'euw plan voor geleid wonen Stephan Hokke snelste met flexamen Jfe m Politiek vraagt hulp burger bij snoeiwerk in regelwoud Driehonderd namen onder manifest azc Burgh-Haamstede Pontes beproeft voortraject r .„wr.c wil 20 appartementen Meisje krijgt klappen HBuBuia 'fl i:iH:Ü door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelanders mogen zich uitsprekexx over zin en onzin van gemeentelijke regels. Raadsfracties CDA en PvdA willen snoeien in het regel woud en vragen daarbij de hulp van de burger. De burger klaagt vaak dat er te veel regels zijn en/of dat ze inefficiënt zijn, zegt CDA-ge- meenteraadslid C. Boogerd. ,,De regels zijn er in principe om de maatschappij leefbaar te houden, maar af en toe krij gen we het idee dat de regels het maatschappelijk leven be lemmeren. Te veel regels dus. Maar als hoogste orgaan bin nen de gemeente, als vertegen woordiging van het volk kun nen wij onze gemeentelijke re gels ook weer afschaffen als ze niet goed werken." De gemeen teraad heeft volgens Boogerd en Winfield vaak te weinig zicht op hoe de opgelegde re gels in de praktijk uitpakken. Voor hen aanleiding om bur gers, bedrijven, instellingen en verenigingen de gelegenheid te geven de regels onder vuur te nemen. De gemeentelijke re gels welteverstaan. Op regels die van bovenaf door de rijks- ovberheid opgelegd worden heeft de gemeente geen vat en het heeft, benadrukken Boo gerd en Winfield, dan ook geen zin daarop te gaan schie ten. Het is evenmin de bedoeling dat burgers lukraak regels en wetten af willen schaffen om dat ze hen niet welgevallig zijn. Boogerd: ,,Men moet ver melden waarom de voorgedra gen regels niet goed werken én hoe het eventueel anders zou kunnen." Van 15 december tot en met ja nuari 2006 kunnen Schou- wen-Duivelanders hun sugges ties met betrekking tot de ge meentelijke regelgeving kwijt via de gemeentelijke website (www.schouwen-duive- land.nl), per post via ant woordnummer 109, 4300 VB, Zierikzee of mondeling. (Advertentie) plfpj ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19.00 uur KUNST ANTIEK Morgen eveneens veiling om 13.30 en 19-00 uur Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 'vw.zeëuwsveiUjighuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie I Postbus 31 A goes T«l: (0113)315500 t Fax:(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl internet l www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vmbo-leerling Metalektro Stephan Hokke met zijn wiskunde-docente Ineke Hobbelink. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Stephan Hokke (16) is een jongen van weinig woorden, maar met veel ambities. Dat komt hem van pas bij de proef met flexamen, een nieu we manier van examineren voor de vmbo-opleiding bij Scholengroep Pon tes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee. Stephan heeft deze week als eerste een deel van zijn diploma op zak. Ruim een half jaar voor de afronding van zijn opleiding Metalektro heeft hij in rap tempo de module Wiskunde met negentien toetsen, één praktijkop dracht en vier deelexamens al afgerond. Het is alleen nog even afwachten of dat laatste deelexamen hem ook een vol doende oplevert, maar daar heeft hij echt alle vertrouwen in. Flexamen betreft een landelijk experi ment. Twee scholen in Nederland door lopen daarin een voortraject. Naast Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee is dat 't Brewinc in Doetinchem. Op basis van hun praktijkervaring wordt het nieuwe systeem straks verfijnd en gefaseerd in gevoerd op alle vmbo-scholen. Stapsge wijs dus, volgend schooljaar gaan nog vijftien middelbare scholen aan de slag met deelexamens en krijgen ruim 2500 vmbo-leerlingen ermee te maken. Flexibel examineren houdt in dat er per gedeelte van de leerstof een deelexamen wordt afgenomen. Doel is een betere koppeling tussen het instuderen van de leerstof en de praktische en theoreti sche toetsing ervan. Met een integraal examen aan het einde van de opleiding zit er vaak een lange tijd tussen het be handelen van de lessen en het examen doen. Volgens docent wiskunde en natuurkun de René Plu is het van evengroot belang dat met het flexamen recht wordt ge daan aan de verschillen in tempo en aanleg van de leerlingen. „Het biedt maatwerk, want zij kunnen zelf het tem po en de spreiding van toetsing bepalen gedurende de laatste twee jaar van hun opleiding", zegt Plu. Hij weerlegt dat deze methode alleen gunstig zou zijn voor de snelle leerlingen. Zijn collega Ineke Hobbelink valt hem daarin bij. „Er zijn altijd snelle leerlingen, zoals Stephan in dit geval, maar dat stimu leert de anderen juist enorm, want die willen niet achterblijven." Voorwaarden Toch blijkt Stephan wel specifiek aan alle voorwaarden te voldoen om snel en succesvol vier deelexamens wiskunde te kunnen afleggen. Hij leert graag, vindt het best leuk om anderen de loef af te steken, toont zich een individualist en heeft geen behoefte aan het in groeps verband toeleven naar een examen of het vergelijken van antwoorden met an deren na afloop. Stephan wil computer programmeur worden en gaat daar straks een ICT-opleiding aan het ROC in Vlissingen voor volgen. Dankzij het foto Marijke Folkertsma Flexamen krijgt hij zelfs ruimte daarop vooruitlopend al een beginmodule voor te volgen. „Maar hij zou ook zijn profiel voor wis kunde kunnen verbeteren", haast Hob belink zich te zeggen, want ze is zeker van plan hem te adviseren de extra tijd die hij nu krijgt daarvoor te gebruiken. Flexamens vergen maatwerk en dus veel individuele begeleiding. Dat vergt veel inzet van de docenten. Hobbeling heeft daar geen moeite mee. „Ik juich het juist toe. Klassikaal kan er wel eens iemand onderuit zakken en afdwalen. Op deze wijze zit je er veel dichter op en heb je sneller in de gaten als een leer ling achterop dreigt te raken." Pontes Pieter Zeeman heeft het proef project in 2003 op de rails gezet. Daar bij is gebruik gemaakt van de subsidie- pot 'Initiatiefrijke Scholen' van het Mi nisterie van Onderwijs. Datzelfde minis terie volgt de ervaringen bij de proef scholen in Zierikzee en Doetinchem nauwgezet. De eerste ervaringen zijn po sitief en duiden erop dat over enkele ja ren de flexibele examinering algemeen wordt ingevoerd. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Tegen de driehonderd mensen hebben een manifest ondertekend ter on dersteuning van de bewoners van het asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede. De solidari teitsverklaring wordt volgende week afgedrukt in het huis-aan-huisblad Ons Eiland. Gisteren sloot de inschrijving stermijn voor namen op de lijst. Het manifest maakt kenbaar dat er op Schouwen-Duiveland onvrede heerst over de overhaas te sluiting van de opvang. Het centrum gaat eind maart dicht, terwijl er eerder nog sprake van was dat het zou openblijven tot 2007. De eersten van 270 bewo ners verhuizen volgende maand naar een voor hen nu nog onbe kende bestemming in Neder land. Wat de initiatiefnemers vooral steekt, is dat de kinderen niet de kans krijgen het school jaar hier af te maken. Ook wordt geen rekening gehouden met lopende medische behande lingen en bovendien krijgen de asielzoekers pas een paar dagen van te voren te horen waar ze naar toe moeten. Kortom, in meerdere opzichten 'menson waardig', vinden de initiatiefne mers. Alle politieke partijen op Schou wen-Duiveland zijn apart aange schreven. Gisteren was nog niet bekend of er uit die hoek ook 'als blok' is gereageerd op de op roep, aldus A. Klein-Zoutend- ijk. Dat geldt eveneens voor de betrokken schoolbesturen in Burgh-Haamstede. Daarente gen heeft wel de plaatselijke on dernemersvereniging haar steun betuigd en wordt vanuit die hoek zelfs een financiële bijdra ge geleverd om de een halve pa gina grote advertentie mogelijk te maken. Gebundeld De bedoeling is dat het onderte kende manifest na publicatie wordt gebundeld met nog eens tweehonderd handtekeningen (van een eerdere actie van de projectgroep Wereldvrouwen) en artikelen over het leven in het azc. Dat 'dossier' wordt be gin januari verstuurd naar mi nister Verdonk. „Niet dat we de illusie hebben dat we de sluiting nog kunnen tegenhouden", zegt Klein. „Maar we willen de minister ge woon laten zien hoe dit besluit de samenleving op Schou wen-Duiveland in beweging brengt. Het gaat om mensen, die kun je niet steeds als een pakke tje rondsturen door het land." Ze houdt de mogelijkheid open dat politieke partijen en school besturen alsnog met een aparte verklax-ing komen. Die kan dan worden toegevoegd aan het ma nifest aan Verdonk. In de gemeente Hellevoetsluis speelt een vergelijkbare kwes tie. Ook daar is al langere tijd een azc gevestigd, wat door de lagere instroom van asielzoe kers uiterlijk 1 juni moet slui ten. De laatste bewoners moeten eind februari weg zijn. Naar aanleiding hiervan, is door een aantal schoolbesturen een mani fest opgesteld. Daarin wordt ge pleit dat de kinderen uit het cen trum hun schooljaar in Helle voetsluis mogen afmaken. De burgemeester heeft, ook in de richting van de minister, zijn steun uitgesproken voor het ma nifest. Tevens heeft de gemeente raad een motie aangenomen, waarin het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers (COA) wordt gevraagd de sluiting van het azc naar een latere datum te ver plaatsen. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland heb ben de motie op de lijst van inge komen stukken gezet voor de ge meenteraadsvergadering van volgende week. Voorgesteld wordt het stuk voor kennisge ving aan te nemen. jjoorfWldeen^ ZIERIKZEE - Woningbouwcor poratie Zeeuwland kijkt samen Jet organisatie voor geestelijke gezondheidszorg Emergis of het mogelijk is aan de Karnemelks- nart in Zierikzee een «oongroep voor mensen met L psychiatrische functiestoor nis te'realiseren. Gemikt wordt op 20 appartementen. geeuwland wil negen verouder- 1 je woningen aan de Karne- 1 nelksvaart slopen. Aanvanke- 1 ijk was de woningbou wcorpora- je van plan in de vrijkomende I Lmte veertien woningen terug Uit najaar klopte Emergis bij de romngbouwcorporatie aan met - let verzoek te bekijken of er mo eheden zijn voor de bouw van woningen voor beschermd p ronen, tegenover een dertien bargeleden door Emergis gerea- iseerd project beschermd wo nen m drie huizen van Zeeuw- land. Zeeuwland staat in princi- -Wi zegt directeur A. de Ceuster, lositief tegenover het verzoek an Emergis. „Maar het is nog ineen pril stadium. Wij zijn al ten nog maar aan het verken- pen of het allemaal haalbaar is", aldus De Ceuster. jffi voegt er aan toe dat Zeeuw land naast de gewaagde 20 ap- artementen een aantal 'gewo- ipe'eengezinswoningen wil reali- jeren aan de Karnemelksvaart. s ,ik wil voorkomen dat mensen .die daar nu wonen het idee krij- Ijen dat ze daar wegmoeten. Dat szeker niet de bedoeling." Qua uimte is de combinatie van 20 ppartementen met een - nog na iler te bepalen - aantal eenge- Épningen volgens De Ceus- tezeker niet onmogelijk. „Ach- ier de huizen aan de Karne- aelksvaart liggen volkstuinen. 1 Die zijn eigendom van Zeeuw- M en ze zijn beschikbaar. We lebben de huur al enige tijd ge- bij nader inzien (i hel artikel in de krant van dinsdag 13 Isemberover de Stichting Help Paki- an stond een fout banknummer. Het jisie nummer moet zijn: 113081146. In si stuk over de nieuwe lijstrekker van r. SGP op Schouwen-Duiveland stond en onrechte dat C. van den Berge eer- Is al raadslid van de gemeente Schou- rsnDuiveland is geweest. Dat moet ijnvan de gemeente Steenbergen. leden opgezegd." Over hoe het er allemaal mogelijk uit zou kun nen gaan zien wil De Ceuster nog niet veel kwijt. „We gaan waarschijnlijk nog voor het ein de van dit jaar een ontwerp aan een architect vragen. Maar ik denk wel dat we de hoogte in zullen moeten om op die plek én eengezinswoningen en 20 appai"- tementen te kunnen bouwen," In de eerste helft van volgend jaar hoopt De Ceuster meer dui delijkheid te hebben over de kansen van het project. De ne gen verouderde Zeeuw land-wo ningen aan de Karnemelksvaart worden op z'n vroegst in de tweede helft van 2007 gesloopt. In het kader van wonen en zorg heeft Zeeuwland nog meer ij zers in het vuur. Met stichting voor mensen met een verstandelijke handicap het Gors wordt samengewerkt bij het verbouwen van het pand op de hoek van Meelstraat en Pater nosterstraat tot drie apparte menten voor mensen met een verstandelijke handicap. woensdag 14 december 2005 s Boete voor vandalen uit Vlissingen MIDDELBURG - De Middelbui'gse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren twee inwoners van Vlis singen voor een vernieling veroordeeld tot ieder honderd euro boete. Het duo had 12 oktober tijdens een feestje in Vlissingen stevig gedronken toen ze op de Hellingbaan een mobiel toilet over een muur heen tilden en omvergooi den. Samen met hen liep een vriendin, die de hond uitliet. Een buurtbewoner was geschi'okken van het lawaai, zag de mannen en belde de politie die ter plaatse de Vlissin- gers inrekende. De verdachten kwamen gisteren niet op dagen. Raadsman C. de Wit repte over een baldadige ac tie van zijn 22-jarige cliënt. Zijn 23-jarige metgezel had verklaard dat hij zijn vriend wilde tegenhouden bij het omvergooien van het toilet, maar die stelling werd tegen gesproken door de vrouw. De politierechter strafte de van dalen onder het motto 'samen uit, samen thuis'. Middelburger botst tegen boom RITTHEM - Op de Welzingeweg in Ritthem reed maan dagavond een dertigjarige Middelburger met zijn auto frontaal tegen een boom. De man zei tegen de politie dat hij uitweek voor een konijn of een haas waax-door de auto met de wielen in de linkerberm terechtkwam. Door het te gensturen botste hij aan de andere kant van de weg tegen een boom. De bestuurder kwam met de schink vrij. Agressie tegen politie bestx-aft MIDDELBURG - De politierechter in Middelbui'g heeft een 26-jarige Vlissinger voor geweldsdelicten vei'oordeeld tot zeventig uur werkstraf, waarvan twintig uur voor waardelijk. De man had zich agressief gedx-agen tegen over de politie. De verdachte verkeerde in beschonken toe stand toen hij zich 6 oktober in Vlissingen mengde in een gesprek tussen agenten en een man. Hij werd op een gege ven moment zo kwaad dat hij slaande bewegingen in de richting van de politiemannen maakte. De Vlissinger schold de agenten uit voor kankerlijders, gaf geen gevolg aan een bevel van de politie en bedreigde agenten met de dood toen hij met het politiebusje werd afgevoerd. De Vlissinger was eerder veroordeeld voor een belediging. Kinderporno op computer TERNEUZEN - Een 58-jarige inwoner van Terneuzen is gisteren door de politie aangehouden op verdenking van het in bezit hebben van kinderporno. Het gaat om een man die in september van dit jaar ook al door de politie werd gearresteerd, toen op verdenking van het plegen van ontucht met een minderjarig meisje. Bij het onderzoek kwam de politie erachter dat de man op zijn computer pornografische afbeeldingen van kinderen had staan. Goesenaar gewond bij aanrijding GOES - Op de Anthony Fokkerstraat in Goes is gister avond rond zeven uur een 29-jaiige snorfietser gewond ge raakt bij een aanrijding. Een 32-jarige vrouw uit Goes verleende op de rotonde geen vooxTang aan de snorfietser. Plierdoor ontstond een aanrijding tussen beiden. De snorfietser kwam ten val en kneusde de elleboog. BRESKENS - Een veertienjarig meisje uit Breskens is gistermid dag mishandeld op de Ghistel- kerke in haar woonplaats. Het meisje fietste van school naar huis toen zij in de Ghistel- kerke werd tegengehouden door een leef tij dsgenote uit Breskens. Er ontstond een heftige woor denwisseling. Ineens kreeg het slachtoffer twee vuistslagen van haar belaagster. Hierna fietste het meisje huilend weg. Vlak voor de woordenwisseling uit de hand liep, kwam er een mevrouw aangefietst die vroeg wat er aan de hand was. www.hotelarion.nl 0118 - 410 502 Advertentie Dansenlekker etenvuurwerk Swingend het nieuwe jaar in! camion Een avondvullend programma met een heerlijk 5 gangen dinerbuffet, champagne en om 00.00 uur vuurwerk. (Advertentie) Vllssingsestraat 38-40 4371 RE Koudekerke tel. (0118) 553003 fax (0118) 5531 16 e-mail huys@zeelandnet.nl HUYS'' TER SCHELDE' -y-f' IS r t www. huysterscheidetil Huys ter Schelde biedt u de mogelijkheid om geheel in stijl uw feestje te vieren. Ons sfeervolle partyrestaurant biedt ruimte aan gezelschappen van i 0 tot maar liefst 700 personenl Een bedrijfsparty, een thema- feest, een jubileum, een nieuw jaarsreceptie of toch gewoon een verjaardagspartijtje, wij kunnen aan al uw wensen voldoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43