Hockeyers zijn weer hardleers ICI PARIS XL PZC Ik heb het karakter van een vechtjas 2( Kleine ploeg naar NK zwemmen Australië verslaat Oranje 23% 34% I 39,95 35,4! donderdag 15 december 2005 door Jeroen Dellebeke GOES - Nadat dit weekend de EK kortebaan in Triëste is geweest, staat het Nederlands zwemkampioenschap kortebaan voor de deur. In het Sloterpark- bad komt komend weekeinde vrijwel de gehele Nederlandse zwemtop in actie. Uiteraard is Zeeland ook vertegenwoordigd, zij het met een minimale selec tie. Kevin Hondsmerk en Josje van Houwelingen van De Schelde komen het meest aan de start. Hondsmerk komt uit op alle vrije-slagonderdelen en de 200 en 400 meter wisselslag. Of Van Houwelingen ook aan het NK meedoet, is nog twijfelachtig. De zwemster uit Temeuzen kampte vorige week met een oor ontsteking en werd rust gead viseerd. Met alle rugslag on derdelen, de korte vrije slag-af standen én de 200 wissel heeft ze een heel druk programma. Scheldestroom vaardigt Jurjen Pater en Ryan Verplanke af. Pa ter start op de 50 en 100 meter schoolslag; Verplanke enkel op de 100 meter schoolslag. Zij krijgt daarbij concurrentie van Stephanie Rombout (Koe wacht), die naast starts op de 50 en 100 meter school ook aan de bak kan op de 100 vrij en 200 meter wisselslag. De enige ande re vrouw in de Zeeuwse ploeg is dan nog Jacqueline Boonman, die laatst op de 100 meter vlin derslag. Niek de Ridder komt namens de Sasse ploeg De Bruinvis in ac tie. Met starts op de 200 rug, 200 en 400 vrij en de 200 en 400 wissel is ook zijn programma, die hij afwerkt in een aparte jeugdcategorie, redelijk vol Met een schuin oog kijken de Zeeuwse ploegen natuurlijk ook naar de Zeeuwen die hun heil bij de grotere zwemploegen heb ben gezocht. Stefan de Die (De Dolfijn) verkeerd in bloedvorm. Met een plek in de professionele ploeg van TZA komt de negen tienjarige Terneuzenaar uit op de 50, 100, 200 en 400 vrij én de estafettes. Maartje van Keulen en Ineke Goossens, uitkomend voor SBC 2000 uit Breda, mengen zich ook tussen de honderden deelne mers in het Sloterparkbad. Van Keulen komt uit op de middel lange afstanden: de 200 en 400 vrij, de 200 en 400 wissel en de estafettes. Ineke Goossens, een sprintster, start op de 50 en 100 vrij. Ellen van de Velde, die Scheldestroom deze zomer ver ruilde voor de Zoetermeerse ploeg WVZ, staat op het start blok bij de 50 en 100 meter schoolslag. (Advertentie) door Martijn Krullaars CHENNAI - Het kwam wat raar over. De hockeyers haden verlo ren van Australië (2-3), door wéér een persoonlijke fout in de slotfase, maar was dat nu echt zo erg? De ploeg had toch goed ge speeld? En de finale van de Champions Trophy is nog steeds haalbaar. Alleen nog even win nen van gastland India... De feiten kloppen. Wint Oranje morgen in het laatste pouleduel van India, dan staat het zondag in de finale, met opnieuw Au stralië als tegenstander. De ploeg die Nederland een dik jaar geleden in de verlenging van olympisch goud beroofde en gisteren twee minuten voor tijd van een punt. Geert-Jan Derikx ging in de fout, doelman Guus Vogels greep niet kordaat in, Mi chael McCann profiteerde dank baar: 2-3. Het slippertje van Derikx was zeker niet het eerste van het toernooi. Tegen Duitsland liet het middenveld het in het zicht van de haven afweten en werd de zege uit handen gegeven, te gen Spanje leverde Taeke Taeke- ma zo maar een bal in en kwam Spanje nog tot 3-2 terug. De kostbare punten werden daarna maar net veiliggesteld. Balen Diezelfde Taekema leek giste ren de man van de wedstrijd te worden. Die waardering kreeg hij na afloop ook in de tastbare vorm van een schaal, maar daar had de laatste man even geen boodschap aan. Natuurlijk, hij was blij dat hij eindelijk zijn eer ste strafcorners had verzilverd, maar het resultaat vergalde zijn feestje. „Ik baal dat we verloren hebben." Daarmee kwam ook meteen een einde aan zijn negatieve relaas. „We hebben een goede wed strijd gespeeld en houden er ze ker een positief gevoel aan over." Maar die persoonlijke fout dan, Teun de Nooijer is in de wedstrijd tegen Australië hard onderuit gehaald door een tegenstander. foto Koen Suyk/ANP de zoveelste vlak voor tijd? „Dat zal ook altijd blijven gebeuren, want je kunt er nu eenmaal niet op trainen. Je wint een toernooi niet door een lage foutenlast. Je wint een toernooi door je eigen kansen te benutten. Dat is niet genoeg gebeurd." Maar ook dat zou goedkomen, beloofde Taeke ma. „Het niveau dat we hier heb ben is al veel beter dan op het EK", beweerde Oltmans. „En dat tijdens een Champions Trop hy in december, een periode die ons eigenlijk helemaal niet goed uitkomt. Ik denk dat het van daag onze beste wedstrijd tot nu toe was. We hebben dominant gespeeld tegen de olympisch kampioen, dat is een goede zaak." GPD duiven Afgetreden duivenvoorzitter Rinus Laban was altijd gedreven door Fred Rabout THOLEN - Voor het vele werk dat het voor de Zeeuwse afde ling van de duivensport heeft ge daan, werd Rinus Laban op zijn afscheidsvergadering beloond met een staande ovatie. De voor zitter, die de afdeling in totaal 26 jaar heeft gediend en wordt opgevolgd door Peter Provoost uit Hulst, was tijdens de mani festatie in Yerseke al erelid van de afdeling gemaakt. Op de na jaarsvergadering in Kapelle kwam daar nog een oorkonde bij. Beide onderscheidingen hebben een apart plekje gekregen op het duivenbureau van de voorzit ter in de woonkamer aan de Meanderlaan in Tholen. Van daaruit liepen de lijnen van de Zeeuwse duivensport de afgelo pen 26 jaar. Laban toonde zich blij verrast met de vele reacties. „Van het applaus uit de zaal ben ik zelfs een beetje emotio neel geworden, want het is toch een signaal dat ik niet alles fout heb gedaan." Rinus Laban was voor de Zeeuwse afdeling een rasbe stuurder. Je was voor hem of te gen hem, maar voor de manier waarop hij voorstellen van het bestuur lanceerde, konden zelfs de felste tegenstanders nog wel enig respect opbrengen. De man van de zaterdagvlie gers, die begin jaren negentig 34 keer rond de tafel moest met de collega's uit de zondagsvliegerij om de opgelegde fusie (NPO) er doorheen te krijgen, beschouwt die periode als één van de moei lijkste uit die 26 jaar. Verder noemt hij zaken als Alblis 1997, toen een aantal duiven door de hitte tijdens het vervoer om kwam, de dopingaffaire binnen de afdeling twee jaar geleden en memoreert hij de dissidente groep van dertien tijdens en kort na de fusie, die compleet dwars gingen liggen, omdat de groep het volledig oneens was met het beleid. Sterke ploeg Laban, 59 jaar en van beroep technisch ambtenaar openbare werken bij de gemeente Tholen, zegt nooit met de gedachte ge speeld te hebben om in die moei lijke periodes uit te stappen. „Ik heb er ook nooit slecht van gesla pen, maar als ik dan toch eens wakker werd, speelde het wel door mijn hoofd. Maar ik had een sterke ploeg naast me, die me er altijd weer doorheen sleep te. En bovendien heb ik het ka rakter van een vechtjas. Als ze me tegen mijn schenen schop pen, kunnen ze in het verdere verloop van de wedstrijd wel een tik terug verwachten. Bij mij stond het belang van de dui vensport bovenaan. Niet het ge kissebis tussen de mensen, want wat me wel is opgevallen is dat er veel verschillende soorten dui ven zijn, maar nog veel meer ver schillende soorten mensen." Het is oom Leunis Laban ge weest die neefje Rinus in de dui vensport bracht. „Mijn oom was stoffeerder en duivenmelker. Nog steeds herinner ik me twee uitspraken van hem: 'wie zijn geld wil zien verstuiven, rookt tabak en speelt met duiven'. En: 'wie in de duivensport wil sla gen, moet tegenslag geduldig dragen'. Ze zijn me altijd bijge bleven en gelden ook nog in 2005. Mijn oom had niet alleen spreuken voorradig. Hij timmer de een kotje op vier paaltjes voor me en ik was op mijn tien de jaar duivenmelker. In 1959 al werd ik lid van de De Trouwe Duif op Tholen." Als duivenmelker heeft hij nooit echt grote prijzen gehaald. La ban pakte wel zijn prijsjes mee in de vereniging en het rayon, maar daar bleef het bij. Als be stuurder werd hij na zijn dienst tijd in 1967 al secretaris van de De Trouwe Duif. Hij reisde met de grote bestuurlijke namen uit die tijd, zoals Van Es en Huis- soon, naar de bondsvergaderin gen (zaterdagvliegers) in Biltho- ven. Jenny Toen in 1979 rayonvertegen woordiger Piet Noordijke uit Scherpenisse moest worden op gevolgd, werd hij tot zijn eigen verbazing in het Dorpshuis van Kruiningen gekozen tot voorzit ter van de Zeeuwse zaterdagvlie gerij. „Mijn eerste reactie was: hoe moet ik dat thuis aan Jenny vertellen. Want ik was niet met de bedoeling naar Kruiningen gegaan om als voorzitter terug te keren. Jenny heeft het me ge lukkig nooit kwalijk genomen. Sterker nog, ze heeft altijd pal achter me gestaan." De bestuurlijke capaciteiten van Laban bleven ook landelijk niet onopgemerkt. Vrij snel kwam hij in het bondsbestuur, waar hij later zelfs nog zeven jaar voorzitter is geweest. In die zelfde periode was Laban ook nog landelijke bestuurslid van het NPO. Vanuit dat orgaan werd destijds de dubbelfunctie verboden, zodat hij moest kie zen. Laban koos voor 'zijn Zee land'. In het begin van de jaren negentig kreeg hij als zodanig met de fusie te maken, die van bovenaf werd opgelegd. „Het werden moeizame onderhande lingen, die me 34 vergaderingen en acht extra vrije dagen gekost hebben gekost." Culturen Twee totaal verschillende cultu ren moesten bij elkaar worden gebracht. „Dat van het 'zuunige Zeeuwse' van de zaterdagvlie- Rinus Laban: „Van het applaus uit de zaal ben ik zelfs een beetje emotioneel geworden, want het is toch een signaal dat ik niet alles fout heb gedaan." foto Dirk-Jan Gjeltema gers bij dat bourgondische van de zondagsvliegers. Bovendien stonden die zondagsvliegers niet echt te trappelen om van hun zondag af te gaan Mis schien had het ook wel een beet je met de godsdienst te maken. De zondagvliegerij had 1900 le den, wij op zaterdag 1300. Wij lagen op dat gebied dus onder, maar hadden onze zaakjes wel keurig op orde. Financieel wa ren er weliswaar geen reserves, maar ook geen schulden." Onrustig „Het bleef na de fusie nog een paar jaar onrustig, maar we heb ben de gelederen aardig geslo ten, al blijven er altijd golven, zelfs in een aan alle kanten afge sloten meer." Hoe ziet Laban de toekomst van de duivensport? En waarmee za delt hij zijn opvolger Peter Pro voost uit Hulst op? „Van opzade len is geen sprake. Ik zal bij springen waar ik moet bijsprin gen. Er komen problemen op ons af, dat weet iedereen die bij de duivensport betrokken is. Het aantal leden zakt drastisch, het aantal duiven bleef lang op peil, maar laat nu ook een terug gang zien. En daarnaast is er het vervoer. Dat zal meer gecen traliseerd moeten worden, al zit de vaak oudere duivenmelker daar niet op te wachten. Centra liseren we niet, dan zullen de reiskosten de pan uitrijzen en zullen er nog meer leden afha ken. De kosten van de dui vensport zullen dus zeker hoger worden. Het aantal verenigin gen zal tussen nu en tien jaar misschien wel halveren. Maar verder heeft de duivensport toch een bepaalde gebonden heid." „Wat ook zorgen baart, is dat het aantal vrijwilligers terug loopt. Hoe we voor jeugdige aan was moeten zorgen, weet ik niet. In Zeeland doen we met de jeugdcommissie veel werk, maar ook sommige verenigingen en niet te vergeten de individue le leden doen dat. Het probleem is: hoe houd je ze vast. Veel jon geren verlaten de provincie en gaan studeren. In dat kader past geen duivensport meer. Maar laat ons niet te pessimistisch denken. Ik ben ervan overtuigd dat de duivensport zal blijven bestaan. En dat er na Laban en Provoost weer een nieuwe voor zitter komt." f,r KORTING KORTING Nina Ricci L'Air du Temps Eau de Toilette 30 ml met zeep 50 gram lo ,VI> Dolce&Gabbana Light Blue Eau de Toilette 25 ml met gratis bathgel 50 ml of bodylotion 50 ml il,95 Burberry Brit Eau de Toilette 30 ml met gratis bodylotion 50 ml 31,50 Dior ]'adore Eau de Parfum 30 ml met gratis bodylotion rA 50 ml 31,50 Lolita Lempicka CA Eau de Parfum 30 ml 3.1,!>U Thierry Mugier Angel Eau de Parfum 25 ml navulbaar met gratis showergel 25 ml en TOO1» bodylotion 30 ml Hugo Boss Boss Soul Eau de Toilette 50 ml met gratis deostick 75 gram t.w.v. 18,78 Lacoste Pink Eau de Toilette 50 ml met gratis bodylotion 150 ml t.w.v. 23,98 Voor de dichtstbijzijnde ICI PARIS XL winkel kijkt u op www.iciparisxl.nl. Kortingen zijn van de adviesprijs en gelden niet voor de geuren van Viktor&Rolf en Narciso Rodriguez. Aanbiedt zijn geldig t/m 31 december 2005, zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehoud?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20