerstver rassingen. Voor komend jaar re kent de meerderheid van de werknemers op een loonsverho ging. Dat blijkt uit onderzoek van uitzendconcern Randstad onder 450 werknemers. De helft zou het pakket het liefst direct inruilen voor voor een hoger banksaldo. Eenvijfde vindt het kerstpakket onbelang rijk. Mannen hechten het minste waarde aan het pakket. Werkne mers zijn positief over het sala ris in 2006. Drieënzeventig pro cent van hen rekent op een loonsverhoging gelijk aan de in flatie of meer. De werkgever hoeft overigens niet te rekenen op begrip voor het uitblijven van een hoger salaris. Slechts de helft van de werknemers zou er enigszins begrip voor kunnen op brengen. Volgens Randstad hebben wer kenden mogelijk hogere ver wachtingen door de aantrekken de economie. GPD GOES - De ontvangst van het felbegeer de kerstpakket leidt jaarlijks in menig huiskamer tot tal van vergelijkingen, ffat krijg ik wat een ander niet krijgt? En zit er nu eens iets anders in dan vo rig jaar? Grote verassingen levert het meestal niet op. En ondanks signalen dat kerstpakketten hier en daar moder ner norden. lijken Zeeuwse werkne mers het ook dit jaar weer te moeten doen met wat boodschappen en een handdoek. Wat betreft de inhoud van kerstpakket ten zijn in Zeeland maar weinig trends te ontdekken. „Er zitten veel simpele boodschappen en weinig luxe-artike len inde pakketten van dit jaar", zegt LvanSchoote van Sligro in Vlissingen. Terwijl het bij Harry Verkaik in Mid delburg net andersom is. „De nadruk ligt op gezondheid en verzorging, ver telt Verkaik. „Dus pakken we nogal wat handdoeken, shampoos en lekkere luchtjes in." Originaliteit De onginaliteit lijkt ook dit jaar dus seer ver te zoeken. Toch is de conserva tieve wereld van de kerstpakketten wel degelijk in beweging. Zo heeft het be drijf Pluimen in Rotterdam iets nieuws bedacht „Wij verkopen activiteiten en belevenissen", legt eigenaar J. van der Pluijm uit. „Werkgevers geven die ca deau's aan hun medewerkers via een kerstpakket." Dus geen pannenkoekmix in het pak ket, maar een boekje waaruit de werk nemer een leuke activiteit kiest. Demogelijkheden zijn divers. Bungee- jumpen, karten, chocolade maken of afvallen met een coach; het kan alle maal jven doen werknemers hier echt jmplezier mee", vindt Van der Pluijm. is eigentijds, waardoor mensen idee krijgen dat ze serieus genomen en." Ru staat niet iedereen te trappelen om mt een boekje een activiteit te moeten Levensmiddelen, drank en verzorgingsartikelen zijn de weinig originele ingrediënten van de meeste kerstpakketten. foto C s Zorn/GPD kiezen om daarna buiten de deur het schriftenabbonnement bestellen." Vol- kerstgevoel te gaan beleven. „Sommige, gens Van der Pluijm heeft hij een gat in mensen genieten liever thuis op""de de markt gevonden. bank", weet ook de eigenaar van Plui men „Daarom zit er ook iets tastbaars in het pakket, zoals een fles wijn. En je kunt ook een koffiepakket of tijd- „We verwachten dit jaar 300.000 pak ketten te verkopen. Dat is 7,5 procent van alle kerstpakketten in Nederland", rekent hij voor. Desondanks lijken Zeeuwse werkge vers nog niet warm te lopen voor een 'belevenissenpakket'. „Via ons kun je een dagje Miniatuur Walcheren of Het Arsenaal cadeau doen", vertelt Van der Pluijm. „Dat is alles voor Zeeland. Nu ik het zo zie, valt ons aanbod in die provincie me ook een beetje tegen." Zeeuwse werkne mers zullen na de kerst dus niet mas saal op kosten van de baas zandkaste len gaan bouwen, de sauna bezoeken of pretparken aandoen. Volgende kerst be ter, misschien. door Mathijs Rotteveel DEN HAAG - Lex Hoogduin (19) is de langverwachte opvol ger van Jaap van Duijn als hoofd-econoom bij beleggings- toneem Robeco. Tot voor kort werkte hij bij De Nederlandsche In tegenstelling tot zijn voorganger zal hij beleggers niet van concrete voorspellin gen voorzien. „Voor beleggen is geen kant en klaar economisch recept te verzinnen." 1/ bent nu twee weken aan het mk bij Robeco. Wat gaat u an ten Hoen dan uw voorganger „Meer dan hij ga ik mij richten ■op internationale klanten en be- gen. We hebben in New York een kantoor met ruim hon derdmedewerkers. Daarnaast is de economie van de Verenigde Staten nog steeds de grootste te wereld. Ik ga dan ook een deel van mijn tijd daar door brengen. Dat deed Van Duijn Gnat u nu de beleggingsstrate gie voor alle Robeco-fondsen be- p nlen? „Nee. Elke individuele fondsbe heerder draagt zijn eigen verant woordelijkheid onder een zeke re centrale regie. Ik probeer ie dereen te voorzien van mijn in terpretaties van de wereldwijde economische ontwikkelingen. Daarmee kunnen ze doen wat ze willen. ledereen werkt in een andere carkt. heeft een ander product en heeft dus ook ook een andere Lex Hoogduin, hoofd-econoom bij beleggingsconcern Robeco. „Ik verwacht dat de Amerikaanse economie het ook in 2006 nog goed zal doen. Zo lang het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans groeit, blijft het gevaar echter bestaan dat de dollar daalt." foto Phil Nijhuis/GPD aanpak. Ik ga ze wel voorzien van de benodigde macro-econo mische informatie. Als ze die al lemaal zelf zouden moeten ver zamelen en interpreteren, be staat het gevaar dat ze dat te op pervlakkig doen." Maar u gaat beleggers dus niet vertellen wat de stand van de AEX is over een jaar? „Nee, daar doe ik geen precieze uitspraken over. Dat is van te veel onzekere factoren afhanke lijk. Ik kan bijvoorbeeld wel zeg gen dat de dollar op termijn moet gaan dalen. Het tekort op de Amerikaanse betalingsba lans is zo groot geworden, dat dat niet houdbaar is. Wanneer dat precies gaat gebeuren, is ech ter de vraag." En wat kunnen Robeco's fonds beheerders en andere beleggers nu met zo'n mededeling? „Ik verwacht dat de Amerikaan se economie het ook in 2006 nog goed zal doen. Zo lang het te kort op de Amerikaanse beta lingsbalans groeit, blijft het ge vaar echter bestaan dat de dol lar daalt. En hoe groter dat te kort wordt, hoe groter de kans op een snelle daling. Halverwe ge de jaren '80 daalde de dollar binnen twee jaar van 4 gulden naar anderhalve gulden. Ik wijs de Robeco-fondsbeheerders op dit gevaar, zodat zij ervoor kun nen kiezen het wisselkoersrisico af te dekken. Waarom zouden ze ervoor kie zen zo'n risico niet af te dekken? „Het afdekken van dit soort risi co's kost geld. En de kans blijft aanwezig dat de dollar door stijgt. Het afgelopen jaar be stond het gevaar voor een val van de dollar ook al. Maar de vraag naar de dollar bleef groot en hij steeg met zo'n 15 procent in waarde. Wie het afgelopen jaar gokte op een daling van de dollar zat er dus goed naast, hoe wel hij in theorie misschien ge lijk had." Kunt u - ongeacht alle onzeker heden - toch een concrete voor spelling doen? Hoe gaat het vol gend jaar met Europa? „Ik ben best positief over de Eu ropese economie en denk dat de ze volgend jaar met een procent of twee groeit. We hebben nog wel een achterstand op de Vere nigde Staten. De Amerikanen zijn veel beter ingesprongen op belangrijke veranderingen als de opkomst van internet, auto matisering en de groei van eco nomieën als China, Rusland en India. Dat is het slechte nieuws. Het goede nieuws is dat er geen redenen zijn te bedenken waar om wij die achterstand niet zou den kunnen goedmaken als wij dat willen." GPD Na tien kilometer kun je knap spijt krijgen van een watermeloen. Of vaneen lamsbout, een antieke klok met koperen gewichten of een paar solda tenschoenen. Je koopt iets in een im puls en vergeet de afstand die je er mee moet afleggen. De buit hangt in een tas aan je hand en je sjouwt je arm er bij kans mee uit de kom. Soldatenschoenen, lamsbout, antieke klokken en watermeloenen hebben iets ommeen. Ze zijn allemaal te koop op de wverwijkse Bazaar, voorheen de Zwar te Markt, geflankeerd door de Oosterse •uarkt met het rijkste aanbod vreemd e,en en de goedkope kappers. De twee Harkten vormen samen de grootste "verdekte markt van Europa, de Ba- raar waar elke zaterdag en zondag 50 l0' 80 duizend mensen naartoe trek ken. Allemaal met de auto. Maar die kun je niet met zijn kont tot aan de koopwaar parkeren. Bezoekers slente ren tot wel tien kilometer door de hal len van de Bazaar en moeten ook nog van en naar hun auto lopen. Het kleine leed dat hier geleden wordt moet internationaal herkenbaar zijn. Je sjouwt je een ongeluk als je wat koopt. En dat hoeft helemaal niet. Wiel tjes onder je watermeloen! Ze zijn er al lang in soorten en maten, maar ze wil len maar niet deugen. Boodschappen tassen op wielen. Stijve lelijke, volumi neuze gedrochten die je aanschaft uit bittere noodzaak en niet voor je lol. En probeer er maar eens een kratje bier in naar beneden te laten zakken. Of nog erger. Probeer dat kratje er thuis maar weer eens uit te hijsen. Het is verba zend dat het nog altijd niet bestaat. Een vehikeltje dat op de heenweg nau welijks meetelt omdat het ingeklapt is tot het formaat van een vulpotlood, maar uitgeklapt terug naar huis alle boodschappen voor je draagt. Bart van Kampen, het brein achter de Beverwijkse Bazaar die 25 jaar geleden als de Zwarte Markt begon zond dit jaar een dringend verzoek de wereld in. 'Maak een slim karretje'. Het werd op gepikt door student industriële vormge ving Gert Maass (inmiddels afgestu deerd) die om te beginnen ging kijken hoe het leed er precies uitziet dat op markten en in winkelcentra wordt gele den. In Beverwijk zag en fotografeerde hij mannen en vrouwen met vaak aan elke hand vier of vijf volle plastic tassen waarvan de hengsels in hun vingers sne den. Maass bedacht een haak aan een stok op een wieltje dat de mensen van de last bevrijdt. De plastic tassen kun nen aan de haak. Het was een oefening, op zoek naar het ideale boodschappen- karretje. De tweede stap was meteen al zo ver vooruit dat de directie van de Bazaar het de vormgever mogelijk maakte om het concept uit te kunnen werken. Gert Maass had een karretje gemaakt - opgevouwen zo klein als een paraplu - dat aan een band over een schouder ge dragen kan worden. Uitgevouwen zijn het twee benen in spreidstand op wiel tjes aan een stok met een handvat. Twee dwarslatjes aan de benen, net bo ven de wieltjes kunnen een last dragen, en een haak onder het handvat houdt Maatregel Honeywell was terecht LUXEMBURG - De Europese Commissie heeft destijds te recht een veto uitgesproken over de overname van indus- triegroep Honeywell door branchegenoot General Elec tric. Ondanks enkele foutjes was de eindbeoordeling van de Commissie, dat het samengaan van de twee bedrijven tot een te sterke marktspeler zou leiden, correct. Dat heeft het Gerecht van Eerste Aanleg, onderdeel van het Europees Hof in Luxemburg, gisteren gevonnist. In 2001 stuitte het overnameplan op een Brussels verbod om dat het duo een te sterke positie zou krijgen in met name de luchtvaartmarkt. ANP Crédit Agricole reserveert PARIJS - Crédit Agricole, de grootste bank van Frank rijk, wil de komende drie jaar zijn positie op de Europese markt flink uitbreiden middels extra investeringen en ac quisities. Het concern zet daar 5 miljard euro voor opzij. Dat werd gisteren bekendgemaakt De financiële midde len komen uit de reserves van de bank. Crédit Agricole wil op de West-Europese markt via ge richte aankopen groeien in particulier bankieren. Deze strategie is vooral gericht op de landen in Centraal en Oost-Europa en het Middellandse Zeegebied. ANP/DPA Hogere winst voor Bouygues PARIJS - Het Franse concern Bouygues (telecom, bouw en media) heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een winst gemaakt van 648 miljoen euro. Dat is 26 pro cent meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. De nettowinst viel 52 miljoen euro lager uit door een voor ziening die Bouygues trof voor een boete van 58 miljoen euro wegens het maken van prijsafspraken. ANP/AFP Boeing sleept grote order binnen SYDNEY - De Australische luchtvaartmaatschappij Qan- tas heeft een order geplaatst voor 65 nieuwe Boeing 787 Dreamliners voor Qantas en haar prijsvechter Jetstar. De toestellen worden vanaf 2008 door de Amerikaanse on derneming geleverd. Dat maakte Qantas gisteren bekend. Het bedrijf heeft bovendien een optie genomen op nog eens vijftig 787's. ANP/AFP Ex-topman Banca Popolare vast ROME - De voormalige topman Gianpiero Fiorani van Banca Popolare Italiana (BPI) is dinsdag aangehouden in verband met vermeende onregelmatigheden bij BPI's po gingen om Banca Antonveneta over te nemen. BPI wilde met de overname van Antonveneta verhinderen dat ABN Amro de bank zou overnemen, maar dat plan mislukte. Fiorani nam in september ontslag nadat hij eerder was ge schorst als bestuursvoorzitter van BPI in verband met een onderzoek naar handel met voorkennis, marktmanipula- tie en het tegenwerken van toezichthouders. Fiorani on derhield nauwe banden met Antonio Fazio, de president van de Italiaanse Centrale Bank. In afgeluisterde telefoon gesprekken bleek de BPI-topman samen te spannen met Fazio in de overnamestrijd. ANP/AFP profijt samen met een lus van elastiek tassen vast. Het karretje weegt nog geen kilo, maar kan makkelijke een zak cement aan. Kleinigheidje. Het blijft niet staan, je moet het vasthouden. Daar heeft Maass nachten wakker van gele gen tot hij zijn vondst deed. Hij maakte een prototype van een onderstel waar bij de wieltjes aan twee poten zijn be vestigd evenwijdig aan de koker waar in het hele karretje is verstopt. De po ten draaien om een asje. Uitgeklapt zit ten de wieltjes achter de koker en vor men de poten naar voren een vorkje met dezelfde functie als het horizontale blad van een steekwagentje. Geniaal. Binnenkort is het wagentje in produc tie. De eerste is al besteld, bij deze. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam Met de levensloopregeling die per 1 januari 2006 in gaat, kunnen werknemers sparen voor een verlofperio de. Door alle publiciteit rond de levensloopregeling zou je bijna vergeten dat er nog méér verlofregelingen zijn. Welke zijn dat ook alweer en hoe worden ze gefinancierd? Voor onverwachte situaties waarbij men een paar uur tot enkele dagen vrij moet heb ben vanwege bijzondere per soonlijke omstandigheden is er het calamiteitenverlof. Denk aan een gesprongen wa terleiding of een sterfgeval in de familie, waardoor er van alles moet worden geregeld. Een werkgever mag een rede lijk verzoek voor calamitei tenverlof niet weigeren. Het salaris wordt in principe ge woon doorbetaald. Kortdurend zorgverlof is be doeld om een partner, kind of eigen ouder te verzorgen die niet langer dan twee weken ziek is. Per twaalf maanden mogen maximaal tien dagen opgenomen worden als er vol tijds gewerkt wordt. Wie min der werkt, mag een evenredig deel opnemen. De werkgever mag het verlof alleen weige ren als hij daar goede rede nen voor heeft. Tijdens het verlof moet zeker 70 procent van het loon worden betaald. Dit is ten minste het mini mumloon, maar nooit meer dan het maximum dagloon. Wanneer u als werknemer hulp biedt aan een partner, kind of ouder die levensbe dreigend ziek is, kunt u in aanmerking komen voor lang durend zorgverlof. Deze rege ling is halverwege dit jaar geïntroduceerd. U mag per jaar gedurende maximaal zes weken voltijds onbetaald ver lof opnemen of gedurende een periode van maximaal 18 weken in deeltijd gaan wer ken. De uren die niet gewerkt worden, worden ook niet ver goed. Het verlof kan gefinan cierd worden uit de levens loopregeling. Ook geldt weer dat de werkgever het verzoek voor verlof alleen mag weige ren als het werk daardoor in de problemen zou komen. Wie ten minste een jaar in dienst is bij een werkgever kan voor een kind jonger dan acht jaar ouderschapsverlof opnemen. De standaardrege ling is dat men 13 keer hel aantal uren dat per week ge werkt wordt mag opnemen, verspreid over zes maanden. Daarbij mag maximaal de helft van het normale aantal uren gewerkt worden. In prin cipe wordt het ouderschaps verlof niet doorbetaald. Voor het ouderschapsverlof en de bovengenoemde verlofregelin gen geldt dat er bij CAO of met de ondernemingsraad an dere afspraken kunnen zijn gemaakt wat betreft doorbe taling, spreidmg van uren en dergelijke. Deze afspraken - die meestal gunstiger zijn dan de wettelijke regelingen - zijn dan bepalend. Betaalt de werkgever het ouder schapsverlof gedeeltelijk door, dan kunnen ouders voor de onbetaalde uren de le vensloopregeling gebruiken. Bij die levensloopregeling kunnen werknemers jaarlijks maximaal 12 procent van hun salaris opzij zetten om in de toekomst een periode van verlof te financieren: een sab batical, een educatief verlof, een verlof voorafgaand aan pensioen of welk ander verlof dan ook. Maximaal mag er 210 procent van het salaris gespaard worden. Voor elk jaar dat er gespaard wordt, is er recht op een heffingskor ting in de inkomstenbelas ting. Die is in 2006 maximaal 183 euro en wordt uitbetaald in het jaar dat het levensloop kapitaal wordt uitgekeerd. De levensloopregeling kent geen wettelijk recht op ver lof. Er is echter wél een wette lijk recht op ouderschapsver lof en langdurend zorgverlof. Het kapitaal dat is opge bouwd met de levenslooprege ling kan dan ingezet worden om deze verlofvormen te fi nancieren. Wie ouderschaps verlof opneemt én tegelijker tijd deelneemt aan de levens loopregeling kan voor de niet doorbetaalde uren rekenen op een extra belastingvoor deel: de ouderschapsverlof korting. Die bedraagt vijftig procent van het bruto mini mumloon per verlofuur. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27