Heerenveen door dankzij late goal Standard houdt droom levend Reserves AZ kloppen aan de poort Wereldbeker Sluiskil is totaal uitverkocht Willem II dieper in problemen na verlies 19 friezen scoren in slotminuut en eindigen op derde plaats in groep donderdag 15 december 2005 SLUISKIL - Voor hel hoofd- mm van de worldcup bil aal ia Sluiskil is geen toe- Lsbarlje meer te krijgen, hewedstrijden op vrijdag, zaler- a, en zondag zijn zes weken JJJ levoren al totaal uitver- tocht- ffe worden nog bestookt met anvragen, maar er is geen stoel -#r vrij", verzekert organisa- ••evoorzitter Meerten DaUinga. jjjj toernooi wordt van maan- 52g23 tot en met zondag 29 ja- nuari gespeeld in Het Meulen- gat in Sluiskil. Door een aanpassing van de speelzaal, met de bouw van extra tribunes, wordt meer ruim te gemaakt om bij de belangrijk ste partijen meer toeschouwers te kunnen bergen. Op de slotdag worden twee biljarts verwijderd en wordt de maximale capaci teit benut. Dallinga: „Dan kunnen we met de ruimte voor de Vip-boxen meegerekend vierhonderd man publiek toelaten." Voor toe schouwers die niet in de speel zaal kunnen, wordt een ruimte gebouwd waar de wedstrijden van het hoofdtoernooi op groot scherm zijn te volgen De inschrijving voor de spelers, die is geopend op 1 december, sluit volgende week dinsdag. Donderdag, op de ochtend voor de persconferentie, verricht de Belgische wedstrijdleider Van Ingelgem de loting voor de voor ronden, die op acht biljarts wor den gespeeld. Van het maximale aantal van 144 inschrijvingen waren er gisteren al 120 binnen. Verwacht wordt dat er vanuit Azië en Amerika nog spelers door de bonden worden aange meld. De twaalf spelers uit de top van de wereldranglijst, die automatisch zijn geplaatst voor het hoofdtoernooi, hebben hun komst al bevestigd. De twee wildcards van de KNBB (Nederlandse bond) en de organisatie zijn inmiddels toegezegd aan Raimond Burg man en John Tijssens De Sluis- kilse organisatie heeft de wereld bond verder verzocht ook een wildcard aan Roland Forthom- me te geven. Op de persconferentie wordt vol gende week donderdag een sportpanel geleid door de Belg Louis de Pelsmaecker. Daarin zullen Hennie Kuiper (ex-top- wielrenner), Jean Paul de Bruijn (biljarter uit de toptien van de wereldranglijst), Dolf Roks (voetbaltrainer van RBC) en Dennis de Nooijer (ex-profvoet- baller, nu trainer van Zaamslag) zitting hebben Met het hele toernooi om de worldcup is een budget van 180 euro gemoeid De organisatie, ondergebracht in de Stichting BEST (Biljart Evenementen Sluiskil Temeuzen), hoeft zich met honderdtwintig sponsors geen zorgen over de financiën te maken. Ypnnfi7fi sportredactie HEERENVEEN - Heerenveen heeft zich woensdag in de slotse conden tegen Levski Sofia naar de derde ronde van de Uefa Cup geknokt: 2-1. Invaller André Hanssen schoot de Friezen naar de derde plek in groep F. Man United herstelt zich MANCHESTER - Manchester United heeft zich gisteren in de Engelse voetbalcompetitie enigs zins hersteld van de slechte vori ge week, waarin de ploeg Euro pees werd uitgeschakeld en in de competitie punten werden verspeeld. Gisteren won de ploeg van trai ner Ferguson thuis soeverein set 4-0 van Wigan Athletic. Ruud van Nistelrooij, die terug ias na een schorsing, maakte het derde doelpunt van de •juisdub uit een strafschop. Hei was al weer zijn twaalfde anpetitiedoelpunt en daarmee nram de Oranje-international ip van de Engelse topsco- sslijst Ferdinand en Rooney (S)waren de andere doelpunten makers. Manchester steeg door de over ig naar de tweede plaats ide Premier League. De achter sand op koploper Chelsea is ne lgen punten. ANP Winst Berga in bloederige schaatsmarathon EINDHOVEN - Ingmar Berga heeft gisteren de tweede wed- :ijd van de Greenery zesdaag se in Eindhoven gewonnen. De 21-jarige DSB-schaatser uit Hoogeveen toonde zich in de massasprint de snelste, voor Douwe de Vries en Miel Rozen- daal. De wedstrijd liet behoorlijk wat iloedsporen na. In de laatste bocht kwamen drie rijders ten val Klassementsleider Cedric Uichaud veroorzaakte het onge- uk. Hij nam in zijn val Jan Maarten Heideman, Roel van en Bob de Vries mee. i Eindhoven nam ook Henk hgenent pijnlijk afscheid van 'A marathonpeloton. Hij kwam Sa val en liep daarbij een Eijwond aan zijn rechterpols to. Hij moest naar het zieken- has om de wond te laten hech- ANP Juventus-arts vrijgesproken I0ME - Teamarts Riccardo 4?ricola van Juventus is in ho- beroep door het hof van be- wp in Turijn vrijgesproken van sportieve fraude. De medicus was in november 2004 veroordeeld tot een ge- Rngenisstraf van 22 maanden aeen boete van 2000 euro om- in de jaren negentig doping zou hebben toegediend aa spelers van de club uit Tu- njn Agncola zou de voetballers van Juventus tussen 1994 en 1998 fflo hebben gegeven. Ook alge meen directeur Antonio Girau- do werd opnieuw vrijgesproken. net eerdere proces in novem ber 2004 gaf de rechter eenzelf de oordeel, Het Openbaar Minis erie ging echter in hoger be roep. ANP dgorTheo Brinkman ALKMAAR - Louis van Gaal rengt vanavond voor de Uefa- fp-wedstrijd tegen Grasshop- Pers opnieuw enkele wijzigin gen aan in het elftal van AZ. starten Demy de Zeeuw, Ha- ^Medunjanin en Danny Koe- ■trmans in de basis. Barry Op- is hersteld van zijn knie- oiessure en zal waarschijnlijk 5 invaller zijn opwachting ma- Heerenveen gaat verder in Euro pa met hulp van groepswinnaar Olympique Marseille, dat tegen Dinamo Boekarest zijn sportie ve plicht vervulde: 2-1-winst. Door de zege van Heerenveen en de nederlaag van Dinamo eindig de Heerenveen op vijf punten en Dinamo en CSKA op vier. Heerenveen begon tegen Levski met de wetenschap dat het in drie duels in groep F niet had ge scoord. Tegen Dinamo Boeka rest en Uefa Cuphouder CSKA Moskou speelden de Friezen ver dienstelijk, maar kwamen beide keren met verder dan 0-0. Die uitslag leek er ook bij Olympi que Marseille lange tijd in te zit ten. Een strafschop in de slotmi nuut kostte Heerenveen toen twee punten: 0-1. Daarna moest Heerenveen knar- sentandend toezien hoe Levski won van Olympique (1-0) en Di namo van CSKA (1-0). Door die resultaten plaatsten na de Fran sen ook de Bulgaren zich voor de derde ronde en had Heeren veen de kans op de derde plaats niet meer in eigen hand. Hopen Dus kon Heerenveen tegen Lev ski alleen maar aanvallen en ho pen op de medewerking van Marseille. Het offensieve spel le verde in de eerste helft niets op. De thuisploeg kreeg kansen via Samaras en Pranjic. Met het no dige geluk bleef de Bulgaarse de fensie overeind. Aan de andere kant moest Heerenveen oppas sen voor de counter van Levski, met Ljovov als uitblinker op het middenveld. Kort na rust kon Bruggink zijn ploeg op voorsprong zetten, maar zijn kopbal ging net naast. Meteen daarna, in de 53e mi nuut, nam Levski via een uit braak een voorsprong door Ivan- ov. Het Abe Lenstra Stadion werd muisstil, maar kon amper twee minuten later toch juichen. Samaras draaide prima weg bij zijn verdediger en liet doelman Petkov met een knap schot kans loos: 1-1. Heerenveen verdiende een compliment voor de manier waarop het daarna voor de zege knokte, want voetballend was de ploeg niet in staat het Bul gaarse verdedigingsblok te door breken. Huntelaar kreeg nog twee kansen op 2-1, maar de spits zat niet in de wedstrijd. Daar praatte na de bevrijdende en onverwachte treffer van Hanssen niemand over. ANP Georgios Samaras probeert de doelman van Levski Sofia met een kopbal te verschalken. foto Vincent Jannink/ANP door Barry van der Hooft LUIK - Met een dreigende sportieve cri sis in het vooruitzicht, hield Dominique D'Onofrio zijn spelers maandag een spiegel voor. De trainer van Standard Luik hamerde na een slechte serie wed strijden op het verantwoordelijkheids gevoel en werd gisteravond op zijn wen ken bediend. Met een 2-0-overwinning in de topper tegen Anderlecht hield Standard uitzicht op de Belgische lands titel. Alles en iedereen die Standard Luik een warm hart toedraagt, hunkert naar zo'n moment van voetbalglorie. De prijzen- kast van de Waalse club is namelijk be dekt onder een dikke laag stof. Het laat ste kampioenschap dateert van 1983, de meest recente prijs is de Belgische be ker die in 1993 onder trainer Arie Haan werd behaald. In de jaren die volgden, veranderde Standard in een topclub in verval. De tijd van interne strubbelingen en sportief wanbeleid lijkt nu echter tot het verleden te behoren. Standard telt de laatste jaren weer mee in België en heeft op de transfermarkt al voor menig verrassing gezorgd. De selectie is een bont gezelschap van uiteenlopende na tionaliteiten, met een Congolees en twee Portugezen als opvallendste spe lers. Mohammed Tchité stond afgelopen zo mer op de nominatie verhuurd of ver kocht te worden, maar de Afrikaan be sloot in Luik te blijven. Met elf doelpun ten in zestien competitieduels is hij nu topscorer van Standard. Schaduw Toch staat Tchité nog in de schaduw van Sergio Conceicao, die immens popu lair is bij de achterban van Standard. De Portugees blies zijn carrière na mis lukkingen bij Lazio Roma en FC Porto in België nieuw leven in en is de regis seur van Standard. Sinds deze week heeft de licht ontvlam bare aanvaller gezelschap gekregen van een van zijn beste vrienden, want Jorge Costa tekende maandag een contract voor anderhalf jaar bij de 'Rouches'. De spijkerharde verdediger werd bij Porto door Co Adriaanse op een zijspoor gezet en gaat nu in navolging van Conceicao in de Jupiler League op zoek naar eer herstel. Gisteravond ontbrak Costa nog in de ba sisopstelling, omdat hij pas vanaf janua ri speelgerechtigd is. Wie wel vanaf de eerste minuut startte was Milan Rapaic, een geval apart binnen de selectie van Standard. De Kroatische international verliet de club begin augustus zonder opgaaf van reden. Drie maanden later nam hij plots contact op met Standard en vertelde dat hij destijds vanwege persoonlijke problemen was ver trokken. Omdat die nu waren opgelost, wilde Rapaic graag terugkeren naar Luik. De linkermiddenvelder werd weer in de armen gesloten en tekende meteen een nieuw contract tot medio 2007. In het kolkende stadion Sclessin zorgde hij gisteravond samen met Conceicao voor de creatieve ingrediënten. Met de belangrijke overwinning kwam ook met een een einde aan een slechte reeks. Na dat in vier duels het schamele aantal van vier punten was vergaard, ging Standard afgelopen weekeinde ook bij AA Gent onderuit. De ploeg liep rood aan en beëindigde het duel met negen spelers. Van dat gebrek aan discipline was te gen Anderlecht weinig te merken. Stan dard was in de eerste helft de betere ploeg en nam na een kwartier een ver diende voorsprong. Topscorer Tchité was deze keer de voorbereider, Moreira kopte raak: 1-0. Na een uur spelen be sliste Anderlecht-verdediger Juhasz het duel in een vroeg stadium. De Hongaar kopte de bal langs zijn eigen doelman Proto: 2-0. De achterstand van drie punten op de koploper werd daarmee gedicht door Standard. De twee topclubs staan nu halverwege de competitie gebroederlijk bovenaan en zorgen voor spanning in België. Maar nog belangrijker voor Standard is dat de droom van een nieuw kampioenschap nog steeds le vend is. ken. De wijzigingen hebben te maken met het zware program ma en het feit dat steeds meer re serves aan de poort kloppen. „Dat moet je belonen", aldus Van Gaal. „Want als ik dat niet doe, haken spelers af, ben ik bang." De veranderingen gaan ten kos te van Shota Arveladze, Ken neth Perez en Stijn Schaars. De eerste twee zitten wel op de bank, de derde niet. Hij krijgt rust omdat hij al weken last heeft van een heup die tijdens wedstrijden op slot schiet. Van Gaal kan gemakkelijk roule ren omdat alle 24 spelers inmid dels fit of nagenoeg fit zijn. Dat heeft tot gevolg dat er op de bank zelfs geen plaats is voor spelers als Michael Buskermo- len en Ron Vlaar. Zij zitten op de tribune. „Dat zijn moeilijke beslissingen, maar het belang rijkste is dat je als trainer eer lijk bent tegenover de selectie. Je kijkt naar kwaliteit", aldus Van Gaal. Het duel met Grasshoppers is al leen nog van belang voor de rangschikking in groep D. Groepswinnaars hebben in prin cipe een gunstigere loting dan de nummers twee of drie van een poule. Belangrijkste concur rent voor die eerste plaats is Middlesbrough, dat thuis speelt tegen Litex Lovetsj. Hoewel Grasshoppers nog geen punt heeft gehaald, noemt Van Gaal de Zwitsers de beste tegen stander uit de poule. „Dat klinkt heel gek, omdat ze drie keer verloren hebben. Maar spel- technisch en tactisch is het echt een goede ploeg, waar je niet zo makkelijk van wint. Het kon trouwens wel eens een open wed strijd worden, want ik verwacht dat Grasshoppers niet zo gaat verdedigen als bijvoorbeeld Dn- jepr en Litex Lovetsj tegen ons deden." GPD Koers ter ere van Knetemann WOERDEN - De GP Gerrie Knetemann prijkt volgend jaar voor het eerst op de nationale wielerkalender. De wedstrijd wordt op 28 juni gereden en is een eerbetoon aan de vorig jaar overleden voormalig wielertopper. Start en finish liggen in Arnhem of Rhenen, zo bevestigde me de-initiatiefnemer Jan IJspeert. De organisatoren willen met hun wedstrijd op de internationale UCI-kalender be landen. Daarvoor was voor 2006 de deadline al verstre ken. Volgend jaar hoopt de organisatie al tenminste vijf ProTour-ploegen aan de start te verwelkomen. ANP Nominaties Delmee en De Nooijer CHENNAI - Teun de Nooijer en Jeroen Delmee zijn geno mineerd voor de titel beste hockeyer van de wereld in 2005. Zaterdag, één dag voor de finale van de Champions Trophy in het Indiase Chennai, wordt bekendgemaakt wie de prestigieuze titel krijgt Voor Teun de Nooijer is het niet de eerste keer dat hij genomineerd wordt. De bal- virtuoos van Bloemendaal mocht zich al één keer 's we relds beste noemen, twee jaar geleden. Jeroen Delmee, aanvoerder van het Nederlands elftal, viel die eer nog nooit ten deel. Naast de twee Nederlanders staat ook Bloe- mendaal-spits Jamie Dwyer uit Australië op de lijst van tien genomineerden. GPD Luc Nilis een maand geschorst EINDHOVEN - Oud-PSV'er Luc Nilis mag de komende vier weken geen functie uitoefenen in het Belgische voet bal. De Belg zou zich als technisch-directeur van Berin- gen-PIeusden-Zolder na de wedstrijd tegen Kortrijk op 13 november agressief hebben opgesteld tegenover een scheidsrechter. Veel last heeft Nilis niet van de straf: di rect na de bewuste wedstrijd nam hij ontslag. Hij heeft sindsdien nog geen nieuwe club. GPD Vuelta mijdt de Pyreneeën MADRID - De Ronde van Spanje laat in 2006 de Pyre neeën links liggen. Dat bleek bij de presentatie van het routeschema in Madrid. De Vuelta begint op 26 augustus met een korte tijdrit in Malaga. Er zijn vijf aankomsten bergop gepland, de eerste in de vijfde rit naar het skista tion La Covatilla. De andere ritten met een aankomst op hoogte zijn de zevende rit (Alto de El Morredero), de ne gende (Alto de la Cobertoria), de zestiende (observatiesta tion Calar Alto) en achttiende rit naar Sierra de la Pand- era. De Pyreneeën blijven helemaal buiten het parkoers. Na 21 etappes en 3129 kilometer eindigt de Ronde van Spanje op 17 september in Madrid. ANP Winterspelen lopen miljoenen mis TURIJN - Twee maanden voor de start van de Olympi sche Winterspelen in Turijn heeft de Italiaanse organisa tie een flinke tegenvaller moeten incasseren. De Italiaan se minister van Financiën, Tremonti, erkende dat hij 'Tu rijn' voor 64 miljoen euro heeft gekort. De bewindsman moest bezuinigen en besloot daarom een toegezegde bij drage aan de Paralympics, van 40 miljoen euro, in te trek ken. Daarnaast annuleerde hij een lotto-actie die de olym pische organisatoren naar verwachting 24 miljoen euro zou opleveren. ANP van onze sportredactie TILBURG - Duels tussen Wil lem II en FC Utrecht kennen vaak een spectaculair verloop, maar gisteren viel er nauwelijks iets te beleven. De competitie wedstrijd die wegens het overlij den van FC Utrecht-speler Di Tommaso was uitgesteld, eindig de in 0-1. Broerse, die de Frans man achterin vervangt, zorgde in de laatste minuut voor de win nende treffer. Door de nederlaag raakt Willem II verder in de problemen. De Tilburgers voetballers blijven voorlaatste op de ranglijst met negen punten. Willem II gaat za terdag op bezoek bij PSV, waar na een ruime week later het uit- duel tegen Feyenoord wacht. Willem II-trainer Zwambom liet tegen FC Utrecht dezelfde elf spelers beginnen als tegen SC Heerenveen (3-3) zaterdag. Een uniek feit, in februari speel de Willem II voor het laatst twee achtereenvolgende duels in dezelfde opstelling. Voor begin van het duel tegen FC Utrecht nam Willem II af scheid van de oud-aanvoerder. Kreek leverde zijn contract in, zodat Willem II de financiële ruimte krijgt om een vervanger aan te trekken. Voorzitter Jan Vullings bedank te de Amsterdammer: „Dat kom je niet vaak meer tegen in de voetballerij." Het duel was pas een kwartier onderweg toen Wil lem II te maken kreeg met een blessuregeval, in de verdedi ging. Victoria kon na een onge- Boca Juniors landskampioen DEN HAAG - Boca Juniors is gisteren kampioen van Argenti nië geworden. Het is de 22e titel voor de club uit Buenos Aires. Boca won op de laatste speeldag van de Apertura-competitie met 2-1 van Olimpo in Bahia Blan- ca. Gimnasia La Plata, de enig overgebleven titelrivaal, speelde met 1-1 gelijk bij Banfield, waardoor Boca met drie punten voorsprong kampioen werd. Boca kan zondag zijn tweede prijs van deze week pakken. De club speelt thuis tegen Pumas het beslissende finaleduel om de Copa Sudamericana. GPD lukkige actie niet meer verder. Kort voor rust viel ook Van der Struijk, de andere centrale ver dediger, geblesseerd uit. Het waren in de eerste helft di rect ook de enige momenten van opwinding. De eerste echte kans kwam pas tien minuten na rust toen Nelisse stuitte op doelman Zois. Ook daarna gebeurde er voor beide doelen bijzonder weinig. Tot Broerse in de laatste minuut precies op de goede plaats stond: 0-1. ANP Van Wely baas over Fransman CHANTI-MANSISK - Loek van Wely heeft in Chanti-Mansisk de tiebreak van de zesde ronde om de wereldbeker schaken ge wonnen. Hij was de Fransman Joel Lautier na een lange zitting met 2,5-1,5 de baas. In de zevende ronde speelt de Nederlandse kampioen ter af sluiting van het toernooi twee partijen tegen de Rus Drejev om de dertiende plaats. Behalve de sportieve eer staat er 25.000 dol lar (21.920 euro) op het spel. De Oekraïner Ponomariov plaatste zich na de tiebreak voor de finale. De ex-wereld- kampioen versloeg Grisjoek uit Rusland met 2-0. Zijn tegenstan der in de eindstrijd is Lev Aro- nian uit Armenië. Voor de win naar ligt 100.000 dollar klaar (ruim 87.000 euro). De eerste tien van het toernooi plaatsen zich tevens voor de kan didatenmatches van de WK-cy- clus 2005-2007. Twee spelers vallen in dat rijtje op. Ten eerste de Amerikaan Gata Kamsky. Hij was jarenlang inactief we gens een rechtenstudie. Kamsky begon afgelopen zomer weer se rieus te spelen en plaatste zich nu bij de eerste tien door winst op de Spanjaard Vallejo Pons (2,5-1,5). De tweede is zo mogelijk nog op merkelijker: de pas 14-jarige Magnus Carlsen. Hij is de jong ste schaker in de geschiedenis die zich voor de kandidatenmat ches weet te plaatsen. De jonge Noor vocht een enerverende, lan ge strijd uit met de Rus Malak- hov. Carlsen zegevierde pas in de bhtzpartijen en schreef de tie break met 2,5-1,5 op zijn naam. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19