Saneren bedrijfsterreinen te duur Goes plaatst zes lantaarnpalen na overval op chinees Vuurwerkvoorlichting maakt indruk Provincie noch gemeente kan geld opbrengen woensdag 14 december 2005 SJ^ door Frank Balkenende GOES - Energiebedrijf Delta plaatst op verzoek van de ge meente Goes vandaag zes lan taarnpalen in het nieuwe winkel centrum De Spinne in de Goese Polder. Meer licht moet voorko men dat winkeliers het slachtof fer worden van overvallers en in brekers. Twee gewapende overvallen in vijf dagen tijd. De schrik zit er goed in bij de familie Pan, die in De Spinne het Chinese restau rant China Comer, tevens snack bar, drijft. Vrijdagavond werd eigenaar X. Pan neergeschoten door één van drie gemaskerde overvallers, die de kassa en de kansspelautoma ten leeghaalden. Pan staat sinds gisteren weer in de zaak. Hij wil niet veel kwijt over de brute overval, die vrijdag rond elf uur plaatsvond. „We moeten geen klanten bang maken." Pan heeft geluk gehad. De kogel ging langs zijn sleutelbeen door zijn lichaam en raakte geen vita le delen. De familie is blij dat er geen klanten gewond zijn ge raakt. Tijdens de overval wer den de aanwezige gasten ge dwongen op de grond te gaan lig gen. De Pans maken geen gelukkige start in het vernieuwde winkel centrum. Twee weken terug werd bij hen en bij de bakker en bloemist ingebroken. De daders beukten de van veiligheidsglas voorziene deur deels kapot en namen de kluis en computers mee. Aardedonker Na die inbraken vroegen winke liers om straatverlichting. De openbare ruimte van De Spinne moet nog voor een groot deel worden ingericht en lantaarns ontbreken nu, waardoor het 's avonds aardedonker is. Zo wordt het overvallers en inbre kers wel erg gemakkelijk ge maakt. Mevrouw S. Pan heeft gisteren bij de gemeente weer aan de bel getrokken. Met suc ces. Vooruitlopend op de defini tieve inrichting van het wmu centrum, die op de rol staat Z februari, worden zes lantaa^s geplaatst. Daarvan komen één tot twee in de steeg ta China Corner is gevestigd De Pans hopen dat de ellet® voor lange tijd voorbij y peinzen er met over de zaak* sluiten. „We hebben flinke®, vesteerd en moeten hardwerk® om dat er weer uit te halen fe het veiliger te maken, plaats^ we misschien camera's. Het ook fijn zijn als de politie fa» wat vaker 's avonds zou trouilleren." Uitbater J. Ruissen van tabaks!' zaak Sima aan de Wijngaard straat, die gisterochtend wondraakte bij een gewapend» overval, neemt geen extra bevel ligingsmaatregelen. „Ik heb ij overvalalarm, maar ik stonde, teren aan de tweede kassa encé alarmknop zit bij de eerste,dij kon ik er niet bij. Tja, camera's helpen niet als iemand een bi: vakmuts of een masker op heef Het moet ook wel een beetje ge zellig blijven, anders kun je» tent beter sluiten." 1 De politie sluit niet uit dat tts-: sen beide overvallen verbandW staat, maar gaat daar voorlopig, niet van uit. Ruissen beseft hij zichzelf in gevaar heeft3 bracht door zich op de met® mes bewapende overvaller! storten. Daarbij liep hij eensn-l wond in zijn hand op. „Weis den over de grond, maarhijra eerder op te staan en gaf me 3 een paar trappen tegen hoofd. Achteraf misschien ad zo slim, maar het was mijn ®j ste overval en ik wilde me'. M geven aan de dreigementen ia die gast. Het was ook geen m roeps, want anders vraag j ochtends om half negen met sa geld. Dan zit er alleen wat w>: selgeld in de kassa Ruissen heeft er geen more aan gedacht maar eens een dag- je rust te nemen „Om 'Jt twaalf was ik terug van het pi tiebureau, deed de deur opeis de klanten stroomden bind Ik dacht: 'Geen gezeur, a» met die banaan'." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het opknap pen van verouderde bedrijfster reinen is bijna onbetaalbaar. Ruwweg is voor de ongeveer 40 regionale en lokale terreinen die gesaneerd moeten worden ruim 110 miljoen euro nodig. Een haast astronomisch bedrag, dat noch door de gemeenten, noch door de provincie kan wor den opgebracht, constateert het dagelijks provinciebestuur. Zo heeft de provincie tot en met 2007 een bedrag van 2 miljoen euro voor het opknappen uitge trokken. En dat geld is bij voor keur bestemd voor regionale ter reinen. Het dagelijks provinciebestuur stelt vast dat het saneren van be drijfsterreinen tot nu toe moei zaam op gang komt. Gemeenten geven er bepaald geen voorrang aan en dat komt mede omdat er nog voldoende aanbod van nieu we terreinen is. De provincie wil echter zorgvul diger gebruik maken van de schaarse ruimte en dit betekent dat nieuwe bedrijvigheid meer dan nu op bestaande terreinen moet komen. Die hebben dan eerst wel een fikse facelift no dig. Onderzocht is hoeveel terrei nen voor sanering in aanmer king komen. Met inbegrip van de zeehavengebieden zijn er in de provincie ruim 250 bedrijven terreinen. Die kleiner dan vier hectare zijn, laat de provincie buiten beschouwing, omdat de te behalen ruimtewinst daar te gering is. Dan resteren er negen regionale en ongeveer 30 lokale terreinen die hoognodig aange pakt moeten worden. In totaal bestaan er voor 16 ter reinen tussen nu en drie jaar plannen voor omvorming. Vijf van die terreinen worden omge vormd tot woongebieden (zoals het havengebied van Goes en het Scheldeterrein in Vlissin- gen). Resteren 11 gebieden, sa men ruim 300 hectare, die tus sen 2007-2010 op de schop moe ten. Een globale kostenberekening wijst uit dat daarvoor ruim 73 miljoen euro nodig is. Voor de provincie komt dat neer op een bijdrage van bijna 30 miljoen eu ro. Daarbij is ervan uitgegaan dat een terrein volledig wordt aangepakt; dat hoeft niet altijd het geval te zijn. De kosten voor sanering van terreinen die op wat langere termijn - na 2010 - in aanmerking komen voor sane ring (18 stuks, 211 hectare) zijn becijferd op bijna 40 miljoen eu ro. Er staat wel wat tegenover: vrij komende ruimte kan opnieuw verkocht worden. Maar uit die opbrengsten kan een saneringso peratie nooit helemaal betaald worden Met gevoel voor werke lijkheid geeft het dagelijks pro vinciebestuur aan dat er a) keu zes gemaakt moeten worden en b) meer geld nodig kan zijn. Pro vinciale Staten zijn daarvoor aan de bak. Ren je rotje' was één van de onderdelen van het voorlichtingsprogramma over vuurwerk dat Bureau Halt aan Borselse scholieren aanbood. foto Dirk-Jan Gjeltema doorCornelleke Blok HEINKENSZAND - Hoe steek je vuur werk aan? Met een aansteker, een gloei- lont, of met de gasbrander van je vader? Ongeveer driehonderd leerlingen van tien basisscholen uit de gemeente Borse- le weten het antwoord inmiddels. Bureau Halt gaf gisteren in het politiebureau in Heinkenszand voorlichting over vuur werk. De leerlingen van de groep zeven en acht van De Wegwijzer uit Heinkenszand zijn om één uur aan de beurt. In de 'explosi- tie' krijgen de kinderen vragen over vuur werk. Waar koop je vuurwerk? Wat doe je als er op nieuwjaarsdag vuurwerk op straat ligt? Netjes aanvegen is het ant woord van de kinderen, dat spreekt voor zich. „Dat kom ik controleren, want ik heb dienst op nieuwjaarsdag", zegt de wijkagent lachend. 'Ren je rotje' heet het volgende onder deel. De leerlingen steken drie nep-rotjes aan, die bijna net zo groot zijn als hen zelf. De kinderen hullen zich vervolgens in brandweerpakken. Met geblindeerde helmen gaan ze op zoek naar ome Henk (een pop). Hij ligt zogenaamd in een bran dend huis, omdat er binnen vuurwerk is afgestoken. Eng Best eng vonden de meiden van de klas dat laatste onderdeel. Met vuurwerk zijn ze ook al niet zulke helden. „Mijn vader en mijn broer steken het altijd aan", zegt Jacolien van Damme (11). Haar klasgen ootje Lobke van Riet (11) steekt het vuur werk wel zelf aan, maar is altijd voorzich tig, zegt ze. Rotjes, sterrenregens en Ro meinse kaarsen zijn haar favorieten. Het gevaar van vuurwerk wordt de kinderen pas echt duidelijk als ze een filmpje te zien krijgen over de dertienjarige Rik, die drie vingers verloor toen hij een strij ker afstak. Als de lichten weer aan gaan is de baldadige sfeer ineens omgeslagen. Stil staren de kinderen naar het televisie scherm. Ook Leon Hannewijk (12) is onder de in druk van Riks verhaal. Hij past wel op met vuurwerk. „Hij is drie vingers kwijt", zegt hij ongelovig, „ze stopten ze gewoon in een zakje." ONTSLAGEN Vanaf het begin wisten we dat Joep geen blijvertje was. Daarvoor wist hij te goed wat hij wilde. Joep wilde terug naar huis, terug naar de Waddenzee. Toen we hem vonden was hij een miezerig hoopje ellende. Gescheiden van zijn moeder, sterk vermagerd en alleen. Bij ons werd hij een lekkere dikke eigenwijs. En na drie maanden wisten we zeker dat Joep het in zijn eentje ging redden. Dat was de reden voor zijn ontslag. Lenie 't Hart ZEEHONDENCRÈCHE PIETERBUREN Naam Adres Postcode, Plaats E-mail STEUN DE ZEEHONDENCRÈCHE Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar Stichting Zeehondencrèche Pieterburen, antwoordnummer 959. 9950 WL Pieterburen. U ontvangt dan een blanco acceptgiro thuis. Direct storten kan ook. GIRO 8020.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44