Oranje heeft rustdag hard nodig Het beest in Di Canio gaat weer tekeer Agressie betaalt zich uit voor hockeyers Huntelaar terug in basis bij Heerenveen Vermoeide handbalsters beperken de schade tegen Hongarije: 37-30 Montgomery voor twee jaar geschorst woensdag 14 december 2005 Raboploeg rondt transfer Ardila af UTRECHT - De Colombiaanse wielrenner Mauricio Ardi la fietst de volgende twee seizoenen voor Rabobank. Met de langverwachte transfer van de 26-jarige klimmer is het ProTour-team voor komend seizoen rond. Ardila reed voor Davitamon-Lotto. ANP Weer barrage voor Van Wely CHANTI-MANSISK - Schaker Loek van Wely heeft weer een tiebreak voor de boeg, zijn vierde in zes ronden. In de strijd om de wereldbeker remiseerde hij gisteren in Chan- ti-Mansisk ook de tweede partij met Joel Lautier. Evenals maandag was het een vlotte aangelegenheid. Na zeven tien zetten in een Dame-Indische partij hield het tweetal het voor gezien. De tiebreak bepaalt vandaag wie morgen en vrijdag het toernooi afsluit met de strijd om de veer tiende plek. Aan die positie zit nog altijd een bedrag vast van 25 000 dollar (21.920 euro) prijzengeld. ANP Letten zien beren op het ijs RIGA - Wodka kwam er niet eens aan te pas. Toch zien de Letten die het wereldkampioenschap ijshockey van 2006 gaan organiseren beren op het ijs. Ijsberen natuurlijk, op schaatsen. Deze pooldieren moeten volgend jaar op 5 mei de opening gaan verzorgen van het WK, als de autoritei ten tenminste over de brug komen. De Letse premier Aigars Kalvitis zag het al voor zich. Hij sprak van een briljant idee. Het Riga Circus zal, als het geld er komt, de act gaan verzorgen. Het wordt een specta culaire, nooit eerder vertoonde show. „Het is mogelijk ijs beren te leren schaatsen. Je moet er wel vroeg bij zijn. En je moet de juiste maat schoenen hebben", zei adjunct-di rectrice Lolita Litinska. ANP/RTR Ferguson: media haat United MANCHESTER - Manchester United-manager Alex Fer guson verwijt de Engelse pers zijn club te haten. Geprik keld door de kritiek op zijn elftal na de uitschakeling in de Champions League en de 1-1 van afgelopen weekeinde tegen Everton, riep Ferguson zijn supporters op achter het elftal te gaan staan. „De pers haat Manchester Uni ted. En dat hebben ze altijd gedaan." Volgens de trainer heeft die haat te maken met het feit dat Manchester een topclub is. „Ik kan dat een beetje begrijpen, maar nu gaat het te ver. Wat ze nu proberen te doen is de club en de spe lers uitspelen tegen de supporters en andersom. Ik denk dat onze fans dat wel inzien en niet in de val van de me dia zullen lopen." ANP Santos lijft Luxemburgo weer in DEN HAAG/RIO DE JANEIRO - Anderhalve week na zijn ontslag bij Real Madrid heeft Vanderlei Luxemburgo alweer een nieuwe club gevonden. De Braziliaanse voet baltrainer keert terug bij Santos in zijn vaderland. Luxemburgo (53) verruilde Santos, waarmee hij kam pioen was geworden, vorig jaar voor Real Madrid. Daar slaagde hij er niet in de verbleekte sterren weer te laten flonkeren. Bij Santos, teleurstellend tiende in de competitie, tekent Luxemburgo een verbintenis voor twee jaar. Sinds zijn vertrek heeft de club vier trainers versleten. GPD/RTR joor^auke_Boersrna MI PETERSBURG - Maar <m(] dat er bij een groot sport- ;,emment zoiets als een rust- ja bestaat. Kunnen de Neder- tadse handbalsters vandaag na Hederlaag (37-30) van giste- eentegen Hongarije op het WK i Sint Petersburg mooi bijtan- tjn voor de confrontatie van Borgen met Zuid-Korea. ■fantna het fraaie, maar krach- slopende gelijkspel tegen Voorwegen van maandag, eiste bel duel met dat andere topland iganje ook weer enorm veel de ploeg van bondscoach Sjors Röttger. „Het is tot nog toe een heel zwaar toernooi ge weest", stelde hoekspeelster Sas- kia Mulder (27) naderhand. „De kleine pijntjes in de groep ne men ook met de dag toe. Maar dat geldt voor andere landen na tuurlijk ook. Al is het inderdaad zo dat wij voor onze prestaties tot dusver wel een tandje hoger moesten schakelen dan bijvoor beeld Noorwegen en Hongarije en dat het bij ons dus ook iets meer van de krachten vraagt." Het leek er gisteren aanvanke lijk zelfs op dat de fascinerende wedstrijd van maandag tegen de Scandinavische vrouwen wat al te veel van het goede wag geble- ifaiMve sportredactie LlUSANNE - Het Hof van Ar bitrage voor de Sport (CAS) toft Tim Montgomery gisteren jfhuldig bevonden aan het ge- huk van verboden prestatiebe- wrderende middelen. De dertig- jrige Amerikaanse sprinter, loormalig wereldrecordhouder i^de 100 meter, kreeg een schor- ving van twee jaar opgelegd. Montgomery's landgenote Chrys- te Gaines werd ook voor twee jaar uitgesloten wegens overtre ding van de dopingregels. In een terklaring liet het CAS in Lau sanne weten dat de twee atleten met ingang van 6 juni 2005 zijn geschorst. Dat was de eerste dag van hun verhoor. DeCAS-commissie bepaalde bo vendien dat alle prestaties van Montgomery sinds 31 maart 8)01 ongeldig zijn. De 9,78 van ifGP-finale in Parijs, toenter- :;4een wereldrecord, verdwijnt b uit de boeken. De atleet aki ook het prijzengeld uit die jnd kwnjt. De naam van Gaines vórdt vanaf 30 november 2003 falie uitslagen geschrapt. Dstuchtcommissie van de Ame rikaanse atletiekbond (Usada) had, hoewel er geen positieve do- pingtest lag, zelfs vier jaar uit sluiting van wedstrijden geëist wegens hun aandeel in de Bal- co-affaire. Dat Californische be drijf leverde topsporters op gro te schaal verboden middelen, waaronder de zelf ontworpen anabole steroide THG (tetrahy- drogestrinon). Die was aanvan kelijk niet op te sporen. Montgomery heeft het gebruik altijd ontkend, hoewel hij vol gens de in beslag genomen admi nistratie van Balco wel tot de clientèle behoorde. Montgomery zou nu overwegen te stoppen. ANP/AFP Tim Montgomery ken voor niet eens de fysiek, maar vooral de psyche van Oran je. In een mum van tijd liep het verschil namelijk op naar maxi maal negen doelpunten verschil in het voordeel van de Hongaar se vrouwen. Debacle „Ik vreesde de eerste elf, twaalf minuten wel even voor een deba cle", erkende Röttger bange mo menten te hebben gekend. „Na Noorwegen was dit wéér een enorme uitdaging voor de groep. En het was puur een kwestie van mentale vermoeidheid dat we in het begin niet scherp en geconcentreerd waren. Dan kun je slechts hopen dat de ploeg daar overheen komt en zich als nog terugknokt in de wed strijd." Dat gebeurde. Wat heet! Neder land toonde veerkracht, raapte het laatste restje mentale krach ten op voorbeeldige wijze bij el kaar en sloop via sterk handbal steeds dichter naar de kansheb ber op de wereldtitel toe. Tot een nadelige marge van vijf bij de rust (21-16) en in de tweede helft zelfs tot twee keer toe een verschil van slechts twee goals. Maar naast, laat staan voorbij, Hongarije kwam Oranje niet (37-30). „Ook dat sloopt", wist Mulder, Oranjes stille zekerheidje in de rechterhoek. „Kom je op een ge geven moment gelijk en mis schien zelfs op voorsprong, dan vind je weer nieuwe energie. Nu brak het ons in de slotfase op en werd het verschil toch nog ruim." Laatste vier Zonde, vond ook de bonds coach. „Het eerste dat ik na af loop tegen de ploeg zei, was: 'be seffen jullie wel dat jullie in staat zijn Hongarije te pakken, een titelkandidaat'. Dat besef is er, net als de wetenschap dat de halve finale er nu niet meer in zit. Ik leef van wedstrijd tot wed strijd, dus heb in de voorberei ding niet-ovef de laatste vier ge rept. Maar de kans daarop leef de wel degelijk binnen de groep." Nu is de strijd om plek vijl' en zes (zondag) het hoogst haalba re voor Oranje, dat tegelijker tijd nog niet zeker is van een plaats bij de eerste acht. „Wie mij voor het WK had voorspeld dat wij daarop een goede kans maakten, had ik nooit geloofd", glimlachte Mulder. „Maar het is wel degelijk zover. We kunnen Zuid-Korea pakken, hebben het voordeel dat we al twee Aziati sche ploegen (Japan en China) troffen en daardoor vertrouwd zijn met die speelstijl. De rust dag moeten we benutten om weer op krachten te komen, dat hebben we wel nodig." Joyce Hilster (links) en Andrea Groot proberen de Hongaarse Ibolya Mehlmann van scoren af te hou den. foto Anatoly Maltsev/EPA door Martijn Krullaars CHENNAI - „Pfff, dit kostte me bijna een hartaanval." Bonds coach Roelant Oltmans ontken de niet dat hij zojuist enorm had afgezien. Heel even leek een pijnlijke geschiedenis zich te herhalen voor de Oranje-hock eyers, maar de ongekende agres sie betaalde zich toch nog uit: 3-2 tegen kwelgeest Spanje, door het oog van de naald. En daarmee brak in Chennai, het decor van de Champions Trophy, de zon weer in volle he vigheid door voor het Neder lands team. Plotsklaps was het zure puntverlies tegen Duits land vergeten, er mag weer van de finale worden gedroomd. Hockeyen in het warme India zou fnuikend zijn voor de condi tie, maar daar was gisteren niets van te merken bij het keur korps van Oltmans. De elf uit verkorenen, met aanvaller Weusthoff voor Klaver, vlogen er vanaf de eerste minuut vol in en bestreden Spanje met hun ei gen wapen: pressie. Maurits Hendriks, de succescoach van Spanje, had dat wel verwacht, maar knipperde toch even met zijn ogen. „Opmerkelijk om te zien wie er nu opeens zo fysiek speelden." Daarmee doelde hij onder ande ren op Floris Evers, één van de meest talentvolle hockeyers van Nederland. De middenvelder is echter weggezakt en raakte zijn basisplaats kwijt aan Timme Hoyng. Tegen Spanje ging Evers echter als de brandweer, net als veel van zijn teamgenoten. Dat leverde logischerwijs een serie groene kaarten op, die uiteinde lijk vlak voor tijd culmineerden in een gele kaart voor Sander van der Weide. Wonderkind Oranje moest het duel dus uit spelen met tien man. En dat ter wijl het zichzelf net daarvoor enorm in de nesten had ge werkt. Want na twee fraaie doel punten van Matthijs Brouwer (één voor en één na rust) en de 3-0 van Karei Klaver, werd het tien minuten voor tijd toch weer spannend. Wonderkind Santi Freixa benutte eindelijk een strafcorner en kort daarop mocht Eduard Tubau zomaar de 3-2 binnenschieten, na slordig uitverdedigen van Taeke Taeke- ma. Opeens schoten de gedachten te rug naar zondag (tegen Duits land werd het van 2-0 nog 2-2) en nog verder terug, naar de fi nale van het EK. Toen wist Spanje in de laatste drie minu ten een 2-1-achterstand tegen Nederland om te buigen in een 4-2-zege. De Nederlanders ge broken achterlatend. Zo ver had het ook nu kunnen komen. In de slotseconden kreeg Spanje nog een strafcorner. maar de inzet van Freixa werd door doelman Guus Vogels ge keerd. Nog geen tien tellen later klonk het eindsignaal en wreef Roelant Oltmans, duidelijk opge lucht, met beide handen over zijn bezwete gezicht. Zorgelijk „We hebben fantastisch ge speeld, maar we mogen natuur lijk nooit zo veel kansen wegge ven op het einde. Dat is wel zor gelijk", vatte de bondscoach het duel in een notendop samen. „We mogen van geluk spreken dat we nog hebben gewonnen." Die conclusie werd door Vogels van harte onderschreven. „We hebben het onszelf veel te moei lijk gemaakt en dat is niet de eerste keer", klonk het kritisch. „Een cornergoal tegenkrijgen kan natuurlijk altijd, maar zo veel kansen weggeven... Dat mag niet. We zijn nu niet afge straft zoals dat in Duitsland ge beurde, maar dit is absoluut iets dat nog moet verbeteren." Instralen Vogels was gelukkig zo reëel vooral ook te genieten van het resultaat. En met hem Oltmans. „We waren vandaag misschien de gelukkigste, maar dit is wel heel belangrijk voor de groep. Voor ons was dit toch een beetje een finale. Bij die laatste straf corner heb ik tegen iedereen op de bank gezegd: we zorgen van af hier dat-ie er niet ingaat. Hoe dat kan? Gewoon instralen, zo als die vrouw in die blauwe jurk. Ja. Jomanda." Er mag weer gelachen worden. En waarom ook niet. Vandaag wacht het ïjzersterke en ongesla gen Australië, maar Oranje zou ook na een nederlaag nog uit zicht op de finale houden. „Maar we gaan het zeker niet rustig aan doen", beloofde de bondscoach. „Als we de kans krijgen om al eerder de finale te halen, zullen we dat niet nala ten." GPD lan der Tuuk heeft zijn renners maanden geleden eene-mail gestuurd, waar in hij uitlegt dat Skil haar betalingsverplichting niet nakomt, Van der Tuuk zegt daardoor de achterstallige salarissen niet te kunnen betalen. Omdat de renners een verplichting zijn aange gaan met Van der Tuuk Partners BV hebben ze stappen ondernomen tegen bém en niet tegen Skil. -Als de manager zijn finan ciële huishouding niet voor ejkaar heeft, heeft de heer Van der Tuuk een pro bleemmet de renners", be nadrukt Robert de Rooij, «■oordvoerder van de voor- "wiubpunsor yelrenners als Bart Vos- kmp, Bert Hiemstra en Jan van Velzen hebben van- september geen salaris sen ontvangen. „Waar het geld ook vandaan komt, bet probleem moet opge- °st worden. Afspraken moeten worden nageko- g®", aldus Voskamp. door Hans Geleijnse ROME - Lazio-voetballer Paolo di Canio is opnieuw in opspraak. Hij bracht afge lopen zondag tijdens en na de verloren uitwedstrijd tegen Livorno (2-1) provoca tief de 'Romeinse groet' tegen de als links bekend staande aanhang van Livorno. Di Canio ziet daar geen kwaad in. Begin dit jaar. toen Lazio mede dankzij een goal van hem de derby tegen AS Roma won, deed hij precies hetzelfde. Volgens de spits was er geen sprake van een poli tiek gebaar, maar de Italiaanse voetbal bond zag dat anders en beboette Lazio en Di Canio ieder met 10.000 euro. En terecht. Want Di Canio is geen poli tiek analfabeet. Hij is een openlijk be wonderaar van de fascistische dictator Benito Mussolini. Op zijn linkerarm staat 'Dux' getatoeëerd (een verwijzing naar II Duce) en Mussolini's beeltenis prijkt op zijn rug onder een vlag van diens fascistische partij. De versiering mag opmerkelijk zijn, in Italië zijn er velen die evenals Di Canio vinden dat Mussolini een groot leider was, aan wie de geschiedenis geen recht heeft gedaan. Het spreekt ook uit de com mentaren op Di Canio's omstreden groet. „Ieder groet maar zoals hij dat wil doen. Geen ophef over maken", zei Ignazio la Russa, fractievoorzitter van de regerings partij Alleanza Nazionale, thans postfas- cistisch, maar voortgekomen uit de fascis tische partij van Mussolini. Lazio was ook de club van Mussolini. Voor Di Canio was het dan ook vanzelf sprekend dat hij een groet bracht waar mee „ik de verbondenheid met mijn volk en ons erfgoed wil uitdrukken". Di Ca nio is ook in die sfeer opgegroeid. De 37-jarige vedette maakte als jongentje al deel uit van de Irriducibile, de veelal met hakenkruisvlaggen getooide ultra's van Lazio. Na zijn Hitler-groet in de stads derby was bij rechts de verontwaardi ging over de toegekende boete groot Steevast wordt van die kant de vergelij king gemaakt met linkse supporters, zo als die van Livorno. Die laten vrolijk de Sovjet-vlag met hamer en sikkel wappe ren, waarom zou de Romeinse groet dan niet mogen? Bedankbrief Voor rechts werd Di Canio een marte laar, een strijder voor het recht op vrij heid van meningsuiting. Daniela Fini, de echtgenote van AN-partijleider en minis ter van buitenlandse zaken Gianfranco Fini, startte een 'solidariteitscollecte' om de boete voor Di Canio te betalen. Fran cesco Storace, thans minister van volks gezondheid, smeekte hem bij de verkie zingen kandidaat te worden voor de Al leanza Nazionale. Alessandra Mussolini juichte over „de prachtige Romeinse groet" en schreef haar voetbalheld een liefdevolle bedankbrief. Maar dit keer is het beest in Di Canio (dat hem ook op het veld al zo vaak in problemen heeft gebracht) zo tekeerge- gaan dat het zelfs voor rechts gênant wordt om hem te blijven verdedigen. Di Canio haalde namelijk ook uit naar de joodse gemeenschap. Volgens hem had deze „occulte groep" zo veel macht dat niemand die durft te weer staan. Hij suggereerde dat de voetbal bond de oren zou laten hangen naar het joodse protest tegen zijn Hitlergroet en kondigde aan dit keer geen strafmaatre gelen te accepteren en van Lazio- voorzit ter Claudio Lotito eenzelfde standvas tige verdediging te verwachten. Bij vrijwel alle clubs die Di Canio heeft gehad (Lazio Roma, Juventus, Napoli, AC Milan, Celtic, Sheffield Wednesday, West Ham United en Charlton Athletic) waren er woedende conflicten met de trainers, Wim Jansen gooide als coach bij Celtic Di Canio destijds uit de selec tie. Ondanks zijn grote talent werd hij nooit geselecteerd voor het Italiaanse na tionale team. Geen wonder, bij Juventus kreeg hij bijna slaande ruzie met de late re bondscoach Trappatoni. Net als in zijn autobiografie laat Di Ca nio in zijn nieuwe boek 'II ritomo' ('De te rugkeer') geen spaan heel van sommige coaches en spelers. Veel vrienden heeft hij in het voetbal dan ook niet. Dit sei zoen loopt zijn contract bij Lazio af. Het zou het aanzien van het Italiaanse voet bal dienen als hij niet meer op de velden verschijnt. Olympisch vuur Dat is echter nog lang niet zeker. Er zijn er nog te veel in politiek en sport die hem de hand boven het hoofd houden. Zo was hij een van de uitverkorenen om het olympisch vuur voor de Winterspelen van 2006 door Rome te mogen dragen. „Dat was een eer die een type als hij niet verdiende", klaagde Vittorio Pavoncello, de leider van de joodse sportfederatie Maccabi. GPD joorRobvan Rooijen EERENVEEN - Klaas Jan Buntelaar is vandaag weer aan- nlsleider bij Heerenveen in het initiale Uefa Cupduel met Lev- Sofia. De spits begon zater- tegen Willem II (3-3) op de tok om zijn knie te ontzien, Uar scoorde twee keer als in- enveen moet tegen de Bul- ;n winnen om kans te maken b de derde ronde van de Uefa Renners Skil al maanden zonder salaris ASSEN - De renners van de Skil-wielerploeg wach ten al maanden op hun sala ris. Ze hebben stappen on dernomen tegen Bert van der Tuuk. De manager zegt te wachten op geld van de hoofdsponsor. Skil ontkent echter nog te moeten beta len. Italiaanse voetballer in opspraak na omstreden groet en uitspraken Cup. Dan nog zijn de Friezen af hankelijk van het resultaat bij Olympique Marseille-Dinamo Boekarest. Als de Roemeense ploeg van Marseille wint, ligt Heerenveen eruit. Bij 0-0 in Frankrijk is 1-0 tegen Levski ge noeg op basis van de Uefa-pun- tenranglijst. Bij elke andere ge lijke stand in Marseille moet Heerenveen met minimaal twee doelpunten verschil winnen. Olympique en Levski zijn in groep F al geplaatst voor de der de ronde, maar strijden nog om plaats één in de poule. „We weten wat we tegen Levski moeten doen", bleef trainer Gertjan Verbeek nuchter. „Ik heb er vertrouwen in dat we win nen. We zijn Europees een stuk volwassener geworden. Tegen Dinamo en CSKA hadden we meer kunnen behalen dan 0-0. Ook tegen Olympique hadden we bijna een punt. We hebben goed gespeeld tegen clubs van naam. Maar ook Levski is een ge duchte tegenstander. Vanuit een gesloten defensie gokken ze op de counter." ANP Paolo Di Canio (rechts) kwam in januari van dit jaar ook al in opspraak nadat hij na afloop van de stadsderby tegen AS Roma de La- zio-supporters de 'Romeinse groet' bracht. foto Paolo Cocco/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55