Reactorvat kan nog lang mee PZC Pubers verbazen de blueswereld Theaters mikken op jong publiek 17 yerlenging bedrijfsduur Borssele geen sprong in het duister Drieënhalf jaar voor verkrachter donderdag 15 december 2005 MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 35-jarige man uit Vlissingen voor verkrachtingen veroordeeld tot drieënhalf jaar cel. Ook mag de ex-bege leider van Arduin vijf jaar lang geen beroep in de gezond heidszorg uitoefenen. De Vlissinger heeft tussen 2002 en 2005 jonge meisjes mis bruikt. Zo pleegde hij als zorgmedewerker in Aagtekerke seksuele handelingen met een meisje beneden de twaalf jaar. Het Openbaar Ministerie had vijf jaar gevangenisstraf te gen de Vlissinger geëist. Gedrag Vlissinger onderzocht MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Vlis singen moet nader worden onderzocht door een psycho loog. Ook moet de reclassering een rapport uitbrengen over de jonge verdachte. Dat besliste de rechtbank in Middelburg gisteren bij tussenvonnis. De Vlissinger wordt verdacht van een schietpartij, het be dreigen van twee broers met een vuurwapen, een woning inbraak, heling van gestolen goederen en dealen in cocai ne. Hulp slachtoffers kozijnenoplichter VLISSINGEN - Het bedrijf Akkon-kozijnen uit Prinsen beek steekt slachtoffers van een van oplichting verdachte Belg de helpende hand toe. Eigenaar J Bosman uit Vlis singen wil de opdrachten overnemen en gedupeerden kor ting geven. De Antwerpenaar wordt ervan verdacht twaalf Zeeuwen voor in totaal 96.000 euro te hebben opgelicht. Hij maak te offertes voor de levering en plaatsing van kunststof ko zijnen. De klanten moesten vooraf een aanbetaling doen De kozijnen werden nooit geleverd. De man staat op 21 december voor de rechter in Middel burg. Het is hoogst twijfelachtig of de slachtoffers hun geld ooit terugkrijgen. Bosman zit met de situatie in zijn maag. „Dit is voor ieder een een slechte situatie. Voor de gedupeerden, maar ook voor onze branche. Daarom wil hij de slachtoffers tegemoet komen. „We kun nen hier natuurlijk geen geld op toeleggen, maar zijn wel bereid de opdrachten uit te voeren voor een lage prijs. Zo hoop ik dat mensen alsnog zonder al te veel pijn hun kozij nen krijgen", aldus Bosman. Gedupeerden kunnen contact opnemen met Akkon-kozij- nen in Prinsenbeek, te bereiken onder telefoonnummer 076 5497520. Samenscholingsverbod verlicht VLISSINGEN - Het samenscholingsverbod voor twee van de acht Marokkaanse jongeren uit Vlissingen is opgehe ven. De jongens, tussen veertien en achttien jaar, mochten op vijf locaties in Vlissingen niet samenscholen. Volgens de politie en burgemeester A. van Dok-van Weele hebben de twee jongeren niet meer voor overlast gezorgd en is daar om het samenscholingsverbod opgeheven. Het samenscho lingsverbod was van kracht geworden omdat deze jonge ren, zodra ze samen waren, voornamelijk ouderen zouden treiteren en lastigvallen. foor Rolf Bosboom ÖVADENDAMME - Peter Kem- organisator van veel blues- - fV(Mmenten in Zeeland, heeft «bed bandjes gehoord. „Maar tfn gastje van veertien die de 0 -r0ö.ie heeft van onder anderen 1 Kay Vaughan en Jeff "Wk dat heb ik nog niet eerder "«gemaakt." Dat gastje van veertien' is gita- 60 Dusty Ciggaar uit Dord en! Afgelopen weekeinde *°n hij m Hilversum de totaal- Pn)s bij de Sena Guitar •■'Aards, dé wedstrijd voor Ne- 0 cer'andse gitaristen. De jury 0 *as overdonderd' door zijn mu- asajte't on virtuositeit. Met 2Un band The Rhythm Chiefs, 0 Ce iongste bluesband van Ne- ™d'. speelt hij zaterdag in ^dendamme tijdens de zeven- «editie van het Indoor Blues- J «tival li Dustv. die al voorzichtig wordt vergeleken met het bijna even oude Amerikaanse bluesfeno meen Eric Steckel, speelt pas drieënhalf jaar gitaar. Hij be gon, op vijfjarige leeftijd, achter het drumstel. „Dat sprak me toen het meeste aan." Hij kreeg les van Timothy van der Holst, die ook Rafael Schwidessen (nu 16) als leerling had. „Samen wil den we een bandje beginnen, maar daarvoor heb je geen twee drummers nodig." Aangezien de getalenteerde Danny van 't Hof (14) al bas speelde, besloot Dus ty zich op de gitaar te richten. Öp Koninginnedag 2003, drie weken na de oprichting van The Rhythm Chiefs, hadden ze hun eerste concert. „We hebben toen drie keer dezelfde set gespeeld. Iedereen vond het leuk. We kre gen gelijk een paar nieuwe op tredens." De drie, opgegroeid in muzikale omgevingen, delen een liefde voor de blues. „Veel jongeren denken: blues, dat is niks. Maar als ze ons hebben gezien, vinden ze de muziek toch wel leuk." Het tno begon met Texas-blues, in de voetsporen van Stevie Ray Vaughan, Jimmie Vaughan, BB King en Jimi Hendrix. Tegen woordig zijn ook invloeden van mensen zoals Jeff Beck en Steve Vai hoorbaar. „We zijn ook bezig met eigen nummers, maar spelen nog meestal covers", zegt Dusty, die net als Danny een keer per week les krijgt op het conservatorium in Rotterdam. „Maar ook bij be staande nummers maken we er zelf iets van, vooral door te im proviseren." Hun lijst met optredens, tot in Luxemburg toe, heeft al indruk wekkende vormen aangenomen. Dusty is ook helder over zijn toe komstplannen. „We willen echt met zijn drieën verder. Het liefst zou ik beroepsmuzikant worden." Het affiche van het festival in Kwadendamme delen ze met twee toppers uit het bluescir cuit: The Strikes en Blues Lee. The Strikes heetten voorheen Coup de Grace, maar verander den vorig jaar hun naam na de komst van zanger en mondhar monicaspeler Pieter van der Ploeg ('Big Pete'). Sindsdien is de carrière van het kwartet in een stroomversnelling geraakt, met onder meer optredens dit jaar op North Sea Jazz en het Belgian R&B Festival in Peer, hét bluesfestijn van Europa. Blues Lee is een Belgisch Lim burgs gezelschap dat al acht jaar bestaat. Het vijftal, onder aanvoering van de flamboyante zanger en drummer Yves Bos- mans ('Bozz'), richtte zich al snel op eigen werk en streeft er daarnaast naar een gedegen show op het podium neer te zet ten. De afgelopen jaren maakte Blues Lee twee albums. Begin volgend jaar gaat de band de stu dio in voor een derde cd. Indoor Bluesfestival, met The Stri kes. Blues Lee en The Rhythm Chiefs, zaterdag 17 december in De Burcht in Kwadendamme. Aan vang: 20.00 uur. door Rolf Bosboom 't doorBenJansen BORSSELE - Ach. die kerncen- Borssele. Zo'n oud beestje. Moet je daar nu nog geld aan blijven uitgeven? En wat belang- «[er is: kun je de levensduur 0 ineen nucleaire stroomfabriek iaD ruim dertig jaar oud wel vei- ig met enkele tientallen jaren tirlengen? Tegenstanders van J kernenergie spelen deze vragen jraaguit. met een mooie menge- [jug van meewarigheid en onge moeid. Het antwoord - van de Vlaamse kernreactorspecialist Eric Van Walle - is ondubbelzin- •:j m? ja- Het kabinet besluit volgende J «ek donderdag de kerncentra al Borssele tot 2033 open te hou- óen Geen probleem, vindt Van falie, hoofd van de afdeling on- ti Kr20ek reactormaterialen van bei Studiecentrum voor Kerne- s Krgie in Mol en hoogleraar aan h ce Katholieke Universiteit in Leuven ..Een kerncentrale is, se' als een conventionele centra il ie, een bouwdoos. Verouderde (Ktierdelen zijn zonder grote 1 problemen te vernieuwen." Zo rijn in bijna alle Belgische kern- fentrales inmiddels de stoomge- aratoren en de turbines vervan- p. Het enige onderdeel dat £Ch lastig laat verwisselen is kt reactorvat, het roestvrijsta len hart van een kerncentrale I kan dat vat zijn drukwaterlei- jingen gekoppeld die de door •S let kernsplijtingsproces opge- a wekte hitte overdragen aan de stoomgenerator. Het reactorvat en de leidingen zijn verpakt in metersdik gewapend beton. Het isvnjwel onbegonnen werk om het oude vat eruit te verwijde- 'l renen een nieuw te plaatsen. De a levensduur van een kerncentra le is daardoor in feite afhanke- II Ijk van de toestand van het reac- i'i ion-at. 15 Het staal van het reactorvat H *ordt voortdurend bestookt door neutronen. Dat veroor- laakt op den duur veranderin gen in de structuur van het p staal, waardoor het bros wordt. Daze verbrossing kan ertoe lei den dat bij een plotselinge ver- j kunst Onderhoudswerk aan het deksel van het reactorvat in de kerncentrale Borssele. foto EPZ andering van de temperatuur, bijvoorbeeld wanneer de reac tor in een noodsituatie snel wordt afgekoeld, scheuren in het staal ontstaan. Volgens Van Walle mag EPZ, de exploitant van de kerncentrale Borssele, zich gelukkig prijzen met het feit dat in de jaren zes tig Siemens/KWU als bouwer in de arm is genomen. „Het staal dat deze leverancier voor zijn reactorvaten heeft gebruikt, be vatte van meet af aan weinig ko per. Dit bestanddeel in een staal- legering bepaalt in belangrijke mate de gevoeligheid voor ver- brossing. Dankzij het lage koper gehalte van de Siemens-vaten behoren ze wat de levensduur betreft tot de beste van de we reld. Daarbij komt dat reactor vaten van Siemens groter zijn dan die—van Westinghouse en Framatome. Daardoor wordt de straling over een grotere opper vlakte verdeeld." Maar hoe goed de levensduur van een Siemensreactor ook mag zijn, hoe groot is de wissel op de toekomst wanneer wordt besloten de bedrijfsduur van de kercentrale Borssele tot zestig jaar te verlengen? Dat is heel goed te overzien, ver zekert Van Walle. Het is ge bruik dat in de reactoren stuk ken staal van dezelfde kwaliteit als het vat worden geplaatst. Omdat die proefstukken zich dichter bij de kern van de reac tor bevinden dan het staal van het vat, staan ze aan intensieve re bestraling door neutronen bloot. Onderzoek van die mon sters levert een betrouwbaar in zicht op in de mate waarin spra ke is van verbrossing van het materiaal. Uit deze resultaten kan ook worden afgeleid hoe het reactorvat zich in de toe komst zal houden. Van Walle: „Je loopt als het wa re op de tijd vooruit. De hoeveel heid neutronen die zo'n proef stuk krijgt te verwerken, be reikt de wand van het vat pas veel later Er zijn rekenmetho den ontwikkeld om daar be trouwbare voorspellingen over te doen. Die methoden zijn in de Amerikaanse regelgeving op het gebied van kernenergie ver werkt. Daarom zie je ook dat in de Verenigde Staten de afgelo pen tijd vergunningen zijn afge geven waarin de bedrijfsduur van kerncentrales van veertig naar zestig jaar wordt ver lengd." Voorzichtig André de Jong, coördinator ver- ouderingsbeheersing bij de kern centrale Borssele, wijst erop dat de rekenmethoden voor de mate van veroudering van een reactor vat aan de voorzichtige kant zijn. „Wanneer deze theoreti sche benadering te zien geeft dat er geen bezwaar is om een reactorvat twintig jaar langer te blijven gebruiken, kun je ervan uitgaan dat het in de praktijk nog veel langer mee kan. In de reactorkern van Borssele hangen op dit moment geen proefstukken met staal waarvan het vat is vervaardigd. De Jong: „De laatste monsters hebben voor veertig jaar bestraling ge had. Er is niets dat erop duidt dat verbrossing van het materi aal begint op te treden. Verder gaand onderzoek in internatio naal verband van reactorvaten die door Siemens/KWU zijn ge leverd, onderstreept dat." Veroudering van het staal van een reactorvat door de voortdu rende blootstelling aan neutro nen valt ook nog te beperken door de manier-waarop de splijt stofelementen in de reactorkern worden gerangschikt. Door de oudste elementen tegen de wand van het vat te zetten, vangen ze een deel van de neutronen- stroom op. Volgens De Jong is de invloed van neutronen op de structuur van het staal van het Borsselse reactorvat zo gering, dat dit on derdeel van de kerncentrale wel tweehonderd jaar mee kan. „De kwaliteit van het vat vormt in elk geval geen beperking voor de levensduur." Rhythm Chiefs met (van links naar rechts): Danny van't Hoff, Rafael Schwidessen en Dusty Ciggaar. VLISSINGEN - Podium't Beest in Goes en Uit in Vlissingen willen meer inzetten op theatervoorstellingen die ook voor een jon ger publiek interessant zijn. Daarom heb ben zij samen de Maand van de Jonge Thea termaker in het leven geroepen. Komende zondag zijn zowel in Goes als in Vlissingen voorproefjes te zien van voorstellingen die de komende tijd kunnen worden verwacht. De Zeeuwse theaters krijgen van de provin cie jaarlijks een bedrag voor het programme ren van zogeheten 'risicovolle' voorstellin gen. Dat geld kan worden gebruikt om voor stellingen naar Zeeland te halen die in artis tiek opzicht de moeite waard zijn, maar waarvan vooraf niet zeker is of daar wel vol doende publiek op afkomt. 't Beest en Uit in Vlissingen (Arsenaalthea ter en Vestzak99) gebruiken dat geld om een nieuwe lichting theatermakers te presente ren, met producties die ook aansprekend zijn voor jongere mensen, die nu relatief wei nig bij theatervoorstellingen zijn te vinden. „Het zijn allemaal producties waarvan wij denken dat ze hartstikke interessant zijn, maar die wel een zetje nodig hebben rich ting het grote publiek", zegt Frank van Ier- sel, coördinator van Uit in Vlissingen. Zes weken De Maand van de Jonge Theatermakers, dat een jaarlijkse gebeurtenis moet worden, duurt geen vier maar zes weken. De eerste voorstelling in dat kader is donderdag 12 ja nuari in 't Beest, de laatste donderdag 23 fe bruari, eveneens in Goes. In totaal zijn er dertien voorstellingen. Om de doelgroep ervoor warm te maken, is er zondag 18 december in 't Beest (vanaf 13.00 uur) en in het Arsenaaltheater (vanaf 14.00 uur) een preview, een vooruitblik. Een aantal makers van de komende voorstellin gen geeft een impressie van hun producties. Aan het eind van de middag is er een even eens kosteloos buffet, waarbij zowel pu bliek als theatermakers aanschuiven. Van Iersel: „Het moet allemaal op een informele manier gaan. Zo willen we jonge mensen binnenhalen, zonder dat ze per se een hele voorstelling hoeven uit te zitten." Scholen De middag wordt mede georganiseerd in het kader van CKV, het cultuurprogramma van middelbare scholen. Voor leerlingen in Zeeuws-Vlaanderen is er volgende week vrijdag nog een gelegenheid in het Ledel- theater in Oostburg. Twee landelijke voorstellingen presenteren zich zondag in Goes én Vlissingen: Zeeuwse Nachten en Fiets. Zeeuwse Nachten (27 ja nuari in 't Beest, 9 februari in Arsenaalthea ter) is de nieuwe muziektheaterproductie van het Volksoperahuis, waarin de mythi sche figuur Hans Brinker, het jongetje met zijn vinger in de dijk, Zeeuws Meisje ont moet. De voorstelling wordt omschreven als een 'gebeurtenis met tien nieuwe volksliederen, Het Volksoperahuis brengt de voorstelling Zeeuwse Nachten. oesters, plaatselijke koren, oranjebitter en bal na'. Fiets is een 'multimediaspektakel' van Thea tergroep Drieons over de heroïek en tragiek van het wielrennen. De tekst is geschreven door oud-wielrenner Peter Winnen - zondag ook aanwezig - terwijl Jacq Palinckx de mu ziek maakte. De voorstelling beleefde vori ge week in Den Bosch haar landelijke pre mière, is op 12 januari te zien in 't Beest en een week later in het Arsenaaltheater. Het preview-programma wordt aangevuld met enkele optredens. Openingsact in Vlis singen en afsluiter in Goes is het gezelschap 111 Skill Squad uit Wagemngen, dat break- dancet op klassieke muziek. Het programma in Vlissingen wordt om 17.00 uur afgerond met De Tangomorfose van Lieber Gorilla, waarin een keurig stel verandert in twee louche figuren, terwijl het de tango blijft dansen. Het programma van de Maand van de Jonge Theatermaker en van de 'previews' is te vinden op www.uitinvlissingen.nl en www.tbeest.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17