Dansend de ruimte in PZC Oratoriumvereniging kiest Romantiek 29 woensdag 14 december 2005 Treble knokt voor doorbraak buitenland Hun 'booming' start met de hit Ramaganana heeft Tre- y, 00 de kaart gezet. Maar nu :*bben Caroline Hoffman (29) ""dezusjes Nina (20) en Djem (13) van Dijk het gevoel dat ze Jastzitten in Nederland. En dat Mil ze verder willen, veel ver- ij„Het is onze meidendroom, jaar knokken we voor." uer waarop de drie mei- ü"ëen Amerikaanse manager producer wisten te strikken 3 cen fraai staaltje van hun doortastende en tegelijkertijd onbevangen optreden. „We -erkten dat onze populariteit ~s in Nederland afzwakte", ^telt Caroline. „Daarom heb- taiwe het heft in eigen handen >n en zijn we op eigen naar de muziekbeurs in Cannes gegaan. We zijn gewoon pan spelen, dat gebeurt daar rooit. We waren het gesprek van de dag. De drie meiden kennen elkaar vanaf het moment dat Caroline Hoffman ruim tien jaar geleden muziekles ging geven aan de twee zusjes Djem en Nina die toen 7 en 9 waren. Caroline leer de de zusjes geen noten lezen, iaar wel lekker spelen en zich Jen met muziek. „Spelen wat m je hoofd zit, daar gaat het zegt Caroline. „Overal rsarjekomt. kun je muziek ma ai, dat hoeft niet per se uit een icekje.Noten lezen kunnen de -isen nog steeds niet, maar mu- rjaal talent hebben ze des te -iff. „Waarom zou ik leren no ta lezen? Als ik iemand hoor n, kan ik er zo een tweede bi] zingen. Op mijn eigen manier", zegt Nina. Bang voor de toekomst zijn de meiden allerminst. Ze hebben al ledrie een opleiding afgebroken voor hun meisjesdroom. De jong ste, Djem, maakte zelfs haar TWO met af. In de beginperiode m Treble was zij vijftien en as ze in de vierde klas. Zus Viz deed in die tijd conservato rs pop-zang, na een half jaar béd ook zij dat voor gezien. Ca- rhnebrak na twee jaar de oplei- fcgmuziektherapie af. jemoet niet kijken naar wat er Ékan gaan zegt Caroline. Als je positief bent lukt alles, hak alles toch mis zou gaan, da beginnen we gewoon op- imv, op straat. We zijn op iraat begonnen en dat kunnen ie zo weer oppakken. Er is nie- iand die ons dat afneemt. En ezijn niet alleen, we hebben el- ar." 1st liefst treden ze op in thea- irs. „We komen niet in het club- mut of discotheken. We kun- ;n van drieën tegen de »k. We zijn ook geen dans- asd. meer een luisterband. In et theater komen we meer tot recht, het is intiemer." iet beeld dat alleen jonge meis- s naar concerten van Treble jan is volgens Caroline niet ïer juist. „Mensen komen er fhter dat we geen kinderact ijn." Herman van Amelsvoort e boekte in de Ter- neuzense schouw burg al eerder drie voorstellingen op rij. Lilian Butler hoopt komend week einde die prestatie te overtref fen door de grote zaal van het Hm Scheldetheater vier keer (bijna) vol te laten lopen. De Terneuzense dansschool houdster Lilianne Butler heeft een balletavond samenge steld, waarbij de toeschouwers de ruimte in gaan. Ze maken als het ware een reis langs zeven planeten. Butler dacht al langer over een voorstelling over hemel lichamen, omdat ze is geïntri geerd door het muziekstuk Pla neten van de Duits-Engelse com ponist Gustav Holst. Een paar basismotieven van Holst heeft ze gebruikt, maar Butler heeft voor de reis langs de planeten ook andere muziek gezocht. Muziek die moest pas sen bij de klassieke mythologie, waar ze zich door heeft laten lei den. De muze van de dans, Terp- sichoré, neemt de toeschouwers annex toehoorders aan de hand. In het eerste bedrijf gaat ze, be geleid door een engelenkoor, door wolken en bliksem de ruim te in. Na een introductie en ver kenning van het heelal onder gaat ze de invloed van zeven pla neten. Terpsichoré - die dan send gestalte wordt gegeven door de assistente van Butler, de 23-jarige Geniya Kotenko - maakt kennis met Neptunus, Uranus, Venus, Mercurius, Mars, Saturnus en Jupiter. Die planeten staan achtereenvol gens voor het water, de mislei ding, de liefde, de boodschap per, de oorlog, de brenger van het leven en de vreugde. Naast Kotenko is een hoofdrol wegge legd voor Bertha Kaasgieter. De Terneuzense sopraan staat in een zes meter hoge jurk op het toneel en laat de ruimte letter lijk zingen. Gedaantes Driehonderd balletdansers van vier tot vijfentwintig jaar werve len intussen over het immense toneeldecor in tal van gedaan tes. Butler wil niet de hele sluier oplichten omdat ze de bezoekers graag verrast, maar ze belooft Geniya Kotenko. een spectaculaire show. Drie voorstellingen boden de (groot)ouders, broers, zussen, verder verwanten én tal van dans- en balletliefhebbers de vo rige keer te weinig keuzemoge lijkheid. Dus heeft Butler het Scheldetheater ook vrijdag avond nog geboekt. Voor die nieuwe avond en de zondaga vond (aanvangstijden voor bei de voorstellingen 19.30 uur) zijn nog kaarten beschikbaar; voor de zondagmiddag (aanvang 14.00 uur) zijn er ook nog toe gangsbewijzen verkrijgbaar. foto Peter Nicolai Het optreden van zaterdaga- vond (19.30 uur) is zo goed als volgeboekt. René Hoonhorst De Planeten door leerlingen van Li lianne Butler in het Terneuzense Scheldetheater op vrijdag en (19.30 uur) en zondag 14 en 19 30 uur. De Vlissingse Oratorium Vereniging brengt zater dag haar traditionele kerstcon cert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Het programma ge tuigt van een koerswijziging van het koor. Het duurt altijd even voordat een nieuwe dirigent bij een ora toriumvereniging zijn invloed kan laten gelden. Een beetje koor organiseert een jaar of twee vooruit. Lukas Groen, die in 2003 benoemd is, kan dus nu langzamerhand zijn stempel zet ten. 'Onder leiding van Groen ont wikkelt het koor zich vanuit de barokmuziek meer naar de ro mantiek', zo staat er in het pro grammaboekje. Twee jaar gele den zei Groen het al: „Mijn voor liefde gaat een beetje meer uit naar het romantische repertoi re. Praktisch gezien is dat nog niet eens zo makkelijk omdat je nu eenmaal grotere orkesten no dig hebt." Het koor wordt dit keer bijge staan door het professionele be geleidingsorkest Herman Strate- gier uit Gelderland. De solisten zijn sopraan Frederike Schenk, mezzo-sopraan Ellen Smit, te nor Jean Léon Klostermann en Peter Duyster (bariton). Jos Vo gel bespeelt het kistorgel. Het gaat niet alleen om een sim pele voorliefde, zo bevestigt Lu- kas Groen nu: „Het koor telt zo'n honderd leden en er is bo vendien flink aan stemvorming gewerkt de laatste tijd. Wan neer je daar een tien- of twintig koppig Barokorkestje tegenover zet, dan is het contrast wel erg groot. Ik vind het ook fijn dat de muziek uit de Romantiek doorgaans grotere, meer aaneen gesloten delen kent. De oratoria uit de Barok bestaan toch vaak uit een hoop losse, kleine deel tjes. De muziek zelf ligt, denk ik, dichter bij de ervaringswe reld van musici en publiek." In de ogen van Groen begint de Romantiek wat eerder dan in de meeste geschiedenisboekjes staat. Volgens de dirigent is Haydn het grote voorbeeld voor de negentiende-eeuwse compo nisten. „Haydn is een lieveling van mij. In Haydn zit alles waar ze later mee verder zijn gegaan. Vorm, structuur, harmonie, het zit er allemaal in." Zaterdagavond klinkt Haydns Harmoniemesse, na zijn dood zo genoemd omdat er een volle dige blazerssectie aan mee doet. Opvallend volgens Groen zijn de overeenkomsten met de Kröningmesse van Mozart. „Het is één van de laatste stuk ken van Haydn. Ik denk dat het een eerbetoon aan Mozart is ge weest, sommige passages zijn bijna letterlijk hetzelfde. Het kan bijna niet anders of Haydn heeft tijdens het schrijven de partituur van Mozart ernaast ge had." Haydns mis wordt vooraf gegaan door de koraalkantate Vom Himmel hoch van Mendels sohn en het Schicksalslied van Brahms. Douwe Eisenga De Vlissingse Oratorium Vereniging concerteert zaterdag vanaf 20.00 uur in de Vlissingse Sint Jacobskerk. Christiaen J. de Chattelion exposeert in het Zijdemuseum in Meliskerke on der de titel Poëzie in glas. De glaskun stenaar en dichter graveert zijn ge dichten in glas. De expositie wordt za terdag geopend om 14.30 uur. Pianist Joop Kort en basgitarist Collin Cle ment zorgen voor de muzikale omlijs ting. Te zien tot 7 januari op din. t/m zat. van 12 tot 17 uur. In café Soif in Vlissingen is een expo sitie ingericht met werk van de foto graaf Gerrit Kulik. Thema's van zijn werk zijn onder meer dieren en fanta sie. Daarnast toont hij abstract werk. Te zien vanaf zondag tot 29 januari tijdens openingstijden café. Het Instituut voor Zin en Waanzin ex poseert in De Bewaerschole in Burgh Haamstede. Het instituut bestaat uit de kunstenaars Erik Sep en Tjalling Visser. Zij tonen een installatie. Te zien vanaf zaterdag t/m 28 januari op din. t/m zat. van 13.30 tot 16.30 uur. In dorpshuis De Jeugdhoeve in 's Hee- renhoek is een tentoonstelling te zien met schilderijen van Nelly v.d. Plas- se-Franse. Deze toont landschappen en stillevens. Te zien tot mei op din., vh. en zat van 14 tot 17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 de cember: Beeldvorming. Westerse voor werpen uit de negentiende en twintig ste eeuw verbeelden hoe het Westen naar andere culturen keek; t/m 5 maart: Marokko: kunst design 2005; t/m 9 oktober 2006: Wilde ha ren in het fin de siècle. Museum Het Schielandshuis: t/m 12 februari, Richters en het panorama. In apnl 1940 maakt Richters vanaf de Stadhuistoren een panoramateke ning van Rotterdam. Een paar weken later verwoest het bombardement de binnenstad. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Charlie Chaplin in beeld. t/m 8 ja nuari: Meesters van de Romantiek. Nederlandse schilderkunst 1800- 1850. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december: De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten; t/m 8 januari: Olafur Eliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgolven centraal staat; t/m 11 december: Jan Kriege Metalen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - HavenWe- reld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de bin nenschipper vroeger en nu. ANTWERPEN KMSK: tot 31 december - Extravag- Poëzie in glas, Christiaen J. de Chatte lion. Ant: Antwerpse schilderijen voor de Europese markt en Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verzamelingen; tot 2006 - Rijksmu seum aan de Schelde Meesterwer ken uit de schatkamer van Neder land. Rubenshuis: tot 31 december - Sam Dillemans - schilderijen. Fotomuseum: tot 8 jan. 06 - oude vleu gel - Sabena Air Nostalgie; nieuwe vleugel 2de verdieping; Europalia Rusland: Street- Art and Fashion, ac tuele fotografie uit Rusland; nieuwe vleugel 4de verdieping, zaal Arena - New Photographers 2006; tot 27 no vember in Galerie - Gert Jochems, RUS en tot 8 januari - Fotopersprijs Vlaanderen Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 ja nuari - 14de Zilvertriënnale; tot 29 ja nuari - Christofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europa lia Russia - Katharina Prospect - 'The Russians' by A.F. Vandevorst; Momu Gallery. GENT De Singel: tot 18 december - Aglaia Konrad met Iconocity: architectuurfo tografie. Villa De Bondt: tot 18 december - Freestyle Atomics/the atomium rede fined: Comtemporary Jewellery van Peter Vermandere. S.M.A.K.: tot 8 januari - Sergej Brat- kov en Sven 't Jolle; tot 15 januari - Carsten Nicolai en Kunst Nu- Rind- fleisch Rapedius: Vierproject erf goeddag met Oude Dokken - Flan ders Expo - Artevelde Station en Gent Sint-Pieters; tot 29 januari - In ternationaal onderzoeksproject Cultu re 2000/Case Suchan Kinoshita; tot 1 februari 2006 - BAR-code - David Neirings feat Anonymous Writers. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de we reld van de 19deeeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Extreme North: design en architec tuur uit Noorwegen; tot oktober 2006 - De Collectie Alonso: van Art Nou veau tot Studio Glass Mouvement. Huis van Alijn: tot 29 januari - Ro- main Royal - Koning van het Gentse volkstheater BRUGGE Arentshuis: tot 31 december - Ru bens, Jordaens Van Dyck, Vlaamse meestertekeningen. Arentshof: tot 31 december - Kunst etalage 'sfeerbeelden' - keramiek en schilderwerk. Huis De Meester: tot 31 december - Kalligrafie - Carolien Coppens en Na thalie De Meester. Camous S.F.X.: tot 31 december - Brugge in toegepaste kunsten werk van Anny Mortier. Museum voor Volkskunde: tot 19 fe bruari - Erfgoed in beeld: werk van 3 jonge fotografen. Groeningemuseum: tot 26 februari - Van Eyck tot Bosch: Oud Nederland se kunst uit Dresden. KNOKKE Scharpoord: tot 15 januari - o Den nenboom, o Dennenboom; SEAS: tot 28 december - Jeannine Vrins, kera miek; Scharpoordgalerij - Rixart. Zwart Huis: tot 26 februari - Chris- tophe Coppens, 'Dream your dreams'. WOENSDAG Duo Gavotte Martin Mans en Noortje van Middelkoop geven een advents- concert. Organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middel koop brengen bekende advent- en kerstliederen ten gehore als 'Komt allen tezamen' en 'Joy to the world'. Hervormde Kerk, Wemeldinge, 20.00 uur Desafinado Bluessessieband De sessieband brengt een tribute aan Woody Guthrie en Leadbelly. De bluessessie saat geheel in het teken van de twee iconen van de Amerikaanse rootsmuziek. Desafinado laat de tijdlo ze songs van beide muzikanten herleven. Van 'Good Mor ning Blues' tot 'Irene Goodnight'. Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG De Notenkraker Het Ballet Sint Petersburg treedt op. Het Russisch Ballet brengt met wereldsolisten een sprookjes achtige uitvoering van De Notenkraker. Dit kerstballet is voor de hele familie. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur The most beautiful Christmas songs De Roemeense Staats Filharmonie Moldova brengt een kerst concert. Het gezelschap kreeg bekendheid door de uitvoering van 'Carmina Burana'. Het concert, getiteld The most beautiful Christmas Songs, bestaat uit bekende internationale kerstlie deren. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Veronica De Koninklijke Muziekvereniging Veronica concerteert. De muziekvereniging treedt op met het gemengd koor Twee de Couplet uit Eeklo. Rooms Katholieke Kerk, Oostburg, 20.00 uur Dj Cécé Dj Cécé treedt op. Salsaliefhebbers kunnen uit hun dak gaan op de meest uit eenlopende salsastijlen, die aan elkaar worden gemixt door dj Cécé. Café 't Schuttershof, Middelburg, 21.00 uur VRIJDAG Crescendo Zangkoor Crescendo geeft een concert. Het koor uit Kruiningen brengt een uiteenlopend repertoire. Intratuin, Koudekerke, 19.00 uur De planeten Leerlingen van Balletschool Lilianne Butler brengen de voor stelling De Planeten. Terpsichore, de Muze van dans en muziek, neemt de bezoe ker mee op een reis door het heelal, langs de maan, de ster ren en de planeten van het melkwegstelsel. Uitgevoerd door 300 leerlingen van de Zeeuws-Vlaamse balletschool. Het Scheldetheater, Terneuzen, 19.30 uur Accordeonvereniging Concertina Concertina geeft een kerstconcert met medewerking van de Gasthuiscantori j In een gevarieerd programma komen zang, orgel- en accor- deonmuziek afwisselend aan bod. De cantorij zingt Neder landstalige en Engelstalige liederen. Christelijke Gereformeerde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Jon van Eerd Van Eerd speelt zijn tweede komedie Een rits te ver. Van Eerd speelt de rol van een campingeigenaar die zich staande probeert te houden in een wereld vol ritsen, trekha ken en haringen. Alsof de veeleisende gasten nog niet genoeg zijn, wordt de camping ook nog eens met sluiting bedreigd. Uitverkocht. Theater de Mythe, Goes. 20.00 uur 2nd InffluenZ Laatste voorronde 2nd Inffluenz. Het programma bestaat uit de bands Dark Ritual (metal), LYN (rock), Appendix (punkrock) en BDM Entertainment (rap) en de dansacts Do-It en Trouble. Special act is Loss of Words. De Klomp, Ovezande, 20.00 uur De Zeeuwse Muzikanten Exaudi Orkest De Zeeuwse muzikanten en koor Exaudi brengen een kerstconcert. Het orkest De Zeeuwse Muzikanten bestaat uit vijftig men sen met een verstandelijke beperking. Koor en orkest zijn af zonderlijk, maar ook gezamenlijk te horen. De Hoeksteen, Middelburg, 20.00 uur Luider Van Donselaar Het duo speelt de cabaretshow Intens. In hun programma graven Elly Luider en Elianne Van Don selaar diep in hun goedgevulde rugzakken naar materiaal. Het is een komen en gaan van hilarische scènes, liedjes en dialogen. Theater De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Treble Treble treedt op met de show All the world is a stage. Het trio brengt een eigenwijze mix van muzikale stijlen. De groep is bekend van de megahit Ramaganana. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Bluesbox De formatie BluesBox treedt op. BluesBox heeft een klinkende naam opgebouwd in de blues- scene en is een graag geziene gast op de Zeeuwse Bluesrou tes. Het vijftal speelt blues zoals het hoort te zijn: dyna misch, explosief, rauw en intens. De Hooizolder, Westkapelle, 22.00 uur ZATERDAG Pippi Langkous Ivo de Wijs maakte de tekst en de liedjes voor de Vlaams-Ne derlandse productie Pipi Langkous. In de hoofdrol staat Veerle Batens als 'het sterkste meisje van de wereld' met de zo kenmerkende oranje vlechten. Uit verkocht. Theater de Mythe, Goes, 15.00 uur en 19.00 uur Rob Meijer De Middelburgse troubadour Rob Meijer treedt op. Meijer heeft een nieuwe cd uitgebracht: Streets of Berlin. Hij zingt nummers van dit album, aangevuld met liedjes van zijn vorige album Zin en Onzin. De Drukkerij, Middelburg, 15.00 uur Apollo Voci Miste Brassband Apollo en Voci Miste geven een kerstconcert. Apollo speelt verschillende eigentijdse kerstliederen. Voci Miste brengt daarnaast op eigen wijze een kerstrepertoire- ten gehore. Schuttershof. Domburg, 15.30 uur •Wie treedt vrijdag op in Stads- De Maagd in Bergen op uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59