Saneren bedrijfsterreinen te duur Koffiehoek is nu Grand Café HET LIEFST ZIEN WE HAAR NOOIT MEER TERUG Protest tegen bouw stal voor bijna drieduizend varkens Vrijliggend fietspad door De Poel stapje dichterbij Rugzak maakt huis tot seniorenwoning Provincie noch gemeente kan geld opbrengen woensdag 14 december 2005 |,j/| door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De Stichting Var kens Nee en bewoners van de Jo hanna Mariapolder in Sint-An- naland verzetten zich bij de Raad van State tegen een forse bedrijfsuitbreiding van varkens- mesterij Cochon BV aan de Priestermeerweg in Poortvliet. De varkensmester heeft van het Zeeuwse provinciebestuur een milieuvergunning gekregen om zijn bedrijf met 2800 varkens te verdubbelen tot ongeveer 5600 mest varkens. Gedeputeerde Sta ten verleenden begin dit jaar aan Cochon een milieuvergun ning voor de bouw van een nieu we stal waar de 2800 dieren ge huisvest zullen worden. Deze vergunning werd gisteren in een rechtszaak bij de hoogste bestuursrechtbank in Den Haag aangevochten door Varkens Nee en door de familie M. Kooijman, die vlakbij de varkensmesterij woont. Kooijman klaagt vooral over stankoverlast en eist dat daaraan een einde komt. Var kens Nee probeert de verleende milieuvergunning onderuit te halen door te wijzen op kwetsba re bloemdijken in de buurt die een toename van de ammonia- kuitstoot niet kunnen verdra gen. Verder stelt Varkens Nee dat het uitgebreide bedrijf scha delijk is voor de natuurgebieden Krabbenkreek en Rammegors die deel uitmaken van de specia le beschermingszone (sbz) Oos- terschelde. Ook heeft provincie ten onrechte geen milieueffect rapport geëist van Cochon, vindt Varkens Nee. Gedeputeerde Staten wijzen er op dat de gemeente Tholen geen bloemdijken heeft aangewezen. De provincie gaat er van uit dat er geen kwetsbare bloemdijken zijn in de buurt de varkensmes terij. Voorts is de afstand tot het sbz-gebied Oosterschelde te groot. Ook een MER is niet no dig. Volgens de Europese regels is een MER vereist bij een bezet ting van 3000 varkens. De uit breiding blijft onder deze grens. Volgens de regels hoeft alleen te worden beoordeeld of de uith» ding MER-plichtig is, de staande bezetting telt nietig Woordvoerder A. van Hoof Varkens Nee zei gisteren a Haag dat elke toename van fc moniakuitstoot in de buurt v»- een sbz-vogelgebied ontodar baar is of op zijn minst bk?' worden onderzocht. VoW Van Hoof dient de gemeente a Kleine Dijk en enkele anderec.. ken in de buurt van Cochon te wijzen als bloemdijken dkt scherming verdienen. Uitspraak over enkele weken Vandalisme op en rond Veerse Meer neemt af MIDDELBURG-Hetaantalve nielingen en gevallen van vaat lisme op en rond het V«j Meer is aanzienlijk gedaald.H; waterschap Zeeuwse Fila^ schrijft de teruggang toe meer (preventief) toezicht. Het waterschap is jaarlijks fc zenden euro's kwijt aan vart- lisme, diefstal en illegale ke peerders. Die laten met afe rommel achter, maar stoken to kampvuurtjes. Om het aantal gevallen van vs dalisme en vernielingen teiui dringen, verscherpte het sa de controles op en rond het W se Meer. Die opzet is geslas» De Buitengewoon Opspoig Ambtenaren (BOA's) hebbes; jaar 120 zaken behandeld.! keer schreven zij een proces-,?- baal uit. Het ging dan omife le recreatie, het dumpen va:; val, vernielingen en het stola van een vuurtje. De ambtena» deelden ook nog eens 37 wu- schuwingen uit. Uit een evaluatie van hetwafc schap blijkt dat het aantalcè- dingen spectaculair is gedai; Er werd bijvoorbeeld de lei minder afval gevonden. Het® tal gevallen van vernieling^ de met 75 procent ten opaü van 2004. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het opknap pen van verouderde bedrijfster reinen is bijna onbetaalbaar. Ruwweg is voor de ongeveer 40 regionale en lokale terreinen die gesaneerd moeten worden ruim 110 miljoen euro nodig. Een haast astronomisch bedrag, dat noch door de gemeenten, noch door de provincie kan wor den opgebracht, constateert het dagelijks provinciebestuur. Zo heeft de provincie tot en met 2007 een bedrag van 2 miljoen euro voor het opknappen uitge trokken. En dat geld is bij voor keur bestemd voor regionale ter reinen. Het dagelijks provinciebestuur stelt vast dat het saneren van be drijfsterreinen tot nu toe moei zaam op gang komt. Gemeenten geven er bepaald geen voorrang aan en dat komt mede omdat er nog voldoende aanbod van nieu we terreinen is. De provincie wil echter zorgvul diger gebruik maken van de schaarse ruimte en dit betekent dat nieuwe bedrijvigheid meer dan nu op bestaande terreinen moet komen. Die hebben dan eerst wel een fikse facelift no- dig. Onderzocht is hoeveel terreinen voor sanering in aanmerking ko men. Met inbegrip van de zeeha vengebieden zijn er in de provin cie ruim 250 bedrijventerreinen. Die kleiner dan vier hectare zijn, laat de provincie buiten be schouwing, omdat de te behalen ruimtewinst daar te gering is. Dan resteren er negen regionale en ongeveer 30 lokale terreinen die hoognodig aangepakt moe ten worden. In totaal bestaan er voor 16 ter reinen tussen nu en drie jaar plannen voor omvorming. Vijf van die terreinen worden omge vormd tot woongebieden (zoals het havengebied van Goes en het Scheldeterrein in Vlissin- gen). Resteren 11 gebieden, sa men ruim 300 hectare, die tus sen 2007-2010 op de schop moe ten. Een globale kostenberekening wijst uit dat daarvoor ruim 73 miljoen euro nodig is. Voor de provincie komt dat neer op een bijdrage van bijna 30 miljoen eu ro. Daarbij is ervan uitgegaan dat een terrein volledig wordt aangepakt; dat hoeft niet altijd het geval te zijn. De kosten voor sanering van terreinen die op wat langere termijn - na 2010 - in aanmerking komen voor sane ring (18 stuks, 211 hectare) zijn becijferd op bijna 40 miljoen eu ro. Er staat wel wat tegenover; vrijkomende ruimte kan op nieuw verkocht worden. Maar uit die opbrengsten kan een sa neringsoperatie nooit helemaal betaald worden. Met gevoel voor werkelijkheid geeft het da gelijks provinciebestuur aan dat er a) keuzes gemaakt moeten worden en b) meer geld nodig kan zijn. Provinciale Staten zijn daarvoor aan de bak. GOES - Bewoners van verpleeghuis Ter Valcke in Goes genoten gisteren van een bak je thee in het gloednieuwe Grand Café. In het verleden, vóór de grootscheepse verbou wing van Ter Valcke, heette het nog gewoon de 'koffiecorner'. „Het was een gezellig plekje bij het raam waar bewoners vaak bij elkaar kwamen", zegt directeur P. Kruidenier over het ontstaan ervan. „Dus op een gegeven moment hebben we er maar een koffiezetapparaat neergezet." Het Grand Café, dat gisteren voor het eerst open was, oogt een stuk sjieker en sfeervoller dan de voormalige koffie hoek en is van alle gemakken voorzien. De bewoners worden er zelfs bediend; iets wat in de koffiecorner niet het geval was. Het uitzicht op de ingang is gebleven. Zo kunnen de mensen, genietend van een bakje koffie of een glaasje wijn, in de gaten houden wie er allemaal naar binnen en naar buiten gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De aanleg van een vrijliggend fietspad door De Poel is gisteravond een stapje dichterbij gekomen. M. Wattel, algemeen bestuurslid van waterschap Zeeuwse Eilan den, wil zich er sterk voor ma ken. Wattel zei dat gisteravond op een bijeenkomst in De Stenge in Heinkenszand van de dorpsra den van Heinkenszand, Nisse, 's-Heer Abtskerke en 's-Heeren- hoek en de afdeling Borsele van de landbouworganisatie ZLTO. De vijf organisaties presenteer den een studie naar het verkeer in en rond De Poel Zij pleitten onder meer voor voltooiing van een vrijliggend fietspad door De Poel, tussen Goes en Heinkens zand. De toezegging van Wattel was wel met een 'maar' om kleed. Ook de gemeenten Goes en Borsele zullen moeten meebe talen. Wethouder M. 't Hart van Goes en zijn collega M. Ver- mue-Vermue van Borsele gaven direct aan daar weinig voor te voelen. Het buitengebied is de verantwoordelijkheid van het waterschap, stelden zij. Provin ciaal bestuurder A. Poppelaars was scheutiger Hij gaf aan 200.000 euro beschikbaar te wil len stellen uit provinciaal we- gengeld dat voor de Bevelanden is bestemd, 't Hart meldde na af loop wel bereid te zijn 'mee te denken', Een deel van de fiets route, door het Poelbos, ligt op Goese grond. Dé oplossing voor veel verkeers problemen is een aansluiting van Heinkenszand op rijksweg A58, was de conclusie van de bij eenkomst. Die komt er zeer waarschijnlijk in 2010-2011. Zo lang die er niet is, blijft de N254 's-Heer Arendskerke-Goes de belangrijkste route voor auto's. Die moet volgens de werkgroep van de dorpsraden en de ZLTO- afdeling goed berijdbaar blij ven. Verkeersremmende maatre gelen, zoals afgelopen vrijdag zijn getroffen, hebben een ave rechts effect. „Er rijden sinds dien al weer meer auto's door De Poel", zei een omwonende. „Het verkeerslicht bij de krui sing N254-Deltaweg remt te veel af." Een provincieambte naar ontkende niet dat dit in het begin zo was, maar de verkeers lichten zijn volgens hem inmid dels weer zo afgesteld dat auto's niet meer onnodig hoeven te wachten vanaf de N254 richting Goes. Het mooiste moment is als we ze uitzwaaien. Soms na twee maanden, soms langer. Zoals Cootje. Zij was in een net gezwommen. Een diepe wond van het touw. Gelukkig genezen zeehonden snel bij goede verzorging en krijgen ze na een tijdje weer zin om zelf vis te vangen. Cootje kreeg daar pas geleden weer zin in. Daarom brachten we haar terug naar zee en zwaaiden haar uit. Met een beetje geluk heeft ze onze hulp nooit meer nodig. Lenie 't Hart ZEEHONDENCRÈCHE PIETERBUREN Naam Adres Postcode/plaats E-mail STEUN DE ZEEHONDENCRECHE Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar Stichting Zeehondencrèche Pieterburen, antwoordnummer 959. 9950 WL Pieterburen. U ontvangt dan een blanco acceptgiro thuis. Direct storten kan ook. GIRO 8020 eerst aanbieden aan Wemelding- se huurders in de Molenstraat, Patrijsweg en Spoorlaan. Dat zijn allemaal woningen van het zelfde type. Die hebben het voor deel dat de gevelkleding van de eerste verdieping van hout is. Volgens RWS-projectmanager K. Meuldijk is de verbouw daar om een fluitje van een cent. „De houten delen zijn er zo af en de houten uitbouw wordt kant en klaar aangeleverd. Het is alleen nog maar een kwestie van erin schuiven. De woningverbetering duurt daarom maar zo'n zes da gen." Leien Per woning kost zo'n badkamer erker 17.000 euro. Huurders kunnen zelf bepalen of ze daar per maand twintig euro extra huur voor over hebben. Ook mensen die een huurwoning heb ben gekocht van de RWS, kun nen meedraaien in het verbete ringsproject, maar ze moeten dan wel de uitbouw zelf beta len. Bij de afwerking van de er ker kan worden gekozen uit ver schillende materialen. Bij de proefwoning is gebruik ge maakt van leien, maar ook hou ten delen of platen zijn moge lijk. Het is de bedoeling om na Wemeldinge ook in andere plaat sen woningen van deze erkers te voorzien. Bekker schat dat met deze aanpassing de levensduur van de jaren zestig-woningen met twintig jaar wordt ver lengd. Maandagavond konden huur ders een kijkje nemen in de proefwoning. Volgens Bekker waren de reacties overwegend positief. De erker maakt dit huurhuis aan de Molenstraat in Wemeldinge niet alleen levensloopbestendig, maar doorbreekt ook de monotonie van de rijtjeswoningen uit de jaren zestig. foto Dirk-Jan Gjeltema een uitkomst. Bekker: „Doordat er nu ook boven een toilet is, hoeven ze eigenlijk maar twee keer per dag de trap op en af. In combinatie met het oppluspak- ket, dat bestaat uit een extra trapleuning, zeer lage drempels en een handiger raamsluiting, wordt zo'n woning een heel eind levensloopbestendig. Een bijkomend voordeel is dat de badkamer ruim wordt: twee bij twee meter. Daarbij vergele ken is de oorspronkelijke natte cel een claustrofobisch hokje. De RWS wil de uitbouw aller door Frank Balkenende WEMELDINGE - Hoe maak je een veertig jaar oud huurhuis ge schikt voor senioren? Simpel. Je bouwt er een erker aan, zodat de badkamer twee keer zo groot wordt en er plaats is voor een toilet. Dan nog een extra trap- leuninkje, wat lage drempels en klaar is Kees. De Regionale Woningbouwver eniging Samenwerking (RWS) beproeft het rugzak-principe aan de Molenstraat in Wemel dinge. Het is geen primeur, want zo'n uitbouw is al eens in Arnhem toegepast. Toch denkt sectormanager woonservice H. Bekker dat deze aanpassing aan gaat slaan. „De vraag naar echte seniorenwonin gen is zo groot dat we daar als corporatie niet tegenop kunnen bouwen. We zullen gezien de vergrijzing dus ook iets moeten doen met bestaande huurwonin gen. Dit is een aardig alterna tief." Vooral voor ouderen die slecht ter been zijn, lijkt de uitbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36