CIA-vluchten zijn aannemelijk SLIPS, sbcg Bendeleider Williams geëxecuteerd WTO-top begint met knallende ruzie en rellen DE 4E GRATIS Engelse brandweer dooft vuur in depot EU-landen eens met testplicht voor chemie Raad van Europa zegt na onderzoek sterke aanwijzingen te hebben Vrouw doodt man na 52 jaar goed huwelijk Zoekt u de zorgverzekering zelf uit of haalt u er een specialist bij? Belgische prinses Claire bevalt van een tweeling 3 SLOGGI woensdag 14 december 2005 MUSSEL - De 25 EU-Ianden «ben em akkoord bore,kt «reen vergunningplicht voor j, ruim honderdduizend be- Slaande chemische stoffen. Der- aduiiend stoffen moeten bo- cendien testen ondergaan voor bun gevolgen voor gezondheid n milieu. Het doel is dat de ge vaarlijkste stoffen verdwijnen. Bewindslieden van Economi sche Zaken uit de EU-landen hebben dat gisteren in Brussel besloten, op voorstel van de Eu ropese Commissie. „Een histori sche en belangrijke vergade ring", zei staatssecretaris Van Gennip (Economische Zaken). De staatssecretaris en veel colle ga's vonden het positief dat op de valreep nog enige administra tieve rompslomp uit het plan werd geschrapt. „Het compromis is voordelig voor de gezondheid en het mi lieu, maar met minder lasten voor het bedrijfsleven dan in het oorspronkelijke voorstel. Een goede balans", vond Van Gennip. Het twistpunt is nog de vervan ging van gevaarlijke stoffen. En kele landen, zoals Zweden en Denemarken, vroegen nog om verplichte vervanging van ge vaarlijke stoffen. Het Europees Parlement eiste dat vorige maand ook. Maar de meeste be windslieden, onder wie Van Gen nip, vonden gisteren dat het be drijfsleven dan te veel kosten krijgt. Een analyse van eventue le vervangende stoffen is voor hen voldoende. De EU-landen willen bovendien geen vaste termijn voor een che- mievergunning. Het Europees Parlement had daarvoor vijf jaar gesteld. De bewindslieden vinden dit echter te star. De EU-landen zullen deze pun ten de komende maanden uit vechten met het Europees Parle ment. „Het standpunt van het Europees Parlement gaat echt te ver", zei Van Gennip alvast, doe lend op de extra kosten voor vooral middelgrote en kleine be drijven. ANP door Wendy Kind pnHpnrteriekus Wiltier PARIJS - Meldingen over lucht voer van terreurverdachten vanen naar geheime gevangenis- Ha in Europa zijn geloofwaar dig. Dal heeft de Raad van Euro pa gisteren gesteld op basis van ejoen onderzoek. ,De aanwijzingen die wij heb ben verzameld neigen naar een sterkere geloofwaardigheid van de beschuldigingen over trans- (Advertentie) port en detentie van gevange nen, buiten alle juridische proce dures. in Europese landen", al dus rapporteur D. Marty na een bijeenkomst van de mensenrech tenorganisatie gisteren. Het Franse persbureau AFP heeft een kopie van het rapport te pakken gekregen. Brussel on derzoekt via de Europese lucht verkeersleiding Eurocontrol of er geheime vluchten van de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA hebben plaatsgevonden boven het luchtruim van EU-lidstaten. Dat heeft Europees Commissa ris Frattini meegedeeld in het Europees Parlement. De voorma lige directeur van de Poolse ge heime dienst, Z. Siemiatkowski. heeft ontkend dat er geheime CIA-gevangenissen in zijn land bestaan. Ook die geruchten gin gen. Een Turkse advocaat meldde gis teren het bestaan van zo'n ge heim cellencomplex in Turkije, aldus de Turkse nieuwszender NTV. Een groep van 25 Ameri kaanse christelijke activisten is gisteren een protestactie begon nen even buiten het Amerikaan se militaire detentiecentrum in Guantanamo Bay op Cuba. Zij protesteren tegen de omstandig heden waaronder terreurver dachten worden vastgehouden. De activisten hebben hun tenten opgeslagen en eisen toegang tot de gevangenen. Op de marineba sis worden ongeveer vijfhon derd verdachten vastgehouden. De meesten werden in Afghanis tan opgepakt en zitten vast zon der aanklacht. ANP/AFP/DPA WICHELEN - Na een goed hu welijk van 52 jaar heeft een 76-jarige vrouw in de Belgische plaats Wichelen haar echtge noot vermoord. Zij sloeg hem mot een houten hamer zo hard op zijn hoofd, dat de man het niet overleefde. ,Er is nooit iets aan te merken geweest op deze mensen", zeg genbuurtbewoners. „Wij begrij pen niet hoe dit kon gebeuren. Twee jaar geleden hebben zij nog hun gouden huwelijk ge- vierd." De vrouw had zelfs be sloten haar 80-jarige man, die net psychische problemen suk kelde, thuis te verzorgen. De onderzoeksrechter in Den- dermonde heeft de vrouw inmid dels aangehouden op beschuldi ging van doodslag. ANP Schade beving in Afghanistan en Pakistan is licht ISLAMABAD - Afghanistan en Pakistan zijn gisterochtend vroeg getroffen door een zware aardbeving. Het epicentrum lag in de Afghaanse Hindu Kush-bergketenDe beving had een kracht van 6,7 op de schaal van Richter, aldus het Paki- i Meteorologisch Departe- Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers gevallen. Wel raakten duizend huizen be schadigd en zijn er tussen de dne- en vierhonderd stuks vee gedood. Het gebied is dunbe volkt. De regio werd in oktober ook al getroffen door een zware bevang met een kracht van 7,6. Daardoor kwamen in Pakistan zeker 73.000 mensen om en raak ten 3,5 miljoen mensen dakloos. Het epicentrum lag volgens het Pakistaans Meteorologisch De partement ongeveer 375 kilome ter ten noorden van de Paki staanse hoofdstad Islamabad. ns de US Geological Sur vey deed de aardbeving zich toor op ongeveer 230 kilometer onder het aardoppervlak. In Kashmir dat twee maanden gele den werd getroffen door het na- eweld, renden mensen in paniek de straat op. ANP/AFP Demonstranten van verschillende non-gouvernementele organisaties betogen op het water bij Hongkong tegen de WTO. Zij proberen te voorkomen dat de topontmoeting tussen ministers van over de hele wereld uitmondt in een akkoord over vrije wereldhandel. foto Bobby Yip/RTR door Erwin Tuil HONGKONG - De emoties on der de demonstranten op de eer ste dag van de top van de We reldhandelsorganisatie (WTO) liepen hoog op. Negen mensen raakten gisteren gewond na een overwegend rustig verlopen pro test dat bruut verstoord werd door een groepje radicalen. De politie van Hongkong greep in met traansgas en pepperspray. Ondertussen is de ruzie tussen de Europese Unie en de Verenig de Staten opgelopen. Vooral over de verdere liberalisering van de landbouw en de visie op ontwikkelingshulp zijn de me ningsverschillen tussen de machtsblokken erg groot. Vol gens minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking zo zeer dat er derde landen aan te pas moeten komen om het over leg open te breken. De minister zei voor aanvang van de top gis terochtend: „De sleutel ligt niet bij de EU of de VS." Al ruim voor de officiële ope ning waren de stellingen betrok ken. Maar de Amerikaanse han delsvertegenwoordiger Portman droeg niet bij aan verbetering door te stellen, dat de obstakels niet meer door ministers maar door regeringsleiders opgelost moeten worden. Daarmee lijken de VS de hoop op een succes op te geven. Minister Brinkhorst van Econo mische Zaken noemde dat on zin Er zijn inderdaad grote ver schillen van mening, maar er speelt iets anders nu succes in Hongkong onwaarschijnlijk is. „Amerika onderneemt pogingen om de EU met de zwartepiet te laten zitten." Hij past daarvoor en met hem de overige 25 lidsta ten van de Europese Unie. De Europese ministers zijn laaiend over een voorstel van de Verenigde Staten om de katoen productie een integraal onder deel te maken van een land bouwakkoord. Volgens dat voor stel zouden katoenproducenten in derdewereldlanden in 2010 volledige toegang krijgen tot de wereldmarkt, zonder handels barrières. Te laat, vinden arme katoenpro- ducerende landen. Bovendien vinden zij het een voorstel dat riekt naar boter op het Ameri kaanse hoofd. Washington heeft namelijk net de landbouwsubsi dies verhoogd en de katoensec tor krijgt ruime ondersteuning. Daarvoor zijn de Verenigde Sta ten zelfs door de WTO veroor deeld, merkte minister Brink horst fijntjes op. GPD van onze redactie buitenland SAN QUENTIN - In de Ameri kaanse staat Californië is gister ochtend voormalig bendeleider Stanley Tookie Williams (51) geëxecuteerd. Hij kreeg een do delijke injectie toegediend. Gouverneur Schwarzenegger had eerder geweigerd Williams gratie te verlenen, omdat de ver oordeelde in zijn ogen 'geen be rouw toonde voor de vier gruwe lijke moorden die hij had be gaan'. Drie rechtbanken hadden eerder geweigerd enkele op het laatste moment ingediende be roepen te behandelen. „Stanley Williams blijft volhou den dat hij onschuldig is en dat hij daarom geen excuses hoeft aan te bieden voor de vier moor den", schreef Schwarzenegger in een verklaring. „Maar zonder excuses of tekenen van berouw voor deze nutteloze en geweldda dige moorden, kan er geen ver lossingzijn." Williams zou in 1979 vier men sen hebben vermoord tijdens twee roofovervallen in Los Ange les. Twee jaar later werd hij ver oordeeld. Volgens Schwarzeneg ger is er geen reden te twijfelen aan het bewijs en het besluit van de jury Williams ter dood te veroordelen. Boeken Williams (51) heeft de afgelopen jaren een aantal boeken geschre ven waarin hij de jeugd waar schuwt voor de gevaren van straatbendes Bovendien stelt hij hierin 'bevrijding' gevonden te hebben. Mede hierdoor is in de Verenig de Staten opnieuw een felle dis cussie ontstaan over het nut van de doodstraf. Medestanders van Williams vinden dat hij had moeten blijven leven om zijn ac ties tegen straatbendes vanach ter de tralies te kunnen voortzet ten. Vooral voormalig journalist Bar bara Becnel, die de boeken van Williams redigeerde en een film (met Jamie Fox) over zijn leven Soms is het voor u als ondernemer beter om advies te vragen. Simpelweg omdat het u anders teveel tijd kost of omdat iemand anders er meer verstand van heeft. Neem de nieuwe zorgverzekering. Uw verzekeringsadviseur kan u als geen ander adviseren over alles wat er bij komt kijken Verzekeringsadviseurs voor ondernemers vindt u op www.averoachmea.nl Veel Duitse bekeringen tot islam BERLIJN - In Duitsland hebben zich dit jaar meer dan duizend mensen bekeerd tot de islam, het hoogste aantal in een jaar tot nu toe. Dat heeft gisteren het Instituut voor Archieven van de Is lam in Duitsland meegedeeld. Van de 3,2 miljoen moslims in Duitsland zijn er bijna vijftienduizend van oorsprong Duits. Van de bekeerlingen is tweederde vrouw en over het algemeen goed opgeleid. ANP/AFP Trucker doodde toerist in Australië DARWIN - De Australische chauffeur Bradley Murdoch is gisteren door een rechtbank in Darwin schuldig bevon den aan de moord op de Britse toerist Peter Falconio. Murdoch krijgt een levenslange gevangenisstraf opge legd, mede voor de aanval op en poging tot ontvoering van Falconio's vriendin Joanne Lees. Murdoch zou het busje van Falconio en Lees in 2001 's avonds hebben aangehouden op een afgelegen weg in het noorden van Australië. De rechter achtte bewezen dat hij vervolgens Falconio, die uitstapte en naar achter liep. heeft doodgeschoten, hoewel het lichaam van de Brit nooit is gevonden. Murdoch zou vervolgens Lees hebben vastgebonden en getracht hebben haar te ontvoeren, maar de jonge vrouw wist uit het busje te klauteren en verstopte zich in een bos vlak bij de weg. ANP/RTR Protest in China na moordpartij PEKING - Chinese intellectuelen hebben een onderzoek geëist naar het optreden van de politie een week geleden in een dorpje in Guangdong. Pas afgelopen weekeinde gaven de autoriteiten toe dat daar bij een betoging drie doden en vijf gewonden zijn ge vallen. Maar bewoners spraken van zeker dertig doden na dat de politie het vuur had geopend. Meer dan vijftig intellectuelen hebben op het internet een open brief geschreven. Daarin vragen ze om openheid en uitleg over het incident. Het dorp protesteerde tegen een overheidsbesluit om grond in beslag te nemen voor de bouw van een krachtcentrale. ANP/RTR Immigratierecord in VS NEW YORK - Sinds 2000 zijn bijna acht miljoen immi granten naar de Verenigde Staten getrokken. Nooit eer der in vijf jaar tijd kwamen zoveel nieuwkomers naar Amerika. Na de aanslagen in 2001 zijn de mogelijkheden om het land binnen te komen en er te blijven evenwel drastisch beperkt. Dat schreef de Amerikaanse krant USA Today gisteren. Van de nieuwkomers kwam de helft illegaal bin nen, zo blijkt uit de cijfers. ANP Bijna kwart Amerikanen is te dik PHILADELPHIA - De gezondheid van Amerikanen is er de laatste vijf jaar niet beter op geworden, blijkt uit een rapport van de American Public Health Association. De oorzaak van de stagnatie in de verbetering van de volksgezondheid is de toename van het aantal mensen met overgewicht. Daarnaast stoppen minder Amerikanen met roken. Op dit moment is 23,1 procent van de Amerika nen te dik. ANP/RTR lingen, behalve dat zij een ter reuraanslag uitsloten. Vrijwel alle geëvacueerde omwo nenden kregen toestemming om naar huis terug te keren. De overheid adviseerde hen wel bin nen te blijven en ramen en deu ren gesloten te houden. Het is ook de bedoeling dat de tweehonderd gesloten scholen in de regio vandaag weer open gaan. Alleen de scholen dichtbij het depot die door de explosies schade opliepen, blijven dicht. De brand leidde tot een enorme rookontwikkeling. Maar giste renmiddag was de pluim al aan zienlijk kleiner geworden. Vol gens de plaatselijke autoriteiten blijkt uit de 'geruststellende' me tingen dat de lucht nauwelijks giftige chemicaliën bevat. ANP door Robert Bloemen HEMEL HEMPSTEAD - De gro te brand in een brandstoffende- pot bij Hemel Hempstead is be dwongen. De brandweer heeft gisteren gemeld dat de vlammen in de laatste drie brandende tanks zijn gedoofd. De brandweer verwachtte eer der op de dag al voor het einde van de dag alle vuurhaarden te hebben geblust. De komende da gen blijven brandweerteams het gebied koelen om te voorkomen dat er weer brand ontstaat. De brand was zondagochtend uitgebroken. Na een reeks explo sies stonden twintig tanks in brand. Over de oorzaak deden de autoriteiten nog geen medede- produceerde, heeft de afgelopen dagen voor veel publiciteit rond om deze zaak gezorgd. Rustig Een woordvoerder van de San Quentin staatsgevangenis ten noorden van San Francisco, om schreef Williams, na het horen van Schwarzeneggers weigering clementie te verlenen als 'rus tig'. Hij werkte volledig met de gevangenisautoriteiten mee en vroeg niet om een speciale laat ste maaltijd. GPD/RTR BRUSSEL - De Belgische prin ses Claire is gisteravond in een ziekenhuis in Brussel bevallen van een tweeling. Het gaat om twee jongens. De voornamen zijn nog niet bekendgemaakt. De prinses en haar zonen maken het goed. Het eerste kind werd om 18.54 uur geboren. Hij weegt 1,980 kilo en is 44 centimeter groot. Het tweede kind kwam een minuut later en weegt 2,210 kilo en is 45,5 centimeter, meld de de persdienst van het paleis. De tweeling is te vroeg geboren. De geboorte was voorzien voor januari. ANP/Belga NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig von 1 t/m 31 december 2005 zolong de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5