Veerse Meer is ongekend helder PZC Kokkelsector krijgt slechts 85 miljoen Beste vmbo staat in Goes 2.500,= Meer aandacht voor kastelen in Zeeland Buijs riskeert geen crisis om 10 miljoen Icsultaten doorlaatmiddel in Zandkreekdam blijven verbazen 15 [ury reikt voor et eerst twee IZ-sterns uit donderdag 15 december 2005 rRinusAntomsse UDDELBURG - Het halverwe- ,1004 in gebruik genomen Jaatmiddel Katse Heule in .Zandkreekdam blijft gebrui ken onderzoekers verbazen. watersituatie in het Veerse («ris door de uitwisseling met Vraagtekens bij behoud eigen aekenhuis in vs-Vlaanderen J KNEUZEN - Het is nog maar i_ f vraag of de keuze voor een Ofsiandige ziekenhuiszorg in «Hus-Vlaanderen het meest de hand ligt. emussans van de koningin van Gelder antwoordt dat op hnef van het Terneuzense j eislid F van Hulle (TOP/ Ge- (eitebelangen). Die schreef nier meeir dat Zeeuws- Vlaan- sen met zit te wachten op een $Tech Centrum ergens cen- in Zeeland. Voor de jws-Vlamingen is al die spe- süistische kennis al voorhan gt over de grens. [yrdaar is Van Gelder niet he- aaai gerust op. ..Blijft Vlaan- ïenook in de toekomst zo toe- inkdijk voor niet-inwoners in Belgie, of zal men een res- jotiever beleid gaan voeren om- er een verdringingseffect op- edt voor eigen inwoners?" k vraagt hij zich af of de zie- t- ehuiszorg in Zeeuws-Vlaande- 'standig overeind kan Is er vlak over de grens ijó ['voorbeeld een nieuw zieken- uiskomt. olgens Van Gelder wordt het Is- mbod aan basale ziekenhuis- org steeds beperkter. „Als dan e: een combinatie van high- sh voorzieningen met een gro- r.nog deskundiger areaal aan Enskracht meer patiënten bin- mde regio kunnen worden ge lpen, is dat een optie die ze- rhet onderzoeken op draag- hl:waard is", betoogt hij. lorRené Schrier JSSINGEN - Voor het eerst de geschiedenis van de zoge- «nde HZ-stern is niet één, lar zijn twee afstudeerscrip- sbeloond, De HZ-stern is een loning voor de beste afstu- erscriptie van leerlingen van ïHogeschool Zeeland. ijury koos uit zes genomineer- nde scripties van Rutger van nBerg uit Eindhoven en Eel- Walhout uit Heinkenszand ide beste. Ze ontvingen gister dag een beeldje van een lordse stem en een bedrag naOO euro. Voor de andere ge- bmeerden was er een bedrag B 250 euro. in den Berg had een scriptie Makt met als titel 'Enzymati- lesynthese op een chip' en de tl van de scriptie van Wal mt luidde 'Optimalisatie van Brudencondensor'. Igens woordvoerder J. Ver- van de jury was het verschil sen beide scripties te zoeken in de drie of vier cijfers de komma. Vandaar dat wijze van uitzondering beslo- -was twee eerste plaatsen toe kennen ridel stond bij de bekendma- "stil bij hel feit dat J. Weug de laatste keer deel van de tybeeft uitgemaakt. Hij noem- Weug het levende bewijs dat t je inspant om bij te blij- 5. je jong blijft met de jonge- Jargon ribel constateerde verder dat steeds meer (technisch) jar- t ui de scnpties doordringt, fcr daar staat tegenover dat 5 niveau van het taalgebruik verbeterd. voorzitter van de Raad van r van de HZ, J. Mandos, -»• de sterns uit. Nu de aool toch al door Den Haag op kosten wordt gejaagd, kan 1 extra stem er ook nog wel ..gaf hij aan. ^ermg had hij ook voor van de genomineerden, lotte Kempe uit Middel- Wg. die eerst in de verpleging gewerkt en na enkele ja- alsnog een deeltijdstudie de HZ oppakte. Er kan in P°btiek wel wat geroepen worden over een leven lang le ft maar je moet het allemaal m waarmaken, stelde Man- Hos vast, Oosterscheldevvater in een rap tempo verbeterd. De ververskoker heeft een veel sneller gunstig effect op de wa terkwaliteit en het natuurlijke evenwicht in het Veerse Meer dan verwacht. De grote schom melingen in het zoutgehalte be horen tot het verleden en het meer wordt minder voedselrijk, wat onder meer zorgt voor afna me van de schadelijke algen- bloei. Het meest opmerkelijk is het aanzienlijk helderder geworden water. Voorheen was de bodem met te zien, nu kan op veel plaat sen het planten- en dierenleven worden bekeken. Mossels, oes ters, kreeften en garnalen blij ken zich vlot thuis te voelen. Ook is een beperkte getijbewe ging (ten hoogste twaalf centi meter) duidelijk waarneembaar. Dat lichte getij is gunstig voor de natuurwaarden. Peilverloop Met de positieve gevolgen van de ververskoker is echter het probleem van het onnatuurlijke peilverloop (hoog in de zomer, laag in de winter) niet uit de we reld. In de winter vallen oevers en platen droog en verdwijnt daar het bodem- en plantenle ven. Rottende zeesla veroor zaakt stankhinder. Door de ge ringere vaardiepte zijn delen van het meer ook minder aan trekkelijk voor de recreatie vaart. Om de natuurwaarden en recrea tieve kansen voor het Veerse Meer volledig te benutten, is een ander peilbeheer noodzakelijk, constateert Rijkswaterstaat Zee land. Samen met de provincie en waterschap Zeeuwse Eilan den is hiervoor een onderzoek in gang gezet. Een informatiebij eenkomst is achter de rug en er verschijnt nu een zogenoemde startnotitie milieu effect rappor tage. Daarop kan tussen 12 ja nuari en 23 februari commen taar gegeven worden. Eind vol gend jaar moet het milieu effect rapport uitkomen. In het onderzoek komen de voor- en nadelen van een nieuw peilbeheer aan de orde. Bekeken worden: handhaving van het hui dige wisselende peilbeheer, een vast hoog peil en een laag win- terpeil. Van elke mogelijkheden worden de gevolgen voor water, natuur, recreatie, landbouw, vis serij, beroepsvaart en bebou wing in beeld gebracht. Bij het vaste hoge peil wordt ook nage gaan of het Veerse Meer extra (polder)water kan opvangen als het erg veel regent. Dat kan door het peil tijdelijk en tijdig te verlagen, zodat er extra wa ter opgeslagen kan worden. Dit wordt het 'noodscenario' ge noemd. mBI Terwijl het Jaar van het Kasteel en de Buitenplaats in de Zeeuwse Bibliotheek werd afgesloten, vermaakten jonge bezoekers zich vooral met optredens van Johannes de nar. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een werkgroep gaat zich bezighouden met de kastelen en buitenplaatsen in Zeeland. De oprich ting vloeit voort uit het Jaar van het Kasteel en de Buitenplaats, dat gisteren in Middelburg werd afgesloten. Gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) blikte terug op de activiteiten en kondigde de oprichting van de werk groep aan. Die gaat deel uitmaken van de bestaande Kastelenstichting Hol land en Zeeland. In de praktijk besteed de die tot nu toe vooral aandacht aan Holland De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gaat de werkgroep ondersteu nen. Van Heukelom toonde zich er ver heugd over dat op die manier de aan dacht voor de historische kastelen en buitenplaatsen in de provincie niet be perkt blijft tot het eenmalige Jaar van het Kasteel. Hoewel de activiteiten lang niet zoveel mensen bezighielden als het Jaar van de Boerderij, constateerde de gedeputeer de dat er toch op velerlei manieren aan dacht voor het onderwerp gevraagd is. „Ondanks het feit dat Zeeland niet veel te bezoeken locaties meer heeft." Van Heukelom wees erop dat dit in het verleden wel anders is geweest. Als ver volg komt er een kastelenlexion van Ne derland tot stand. Ten behoeve van de ze publicatie is een lijst van kastelen en mottes (versterkingen op heuvels, een soort vliedbergen) in Zeeland opge steld. Die komt uit op 204 plaatsen waar ooit een kasteel of motteberg heeft gestaan. Van Heukelom gaf aan dat de locaties te zijner tijd worden opgenomen in het overzicht van waardevolle cultuurhisto rische elementen. Dan kan er bij ruimte lijke ontwikkelingen beter rekening mee worden gehouden. De aanwezigheid van dergelijk erfgoed kan heel goed bij het maken van ruimte lijke plannen als inspiratiebron dienen. meende de gedeputeerde. Hij zei dat de échte afsluiting van het Jaar van het Kasteel en de Buitenplaats voor het voorjaar van 2006 op het programma staat. De Stichting Landschapsbeheer Zee land houdt dan een bijeenkomst gewijd aan de zogenoemde verborgen terreinen op Walcheren: terreinen die nu niet meer goed herkenbaar zijn, maar waar ooit een kasteel, buitenplaats of andere versterking heeft gestaan. De slotbijeenkomst had een informeel karakter. In de Zeeuwse Bibliotheek werden met als thema 'levende geschie denis' verschillende activiteiten gehou den, vooral gericht op de jeugd. Minister knijpt oogje toe Los van doorlaatmiddel en nieuw peilbeheer wordt nog op een andere manier gewerkt aan verbetering van de waterhuis houding. En wel door zoveel mo gelijk lozing van polderwater op het Veerse Meer te voorkomen. Het afleiden van het polderwa ter uit Walcheren is mogelijk als een nieuw gemaal langs het Ka naal door Walcheren is ge bouwd Voor het westelijk deel van Noord-Beveland kan het polder water via gemaal de Val bij Co- lijnsplaat worden geloosd. Voor het oostelijk deel is een nieuw gemaal gewenst. De financiële mogelijkheden hiervoor worden onderzocht. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De kokkelsector krijgt niet meer dan 85 miljoen euro netto als compensatie voor het verbod op de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee. CDA en SGP trokken gisteren hun steun in aan een motie waar in 95 miljoen euro werd geëist. Zij vrezen dat de Europese Com missie de regeling dan zal aan merken als ongeoorloofde staats steun. Tot gisteren vond een rui me meerderheid van CDA, WD, LPF, SGP en ChristenUnie dat minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) het advies moest volgen van de onaf hankelijke commissie schadebe- paling kokkel visserij. Die kwam uit op 95 miljoen euro. „Afspraak is afspraak, 95 is 95", zei CDA-Kamerlid Buijs nog bij aanvang van het debat. Veerman betoogde dat hij niet verder kon gaan dat 85 miljoen euro, wat hij een 'kolossaal be drag' noemde. Volgens de ge raadpleegde Landsadvocaat zou de Europese Commissie anders de compensatieregeling als staatssteun beschouwen. Dan zou later geld kunnen worden te ruggevorderd of misschien zelfs de hele afspraak op de helling komen te staan. Aan die 'heisa' wilde Veerman zich niet wagen. „De grens tussen nadeelcompen satie en staatssteun is scherp ge trokken. Dit is het voor mij." Daarop maakten SGP en CDA een ommezwaai, waardoor de Kamermeerderheid voor een schadevergoeding van 95 mil joen euro verdampte. Veerman zegde toe met de ge meente Reimerswaal te gaan overleggen over compensatie voor investeringen die zijn ge daan om de Julianahaven in Yer- seke aan te passen aan de kok- kelvloot. Ook beloofde hij snel geld voor het sociaal plan (in to taal 7,5 miljoen euro) beschik- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Hij voelde zich 'voor het blok gezet'. Moest CDA-Kamerlid Buijs gisteren zijn minister afvallen of de mo tie torpederen waarin om 95 miljoen euro schadevergoeding voor de kokkelsector wordt ge vraagd? Hij koos voor het laat ste. Door uw opstelling had de mo tie geen meerderheid meer. „Het advies van de Landsadvo caat gaf voor mij de doorslag. Als ik had vastgehouden aan tien miljoen euro extra voor de kokkelsector zou de Europese Unie dat als staatssteun kun nen aanmerken. Dan was moge- lijk de hele regeling op de hel ling gegaan." Als de regeling op het spel wordt gezet, moet de kokkel- sector dat zelf maar doen? „Precies. De sector heeft de mo gelijkheid dit juridisch uit te vechten, maar ik denk dat het verstandig is de woorden van minister Veerman ter harte te nemen dat dan de hele regeling op de tocht komt te staan." Christen Unie en WD betreur den de ommezwaai van het CDA. „Dat vond ik goedkoop. Ik ben niet weggelopen voor een moei lijke beslissing. Verder was ik blij met de toezeggingen van Veerman over uitbetaling van een voorschot op het sociaal plan, een mogelijke schadever goeding voor Reimerswaal en 10 miljoen euro voor innovatie van de aquacultuur. Het was een afwegen van pro en contra. Deze kwestie heeft eindeloos geduurd. Afgelopen voorjaar had er al een beslissing moeten liggen. Nog verder rekken zou alleen maar de onzekerheid in de sector vergroten." Had u voor het debat al het ver moeden dat het deze kant op zou gaan? „Ik wist van Veerman dat hij niet hoger wilde en kon gaan dan 85 miljoen euro. Dat de Landsadvocaat dat als de grens beschouwt waar staats steun begint, was voor mij nieuw. En jè stuurt niet aan op een crisis met de minister over een bedrag van 10 miljoen eu ro. Het ging hem natuurlijk ook niet om dat bedrag. Dat komt uit het Waddenfonds. Hij hoeft het niet eens zelf te beta len." LANCOME 3» DEN HAAG - Het is moeilijk taalgebruik voor een oogje dichtknijpen bij de verkoop van zwak-alcoholische streek producten op jaarmarkten en braderieën. Minister Hoo- gervorst (WD, Volksgezondheid, Welzijn en Sport) heeft de Voedsel- en Warenautoriteit een 'handhavingsaanwij- zing' gegeven die inhoudt niet in alle gevallen boetes uit te delen als artikel 18 van de Drank- en Horecawet wordt overtreden. De Tweede Kamer wilde - mede door druk vanuit Zeeland - dat Hoogervorst de Drank- en Horeca wet zou aanpassen. Dat is niet mogelijk, schrijft hij in een brief aan de Kamer, omdat op jaarmarkten dan ook bier en mixdranken aan jongeren kunnen worden verkocht Dat wil het kabinet niet Met de handhavingsaanwijzing kan hij toch tegemoet komen aan de wens van de Kamer. Kat heeft kogel in de buik VLISSINGEN - Een zieke kat waarvan de eigenaren dach ten dat hij een virus had opgelopen, heeft een kogel in de buik. Dat heeft een dierenarts geconstateerd die gisteren een röntgenfoto maakte van het beestje. Waarschijnlijk is het dier zaterdag, in de omgeving van de Bloemenlaan/ Geraniumlaan in Vlissingen beschoten. De kogel zal ope ratief worden verwijderd. Drukker jaar Blijf van mijn Lijf GOES - Steeds meer vrouwen in Zeeland doen een beroep op een Blijf van mijn Lijfhuis. Dat blijkt uit het jaarver slag over 2004. Het aantal opnameverzoeken steeg met acht procent tot 436. Het aantal vrouwen dat tevergeefs een beroep deed op het Blijf van mijn Lijfhuis is vele ma len groter. In 83,5 procent kon de stichting niet voldoen aan een verzoek, omdat het aantal plaatsen in Zeeland be perkt is. Deze vrouwen werden naar elders doorverwe zen. In totaal bood de Zeeuwse stichting vorig jaar aan 72 vrouwen en 81 kinderen een opvangplaats. Geen belasting op natuurgrond DEN HAAG - Beheerders die subsidie hebben ontvangen voor het omzetten van landbouwgrond in natuur hoeven daarover geen belasting te betalen. De Europese Commis sie stemt ermee in dat voor de jaren 2000 en 2001 met te rugwerkende kracht een vrijstelling geldt van 90 procent en daarna helemaal geen inkomstenbelasting meer hoeft te worden betaald over de subsidie. Dat hebben de minis teries van Financiën en Landbouw gisteren bekendge maakt. Oogstschade 2002 vergoed DEN HAAG - De Zeeuws-Vlaamse landbouwers die in au gustus 2002 hun akkers door zware regenval onder water zagen lopen, kunnen zich begin volgend jaar inschrijven voor een schaderegeling. Om daarvoor in aanmerking te komen moeten ze aantonen dat ze meer dan dertig pro cent van hun productie hebben verloren. Ook moeten ze zich verzekeren tegen schade door zware regenval. De Eu ropese Commissie heeft Nedei-land toestemming gegeven voor de schadeloosstelling. Dat schrijft minister Veerman (Landbouw) aan de Tweede Kamer. De schaderegelingen worden Europees getoetst om te bepalen of het om onge oorloofde staatssteun gaat. baar te stellen en 10 miljoen eu ro voor de innovatie van de aquacultuur. Volgens de minister staat het de kokkelsector vrij naar de rech ter te stappen, maar hij zei dat 'ten zeerste af te raden'. Secretaris J. Holstein van de Producentenoi*ganisatie Kokkel sector noemt de beslissing van de Kamer 'jammer'. Hij ver klaart dat de kokkelvissers zich beraden op de situatie en juri disch advies inwinnen. (Advertentie) bij tancöme-aankopen v.a. 65 de originele mascara of oog- make-up remover 25) cadeau op=op! door René Schrier GOES - Het beste vmbo-gt (vroeger de mavo) van Neder land staat in Goes in het Goese Lyceum. Dat is tenminste het oordeel van het dagblad Trouw dat elk jaar een beoordeling maakt van de kwaliteit van het Nederlandse onderwijs. Deze keer is een oordeel geveld over een periode van vijf jaar. Ook andere Zeeuwse scholen hebben het in die ranglijst erg goed gedaan. Zo staat de havo van het Reynaertcollege in Hulst op de derde plaats en de havo van de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren (ves tiging Elzenlaan Middelburg) op een gedeelde zesde plaats. Bij de vwo's wordt de CSW ook weer genoemd, eveneens op een gedeelde zesde plaats. Als alleen naar 2004 wordt geke ken kan de havo van het Calvijn College in Goes zich bij de beste Nederlandse havo's rekenen. Zeeuwse scholen staan niet in de ranglijsten met als categorie 'slechtste scholen'. De schoolvlag hing gisteren uit bij de vestiging van het Goese Lyceum aan de Van Dussel- dorpstraat. Maar dat was omdat het kijkdag was voor ouders en aanstormende leerlingen. Ge bak was er wel naar aanleiding van de publicatie in Trouw. Adri Biersteker, teamleider van het vmbo-gt aan het Goese Ly ceum was in zijn nopjes met het resultaat, maar hij bleef er nuch ter onder. „Het is aardig dat het deze keer een beoordeling over vijf jaar is. Dat betekent dat we een constante kwaliteit bieden. Ik voel me nu eerder Joop Zoete melk dan Roger Walkowiak, bei den tourwinnaars maar van die laatste heeft niemand meer ge hoord." Biersteker vertelt dat je als school niet bewust met de rang lijsten bezig bent: „Je probeert het gewoon zo goed mogelijk te doen. Wat belangrijk is, is dat de ouders tevreden zijn en dat de kinderen tevreden zijn. En dan krijg je dit er een keer bij." De vmbo-gt teamleider heeft zelf altijd veel aandacht gehad voor de menselijke maat. Dat heeft hij getracht vol te houden toen de Van Dusseldorpmavo on derdeel werd van het grotere Goese Lyceum. „Ik ken alle leer lingen van het vmbo-gt, als ze drie dagen ziek zijn bel ik ze op. We zijn een beetje een school binnen de school." Het overzicht van de beste en slechtste scholen is opgesteld aan de hand van gegevens af komstig van de onderwijsinspec tie. De resultaten komen op een voor de scholen gevoelig mo ment omdat in december en ja nuari de open dagen worden ge houden. Die dienen weer als voorbereiding op de aanmeling van de nieuwe leerlingen. Volkskerstzang in Oostburg OOSTBURG - Onder auspiciën van de Oecumenische Coördina tiegroep wordt zondag vanaf 18.45 uur de traditionele volks kerstzang gehouden, dit keer in de katholieke Eligiuskerk Mede werking verlenen de Oostburgse basisscholen, Excelsior uit Cad- zand en The White Group uit Breskens. Og meer dan 100 occasions minimaal inruil Honen rie ANWB/BOVAG koersli 1st Zonder inruil megakorting fittfig li getoete maand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15