Crisissfeer in Europese hoofdstad PZC Niemand kon de traktatie van minister Peijs weigeren PZC V rou wenstandpunt is bom onder SGP Paniek over kosten zorg is onterecht 4 EU is alleen verenigd in afwijzing Britse begrotingsplannen 14 december 1955 woensdag 14 december 2005 „lederéén moppert over het voorstel van de Britten, dus dat betekent dat de pijn eerlijk ver deeld is", noteerde een diplo maat vorige week. Of hij gelijk heeft, zal morgen en vrijdag blij ken als de EU-leiders een twee de poging doen om de financie ring van de Unie te regelen. „Als hel nu niet lukt, lukt het vol gend jaar ook niet", waar schuwt Blair. door Hans Gertsen en Hetty van Rooij Er staan deze week in Brus sel niet alleen enorme bedra gen maar ook politieke reputa ties op het spel. In juni, toen de EU-leiders voor het eerst pro beerden om de begroting voor de periode 2007-2013 te rege len, eindigde de top in een con frontatie tussen Londen en Pa rijs. Tony Blair weigerde te praten over de speciale korting op de Britse afdracht aan de EU, zolang Chirac op zijn beurt wei gerde te praten over de land bouwsubsidies waar Frankrijk als geen ander van profiteert. De EU-leiders kwamen er niet uit, maar het toeval wilde dat Groot-Brittannië een paar we ken later voorzitter werd van de Europese Unie. Blair moest dus een uitweg zoeken uit een impas se die hij zelf mede veroorzaakt had De blauwdruk voor een oplos sing die de Bntten vorige week op tafel legden is in heel Europa slecht gevallen - voornamelijk omdat Blair zijn eigen land ont ziet en de arme nieuwkomers voor de kosten laat opdraaien. Daags voor de top, vandaag, ko men de Britten nog met een aan gepast voorstel, maar Blair heeft al laten weten dat het er niet heel anders uit zal zien. Furieus Frankrijk is furieus. Niet alleen omdat de Britten naar zichzelf toerekenen maar ook omdat Blair volhoudt dat over drie jaar de landbouwsubsidies op de helling moeten. Èn omdat de De vlaggen hangen nog in top voor de gebouwen van de Europese Unie in Brussel. De komende top over de Europese begroting voor de jaren na 2007 begint echter in mineur vanwege de grote meningsverschillen over de Britse voorstellen. foto ANP nieuwe lidstaten het gelag be talen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Douste- Blazy wierp zich eerder deze week op als de kampioen van de solidariteit en brieste: 'cynisch en onacceptabel'. Groot-Brittan- nië moet per jaar minstens ze ven miljard euro méér aan de Unie betalen dan Blair bereid is te doen, vinden de Fransen. Het is niet het enige probleem voor president Chirac. Zijn posi tie in Frankrijk is verzwakt en hij kan zich geen gezichtsverlies permitteren. Chirac heeft één oog gericht op de top van de We reldhandelsorganisatie in Hong kong, omdat hij vreest dat de Britse(!) eurocommissaris Man- delson daar wellicht de belan gen van de Franse boeren ver kwanselt. En dan is er nog de kwestie van de BTW-tarieven die op de top moet worden uitgevochten om dat de ministers van Financiën het niet eens werden. Chirac heeft de Franse restauranthou ders bij zijn herverkiezing in 2002 beloofd dat de BTW van 19,5 naar 5,5 in 2010 omlaag gaat. De Duitse kanselier Mer kel wil de bestaande, tijdelijke experimenten met verlaagde BTW-tarieven voor dienstverle ners zoals kappers, schoenma kers en fietsenmakers beëindi gen en al helemaal geen uitbrei ding toestaan van het verlaagde BTW-tarief naar nieuwe catego rieën. De BTW-kwestie is opeens poli tiek beladen. Het is een 'testca se' geworden voor de relatie tus sen Parijs en Berlijn. Chirac kon in het verleden rekenen op zijn Duitse maatje Schroder. Maar hij heeft Merkel nog niet aan zijn zijde en de Duitsers zijn he lemaal niet zo negatief over de begrotingsvoorstellen van Blair. ,.Het wordt dus oppassen. Als Chirac zich in een hoek gedre ven voelt, kan hij de hele top op blazen en een veto uitspreken", waarschuwt een Britse diplo maat. In Brussel worden wed denschappen afgesloten op het welslagen van de top, wat bete kent dat er over de uitkomst geen zinnig woord van te zeggen valt. Mislukking De Nederlandse eisen zijn een voudig: het kabinet wil één mil jard euro per jaar minder aan Europa betalen. Hoe dat geld er komt kan Den Haag niet zoveel schelen. De nieuwe lidstaten kunnen het zich domweg niet permitteren om een veto uit te spreken. Ze hebben een akkoord over de meerjarenbegroting nodig om dat er anders veel minder geld hun kant op komt. De pessimisti sche Belgische minister van Bui tenlandse Zaken De Gucht voor spelt in elk geval een misluk king, hoe de strijd vrijdag ook afloopt. „Óf er komt een te krap pe begroting. Óf er komt hele maal geen begroting." GPD door Rinder Sekeris De discussie over de toela ting van de vrouw heeft de afgelopen week de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) gespleten. Nóg langer vasthouden aan de uitslui ting van vrouwen dreigt de partij bij de volgende verkie zingen. in maart, definitief te marginaliseren. Toen onlangs de overheids subsidie aan het feministi sche Clara Wichmann Insti tuut werd stopgezet, leidde dat tot vermaak bij de SGP. Want het was het Clara Wich mann Instituut dat ervoor had gezorgd dat de overheids subsidie aan de SGP wegens vrouwendiscriminatie per vol gend jaar door de rechter is geblokkeerd. Op hun beurt zullen de feministen nu de cri sis in SGP handenwrijvend gadeslaan. Wie had gedacht dat het bolwerk van de staat kundig gereformeerden zo snel zo heftig zou gaan kra ken. De SGP, de stabielste partij in het parlement, is al sinds de oprichting in 1918 een par tij van mannen die de neuzen dezelfde kant op houden. Geen partij uitsluitend vóór mannen overigens: fractielei der Bas van der Vlies en zijn collega Kees van der Staaij zouden het niet redden zon der de duizenden trouwe stemmen van de vrouwen. Van tijd tot tijd ontstond hier over discussie, meestal gema tigd. Al waren er momenten dat de spanning opliep, voor al door pogingen van de Haag se Riet Grabijn-Van Putten het 'gewone' vrouwenhdmaat- schap op de kaart te krijgen bij de SGP. Protesten Tot het hoofdbestuur vorige week vier gecombineerde lokale lijsten afkeurde, omdat op die lijsten namens de ChristenUnie vrouwelijke kandidaten stonden. Gedwon gen door de vele protesten en opzeggingen trok het hoofdbe- stuur zijn eerdere besluit m en traden twee leden af Als de crisis iets duidelijk maakt dan is het dat de 'vrouwen^ cussie' te lang de kop is moe. drukt. Exemplarisch is dat het w schijnen van een rapport var een groep jonge theologen die het aloude SGP-vrouwen- standpunt voorzien van bij. belse argumenten, keer op keer is uitgesteld. Dat rap. port moest worden 'herschre ven' en van 'aanvullende argu menten' voorzien, heette het maandenlang. De publicabel ervan staat voor maart 2006 op de rol. Daarmee is duide lijk dat er nog lang geen oplos- sing is en het theologenrap- port een nieuw hoofdstuk in de discussie zal inluiden. Bo- vendien heeft de SGP vanaf januari al te maken met dichtgedraaide subsidiekraan van Binnenlandse Zaken Er komt een rechtszaak om dat terug te draaien, en mogelijk een geldwervingsactie onde de achterban. Over de huidige crisis is het veelzeggend, dat de lont door SGP'ers zelf is aangestoken. Niet geheel verrassend, want intern rommelde het al, met name vanuit de hoek van de machtige SGP-jongerenorga- nisatie, waarvan vele ho opgeleide jonge vrouwen di uitmaken. Kon het disc minatieproces van het Clara Wichmann Instituut de SGP- gelederen nog samenbinden, het hoofdbestuurlijke veto te gen de gecombineerde SGP ChristenUnie-lijsten in Enh- zen, Amersfoort, Gorinchen en Zoetermeer bleek een fragmentatiebom, waarvan de scherven nog niet gelijmd zijn. Waarschijnlijk zal de SGP j voor veel kiezers geen o meer zijn. Als die venvach- i ting uitkomt bij de verkiezin gen van maart volgend jaar, zal de toch al kleine partij nog verder in de marge ra politiek en samenleving wei- gedrukt worden. GPD door Anita de Haas Een longarts beweerde en kele weken geleden in No va tegen een van zijn patiën ten dat voor verzekeraars 'de beste patiënt een dode pa tiënt is.' De meeste directeu ren van de Nederlandse zorg verzekeraars liepen de vol gende ochtend nog met krom me tenen in hun schoenen rond. De specialist deed zijn uit spraak tegen een van zijn pa tiënten die een bepaalde bea demingstherapie met meer vergoed kreeg, omdat hij in middels 'te goed' zou zijn. Dat de therapie niet meer ver goed werd, paste volledig in de afspraken die de verze keraars daarover met de bran che-organisatie van longspe cialisten was overeengeko men. De opstelling van de specia list past in het rijtje van onno dige paniekverhalen die de laatste maanden over het nieuwe zorgstelsel circuleren. Zaterdag nog meldden de huisartsen met een eigen zorg polis te komen 'waarin de toe gang van de patiënt tot de huisarts perfect geregeld is'. Ook onzin. De toegang tot de huisarts is perfect geregeld en wordt ook voor iedereen, jong of oud, volledig vergoed. Ook over de kosten van het consult van de huisarts volgend jaar blijven verkeer de bedragen circuleren. De huisarts krijgt voor iedere bij hem of haar ingeschreven pa tient een vast bedrag van 52 euro per jaar van de verzeke raar. Het tarief voor een con sult is 9 euro en dat wordt ook door de basisverzekering vergoed. Excuses Vorige week meldde een 'gro te salarisverwerker' dat alle huidige particulier verzeker den er fors op achteruit gaan. Inmiddels heeft het bedrijf zijn excuses aangeboden aan het ministerie van Volksge zondheid. De vergelijking be trof een beperkte groep en met dé particulier verzeker den. Over de premies ging het afgelopen maanden al niet an ders Die zou minstens 1300 euro worden, zo werd afgelo pen zomer voorspeld, Uit eindelijk werd het minder dan de minister had gedacht, maar toen de eerste aanbie dingen op tafel lagen, ging al weer het verhaal dat de basis premie dan toch minstens in 2007 wel 300 euro duurder zal worden, omdat verzeke raars nu onder de kostprijs aanbieden. De verzekeraars zitten heel krap te calculeren, vooral in de eigen bedrijfskos ten, maar de concurrentie strijd en alle collectieve con tracten zullen forse prijsver hogingen niet toestaan. Het NOS-journaal zondaga vond; een gepensioneerd echt paar waarvan de een bovenop de basisverzekering 16 maal acupunctuur wil en de ander 9 maal fysiotherapie is bij de ene verzekeraar 1300 euro goedkoper uit dan bij de ande re. Zo zou blijken uit onder zoek van de Consumenten bond. De Consumentenbond heeft de meest luxe polis waar wer kelijk alles inzit wat je aan zorg kunt bedenken, vergele ken met de goedkoopste die de meest basale zaken aanvul lend verzekert. Dat is hetzelf de als ervan uitgaan dat ieder een in een Rolls Royce rijdt en dan zeggen dat je ook goed koper auto kunt rijden. Op de ze manier worden bedragen genoemd die het inlevingsver mogen van de meeste mensen te boven gaan. Beter ware het de mensen erop te wijzen dat een uitgebreide aanvullende verzekering voor acupunc tuur en/of fysiotherapie bij de meeste verzekeraars zo rond de 20 euro kost. Wie een verzekeraar heeft die daar 40 of 50 euro voor vraagt, moet goed naar de polis kijken. Ie dereen moet goed naar de aan vullende verzekeringen kij ken, want de basisverzeke ring vergoedt al heel veel. De Consumentenbond lan ceerde deze week een eigen 'Productvergelijker Zorgver zekeringen'. De zoveelste in een rij. Het lijkt erop dat de bond met uitspraken als '1300 euro verschil' vooral de aandacht op zichzelf heeft willen vestigen. Belangen be hartigen is ook: niet onnodig paniek veroorzaken. GPD door Ernst Jan Rozendaal De manier waarop het kabi net de verdieping van de Westerschelde heeft aangepakt is een staaltje van hogeschoolpo- litiek. Het heeft wat tijd ge vergd, maar zonder averij is de ene na de andere klip omzeild. De behandeling in de Tweede Kamer, komende dinsdag, lijkt niet meer dan een formaliteit. De steeds verdere verdieping van de Westerschelde - de twee de is nog niet afgerond of de be sluitvorming over de derde krijgt zijn beslag - is gestoeld op een verdrag van anderhalve eeuw oud. Bij de officiële af scheiding van Belgie in 1839 be loofde Nederland een vrije door gang van de scheepvaart naar Antwerpen over de Westerschel de. De Nederlandse interpreta tie is dat de vaarweg moet wor den onderhouden, de Belgen vin den dat hij moet worden aange past aan de eisen van de tijd. Containerschepen worden gro ter en groter. Ook zij moeten Antwerpen kunnen bereiken. De eindeloze procedures rond om de IJzeren Rijn - de goede renspoorlijn van Antwerpen naar het Roergebied - bewijzen dat oude internationale verdra gen niet zomaar in de prullen bak kunnen worden gekieperd. Als een verdere verdieping van de Westerschelde onontkoom baar is, moet maar van de nood een deugd worden gemaakt. Dat blijkt al uit de opzet van de Ontwikkelingsschets Schelde-es- tuarium 2010 waarvan de derde verdieping een onderdeel is Daarin is de bereikbaarheid van Antwerpen verbonden met vei ligheid en de natuurlijkheid van de Westerschelde. Deels om te voldoen aan (internationale) nor men, maar ook uit een principe van voor wat hoort wat. Op die manier is de verdieping meer dan alleen een blijk van 'goed nabuurschap' (zoals premier Balkenende het kabinetsvoor stel in maart verdedigde). Neder land heeft ei- zelf ook wat aan. Misplaatste term Goed nabuurschap is zelfs een volstrekt misplaatste term. Want vóór de Belgen hun vurig gewenste verdieping kregen, is ze een flinke poot uitgedraaid. Tot op de dag van vandaag wordt het ontkend, maar het is overduidelijk dat minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) het Scheldedossïer in het finale stadium heeft gekoppeld aan het heilloze HSL-dossier. De reistijd van de hogesnelheids lijn in Belgie bleek langer dan oorspronkelijk gepland. Met de verdieping als stok achter de deur, wist Peijs hierover een doorbraak te forceren (dat daar mee overigens niet alle proble men rond de HSL zijn opgelost, blijkt nog bijna dagelijks). Om de omstreden verdieping ook voor Zeeland acceptabel te maken, is 200 miljoen euro uitge trokken voor nieuwe natuur en 100 miljoen euro voor wegen. Anders dan in het verleden kun nen niet alle kosten op de Bel gen worden verhaald - vanuit de gedachte dat zij de verdie ping zo graag willen - maar hun bijdrage in het natuurherstel loopt nog steeds in de tientallen miljoenen. Tien jaar geleden liep Zeeland te hoop tegen ontpoldering. Nu wordt daar genuanceerder te genaan gekeken, omdat natuur herstel broodnodig is, en niet al leen op grond van Europese richtlijnen. Maar de laatste weerstand is afgekocht met de 100 miljoen euro voor infrastruc tuur Als de provincie zich tegen de verdieping was blijven verzet ten. had ze daarnaar kunnen fluiten. In de beroemde Godfa- ther-films heet dat een 'offer you can't refuse' (een aanbod dat je met kunt afslaan op straf fe van...). Domino-effect Het zetje dat het dagelijks pro vinciebestuur hierdoor kreeg, veroorzaakte een domino-effect. Mokkend volgden Provinciale Staten. Volgende week gaat ook de Tweede Kamer instemmen met de derde verdieping van de Westerschelde, terwijl er notabe- ne nog een breed aangenomen motie ligt waarin het parlement ontpoldenng afwijst. Maar. is de redenering, als zelfs Zeeland niet tegen is, moeten we in de Tweede Kamer dan roomser zijn IJZEL - Het KNMI heeft een waarschuwing uitgegeven voor gladheid. In de loop van de avond ging het regenen, ter wijl de temperatuur van de bo dem onder nul was. Op de weg Haarlem-Den Haag ontstond een file van honderden auto's. De auto's kwamen door de gladheid nauwelijks vooruit. Er hebben zich geen ongeval len voorgedaan. UITBREIDING - Het inwoner tal van de gemeente Vlissingen is de laatste jaren behoorlijk toegenomen. Enkele duizen den mensen hebben zich in de Scheldestad gevestigd. KERK - In Kruiningen is een nieuw kerkgebouw in genomen. De bouw van de kerk was mogelijk door steun van het Nationale R; fonds. Hoogtepunt vandeope- ning was het binnenbreng® van de Bijbel, doopschaals het avondmaalstel voor de ere dienst. OUDER - Nederlanders zulle langer leven dan inwoners ra andere landen. Dat conclu deert een Amerikaans dat onderzoek doet naar bevi- kingsgroepen. Ook Scandiu- viërs hebben een grotere kau om ouder te worden. De Tweede Kamer spreekt zich dinsdag uit over de derde verdieping van de Westerschelde. Het verzet tegen de voorgenomen verdieping van de zeearm werd afgekocht met 100 miljoen euro voor de Zeeuw se infrastructuur. foto Mechteld Jansen dan de paus? De discussie zal zich dinsdag waarschijnlijk niet toespitsen op ontpoldering, maar op de veiligheid van de Westerschelde als vaarweg. Zeer belangrijk, maar geen item waarop de verdieping zal wor den afgeschoten Hoe zeker het kabinet is over de uitkomst, blijkt uit het feit dat de ondertekening van de Schel- deverdragen - nadat vorige maand de Belgische regering er mee instemde, waren ze afgelo pen vrijdag een hamerstuk in het Haagse kabinetsberaad - al een dag later staat gepland, in Vlissingen. In samenwerking met minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) heeft Peijs een heikel dossier zonder veel moeite tot een goed einde gebracht. In maart omschreef PvdA-Kamerlid Boelhouwer haar aanpak al als een 'knap staaltje'. Het kabinetsvoorstel noemde hij een 'taart waarvan iedereen een stukje kan eten'. Als zelfs de grootste oppositie partij er zo over denkt Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail redactie pre nl Lezersredacteur: A J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mall redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (01151645769 Fax 101151645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag l/m vrijdag van 8.30 tot 17 00 uur Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. autom afschrijving scceptgi per maand: 20,55 nvt per kwartaal 59,75 62£K per jaar: €229 20 23331 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mait lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schrifteli|k 1 maand voor 1st einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABNAMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgev». overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volge* de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadt Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax- (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9»w Tel (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www pzc.nl/adverteren ducten van de titels en de werkmaatschappijen de derden Als u op deze informatie geen pri|S i Postbus 314460 AA Goes .-genei nu- wordt gebruikt «o'* relevante d*1""1""? er of door ons zorgvuldig olijk melden t*® Behoort tot -ü' WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4