PZC WMO kost gemeenten veel geld jjjies Op zoek naar geld voor stichting Dunya 0 700/oKORTING Vogelshow in Arsenaaltheater Gimbrère Dertienjarig meisje overleden aan gevolgen aanrijding UITVERKOOP Ierdeelsleutel nieuwe zorgwet brengt ruim drie miljoen euro nadeel KERSTSTERREN 4 Reimerswaal strenger voor markten en mobiele verkopers Op zoek naar een fraai kerstgeschenk? Kunstboek Reynier de Muynck Vrije dag ^0113-315649 J, J,, 1460 AA Goes «ntie-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520: J, Vlaanderen: 0114-372770: 2^:0204562500. donderdag 15 15 december 2005 (bij besteding v.a. 10) »'=o' I Laatste kerstbomen 7.50 49 bloemenhuis Sf|1 X\II r-: \löO i" Nieuw in Goes Kolveniershof 1-5 i (USSKGEN - Het budget w huishoudelijke verzorging por de drie Walcherse gemeen- to daalt aanzienlijk. Dat is het «fllgvande nieuwe Wet Maat- èappelijke Ondersteuning 5D10). De Zeeuwse gemeenten lit provincie protesteren te- p de korting. gemeente Veere gaat er i; 000 euro (29 procent) op ach- rJii. Middelburg levert ;)000 euro in (10 procent), («wen 90.000 euro (3 pro- Je Vries, wethouder van de reente Middelburg en voorzit- r,an het College Zorg en Wel- (CZW) Zeeland, maakt zich «enover de financiële achter- ilgang Hij verstuurde met ge muteerde G. van Heukelom s brandbrief aan de commis- Volksgezondheid van de Rede Kamer. „Als het Rijk de- ;\erdeelsleutel handhaaft, ko- we voor moeilijke keuzen staan", zegt De Vries. 5] verwijst naar de eigen bij- sge die ouderen en hulpbehoe ven betalen voor bijvoor- sldhulp in het huishouden in scbmatie met zorgtaken. „Het dg van deze korting kan zijn de eigen bijdrage hoger rdt of gedifferentieerd wordt (Advertentie) UITVERKOOP Koopzondag 18 december 12.00 uur tot 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH (naast dc Basiliek) Tel: 0165 - 330620 Email: PIM.fashion@planel.nl OPENINGSTIJDEN: Ji.-do. 9.30-18.00 uur 9.30-21.00 uur n. 9.30-17.00 uur (Advertentie) fflRVKKERY J avond vanaf 17.30 uur 3rasseriemenu I venkelsoep, zalmfilet eroosterde groenten I lessen van stoofpeer Ir t.soof€io,oo (vegetarisch) prveren:oii8-886 866 17-12,12.00-13.00 uur I uiken aan Bruce Kennedy Herman Koch ;Rob Meijer eets of Berlin 8-12.13.00-17.00 uur koopzondag |!>oouur -<x kinderen van 6-12 Engeltje en I duiveltje Sanne Bakker I - Heieen Verleur 2'-i2,19.00 uur Vocaal kwartet SYRINX liederen tijdens extra topavond |Mukt 511 Middelburg naar inkomen." Het rijksbeleid is er de laatste jaren op gericht geweest om ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wo nen. De Vries: „Daar hebben we ook op ingespeeld met onze voor zieningen. Het is logisch dat ouderen die op zichzelf wonen, ook relatief veel aanspraak ma ken op thuiszorg. In deze nieu we verdeling is daarmee geen re kening gehouden en worden ge meenten die de zogenoemde ex- tramuralisering hebben gestimu leerd, nu afgestraft." Het CZW voorziet problemen voor de in standhouding van het netwerk van voorzieningen voor onder steuning van mantelzorg en vrij willigerswerk. „De voorzieningen overstijgen in veel gevallen de gemeente grenzen Het zal duidelijk zijn dat de Zeeuwse gemeenten, ge zien de financiële gevolgen van deze verdeelsleutel, voor zeer moeilijke keuzen komen te staan", stelt De Vries. Tien van de dertien gemeenten in Zeeland leveren onder de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) fors in. Ten opzichte van het huidige budget gaat Zeeland er volgens de verdeelsleutel van het minis terie van VWS 3,1 miljoen euro op achteruit. Stapsgewijs De nieuwe budgetten worden stapsgewijs ingevoerd in de pe riode 2007-2010. Het komende jaar krijgen gemeenten voor ver goeding van de zogeheten huis houdelijke zorg van hun inwo ners nog het oude bedrag uitge keerd. Na het overgangsjaar gaan Borsele (178.856), Hulst (111.520) en Sluis (24.600) erop vooruit. De andere Zeeuwse ge meenten moeten soms fors inle veren. Het grootst is de klap in Tholen, dat ruim 6,8 ton (32 pro cent van het bestaande budget) minder krijgt. Andere grote inle- veraars zijn Kapelle (een kor ting van 31 procent), Veere (29 procent), Noord-Beveland (24 procent) en Schouwen-Duive- land (21 procent). De Zeeuwse gemeenten willen duidelijkheid over de manier waarop de verdeelsleutel tot stand is gekomen en op basis waarvan de plattelandsgemeen ten er zo slecht vanaf komen. De Tweede Kamer vergadert 23 januari over invoering van de WMO. De Vries denkt dat het Rijk nog een keer goed naar de budgetver deling zal kijken. Hij verwacht niet dat de nieuwe WMO al op 1 juli, maar op 1 januari 2007 wordt ingevoerd. VLISSINGEN - Vogelvrienden kunnen vandaag, morgen en zaterdag hun hart ophalen in het Arsenaaltheater. Vogelvereniging De Vogelliefhebbers uit Vlissingen be staat dit jaar vijftig jaar en pakt uit met een grote vogelshow. Ruim 1150 verschillende vogels van diverse soorten zijn - gratis - te bewonderen. De vogels verblijven inmiddels al twee dagen in het theater. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft door de slechte financiële situatie voorlopig alle extra uitgaven stopgezet. „He laas kunnen we dus ook geen subsidie verstrekken aan de stichting Dunya. Hoe graag ik dat ook zou willen", zegt burge meester A. van Dok-van Weele. Ze staat vierkant achter het ini tiatief. „Want Dunya kan een cruciale rol spelen in de verbete ring van de positie van (buiten landse) vrouwen", zegt ze. Du nya (dat in veel talen staat voor wereld) wil culturen samenbren gen en de deelname van vrou wen aan de maatschappij bevor deren. Dunya wil een eigen centrum hebben, waar vrouwen op elk uur van de dag kunnen binnenlo pen. „Ik noem het liever een vrouwenschool waarin activitei ten gehouden worden en waar vrouwen van elkaar leren", zegt Van Dok-van Weele. „Een vrouwenhuis heeft een wat stoffig imago, dat past bij de emancipatiestrijd van de vrouwen in de jaren zestig, ze ventig. Daar stond de ontmoe ting en de strijd centraal", zegt ze. In de vrouwenschool zijn activi teiten de rode draad. „Ik kan me voorstellen dat de een goed is in Engels, de ander in bijvoorbeeld Marokkaans koken. Onderling kan een uitwisseling ontstaan. Dat moet goed geregeld worden en daarin kan de gemeente een rol spelen." Van Dok-van Weele erkent dat een organisatie als Dunya baat heeft bij een eigen gebouw. „Het is belangrijk om een eigen zaal te hebben. Een eigen ge bouw is niet het probleem, dat zijn wel de huurkosten. Er zal naar geld moeten worden ge zocht." De burgemeester stond aan de wieg van de oprichting van de stichting. Vorig jaar organiseer de de gemeente een symposium in het Middengebied waarin veel vrouwen meededen. Het centrale thema was participatie en emancipatie in de samenle ving. „Een paar actieve vrou wen zijn ermee aan de slag ge gaan. Ook is toen al over een vrouwenschool gesproken." Vertrekpunt Een vrouwenschool kan het ver trekpunt worden voor allerlei cursussen voor vrouwen. Ze wijst op de groep allochtone ouderen, die binnenkort verzor ging en hulp nodig heeft. „In de vrouwenschool kunnen cursus- door Elian van't Westeinde AAGTEKERKE - Het dertienja rige meisje dat dinsdagmiddag op de Koekoeksweg in Aagteker- ke bij een ongeluk ernstig ge- wondraakte, is diezelfde nacht in een ziekenhuis in Antwerpen overleden. Het ongeval vond rond half zes plaats op de weg tussen Aagte- kerke en Meliskerke. Een 72-ja- rige automobilist uit de gemeen te Veere reed de fietsster van achteren aan. Het meisje, even eens afkomstig uit de gemeente Veere, werd met schedelletsel naar het ziekenhuis overge bracht. Het technisch onder zoek aan de voertuigen was vol gens de politie gistermiddag nog niet afgerond. De Dorpsraad Aagtekerke, rea geert geschokt. Sinds twee jaar pleit de dorpsraad bij de wegbe- heerder, waterschap Zeeuwse Eilanden, voor een vrijliggend fietspad langs de Koekoeksweg. Veel fietsers gaan via een om weg van Aagtekerke naar Melis kerke. Ze ervaren de weg als on veilig doordat automobilisten daar hard rijden en het er maar vijf meter breed is. Motie In november leidde de inzet van de dorpsraad tot het indienen van een motie van de fractie PvdA/GroenLinks in de gemeen teraad van Veere. De motie werd door de hele raad onder steund en een brief naar het wa terschap zou inmiddels zijn ver zonden. Prioriteit Volgens de wegbeheerder krijgt de Koekoeksweg niet de hoogste prioriteit. Bij de prioriteitsstel ling zet het waterschap veilig heid voorop. De laatste zes jaar hebben zich zeven ongevallen voorgedaan tussen Meliskerke en Aagtekerke. Zes ongevallen waren eenzijdig en in één geval botste een auto frontaal op een KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal willen in de toekomst wat strenger zijn als het gaat om het toestaan van markten en het verlenen van vergunningen aan individuele mobiele verkopers. Aanleiding vormt een klacht van bakkerij Van de Maale uit Rilland. Die ziet met lede ogen aan hoe bakkerij Het Stoepje in Rilland elke woensdag een stand optrekt om brood, koek en banket te verkopen. De ge meente gaf daar een vergunning voor en daar heeft Van de Maale bezwaar tegen aangetekend bij de gemeentelijke bezwaar- en beroepscommissie. Die stelde hem in het gelijk. Volgens de commissie is het afgeven van de vergunning in strijd met het beleid ten aanzien van het bevorderen van de Rookschade na brand winkel MIDDELBURG - In een juwelierszaak aan de Lange Delft in Middelburg heeft gisterochtend rond elf uur een brandje gewoed. In de winkel kwam rook uit het plafond en een deel van de verlichting was uitgevallen. De brand weer ontdekte boven een vitrinekast een brandende trans formator van de verlichting. Die heeft de brand veroor zaakt. De brandweer heeft het vuur weten te blussen. De winkel en de bovenliggende woning zijn vervolgens geven tileerd. De bedrijfsleidster en haar collega konden de winkel op tijd verlaten. Zij zijn met een ambulance naar het zieken huis gebracht, omdat ze last hadden van de rook die ze hadden ingeademd Naast de schade aan de vitrinekast, raakte het plafond beschadigd door de rook. Dorpsplatform blijft platform OOST-SOUBURG - Het dorpsplatform van Oost-Sou burg wordt geen dorpsraad, maar blijft gewoon een dorps platform. Dat hebben de leden gisteravond unaniem besloten tij dens een vergadering. Onlangs opperde het bestuur het plan om een dorpsraad te worden. Die dacht dat de nieu we naam erkenning in het stadhuis zou opleveren. Het dorpsplatform vond dat ze tot dusver niet serieus genoeg werd genomen. Maar volgens de leden doet een naamsver andering daar niets aan af. Juridisch niet, maar ook ge voelsmatig niet. En dus besloot voorzitter Ferry Prins 'dat we dan maar dorpsplatform moeten blijven'. Extra parkeerborden in Hulst HULST - De gemeente laat borden plaatsen aan beide zij den van de Glacisweg in Hulst om bezoekers duidelijker te maken wat de aanduiding 'P-Noord' op het dynami sche parkeerverwijssysteem inhoudt. In tegenstelling tot de andere aanwijzingen op het par keersysteem verwijst 'P-Noord' (nog) niet naar een par keerterrein, maar naar de berm van de Glacisweg, waar alleen bij grote drukte in verband met evenementen par keren is toegestaan. De gemeente zou zo'n parkeerterrein in die omgeving wel willen, maar heeft de plannen daar voor in verband met geldgebrek voorlopig op sterk water gezet. Om toch meer duidelijkheid te geven over 'P-Noord', wor den bij wijze van tussenoplossing de borden aan de Gla cisweg geplaatst. Die borden geven aan, dat parkeren in de berm toegestaan is, op momenten dat 'P-Noord' vol gens het parkeerverwijssysteem beschikbaar is. Advertentie (Advertentie) Afwerkingsbedrijf Siereveld spackspuiten en sierpleister tel. 0113-670400 06-22480857 (Advertentie) sen worden aangeboden voor mantelzorgers of verzorgers in het algemeen." De gemeente heeft binnenkort een vervolggesprek over de fi nanciële mogeüjkheden voor Du nya. „Daarin zoeken we naar wegen om de huisvestingskos ten voor een vrouwenschool laag te houden. Misschien zijn er 'dwarsverbanden' mogelijk met bestaande organisaties." motor. Drie weggebruikers wer den met verwondingen m een ziekenhuis opgenomen. Verder kijkt het schap onder meer naar het gebruik. Per dag rijden er 1500 tot 2000 auto's en 150 tot 180 fietsers over de Koe koeksweg. Vergeleken met de verbinding tussen Middelburg en Grijpskerke, waar dagelijks 6000 tot 8000 auto's en 2000 fiet sers gebruik van maken, is de Koekoeksweg rustig. Langs die weg ligt wel een vrijliggend fietspad. De kosten en een eventuele co-fi- nanciering van gemeente of pro vincie worden ook meegenomen in de overweging welke plaats een weg krijgt op de prioriteiten lijst. Eind volgend jaar is de Koe koeksweg aan de beurt. Die zal een meter breder worden en van een fietssuggestiestrook worden voorzien. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG 29,50 In genummerde en gesigneerde luxe doos met orgineel miniatuur werk als bladwijzer: 149,50 Verkrijgbaar bij: Boekhandel De Koperen Tuin. Goes Boekhandel De Drukken), Middelburg Reynier signeert zijn boek tijdens de koopzondag in De Koperen Tuin te Goes op zondag 18 december van 13 00 - 16 00 uur. zeeuwse almanak leefbaarheid in de kernen. Het college kon naar aanleiding van de uitspraak weinig anders doen dan Het Stoepje geen ver gunning meer verlenen voor 2006. Die Lewedorper is een vroege vogel, 's Morgens om zes uur gaat de wekker omdat hij graag op zijn gemak, vóór ie dereen naar beneden komt, zijn krantje wil lezen. In een gezin met vier kinde ren is er dan meestal wel ie mand die deze gewoonte deelt. En dat is dus de vijfjari ge Raf. Alleen heeft hij geen wekker nodig, dat heeft hij van nature. Afgelopen vrijdag zou het an ders gaan, dacht vader. Hij had een vrije dag en Raf hoef de ook niet naar school. Dus werd de wekker niet gezet. De ingebouwde klok van Raf liep echter gewoon af zelfs nog iets vroeger dan gebruike lijk. Om vijf uur kroop de jongen in het ouderlijk bed, lekker tussenin: „Fijn hè pap, we kunnen uitslapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11