Nieuw sluipverkeer door rondweg Reorganisatie bij Lété op schema Gelukkig hebben we de zee nog PZC PZC Goes wenst extra aansluiting A58 bij Oosterscheldeziekenhuis Vrachtvervoer van gevaarlijke stoffen gaat volgens regels Omleiding bij Koudekerke toont wisselende resultaten -13 donderdag 15 december 2005 jKERKE - Sinds de rond- Roudekerke open is, is het ^er geworden op de ,egen de Noordweg, maar Ctlijks rustiger op de nweg. Opmerkelijk, vindt waterschap Zeeuwse Eilan- l Bewoners snappen de oor bel: sluipverkeer. waterschap heeft gister- tadinGnjpskerke de resulta- «epresenteerd van de aanleg /de S14/S15. De rondweg gt zijn doel bereikt: het is rus- geworden in Koudekerke. ^eerdat van Vlissingen naar itelande moet, hoeft niet .t door het dorp, maar kan K doorrijden via de nieuwe s te opmerkelijker vindt het iierschap het dat het op de 3jnweg nauwelijks rustiger Bezorgklachten: 0800-0231231 cpmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; Zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 *330EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax' 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Neurits Sep (chef) Nadia Berkelder Édith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) CENTRALE redactie Slationspark 28 Postbus 31 "BOM GOES Tel: (0113)315500 ^(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet 'ww.pzc.nl Email: web@pzc.nl is geworden. Daar is de verkeers drukte met dertien procent afge nomen ten opzichte van 2001: van 2014 naar 1750 auto's per et maal. Het tweede deel van de route onderlangs de kust, de Klaassesweg, is het twee pro cent drukker geworden (van 1015 naar 1036 auto's). Diverse mensen die aan of in de buurt van de Zwaanweg wonen, verklaren dat uit het sluipver keer tussen Zoutelande en Vlis singen. „Mensen die in Zoutelan de wonen en in Vlissingen wer ken, nemen de Zwaanweg. Het is de ideale route naar de boule vard en het centrum", stelde een bewoonster. Namens buurtgeno ten klaagde zij bovendien over het rijgedrag. Er wordt veel te hard gereden op de Zwaanweg en dat is gevaarlijk voor fietsers en paardrijders, waarschuwde zij. B. van de Hoef van het dage lijks bestuur van Zeeuwse Eilan den beloofde de klacht serieus te onderzoeken. Van de Hoef kondigde tevens aan dat wegen die in het verle den zijn afgesloten voor door gaand verkeer, mogelijk weer worden opengesteld. Dat geldt in het bijzonder voor de Meiners- weg en de Zwagermanweg. Die werden vroeger vaak gebruikt als sluiproute vanaf de weg tus sen Middelburg en Koudkerke richting Grijpskerke en Melis- kerke Sinds de afsluiting is het aantal voertuigen per etmaal op die wegen met 71 procent afge nomen ten opzichte van 2001. Er rijden nu pakweg 250 auto's per etmaal en dat waren er vier jaar geleden ongeveer 850. Dat is goed voor de Meinersweg en de Zwagermanweg, maar waarschijnlijk slecht voor de Breeweg en de Noordweg. Op die wegen is het na de opening van de rondweg Koudekerke heel veel drukker geworden. Op de Noordweg nam de drukte met tachtig procent toe tot 290 auto's, op de Breeweg rijden 457 auto's, ruim twee keer zo veel als in 2001 (een stijging van 123 procent). Omdat de Noordweg en de Breeweg een sluiproute vormen, van Meliskerke en Big- gekerke richting zowel Koude kerke als Middelburg. „Stel de Meinersweg weer open en wij zijn tevreden", klonk het uit de hoek van de bewoners van dat gebied. Volgens Van de Hoef zouden zij wel eens hun zin kunnen krij gen. Het waterschap is afge stapt van het idee dat wegen af sluiten goed is - het leidt vooral tot een verschuiving van het ver keer - en komt daarom ook steeds meer terug op oude be sluiten. Het waterschap zal zich ook nog eens bezinnen op de Middelburg- seweg en Walcherseweg tussen Grijpskerke en Middelburg. Om wonenden willen dat de snel heid daar omlaag gaat van tach tig naar zestig kilometer per uur. Het waterschapsbestuur wil dat niet omdat het om een verbinding gaat tussen twee ker nen. Van de Hoef zegde deson danks toe dat nog eens te bekij ken in het belang van de veilig heid. ;erstzang op Falcheren JDDELBURG - Het koper- uanble van de Zeeuwse Mu- tkhool geeft samen met de darts Brass Group uit Rotter- meen kerstconcert. Het optre- t vindt zaterdagavond plaats de Hofpleinkerk in Middel- ui; Aanvang is 19.30 uur. j dezelfde avond om 19.30 uur KitdeChr. Gem. Zangvereni- js Looft den Heere in kerk una in Westkapelle een kerst mate uit. In de Gereformeer- ■Ht aan de Schoolstraat in inpolder is zaterdag een ^zangavond. Het program- bevat koorzang, muziek rorklarinet en orgel en veel sa- ing. Aanvang 20.00 uur. 8 kerstnachtdienst wordt ge ilden in de Ontmoetingskerk Middelburg. In de dienst zal iBachkoor cantates ten geho- brengen. Die dienst begint - 1 22.00 uur. Vrouwenkoor mdlibet geeft op tweede kerst ten kerstconcert in de Koor- Ppn Middelburg. Het concert pom 14.00 uur. ommelmarkt gen Haard IDELBURG - Buurtvereni- gen Haard houdt zater- rommelmarkt. verenigingsgebouw aan de nhaardstraat is tussen 9.00 4.00 uur open voor publiek, opbrengst van de verkoop di gebruikt voor activiteiten de wijk. Izheimercafé DDELBURG - In het Gast in Middelburg is zaterdag ween Alzheimercafé. a 14.30 uur tot 17.00 uur een pastoraal werker er dementie en zingeving, ikzijn er optredens. Lotgeno- i, met en zonder dementie, mnen elkaar op deze middag tmoeten. door Wendy van den Hurk DOMBURG - De gemeente ziet het hele maal voor zich: Rabobank weg, C1000 weg, basisschool weg. En dan zou een paradijs aan parkeerkelders, woningen, een hotel en een restaurant aan de Sin gel moeten verrijzen. Maar of de ware Domburger daar nou op zit te wachten? De C1000. Smeltpot van Domburgers. Een mevrouw draait juist haar winkel wagentje door de openslaande deuren. Ze hoeft niet zo nodig met haar naam in de krant. Maar dat ze aan de Singel lie ver goedkope woningen voor starters had gezien, dat mag best eens gezegd. „Mijn dochter bijvoorbeeld, die moest uitwijken naar Middelburg omdat in Domburg weinig te krijgen valt. Dan denk ik, maak wat leuke betaalbare wo ningen in plaats van nog meer horeca. Daarvan hebben we er al zoveel in het dorp. Genoeg zelfs. Ik vind het juist zo leuk dat dat allemaal in het centrum zit. Hier hoeft dat voor mij niet." En dan het parkeerbeleid. Waarom die parkeerkelders? „Ik woon in een straat waar het altijd druk is, maar ik kan mijn auto altijd nog kwijt. Nu moet je overal betalen. Onnodig, vind ik." Aan de Singel staat meneer Van den Berg te kijken hoe verhuizers een huis leeghalen. De Singelplannen? Ja ja, daar is meneer bekend mee. „Ik heb al een bericht van de boerenleenbank ge kregen, dat ze gaan verhuizen. Nou, als ik het eerlijk zeggen moet, ik ben niet onder de indruk van de plannen. Ik vind ze niet zo bijzonder, eigenlijk." Want als je dan toch zo nodig vernieu wen moet, doe het dan goed, vindt hij. „Ze moeten een vijfsterrenhotel maken! Er komen hier ook mensen die meer luxe willen. Dat kan hier best. Ik ben eigenlijk wel blij met ontwikkeling. Voor onze toeristen, dan." Alleen, tja, toch weer dat heikele punt; het Domburgse parkeerbeleid. Dan komt meneer Van den Berg pas echt los. „Domburg kent een hopeloze parkeerge- schiedenis. Die parkeerkelder brengt nog meer verkeer met zich mee. Ik be taal 45 euro per jaar voor een vergun ning en ik kan nog geen plekje vinden. En met die bonnen jagen ze alle toeris ten weg. Ik waarschuw ze, hoor, de toe risten. Als ze hun auto parkeren, vertel ik ze dat de politie bonnen uitdeelt." Van blijheid naar boosheid. Een me vrouw, die ook weer liever zonder naam in de krant wil, vindt de plannen pure kapitaalvernietiging. „Zo lang staat die supermarkt hier nog niet. En die bank, dat is toch een leuk gebouw? Zonde." Het dorp is al zo uitgebreid, vindt ze. „Alle allure raakt verloren. Dadelijk zijn we echt een Spaanse kust. Daar voor komen onze toeristen niet, hoor. Die willen frisse lucht. Ach, ik ben ook maar een oude vrouw. Ik betreur elk weiland met koeien, dat verdwijnt. Het strand is ook zo volgepakt. Het wordt zo druk in Domburg. En als die panden er eenmaal staan, kun je niet terug." Mevrouw vindt het maar jammer dat ze haar dorp overhoop willen halen. „Vol gens mij is dat al genoeg gedaan. Maar ja, men wil altijd meer. Ik ben al blij dat ze niet aan de zee kunnen komen." Jongere generaties zullen vast anders denken, verzucht ze. Prompt lopen daar Thijs en Coby Janssen. Een generatie jonger en inderdaad: andersdenkend. „Het wordt alleen maar beter. Laat die ontwikkeling maar komen", omarmt foto Lex de Meester meneer Janssen. Zijn vrouw vond de su permarkt altijd al een verkeersobstakel. „Als de leveranciers komen, staat het altijd vast. Allemaal files. Of de bank ook weg mag? Ja hoor! Straks krijgen we een mooie verbinding met het ge meentehuis en een beter parkeerbeleid. Laat maar komen, zou ik zeggen." Toch zijn er Domburgers, die niet zo no dig nog meer horeca in hun dorp hoe ven. „De huidige ondernemers zeker? Mensen die bang zijn voor concurren tie. Ik vind: hoe meer, hoe beter. Nu doen huidige hoteliers het vaak niet voor minder dan vier nachten. Belache lijk. Misschien dat wat concurrentie voor meer coulantie kan zorgen." Concurrentie? Kom maar op! Frits Bie- se van café Tramzicht laat zich niet zo maar uit het veld slaan. „Nee, nee, nee. Maar, zeg ik erbij, zo zachtjesaan is er wel genoeg horeca. Het is al moeilijk ge noeg om je hoofd boven water te hou den. Het moet niet zo zijn dat de een de ander opvreet. Waar ik wél bang voor ben, is dat als er een flat komt, bewo ners zullen klagen over geluidsoverlast. De Hooizolderbus gaat hier rijden, nog meer horeca, ons stapstraatje. Kan die flat dan niet wat achteruit en hiervoor wat winkeltjes? Dan kan die nieuwe ho reca mooi daarachter blijven." door Maurits Sep MIDDELBURG - De reorganisa tie bij de sociale werkvoorzie ning Lété in Middelburg ver loopt volgens verwachting. Di recteur J. Burgemeester heeft dat gisteren meegedeeld tijdens de algemene bestuursvergade ring. Lété is erin geslaagd tien men sen te detacheren bij een ander bedrijf. Het gaat met name om mensen van de groen-, de monta geafdeling en het metaalbedrijf. Zij zijn aan de slag gegaan bij onder meer het Ziekenhuis Wal cheren en bij schoonmaakdien sten. De mensen die worden gedeta cheerd, blijven formeel wel in dienst van Lété. Vanwege hun kwaliteiten zal het uiterst moei lijk zijn om hen definitief onder te brengen bij een ander bedrijf, verwacht Burgemeester. De sociale werkvoorziening moet met ingang van 1 januari 2006 vijftig mensen per jaar uit plaatsen. In 2008 moet die opera tie, waarbij dus 150 werkne mers zijn betrokken, zijn vol tooid. Volgens Burgemeester is het detacheren nu al goed op gang gekomen dankzij de con tacten met bedrijven en instellin gen waarmee Lété nu al samen werkt. Om geld te besparen, zou den ook zes medewerkers ver vroegd met pensioen gaan. Dat is inmiddels gebeurd. Deze men sen zijn afgelopen week vertrok ken, vertelde Burgemeester. De komende tijd zullen boven dien de contracten van ingehuur de mensen worden beëindigd, kondigde hij aan. Dat treft twaalf mensen. Van hen wordt stapsgewijs afscheid genomen. „Zodra een contract afloopt, wordt het niet meer verlengd." Proef fosfaat in zeewater DEN HAAG - Er is geen sprake van dat hij het riool weer op zee wil laten uitkomen. Maar CDA-Kamerlid Buijs heeft minister Veerman (CDA, Landbouw) gisteren wel gevraagd om een proef waarbij fosfaten aan het zeewater worden toegevoegd. Dat is goed voor de visstand. Weten schappers hebben vastgesteld dat door het milieubeleid - vooral op het gebied van meststoffen - het water te schoon is geworden. Er zitten minder voedingsstoffen in voor vissen. Veerman beloofde Buijs dat hij met het Rijk sinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) wil kijken of er 'wat slordiger met fosfaat kan worden omgegaan', maar waarschuwde hem geen al te hoge verwachtingen te koes teren. door Frank Balkenende GOES - Een aansluiting op Rijksweg A58 ten zuiden van hel Oosterscheldeziekenhuis in Goes in combinatie met een nieuwe ontsluitingsweg vanaf de 's-Gravenpolderseweg tot de Van Hertumweg kan Goes voor een groot deel van zijn ver- keers- en milieuproblemen ver lossen. Dat blijkt uit de gisteren gepre senteerde verkeersvisie voor Goes-Zuid. Goes wil zich bij Rijkswaterstaat sterk maken voor een aansluiting op de A58, waar nu alleen een afrit voor am bulances ligt. Daarover is al zeer lang gesteggeld. Het wor den dus moeilijke gesprekken. Rijkswaterstaat is zeer terug houdend met de aanleg van nieu we op- en afritten, omdat die de snelweg alleen maar verkeerson- veiliger maken. Naast die algemene politiek is er nog een obstakel. Er ligt een verzoek van de gemeente Borse- le en de provincie om de Drie weg bij Heinkenszand aan te sluiten op de A58, met het oog op de verdubbeling van de Sloe- weg. Zo'n aansluiting, die de ge meente Goes steunt, rekent vol gens Borsele grotendeels af met het sluipverkeer door de Poel. Er liggen dus wensen voor twee nieuwe aansluitingen op acht ki lometer van elkaar. Volgens Rijkswaterstaat heeft de aanslui ting op de Drieweg voorrang bij de aanpak van verkeersproble men op Zuid-Beveland. De afdeling houtbewerking is in middels gesloten. Vandaag en morgen worden de machines ge veild. Dat gebeurt via een gespe cialiseerd bedrijf. Het gaat om een landelijke veiling. Met de opdrachten voor de overi ge afdelingen van Lété gaat het wel goed, stelde directeur Burge meester. „Er is veel werk voor de groenvoorziening, met de in dustriële productie loopt het be hoorlijk en met de afdelingen montage en verpakken gaat het zoals gebruikelijk: het ene mo ment is er veel werk, het volgen de weinig." Besparen Financieel draait Lété op dit mo ment ook naar behoren, ver klaarde J. Rijk, manager van de stafdiensten bij de sociale werk voorziening. „Zoals het er nu uitziet, eindi gen we het jaar conform onze be groting." Dat lukt mede omdat op allerlei uitgaven wordt bezui nigd, aldus Rijk. „We besparen op tal van kosten, we zeggen zelfs abonnementen op." Auto's in de berm op A58 GOES - Op de A58 ter hoogte van Goes zijn gisterochtend rond acht uur twee auto's van de weg geraakt en in de sloot terechtgekomen Een 33-jarige automobilist uit Vlissingen had bij het inha len de auto van een 23-jarige automobiliste uit Arnemui- den geraakt. Beiden verloren de macht over het stuur en reden in de berm. De wouw uit Amemuiden is voor onder zoek met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis en kon na behandeling huiswaarts. Zakkenroller actief in Goes GOES - Een onbekend persoon heeft gistermiddag rond twee uur in Goes de portemonnee van een 37-jarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal weggenomen. De vrouw had boodschappen gedaan in een paar winkels in de Ganzepoortstraat in Goes toen ze merkte dat haar portemonnee was verdwenen. De inhoud bestond uit pas jes, een klein geldbedrag en waardebonnen. Politie werkt vonnissen versneld af TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft de afge lopen weken werk gemaakt van het afwerken van nog openstaande vonnissen. Daarbij zijn twaalf mensen aan gehouden die samen nog een gevangenisstraf van 721 da gen uit moeten zitten. Ook werden werden veertig nog niet betaalde geldboetes geïnd voor een totaalbedrag van 5530 euro. De politie zal doorgaan met het afwerken van nog openstaande zaken. Mensen die niet verrast willen worden door bezoek van een agent mogen zich zelf komen melden aan de balie van een politiebureau. Geen kikkerordes in Aardenburg AARDENBURG - In Aardenburg zijn dit jaar vanwege een gebrek aan kandidaten geen kikkerordes uitgereikt. Deze onderscheiding is al meer dan dertig jaar een tradi tie in de Kikkerstad. H. Leliaert van de organiserende ondernemersvereniging Ondernemend Aardenburg vindt het jammer dat de uitreiking niet door kan gaan. Het is al meer dan dertig jaar een gewoonte op de twaalfde van de twaalfde mensen die zich met hart en ziel inzetten voor de gemeenschap te belonen met een orde. Dat gebeurt al tijd onder begeleiding van het kikkerlied en met de erw tensoep na afloop. Leliaert benadrukt dat het uitreiken van de kikkerorde zeker niet voorgoed van de baan is. „We willen dat volgend jaar toch weer gaan doen. door Emile Calon MIDDELBURG - Het vervoer per vrachtwagen van gevaarlij ke stoffen levert volgens de pro vincie geen extra risico op. Uit een onderzoek in samenwerking met Rijkswaterstaat blijkt dat de vervoerders zich aan de re gels houden. Op veertien plaatsen, verspreid over heel Zeeland, zijn in de pe riode van 25 oktober tot 10 no vember onderzoeken gedaan naar het transport van gevaarlij ke stoffen. Het werd uitgevoerd omdat het laatste onderzoek al weer tien jaar oud was. Het le verde geen bijzondere resulta ten op. Vorig jaar is door de provincie en de dertien gemeenten ook be sloten om te inventariseren wan neer, waar en hoeveel transpor ten van gevaarlijke stoffen er plaatsvinden. Een volle week zijn met behulp van videocame ra's de Zeeuwse wegen in de ga ten gehouden. Het was de eerste keer dat deze methode werd ge bruikt. Uit die gegevens blijkt dat het transport van gevaarlijke stof fen met name bestaat uit brand bare vloeistoffen, zoals diesel olie en benzine en brandbare tot vloeistof verdichte gassen zoals propaan en lpg. Toxische (gifti ge) stoffen worden in Zeeland vrijwel niet vervoerd. De hoeveelheid transporten vari eert enorm per wegvak. Zo rij den per jaar circa 8300 vrachtau- agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Kerken onder de Lan ge Jan, 15.00 -15.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 -19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Café 't Schuttershof, 21.00 uur Salsa- muziek, aan elkaar gemixt door Dj CéCé, OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten: VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Theo van Doesburgcentrum, 19.00 uur: Vlissingse Filatelisten Vereniging; Arsenaaltheater, 19.00 - 22.00 uur: gra tis vogelshow to's over de A58 ter hoogte van Rilland met als lading een brandbare vloeistof. Op de N57 ter hoogte van de Veersegatdam zijn dat er 4000, terwijl op de N60 tussen Temeuzen en West- dorpe dit er 400 zijn. Dezelfde verhouding geldt voor het ver voer van vloeibare gassen zoals lpg en propaan: 2500 ter hoogte van Rilland en circa 250 voor de N57 en N60. Het onderzoek toont ook aan dat vervoerders zich houden aan het lpg-vervoersverbod voor de Vlaketunnel. Op hun rit ten van oost naar west en omge keerd nemen de beroepschauf feurs massaal de Vlakebrug om het Kanaal door Zuid-Beveland te passeren. Verder blijkt dat circa zeventig procent van het transport van gevaarlijke stoffen op weekda gen plaatsvindt tussen 08.00 en 18.30 uur. In het weekeinde is het transport minder dan de helft van een weekdag. Terneuzens college hoeft nog geen kunstoor TERNEUZEN - Het voorstel van raadslid C. Freeke (LCF) om de vernieuwde vergader ruimten in hel Terneuzense stad huis 'op te leuken' met een ge beeldhouwd oor vindt voorlopig nog geen gewillig oor. „Het college kiest niet zonder meer voor de genoemde kunstui ting, maar wenst samen met de binnenhuisarchitect de bedoel de vergaderruimten van een pas sende aankleding te voorzien", antwoorden B en W op de sug gestie van Freeke. Het raadslid vindt een oor toepasselijk als symbool van het dualisme. „Luisteren en gehoord worden zijn de prikkels die aan de basis staan van goed en nieuw bestu ren", aldus Freeke. Kunstenaar Rob van Bedaf uit Westdorpe is gespecialiseerd in oren en daar om stelt Freeke voor een kunst werk van hem in bijvoorbeeld de raadzaal neer te zetten. Het college houdt de boot voorlopig even af, maar belooft wel om de de suggestie mee te nemen in het overleg met de binnenhuisar chitect,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13